Troosteloze aanblik na brand In één richting over Breestraat Eerste paal voor nieuw buurtcentrum Groenoord Pand aan Nieuwe Rijn moet waarschijnlijk worden afgebroken Bezuinigingsmes treft ook universiteitsblad Werkgroep blijft zich tegen rijksweg 11 verzetten MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 Zo zag het afgebrande pand aan de Nieuwe Rijn er zaterdag uit. Nog altijd was de publieke belangstelling groot. De nablussingswerkzaamheden duurden tot in de middag. Vandaag werden de dranghekken verwijderd en was dit gedeelte van de Nieuwe Rijn weer te berijden. Vrijdagnacht. De brand is in volle gang; de brandweer heeft na enige moeite het pand van Bentveld kunnen bereiken. Talrijk was het toege stroomde publiek. LEIDEN - Een troosteloze aanblik dat biedt het volledig in as gelegde pand op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Burgsteeg. In de nacht van vrijdag op zaterdag woedde een felle brand op de bo venverdiepingen van de intc- rieurverzorgingswinkel van Jan Bentveld. Door de spectaculaire brand die in de nachtelijke uren tal van nieuwsgierigen naar de plaats des onheils lokte, kwamen twee echtparen en een tiental studenten op straat te staan. In totaal werden ongeveer tien ka mers in de as gelegd en ging alle huisraad van de gedupeerde be woners, van wie de meeslen op het moment van de brand niet thuis waren, in vlammen op. De totale scHade wordt globaal op zo'n zeven ton geschat maar kan, wanneer de volledige balans is opgemaakt, tot rond de miljoen oplopen. Brandweercomman dant Broekman zei gisteren te vrezen dat het uitgebrande pand niet meer is te herstellen en in z'n geheel moet worden afgebroken. De dakloze bewoners hebben tij delijk onderdak gevonden bij fa milie en kennissen. Dranghekken De brand onstond rond kwart voor twee 's nachts. De paar bewoners die thuis waren, renden in pa niek de straat op. Niemand raak te gewond. De brandweer be streed het vuur met ongeveer 35 man, drie autospuiten, een hoog werker en een ladderwagen. Rond vier uur had men de brand onder controle. Het nablussen duurde tot ver in de morgen. Toen de laatse brandweerman nen zaterdag tegen het midda guur het uitgebrande pand ver lieten, verdrongen zich nog en kele honderden belangstellen den voor de inderhaast aange rukte dranghekken. De Leidse brandweer dreigde vrij dagnacht even in de problemen te komen toen juist op het mo ment dat men de brand aan de Nieuwe Rijn te lijf ging een twee de brandmelding binnenkwam. Het weinige brandweerperso neel dat nog in de kazerne was kon slechts met een trekkertje met een motorspuit uitrukken naar naar de Raamsteeg waar de melding vandaan kwam. Daar bleek dat het 'slechts' ging om bewoners die moeilijkheden hadden met de kachel. Het uitge dunde brandweerteam kon de zaak klaren. Om eventuele ver dere moeilijkheden te voorko men dirigeerde commandant Broekman een bemande autos puit van de vrijwillige brand weer van Voorschoten naar de kazerne in Leiden. Meer begrip De blussingswerkzaamheaen op de Nieuwe Rijn werden hemoei- LEIDEN - Als oorzaak voor de brand op de Nieuwe Rijn werd vrijdagnacht kortsluiting ge noemd. De brandweer heeft daar zijn twijfel over. Comman dant Broekman: "Als men niet zo gauw weet wat de oorzaak van een brand is wordt er met een kortsluiting geroepen. Per- lijkt door foutgeparkeerde auto's in de Burgsteeg en de paaltjes op de Koornbeursbrug die niet kon den worden verwijderd. Een en an der had tot gevolg dat de ladderwa gen niet de Burgsteeg kon berei ken en zodoende op afstand moest blijven. Commandant Broekman: "Ik voel me hier volstrekt niet verantwoor delijk voor. Al jaren vraag ik bij de gemeente om meer begrip voor de brandweer. Tevergeefs. Paaltjes worden vaak zonder overleg met ons overal in de binnenstad neer gezet. We hebben nu geluk gehad dat bijna alle bewoners op het mo ment van de brand niet thuis wa ren. Wanneer iedereen thuis was geweest had het wel eens veel er ger kunnen aflopen. We konden met de ladderwagen immers niet bij het pand komen. Ik hoop dat ze hier bij de gemeente van leren en dat we in de toekomst wat meer medewerking krijgen. Want op dit moment is het zo dat één bewoner van een bepaalde straat meer te zeggen heeft dan de hele brand weer bij elkaar". soonlijk denk ik dat kortslui ting in dit geval niet de oorzaak is. Wat de oorzaak dan wel is daar .zijn we nog niet achter". Ook Jan Bentveld van de inte rieurverzorgingswinkel en eige naar van het getroffen pand weet nog niets. "De deskundi- OORZAAK ONBEKEND W erkzaamheden vandaag begonnen LEIDEN - Studenten, die het universiteitsblad Mare willen ontvangen, moeten dat voortaan via een formulier laten weten. Het personeel van de universiteit zal Mare op het werkadres krijgen toegestuurd. Het be stuur van de universiteit ziet zich in het kader van de universiteit daar toe genoodzaakt. De universiteitsraad buigt zich vanavond over de plannen en doet dat in de wetenschap dat de redactieraad van Mare het volstrekt met het bestuur oneens is. LEIDEN - Met de werkzaamheden aan de Breestraat is vandaag een begin gemaakt. Verkeer vanaf de Korevaarstraat moest al over de Vis-, Aal- en Boommarkt. Op de Breestraat ter hoogte van de Koornbrugsteeg stond een inrij- verbod. Problemen deden zich niet voor. Het werk. de vernieuwing van ka bels en leidingen op het gedeelte tussen Kort Rapenburg en Koornbrugsteeg, zal naar ver- wachtig drieënhalve maand in beslag nemen. Op 10 mei wordt ook begonnen met het aanleggen van riolering. Tijdens die werkzaamheden zal de Breestraat geheel worden af gesloten. Voor de bouwvak vakantie moet de hele klus zijn geklaard. Nieuwe Rijn De Nieuwe Rijn tussen Hooigracht en Hartesteeg werd vandaag ook afgesloten in verband met de werkzaamheden van het Ener giebedrijf Rijnland aan de gas buizen. Dit karwei zal ongeveer twee weken duren. Het door gaand verkeer zal tijdens die pe riode via de Hartesteeg, Middel weg of Nieuwstraat de route ver der kunnen volgen. gen van de verzekering zullen bekijken of het pand met de grond gelijk moet worden ge maakt. Vanaf de eerste verdie ping is er in ieder geval niet meer in te leven." Auto's en bussen kunnen voorlovia niet rijden ovhet nedeelie nan dp Rreestrnat tussen Koornbrugsteeg en het Kort Rapenburg. Wethouder Waal verkeer) kwam vanochtend bekijken of het verkeer zich aan dit verbod hield. De redactieraad is vooral ontstemd over het feit dat het College van Be stuur geheel eigenhandig tot deze ingrepen in de Mare-begroting heeft besloten. In een brief aan de universiteitsraad maakt de raad zich ver der boos over het aantal in 1981 te verschijnen nummers van Mare (37, terwijl de redactieraad dacht aan 38) en vreest bovendien dat door de bezuinigingen het korps van studenten-correspondenten zal teruglo pen. "Zo'n ontwikkeling zou een onacceptabele beperking van de mo gelijkheden van Mare zijn om aan haar doelstellingen te voldoen". De meeste bezwaren van de redactieraad gelden echter wel het gewijzigde distributiesysteem, waarbij studenten het blad niet automatisch krij gen toegestuurd. Mede onder druk van de redactieraad heeft het Colle ge van Bestuur een eerder plan, waarbij studenten het blad op de uni versiteit moeten ophalen, laten varen. Studenten kunnen nu dus om toezending van Mare vragen. Het College van Bestuur erkent boven dien dat één en ander aan het overleg heeft geschort, "al zou dit ver moedelijk de standpunten niet nader tot elkaar hebben kunnen bren gen", meent het bestuur. Verplaatsing speeltuin onzeker LEIDEN Onder grote belang stelling van wijkbewoners is za terdagochtend op het bouwter rein aan de Pasteurstraat de eer ste paal de grond ingegaan voor het nieuwe buurtcentrum Groenoord. Ditmaal kwam er geen wethouder Bromfietser breekt been LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Leiden is gisteravond met een gebroken onderbeen overge bracht naar het AZL. De jonge man komende van de Prinsesse kade werd niet opgemerkt doo een automobilist uit tcgengestel de richting toen hij de Turfmarkt wilde oprijden. De bestuurder van deze auto. die zelf rechtsaf de Apothekcrsdijk wilde inslaan zag niet dat achter een wagen die hij wel voorrang verleende ook nog een brommer zat. Kraamhulp neemt toe LEIDEN - Kraamverzorgsters van het Kraamccntrum "Rijn en Vliet", gevestigd aan de Lam- menschanswcg in Leiden, heb ben het afgelopen jaar aan 1614 gezinnen in de regio kraamhulp verleend. Ten opzichte van 1979 is dat een toename van zes procent. Vol gens de directie van het kraam ccntrum betekent deze stijging dat personele uitbreiding ir. de nabije toekomst dringende noodzaak is. of hooggeplaatste ambtenaar aan te pas om een dergelijk 'veplicht nummer' af te werken maar was de keus gevallen op zomaar een wijkbewoner. Cor van Dam uit de Groenoordstraat, een van de grote voorvechters uit de wijk voor het nieuwe buurtcentrum, viel de eer te beurt om deze offi ciële handeling te verrichten. Onder het toeziend oog van wet houder Van Dam liet de andere Van Dam de eerste heipaal in de bodem verdwijnen. "We hebben bewust voor iemand uit de wijk gekozen", aldus Koos en Hans Los. bestuursleden van de Stichting Buurtwerk Groenoord. "Het contact met de gemeente verloopt namelijk vrij moeizaam. Zo moet de speeltuin van Groenoord ook worden ver plaatst. Het is de bedoeling dat de speeltuin naast het nieuwe buurtcentrum komt te liggen. Maar doordat de begroting niet wordt goedgekeurd is de zaak op losse schroeven komen te staan. Op het Stadhuis worden we van het kastje naar de muur ge stuurd. Het ziet er nu naar uit dat het nieuwe buurtcentrum en de nieuwe speeltuin niet gelijktijdig geopend kunnen worden". Het nieuwe buurtcentrum zal ver moedelijk in de maand augustus worden opgeleverd. Het gebouw, dat onder meer zal bestaan uit een grote zaal, een tienerruimte, kantoorruimte, vergaderruimte en een peuterspeelzaal, kost on geveer negen ton. De kosten voor het verplaatsen van de speeltuin worden geschat op 75.000 gulden. Buurtbewoner Cor van Dam mocht zaterdag de eerste paal slaan v Groenoord. Ditmaal geen wethouder, omdat de contacten tussen de buurt or het nieuwe buurtcentrum i i de gemeente niet zo best zijn. JOVD Burgemeester Goekoop spreekt morgenavond op een openba re bijeenkomst van de Jonge ren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) in de Bierdeghel aan de Veste- straat. Aanvang half negen. Contactmiddag De contactmiddagen vooroude ren en belangstellenden in de Bevrijdingskerk in Leiden Zuid-West gaan morgen weer beginnen. Ze zullen voortaan elke derde dinsdag van de maand worden gehouden. Aanvang: half drie. Voor de pauze zal een predikant een inleiding houden (morgen doet dr. J.A.B. Jongeneel dat); het gedeelte daaiiia zal worden besteed aan een actu eel of interessant onderwerp, of aan zang en declamatie, of aan bingo e.d. Wie niet op ei gen gelegenheid kan komen, moet bellen naar mevrouw Van der Zwan, tel. 764006 die de zorg voor de autodienst op zich heeft genomen. Mare dorp Buurtvereniging Maredorp houdt morgen voor de bewo ners een buurtavond met de volgende onderwerpen: een wandschildering die in de Van der Werfstraat zal wor den aangebracht, de inrich ting van speelplaats De Pui en de heroprichting van werkaroev De Pui. De bijeen komst is in het Volkshuis aan de Apothekersdijk en begint om acht uur. Zuid-Afrika De Industriebond FNV en de Boycot Oulspan Actie hebben tien avonden opgezet die aan de apartheid in Zuid-Afrika zijn gewijd. Op de zesde avond, morgen om acht uur in het Anthonius Clubhuis aan de Mare. worden de eer ste vijf bijeenkomsten nabe sproken. Film In het K&O-gebouw aan de Ou de Vest wordt morgenavond de documentaire vertoond die de Amerikaanse regisseur dagelijkse bezigheden vooral van de wijze waai hij het ouderlijk huis m verlaten. De film begint acht uur. Mare dijk Ira Wahl heeft gemaakt over drie jaar uit het leren van zijn neef Philly. Philly is 52 jaar en sinds zijn geboorte geestelijk gehandicapt. De film geeft een beeld van zijn Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt vanavond een bingowedstrijd in het clubhuis aan de Maredijk. Aanvang acht uur. Kinderfilm De kinderfilm De Appelbollen bende wordt woensdagmid dag om hal f drie m hel K&O- gebouw aan de Oude Vest vertoond. De film gaat over drie weeskinderen die bij toe val een goudklomp vinden in een verlaten mijn. LEIDEN De Werkgroep Milieu beheer Leiden is verontwaardigd over de beslissing van minister Tuijnman van verkeer en water staat om de toekomstige rijks weg 11 tussen Woerden en Lei den toch in z'n geheel aan te leg gen. Tegen de wil van de meer derheid van de Tweede Kamer De werkgroep noemt de reden die de minister voor zijn beslissing aanvoert (het bevorderen van de verkeersveiligheid) een onbewe zen stelling. Volgens de Leidse werkgroep trekt de nieuwe rijks weg juist extra verkeer aan. Ver keer dat harder zal rijden waar door de ernst van de ongevallen zal worden vergroot, zo vreest de werkgroep. Milieubeheer verwacht ook dat door de aanleg van de nieuwe rijksweg zich meer verkeer door de Leidse agglomeratie zal moe ten persen, terwijl die daar niet op is ingesteld. Ronduit stuitend vindt Milieube heer het dat minister Tuijnman bij de aanleg van een nieuwe rijksweg praat over verkeersvei ligheid terwijl maatregelen die echt de verkeersveiligheid be vorderen. zoals een tunneltje voor fietsers en voetgangers on der de Hoge Rijndijk bij Leider dorp. worden uitgesteld. De Werkgroep Milieubeheer Lei den kondigt aan zich krachtig te gen de uitvoering van de beslis sing van Tuijnman te blijven ver zetten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3