Bestuur Hofwijck achter beleid directeur Jonk "Ik staar nu in eigenlijk groot gat E2 Belasting gaat door; veldhuur niet omlaag [Le/c/se* agenda,. rarrrrr Nog meer personeelsleden dreigen bij bejaardentehuis op te stappen Otte (CDA) verlaat raad DINSDAG 17 FEBRUARI isD OEGSTGEEST/DEN HAAG - De vier personeelsleden die ontslag hebben genomen bij het bejaardentehuis Hofwijck en een aantal collega's die achter de grieven van deze vier staan, zijn van mening dat het bestuur het beleid van directeur Jonk eens duidelijk onder de loep moet nemen. De heer Bos, bestuurslid van het bejaardencentrum, trekt de ernst van de klachten van het personeel in twijfel. Volgens hem is al een paar maal na on derzoek door het bestuur geble ken dat er aan het beleid van Jonk weinig verkeerd is. Boven dien stelt hij dat Jonk alleen maar opdrachten van het be stuur uitvoert. Na het ontslag van hoofdverpleeg ster Grafdijk, hebben zoals vrij dag gemeld, nog eens vijf perso neelsleden zelf hun baan opge zegd uit solidariteit met haar. Vier stapten achteraf op, één ver pleger vertrok meteen op 26 ja nuari. de dag dat zuster Grafdijk op staande voet werd ontslagen en haar de toegang tot het huis werd ontzegd. Zoals het er nu naar uitziet zullen waarschijnlijk nog meer personeelsleden gaan vertrekken, omdat ook zij soli dair zijn met de hoofdverpleeg ster en de bestaande klachten onderschrijven. De reden van het ontslag van Graf dijk is tot nu toe nog duister. Vol gende week woensdag ontvangt de kantonrechter in Leiden het bestuur van Hofwijck en de ex- hoofdverpleegster, die haar ont slag via juridische weg wil aan vechten. Dan zal er mogelijk wat duidelijkheid komen over het onstlag dat volgens Bos zeker met goede redenen omkleed is. Hij wil daar echter vóór de rechtszitting niet op ingaan. Volgens de betreffende perso neelsleden en Grafdijk zelf was haar ontslag het gevolg van een brief aan het bestuur, die zij sa men met elf collega's had opge steld en waarin het functioneren van Jonk ter discussie stond. Ook werd om overleg over deze zaak met het bestuur gevraagd. Een kopie van de brief werd ge stuurd naar de inspectie van de bejaardentehuizen. Het bestuur was vooral kwaad over het feit dat er een afschrift naar de in spectie was gestuurd. Volgens Jonk is dat in strijd met de gel dende afspraken. Grafdijk had de brief als eerste ondertekend en kreeg te horen dat ze kon gaan. In haar ontslagbrief werd hiervan melding gemaakt. Zowel Jonk als Bos ontkende dat dit de reden voor haar ontslag was. Orde Van het rond de negentig man en vrouw tellende personeel van Hofwijck werken er zo'n twintig in de verplegende sfeer. Een groot deel van hen heeft klach ten over Jonk. Zo zou hij een on duidelijk beleid voeren, onwaar heden vertellen en stemming maken onder het personeel. "Jonk speelt het personeel tegen elkaar uit. Hij praat tegen de een over weer een ander en doet alles op een geheimzinnige manier. Hij verdraait alles, zegt dat hij een arts gebeld heeft en daarna blijkt dat niet waar te zijn. Hij moest beschikbaar zijn op een zondagmiddag, zijn hulp was no dig. maar hij was uren onbereik baar. Later verdedigde hij zich steeds door te zeggen dat hij tweeëneenhalf uur lang ver dwaald was op de snelweg. Het personeel mag geen cadeaus aan- bewoners. Jonk heeft *Het bejaardentehuis Hofwijck aar reactie op hierbovenstaande be schuldigingen was hij vanoch tend niet bereikbaar. Bos vertelt dat na het vertrek van de vorige directrice werd geko zen voor iemand die "de zaak ef ficiënt en commercieel" kon op zetten. Tegen Jonk werd gezegd waar wijzigingen moesten ko men. "Die is hij nu aan het uit voeren", aldus Bos die laat blij ken dat de touwtjes na de direc tiewisseling wat strakker werden aangetrokken: "Er moet orde heersen." dat op een gegeven moment wel Kzf,Bj„^Lh£ gedaan. Officieel is gezegd dat hij het terug moest geven dat is nooit gebeurd." zo luiden op een rijtje gezet een paar van de klachten van een tiental per soneelsleden. Bestuurslid Bos stelt daartegen over dat een aantal klachten door ,I,ee ie het bestuur is onderzocht en on waar is gebleken. "Ik weet niet Rente waar het personeel ze vandaan haalt. Het personeel heeft in structies op te volgen. Het ge beurt vaker dat instructies niet worden nageleefd. Ze doen din gen zonder overleg met Jonk. Ze uiten kletspraatjes maar hun moeilijkheid is, dat ze geen lei ding aanvaarden. Natuurlijk maakt Jonk fouten, maar niet zo danig dat hij zou moeten opstap pen". Jonk zelfheeft steeds com mentaar geweigerd, voor een matig met de betrokkenen heeft gepraat, "maar ik kan ze kenne lijk niet bereiken en anderen ook niet." "Ik begrijp niet wat ze be zielt. Ik heb ze de hand toegesto ken. De mensen die nu weggaan mogen van mij gaan. Daar is niet mee te werken." Een aantal bewoners blijkt ook klachten te hebben over Hof wijck. Tot december '79 moest iedere nieuwe bewoner van het huis een waarborgsom storten van tenminste één maand het pensionbedrag. Dat bedrag kon oplopen tot zo'n 2330 gulden voor een tweepersoonskamer. Voor veel mensen was dit bedrag aan de hoge kant. Zij kwamen er achter dat het bij de wet niet is de Hazenboslaan i toegestaan schrijfgeld van nieuwe bewoners te eisen. Wanneer dat wel ge beurt mag het bedrag niet hoger worden dan 500 gulden en moet er rente over worden betaald. In december '79 kregen alle bewo ners hun borgsom plotsklaps te rug. Rente is er tot nu toe niet betaald. Mensen die om de rente vroegen kregen van de penning meester te horen, dat deze dan zou worden verrekend in de pen- sionprijs. Volgens een paar be woners "manipulatie", maar vol gens Bos is het allemaal heel lo gisch. "Wij zijn een stichting en maken geen winst. Die borgsom werd betaald om de stichting wat meer financiële ruimte te geven. De rente waar nu om wordt ge vraagd moet wel op de pension- prijs worden verhaald, omdat ik niet zou weten waar het anders vandaan moet komen." Bos zegt ook niet te begrijpen dat dat misverstand nog steeds on der de bewoners leeft. "Het is een bekend verhaal, maar ik heb er toch vaak met ze over gespro- Opheldering Volgens bestuurslid Bos valt het nogal mee met de onrust in het bejaardentehuis. Hij gelooft eer der in de aanwezigheid van een klein aantal oproerkraaiers. Dat WASSENAAR - CDA-fractiezitter Otte heeft gisteravond afscheid genomen van de Wassenaarse raad in verband met een verhuizing. Hij was al sinds 1974 lid van de raad voor het CDA, de laatste jaren als fractievoorzitter. Het raadslid Van Rij zal hem in die functie opvolgen. De open plaats in de raad zal worden bezet door nieuwko mer Hoogeweegen. Het spijt Otte zeer dat hij zijn raadswerk moet opgeven. "Ik staar nu eigenlijk in een groot gat. Huisbel en telefoon zullen het nu onwaarschijnlijk rustig krijgen. Ik zal zeker een moeilij ke aanpassingsperiode doorma ken. Het is misschien maar goed, dat we binnenkort een verhui zing moeten regelen." Otte heeft zo zijn eigen ideeën over het raadswerk. "Ik vind datje in de gemeentelijk politiek, en ze ker in een kleine gemeente als Wassenaar op zeer zorgvuldige wijze met elkaar om moet gaan. De mensen begrijpen daar vaak weinig van, maar ik beschouw het als een zeer goede gewoonte om ook na een stevige discussie elkaar de hand te schudden. Dit veeleisende werk had ik niet kunnen volhouden, wanneer ik collega-raadsleden had moeten ontlopen. Juist daarom heb ik grote moeite met de manier waarop Cocheret (VVD, redactie) interrumpeert. Hét intimideren de karakter van zijn opmerkin gen begrijpt hij zelf waarschijn lijk niet. Maar goed, ieder heeft zo zijn eigen stijl." Energieker Volgens Otte is het raadswerk de laatste jaren moeilijker gewor den. De raad is energieker gaan optreden. Hij vindt dat de grote verandering is gekomen met de discussie over de bouw van een gemeentekantoor. "Bij dc kwes tie van het gemeentekantoor ging de VVD zonder vooraf gaand overleg met mij volledig overstag. Die zaak beschouw ik als het politieke dieptepunt in mijn raadsperiode. Het was oók een van de weinige zaken, waar bij de Wassenaarse kiezers op grote schaal in het geweer kwa men, Want als iets mij is opgeval len, dan toch wel het feit dat zo weinig burgers reageren op het werk van de gemeenteraad Het lijkt wel of het meeste helemaal aan*ze voorbij gaat De vijfkoppige CDA-fractie moet het met een handicap (het raads lid Verberne is al een jaar ziek) opnemen tegen de negen zetels van de VVD. "Ik geloof dat onze fractie te eenzijdig van samen stelling is. Op juridisch en finan cieel terrein staan we ons man netje, maar grote deskundigheid op het vlak van technische dien sten en ruimtelijke ordening heb ik gemist. Daarop zal bij het sa menstellen van de volgende kan didatenlijst zeker moeten wor den gelet. Bovendien moet de fractie mensen bevatten die de gemeente goed kennen anders kun je juist op dit terrein geen goede zaken doen." Hij wijst er overigens op dat Verberne zeer spoedig weer in de raad terug zal keren. Miskleun Otte zegt het achteraf te betreuren, dat de sociale woningbouw niet meer aandacht heeft gekregen in het Bestemmingsplan Landelijk Gebied. Verder zegt hij over dit onderwerp, het CDA telt per slot van rekening nogal wat mensen met kleine inkomens in haar ge lederen. "Het grote project Van Polanenpark is gewoon een enorme miskleun geweest, al za ten we er zelf bij. Er zijn toen honderden woningen gebouwd voor mensen buiten Wassenaar. Daarvan vind je er nu zelfs een paar van in de raad terug. Zoiets mag nooit meer gebeuren." Het vertrekkende raadslid noemt het raadswerk naast een volledi ge betrekking ergens anders, een haast ondraaglijke last. "Ten minste wanneer je je werk^goed wilt blijven doen. Je moet zoveel tijd aan politiek en bestuur opof feren, dat er in de privésfeer en het werk spanningen optreden. Als daar dan nog bij komt dat het raadswerk minder oplevert dan je verwacht, dan neig je tot cynis me. Maar die weg heb ik duide lijk nooit gekozen, omdat je dar Raad wijst verzoeken clubs af *De vertrekkende fractievoorzitter van het CDA. Otte. je verantwoordelijkheid uit de weg gaat. De financieel specialist Otte geeft toe, dat de raad tot een aantal ja ren geleden, nauwelijks aan de goede controle van de gemeente lijke financiën toekwam. "De stukken waren erg onvolkomen, waardoor we constant achter de feiten aanliepen. Het wordt hoog tijd, dat de gemeente haar eigen computer eens gebruikt voor een snelle financiële rapportage." WIM OLIJSLAGERS Donateurs De jaarlijkse donateursbijeen komst van de stichting Oud Zoeterwoude zal vanavond plaats vinden in de Eendekooi aan het Kooikerspad/Oranje- laan. Aanvang 20.00 uur. Naast de bekendmaking van de naam van een eigen onderkomen en van de prijswinna(a)r(es) die de ze naam heeft bedacht zal er nog een lezing worden gehouden. Mevrouw Harteveldt-Liesveld zal praten over het onderwerp hoe familienamen zijn ontstaan. Naast de donateurs zijn ook an dere belangsellenden welkom. Toneel "De Leiderdorpse toneelgroep Toverlei treedt morgenavond op in het jeugd- en jongerencen trum Sjeltcr. Het stuk dat ge speeld wordt is van Annie M.G. Schmidt en heet "en ik dan." Ook inwoners van buiten Lei derdorp zijn van harte welkom. De kaarten zijn drie gulden per stuk en zijn van te voren of op de dag van de voorstelling te koop in Sjelter, tel. 893135. WASSENAAR - Verenigingen binnen Wassenaar moeten on- roerend-goedbelasting betalen. De gemeenteraad wees gisteren een verzoek om ontheffing van de Wassenaarse verenigingen af. Ook een ruime verlaging van de veldhuur vond geen genade bij de raad, die overigens wel begrip toonde voor de netelige financië le positie waarin de verenigingen vaak verkeren. Cocheret de la Morinière (VVD) liet gisteren weten niets te zien in dergelijke verkapte subsidiëring. Volgens hem is het beter extra subsidie te verlenen ten bedrage van de verschuldigde onroerend- goedbelasting over de jaren '79, '80 en '81. Voor de verenigingen komt dit financieel op hetzelfde Bouwpercelen De gemeenteraad behandelde gis teravond ook het voorstel van burgemeester en wethouders om bouwvereniging St. Willibrordus een aantal kleine bouwpercelen toe te wijzen. Het is de bedoeling dat daar kleine wooneenheden in de gesubsidieerde sector komen. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten komt daar niet aan te pas. De zaak wordt direct in han den van de bouwvereniging ge geven. Restaurant Of de gemeente Wassenaar mee werkt aan de uitbreiding van res taurant Bijhorst kon gisteren nog niet worden beslist. Mede op aandringen van de publieke tri bune, zal het voorstel daartoe nog eens in de commissie techni sche diensten worden bespro ken. Eerst gisteren bleek name lijk dat de omwonenden van het restaurant niet waren gekend in zouden dan de bewuste mensen zijn die geen leiding kunnen aan vaarden. "Als ze niet onder Jonk, wat een beste man is, willen werken, dan gaan ze maar weg." Van de kant van het personeel is trouwens vlak na het ontslag van Grafdijk op 26 januari om een ge sprek over de situatie gevraagd. Tot op heden is dit gesprek er nog niet geweest, terwijl eerst was gezegd dat het hooguit twee weken zou duren voor zo'n ge sprek plaats kon vinden. Bos hierover: "we wachten nog even met dat gesprek tot al die men sen weg zijn." Ook de bewonerscommissie heeft om opheldering gevraagd. Voor zitster van die commissie, Ouwe hand: "wij zijn niet van te voren geraadpleegd over het ontslag van zuster Grafdijk. Dat is dacht ik niet volgens de reglementen, daarom had ik om een gesprek gevraagd." Gisteren was over een dergelijk gesprek nog niets bekend. Desgevraagd verklaarde Bos toen dat er spoedig een ge sprek zou komen. "Dat kan al leen niet van de ene op de andere dag worden geregeld." Gister avond is de,voorzitster van de be wonerscommissie alsnog door de directeur uitgenodigd voor een gesprek, dat dan vanavond zou moeten plaatshebben. CHARLES LENNARTZ MARIJKE KOOL DINSDAG E1D Leiden - Bierdehgel - Vestestraat, 1 Jeri gemeester Goekoop spreekt op v openbare bijeenkomst van de JO£ 20.30 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag ouderen en belangstellenden, 14.30 i' Volkshuis - Apothekersdijk - bu ten avond voor de bewoners van Maredjaa zie. zijn Antonius Clubhuis - Mare, avond oouc de apartheid in Zuid-Afrika opgtjiel door de industriebond FNV en Boynu Outspan Actie, 20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, documer re van de Amerikaanse regisseur Wohl over driejaar uit het leven van neef Philly (geestelijk gehandicapt) K&O-gebouw - Oude Vest, woe. kinc var film De Appelbollenbende. 14.30 Endegeest vergadering commisf degeest en raadscommissie maatsch pelijke aangelegenheden, volksgezo heid en cultuur, woe 17.30 uur Stadhuis - commissie voor de reken gen, woe 17.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestr 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 1220 NVSH bibliotheek - Rapenburg NVSH informatiecentrum, geopend werkdagen (behalve woensdag) van 16 uur en dins van 20-21 uur. Stats jongeren centrum - Haarlem: straat 73. Nederlandse les voor buit^ landse jongeren. 19-20.30 uur; tend soos. muziek of film; woi sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahai gemeenschal Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - CaecS straat 67. ma, di, do, vrijd, van 16-22 q tel. 126052. Algemene Reclasserings Verenigir Rijnsburgerweg 167, tel. 1564400. reikbaar op werkdagen van 9-17 i voor hulp en informatie aan meerde! rigen (vanaf 18 jaar), die door prot; men irt conflikt zijn of dreigen te konj met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, ci^p avond. 21-1 uur. Zoeterwoude - Eendekooi - Kooikerpfd donateursbijeekomst 'Oud Zoeterwi WOENSDAG fj" Leiden - AuguStinus - Rapenburg 24re zing over Bhagwan, 20 uur. »e' Caeciliastraat 18 - thema-avond Leikc' Werkgroep Homoseksualiteit over ita: men. 20 uur. ho Rijksherbarium - lezing 'Natuur Landschap op IJsland', 20 ur. Stadhuis - raadscommissie ondeni amenlevingsopbouw, 20 uur. re werken e Stadhuis - raadscomm De Lakenhal - deelcommissie Stedel Museum De Lakenhal, don 16 uur. Y* Breestraat 117 - projectgroep Hof' woerd e.o., 20 uur. ij i Stats jongerencentrum - Haarlemrr^e 73, kursus stijldansen; don scva informatie programme l?17fuurS Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 de plannen tot uitbreiding. Dit was hen wel schriftelijk toege zegd. Mevrouw Van der Veen (VVD) wist de gemeenteraad van de oneerbaarheid van de nu ge volgde weg te overtuigen. Wet houder Van Dingstee (CDA) schoof de verantwoordelijkheid af naar de architect. "Je kunt er niets aan doen, wanneer zo'n man verzuimt om de belangheb benden te raadplegen", aldus de wethouder. Burgerlijke stand Ondertrouw: B.W. Kars en M.H. Pijnak ker; J. Plaizier en S.M.L.Th, van der Klaauw; J.A.C. van der Veer en J. van Esveld; A.C.E. van Overeem en M. de Lange: W.F.H. Zwart en C.W. Burge meester; C.J.M. Verburg en M.C.M. Ba- velaar; M.J.W. Grosfeld en I.E. van Erp; L.M. Sneijders en G.M.C. Siebert; A.P.S. Reijmer en S. Renema: G.J.P. Bosch en J.M.G. van Schagen; G.A. Derkzen en M E. Holsboer; P. van Heuvel en E. Ma- Overleden: M.M. uit den Boogaard (1901) gehuwd geweest met J.F. Abel man: J.A. van Scheepen (1905); W.P. Schouten (1902); M A. Vissers (1909); A R. van der Loos (1902): W.E.C. van Kerkhof (1900) gehuwd geweest met C.M.J. Boom; P. van Slingerland (1903) echtgenote van N. van der Star; M. van Heijningen Nanninga (1900); B. Otgaar (1898); L. Klein (1900) echtgenote van C. Vermeer; J. Houtgraaf(1926) echtgenote van L. Swakman; A. Vooijs(1905); K. ten Cate (1931) echtgenote van S. Vegelien; C. van der Waals (1914); G.M. Wessel (1965); A. Mende(1934): R. Wanner (1927) echtgenote van H O. Vreeswijk; A. Hel der (1927); J.A.A.M. van Bruggen (1892) gehuwd geweest met J.A. Stolk. Gehuwd: E.C.M. Plomp en G.J. Kuitert; J. de Zoete en J.G. Arentzen; P. van der Walle en M.J. Wolting; P.J. van Voort- huijzen en A.H. Nas. »e|| DONDERDAG Leiden - Caeciliastraat 18 - voorlid, tingsavond Leidse Werkgroep HomstfJ sualiteit over Hepatitis-B, 21 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest.lt zing 'Hoe echt is kunst', 20.15 uur. j Rapenburg 48 - thema-avond NVS. over de nieuwe abortuswet, 20.30 l Verenigingsgebouw Nederlandse Ve^ eniging van Huisvrouwen - Noordeini 2a, inleiding met dia's over Perzische j] pijten, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijld ordening, openbare werken en verkee g 20 uur.. d Dependance schoolgebouw De Dukdi en de Loopplank, vergadering bestuus commissie. 20 uur. lu Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewjv 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spree(s uur voor invaliden, 19-20 uur. C Architektenwinkel - Hooglandse Kerl 1, gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. 2 Architektenwinkel - Pieterskerkhof Ic vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestrai 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 12200j Troef - Noordeinde 2a. voorlichting »c begeleiding dienstweigeren. van 2 21.30 uur. tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarleminé straat 73, disco van 20-22.30 uur; vri>„ soos van 15;17 uur. 't Spoortje - Bernardkade 40. spreekui) hulp en adviesbureau WAO/WSW. lL 20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19. gehandica(l tensoos, vrijd van 10-15 uur, tel. 02521 14797. APOTHEKEN L Leiden - de avond, nacht en zondagta dienst der apotheken in de regio Leil den, wordt waargenomen van vr 13 tof 20 feb door: apotheek Herdingh er Blanken, Hogewoerd 171. tel. 120502^ apotheek Linnaeus, Kempenaerstraa' lb, tel. 153274. Voorschoten - Voorschotense apotheek) Leidseweg 66. tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604, ten: ten zuiden van de Rijn: 121753. r Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezondj heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, telt 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum! v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, de Hooge Wet 203, Sassenheim. tel. 02522-12022. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Smgel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement (49,55 perp post f 71.90 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen Alq. redactiechef: A van Leeuwen Plv Alq redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) JPM van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Órussel. Londen. Parijs. Washington. Cairc Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordi|k Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders, 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2