Geen oordeel over raketten P Hartpatiënt naar België Conferentie over Antillen begint met onenigheid [HIES! CDA verdeeld over politie CDA-partijraad beslist eind dit jaar Populairste coalitie: CDA. PvdA en D'66 Alternatief voor luchtbruggen Bij Haaghuishof Uw eigen kast of bergwand in blank vurehout!^ MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 DEN HAAG (GPD) - De ronde-ta felconferentie (RTC) over de Ne derlandse Antillen die vandaag met een officiële zitting in de Haagse Ridderzaal wordt ge opend, is aan de vooravond be last met een flinke portie verwar ring, onenigheid, politieke ver tragingstactieken en de dreiging van sociale onrust en zelfs een kabinetscrisis aan Antilliaanse kant. Minister-president Don Martina heeft gistermiddag als politiek leider van zijn Curacaose partij MAN van zijn bezorgdheid over de ontstane problemen blijk ge geven door bij de Nederlandse minister van Antilliaanse zaken. Van der Stee, dringend uitstel te vragen voor de tweede zitting van de RTC, die volgens de voor lopige plannen in de maand april op Bonaire zou worden gehou den. Voor Betico Croes, de leider van de delegatie van Aruba, die gisteren op Schiphol arriveerde, kwam het Curacaose verzoek om het vervolg van de conferentie voor lopig op te schuiven, als een vol slagen verrassing. In de Antil liaanse ministerraad is het nog niet aan de orde geweest. Aruba wil vaart achter de besprekingen met de andere Antillen en met Nederland om zo snel mogelijk te komen tot beslissingen die de zelfstandige positie van het ei land op weg naar een volledige onafhankelijkheid verregaand garanderen. Martina op zijn beurt heeft te ma ken met groeiend onbehagen op Curacao over de manier waarop deze eerste tonde van de RTC in Den Haag is voorbereid. Vooral de vakbonden op Curaao hebben fel gereageerd omdat ze niet zijn geraadpleegd over de problema- tiek zoals die in het vorig jaar verschenen rapport van de Antil- liaans-Nederlandse koninkrijks werkgroep onder leiding van mr. Biesheuvel naar voren is geko men. De pogingen op het laatste mo ment om op Curacao nog iets aan informatie en inspraak te doen. zijn volledig mislukt. Waarbij nog ko dat er grote verdeeldheid ontstond over de samenstelling van de delegatie van dit eiland. Volgens Martina ligt de schuld van wat hij noemt „een ondemocrati sche gang van zaken bij de voor bereiding van deze conferentie" voor een niet onbelangrijk deel bij Nederland. Den Haag zou ver zuimd hebben ervoor te zorgen dat een rapport van de konink rijkswerkgroep op tijd, in een voldoende oplaag en in vertalin gen in de beide landstalen Papia mento en Engels voorhanden De Arubaanse delegatie heeft wat dat betreft heel wat minder pro blemen: zij is bereid mee te werken aan een nadere regeling voor de onderlinge verhoudin gen tussen de eilanden voor een overgangsperiode, maar de onaf hankelijkheid van Aruba daarna moet vaststaan. Aruba zal dan ook de kwestie van de onafhan kelijkheid komende week in Den Haag onomwonden ter sprake brengen, hoewel de<.e niet op de agenda van de RTC staat. De Nederlandse minister Van der Stee heeft Martina beloofd dat hij de zaak van'het uitstel van de tweede zitting ter sprake zal brengen. Van Aruba is forse te genstand te verwachten. De plot seling opgedoken moeilijkheden duiden erop dat deze eerste ron de in Den Haag nog vrijblijven der zal zijn dan al werd verwacht. Bovendien lijkt het bij uitstel niet meer mogelijk dat er nog vóór de Tweede-Kamerverkie zingen in mei aan een afronding van deze Antillen-conferentie kan worden gedacht. AMSTERDAM (GPD) - Aan het slot van de CDA-partijraad in Amsterdam kwam het zater dag tot een botsing tussen het CDA-partijbestuur en een meerderheid van de partij raad over de politieparagraaf uit het ontwerp-verkiezings- programma. De afgevaardig den waren ontstemd over een poging van het bestuur om de door de partijraad vastge stelde tekst via een resolutie af te zwakken. Twee weken geleden sprak de partijraad zich uit voor hand having van de huidige ge meentelijke politie-indeling boven provinciale politie korpsen zoals die staan in de nieuwe ontwerp-politiewet van de regering. Dat stand punt staat nu ook in het ver kiezingsprogramma. Het par tijbestuur wilde via zijn reso lutie dat de partijraad zich toch voor een eenvormige po litie zou uitspreken via de nieuwe politiewet, die dan eventueel aan de CDA-wen- sen aangepast zou kunnen worden. Volgens voorzitter Bukman zou het CDA anders de werk zaamheden van „andere CDA-leden" (zoals minister van justitie De Ruiter, indie ner van de politiewet) be moeilijken. De partijraad kwam hiertegen fel in verzet. Er werd gesproken van mani pulatie en van pogingen om een een eerdere uitspraak van de partijraad terug te draaien. Zelfs CDA-leider Lubbers zag zich genoodzaakt zich in de discussie te mengen. Volgens hem kan door de uitspraak van twee weken geleden twij fel ontstaan over de wens van het CDA om te komen tot een eenvormige politie in ons land. Maar de partijraad, on der aanvoering van de Oegst- geestse burgemeester Scheenstra (voorzitter van de vereniging van CDA-burge- meesters en -gemeentebe stuurders) wilde niet toege ven, waarna het bestuur met tegenzin de resolutie introk. AMSTERDAM (GPD) - Pas eind dit jaar zal het CDA zijn standpunt bepalen over de plaatsing van 48 nieuwe kruisraketten in Nederland. Met slechts stem tegen be sloot de christen-democratische partijraad zaterdag dit in het verkiezingsprogramma op te nemen. Daarin staat nu ook dat het atoompacifisme binnen de partij een rechtmatige stroming is. Top ambten aren meer inleveren DEN HAAG (GPD) - Als Hans Wie gel (VVD) in het volgende kabi net weer minister van binneland se zaken wordt, zal hij de ambte lijke topsalarissen weer verho gen. Hij zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Door de recente beknotting op de salarissen van topambtenaren, die Wiegel min of meer door de Tweede Kamer is afgedwongen, wordt het steeds moeilijker om geschikte kandidaten voor hoge ambtelijke functies te krijgen. Het bedrijfsleven is een geduch te concurrent op de arbeids markt. WEERRAPPORTEN Amsterdam onbewolkt 5 -4 De Bilt onbewolkt 4 -6 Deelen onbewolkt 4 -7 Eelde geheel bew. 2 -3 Eindhoven onbewolkt 2 -6 Den Helder zwaar bew. 5 -1 Rotterdam mist 5 -6 Twente onbewolkt 3 -7 Vlissingen onbewolkt 2 -2 Zuid Limburg onbewolkt -1 -5 De CDA-top ondervond zaterdag in Amsterdam weinig verzet te gen de voorgestelde paragraaf Vrede en Veiligheid in het ver kiezingsprogram. De belangrijke beslissing over de kruisraketten zal volgens het CDA-program in december moeten worden geno men „in bondgenootschappelijk overleg, onverlet de eigen ver antwoordelijkheid en autonomie van Nederland terzake". Omdat er niet staat dat de beslis sing positief zal zijn, kunnen de CDA'ers die nu al onvoorwaarde lijk neen zeggen tegen de kruis raketten met die tekst instem men. Tweede-Kamerlid Hans de Boer liet de partijraad weten dat de tien CDA-kamerleden die vo rig jaar al tegen de nieuwe kern- Demonstranten: behoudt fabriek IJMUIDEN (GPD) - De aangekon digde sluiting van de papierfa briek Van Gelder heeft zaterdag geleid tot opvallend eensgezind verzet in de IJmond. In een de monstratieve optocht naar de fa- briekspoort liepen naast de be dreigde werknemers en hun ge zinnen vakbondsleden, tiental len vertegenwoordigers van poli tieke partijen, de kerken in de IJ mond alsmede de bijna voltallige colleges van B en W in de IJ- mond-gemeenten Beverwijk, Veisen en Heemskerk. In de lan ge stoet reden verder vrachtwa gens van enkele bedrijven die het transport van krantepapier door geheel Nederland verzor gen. wapens waren, dat nog steeds zijn. Bij de stemmingen bleek dat ongeveer 25 van de bijna 200 partijraadsleden nu al neen wil len zeggen. Tegen het voorstel van het partij bestuur om atoompacifisme tot „legitieme stroming" binnen het CDA te verklaren, bestond meer weerstand bij de partijraad. Bij na twintig procent van de leden stemde tegen, omdat de atoom pacifisten daardoor een voor keursbehandeling zouden krij gen ten opzichte van groepen die op andere gebieden ook een af wijkende mening hebben (bij voorbeeld over abortus). Volgens het nu vastgestelde CDA- program is voor de veiligheids politiek de NAVO „hoofdinstru ment van beleid". Binnen het bondgenootschap zal Nederland trachten de afhankelijkheid van kernwapens te verminderen. Ra- dikalere voorstellen, die volledi ge verwerping van kernwapens behelsden, kregen slechts gerin ge steun (13 partijraadsleden). Ruud Lubbers, fractieleider in de Tweede Kamer, riep zijn partij op de voorzichtige weg te bewan delen. „Men verspeelt in de poli tiek zijn mogelijkheden als men afstand schept tot de realiteit,", zei hij. „Ik durf de stelling aan dat het CDA in de politiek de meest wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan de terugdringing van de kernwapens". Opmerkelijk was zaterdag, dat de partijraad koos voor opheffing van de vrijstelling van dienst plicht voor mensen die een geestelijk ambt bekleden of daarvoor in opleiding zijn. Daar in gaat de partij verder dan de ei gen bewindsman van defensie De Geus, die onlangs een wets voorstel heeft ingediend dat de vrijstelling voor alleen de stu denten afschaft. CDA-voorzitter Bukman probeer de nog de partijraad op de lijn- De Geus te krijgen, maar slaagde daar niet in. DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht voor de periode tot 1985 dat de afbraak van de werkgelegenheid in de Nederlandse industrie zich zal voortzetten. Prof. dr. A.A.F. van den Beid van het planbureau heeft deze nog niet gepubliceer de raming zaterdagavond beves tigd. In de periode 1981 tot en met 1985 zullen vele tienduizenden ar beidsplaatsen verdwijnen. In de metaalindustrie gaan 24.000 ar beidsplaatsen verloren, in de tex tiel-, kleding- en lederindustrie minstens 16.000 arbeidsplaatsen. De chemische industrie zal in 1985 vijfduizend arbeidsplaatsen minder tellen dan nu. Voor de jaren na 1985 verwacht het Centraal Planbureau voor de chemische industrie een nog on gunstiger ontwikkeling, tenzij de chemie andere produkten gaat maken. Nu werken in de chemie nog 129.000 mensen. Ook in an dere nu nog winstgevende secto ren, zoals de landbouw en de voedingsmiddelenindustrie, ver wacht het Centraal Planbureau een verdere teruggang in werk gelegenheid. Deze bedrijfstakken zullen de na delige gevolgen gaan ondervin den van het minder soepele land bouwbeleid van de Europese Ge meenschap. Deze minder soepe le politiek is het gevolg van fi nancieringsproblemen. In de landbouw- en voedingsmidde lensector werken nu 437.000 RSV zal kleine vergoeding eisen de CD A-partijkrant, amuseert premier Van Agt zich c DEN HAAG (GPD) - Wanneer het kabinet zou beslissen de export vergunning aan RSV voor twee onderzeeboten voor Taiwan in te trekken, hoeft de regering geen erg forse schadeclaim van de scheepswerf te verwachten. Prof. Brunner, hoogleraar bur gerlijk recht, zei dit zaterdag voor de VARA-radio. De jongste uitspraak van de Twee de Kamer („exportvergunning intrekken") geeft de regering volgens Brunner voldoende rechtsgrond om van de aanvan kelijke toezegging aan RSV te rug te komen. RSV zou slechts met succes een vergoeding kun nen eisen voor de voorberei- dingskosten die het bedrijf sinds november 1980 (toen de vergun- Van de 1200 ondervraagde Neder- DEN HAAG (GPD) - Een nieu we regering van CDA, PvdA en D'66 kan op de meeste steun van de Nederlanders rekenen. Dat blijkt uit een enquête van het KRO-actua- liteitenprogramma Brand punt. Daaruit blijkt ook dat Van Agt (CDA) het meest ge tipt wordt als nieuwe minis ter-president, hoewel de te vredenheid over het huidige kabinet zeer gering is. ting ning werd toegezegd) heeft ge maakt. Een claim voor vergoe ding van gederfde winst maakt volgens Brunner geeri kans bij de rechter. landers gaf 35 procent keur op voor een regering CDA- PvdA-D'66 na de verkiezingen in mei. Tweede keus is PvdA-D'66- PPR met 23 procent. Voortzet- de huidige CDA-VVD werking wordt door slechts 17 procent gewenst. Door 30 procent van de onder vraagden is Van Agt als minister president in het nieuwe kabinet genoemd. Den Uyl (PvdA) scoor de 27 procent. Terlouw (D'66) 7 procent. Wiegel (VVD) 2 procent. Vierendertig procent wist niet wie de nieuwe premier zou moe ten worden De tevredenheid over het huidige kabinet bedraagt volgens de opi niepeiling 23 procent. Dat is be duidend minder dan de waarde ring die het kabinet-Den Uyl in zijn laatste maanden ondervond (35 procent). Uit de Brandpunt-enqute blijkt /oorts dat 62 procent De werkgelegenheid in de metaal nijverheid. die nu 422.000 werk nemers. omvat, zal jaarlijks met 1.5 procent (zesduizend arbeids plaatsen) verminderen. De groot ste daling van de werkgelegen heid zal optreden in de metaal- produktenindustrie. de machine industrie en de elektrotechni sche industrie. In de bouwnijverheid en de'hout en bouwmaterialenindustrie te- samen wordt een teruggang in werkgelegenheid verwacht van nu 442.000 arbeidsplaatsen naar 426.000 arbeidsplaatsen in 1985. Er zijn op dit moment al onge veer 70.000 bouwvakkers werk- loos. de Het Centraal Planbureau heeft de ze raming opgesteld op basis van de veronderstelling, dat in de ko mende jaren de contractlonen niet worden verhoogd, dat volle dige prijscompensatie zal plaats vinden en dat de incidentele loonstijging jaarlijks twee pro cent zal bedragen, wordt er ver der gematigd en zal bijvoorbeeld de prijscompensatie niet volle dig zijn, dan ziet de toekomst er anders uit, aldus prof. Van den Beid Het Centraal Planbureau verwacht eigenlijk voor alle sectoren van de Nederlandse industrie een on gunstige ontwikkeling. Voor de sub-sector scheepsbouw *van de metaalindustrie ziet de toekomst er iets gunstiger uit: het bureau raamt weer wat groei van de pro- duktie. zodat verlies van arbeids plaatsen in deze sector beperkt kan blijven. De metaalindustrie in haar geheel ondervindt de na delige gevolgen van de loonmati gingen en van de matiging van de collectieve uitgaven. Unifiller bij dervraagden tegen de plaatsing n\/**r\7«ll (TAUrAtirl van kruisraketten in Nederland UV Cl Veil ilC W UI 1(1 Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbewolkt onbewolkt geheel bew. 14 geheel bew. 1 -0 0 onbewolkt 9-4 0 onbewolkt 1 -4 0 onbewolkt - - 0 onbewolkt 2-8 0 geheel bew. -8-16 0 mist 3 -14 0 onbewolkt 1 -13 0 onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt ROERMOND (GPD) „De hart- luchtbruggen naar Engeland, Zwitserland en de Verenigde Staten kunnen worden afge bouwd en opgeheven. Niet om dat de Nederlandse hartchirur gen plotseling zelf de stroom van te opereren hartlijders kunnen verwerken, maar omdat er ande re mogelijkheden zijn. Daarmee kan tegemoet worden gekomen aan de wens van de Ziekenfonds raad. die wil bezuinigen op de hoge kosten die met de open hartoperaties en dus ook de ver re reizen gemoeid zijn". Dat is de mening van Piet van Ovcrveld uit Roermond, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenver eniging. Een van de belangrijkste opvang centra voor hartpatiënten ligt vlak over de grens in de Belgisch stad Brugge. In het vier jaar oude Sint Jansziekenhuis werkt sinds januari van dit jaar officieel een hartteam. Of beter gezegd: wacht op werk, want de capaciteit van het Sint Jansziekenhuis wordt maar voor een kwart benut. „Een kwestie van mentaliteit", vol gens dr. Roger, hoofd van de af deling hartheelkunde in Brug gen, „want een Belgische arts is pas goed als hij zijn patiënten zo min mogelijk aan operaties blootstelt. Zolang die mentali- 150 Nederlandse hartpatinten op de tafel van dr. Roger terecht kunnen. Het aantal kan echter aanzienlijk worden uitgebreid. Nu nog worden er per week vier tot vijf open-hartoperaties uitge voerd in het Sint Janszieken huis, maar dat aantal kan vol gens de ziekenhuisdirectie ge makkelijk tot twintig worden uitgebreid. Er is alleen maar een kleine uitbreiding van de medi- .sche staf nodig en dat is volgens dr. Roger in België geen pro bleem „omdat er in ons land een zeer vruchtbare samenwerking is tussen ons hartcentrum en de cardiologen". Zo lang de situatie blijft bestaan dat de Belgen zelf maar voor een kwart aanspraak maken op de capaciteit kunnen er voorlopig een kleine zeshonderd Nederlan ders door dr. Roger worden be handeld. En dat is meer dan de helft van het aantal Nederlan ders dat jaarlijks in uiterste nood op het vliegtuig stapt om in Houston, Geneve of een Engelse privé-kliniek een hartoperatie te ondergaan omdat zij het risico niet willen lopen om tot de tien procent hartpatiënten te behoren die „sterven op de wachtlijst". Immers het percentage patiën ten dat overlijdt na een hartope ratie is veel geringer. In Brugge het 1,2 procent. den van hun verzekering. Dr. Ro ger nam er tot eind vorige week 56 met succes voor zijn rekening. En aangezien de Ziekenfonds raad zijn wil tot bezuinigen heeft geopenbaard, zal België een meer dan redelijk alternatief zijn. Ook voor de familieleden van de hartpatiënten. Behalve dat zij niet voor extreme reiskosten ko men te staan, heeft de Vereni ging van Hartpatiënten samen met de directie van het Sint Jansziekenhuis voordelige rege lingen bedacht voor het verblijf in België. Volgens Van O verveld hebben de Nederlandse cardiologen een be langrijke taak om hun patiënten te wijzen op de mogelijkheden van operatie in het buitenland en de gevaren die het wachten in Nederland met zich meebrengt „En ook al kan Brugge niet alle Nederlanders die in eigen land niet terecht kunnen opvangen, het is voor velen een uitstekende oplossing". i kruisraketten in Nederland is (30 procent is voor). Het nog radicalere standpunt dat alle kernwapens het land uit moeten, krijgt steun van 54 procent (41 procent tegen). Erg belangrijk vinden de meeste mensen de kwestie van de kern wapens echter niet, zo wijst de peiling uit. Op de lijst van pro blemen die door een nieuw kabi net moeten worden aangepakt, prijken de kernwapens helemaal onderaan. Werkloosheid en wo ningnood staan bovenaan. AMSTERDAM (GPD) - De ten toonstelling van personenauto's in de Amsterdamse RAI is gister middag om vijf uur gesloten met het grootste aantal bezoekers dat ooit voor deze tweejaarlijkse show is genoteerd. Het waren er 451.330. ruim 11.000 meer dan in 1973, het jaar dat met 440.000 tot dusver als hoogste genoteerd stond. DEN HAAG (ANP) - Een Neder landse Unifil-soldaat, een twin tigjarige korporaal uit Utrecht, is gistermorgen licht gewond, toen een patrouille van de Christelij- kemilitie van majoor Haddad een Nederlandse Unifilpost bij het dorpje Shihin in Zuid-Liba- non overviel. De korporaal is de commandant van de post. De overige zes Nederlanders van de post bleven ongedeerd. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van defensie gisteren be kendgemaakt. De moeilijkheden begonnen toen de bemanning van de Neder landse post een rupsvoertuig van de patrouille van Haddad wei gerde door te laten rijden. De pa- trouilleleden sprongen uit hun voertuig en openden het vuur op de Nederlandse post. Hierbij kreeg de korporaal een schamp schot achter het oor. (ADVERTENTIE) 0 teitsverandering bij de Belgische De ziekenhuis-verzekeringen ku: onbewolkt 3 -6 sneeuw - -1 onbewolkt 20 13 zwaar bew. 24 half bew. 13 3 cardiologen niet tot stand i komen, kunnen Nederlanders zonder bezwaar in ons zieken huis worden behandeld". Dat betekend dan dat in 1981 zeker •elijks bezwaren heb ben tegen de gang van Nederlan ders naar Brugge. Nu al worden Brabanders en Zeeuwen over de grens behandeld met goedvin- Stel uw eigen kast of bergwand samen uit ons professioneel stellmgensysteem. vindt bij ons vele accessoires, deuren, ladeblokken etc Alles uit voorraad. Vraag de gratis voorraadtijst. Bel of schrijf naar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7