Katwijkers zijn onbereikbaar Rechter verbiedt Israël nationalisatie centrale Blom wil nieuwe opzet van basketbalcompetitie Gelpke verovert snelschaaktitel Ruim baan voor naakt Yan Rossum leert van knock-out Hoofdklasse-titel bekroning succesvol seizoen Voedselsituatie Vietnam onrnstbarend DINSDAG 17 FEBRUARI 1981 DO/ST Hans Kuyf wint Leidse jeugdtitel LEIDEN De commissie Top sportliga van de Nederlandse Basketbal Bond (NBB) verga dert vanavond ondermeer over een andere opzet van de compe titie. De indieners van het voor stel, Parker/Leiden-coach Ben nie Blom en de journalist Hans van de Velde, dragen een drietal argumenten aan voor hun plan. Volgens Blom en Van de Velde wordt de competitie aantrekke lijker, de top van het basketbal breder en worden maximaal 36 duels afgewerkt. „En dat laatste betekent", verklaart Van de Vel de, „dat er meer tijd overblijft voor de voorbereiding van wed strijden van het Nederlands team". De eredivisie blijft in het plan- Blom uit tien verenigingen be staan. Bovendien kunnen de eer- Het Leidse Koosjardin staat op zes punten, maar speelde tot nu toe wel twee wedstrijden minder. Het programma van de Leidse ploeg is in vergelijkking met dat van de koploper evenwel derma te zwaar (VI en Ceverbo nog uit), dat de strijd beslist lijkt. Glasber gen haalde in dezelfde afdeling uit tegen Concordia: 11-4. In de Hoofdklasse voldeed V.d. Plas volledig aan de verwachtingen. De Katwijkers versloegen EKL Boys met 8-4 en eisten zodoende het kampioenschap voor zich op. Ceverbo - De Engel 4-5 Beide teams toonden aan dat zaal voetbal wel degelijk de moeite van het kijken waard kan zijn. In een bijzonder spannende en op hoog niveau gespeeld duel hiel den de Lissenaars (en met. name Jan van Slooten) het hoofd koel en verschaften zich zodoende een goede uitgangspositie voor het binnenslepen van het kam pioenschap. Met nog exact één minuut te spelen bij een 4-4 stand bediende Theo Godyla Jan van Slooten op maat, die het le der bekeken achter de Ceverbo- goalie schoof: 4-5. De Engel speelde het spelletje in de eerste helft met veel verve. Uitgaande van een gesloten de fensie werden keer op keer goe de combinaties opgezet. Er wer den diverse kansen gecreëerd, die ook nog eens een keer wer den benut. Theo Godyla, na een goede combinatie met René Grif fioen zorgde al in de vijfde mi nuut voor 0-1. De Lissenaars zet ten de thuisploeg hierna met de- ste twee van de promotiecompe titie van de eerste divisie aan het einde van het jaar naar de hoog ste klasse promoveren. Het aan tal verenigingen in de nu be staande twee eerste divisies wordt echter teruggebracht tot elf. De nummers twee t/m vijf van de eerste divisies A en B gaan samen met de twee degra- KATWIJK - Martin van der Plas en Cees van der Steen stonden gister avond bijna de foto van het V.d. Plas-kampioenteam in de weg. Tij dens het duel V.d. Plas-EKL kon goalie Cees v.d. Steen, na een hard schot van Martin v.d. Plas, de bal maar met moeite uit zijn doel ranse len. Het ronde object belandde pre cies op het toestel van onze foto graaf, die zijn werktuig juist in aan slag had. Dit bleef niet zonder gevol gen. Met een wond in het voorhoofd moest de persfotograaf voor onder zoek naar het ziekenhuis, eerst na dat hij de kampioenen op de gevoeli ge plaat had vastgelegd... gelijk zaalvoetbal onder druk. Harry van der Zwet zag zijn inzet in de 11de minuut nog gekeerd door de vijandelijk doelman, maar na een kwartier schoot Van der Zwet, op aangeven van Frans van der Laan, wel raak. Het duurde tot vijf minuten voor de doelwisseling eer Ceverbo voor de eerste maal gevaarlijk kon worden. Leo Dols toonde zich echter attent op een schot van Peter Jeup. Van der Zwet scoor de even later 3-0 en Jan van Sloo ten (tijdens twee minuten straf van Hans Koster) zorgde zelfs voor de verrassende 0-4. In de zelfde periode kwam Ceverbo dankzij Jeup terug tot 1-4. In het tweede part moest de rang lijstaanvoerder ver terug. Cever bo gooide alles uit de kast en De Engel kwam aan aanvallen niet meer toe. Het thuisteam daaren tegen des te meer. Dankzij Ad Stam, Rob Noordzij en opnieuw Stam kwamen de Dortenaren te- danten uit de eredivisie een nieuw samen te stellen promotie divisie vormen. Het is de bedoe ling dat er in de hoogste klasse geen dubbele competitie meer wordt afgewerkt. Voorts plaatsen de eerste zes teams van de eredivisie zich voor de na- competitie, waarna twee clubs rug tot 4-4. Peter Jeup en Henk den Arend knalden daarna vlak achter elkaar op respectievelijk de kruising van paal en lat en op de onderkant lat. De Engel bleef in de enerverende slotfase over eind. Sterker nog, de ploeg pakte de volle winst. Godyla bereikte Jan van Slooten, die het hoofd koel hiel en zijn team de zege be zorgde: 4-5. Glasbergen - Concordia 11-4 De Rijnsburgers waren tegen Con cordia weer eens ouderwets op dreef. De ploeg van coach Nico Glasbergen zette Concordia min zaam aan de kant en lijkt nog een aardige positie op de ranglijst te gaan opbouwen. Gé Perfors had met vijf doelpunten een belang rijk aandeel in de overwinning. Overige Glasbergen-treffers: Wil Groenendijk (2x), Piet Haasnoot afvallen en de overige vier clubs gaan strijden om de landstitel. In de Finale zal dan niet worden ge speeld volgens het oude systeem (één uit en één thuiswedstrijd en eventuele beslissingswedstrijd), maar worden twee thuis— en twee uitduels afgewerkt, waarna eventueel een beslissingswed strijd volgt. De uiteindelijke win- (2x), Anne Ouwersloot en Arie van Dijk. Hoofdklasse V.d. Plas - EKL Boys 8-4 Door de zege op EKL Boys is V.d. Plas onbereikbaar geworden voor de concurrentie, voor zover daar dan nog sprake van mocht zijn. Het hele seizoen heeft de Katwijkse ploeg de toon aange geven en zag dit nu met het kam pioenschap beloond. Een kam pioenschap dat terecht is geko men bij de enige ploeg die daar recht op had. De Katwijkse ploeg speelde als enige hoofdklasser dit seizoen constant aantrekke lijk voetbal, dit in tegenstelling tot het merendeel van de afde lingsgenoten. Van een spannen de strijd om de titel is dan ook naar mag deelnemen aan de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen. De nummers zeven t/m tien van de ere-divisie spelen samen met de beste vier verenigingen uit de promotie-di visie om vier ere-divisieplaatse£. Tenslotte strijden de nummers vijf t/m tien van de promotiedivi sie en de eerste twee van beide eerste divisies om zes promotie- plaatsen. Tot zover het plan- Blom, waarover de Topsportliga zich vanavond buigt. Als dit plan door de Topsportliga-sluis komt, wordt het voorgelegd aan de al gemene vergadering van de Ne derlandse Basketbalbond. Als het plan ook deze laatste post passeert, wordt op die vergade ring tevens beslist of de verande ringen het komende seizoen al worden ingevoerd. Het zaalvoetbalteam van v.d. Plas dat gisteravond dankzij een 8-4 overwinning op EKL de titel binnenhaalde. nooit sprake geweest. Vorig jaar vochten De Taverne en Van Rooyen nog een verbeten strijd om de titel, die uiteindelijk bij laatstgenoemde ploeg terecht kwam. Dit seizoen stak V.d. Plas (met de kmst van de gebroeders Hogewoning en Ron van der Kolk danig versterkt) met kop en schouders boven de andere teams uit. Tegen EKL speelde het goed uitgebalanceerde team één helft flitsend voetbal. Jan Hogewoning (3x), Peter Hogewo ning en de weer herstelde Huug Aandewiel schoten in het eerste part raak. Voor EKL Boys scoor de Ronald van der Pot tegen. Na dé paiize scoorde uitblinker Jan Hogewoning nog tweemaal en Huug Aandiel éénmaal raak. Wim de Roo (2x) en Jan Pijnak ker doelpuntten nog tegen. leiden - in de voorlaatste ronde kon hij opgelucht ademhalen. Rivaal Wim Heemskerk was on deruit gegleden tegen Wim Vriend. Voor Peter Gelpke was het toen een simpele opgave om het werk af te maken en de snel schaaktitel van de Leidse schaakbond mee naar huis te ne- Zesendertig man verzamelden zich het afgelopen weekeinde in het Parlement, om uit te maken wel ke twaalf ?ich voor de hoogste fi- nalegroep zouden gaan plaatsen. Kwantitatief bezien geen beste opkomst, maar in kwalitatief op zicht had wedstrijdleider Baren- brug geen klagen. Een groot deèl van de Philidor-top was aanwe zig, terwijl LSG twee parade- paardjes had in de vorm van Wim Heemskerk en Charles Kuypers. Leon Konings was de grote afwezige. Wim Heemskerk ging furieus uit de startblokken. Met 8V2 uit 9 kwam hij als overtuigende win naar van de voorrondes uit de bus. De Rijnsburger stond slechts één remise af, tegen Peter Gelpke, die' de tweede plaats deelde met Kuypers (ieder IV2 uit 9). Achter dit gezelschap wis ten alle "vedettes" zich voor de hoogste groep te plaatsen. Zowel Heemskerk als Gelpke hiel den in de hoogste twaalfkamp flink huis. Na zes rondes hadden beiden nog maar één verliespunt moeten incasseren. Gelpke was tegen Ad van de Berg gesneu veld, terwijl Heemskerk het on derlinge treffen met Gelpke ver loor. Ook Kuypers kwam aardig uit de voeten. Weliswaar verloor hij van de beide koplopers, maar vervolgens kwam de puntenma- chine 'bij de LSG-er goed op gang. Dit drietal bleef vrolijk ver der scoren. Titelverdediger RAG de Graaff en erkende vlugger- krachten als V.d.Berg en Joop Piket (die een complete off-day had) volgden op eerbiedwaardi ge achterstand. Kuypers had alle kans om de twee de plaats van Heemskerk af te snoepen, maar hij ging in de slot- ronde onderuit tegen De Graaff. Kuypers moest nu Hans Kuyf nog naast zich dulden.De eind stand in groep A: 1 en Leids kampioen Gelpke 9Vb uit 11; 2 Heemskerk 8Vb; 3 (op grond van het onderlinge resultaat) Kuy pers 8; 4 Kuyf 8; 5-6 V.d. Berg en De Graaff 7; 7 Vriend 4Vb; 8-10 R.v.d.Aardweg, Joop Piket en Jeroen Piket 3Vb. B-groep: 1 Braggaar 8 uit 11; 2 Roel Piket 7Vb: 3 Joop Bakker en Gort 7. C- groep: 1 Binnendijk 10 uit 11. Na het tijdperk 'John van der Wiel' is het alles 'Kuyf en 'Piket' wat de klok slaat in de strijd om de jeugdtitels van de Leidse Schaakbond. In de categorie tot 20 jaar eisten de gebroeders Hans en Nico Kuyf en het trio Je roen, Roel en Marcel Piket alle ereplaatsen voor zich op. Hans Kuyf, de koningsjager met de meeste ervaring, pakte tenslotte de titel en daarmee een startbe wijs voor de race om het natio naal jeugdkampioenschap. Ech ter pas nadat hij de 12-jarige Je roen, de jongste schaaktelg van de 'Piket-familie', in een extra tweekamp met lVb— Vb had ver slagen. In de eerste partij van die twee kamp tussen de oudste en de jongste deelnemer ging Piket kansloos ten onder, maar in het tweede duel kon Kuyf niet veel meer doen dan het zaakje vast leggen en aldus remise veilig stellen. Hans Kuyf prolongeerde daarmee de titel voor de laatste maal, want in het volgende sei zoen is hij te oud voor de jeugd. Overige uitslagen: Roel Piket-A- link 1-0, Van Zijp-Marcel Piket 0-1, Verhey—Nico Kuyf 0-1. De eindstand: 1 en kampioen Hans Kuyf 5Vb uit 7, 2. Jeroen Piket 5Vb, 3. Roel Piket 5, 4. Marcel Pi ket 4Vb, 5. Nico Kuyf 4, 6. Mare Overeem 3 Vb. ROTTERDAM - Het eerste optre den van de beide DTS-zwaarge- wichten Van Rossum en Kievit is gisteren bepaald ongelukkig ver lopen. In de halve finale van de strijd om de districtstitel in Rot terdam haalden beide Leidse boksers de bel voor de tweede ronde niet. In het geval van Bram van Rossum had dat trouwens beslist niet no dig geweest. Crooswijker Jan van Til had aanvankelijk niets in te brengen. De debuterende Lei- denaar trok daar evenwel ver keerde conclusies uit. Inplaats van door te gaan werd hij enigs zins overmoedig met als gevolg dat zijn concentratie verminder de. Waardoor hij plotseling tegen een vuist aanliep en onverwacht neerging. De confrontatie met het canvas was daarom dubbel pijnlijk. Van Rossum moet er wat van leren. Hans Kievit had gisteren in zaal Schuttersveld gewoon pech. Hij moest, ook al in zijn eerste echte partij, meteen uitkomen tegen de sterke Boelhouwers uit Oirschot. Die deed zijn naam eer aan, want Kievit had niets in te brengen. Weliswaar bleef hij zich moedig verzetten maar trainer Dik Snik zag al snel in dat het wel eens fout kon gaan. En gooide daarop, overigens tegen de zin van zijn pupil, de handdoek in de ring. Snik evenwel nam terecht geen DORDRECHT/KATWIJK De conclusie dat De Engel nü al zeker is van de titel in de inter-regionale zaalvoetbal competitie is wellicht te voorbarig, maar dat het Lisser team een wel zéér goede kans maakt om het kampioen schap te behalen staat wel vast. Gisteravond diende De Engel het Dortse Ceverbo een 4-5 nederlaag toe, waar door het verschil tussen de Lisser ploeg en Ceverbo nu vijf punten bedraagt. MIRCHPUR, INDIA (AP) - De Amerikaanse ballonvaarder Don Ida (op de foto met pet) verwijdert een van de heliumcylinders van zijn balloncockpitde "Jules Verne". De foto werd gemaakt in het noorden van India, waar hij samen met zijn co-piloot Maxie Anderson werd gedwongen tot een landing. Het tweetal was in Egypte opgestegen voor een reis om de wereld. (Van onze correspondent Jaap van VVcsel) JERUZALEM - Het Israëlische hooggerechtshof heeft de rege ring-Begin verboden om de Ara bische elektriciteitsmaatschap pij in Jeruzalem te nationalise ren. Deze maatschappij is met 400 werknemers de grootste Arabische onderneming in de bezette gebieden en levert elek triciteit aan Arabisch Jeruza lem, dc nieuwe joodse wijken van Arabisch Jeruzalem en de westoever, inclusief de Israëli sche nederzettingen. De regering had aangekondigd per 1 januari 1981 de concessie van de elektriciteitsmaatschappij niet te verlengen, maar het hoog gerechtshof heeft bepaald dat die maatregel in strijd is met het internationale recht. Volgens het internationale recht mag de be zettende macht geen veranderin gen aanbrengen die van blijven-. Moskou spreekt vervanging Gromiko tegen MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren een bericht in de Westduitse krant Bild tegenge sproken dat de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko aftreedt en zal worden vervangen door de am bassadeur in Washington, Anato li Dobrinin. Dit zou gebeuren op het partijcongres van komende week in Moskou. Gevraagd om commentaar ver klaarde het Russische ministerie van buitenlandse zaken dat voor al bepaalde Westduitse persorga nen sterk waren in het versprei den van ongegrond nieuws... de aard zijn. De regering mag al leen de Arabische elektriciteits maatschappij overnemen voor zover het de stad Jeruzalem be treft. Jeruzalem geldt volgens het Israëlische recht niet als be zet gebied. Het hooggerechtshof geeft de regering echter de raad de hele zaak nog eens te overwe gen. Coevorden eens met NAVO-depot COEVORDEN (ANP) - De ge meenteraad van Coevorden is gisteravond met elf tegen vier stemmen in principe ak koord gegaan met de vesti ging van een NAVO-opslag- plaats voor rollend materieel en munitie. De raad ging in dezelfde stemverhouding ook akkoord met het planolo gisch voorbereidingsbesluit, dat voor de bouw van het der pot nodig is. Vóór stemden CDA, VVD en twee leden van de PvdA-frac- tie. De vier overige PvdA'ers waren tegen. Een motie van de socialisten-om de beslis sing een maand uit te stellen, haalde het niet. Alle raadsfracties drongen er bij B en W op aan van het mi nisterie van defensie de garantie te vragen, dat er in het munitiedepot - geen atoom-, biologische- en che mische wapens worden opge slagen en dat er een periodie ke controle komt op de in het depot aanwezige munitie. Het depot gaat 120 miljoen gul den kosten en levert de ge meente Coevorden 350 ar beidsplaatsen op. De minister van energie, Modai, heeft echter al te kennen gege ven dat de regering door zal gaan met het nationaliseren van de elektriciteitsmaatschappij. Functionarissen van zijn minis terie toonden zich tevreden met de uitspraak van het hoogge rechtshof, omdat het recht tot nationalisering in het oostelijk deel van Jeruzalem expliciet was erkend. Ook de directeur van de elektrici teitsmaatschappij, de vroegere Jordaanse minister van defensie Anwar Nusseibeh, toonde zich tevreden. Hij had daar overigens meer reden toe, want het hoogge rechtshof had nadrukkelijk de beweegredenen verworpen die Verdachte van oplichting wil zich melden AMSTERDAM (GPD) - De van op lichting verdachte Arie O. wil zich vrijwillig melden bij de Ne derlandse justitie. Dit schrijft zijn advocaat mr. M. Moszkowicz in een brief aan de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. de Bruin. Volgens de advocaat is het uitleveringsverzoek van Ne derland niet meer nodig, omdat zijn cliënt graag naar Nederland wil. Volgens mr. Moszkowicz kunnen de Nederlandse autoriteiten O. zo gaan halen als ze hem willen hebben. Arie O. verblijft momen teel in een gevangenis in Parijs. Eind januari vluchtte hij naar het buitenland nadat hij notaris mevr. J. Slis-Stroom voor drie miljoen gulden had opgelicht. Morgen zal een Parijse recht bank zich over het Nederlandse uitleverinsverzoek buigen. de Israëlische regering voor de nationalisering had aangevoerd. De regering had betoogd dat de maatregel gebaseerd was op eco nomische en technische gron den, maar het hooggerechtshof stelde vast dat het een politiek besluit is. Het hof bepaalde daar om dat de elektriciteitsmaat schappij zich opnieuw tot het hooggerechtshof kan wenden als de regering besluit de Arabische elektriciteitsmaatschappij te splitsen en de afdeling Jeruza lem te nationaliseren. In dat ge val zal het hooggerechtshof op nieuw bekijken in hoeverre de motivering van de regering de toets der redelijkheid doorstaan kan. Tbr wegens doodslag meisje DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft van ochtend een 22-jarige Hage naar overeenkomstig de eis wegens doodslag veroordeeld tot onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de re gering. Zij achtte bewezen dat hij in juni van het vorig jaar het zevenjarige meisje Maitrie Koeldiep in de Haagse duinen door steken met een tuin schaar en wurging om het le ven heeft gebracht. Het jonge slachtoffertje was met klasgenootjes in de dui nen aan het spelen. Toen zij alleen wegliep werd zij vast gegrepen door de Hagenaar. De dader, die aan epilepsie lijdt, zou in een hevige woedeaanval hebben gehan deld. UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN) heeft minister De Ruiter (justitie) gevraagd duidelijk uit te spreken dat parken, duinen, stran den en zwembaden plaat sen zijn waar naaktrecrea- tie is toegestaan. De NFV, die ruim 16.000 naturisten en naaktrecreanten vertegen woordigd, is niet tevreden over de voorgestelde wijzigingen in de zedelijkheidswetgeving. Ze vindt dat het mensen vrij zou moeten staan om op elke "ge schikte" plaats in Nederland naakt te recreëren, ook al zet de overheid er geen speciale borden neer, zoals de minister wil. Dat zou ook in het belang zijn van de duizenden die nu op zomerse da gen aan strand of plas al al hun kleren uittrekken. De federatie zou het liefst zien, dat ongeklede recreatie uit het wet boek van strafrecht wordt ge haald. Als dat niet kan, zou er hoogstens nog sprake moeten kunnen zijn van overtredingen en niet langer van misdrijven (schennis van de eerbaarheid). In dat geval zou ongeklede recrea tie alleen als een overtreding moeten worden aangemerkt op plaatsen die er niet voor geschikt zijn of die er door de gemeenten niet voor zijn aangewezen. BANGKOK (REUTER) - De voedselsituatie in Vietnam is onrustbarend. De groeiende tekorten zijn in dat land veel erger dan in het buurland Cambodja. Dit hebben verscheidene internationale hulpverleningsorganisaties gis teren in de Thailandse hoofdstad Bangkok meegedeeld. Volgens functionarissen van internationale hulporganisaties en diploma ten in Bangkok zijn de tekorten voornamelijk te wijten aan misoogsten door natuurrampen, zoals typhoons en overstromingen in gebieden in het midden en noorden van Vietnam, waar traditioneel veel rijst wordt verbouwd. Maar, zo menen deskundigen in Bangkok, ook na de oogst ging nog veel voedsel verloren door gebrek aan opslagfaciliteit, droog- apparatuur, zakken en meelfabrieken. De deskundigen schatten dat Vietnam dit jaar een tekort krijgt van twee ëneenhalf miljoen ton voedsel, bijna het dubbele van vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10