Algemene staking Baskenland na dood gevangene Uitleg plannen El Salvador De échte Zware van de Weduwe. Carter vóór invoering N-bom Aardschok in Italië: doden door paniek Doden bij brand in Sao Paulo Sadat wil Palestijnse regering-in-ballingschap MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 SAO PAULO (Reuter) - Minstens zeventien mensen zijn zaterdag omgekomen door een brand in een kantoorgebouw in het Brazi liaanse Sao Paulo. Dertig perso nen raakten gewond. De meeste slachtoffers waren schoonmaak sters die op zaterdag werkten. De brand brak even voor het mid daguur uit op de lagere verdie pingen. Zeven uur later lekten de vlammen nog steeds uit de twin tigste verdieping van het 23 eta ges tellende gebouw. Brandweer lieden slaagden erin een aantal mensen te redden met behulp van een touwverbinding tussen het brandende gebouw en een ge bouw er tegenover. Een poging met helikopters op het dak van het brandende gebouw te landen mislukte. Toeschouwers op de grond zagen hoe op de hogere verdiepingen door het vuur inge sloten mensen om hulp zwaai den. Foto: hulpverleners dragen een slachtoffer weg. Vlak voor aftreden: (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - In de laatste da gen van zijn presidentschap heeft president Carter aan het Ameri kaanse congres een verslag gezon den, waarin hij niet alleen pleit voor de nieuwe strategisch MX-ra- ketten, maar ook aandringt op het aanleggen van voorraden chemi sche wapens en de plaatsing in Eu ropa van neutronenwapens en an dere kernwapens. Het rapport, afkomstig van het mi nisterie van buitenlandse zaken, is in sterk gecensureerde vorm in Washington vrijgegeven. Het da teert van 15 januari, vijf dagen vóór Carters aftreden. De invoering van de MX-raket wordt daarin noodza kelijk genoemd, zelfs als toekom stige onderhandelingen over wa penbeheersing er door in gevaar zouden komen. De MX-raketten moeten volgens plan via een sys teem van onderaardse gangen ctporic naar andere plaatsen wor den vervoerd, om ze onkwetsbaar der te maken voor Russische atoomaanvallen. Verder bepleit het rapport van bui tenlandse zaken voor Europa niet alleen invoering van de kernwa pens voor de middellange afstand (de kruisraket en de Pershing-II, waarvan de NAVO december 1979 tot produktie besloot), maar ook van chemisch oorlogstuig en van de omstreden neutronenwapens. Als Washington dat niet doet, zou deze aarzeling om de Europese kernbewapening te moderniseren kunnen leiden tot twijfel aan de Amerikaanse bereidheid kernwa pens in te zetten voor de Europese verdediging in geval van een Sow- jet-aanval op West-Europa. „Als de afschrikking faalt", aldus vervolgt het rapport, zouden deze wapens de mogelijkheden van de NAVO vergroten om kernwapens effectief en met terughouding te gebruiken'. Dit past geheel binnen het scenario van een „beperkte atoomoorlog waar tegenstanders van het neutronenwapen juist zo bang voor zijn, omdat het in hun visie de drempel voor een algehele atoomoorlog onaanvaardbaar ver laagt. Voorstanders menen dat zij juist de atoomdrcmpel verhoogt, omdat het een sterk afschrikkende werking heeft op een mogelijke massale Sowjet-inva! met behulp van een groot overwicht aan tanks. Voorstanders betogen dat het het enige haalbare antwoord is op dit Russischetankoverwicht. President Carter had eerder het be sluit om neutronen-granaten te produceren onverwachts ingetrok ken, zeer tot ongenoegen van bondskanselier Helmut Schmidt, die zijn politieke nek ver had uitge stoken om het wapen in West- Duitsland geaccepteerd te krijgen. Kort geleden kondigde de nieuwe Amerikaanse minister van defen sie Weinberger aan dat zijn rege- ring opnieuw invoering van de N- bom overweegt, maar deze stelling werd door zijn collega van buiten landse zaken Haig meteen weer verzacht. Eerst moet er, aldus ge neraal Haig, die lange tijd in Euro pa heeft gewerkt als opperbevel hebber van de NAVO, overleg plaatsvinden met de Europese bondgenoten, die niet allemaal even enthousiast zijn over de neu tronenbom. Volgens het genoemde rapport vormen chemische wapens een on losmakelijk deel van de Sowjet- strategie en hebben de Russen gro te voorraden van gevechtsklare chemische wapens aangelegd. Wel iswaar constateert het werkstuk niet direct dat de Sowjet-Unie ge neigd zou zijn die wapens in Euro pa te gebruiken, maar het onder streept wel de waarschijnlijkheid dat de Russen die wapens hebben gebruikt in Afghanistan en dat zij in Laos tot de dood van 1000 men sen hebben geleid. (Van onze correspondent) MADRID - De vier grootste politieke partijen in het Baskenland hebben voor vandaag een algemene staking afgekondigd uit protest tegen de dood van de 30-jarige Jose Arregui, lid van de Baskische radicale afscheidingsbeweging ETA-militar, die vrijdag ten gevolge van martelingen door de politie overleed in de Carabanchel-gevangenis van Madrid. Tevens hebben deze politieke partijen protestdemonstraties aangekondigd in alle belangrijke Baskische steden. Naar aanleiding van de mysterieu ze dood van Jose Arregui, die overleed na een verhoor van ne gen dagen op het centrale politie bureau te Madrid, heeft Juan .Tos Roson, de Spaanse minister van binnenlandse zaken, zaterdag de chef van de regionale inlichtin gendienst en het hoofd van de medische staf van het ministerie ontslagen. Vijf van de twaalf po litieagenten die het slachtoffer hebben verhoord, worden voor de rechter geleid. Hoewel geen enkele officile instantie heeft toegegeven dat Jose Arregui ten gevolge van marteling is overle den, heeft de minister van bin- Rouwdag in Ierland DUBLIN (AFP/UPI) - De Ierse re gering heeft 17 februari tot natio nale rouwdag uitgeroepen na de brand in het danslokaal "Star dust", afgelopen vrijdag. Volgens de jongste cijfers zijn bij de brand 48 personen om het leven geko men. De regering in Dublin heeft de politie opgedragen, een onder zoek in te stellen naar de toe dracht van de ramp in de dancing in een noordelijke buitenwijk van de Ierse hoofdstad. De politie zei, vooralsnog brandstichting niet waarschijnlijk te achten. Men kan echter geen definitieve uitspraken doen zolang het on derzoek nog loopt. nenlandse zaken verklaard dat deze zaak tot op de bodem wordt uitgezocht en dat niemand zal worden gespaard. Kneuzingen Welingelichte bronnen hebben be vestigd dat volgens de lijkschou wing Jose Arregui is overleden aan vocht in de longen als gevolg van een longontsteking. Het rap port van de sectie op het lijk ver meldt niet of de opeenhoping van vocht in de longen het ge volg was van een verwaarloosde longontsteking of van andere oorzaken, zoals langdurig slaan. Zo constateerden de medici, die zaterdag de lijkschouwing ver richtten. bloeduitstortingen aan het hoofd en op beide ogen, tal rijke bloeduitstortingen over het gehele lichaam, vooral aan de binnenkant van de dijen, twee degraads brandwonden op de voetzolen en een groot aantal in wendige kneuzingen en bloed uitstortingen. Uit protest tegen de dood van Arre gui zijn zondag 112 gedetineer den, allen lid van ETA-militar., in de Carabanchel-gevangenis te Madrid, waar Arregui zelf ook gevangen zat, in hongerstaking gegaan. Drie van deze gevange nen hebben verklaard dat zij tij dens politieverhoren zijn mis handeld. Amnesty Amnesty International bracht in december vorig jaar een rapport uit, waarin werd vermeld dat er vanaf 1979 tijdens politieverho ren in het Baskenland en in Cata- loni sytematisch verdachten werden mishandeld. Deze orga nisatie constateerde veertien duidelijke gevallen van marte ling, onder meer een geval waar in een verdachte merkwaardige brandwonden had opgelopen aan de binnenkant van z'n dijen. De Spaanse overheid reageerde op het rapport van Amnesty In ternational met een poging om deze organisatie in diskrediet te brengen. Zaterdag en gisteren braken op verschillende plaatsen in het Baskenland incidenten uit naar aanleiding van de dood van Jose Arregui. In San Sebastian koel den 5000 pro-ETA-betogers za terdag hun woede op de politie door politie-auto's met molotov cocktails te bekogelen. In Pam plona kwam het zaterdag tot een handgemeen tussen pro-ETA-de- monstranten en de politie, die de betogers met het afschieten van rubberen kogels uiteendreef. Woedende manifestanten staken gisteren twee autobussen in Bil bao met behulp van molotov cocktails in brand. In Baracaldo en Portugalete werden gisteren protestdemonstraties gehouden. In Zizurquil. het geboortedorp van het slachtoffer, brak zater dag een algemene staking uit en hangt de Baskische vlag sinds dien halfstok. Waarnemers menen dat de dood van Arregui de wet op bestrij ding van de terreur, op grond waarvan iemand tien dagen kan worden verhoord op een politie bureau zonder dat er een advo caat aan te pas komt, op de hel ling heeft gezet. Amerikaan deze week naar Europa WASHINGTON (GPD/ANP) - De ze week komt een speciale mis sie van de Verenigde Staten, on der leiding van onderminister van buitenlandse zaken Lawren ce S. Eagleburger, naar Europa om in Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en Belgi uitleg te ver schaffen omtrent de Amerikaan se plannen om de hulp aan El Salvador op te voeren. Deze voornemens zullen in Europa en elders zeker op groot verzet stui ten. Reagan heeft naar andere landen nog twee afvaardigingen onderweg. De Amerikaanse regering is van plan meer economische en mili taire hulp te geven aan de rege ring van El Salvador, omdat Rea gan en zijn minister van buiten landse zaken Haig ervan over tuigd zijn dat Cuba steun ver leent aan de linkse guerillero's die proberen in het land de macht met geweld over te ne men. De grotere Amerikaanse bemoeienis met El Salvador wordt de eerste beproeving van het nieuwe buitenlandse beleid dat sedert Carters vertrek werd ontworpen en waarin hulpverle ning sterk afhankelijk wordt ge maakt van politieke en strategi sche overwegingen, die passen bij Reagans' definitie van 'het Amerikaans belang'. Deze week vermoedelijk zal Ale xander Haig de stappen onthul len die de VS willen nemen ten einde de Cubaanse bemoeienis met de linkse machtsgreep in El Salvador te dwarsbomen. Dat al les past in Ronald Reagans re cente verzekering dat de VS zich voortaan nadrukkelijk en actief te weer zullen stellen tegen Mos kous pogingen politiek profijt te trekken uit revolutionaire situa ties in de wereld. Al tijdens de laatste weken van de regering-Carter heeft Amerika de beschikking gekregen over inlichtingen die de omvang van Russisch-Cubaanse hulp aan de linkse strijdgroepen illustreren. Ook Carter was ervan overtuigd geraakt dat in de door enorm bloedvergieten geteisterde 'ba nanen-republiek' van Ccntraal- Amerika een machtsgreep aan de gang was, beraamd door Ca stro met Russische hulp. Volgens de meest recente inlich tingen voorziet Cuba de guerilla- strijdkrachten in El Salvador van wapens via Nicaragua. Dit zou onder meer blijken uit documen ten die regeringstroepen op de guerillero's hebben buitgemaakt en waarin beloften voor wapen hulp waren vastgelegd van com munistische regeringen. De VS twijfelen wél aan de echtheid van deze documenten, maar uit andere gegevens zijn de Ameri kanen tot dezelfde conclusies ge komen. CAÏRO (Reuter) - President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren de Palestijnen opgeroepen een regering-in-ballingschap te vormen. Deze zou moeten proberen de vijandelijkheden met Israël te stoppen om vervolgens te komen tot een "wederzijdse erkenning". Sadat zei dit tegen journalisten na een onderhoud van twee uur met de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. Volgens het Egyptische staats hoofd moeten alle Palestijnse groeperingen ook de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO bijeenkomen om een "verantwoordelijke rege ring" te vormen. In Amsterdam hebben zaterdag ongeveer tweeduizend mensen deelgenomen aan een landelijke demonstratie voor El Salvador. Onder het motto "handen af van El Salvador, steun aan de geza- melijke volksbeweging" trokken demonstranten vanuit de bin nenstad naar het Amerikaans consulaat, waar een petitie werd aangeboden. Hierin werd gepro testeerd tegen de schending van het zelfbeschikkingsrecht van het Salvadoriaanse volk en de. bemoeienissen van de VS met dit land. „In El Salvador strijdt het volk tegen een junta die in stand gehouden wordt door de VS. Nu het verzet van het volk zijn hoogtepunt bereikt, voeren de VS haar politieke en militaire steun aan de junta op. De Rea- gan-regering gebruikt alle mid delen om dit regime staande te houden", aldus de pamfletten die tijdens de demonstratie uit gereikt werden. LUXEMBURG - Prins Henri van Luxemburg loopt met zijn bruid, Maria Teresa Mestre, door de erewacht. Het paar trouwde zaterdag in de kathedraal van Luxemburg. Problemen met evacuatie in Zimbabwe SALISBURY (UPI) - De strijd tussen rivaliserende guerril lagroepen in en om de stad Bulawayo heeft aan meer dan 300 mensen het leven gekost, zo berichtte het nationale ra diostation van Zimbabwe gis teren. Er vielen 400 gewon den, en een duizendtal men sen is dakloos geworden. Afgelopen vrijdag stemden ex- guerrillastrijders van Nko- mo's partij en hun tegenstan ders, de aanhangers van pre mier Mugabe, erin toe dat ze van elkaar gescheiden onder gebracht zouden worden in kampen buiten Bulawayo. Maar gisteren weigerden Nkomo's mannen hun wa pens in te leveren, voor ze op de plaats van bestemming aangekomen zouden zijn. Daarop weigerden de bu schauffeurs met de gewapen de guerrillos te vertrekken. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Een nieuwe aardschok stortte zaterdagavond het aard- bevingsgcbied van Zuid-Italië opnieuw in paniek. Er vielen dit maal geen directe slachtoffers, maar acht personen zijn van de schrik omgekomen en een pa tiënt in de psychiatrische inrich ting van Frullone heeft zich uit angst opgehangen. In de gevan genis van Poggioreale werden de cellen ontruimd en in de ontsta ne verwarring werden drie gede tineerden door hun mede-gevan genen vermoord. Twaalf personen werden door val lende stenen gewond. Overal in het getroffen gebied viel het licht uit, raakten de telefoonverbin dingen geblokkeerd en werd het spoorwegverkeer voor vele uren lamgelegd. Hoe weinig men van de ramp van 23 november heeft geleerd, bleek wel uit het feit dat het seismologisch observato rium van de Vesuvius ook dit maal onbemand was. Pas een uur na de schok, die om 18.27 uur werd waargenomen en 18 seconden duurde, kon worden vastgesteld dat de sterkte en de duur van het verschijnsel bedui dend minder waren dan bij de aardbeving van drie maanden geleden en dat het epicentrum hetzelfde was als toen. De seis mologen verklaarden dat er spra ke was van „de normale nasleep" van de aardbeving. Intussen was met name in de stad Napels een groot deel van de be volking de straat opgevlucht en brachten duizenden mensen een bitter koude nacht in de open lucht door. In het getroffen ge bied werd verdere schade aange richt aan woonhuizen en gebou wen en enkele tientallen gezin nen, die na de vorige ramp naar hun woningen konden terugke ren. zijn nu ook dakloos gewor den. In het dorp San Martino werd een vergadering van 100 burgemeesters uit het rampge bied, die beraadslaagden over de wederopbouw, door de nieuwe schok voortijdig afgebroken. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9