Raad eist apart gaskooknet Binnen jaar woningbouw op terrein Langestraat oorwaarde bij aanleg stadsverwarming Werkloosheid vooral pn bouw toegenomen Bezuinigingen Mare niet ter discussie Leidse stadsrubriek ARI |jSDAG 17 FEBRUARI 1981 Kattekop jjkomt geld tekort PIDEN - Het universitair kin- lerdagverbjijf 'Kattekop' zit betreft de begroting 1981 et een geschat tekort van •0.000 gulden in zijn maag. 14.30 ifOe salarissen en sociale las- bleken aan de ene kants, tfaredjaanzienlijk hoger dan voor aan dc andere kant :ijn ook de bijdragen van de ond ojouders minder dan begroot. opg^Het universiteitsbestuur gaat met het bestuur van de itichting kinderdagverblijf de tafel zitten om te kij- :en hoe dat tekort kan wor- weggewerkt. De univer- ;iteitsraad eiste gisteravond ■n motie van het College Bestuur dat daar haast wordt gemaakt. Voor de •aststelling van de herziene igezo|t>egroting 1981 van de univer siteit (volgende week) moet rekenjdaarover duidelijkheid ko men. eapt),|< Garage Kempeneers naar Merenwijk Het garagebedrijf van Kempeneers aan de Langestraat dat plaats moet maken i woningwetwoningen. de bouw van 60 c LEIDEN - De eerste paal voor 60 a 65 woningwetwoningen op het zogenaamde Kempeneerster- rein. het gebied tussen Lange straat en Oranjegracht, moet bin nen een jaar de grond in. Het Leidse gemeentebestuur heeft voor de voorbereiding inmiddels een ton uitgetrokken. Belangrijk in verband met de nieuwbouw is de verplaatsing van het garagebedrijf Kempe neers. Na jarenlange discussie komt die nu in zicht volgens de gemeente. "Zoals het er nu uitziet zal het be drijf over pakweg een half jaar jWiSIDEN De gemeenteraad is gisteravond akkoord ge daan met de aanleg van stadsverwarming in de Stevens- erdebof, de Leeuwenhoek en het Schuttersveld. De kosten laarvan bedragen 110 miljoen gulden. Aan het project rieeft de raad als 'harde eis' de voorwaarde gesteld, dat de bewoners niet in een nadeliger positie komen te verke- en dan in andere stadsdelen. s houdt onder meer in dat er apart gasnet wordt aange- egd voor het koken. In andere itadsverwarmingsprojecten in Nederland zijn de gebruikers verplicht om elektrisch te ko- De aanleg van het aparte i [askooknet ondervond door de toge kosten aanvankelijk veel weerstand. i andere voorwaarde is dat de kebruiker van stadsverwarming pooit meer mag betalen dan deze een vergelijkbare hoeveel- gas zou hebben betaald. Dok de verhouding tussen vast- Vecht en verbruik in het tarief noet gelijk zijn aan de structuur het gastarief, zo stelden D'66, jPPR en PSP. ij stadsverwarming zijn de inves teringen hoog en daarmee het Vastrecht. Energiebesparing - |dus minder verbruik levert weinig financiële voordelen >r de gebruiker op. Het D'66/ PPR/PSP—voorstel dient om de prikkel tot energiebesparing [sterk te houden. Het voorstel •verd door het college overgeno- idens de vergadering van vorige eek bleek het collegevoorstel ?st,(op ruime steun in de raad te kun- jnen rekenen. In de voortgezette ^^vergadering met de twee voor- afgaande bijeenkomsten van de jbetrokken raadscommissies meegeteld dus de vierde uren lange vergadering over dit on- elijlderwerp - werd nog uitvoerig in- op de voorwaarden die de gemeente aan het energiebe drijf moest stellen, oekema (D'66) vond dat die voor waarden zo scherp mogelijk ge- isteld moesten worden. Enerzijds om de consument niet de dupe te laten worden als het financieel tegenvallen, anderzijds om de prikkel tot energiebesparing zo hoog mogelijk tè houden. Aan het eind van het debat verklaar de hij dat de voorwaarden waren 2j verbeterd, maar dat de twiifel lover de financiële gevolgen was gebleven. n belangrijk punt in de discussie de grootte van het vermogen 3f i van de toekomstige centrale (in grijpende renovatie van de oude centrale) aan de Langegracht. De PSP, PPR en D'66 wilden de om vang van de centrale bepaald zien door de warmtebehoefte in de genoemde wijken die bestaat op het moment dat de centrale gaat produceren. Met dit voorstel (dat uiteindelijk eveneens werd aanvaard) zou een overcapaciteit kunnen worden voorkomen. De VVD wees de stadsverwarming af op gropd van de financiële risi co's. WD—woordvoerder Van Duyn voorzag dat de energiebe hoefte veel te hoog werd inge schat en vreesde daarom dat men over vijf jaar al spijt zou hebben van het besluit. "Of via een voordeur of via een achter deur, maar de kosten worden de consument in rekening ge bracht", aldus Van Duyn. Hij zei alleen maar milieu-argu menten gehoord te hebben, ter wijl financiële argumenten als bijna oneigenlijk werden afge daan. "Dat is-voor mijn .fractie klinkklare onzin. De snelheid van de technologische ontwikke lingen geeft de mate van be drijfseconomisch risico van de stadsverwarming aan. Voor ons is dat op dit moment onaan vaardbaar", aldus de VVD— woordvoerder. i De PSP stemde uiteindelijk met de VVD tegen het voorstel voor stadsverwarming. Raadslid Pon sen zei in principe voor stadsver warming te zijn, maar dan zoals door het Centrum voor Energie besparing wordt voorgestaan (een verspreide opstelling van meerdere kleine centrales). "Aan zo'n experiment had ik graag meegewerkt. Het is de vraag of het nu bij een centrale van 75 tot 100 Megawatt blijft", aldus Pon- Brands (CPN) verklaarde zich voorstander van het voorstel. Niet alleen vanwege de energie besparing, maar ook omdat er vijftig arbeidsplaatsen mee ge moeid zijn. Uiteindelijk stemden slechts zes raadsleden tegen het voorstel: PSP en vier VVD— raadsleden. De werkloosheid in de Leidse regio is in januari met 156 !elJ gestegen tot een totaal van 4520. Daarvan waren er 3395 werkloze mannen en 1125 werkloze vrou wen. Dat betekent een stijging tel van 176 mannen en een daling en van 20 vrouwen. De daling van het aantal unnr hu ie voor het eerst sinds september 'CVU betrof de jongere vrouwen (38 I minder). Bij vrouwen in de oude- tet re leeftijdscategorie was er een stijging met 18. zodat de daling bij vrouwen in het geheel 20 be- droeg. De stijging van de werkloosheid bij de mannen vond vooral in de bouw plaats. Een derde deel van het aantal werkloze mannen be staat op dit moment uit bouw vakkers. Vooral timmerlieden (236), metselaars en opperlieden In de verschillende gemeenten ontwikkelde de werkloosheid in januari zich als volgt (tussen haakjes de aantallen van december '80): - 93 mannen 90) en 36 vrouwen 40) - 370 mannen 336) en 93 vrouwen 95) - 2328 mannen (2230) en 760 vrouwen (769) 166) en 69 vrouwen 70) 50 vrouwen 53) Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond I Zoeterwoude Overigen - 42 41)e zijn verdwenen naar de Meren wijk". zei gemeenteambtenaar Eggenkamp gistermiddag tij dens een vergadering van de werkgroep Herengracht/Zijlsin gel in de Pancrat."De afspraak is dat hij weggaat zodra zijn nieuwe benzinepomp aan de Gooimeer- laan klaar is" Op de vergadering uitte Walle van de stichting Welzijn kritiek uit op het feit dat in een gemeentelij ke nota stond: "merendeels ge zinswoningen". Walle: "Vijfen twintig procent zou voor gezin nen bestemd zijn. Als je nu gaat rekenen kom je echter op 32 pro cent. Dat is volgens mij teveel. Er is tenslotte een grote behoefte aan kleinere woningen. Bel bu reau huisvesting maar op". Verder waarschuwde Walle voor te hoge huren. "Als je om je heen kijkt in de stad zie je steeds weer dat de huren te hoog uitpakken. In een vroeg stadium moeten we dat in dit geval proberen te voor komen. En het kan volgens mij. Kijk maar naar Delft Wat betreft de toewijzing van de woningen is bepaald dat voor rang zal worden verleend aan be woners van het Herengracht/Zijl- singelgebied die in het kader van renovatie moeten worden geher huisvest. En daarna aan bewo ners en ex-bewoners van de wijk die voldoende binding met de gemeente Leiden hebben. Het plan zal worden uitgevoerd door het Haagse architectenbu reau Schippers. Aanvankelijk zou het Amsterdamse bureau Goedhart-Links het doen, maar dat gaat niet door omdat het bu reau niet meer bestaat. Afsluiting Anna van Saksenstraat LEIDEN - De Anna van Saksen straat is voorlopig voor door gaand verkeer gesloten in band met rioleringswerkzaamhe den. De buslijnen 13 en 14 moe ten daardoor omrijden en heb ben tijdelijk andere halteplaat sen. De halte van lijn 13 aan de Marnixstraat is verplaatst naar de Julianakade en de haltes van lijn 14 aan de Bernhardkade en de Anna van Saksenstraat staan tijdelijk op de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Pieter de Bothstraat. De werkzaamheden in de Anna van Saksenstraat zullen tot uiter lijk vrijdag 27 februari duren. Het graafwerk op de Breestraat werd gisteren begonnen. LEIDEN - Slechts één automobi list heeft zich gisteren bezondigd aan het rijden op de Breestraat. tussen Koornbrugsteeg en Kort Rapenburg. Zijn auto werd weg gesleept. De politie verwacht vandaag of anders morgen tij dens de markt, wel meer overtre ders van het rijverbod. Het verbod zal ongeveer drieë- Maar één auto rijdt verkeerd neenhalve maand duren. Zolang duurt het om het stuk Breestraat nieuwe kabels en leidingen. Verkeer vanaf de Ko- revaarstarat wordt zolang over de Vis-, Aal- en Boommarkt ge leid. Op de Breestraat, ter hoogte van de Koornbrugsteeg staat een inrijverbod. Op 10 mei zal worden begonnen met het aanleggen van riolering. Dan zal de Breeestraat in zijn ge heel worden afgesloten. LEIDEN - Een motie om de bezui nigingen bij Mare opnieuw ter discussie te stellen, heeft het gis teravond in de Universiteitsraad niet gehaald. Het raadslid, me vrouw Glastra van Loon verweet het universiteitsbestuur niet of nauwelijks met de redactieraad van Mare te hebben overlegd over de besparingen en wilde dat die fout werd goed gemaakt. Twaalf leden waren het met haar eens, achttien oneens. Het College van Bestuur dacht de besparingen van anderhalve ton bij het universitaire weekblad onder meer te bereiken door Ma re niet meer automatisch aan de studenten op te sturen. Wel zou den zij een (gratis) abonnement op het blad kunnen krijgen. Ook het bestuur van de rechtenfa culteit is niet erg gelukkig met die plannen van het College van Bestuur. In een brief laat de fa culteit weten dat Mare een be langrijk communicatiemiddel met de studenten is en dat ande re methoden om de rechtenstu denten te bereiken hoge kosten met zich meebrengt. Overigens is het nog niet zeker dat de vespreiding van Mare inder daad een andere aanpak (het neerleggen van stapeltjes op be paalde distributiepunten) krijgt. De Progressieve Partij in de uni versiteitsraad vraagt zich af of de geplande besparingen niet op an dere posten op de Mare-begro- ting kunnen worden bereikt. De redactieraad en het College van Bestuur moeten dat samen maar uitmaken, vindt de PP. De Leid se Studentenbond gaat verder en vindt dat' Mare gewoon moet worden opgestuurd naar de stu denten zonder dat het snoeimes op andere plaatsen in de begro ting van Mare moet worden ge- hanteerdt. Moties van die strek king komen volgende week aan de orde in de universiteitsraad als er gestemd gaat worden over de herziene begroting voor 1981 van de universiteit. In die nieu we begroting is een besparing van vier procent bereikt. Vol gens het College van Bestuur kan er vooral worden bezuinigd op de posten Onderhoud en Ex ploitatie van universiteitsgebou wen (3 miljoen gulden). door René van der Velden Jaap Visser (275) en huisschilders (106) zijn het slachtoffer geworden van de algehele malaise in de bouwwe reld. Het aantal vacatures is met veer tien toegenomen tot 232. Met de ze geringe stijging (tegenover een daling met enkele honder den vacatures gedurende de laat ste maanden) nam de vraag naar kantoorpersoneel iets toe. De si tuatie in de kantoorsector blijft volgens het arbeidsbureau ech ter verontrustend. Tegenover 459 ingeschreven administratieve krachten (224 mannen en 235 vrouwen) staan slechts 48 vaca tures. In vergelijking met vorig jaar ja nuari is de werkloosheid in de Leidse regio met 37 procent ge stegen, terwijl het aantal vacatu res met 73 procent daalde. n( 21) 7 vrouwen 9) 51 vrouwen 47) 15 vrouwen 15) 20 vrouwen 18) 8) Woningzoekend Al een half jaar mag Cees Goe- koop zich burgemeester van Leiden noemen. Nog steeds woont de eerste burger ech ter in Amsterdam. Je moet hem nageven dat hij - als er wat te doen is - zorgt dat hij er bij is. Zoals afgelo pen vrijdagnacht bij de uit slaande brand aan de Nieuwe Rijn. Goekoop was net thuis in Amsterdam of hij moest er weer van tussen, richting Lei den. "Ach, je bent over de snelweg in pakweg 20, 25 minuten in Leiden" zei Goekoop vrijdag nacht. Dat lijkt (behalve snel) een excuus van een man die steeds maar weer moet uit leggen waarom hij nog altijd niet in Leiden woont. Hoe woningzoekend is de fo rens Goekoop eigenlijk? Of liever hoe woningzoekend is de rest van de familie Goe koop; mevrouw Goekoop en de drie dochters? De oudste dochter Goekoop (14) verklaarde al eens uit de grond van haar hart "Leiden maar een dorp te vinden in vergelijking met Amster dam". Mevrouw Goekoop zegt haar Amsterdamse yoga- praktijk en kennissenkring liever niet vaarwel omdat haar wettige echtgenoot "toe vallig" een baantje in Leiden heeft. De twee jongste doch ters zitten nog op de lagere school en dan is een verhui zing nooit erg aan te bevelen. Begint burgemeester Goekoop misschien een LAT-relatie (Levend-Apart-Tezamen) met zijn familie? Dat is nogal in de mode. Ook hier ziet het niet naar uit. Goekoop wekt tenminste de indruk niet be paald hard op zoek te zijn naar woonruimte in Leiden. Hij heeft weliswaar een pand aan het Rapenburg op het oog. Maar in dat pand zit een woningnood van Goekoop. Onlangs verleende de Kroon "de heer C. H. Goekoop voor de duur van één jaar onthef fing van de verplichting zijn vaste woonplaats binnen de gemeente Leiden te hebben". Het echtpaar Goekoop: geen LAT-relatie. Antwoorden Annie Houweling van het buurtcomite Herengracht- Zijlsingel heeft dé manier ge vonden om antwoord op brie ven te krijgen. Mevrouw Houweling had het volgende tik-tak spelletje sa men met de heer Streefland, directeur van de Leidse Wo ningstichting (LWS). Houweling: "Waarom krijgen de huurders geen bericht als zij schadevergoeding voor lekkages vragen bij de huis baas. de LWS?". Streefland: "Omdat de brief aan het verkeerde adres is ge richt". Houweling: "Waarom dan niet even een berichtje gestuurd waar het wel naar toe moet! Pas na twee jaar brieven- schrijverij hoorde ik dat ik naar het stadsbouwhuis moest gaan". Streefland: "Inderdaad, naar de afdeling volkshuisves ting". Houweling: "Maar van die af deling hoor ik ook niets. Zijn ze soms dood?" Streefland: "Nee, maar wel doof' Houweling: "Kunnen ze dan ook niet lezen? Zijn ze blind? Streefland: "Ach, de LWS heeft hetzelfde probleem. Wij krij gen ook geen antwoord op brieven naar de afdeling volkshuisvesting". Houweling: "Maar ik heb ook tal van brieven naar u ge schreven. Van u hoorden we ook nooit iets. Of was uw se cretaresse soms ziek?" Streefland: "Had ik er maar een. Ik heb geen man- of vrouwkracht om brieven te beantwoorden". Houweling: "Op de dreigbrief van het buurtcomite aan u gaf u wel meteen antwoord". Streefland: "Ja, maar dat kwam omdat er onzin in stond". Houweling: "Dan schrijf ik voortaan onzinbrieven, dan krijg ik tenminste bericht"... Streefland (Leidse Woning stichtingantwoorde op 'dreig brief, "omdat er onzin in stond".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3