Unieke molen in bedrijf Veel geld nodig om oude molen te laten draaien Pastor in ijzeren evangelie Le/cfee agenda Burgerlijke stand Yan den Berg belicht beleid van kabinet jti&zrm Vrolijk carnaval in Zijlkwartie BUITENKAAG - Pastor Leo Aarts van de parochie in Bui tenkaag begint binnenkort met een voor amateurbegrip pen uniek experiment: de bouw van een windmolen zon der de traditionele wieken. Een molen die op milieuvrien delijke wijze voldoende energie zal moeten gaan leveren voor de verlichting van de pastorie. Een verlichting die bovendien nog een figuurlijke betekenis heeft. "Het kerkbedrijf is een praatbe- drijf. De kerk praat wel mee over de energieproblematiek, maar er ook iets aan doen is een tweede. Dat is eigenlijk wat ik wil, werken, zoals de oude monniken vroeger. Ik heb er wel eens aan gedacht om een bordje op de pa rochie te plaatsen met als op schrift: Leo Aarts, in ijzer en evangelie", aldus de energieke pastor. De windmolen is niet het eerste technische werk dat de pastor aanpakt. Met zijn bèta-opleiding (exacte vakken) en een familie die technische beroepen uitoe fent (een broer van de pastor is bijvoorbeeld vliegtuigbouwer), zat het er al vroeg in bij de nu 49-jarige pastor. Zijn interesse voor techniek kwam naar voren tijdens zijn opleiding op het semi narie in Warmond. Hier zou hij later overigens ook leraar wor den. De vader van een vriend van hem was smid en de pastor bracht daar menig uurtje door. Ken van "zijn eerste projecten in Warmond was het maken van een pijporgeltje. Dit orgeltje - ge bouwd in de jaren vijftig - is vier' jaar geleden met de komst van de pastor meeverhuisd en heeft tot een maand of twee geleden dienst gedaan in de kerk. Eveneens in zijn Warmondse tijd, maar toen als leraar, heeft hij een aardig scheepje gebouwd van het casco van een sloep. De automotor kent geen geheimen meer voor pastor Aarts. Als aardigheidje heeft hij een old-timer in bezit; een Che vrolet uit 1933. Clavecimbel Het meest recente project waaraan de pastor nu de laatste hand legt is de bouw van een clavecimbel. Een zeer fraai instrument met een prachtige toon. De pastor speel er met verve op. Het instrument is een paar jaar geleden als een soort bouwpakket geleverd door een Emarikaanse firma. Eerst heeft het pakket een jaartje op zolder gelegen volgens Aarts en daarna is hij eraan begonnen. Vo rig jaar, toen het clavecimbel voor de helft klaar was, heeft de pastor op een doe-het-zelf beurs in de Buitenkaag gestaan en trok daar veel bekijks. Het instrument is nu op een tweede register en het lakwerk na gereed. Afgelopen kerst heeft het al tijdens een con cert in de kerk dienst gedaan. "Ik vind het prachtig om met m'n handen bezig te zijn. De techniek heb ik zeg maar door schade en schande geleerd. En je doet eens iets anders dan de hele dag met het wel en wee van de kerk rond lopen", aldus Leo Aarts. Behalve pastor van de parochie in Buiten kaag is Aarts tevens docent aan de Theologische hogeschool in Amsterdam in het vak wijsbe geerte. Windmolen Voor zover Aarts bekend is, is het voor de eerste keer in Nederland dat een amateur een Darrieus windmolen bouwt. Het type mo len dat hij wil gaan bouwen staat te kiik op Schiphol en is gemaakt door Fokker. Met dit type molen wordt er verder geëxperimen-, teerd bij NASA in Amerika. Het bijzondere van de windmolen schuilt in de rotor, de wieken zou de leek zeggen. Het zijn echter - eenvoudig gezegd - twee kromge bogen spanten die om een verti cale as draaien. Het aangezicht van de molen is een soort ui. Deze molen geeft weinig lawaai en er is geen erg hoge installatie no dig om een behoorlijk vermogen op te wekken. Nadeel is dat de 'wieken' een zetje nodig hebben om te gaan draaien. De molen die Aarts wil gaan bouwen wordt on geveer zes meter hoog. De span ten van ongeveer drie meter wor den kromgebogen tot ze passen op de rechtopstaande as van twee meter. Bijna alles van de molen wil Aarts in zijn goed geoutilleerde garage gaan maken. "In mijn vakantie ga ik eraan beginnen en als alles goed gaat dan zal de molen voor de eerste herfststormen kunnen gaan draaien. Je moet het zien als een experiment. Ik ga ook een logboek bijhouden zodat ik na een jaar bijvoorbeeld kan zeggen, dót is de gemiddelde windsnel heid op de Buitenkaag. Verder zou het mooi zijn als er hier in de toekomst een werkgroep wind energie van de grond zou kunnen komen. Maar dat zien we tegen die tijd wel". Pastor Aarts vindt het fijn om op deze manier bezig te zijn want het geeft volgens hem andere moge lijkheden om met mensen in con tact te komen. Hij stelt zijn ken nis dan ook ter beschikking van zijn parochianen. Bijvoorbeeld: tijdens de kerkveiling biedt de pastor zich tegen een redelijk ta rief aan om een dagje bij iemand thuis als loodgieter te fungeren. HUIB HIKKE MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 MAANDAG Leiden - Regenboog. Watermolen 1. afd Leiden-Merenwijk van de Ned. Christen Vrouwenbond en Katholiek Vrouwen gilde wijdt een bijeenkomst aan het le ven in de volksrepubliek China. Ver toond wordt de film Het woord aan Chi- Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijk aangelegenheden en raads commissie politionele aangelegenhe- Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t'm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Wassenaar - gemeentehuis, raad. 19 30 Oegstgeest - gemeentehuis, commissie welzijn bejaarden. 19.30 uur. Leiderdorp - Menswordingskerk. D'66 bijeenkomst Wilbers praat over media en onderwijs, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie welzijn, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 feb door: apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 120502, apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, ten. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoe,terwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. De molen in de Kamphuizerpolder. Pogingen van het genootschap Oud-Rijnsburg om ze weer aan het draaien te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Inzameling in Rijnsburg? VOORSCHOTEN - In Voorschoten begint de landelijke verkiezingscam pagne van de diverse partijen komende woensdag met een spreekbeurt van Max van den Berg. De partijvoorzitter van de Partij van de Arbeid zal die avond een spreekbeurt houden in het Cultureel Centrum. Centraal tijdens een spreekbeurt van Van den Berg zal het beleid van Van Agt staan en de alternatieven die de PvdA hiervoor heeft. Na de toe spraak van Van den Berg, die in 1979 voorzitter werd van de PvdA, kan worden gediscussieerd over de huidige economische situatie, kernwa pens, kernenergie. De avond begint om 20.00 uur. De Pvd A-voorzitter is niet de enige politicus die Voorschoten de komende maanden zal bezoeken. Zijn partijgenoot en Tweede Kamervoorzitter Dick Dolman komt vrijdag 5 maart naar de markt op de Voorstraat. Hij zal ter plekke met iedereen die daar behoefte aan heeft over actuele onderwerpen van gedachten wisselen. Met de verkiezingen op 26 mei in het vooruitzicht volgt 26 maart in "De Werf' in Voorschoten nog een uiteenzetting over de economische toe stand in Nederland. FN V-bestuurder Elske ter Veld zal die avond aanwezig zijn om samen met de aanwezigen te praten over deeltijdarbeid, de vrouw in het economi sche proces en de werkloosheid. Kernenergie zal uitgebreid aan de orde komen op een speciale thema avond van de PvdA op 22 april. LEIDEN/LEIDERDORP/VOORSCHO- TEN/ZOETERWOUDE - Geboren: Bri gitte Sonja Pet (Zoeterwoude); Rene Jo hannes Theodorus van Es (Zoeterwou de); Wim Wilhelmus Petrus Maria Turk (Zoeterwoude); Anne dv A.J. de Jonge en M.A. Diepenveen (Leiderdorp); Jan Pieter zv C. Schaap en C.M. Smit (Lei- J.M. Siebert (Leiden); Maaike dv A. Ma- Diefstal uit vijf bouwketen OEGSTGEEST Uit vijf bouwke ten op het bouwterrein Haaswijk zijn zaterdagnacht bouwmateria len en kostbaar gereedschap ont vreemd. De schade is nog onbe kend. De politie stelt een onder zoek in. rijt en F. Schoorel (Leiderdorp); Adnana dv A.A.J. Niesing en A. Beverling (Lei den); Willemijntje dv G. Versteeg en J. Wesselo (Leiderdorp); Erik Niels zv J.C. van der Linden en M. van Gent (Leiden); Timo zv M.L.C. van Marwijk en A.M.J.A. Oprins (Leiden); Marijke dv H. den Boogert en J.W.P. Cats (Leiderdorp). Ondertrouw: G. Versluis (Papendrecht) en M.L. Geersinga (Leiderdorp); R.J. de Leys (Leiderdorp) en J.J.L. Hertoghs (Leiderdorp). Huwelijk: W. Kransse (Zoeterwoude) en H.H.M. den Dubbelden (Leiderdorp); S. Gadegrab (Leiden) en I.H.H. Krijer (Lei derdorp). Overlijden. Alexander Ludwig Smits (Zoeterwoude) (1930); C.M. van Velzen (1920) (Leiden) ev B.W. Bierman; H.J.M. Schouten (1910) (Leiderdorp) ev H. Dre- wes; J. Borst (1916) ev M E. van der Meer (Leiderdorp); J.L. van Klinken (1922) ge huwd geweest met A. van Slingerland (Leiden), P A. van Goozen (1912) (Lei derdorp) ev C. Boom; L.A.M. Elligins (1906) (Voorschoten) gehuwd geweest met A.H.J. Hansen. leidsch £t dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Smgel t. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071 -144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Kwartaalabonnement t 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 S f 0.70 Adjunct-hoofdredacteur R D. Paauw Alp. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alq. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten. J. Peters 071-769935 Leiderdorp F. Snijders Pastor Leo Aarts op de plek bij zijn pastorie waar de windmolen moet komen. RIJNSBURG/OEGSTGEEST - Pogingen van het genootschap Oud-Rijnsburg om de wieken van de molen "Hoop doet leven" in de Kamphuizerpolder bij de gemeentegrens met Oegstgeest weer aan het draaien te krijgen, liepen tot op heden op niets uit. Dit blijkt uit het jaarverslag van het genootschap Oud-Rijnsburg. "Wij hopen toch dat er op de een of andere manier iets gebeurt voor dat het te laat is", zo valt in het verslag als reactie op deze treuri ge noot te lezen. Op het ogenblik is de molen eigen- Schoolavond Voor de ouders van de kleuter school de Ruigenhoek en de openbare lagere school Ko ningin Juliana in Leiderdorp is vanavond een informatie markt georganiseerd. Ou ders en belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen over deze scholen vanaf 19.30 uur tot 21.00 uur. Klaverjassen In de Princehaven in Wasse- dom van het hoogheemraad schap Rijnland. Een woordvoer der van deze instelling verklaar de dat de onduidelijkheid over de verantwoordelijkheid over de molen is veroorzaakt door een twee jaar geleden ingevoerde herindeling van de polders in Zuid-Holland. 'De Kamphuizerpolder werd toen onderdeel van de polder Midden geest. Deze polder heeft een ei gen bestuur. Het secretariaat hiervan is in Leiden gevestigd. Als het genootschap de wieken weer aan het draaien wil krijgen, naar is vanavond een klaver- jasbijeenkomst georgani seerd door de carnavalsver eniging de Deylknotsen. De Princehaven lig aan de Van Zuvlen van Nijenveltstraat 100. De avond begint om 20.00 uur. dan moet deze instelling dat aan zwengelen bij het bestuur van de polder", aldus de zegsman bij het hoogheemraadschap. Overigens wordt van de zijde van het hoogheemraadschap wel be nadrukt dat de molen wel wordt onderhouden en dan ook niet he lemaal stil ligt. In de molen staat namelijk een motor opgesteld die het waterrad van de molen aandrijft. Zo wordt de polder door een combinatie van oud en nieuw bemalen. "Dit gebeurt wel vaker. Het is een goedkope werkwijze. Een onder komen voor de apparatuur is er zo al. En ook een schoepenrad is vaak nog aanwezig", verklaart de voorlichter van het hoogheem raadschap. "Om de molenwie ken weer aan het draaien te krij gen moet echter het hele binnen werk worden vernieuwd. Daar moet een molenmaker aan te pas komen. Dat kost erg veel geld. Zoiets wordt meestal bekostigd uit de opbrengsten van een inza meling onder de dorpsgenoten". De secretaris van het genoot schap Oud-Rijnsburg, de heer Vink, kon over eventuele acties nog niets zeggen. LEIDERDORP - Verklede en en thousiaste kinderen zorgden za terdagmiddag voor een fraaie en tourage in het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Leider dorp waar de plaatselijke carna valsvereniging een feestmiddag had georganiseerd. De kinderen konden* genieten van een kolde riek programma met een kwisele- ment. De carnavalsvereniging "De Rijnschuimers" zette met de ze activiteit in haar residentie aan de Van der Marckstraat een rij van festiviteiten voort die uitein delijk uitmondden in het carna valsfeest begin maart. Zo wordt ondermeer op dinsdag 24 februari een feestmiddag voor bejaarden georganiseerd door de Kijnschuimers. Alle bewoners van 65 jaar en ouder zijn 's mid dags van 14.30 uur welkom in het Zijlkwartier. De Carnavalsver eniging heeft voor deze dag ook burgemeester en wethouders en de plaatselijke dominees en pas toors uitgenodigd. Verder zullen vertegenwoordigers van het UW en de EIIBO aanwezig zijn. De molen ligt voorlopig "aan de ketting". Over eventuele acties om ze weer los te krijgen kon de vertegenwoordiger van het genoot schap Oud-Rijnsburg nog niets zeggen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2