LEIDSCH DAGBLAD J Slooptocht Feyenoord-supporters op stoei Nijmeegse krakers in vesting Paus begint aan grote Azië-reis ÉL fcOQ Prins Claus distantieert zich van links imago Skivakanties gaan bij treinbrand in rook op Rechtbank doet vrijdag uitspraak over ontruiming Dobrinin Gromiko? J o o t 'f I BASKENLAND PROTESTEERT Goedhart Bouwhuis Sociale academie bezet SNELSTGROEEENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND, 2 weken gratis MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART ie60 36398 Directeur G Koopman ir A A M Schuurmans ir R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor lel nrs. zie colofon (Van e r verslaggevers) WADDINXVEEN - Voor veertien wintersporters uit de omgeving van Den Haag eindigde de vakantie dit weekeinde nog voor ze was begonnen. Reizend met een trein van de Duitse spoorwegen naar het Oostenrijkse Zeil am See, zagen ze zaterdagavond hun vakantie in rook en hun kostbare ski-uitrusting in vlammen op gaan. In het keukengedeelte van het laatste treinstel ontstond door nog onbekende oorzaak brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de treinreizigers er niet in slaagden hun bagage te redden. NS schat de schade op een bedrag van een miljoen gulden. De brandweer van Waddinxveen. de plaats waar de trein een noodstop maakte, was tweeënhalf uur in touw om de vlammen te blussen. Het treinverkeer tussen Den Haag en Gouda was in verband met de brand drie uur gestremd. Kwart miljoen schade aan Utrechtse stadsbussen UTRECHT (ANP - Feyenoord- supporters hebben gisteren na afloop van de voetbalwedstrijd FC Utrecht-Feyenoord voor 250.000 gulden schade aange richt in stadsbussen van het ge meentelijk vervoerbedrijf. Het interieur van één bus werd to taal vernield. Verder sneuvelden per bus twin tig ruiten, noodluiken, deuren, stempelautomaten, lampen en werden stoelen en banken ka- potgesneden, aldus de politie vandaag. Na afloop van de wedstrijd (die voor FC Utrecht van Feyenoord met 2-0 werd gewonnen) zoch ten dertig Feyenoord-suppor ters die op de hielen werden ge zeten door aanhangers van FC Utrecht hun toevlucht in het po litiebureau aan de Tolsteeg. Voor de deur verzamelden zich honderd FC-Utrecht-suppor- ters die stenen naar het bureau gooiden en een politieauto trachtten te vernielen. Er sneuvelden ruiten en een agent die naar buiten kwam om pools hoogte te nemen werd eveneens bekogeld, maar raakte niet ge wond. De supporters verdwenen nadat er politieassistentie kwam. De politie heeft in totaal vijf supporters aangehouden die op straat vochten en stenen gooiden. In en om het uitverkochte stadion had de Utrechtse politie 68 man ingezet, inclusief twintig man M.E. en zes agenten van de bere den politie. In het stadion moest een charge worden uitgevoerd. De Rotterdammers werden uit eindelijk onder bescherming van de mobiele eenheid een trein ingeloodst. "We hebben de handen vol gehad om de suppor terskampen uit elkaar te hou den", aldus een woordvoerder van de politie. HAMBURG (DPA) - Volgens het dagblad "Bild" in Hamburg van gisteren zal de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromiko. binnenkort worden vervangen door de Sow jetrussische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrinin. Bild haalt voor zijn bericht "de hoogste Amerikaanse regerings kringen" aan. De Sowjet-Unie zou de Verenigde Staten de ambtswisseling in het vooruit zicht hebben gesteld. President Brezjnjev zou hopen dat Dobrinin de betrekkingen met de Verenigde Staten weer zou kunnen verbeteren. Met de 71-ja rige Gromiko, minister van bui tenlandse zaken sinds 24 jaar en daarmee de oudste minister van buitenlandse zaken in dienstja ren van de wereld, zou dat niet goed meer mogelijk zijn. Dobrinin is "pas" 61 en sinds 19 jaar Russisch ambassadeur in de Ver enigde Staten. Vooral bij "harde onderhandelingen" zou Dobri- i nin het beste weten op welke punten de Amerikanen plooi baar zijn en waar niet. Hij kent vrijwel elke belangrijke Ameri kaanse politicus persoonlijk. i omvergeworpen auto's maakten de Nijmeegse krakers de Tot die ontruiming kwam het van ochtend niet. De president van de Arnhemse rechtbank, mr. J. Schaafsma kondigde aan dat pas vrijdag uitspraak zal worden ge daan in het kort geding dat de ge meente Nijmegen tegen de kra kers heeft aangespannen. De hele nacht werkten de krakers aan het opwerpen van drie barri cades, waarvoor bouwketen, bouwmateriaal, straatstenen en vuilcontainers werden gebruikt. Ook een groot aantal geparkeer de auto's werd voor de blokkade gebruikt. Enige honderden demonstranten trokken in een demonstratieve optocht door de Nijmeegse bin nenstad om te protesteren tegen de bouw van de parkeergarage. Tijdens deze demonstratie kwam het tot een treffen tussen cafébe zoekers en demonstranten. Een cafébezoeker gooide een straat- ROME Paus Johannes Paulus II is vanmorgen vroeg begonnen aan zijn negende en tot nu toe grootste reis. Op het Romeinse vliegveld "Leo nardo da Vinei" werd hij uitge zwaaid door o.a. vertegenwoordi gers van de curie en ambassa deurs bij het Vaticaan. De paus zou vandaag een tussen landing maken in de Pakistaanse stad Karachi, waar hij even een mis viert. Hij zou er worden ont- Bach-kenner Karl Richter vangen door de Pakistaanse pre sident generaal Zia UI Haq. Na drie uur zou hij doorvliegen naar de Filippijnen, het enige overwegend katholieke land in Azië. De komende twaalf dagen staan verder bezoeken op het program ma aan Japan, Guam en Alaska. overleden MÜNCHEN (DPA) - De Duitse or ganist en dirigent professor Karl Richter is gisteren op 54-jarige leeftijd overleden. De leider van het door hem opge richte Bachkoor van München stierf als gevolg van een hartaan val in een hotel in de Beierse hoofdstad. Karl Richter behoort tot de grootste Bach-kenners van deze tijd. Minder koud i. 3 graden in het bil land. Middagtemperatuur omstreeks 4 graden. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. 17 FEBRUARI Zon op 7.51, onder 17.57 uur, maan op 16.21, onder 7.11 uur. Hoogwater in Kat wijk om 2.03 en 14.27 uur, laagwater om SieMatic Keukens Onze showroom toont keukens in alle prijsklassen en heeft een afdeling tegels-plavuizen en open haarden. Hoorn 126a(tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. 01 720-22100 Openingstijden: van <V. 30 tot 12. 30 en van ld.00 tot 17.30 uur. zaterdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. ,,r':»lir,1" NIJMEGEN (GPD.ANP) - Enkele honderden krakers en sympathisanten hebben gisteren en vandaag de Nij meegse Piersonstraat en omgeving herschapen in een complete vesting. In de loop van de dag kreeg de actie een steeds grimmiger karakter. Rond het middaguur wa ren een kleine honderd krakers nog steeds bezig met een verdere uitbreiding van de barricades. Vanochtend kreeg men ook hulp van Amsterdamse krakers en is er inmiddels een illegale zender in de lucht. Via deze zender wordt fel geprotesteerd tegen de ontruiming van veertien kraakpanden, die moeten plaats maken voor een parkeergarage. steen naar de krakers. Die actie werd onmiddellijk beantwoord met een regen van klinkers. De Nijmeegse politie, die door ge brek aan mankracht met slechts een tiental agenten ter plaatse was. kon een dreigende massale vechtpartij op het nippertje voor komen. De veertien kraakpanden zijn de afgelopen dagen volgestouwd met barricademateriaal. Op de daken en achter de huizen heb ben de krakers bergen gooi- en smijtmateriaal verzameld. De omwonenden hebben uit vrees voor vernielingen tijdens een ontruiming hun ruiten van win kels en woningen geblindeerd met hout. Tijdens de rechtbankzitting van ochtend verklaarde de stadsad vocaat dat met de bouw van de parkeergarage over twee maan den moet worden begonnen. Daarom moeten de panden on middellijk ontruimd worden. "Elke maand uitstel kost de ge meente 47.000 gulden. De kra kers en hun advocaat lieten van ochtend verstek gaan bij de zit ting. Aanslag op ambassade PARIJS (REUTER) - Twee raket ten zijn vanmorgen afgevuurd op de ambassade van Zuid-Jemcn in Parijs. Zij richtten zware scha de aan. Er waren geen gewon den, zo deelde de politie mee Buiten de ambassade werd een boodschap gevonden waarop te lezen stond: "Copernic zal niet vergeten worden". De rue Copernic is een Parijsc straat waar in oktober vorig jaar een bom ontplofte bij een joodse synagoge. Daarbij werden vier mensen gedood. Aanvankelijk veronderstelde de politie toen dat rechtse Franse groeperingen verantwoordelijk waren Tot nu toe zijn er geen aanhoudin gen verricht in de Copernic-zaak. Zuid-Jemen is een marxistisch geregeerde Arabische staat aan de Rode Zee. Vi# j 22 PAGINA'S Van der Duim bakt ze bruin in Bislet PAGINA 11 AZ' straat' voor na val van Feyenoord PAGINA 12 Al vóór conferentie ruzie over Antillen PAGINA 7 Carter later toch voor neutronenbom PAGINA 9 In Enschede ENSCHEDE (ANP) De sociale academie in Enschede is van morgen omstreeks acht uur door tweehonderd studenten bezet uit protest tegen de herstructure ring van het onderwijs en de in voering van 650 gulden college geld in het hoger beroepsonder wijs. De school blijft, aldus de medede ling van het studentenactiecomi té. bezet tot en met 23 februari, de dag waarop in Den Haag een landelijke actie zal plaatshebben Als het wetsontwerp van minis ter Pais doorgaat, betekent dit volgens het actiecomité dat de studenten gemiddeld acht a tien procent van hun inkomen moe ten inleveren. Men vindt dit on verantwoordelijk en onaan vaardbaar. De sociale academie in Enschede omvat ongeveer vijfhonderd stu denten, die volgens een woord voerder van het actiecomité vrij wel unaniem achter de bezetting staan SAN SEBASTIAN SPANJE(AP) - Ongeveer duizend mensen liepen gisteren tri demonstra 11 eve optocht door de straten van Cizurquilde geboorteplaats van de Baskische separatist Jose Aguirre. Deze overleed aan de gevolgen van marteling door de Spaanse politie, die op hem werd toegepast terwijl hij gevangen zat. Voor vandaag stonden er een algemene staking en vele protestbijeenkomsten in Baskische .steden op hel programma (Zie ook pag. 9) SCHEVENINGEN (GPD) - Tij dens een toespraak tot de Buiten landse Persvereniging in Neder land heeft prins Claus zich zater dagavond uitdrukkelijk ge distantieerd van het "linkse" imago dat hem wel wordt toege dicht. De prins schrijft dit onjuis te imago voornamelijk toe aan de onderwerpen waar hij zich veel mee bezighoudt, zoals ontwikke lingssamenwerking en de proble men van de Derde Wereld. Maar Claus wil zich niet rechts en niet links noemen en laat zijn standpunt afhangen van de zaak waarover zijn mening wordt ge vraagd. Het beste is volgens de prins, om je zover mogelijk te houden van extreme standpun ten, of ze nu links of rechts zijn Prins Claus was zaterdagavond ere gast van de Buitenlandse Pers- vereniging in Nederland die in het Scheveningse Kurhaus haar 55-jarig bestaan vierde. In een ge fingeerd interview met zichzelf sprak de prins-gemaal onder meer over de moeite die het hem heeft gekost zichzelf te blijven in zijn opvallende openbare functie. Met een spoor van jaloezie stelde hij vast dat na 15 jaar geleden met de Nederlandse kroonprinses te zijn getrouwd, zijn beheersing van de Nederlandse taal nog steeds niet kan wedijveren met die van zijn kinderen. Zijn speciale aandacht voor de Der de Wereld heeft onder meer te maken met zijn vroegere carrière als Duits diplomaat in Latijns- Amerika. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr S.y.p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus Hj J j

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1