Niet zo maar weer met 9Atlantic' de lucht in Weergaloos sukses Merit in U.S.A. Marine-vliegers oefenen nn in het bnitenland Maatregelen tegen predikanten SDAG 17 FEBRUARI 1981 PAGINA 13 3e zes Atlantics Bréguet, het opsporingsvliegtuig van de marine, staan nog altijd aan de grond. Nu al vijf weken. Omdat nog altijd niet precies be kend is wat de oorzaak was van het laatste onge val: een toestel moest toen een noodlanding op de Noordzee maken. Drie bemanningsleden verloren hierbij het leven. Het was niet de eerste keer dat een Atlantic naar beneden kwam: in de zomer van 1973 'landde' er één op slechts enkele tientallen meters voor het strand van Wassenaar. Ernstige ongelukken ble ven uit. Vijf jaar later, in 1978, dook een tweede toestel in de golven van de Noordzee. Niet zo ver van de Schotse kust. Nauwelijks was de marine van dit ongeval bekomen of een derde kondigde zich aan. Eind 1980 kwam een Atlantic in het ijs koude water van de zee terecht. Drie marinemen sen werden door de kou bevangen en stierven. Wat is er met het opsporingsvliegtuig aan de hand? Drie toestellen die in zeven jaar neerstorten, is niet gering. Hoelang blijven de toestellen nog aan de grond? Kan Nederland zijn taak in NAVO-ver- band op deze manier wel waarmaken? Hoe is de stemming onder de bemanningsleden, die, om te oefenen, naar het buitenland moeten? Vragen te over. Kapitein luitenant ter zee H. Huij- ding, commandant van het vliegtuigsquadron 321 in Valkenburg, maakt zich wel degelijk zorgen. Ook hij zit met de vraag: wanneer kunnen de At lantics weer opstijgen. Langer dan een half jaar mogen de toestellen niet aan de grond blijven. Want dan wordt het problematisch. VALKENBURG Het komt er wat aarzelend uit: de stemming onder de bemanning van de Atlantic Bréguet is goed. HoewelZe wil weer vliegen. Geduld is echter hét parool. Éérst de zaak tot de bodem uitzoeken, dan pas weer de lucht in. "Natuurlijk zijn we wat gereserveerd", licht kapitein luitenant ter zee H. Huijding, commandant van het marine-vliegtuigsquadron 321 in Valkenburg, toe. "Ja, we voelen ons als een vis op het droge. Maar onvoorwaardelijk zo weer in die kist stappen, is er zeker niet bij." Overste Huijding Weerstanden zijn er. Overste Huij ding wil dat niet verdoezelen. "Zou men zeggen, jongens we hebben de zaak in onderzoek, stap maar in jen vliegen maar.... Dan kwamen er toch wel moei lijkheden. De zaak wordt erg se rieus aangepakt en daar zijn we blij mee." Wat er nu precies zou moeten ge beuren, Huijding weet het ook niet. "Ik heb geen enquête onder de bemanning gehouden, 't Is al lemaal sterk afhankelijk. Vooral in het begin reageerden de men sen bijzonder emotioneel. Dat zwakt nu wat af. Het leeft echter sterk onder het personeel, dat wel. De bemanning zal, denk ik, geen definitief standpunt inne men voor bekend is wat er gaat gebeuren. Zo weer de lucht in gaan, nee, dat doen ze niet. Zover ken ik de mensen wel. Pas als het veilig is om te vliegen, zullen er geen moeilijkheden komen Thuisfront En de mensen die direct bij het on geluk vorig jaar betrokken zijn geweest? Huijding haalt z'n schouders op. Zegt dan: "Dat weet ik eigenlijk nog niet. Het thuisfront speelt een rol. TjaIk geloof, dat we niet al te bang hoeven zijn voor grote problemen uit die hoek. Het ongeluk wordt bloedserieus onderzocht en dat geeft veel ver trouwen." Nederland is de enige natie die met de Atlantic narigheid heeft. De Fransen hebben één toestel ver loren door een navigatiefout. De andere landen (Duitsland, Italië en Pakistan) die ermee vliegen, hebben tot nu toe geen klachten laten horen. De oorzaak van het laatste ongeluk kan worden vastgesteld. Het in tensief zoeken naar wrakstuk ken, waaraan vliegtuigen, sche pen, kustwacht, vissers, radio, te levisie en burgers deelnamen, is beloond. Engelse kustbewoners stroopten dagenlang, te voet, ei landjes af op zoek naar overblijf selen van de verongelukte Atlan tic. Uiteindelijk was het een boer die het vitale staartstuk vond. Vastgesteld is inmiddels dat er een breuk is ontstaan in het over- brengsysteem van de hoogtebe- stunng. De controle van het toe stel viel hierdoor weg. Nu onder zoekt het Nationaal Luchtvaart Laboratorium hóe die breuk is ontstaan. Een karwei waarvan Huijding verwacht, dat het bin nen niet al te lange tijd zal wor den afgerond. Fabrikant Die breuk zou, overweegt Huij ding, ook ontstaan kunnen zijn toen de noodlanding werd ge maakt of door de vorming van roest. Zeker is dat de fabrikant bij alle mogelijkheden wordt be trokken. "We zoeken niet alleen naar de oorzaak", zegt de over ste, "maar bekijken ook of zulke ongelukken in de toekomst kun nen worden voorkomen." De marine, het luchtvaart-labora torium en Fokker dokteren dit gezamenlijk uit. Want ook de res tanten in de staartbesturing wor den aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Wat voor maatregelen er in de toe komst zullen worden genomen, voor Huijding zijn dit nog vraag tekens. "Het ministerie zal best de zaken op een rijtje zetten en praten met de overige gebruikers van het vliegtuig. Ik weet niet of dit al is gebeurd. Er is wel inten sief contact met Frankrijk en Duitsland. Ook zij zijn zeer be nieuwd naar de uitslag van het onderzoek. Bij hen zijn de kisten (nog) niet aan de grond gezet. Zij wachten, denk ik, eerst op de for mele uitslag vóór zij maatregelen nemen." De consequenties van het niet vliegen van de Atlantic, hoe groot zijn die? Huijding: "Het belangrijkste is, dat er niet kan worden geoefend. De kisten draaien gewoon door. Al leen, ze gaan niet de lucht in. De bemanning, die op het toestel vliegt, gaat nu een paar keer per jaar, een week, naar Duitsland of Frankrijk. Daar staan 'naboot- sers' van de Atlantic. Met die ap paraten kun je precies hetzelfde doen als met het toestel. Behalve starten en landen. Ja. het peil van de bemanning blijft hierdoor op een aanvaardbaar niveau. Al leen, als het lang gaat duren, zul len we iets voor de vliegers moe ten zien te vinden. Misschien moeten we dan eens in de rich ting van de luchtmacht gaan kij ken. Tot nu toe heb ik nog geen signalen, dat de mensen zich op die 'nabootser' vervelen." Cursussen Het stilleggen van het toestel brengt ook andere problemen met zich mee: eerste vlieger wor den kan slechts met een bepaald aantal vlieguren. Dit nu ligt abrupt stil. De marine 'verzint' daarom allerlei manieren om dit systeem te manipuleren. Zoals nu al cursussen te laten volgen die voor veel later stonden ge pland. Huijding komt er oprecht voor uit: "Stuk voor stuk verlangen we naar een bericht wat er staat te gebeuren. En, natuurlijk, het uit zicht op een oplossing. Daar wachten we met spanning op. Want", maakt de commandant duidelijk, "je bent er niet door een kapot onderdeel te vervan gen. Als er, bijvoorbeeld, sprake is van metaalmoeheid, zul je dat onderdeel moeten veranderen. Dat gaat tijd kosten." Hoelang kunnen de vluchten, ma ximaal, stopliggen? Huijding schudt het hoofd. "Moei lijk te beantwoorden", zegt hij na een rustpauze. "Maar als het lan ger dan zes maanden gaat duren, voorzie ik ernstige problemen. Dan zal er een berg moeite nodig zijn om het bedrijf weer op gang te krijgen. Een andere zaak die meespeelt is, dat we ons voorbe reiden op de komst van de Orion (de vervanger van de Neptune). De Atlantic hebben we daarvoor hard nodig vliegervanng te helpen. Wa die toevoer wordt verstoord, krij gen we moeilijkheden met het bemannen van de Orion. Of we moeten mensen bij de marine in Amerika laten opleiden. Dat vraagt ingrijpende veranderin gen en is duur Veiligheid Nederland heeft een taak in de NA VO. Aanvankelijk met negen At lantics, tot voor kort met zes en nu helemaal niks. Komt de vei ligheid niet in het geding "Nee, nee", haast Huijding zich te zeggen, "daar hoeven we niet bang voor te zijn. Die taak wordt door de bondgenoten overgeno men. Tenslotte opereert de Navo in hetzelfde gebied. Ja, het is wél een extra belasting voor hen. Er zijn zes vliegtuigen minder in de lucht. Maar we gaan ervan uit, dat onze toestellen weer gauw beschikbaar zijn." Over vervanging van de Atlantic wil de overste niets horen. In zijn ogen kan het vliegtuig best nog een aantal jaren mee "Het on- Door Jan Westerlaken derhoud is aan zo'n strak schema gebonden, dat je met een gerust hart kunt stellen, dat de Atlantic niet aan het einde van haar be staan is. Hier en daar vliegen nu ook nog Dakota's uit de Tweede- Wereldoorlog." Tóch zijn er wel eens meer moei lijkheden met de kist geweest. Zoals roestplekken Huijding. "Een groot deel van het toestel bestaat uit honingraat- constructie. Om het vliegtuig licht te houden. Het probleem is inderdaad dat er vocht in komt. Dan krijg je roest. Zeker in de be ginperiode hebben we we eens wat narigheid gehad met de lym- verbindingen. Toen hebben we behoorlijk veel roestplekken moeten repareren waardoor de Atlantic nogal eens aan de grond stond. De fabriek (Bréguet in Frankrijk) heeft by de volgende series maatregelen genomen. Nu kunnen wij rustig zeggen, dat dit niet de grootste moeilijkheid voor ons is. We kunnen het vocht in een vroeg stadium ontdekken en eruit 'jagen'. Dit is bepaald geen handicap", verzekert de commandant. Geld Het stilstaan van de toestellen in geld uitdrukken, Huijding durft zich er niet aan te wagen. "Wat we nu doen is eigenlijk kosten besparen. De maatregelen die nodig zijn. om de mensen te la ten trainen bijvoorbeeld, kost ook geld. Onze buren doen dit heus niet voor niks. En straks, als we weer omhoog gaan, zullen er heel wat extra uren moeten worden gemaakt om de achter stand een beetje in te halen. Om die 'stilstand' van nu in geld uit te drukken, nee. ik zou niet dur ven zeggen dat vergt zoveel mil joen." Bréguet heelt bij het onderzoek niet van aan afstandje toegeke ken. "Ik weet", aldus overste Huijding. "dat er mensen van de fabriek bij het onderzoek zijn ge weest. Of zij de oorzaak de wij vinden zullen accepteren, tja, dat weet ik natuurlijk ook niet. Be langrijk is het standpunt dat de andere landen die met dc Atlan tic vliegen innemen. Wij hopen in elk geval dat zij onze voorstel len ondersteunen." Nederland is met negen toestellen begonnen. Nu zij er nog maar zes over. Worden die op de één of an dere manier nog aangevuld? "Ik hoop het", klinkt het hartgron dig. "De politiek zal dit moeten uitmaken. Misschien komt het tot uitdrukking in het aantal Orions. Enkele Atlantics van an dere landen overnemen, nee. dat zie ik niet zo zitten." Hoe groot de kans is, dat de verlo ren toestellen via een ander mo del terugkomen, Huijding heeft er géén directe invloed op. "Als commandant", zegt hij, "kun je je visie geven. Invloed op de be slissing, nee, die heb ik niet." Eenderde Maar er is wél eenderde van de luchtvloot verloren gegaan "Ja, We hebben de Navo een be paalde toezegging gedaan, maar daar is duidelijk de klad in geko men. De NAVO zou mets liever willen dan dat wij die verloren toestellen zo snel mogelijk zou den aanvullen. Ik kom weer bij de politiekals zij bereid is moeilijk te peilen hoor. De mari ne vindt dat dit wél moet gebeu ren. Ik heb geen informatie in hoeverre op het niveau van de minister, hierover al is gespro ken." (ADVERTENTIE) Het regionale (classicale) bestuur Gouda van de Gereformeerde Gemeenten heeft de Zoeter- meerse predikant H. Rijksen (40) van zijn ambt ontheven "wegens handelen in strijd met de wet des Heeren". Deze afzetting betekent dat hij met ingang van heden "de eer en de naam van dienaar des Woords" heeft verloren. Na ge bleken boetvaardigheid en schuldbelijdenis kan hij, als de classis daarover gunstig oor deelt, opnieuw beroepbaar wor den gesteld in het kerkverband van de Gereformeerde Gemeen ten. Dver de aard van het "in strijd han delen met de wet des Heeren" worden geen bijzonderheden ge geven. Wel ontkent ds. Rijksen de ernstige beschuldigingen aan zijn adres op grond waarvan de classis tot dit besluit kwam. De rechtmatigheid van de uitspraak betwist hij dan ook. Later zal hij stappen tegen deze uitspraak on dernemen, maar eerst moet hij nog een operatie ondergaan. Ds. Rijksen was eerst predikant in Vlaardingen en Gouda. Sinds 1971 diende hij de gereformeerde gemeente in Zoetermeer. In Spakenburg-Noord heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt de predikant drs. A H. van den Heuvel (44) non-actief gesteld omdat hij zijn ambt daar wil blijven uitoefenen terwijl hij is benoemd aan een christelijke middelbare school in Rotterdam. Daar wil de kerke raad voorlopig niets van weten. In een brief aan alle gemeentele den schrijft de kerkeraad dat hij zelf over deze kwestie nog be denktijd nodig heeft en dat men zich voor pastorale hulp tot de twee andere predikanten kan wenden. Ds. Van den Heuvel wacht de ontwikkelingen af. Zijn benoeming in Rotterdam gaat 1 mei in. Hij werkt in Spakenburg sinds augustus 1976. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oene P. Molenaar Groot-Am- rriers, te Giessen-Nederhardinx- veld W. Arkeraats Katwijk aan Zee; aangenomen naar Schie dam L. de Ru Losser. Gereformeerde Kerken: beroepen te Urk K. Eijkeleboom Ruiner- wold-Koekange; aangenomen naar Laren (voor ziekenhuis Hoog Laren te Blaricum) kandi daat J.W. van Harten Hilversum, naar Anna-Paulowna (deelwerk) kandidaten H.E. Smit en F. Smit- Kruize aldaar, naar Ridderkerk KT Vaatstra Scxbierum. naar Deventer K.E. Bras Dinteloord en G.C. Hovingh Hoorn, naar HoofddorD G. den Heeten Vlis- singen, naar Leeuwardcn-Hui- zum G. de Jong Zuidwolde (Gr.) Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Zaan dam T.S. Huttenga Ferwerd (Fr naar Brouwershaven kandidaat E. Meijer Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Brakel A. Bregman Rijssen. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Leiden B.A. Koek Oosterbeek. Kardinaal boos Een ontstemde kardinaal Wille- brands heeft zijn collega's tele grafisch bericht, dat hij zich in zijn binnenkort te verschijnen Vastenbrief zal distantiëren van een campagne van de Gennepse pastoor dr. M. Gelissen voor de Vastenactie-Limburg Zoals wij zaterdag meldden, ver spreidt dr. Gelissen met hulp van een speciaal actiecomité op het ogenblik twee miljoen exempla- Dankzij Enriched Flavor.'overstap naar nicotine-arme Merit verrassend makkelijk voor Amerikanen. ren van een folder die de rooms- katholieken oproept niet de lan delijke Bisschoppelijke Vasten actie maar de Limburgse Vasten actie van mgr. Gijsen te steunen. Alleen de laatste is volgens hem vanuit zuiver rooms-kathohek standpunt, betrouwbaar. De Bis schoppelijke Vastenactie ver toont "overduidelijke commu nistische tendenzen". Kardinaal Willebrands heeft zijn collega's ook gevraagd of zij zelf al iets tegen de actie van dr Ge lissen hebben ondernomen. Bij de inwijding van een kapel in Oost-Frankrijk sprak de conser vatieve (geschorste) aartsbis schop Marcel als zijn mening uit dat de rechten van de mens, zo als die zijn vastgelegd, leiden tot egoisme. "Ze zetten de i meer aan om op hun rechten te staan dan dat ze wijzen op hun plichten". "Als iedereen zyn plichten na komt. worden de mensenrechten vansdl gefespactaard um dat te verwezenlijken zouden de grondwetten van christelijke lan den gebaseerd moeten zyn op de Tien Geboden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13