'railje promoveert ankzij Tom Okker Verhoeven spot met judowetten Veel successen voor jeugd AY Holland Hongarije: vijfdaagse werkweek Door sport jaarlijks 400.000 gewonden marktberichten i i BAANDAG 16 FEBRUARI 1981 SPORT I SPORT LzlPELDOORN - Er vloeide gister- jOJt avond champagne m de Apel- doornse Matenhal waar het Ne- Jojl derlandse tennisteam na een ze- J nuwslopende promotieduel te- Jo» gen Ierland een plaats in de eerste jool clivisie van toernooi om de i Kingscup veroverde. Tot aan de BB laatste slag in deze ontmoeting s vl heerste er een ongekende span- J ning. Nadat Louk Sanders ver be- lisB neden zijn normale vorm spe- 10J| lend, met de meer dan duidelijke Gli c'J^ers 2 - 6 n 3 - 6, de eerste partij s 3 had verloren van de Amerikaan Matt Doyle, die door de Ieren en kele maanden geleden van een Iers paspoort was voorzien om het team te kunnen versterken, speelde Tom Okker met subliem spel de andere Ier Sean Soeren- sen met 6 - 2 en 6 - 3 van de baan. Maar vlak voor het einde van deze partij namen de zenuwen al bezit van het talrijke publiek. Bij 5 - 3 in de tweede set en 30-gelijk in wat de laatste game zou moeten wor den, zwikte Okker door zijn en kel, het leek er even op dat hij de strijd zou moeten staken. De en kel werd ingetaped en Okker pakte de set en de partij toch nog in de resterende twee slagen. Die pijnlijke enkel zou hem in het be slissende enkelspel danig parten gaan spelen. Onze landgenoot werd er zo door gehinderd dat hij vaak niet fel genoeg naar het net kon, waardoor de eerste set met 2 - 6 in recordtempo naar de Ieren ging. In de tweede set waarin Marc Albert zich voortreffelijk van een nogal zwak begin herstel de, namen de Nederlanders een 4 - 1 voorsprong maar de Ieren kwamen bij 4 - 4 langszij, waarna Okker en Albert de set toch nog via de tie-break (7-3) pakten. Bij 4 - 4 ontsnapten zij nog op wonder baarlijke wijze aan de nederlaag. De boomlange Matt Doyle kreeg op de service van Albert bij voor deel voor de Ieren, een vrijwel niet te missen kans, maar hij joeg de bal tegen de netrand. De game ging daarna naar Okker en Al- bert. Zouden de Ieren deze game hebben gepakt, dan zou op dat moment de tijd zijn beslecht, want Doyle had nog geen enkele servicegame verloren en ook de negende van deze set liet hij niet aan de tegenstanders. In de laat ste en beslissende set verspeelde geen van de vier spelers zijn ser vicegame, zodat ook hier via de tie-break de beslissing moest val len. Die tie-break ging na een aan vankelijke voorsprong voor Ok ker en Albert en vervolgens een 4 - 5 achterstand naar onze landge noten met 7 - 5, waarna de Apel- doornse tennishal compleet op zijn kop stond. Uitslagen Davis Cup: Columbia-Venezuela 3-0; Chili-Uruguay 3-0; Thailand- India 0-3; Indonesië-Pakistan 5-0; India-Thailand 5-0. Zwemmer Kroes op recordjacht APELDOORN (ANP) - De jacht van Hans Kroes op zwemrecords lijkt niet te stuiten. De Lissese MAVO-scholier verbeterde giste ren het Nederlands seniorenre cord op de 100 meter vrije slag. Kroes won de 100 meter in 51.75 sec. Het oude record (51,80 sec) was in handen van Fred Eefting. Zaterdag verbeterde Kroes tij dens de winterkampioenschap pen in Apeldoorn twee aspiran tenrecord. Op de 200 meter vrije slag verbeterde het HPC-lid zijn eigen record. Hij bracht het van 1.55.11 op 1.52.78. Op de 200 me ter rugslag werd hij met 2.09.69 de nieuwe record-houder. De ou de toptijd was met 2.10.5 in han den van clubgenoot Robin Schuit. - Na een felle strijd kampioenschappen twee Leidse bowling- i is Jim Scheffer erin geslaagd de officieuze Leidse titel bij de heren te grijpen. De speler van het Hans Menken Team, dat uitkomt voor de Bowling Bond Leiden Zuid- West bleef qua gemiddelde Paul Rooy voor, die het kam pioenschap van de BBL voor zich opeiste. Scheffer nam die titel over van broer Tjeerd, die niet verder reikte dan een der de plaats. Jim wierp een ge middelde van 189 (16 games). De officieuze dameskampioe ne werd Hennie Klom. Even als vorig jaar bleef zij op over tuigende wijze de beste dame. ditmaal met een gemiddelde van 167. Klom troefde de eer ste dame van de BBLZW dui delijk af. Rita Veefkind ver overde de titel in Zuid-West, hetgeen zeker een verrassing kan worden genoemd. Favo riete Inge Lek liet het al even als de herenfavoriet afweten. Jim Scheffer Leids bowlingkampioen In Zuid-West leek het erop, dat Tjeerd Scheffer gemakkelijk de titel zou gaan binnenhalen en daarmee voor prolongatie zou zorgen. Na zijn voor sprong, opgebouwd tijdens de singlegames, liet de routi nier het echter compleet af weten. Doublepartner en broer Jim nam ditmaal de sterke games voor zijn reke ning en wist een achterstand van 80 pins om te zetten in een voorsprong van 80 pins. Hennie Klom kwam maar lang zaam op gang. Na het enkel spel moest zij nog Carla Zuid- meer en Anja de Jong voor la ten gaan. In het double-event echter sloeg zij al toe en als hoogstgeklasseerde zou zij de finale ingaan. Daarin was Klom op haar sterkst. De voorsprong van 15 pins werd vergroot naar maar liefst 109 pins. Ook bleef Klom de kam pioene in Zuid-West voor. Ri ta Veefkind, die het gevecht met vooral Inge Lek aanging, kwam al na de singles met een forse voorsprong op de eerste plaats te staan. Dit bouwde zij fraai uit via de doubles en fi nale. Met een goed gemiddel de van 157 werd zij de winna res in Zuid-West. De herenstrijd in de BBL leek te gaan tussen Louis Petitjean, Kevin Glenton en Paul Rooy. De laatste was echter de eni ge, die op een goed niveau zijn finalegames zou afwerken. Dies Verburg, de titelverdedi ger, ging nog lang gelijk op met Rooy, maar moest uitein delijk afhaken en de titel aan Rooy laten. De rossige Rooy maakt overigens evenals Tjeerd Scheffer kans op een plaats bij de Nederlandse se lectie. De Nederlandse marathonspecialist Gerard Nijboer (foto), die tweede werd bij de Olympische Spelen van Moskon, heeft gisteren de 30 km wedstrijd van Tokio gewonnen. Weliswaar was in deze Ohme-Hochi-race de Japanse marathonster Toshihiko Seko aan zienlijk sneller. Maar deze liep buiten mededinging als voorberei ding op de Boston marathon van april. Seko maakte een tijd van 1.29.32. Nijboer was met 1.32.34 het stielst van de 10.000 officieel deelnemende lopers. Bij de dames won de Amerikaanse Patti Lyons Catalano in 1.44.25. LEIDEN - Jeugdleden van de Leidse atletiekvereniging Hol land zijn zaterdag zeer succesvol geweest tijdens indoorwedstrij- den in de Veilinghal in Honse- lersdijk. De wedstrijden, die ze ker bij de jongste jeugd een grote belangstelling trokken, leverden bij de B-meisjes (15 en 16 jaar) drie Holland-zeges op. Jacqueli ne Baljet werd eerste bij het hoogspringen met een persoon lijk record van 1.55 meter, Yvon ne van Dorp won de 60 meter in 8.2 seconden en Regina van Duyn was de sterkste op de 1500 meter in 5.06.4. Op deze laatste afstand kwam ook Vera Bredero- de goed voor de dag met een der de plaats in 5.15.2. Bij de C-meisjes (13 en 14 jaar) was er een derde plaats voor Car la Teske op de 600 meter in 1.54.6 terwijl Ronald Vermond vergele ken met vorig jaar een grote vooruitgang liet zien op de 1000 meter: 3.11.1. Hij behaalde er bij de D-jongens (12 en 13 jaar) een vierde plaats mee. Tweede plaatsen werden dit week einde tijdens crosses in de wacht gesleept door Marian van Schie (Bataven/Leiden) en Lenie van der Poel (Spartaan/Lisse). Ma rian van Schie hoefde bij de Treekercross in Amersfoort op de 4200 meter voor dames alleen de Friese Elly van Hulst voor te laten gaan: tijden 16.21 en 16.40. Lenie van der Poel kwam in actie in Weert bij de IJzeren Man bos- loop waar ze bij de dames alleen het hoofd hoefde te buigen voor de Limburgse Wilma Rusman. Tijden over de 3800 meter resp. 11.50 en 11.18. REUVER (GPD) - Het Nederland se judowereldje heeft er een nieuw talent bij: Bert Verhoeven De pas 21-jarige Tilburger rijkte zaterdag in het Limburgse Maas dorpje Reuver naar een nieuw hoogtepunt in zijn toch al zo suc cesvolle carrière door beslag te leggen op de alle-categorieën- titel van Nederland. Verrassend mag de ontknoping van dit kam pioenschap met 37 deelnemers zeker genoemd worden want nog nooit eerder in de historie van het Nederlandse judo was een mid dengewicht er in geslaagd de fel begeerde titel te veroveren. De handicap van het grote gewichts- verschil vormde voor de lichtere judoka's meestal een te groot na deel. Verhoeven spotte echter met alle judowetten. Hij greep de gelegen heid om uit de schaduw niet aanwezige Henk Nui treden met beide handen aan dankzij een overwinning in de fi nale op halfzwaargewicht Pleizier. Dat de Tilburger naar de macht grijpen dankt Verhoeven een niet onbelangrijk deel een geweldige conditie en 1 strijdmentaliteit. Factoren hem de laatste twee seizoem even zovele nationale titels den opgeleverd. Technisch i: echter allemaal nog niet ever maakt. Het toernooi in Limburg kan g€ worden als het evenement vé doorbraak van de jeugd, delijk waren het allemaal jonge ren die het erepodium bevolkten. Jan Bosman, de kampioen van vorig jaar, kwam er nu niet aan te pas. In de achtste finales werd de 35-jarige Amsterdammer uitge schakeld door Nas, die op zijn beurt in de latere kampioen Bert Verhoeven zijn meerdere moest erkennen. Verhoeven bereikte de finale via overwinningen op Ben Spijkers, Nas en de Bosschenaar Willy Wilhelm, van wie de Tilbur ger nog de meeste tegenstand on dervond. De hoofdscheidsrech- ter wees Verhoeven in dit duel als winnaar aan nadat de scorebor den blank waren gebleven, in de finale tussen Verhoeven en Pleizier zag het er ook lange tijd naar uit dat de arbitrage een eind oordeel zou moeten vellen. Met een ongeoorloofde handeling leidde Pleizier echter zelf zijn on dergang in. De shido (straf die hij opliep wegens het bij de broek pakken van zijn tegenstander, noopte de man uit Wassenaar tot het nemen van risico's. Bert Ver hoeven wachtte zijn kans koel af en trok de wedstrijd ruim 60 tel len voor het einde definitief naar zich toe met een fraaie beenworp. Voor Hennie Pleizier de zoveelste teleurstelling in zijn carrière. Hu was de finale binnengestapt na overwinningen op Frits Weber. Bert in den Berken en Leo van Oosten als de grote favoriet voor de eindzege. Maar net als in voor- lan Bosman is bij de judobond Ne derland uit beeld verdwenen. De Amsterdammer is door techni- sch-directeur Koos Henneveld te licht bevonden om Peter Snijders De Spartaan maakt geen fout in Breda LEIDEN - De krachtsporters van de Leidse vereniging De Spar taan hebben in de. uitbeurt bij Breda geen fout gemaakt. De vijf afgevaardigden brachten een to taal gewicht van 801 kilogram naar boven, tegen 740 kilogram van de opponent. De gedetail leerde resultaten (respectievelijk behaald bij het trekken en sto ten: Arie Zwagers 90-120, Len Zwaan 92V2-110. Willem van der Putten 95-125. Dik van 't Riet 100—130 en Herman Filippo 115-140. (Van onze correspondent) WENEN - De Hongaarse arbeiders, die al twee vrije zaterdagen per maand hebben, krijgen een volledige vijfdaagse werkweek op voorwaarde dat de produktie op hetzelfde niveau blijft. Met deze zet willen de Hongaarse leiders protesten van de Hongaren in de kiem te smoren dat zij langer moeten werken dn de Polen. De Hongaarse arbeiders klagen dat zij hard moeten werken om Po len economische hulp te verlenen, terwijl de Polen zelf niet be reid zouden zijn meer dan vijf dagen per week te werken. In Polen lijkt de toestand zich min of meer te stabiliseren. De onafhankelijke vakcentrale Solidariteit heeft verklaard beslist met de regering te willen samenwerken om de discussies zonder stakingen te laten verlopen. Maar. zoals vakbondsleider Lech Walesa tijdens het weekeinde verklaarde, houdt Solidariteit vast aan haar recht op staking. In Lodz. waar tienduizend studenten al bijna een maand de uni versiteit en de gebouwen van de technische hogeschool bezet- s ten, hebben onderhandelingen tot belangrijke concessies van regeringszijde geleid. De voor vandaag aangekondigde landelij ke studentenstaking is afgelast. De vervanging van de onbuigzame premier Josef Pinkowski door de beroepsmilitair en politicus generaal Jaruzclski schijnt een succes te zijn. De vakbondsleiders zijn verder bijzonder ingeno men met de benoeming van de journalist Rakowski, hoofdre dacteur van het partij-orgaan Politika, tot een van de vice-pre- miers. Zijn betrekkingen met de nieuwe vakbondsleiders, of schoon tot nu toe onofficieel, zijn uitstekend. Hij en Walesa had den tijdens het weekeinde een gesprek, waarbij Walesa zich on der meer bereid verklaarde tot concessies in de kwestie van het oprichten van de onafhankelijke boerenbond. Echte dorst... dan Canada Dry Nó: Borg-poster voor 2,95 en... win 'nDonnayracket! (kijk in de winkel op de achterzijde van de Canada Dry-fles). PvdA-voorzitter contra v.d. Doef HILVERSUM (ANP) - De uitspra- ken van het PvdA Tweede-Ka merlid Jaap van der Doef over beperking van de sociale uitke ringen zijn door partijvoorzitter Max van den Berg bestempeld als studeerkamerideëen. 'Poli tiek hebben ze geen enkele waar de voor de PvdA', aldus Van den Berg. De PvdA partijvoorzitter zei dit zaterdagochtend in een uitzending van Vara's 'Dingen van de dag'. UTRECHT (ANP) - De gezamen lijke Nederlandse sportartsen krijgen jaarlijks 400.000 mensen in hun spreekkamers die bij het beoefenen van sport verwondin gen hebben opgelopen. De taak van de sportarts is de laatste tien jaar daardoor verschoven van be geleidend naar behandelend. Dit zei sportgeneeskundige G.C. van Enst zaterdag in Utrecht op het congres van de Nederlandse Ver eniging van Doktersassistenten. Van Enst is verbonden aan het Coronel-laboratorium van de universiteit van Amsterdam, waar hij onderzoek doet naar me dische sportkeuringen in Neder land. Volgens hem loop tien procent van de vier miljoen mensen die al dan niet professioneel sport beoefenen, daarbij letsel op. Sinds 1970 is er volgens Van Enst sprake van een stijgend aantal blessures. Veel sporters hebben moeilijkheden met hun houdings- en bewegingsappa raat. Het zijn naar de mening van Van Enst vooral de contactsporten (waarbij teams tegen elkaar spe len) die verantwoordelijk zijn voor de verwondingen. Ook om dat de agressiviteit op het veld lijkt toe te nemen. Behalve met gewone blessures krijgen de artsen ook te maken met sporttrauma's en met chro nische aandoeningen aan pezen, spieren en gewrichten. Ook komt plotselinge dood tijdens het sporten voor. Om het risico tijdens sporten te verminderen, moet volgens Van Enst niet alleen worden verme den om met slechte materialen of op slechte terreinen te spelen, maar moet er ook een goed opge leide coach en scheidsrechter zijn. De coach moet weten hoe ver hij met zijn sportmensen kan gaan en een scheidsrechter moet voldoende deskundig zijn om te bepalen of een terrein veilig te bespelen is of niet. Bij sommige sporten zouden misschien zelfs de spelregels moeten worden aangepast en ook de sporter zelf moet goede voorlichting krijgen over het voorkomen van risico's, aldus Van Enst. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - Van 13 februari Boerekool per kg 1.94-1,97, Waspeen AI per kist 20.- - 23,10. Waspeen All per kist 6.- - 21,-, Waspeen BI per kist 22,50 - 25,30, Waspeen Bil per kist 5.- -13,70, Waspeen Cl per kist 7.- - 14,90. Waspeen CII per kist 3,20 - - 13,30, Aanvoer: 261ton. Breekpeen AI per kist 7,40 - 13,10. GROENTEVEILING LEIDEN Andijvie 4,45 tot 4,85, boerenkool 1,95 tot 2.20, prei 1,04 tot 1,77, spinazie 2.75 tot 3.30, spruiten A 1.48 tot 1.62. spruiten B 1,51 tot 1.54. spruiten D 1.66 tot 2,06, uien 0.59 tot 0,92, witlof 1.80 tot 4.05. sla 0.56 tot 0.76, peterselie 1.56, raapstelen 0,25 tot 0.29. selderij 1,25. VEEMARKT LEIDEN AANVOER: op de markt van vandaag 1460 waarvan 1128 slachtrunderen en 340 schapen of lammeren. kw. 7,50 tot 8,25, stieren 2e kw. 7.95 tot 7,40. vaarzen le kw. 6,90 tot 8,10, vaar zen 2e kw. 6.30 tot 6,80. koeien le kw. 6,80 tot 7,90, koeien 2e kw. 6.20 tot 6,70, koeien 3e kw. 5,80 tot 6,10. worstkoeien 4,85 tot 5,95. extra kw. en dikbillen 8.50 tot 13.75. Gebruiksvee (per stuk): scha pen 190,- tot 260.-, lammeren 200.- tot 250,-, lammeren le kw. 260.- tot 340.- TOELICHTINGEN (aanvoer, handel en pryzen): Slachtrunderen redelik, vlot, iets hoger, schapen en lammeren: ma tig, vlot iets hoger. GOUD EN ZILVEK BUITENLAND GELD AMSTERDAM (AÜP) - Dc weer fors hogere dollar vermocht van daag niet de Amsterdamse effec tenbeurs echt in de lift te zetten. Veel koersen moesten zelfs te rug. en waar al stijgingen optra den, bleven deze meestal vrij be perkt. De handel bleef kalm Van de internationale waarden werd Philips een halve gulden duurder op 18,70 en KLM 1.20 op 69,80. Pakhoed was tegen twaalf uur 1,30 duurder gewor den op 36.30. Iets hoger noteer den ook Nationale Nederlanden, VNU. Volker-Stevin, Ogem, Ahold en Nedlloyd. Akzo zakte 10 cent naar 18 en Unilever 40 cent naar 132.10. Hoogovens een dubbeltje naar 17,60 en Kon. Olie 20 cent naar 203.50. Ook de grote banken ver loren enig terrein. Moeilijk had den het de hypotheekbanken, opnieuw geplaagd door negatie ve publiciteit uit de vastgoed-we reld. WUH liep snel terug/ 6 naar 194 en FGH 80 cent naar 58,20. Bij de verzekeringswaar den moesten ook Ennia en Amcv wat terug.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19