Da's pas extra! Ventilatie in woning belangrijk 1 liter verse halfvolle melk U, 1 literVanillevlal 524 magere yoghurt 0,89 Een knop voor 16 handelingen AH Extra Minder geld voor goede waar 8&088&K8 VARK. ROLLADE tkg $98 WORST SOOgr f98 tOOgr £89 tkg SOOgr 98 tSOgr 0 Uit het Zuivel Winkeltje De grote, gezellige winkel vol kwaliteitswinkeltjes. SCHOUDtR- karbohao( tkg $98 zm- zotr ZSOgr f39 sao- CUZCH 8AK810CD- 80(8(8— AC8K8MAM MAGERS SP(KIA8P£8 1(0(8- W08ST 0(88. 0(8AKT Voor onze Philips kleurentelevisie show MAAG EN DARMEN VAN STREEK? Moderne techniek - ouderwetse servies VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. ABC 1981 r-TÈL Handig apparaat voor gehandicapten en zieken DINSDAG- WOENSDAG VOORDEEL Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Extra Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof. Leiderdorp KATWIJK Digros Multimarkt. Visserijkade 2. njaaaBBBBBBa urn Zo kan het bij ons ook: Is BETAUNG 450.- F1120 PER WEEK n a 31 A. v.d. Hoorn—Hertog Opleiding costumière en coupeuse Ook eenvoudig naaien met of zondei patroonteke- nen. Individuele begeleiding afgestemd op uw eigen tempo en omstandigheden. Inlichtingen Marnixstraat 29, telefoon 01720-74856. Botermarkt 25 - Tel. 071-122669 - Leiden ö&aoa Baaaoa (Van c correspondent) WAGENINGEN - Een "aardige" mededeling voor huizen bezitters die zojuist hun woning ten koste van vele harde guldens hebben laten isoleren: een volledig afgedichte woning is niet zo best voor de gezondheid. De kieren en gaten, boosdoeners waar het om warmteverlies gaat (en dus een hógere gasrekening veroorzaken), blijken eenmaal dichtgestopt nog steeds boosdoe ner te zijn. Alleen het werkterrein heeft zich van de portemonnee naar de gezondheid verplaatst. Twee Wageningse onderzoekers, dr. Jan Boleij (luchtverontreini ging en luchthygiëne) en ir. Bert Brunekreef (gezondheidsleer) hebben na een jaar onderzoek uit gedokterd dat isoleren van een woning een risicovol milieu in die woning tot gevolg heeft. Verscheidene de gezondheid be dreigende stoffen blijken in een geïsoleerde woonruimte te blij ven hangen nadat de ventilatie van de woning om energiebespa rende redenen tot vrijwel nul werd teruggebracht. De nationale kierenjacht. enkele ja ren geleden met veel trompetge schal geïntroduceerd om de snel slinkende voorraad energie nog enigszins op peil te houden, is niet zo doordacht als aanvanke lijk wel leek?. Kierenjacht De toevoer van frisse buitenlucht ligt daardoor stil en de afvalstof fen, die nu eenmaal in elk huis worden geproduceerd, hopen zich op. Daar is na isolatie nog maaréén oplossing voor: af en toe de ramen wagenwijd openzetten. Maar ja, dan kom je weer in de clinch met de onkostennota van het gemeentelijk energiebedrijf. Boleij: „Nou, dat is wat al te sterk gezegd. Het enige wat wij hebben gedaan, is bestuderen of isolatie van een woning mogelijk onge wenste neveneffecten zou kun nen veroorzaken. Uit het eerste onderzoek, dat zich trouwens over nog zeker vier jaar zal uit strekken, is nu al gebleken dat we mogen veronderstellen dat isola tie niet goed voor het binnenmi lieu kan zijn. In hoeverre dat ook in de praktijk bewaarheid zalv worden door de resultaten van ons onderzoek, valt op dit mo ment natuurlijk niet in te schat ten. Met andere woorden: con creet cijfermateriaal hebben we nog niet. We zijn nog niet zover- Geiserproef Toch is inmiddels de eerste proef in een lange serie achter de rug. Ge wapend met meetapparatuur to gen Brunekreef en Boleij vorig jaar achtereenvolgens schede en Arnhem, waar in steeds 240 woningen metingen werden verricht, het zogeheten geiserproject. In elke woning werd de geiser een kwartier lang aangezet en gedu rende die tijd werd het koolmo- noxydegehalte in de keuken ge meten. Over enige weken zal het resultaat van deze proef bekend worden gemaakt. Zoals verwacht nam in goed geisoleerde wonin gen het koolmonoxydegehalte in de keuken tijdens de meetperio- de sterk toe, terwijl in een woning vol kieren en gaten de koolmono- xyde keurig netjes naar de bui tenlucht werd afgevoerd. Een te veel aan koolmonoxyde is niet zo best voor de ademhalingsorga nen. En- Radioactief Boleij: „En het is niet alleen de koolmonoxyde van gastoestellen die in een geisoleerde woning blijft hangen. Elke woning bevat een toenemende variatie aan ma terialen die elk, of althans een groot deel daarvan, afvalproduk- ten afscheiden. Denk maar aan het formaldehydegas uit spaan plaat. Vermoedelijk kankerver wekkend en daarom gevaarlijk. Tabaksrook: niet alleen de gas vormige stoffen, maar ook vaste deeltjes, die ieder mens in zijn woning, roker of niet-roker, ina demt. De stoffen blijven zeker een paar uur nadat een sigaret werd gerookt in de kamer han gen. Sigarenrook is wat dat be treft zo mogelijk nog gevaarlijker omdat daarin relatief veel meer vaste deeltjes zitten dan in siga rettenrook. Bouwmaterialen als beton, bak steen en gipsplaat bezitten een zekere mate van natuurlijke radioactiviteit. Ook de bodem waarop het huis is gebouwd, is in principe een bron van radioactief radon-222, een vervalprodukt van radium-226. De vervalpro- dukten van radon kunnen zich weer vasthechten aan stofdeel tjes en zo in de longen terecht ko men, waar zij mogelijk schade aan het weefsel kunnen toebren gen. Ook hier weer: ventilatie in de woning is belangrijk. Volgens Boleij en Brunekreef kun nen al deze verontreinigers een verslechtering van' het milieu binnenshuis tot gevolg hebben. Wat daar nu precies tegen te doen valt, weten de beide Wageningse onderzoekers ook nog niet: alle gaten en kieren maar openlaten gaat volgens hen ook niet aan- Verontrust Boleij: „De gemiddelde Nederlan der vertoeft zo'n 70 procent van een etmaal in de eigen woning. Om daar terwille van de gezond heid kou te gaan lijden, krijg je natuurlijk nooit voor elkaar. Dat vragen we ook niet. Een pasklare oplossing hebben we dan ook nog niet voorhanden. We willen alleen maar constateren en waar schuwen. Binnenmilieu vervui len kan, dat is onze boodschap. Isoleren werkt dat in de hand. We willen beslist geen paniek zaaien, maar een nuchtere constatering uiten. OQMSUMKHYKH rif - J Voor gehandicapten en zieken, die zijn gebonden aan een vaste plaats in huis, kan het heel moeilijk zijn bepaalde functies in deeigen omgeving te verrichten. Zelfs wanneer alle knopjes, schakelaars en draaiknoppen in de directe omgeving van de patiënt zijn aangebracht is het de vraag of de persoon in kwestie in staat zal zijn het allemaal te over zien en al die knoppen te be dienen. Het Reuma-bulletin meldt nu dat er aan de TH in Eindho ven een apparaatje is ontwik keld waarmee 16 handelingen kunnen worden verricht door de bediening van één knopje. In plaats van die drukknop kan eventueel ook voor een andere bedieningsvorm wor den gekozen, zoals een slan getje waarin geblazen moet worden. Zelfs een akoestisch signaal is mogelijk. De handelingen behoeven uitsluitend elektrische appa ratuur te betreffen. Zelfs he openen en sluiten van gordij nen behoort tot de mogelijk heden. Om de 16 kanalen één knop te kunnen bedie nen, is elk van de kanalen, om de beurt, slechts tijdens een bepaalde zelf in te stellen tijd te bedienen. Deze zogenaamde monoselec- tor kun je zelf bouwen. De materiaalprijs is ongeveer zeshonderd gulden. Een technische uiteenzetting en de printen zijn verkrijgbaar bij de redacties van één van de elektronicabladen (die ook Elektuur, postbus 75, 6190 AB Beek. Telefoon 04402-4200. Radio Bulletin, postbus 10,1400 AA Bussum. Telefoon 02159-31851. Radio Elektronica, postbus 23, 7400 GA Deventer. Telefoon 05700-74411. DEN Een nieuw jaar brengt ook een nieuw „Consumenten ABC", het altijd handige en handzame gidsje van Konsumenten Kontakt. Ditmaal nogal in het teken van de slagzin „minder geld voor goede waar", gezien de koopkrachtdaling die aan de gang is voor velen. Het huishoudgeld moet verstandiger worden besteed en over de aankoop van een duur produkt moet langer worden nagedacht. Consumenten hebben nu zeker behoefte aan objectieve informatie over de produkten die ze regelmatig kopen en over duurzame artikelen waarvan ze de aanschaf overwegen. Informatie dus die vertelt hoe ze met weinig geld een goede en verant woorde koop kunnen doen. Voor de negende maal heeft de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt alle belangrijke resultaten uit onderzoeken en testen gebun deld in een jaarboek. Het Consumenten ABC 1981 bevat21 onderzoeken naar veel gekochte apparaten, zoals wasautomaten, koffiezetapparaten, scheerapparaten, en naar veel gebruikte produkten, zoals jenever, ap pelmoes en honde- en kattevoer. Door de uitkomsten van deze tests ter harte te nemen, kunnen consumenten zich veel geld besparen. In de rubriek „Zo zit dat" vertelt het Consumenten ABC welke stook- en servicekosten wel en niet aan de huurder mogen worden doorberekend. Ook de rechten van de klant bij meningsverschillen met de leverancier komen aan bod. In het klachtendossier zijn veel gehoorde consumen tenklachten opgenomen, ter lering en waarschuwing van de klant. De uitgebreide rubriek „Adressen" geeft alle adressen van instanties die voor de consument van nut kunnen zijn, zowel op het gebied van infor matie als van klachtenbehandeling. Het Consumenten ABC 1981 is een nuttig boek voor iedereen die rpet minder geld toch goede aankopen wil blijven doen. Door lezing van het boek wordt de kans op een miskoop sterk verkleind. Maar ook komt de consument meer te weten over garantie, energieverbruik, gezonde voe ding en andere zaken die belangrijk zijn bij een verantwoord beste dingspakket. Het Consumenten ABC 1981 brengt geld mee, zeker aangezien het boek in de winkel slechts f 9,50 kost. Met ingang van het nieuwe jaar is het in alle boekhandels en kiosken verkrijgbaar. Abonnees van het consumen tenmaandblad Koopkracht, of zij die dat willen worden, betalen de vriendenprijs van f 5,25. Voor hen is een briefkaartje naar Postbus 18830 te Den Haag voldoende om het boekwerkje thuisgestuurd te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8