Poolse studenten willen staking toch doorzetten ST uiarnecke Strenge bewaking voor paus "Ingrijpen in visserij Erkenning vakbond geëist Colombia: Proces "M-19" naar einde kees noort Weer demonstraties en rellen in Spanje Onderblouses, hemdjes en broekjes in natuurzijde. Dun, behaaglijk en warm. '4? DINSDAG 17 FEBRUARI 1981, Bij aankomst op Filippijnen MANILLA (FILIPPIJNEN) - "Please Pray" (Bidt Alstublieft). Zo luidt de oproep in i Filippijnse krantenjongen aan de vooravond van het bezoek van de paus aan zijn land probeert de slijten. MANILLA (Reuter, AP) - Paus Jo hannes Paulus II is vanmorgen na aankomst op de luchthaven van Manilla verwelkomd door ze ker een miljoen wuivende en dan sende inwoners van de Filippij nen. De menigte stond langs de route van het vliegveld naar Ma nilla. In een kerk in Manilla hield de paus een gezelschap nonnen voor, dat zij de richtlijnen van de kerk en de bisschoppen moeten volgen. Kennelijk was dit een verwijzing naar maatschappelijk actieve nonnen die hun kloosters hebben verlaten om bij de armen te gaan wonen. "Religieus leven heeft geen zin, behalve in de kerk en in gehoorzaamheid aan haar richt lijnen', aldus de paus, die de deugd van 'liefdevolle volgzaam heid' prees. Later zei hij tegen paters en broe ders in de kathedraal van Manilla dat zij 'geen maatschappelijk werkers of politieke leiders zijn. en evenmin functionarissen van een wereldlijke macht'. Hij waar schuwde geen overdreven be langstelling aan de dag te leggen voor het brede scala van wereld lijke problemen". Anderzijds verklaarde de paus dat de kerk niet onverschillig kan staan tegenover maatschappelij ke problemen. Hij spoorde de kloosterorden aan voort te gaan met het bevorderen van de men selijke waarden binnen het kader van de kerk. Kloosterorden op de Filippijnen zijn veelal actief betrokken bij campagnes voor sociale hervor mingen en verdeiging van de rechten van de mens en komen zodoende in conflict met het au toritaire bewind van president Marcos. De paus werd op het vliegveld begroet door president Marcos, met wie hij later vandaag nog een officiële ontmoeting zal hebben. President Ferdinand Marcos, die een maand geleden officieel een einde maakte aan acht jaren staat van beleg maar desondanks bijna alle macht behield, gaf opdracht om vandaag en woensdag in Ma nilla alle scholen en regerings kantoren te sluiten, opdat de Fi lippijnse bevolking "onverschil lig welke religie" eer zal kunnen betuigen aan de paus "als een geestelijk leider die in de gehele wereld als zodanig wordt er kend". Veiligheidsfunctionarissen troffen uitgebreide voorzorgen, in het bijzonder gezien een vorig pause lijk bezoek aan de Filippijnen. In 1970 werd paus Paulus VI name lijk bijna doodgestoken door een als geestelijke vermomde, Boli viaanse schilder, Benjamin Men- doza. Deze slaagde er toen in om de paus met een mes te steken. De maat regelen omvatten dan ook het in zetten van een brigade van 4.900 agenten in burger. De eerste etappe van de twaalf da gen durende reis van de paus door Azië werd in Karatsji Pakis tan overschaduwd door een ont ploffing, mogelijk van een hand granaat, zich ongeveer twintig minuten voor de paus met de mis in het stadion begon voordeed. De veiligheidsmaatregelen wer den daarop versterkt. Er was geen paniek en alles verliep vol gens plan. Eerder had de paus de president van Pakistan, Zia UI Haq, die hem op het vliegveld begroette, geprezen om dc hulp die Pakis tan de die de Sowjet-invasie in Afghanistan gevlucht zijn verleent. Dc paus blijft tot eind deze week op de Filippijnen. Tenslotte reist de paus naar Japan. Israël én PLO wijzen plan Sadat van de hand JERUZALEM (AP. AFP. UPI) - De Israëlische regering heeft giste ren scherp afwijzend gereageerd op het voorstel van de Egyptische president Sadat, om de Palestijn se Arabieren in de door Israël be zette gebieden een regering-in- ballingschap te laten vormen met de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO). "Dit is in volstrekte tegenspraak met de geest van de akkoorden van Camp David," aldus minister van binnenlandse zaken Burg, de leider van de Israëlische delega tie bij de onderhandelingen over zelfbestuur voor de 1,2 miljoen Palestijnse Arabieren in de bezet te gebieden. Ofschoon Sadats oproep om een Palestijnse schaduwregering te vormen niet hieuw is, zouden Is raëlische regeringsfunctionaris sen bezorgd zijn dat de Egypti sche leider hier nu een voorwaar de van wil maken voor het hervat ten van de besprekingen over au tonomie voor de westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook. Sa dat deed zijn suggestie afgelopen zondag tijdens een gesprek met de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. De oproep van president Sadat tot vorming van een Palestijnse re- gering-in-ballingschap is ook in PLO-kring niet goed ontvangen. In de bezette gebieden sprak men zich tegen de denkbeelden uit omdat de PLO beschouwd werd als de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. "Ik ben het eens met de wederzijdse erkenning van de rechten van Israël en van het Palestijnse volk maar ik zie er niet het nut van in een organisme te creëeren dat een doublure is van de PLO", zei burgemeester Elias Freij van Bethlehem. Guerrilla in Colombia ontvoert journalisten BOGOTA (Reuter) - De linkse Colombiaanse guerrillagroe pering „M-,19" heeft voor kor te tijd twee journalisten ont voerd. Dc bedoeling van ,.M- 19" was de journalisten dui delijk te maken dat zij niet een vermiste Amerikaanse taalkundige gijzelt zoals ver ondersteld werd. De journalisten, José Maria Ro mero en August Castro, wer den geblinddoekt voor de lei der van „M-19" Evher Busta- mente, geleid. Dit gebeurde ergens buiten Bogota. De guerrillaleider ontkende te genover hen dat de Ameri kaan in de handen van ,,M- 19" is. Volgens hem is de taal kundige ontvoerd door een rechtse paramilitaire organi satie die de regering steunt. De Amerikaan is Allen Bittcr- man, die werkt voor een van uit de Verenigde Staten ge leid taaiinstituut. Hij werd vorige maand bij zijn woning ontvoerd door enige gewa pende (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse studenten dreigen de gevoelige overeenkomst tussen de regering en de onafhankelijke vakcentrale om te proberen binnen de komende 90 dagen stakingen in het land te voorkomen, te torpederen. Nadat onderhandelingen tussen een regeringsdelegatie en verte genwoordigers van studenten in Lodz gistermiddag waren mis lukt, dreigden de sudenten de landelijke studentenstaking - die aanvankelijk maandag zou wor gden gehouden, maar op het laat ste moment werd afgelast als een uiting van goede wil tegenover de nieuwe regeringsleiders - als nog op korte termijn te laten doorgaan. De onderhandelingen met de stu denten mislukten toen de rege ring weigerde te overwegen de (Van c correspondent) In de kapel van de gevangenis "La Picota" te Bogota (Colombia) be gonnen gisteren de openbare zit tingen van het militaire proces tegen 140 vermeende leden van de guerrilla-beweging M-19. In deze derde en laatste etappe van het proces komen de verdedi ging en de beklaagden zelf aan het woord. Dit monsterproces wordt niet alleen door zijn lange duur en het grote aantal gedaag den "het proces van de eeuw" ge noemd, maar is ook door de on regelmatigheden in de rechts gang opzienbarend te noemen. Het proces is van grote politieke betekenis voor Colombia, omdat de militaire aanklagers de ge daagden als terroristen willen veroordelen om zo de staat van beleg en het zogenaamde Vcilig- heidsstatuut, dat aan de militaire regering van Colombia verre gaande volmachten verleent, te rechtvaardigen. De verdachten van hun kant proberen de rollen om te draaien en tegenover de publieke opinie de aanklagers op de beklaagdenbank te zetten. De beklaagden (van wie tachtig pro cent onschuldig zou zijn) be schuldigen de aanklagers van schending van de mensenrech ten en willen het onwettige ka rakter van het "proces van de eeuw" aantonen. Zij menen dat zij slechts vanwege politieke mo tieven veroordeeld zullen wor den. De veronderstelde onschuld van het grootste deel van de gedaag den mag blijken uit het feit dat in de loop van het proces, dat op 21 november 1979 met ruim 200 ge daagden een aanvang nam, een vijftigtal wegens gebrek aan be wijs werd vrijgelaten - na lang durige gevangenschap en marte lingen ondergaan te hebben. Nog op 14 januari j.l., de dag waarop de uiteindelijke beschuldigingen (ADVERTENTIE) Binnenhuisarchitectuur en projektinrichtingen. Twee gescheiden zaken met één adres: Donderdag koopavond rijnstraat 74, katwijk a/d rijn, tel. 01718-12798 werden voorgelezen, werden 24 gevangenen vrijgelaten omdat er tegen hen wegens gebrek aan ge gevens niet eens een beschuldi ging geformuleerd kon worden. De meerderheid van hen had toen twee jaar in voorarrest geze ten. Voor deze mensen is de lij densweg nog niet ten einde, om dat zij zich iedere twee weken bij de politie moeten melden, hun baan hebben verloren en ook in sociaal opzicht getekend zijn. Dc advocaten van de gedaagden hebben scherpe kritiek op de he le rechtsgang van het proces. De militairen treden de meest ele mentaire rechtsbeginselen met voeten, zoals het principe van Habeas Corpus, waarbij de rech ter een arrestatiebevel op korte termijn moet bekrachtigen om willekeurige rechtsvervolging te voorkomen. In het proces M-19 is in do meeste gevallen dit recht niet toegepast. Voorts bestaat in Colombia het rechtsprincipe dat een verdachte die niet binnen een termijn van negen maanden na zijn arrestatie voor de rechter wordt gedaagd automatisch in vrijheid gesteld dient te worden. Toen op 21 de cember 1979 het proces M-19 be gon, was voor veel verdachten die termijn al verstreken. De mi litairen voeren hiertegen aan dat door de uitzonderingstoestand deze rechten zijn opgeschort. Naar verwachting zal deze derde etappe in het "proces van de eeuw" zich nog minimaal zes maanden voortslepen. Uiteinde lijk zullen vermoedelijk enkele tientallen werkelijke leden van M-19 worden veroordeeld. Inmiddels zal de Senaat binnen kort vermoedelijk haar goedkeu ring geven aan het regerings voorstel dat beoogt amnestie te geven aan die guerrilla-strijders die op vrije voeten zijn. Wanneer na een termijr^van vier maanden - naar het oordcel van de rege ring - voldoende guerrilleros van het voorstel gebruik zullen hebben gemaakt en hun wapens zullen hebben ingeleverd, zal de amnestie ook uitgebreid worden tot de politieke gevangenen. Maar degenen die zich om poli tieke motieven hebben schuldig gemaakt aan "moord, afpersing, ontvoering, brandstichting en wrede daden in het algemeen" zijn van deze amnestie uitgeslo ten. De oppositie in Colombia bestempelt het amnestievoorstel van de regering dan ook als on werkzaam en ontoereikend om het land de vrede te brengen. Tot nu toe heeft één guerrilla-strijder zich aangemeld om van de am nestie gebruik te maken. "BILBAO Aan de demonstratie in Bilbao 9 mÈÊÈslt iJÊi naar schatting zo'n 200.000 Spanjaarden deel. colleges in leninistisch-marxisti- sche ideologie en vreemde talen, met name de vele colleges in het Russisch, facultatief in plaats van verplicht te stellen. De tien duizend studenten in Lodz hou den de universiteitsgebouwen daar nu al 26 dagen bezet. Studenten in Warschau bereikten vorig jaar november hetzelfde wat de studenten in Lodz willen, en wel binnen een paar dagen. De eisen van de studenten draai en om de universitaire autono mie. Ze willen dat de studenten in staat worden gesteld hun ei gen personeel te kiezen en mede zeggenschap krijgen bij de be noeming van professoren. Ze willen de erkenning van een vrije onafhankelijke studentenvakor ganisatie. Ook willen zij dat de verplichte militaire dienst voor afgestudeerden, die nu bijna twee jaar is wordt teruggebracht zodat de studenten dat wat ze ge leerd hebben niet vergeten zijn voordat ze het in praktijk gaan brengen. Voordat de onderhandelingen mis lukten had dc regering de stu denten beloofd een onafhankelij ke studentenorganisatie te er kennen.. Drie maanden geleden was dat ook in Warschau het ge val maar de minister van hoger onderwijs heeft het document voor registratie van de studen tenvakbond nog steeds niet on dertekend. In Rzeszow zijn dc onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers van de onafhankelijke boeren bond, die vorige week bij vonnis van het hooggerechtshof in War schau niet werd geregistreerd, hervat. Het buurland Tsjechoslowakije heeft inmiddels meer tekenen van nervositeit laten blijken. Na de arrestatie van een Britse di plomaat vorige week. wat in druist tegen alle diplomatieke re gels, heeft de Tsjechoslowaakse regering maandag twee Franse diplomaten opdracht gegeven het land te verlaten en hen be schuldigd van „herhaaldelijk spioneren". De Poolse partijsecretaris Stanis- lav Kania heeft zondag een on verwacht snel bezoek aan Praag gebracht nadat de Tsjechoslo waakse partijleider Gustav Hu- sak openlijk had verklaard dat Polen niet in staat is zijn eigen problemen op te lossen. VS: geen maatregelen tegen Z.-Afrika GENÈVE - De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de VN-commissie voor de rech ten van de mens in Genève heeft gisteren laten doorsche meren dat zijn land niet voelt voor economische sancties te gen Zuid-Afrika. De Verenig de Staten verafschuwen de apartheid, zo verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Richard Schifter, maarzij ver afschuwen ook terrorisme en geweld. 'Degenen, die met po litieke middelen de obstakels proberen te overwinnen zijn uiteindelijk niet gebaat met oproepen tot radicale acties', zo meende Schifter. De Britse afgevaardigde Lord Colville verklaarde dat zijn land diep teleurgesteld is over het mislukken van de Geneef- se conferentie over onafhan kelijkheid voor Namibië, en over het 'immorele" karakter van de apartheid. Maar hij be twijfelde of economische sancties tot het beoogde ef fect zouden leiden. Frankrijk, dat de apartheid eveneens veroordeelde, liet niet blijken hoe het zal stem men als in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika ter sprake ko- (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Demonstraties uit protest tegen de dood van José Arrcgui. lid van de Baskische radicale afscheidingsbeweging ETA militar. die vori ge week aan de gevolgen van marteling tijdens politieverhoren in de Carabanchel-gevangenis in Madrid overleed, hebben gisteren tot ern stige ongeregeldheden geleid in de Spaanse steden San Sebastian en Pamplona. Het kwam tot een confrontatie tussen politic en deelnemers aan de protestbetogingen. De gewelddadigheden werden ingezet door gemaskerde mannen, die spandoeken droegen van de terreurbeweging ETA-militar. In de hoofdsteden van de drie Baskische provincies en in Pamplona, de hoofdstad van de half-Baskische provincie Navarra, hadden zowel de extreem-linkse Baskische politieke partijen, die sympathiseren met ETA-militair, alsook de voornaamste politieke partijen op hetzelfde tijdstip en op dezelfde plaatsen opgeroepen tot demonstraties tegen de dood van de 30-jarige José Arregui. In Pamplona voerde de oproerpolitie charges uit met rubber kogels en rookbommen op een demonstratie door 7000 man, die betoogden voor ETA-militair. Tot laat in de avond kwam het tot gevechten tussen beto gers en politie in het oude centrum van het stadje. Aan de protestbeto ging van de voornaamste politieke partijen en vakbonden namen in Pamplona slechts 500 man deel, die in stilte demonstreerden. In San Sebastian koelden extreem-linkse betogers hun woede door na afloop van een demonstratie pro ETA-militar het gebouw van de mili taire gouverneur met molotov-cocktails te bekogelen De politie, die de demonstranten met rookbommen en granaten probeerde te verdrijven, werd herhaaldelijk met stenen bekogeld. In Vitoria werden 12 perso nen gearresteerd, die de oproerpolitie in de oude binnenstad aanvielen. De meest indrukwekkende betogingen vonden plaats in Bilbao, waar 20.000 personen deelnamen aan de demonstratie voor ETA-militar. Te gelijkertijd waren er betogingen van de voornaamste politieke partijen en vakbonden. De extreem-linkse demonstratie werd geopend door drie vrouwen van gedetineerde leden van ETA-militar met daarachter acht gemaskerde mannen, die een spandoek droegen met de tekst: ..Zolang er geen onaf hankelijkheid, geen vrijheid en geen socialisme is, zal het Baskenland doorgaan met de wapens". Dankzij de ordediensten van de twee beto gingen, die waren overeengekomen dat men elkaar niet in de weg zou lopen en dankzij het nuchtere optreden van de politie deden er zich m Bilbao geen incidenten bij de demonstraties voor. BRUSSEL (AP) - De Europese commissie heeft de ministers van buitenlandse zaken van de tien lidstaten van de Europese Ge meenschap gisteren gevraagd in de Europese visserijcrisis in te grijpen, opdat met Argentinië, Canada en Noorwegen afspraken kunnen worden gemaakt over vangstbeperking. De bewindslieden van buitenland se zaken komen vandaag in Brus sel bijeen. Hun collega's van landbouw en visserij zijn het tot dusverre niet eens over de vangstbeperking voor vissers uit de lidstaten, waardoor nog geen (ADVERTENTIE) (jjvfrn Rrepsrrnnf 1 Brecstraat 126 - Leiden overeenkomsten met derde lan den gesloten kunnen worden. Volgens een verklaring die de Eu ropese Commissie gisteren uit gaf. ontstaan zowel binnen als buiten de gemeenschap grote problemen door het uitblijven van een visserij-akkoord. "De commissie gelooft dat het in een tijd van toenemende werkloos heid en economische problemen steeds moeilijker valt te verkla ren waarom het nodig is de uit voering van deze overeenkom sten te laten wachten, totdat alle overige aspecten van het ge meenschappelijke visserijbeleid geregeld zijn," aldus de verkla ring Door het uitblijven van een ak koord zijn dc Westduitse en Deense visindustrieen het zwaarst getroffen. Westduitse treilers, die normaal voor de Ca nadese kust zouden vissen als de overeenkomsten getekend wa ren. opereren nu in Deense wate ren bij Groenland. Volgens Deen se vissers maken de Westduitsers van het ontbreken van interne af spraken gebruik om hun activi teiten in Deense wateren uit te breiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11