LEIDSCH m DAGBLAD PvdA: minder buitenlanders m 'C Verdeeldheid troef op Antillen-overleg Rem op uitvoer kunst Protestacties tegen plan voor collegegeld In Almere veel last Speelgoed pistooltje te echt...? Staking van mijn werkers in Wales J iL SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis Beperkte toelating minderheden bepleit van spaan- plaatgas MASSAAL WELKOM IN MANILLA W1 h JL -• t,4 ïi DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36399 Directeur G Koopman Bureau: Witte Singel 1 SSr0Trans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voo„c^ DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM wil via een wet voorkomen dat voorwer pen van bijzonder cultuurhis torisch en wetenschappelijk belang in de toekomst in bui tenlandse handen terechlko- Alvorens het parlement zich over het wetsontwerp - dat al door de Raad van State is goedgekeurd - buigj, zal het aanstaande vrijdag in een be sloten commissievergadering Vervanging kost vijftien miljoen DEN HAAG (GPD/ANP) - Heftig verdeeld over het tempo waarin werkelijk zaken kunnen worden gedaan, zijn de delegaties van Aruba en Curasao vanmorgen op de ronde-tafelconferentie over de toekomst van de Nederlandse Antillen aan de eerste werkver gadering begonnen. De Neder landse minister van Antilliaanse zaken. Van der Stee, is er vooraf niet in geslaagd om de partijen bij .elkaar te krijgen over de vraag of de tweede beslissende ronde van de conferentie in april nu wel of niet moet worden uit gesteld. De Antilliaanse premier Don Mar tina pleit voor uitstel om ontsta ne onrust op Curaoio te dempen. Iets kouder Droog weer met al' en toe zon. In de nacht en ochtend lichte vorst met mini mumtemperatuur van min 1 tot min 5 graden. Middagtcmperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost. 18 FEBRUARI Zon op: 7.49 uur; onder: 17.59 uur, maan op: 17.30 uur; onder: 7.46 uur. Hoogwa ter te Katwijk om 2.56 en 15.10 uur, laagwater om 11.02 en 23 29 uur. worden voorgelegd aan een aantal verenigingen en in stanties van kunsthandela ren, antiquairs en veilinghou ders. Mocht er dan reden toe zijn het wetsontwerp nog aan te passen dan zal dat gebeu- Het ontwerp introduceert een lijst van beschermde voor werpen, die tot stand komt op advies van de rijkscom missie voor de musea. Er wordt gestreefd naar een lijst van beperkte omvang. Zijn tegenspeler Betico Croes, delegatieleider van Aruba, wil van geen vertraging weten en eist verder dat het zelfbeschik kingsrecht van zijn eiland in de komende dagen officieel op de conferentie-agenda komt. De volstrekt tegengestelde bedoe lingen van de twee rivaliserende eilanden waren maandag bij de officile opening van de ronde-ta felconferentie in de Haagse Rid derzaal al duidelijk voelbaar. Volgens de eerder gemaakte af spraken moet de conferentie ne gen dagen duren om, zoals mi nister-president Van Agt het in zijn openingstoespraak als voor zitter van de Koninkrijks-minis- terraad zei, „een begaanbare weg te wijzen voor de staatkundige Wil een particulier of handelaar een waardevol of uniek cul tuurvoorwerp dat op zo'n lijst staat bijvoorbeeld uitvoeren, dan zal hij daarvoor toestem ming aan het ministerie moe ten vragen. De staatssecreta ris heeft dan een maand de tijd om uitvoer van een voor werp tegen te houden. CRM hoopt op medewerking van de betrokkenen, zoals die bestaat bij dc totstandko ming van de Monumenten lijst. Het plan voor dit wetsont werp is al twee jaar oud. ontwikkeling van de Antillen-ei- landen in de eerstkomende ja ren". Of de ongeveer 80 deelne mers uit de acht delegaties de 'vliegende start' kunnen maken met de besprekingen die Van Agt maandag nog voor mogelijk hield, is zeer de vraag geworden. Croes ging er gisteravond overi gens mee akkoord dat het ver schil van mening tussen hem en premier Martina over het tijdstip van de tweede zitting van de ron de-tafelconferentie wordt uitge praat buiten de conferentiezaal. Croes zei vanmorgen kort voor het begin van de eerste werkzitting dat de sfeer tussen hem en Marti na "over het algemeen niet al te best is". (Zie ook pag. 7) (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Hema is vooralsnog niét van plan een omstreden speelgoedpistooltje van enkele guldens uit de verkoop te ne men. Pas als de Rijksvuurwa- pendienst, een instantie die der gelijke nepwapens keurt vóór ze in de handel mogen worden ge bracht, ze té 'echt' vindt, zal de directie van het grootwinkelbe drijf de landelijke verkoop defi nitief staken. Aanleiding hiertoe is een incident in Zwolle. De politie heeft giste ren de verkoop in een filiaal van de Hema verboden. Zij werd met het (ongevaarlijke) wapen gecon fronteerd na een ruzie in de Overijsselse hoofdstad. Hierbij MANILLA (FILIPPIJNEN) (GPD) - Paus Johannes Paulus II tilt een kind terug in de zee van wuivende handen die hem op een platform in de F' ilippijnse hoofd stad Manilla omringen. De paus werd vanmorgen bij zijn aankomst in Manilla verwelkomd door naar schatting anderhalf miljoen men- Toen hij op de luchthaven van Ma nilla arriveerde liet de paus geen twijfel bestaan over het doel van zijn bezoek aan de Filippijnen. Door te benadrukken dat hij op de Filippijnen is om "zuiver pasto rale en religieuze redenen" maaide de paus min of meer hel gras weg voor de voeten van president Mar cos van de Filippijnen. De paus wilde kennelijk niet dat de rege ring Marcos -die nog steeds over verregaande bevoegdheden be schikt- politieke munt zou slaan uit zijn bezoek. Marcos had -de avond voor de komst van de paus- voor de televi sie verklaard dat hij het hoofd van de katholieke kerk zou ontvangen als kerkelijk leider, maar ook als staatshoofd. Zodoende werd Johan nes Paulus II dan ook verwelkomd met 21 kanonschoten, en wandelde hij met gevouwen handen, en zicht baar minder op zijn gemak, langs de erewacht. De paus sprak op de Filippijnen ook religieuzen toe. Gisteren, toen de paus nog in Karachi (Pakistan) was. ontplofte daar een bom bij het platform waar hij zou spreken. De actie kostte één man het leven (zie ook pagina 11) werd van het pistool gebruik ge maakt. Agenten stelden vast dat het bedriegelijk echt leek en voor 'bedreiging geschikt'. Daar om besloot de politie de verkoop van het wapen stil te leggen. Maar in andere filialen gaat de han- De PvdA wil dat de voortdurende dreiging van uitzetting, die veel etnische minderheden boven het hoofd hangt, wordt verminderd. Bepleit wordt de verblijfsver gunning voor vreemdelingen na één jaar met twee jaar te verlen gen. Na die driejaar moet dan een vesti gingsvergunning worden afgege ven, niet alleen op verzoek, maar ook automatisch als de betrokke ne aan de eisen voldoet. De mo gelijkheden om de vergunning in te trekken of te laten vervallen, moeten worden beperkt, vinden de samenstellers van het rapport. Het afgeven van verblijfsvergun ningen moet in handen komen van de gemeentesecretarieën, al dus het rapport. Nu geeft de poli tie nog dergelijke vergunningen af. Dc PvdA vindt verder dat de naturalisatie (het Nederlander worden) moet worden vereen voudigd en dat hier wonende niet-Nederlanders op korte ter mijn actief en passief kiesrecht moeten krijgen voor gemeente raden en provincies. Volgens de samenstellers van het rapport moet de bescherming te gen discriminatie worden ver groot door wetgeving en door de vorming van een anti-discrimi- natie instituut. Discriminatie in het bedrijfsleven bij aanstelling of promotie moet met kracht worden bestreden. Op dit punt moet de overheid het goede voorbeeld geven door een even redige vertegenwoordiging kwalitatief en kwantitatief - van minderheden in het personeels bestand. Om te voorkomen dat minderhe den in verhouding zwaarder dan ingezetenen worden getroffen door de werkloosheid moeten de arbeidsbureaus extra aandacht geven aan dc arbeidsbemidde ling van minderheden, vindt de PvdA. Nu zitten twee keer zoveel migranten als Nederlanders zon der werk. In het rapport wordt verder gepleit voor een landelijk huisvestings beleid, waarbij grotere gemeen ten en met name de groeikernen bereid zouden moeten zijn meer LONDEN (AFP) - De 26.000 mijn werkers in het zuiden van Wales zijn vanmorgen voor onbepaalde tijd in staking gegaan De mijnwerkers in Wales zijn hier mee de eerste die in actie komen tegen een herstructureringsplan van de nationale steenkoolraad (NCB) dat vorige week werd be kendgemaakt. Volgens de vak bonden betekent dit herstructe- ringsplan het ontslag voor 30.000 mijnwerkers. In Schotland zouden 20.000 mijn werkers volgende week in sta king gaan, maar de voorzitter van de nationale mijnwerkers vakbond (NUM), Joe Gormley. vroeg de regionale bonden hun acties uit stellen tot op nationaal niveau een beslissing wordt ge nomen. del in het gewraakte artikel ge woon door. Directeur Diepgrond van de afdeling inkoop: "Wij hebben aan alle eisen voldaan. De Rijksvuurwapendienst heeft goedgekeurd, dat wij dit kinder pistool verkopen. Trouwens, we doen dit al jaren. Bovendien vin den wij dat het absoluut niet op een echt vuurwapen lijkt. De ver koop in andere filialen wordt daarom niet gestaakt. De Hema is toch niet verantwoordelijk voor zulke bedreigingen?" Vijf filialen in de Lcidse regio ken den de problemen nog niet. Wel wist men zich in Alphen te herin neren eenmaal een model in de verkoop te hebben gehad, dat zó echt leek, dat het in een mum van tijd was uitverkocht leden van etnische minderheden op te nemen dan waartoe zij ver plicht zijn. Meer aandacht voor de minderhe den moet, vindt de PvdA, ook tot uitdrukking komen bij de om roepen. Radio en tv moeten "veel meer" programma's maken in landen waar grote groepen van etnische minderheden vandaan komen. Dat zou kunnen leiden tot meer begrip bij de Nederlan ders voor de culturele achter grond van deze groepen. LEIDEN (ANP) - Op diverse plaat sen in het land zijn vanochtend acties op gang gekomen uit pro test tegen het plan van minister Pais (onderwijs en wetenschap pen) om studenten van het ho ger beroepsonderwijs voortaan 650 gulden collegegeld te laten betalen. Nadat gisteren de sociale academie in Enschede was bezet, gingen studenten van de sociale acade mie de Aska in Groningen van ochtend tot een soortgelijke actie over. Aan de School voor Jour nalistiek besloten studenten tot een staking. Ongeveer vijftig studenten van drie sociale academies uit Am sterdam en uit Culemborg hiel den vanochtend een protest- wacht voor de woning van minis ter Pais in Amsterdam-Buiten- veldert. De actievoerders bleven van zeven uur tot een uur of ne- 18 PAGINA'S oud-minister Van Doorn: Commercieel tv- net aanbevolen PAGINA 5 "Zinloze overval op sportsponsors" PAGINA 11 Poolse studenten dreigen met staking PAGINA 9 Volvo Born: blok aan Zweeds been PAGINA 15 gen voor de woning staan zingen en roepen. Toen de minister daarna door een aantal politie mensen werd afgehaald, verdwe nen de studenten. De studenten vinden dat de voor gestelde maatregel van Pais hun inkomensposistie, die toch al niet sterk is, aanzienlijk verzwakt. Zij menen dat ze op die manier af hankelijk worden gemaakt van hun ouders en van geldschieters. Bovendien, aldus de studenten, wordt er een ontoelaatbare finan ciële drempel opgeworpen voor menigeen die in het hoger be roepsonderwijs wil gaan stude ren. Minister Pais heeft de collegegeld maatregel voorgesteld om een gat op zijn begroting enigszins te kunnen dichten. Daartoe wil hij ook dc collegegelden voor het wetenschappelijk onderwijs ver hogen. LEIDSCH é&DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu meiéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon- der postzegel opsturen naar Letdsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de ^NW/vanf komt SNEL in de bus B F ALMERE (ANP) In een groot aantal woningen in Almere-ha- ven komen ontoelaatbare hoe veelheden formaldehydegas (af komstig uit spaanplaat) voor. Dat heeft een onderzoek, inge steld door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, uitgewezen. Half maart zal een beslissing wor den genomen of in de 850 wo ningwetwoningen van de Stich ting Woningbouw Almere de spaanplaatmuren en -kasten ver vangen moeten worden. Die ope ratie zou vijftien miljoen gulden kosten. "En dat geld hebben we niet", aldus een woordvoerder van de stichting. Het onderzoek werd ingesteld om dat kinderen en volwassenen klaagden over ademhalings moeilijkheden, hoesten en tra nende ogen in hun huizen. In de betrokken huizen wonen op het ogenblik ruim 25000 mensen. De stichting die de woningen heeft gebouwd, valt rechtstreeks onder het rijk, zodat drie ministeries over de vervanging van het spaanplaat moeten beslissen. Weer tbc-geval VLISSINGEN (ANP) - Er blijkt zich de afgelopen week opnieuw een geval van open tuberculose- besmetting te hebben voorge daan in Zeeland. Ditmaal betrof het een vrouw van middelbare leeftijd, in Bruinisse op Schou- wen-Duivenland. Er is een contactonderzoek ver richt in de familie erl de kennissen kring van de vrouw, die inmid dels in het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee ter verpleging is op genomen. Geen verband kon worden vastge legd met de explosie in Zeeuws- Vlaanderen. DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid vindt het - met het oog op de huidige economische situatie - ge rechtvaardigd dat de toelating van nieuwe groepen vreemdelingen wordt tegengegaan Een uitzondering moet worden gemaakt voor asielzoekers en gezinsleden van vreemdelingen die hier al wonen. Dit staat in het rapport "Meer voor minder", waarin de socialisten hun visie geven op het minderhedenvraagstuk. Uitgangspunt van het vanmiddag gepresenteerde rapport is de verbetering van de positie van culturele minderheden in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1