TOP terug in de eerste klasse Leidenaars leggen gehandicapt Stars op de pijnbank... Saturaus laat zich in derby niet verrassen Van Schaik schiet Leiden naar winst "We hoeven volgend jaar voor niemand bang te zijn" Post-ploeg toch tevreden ondanks sprintverlies Raas MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 SPORT SPORT SPORT LEIDEN Dc basketbalsters van Parker Leiden speelden gisteravond een merkwaardi ge wedstrijd tegen Stars (66-65). De eerstejaars eredi- vionisten waren van te voren gewaarschuwd voor de Haar lemse opponent. Eerder werd al twee keer van Stars verlo ren. ..Onnodig verlies", oor deelde coach Rob de Vries. Dat bleek wel in de beginfa se: 15—2. Gebrek aan lengte leek de Haarlemse meisjes dan ook op te breken. Mar- deth van Gennip en Marijke Klos speelden daardoor op 'hoog' niveau. Leiden raakte echter in last toen Stars ging pressen en Ineke van der Laken, die vo rige week haar rentree maak te weer door haar knie ging. De voorsprong slonk ziende rogen en met de rust was de achterstand bijna ingelopen: 35-34. Ook na de basketbalwisseling bleef het vizier van Stars zui ver staan: 49-55. Klos. die in de eerste helft elf punten scoorde, werd praktisch niet meer in het spel betrokken. Desondanks was de strijd bij 60-60 weer volledig open. Bi j 64-65 vroeg De Vries een ti me out aan en twee seconden voor het eindsignaal verzorg de Miriam van Schaik de winnende treffer. Eerder deze week verloor Lei den bij oud-kampioen BOB. Binnen vijf minuten was de 'basis voor het verlies al ge legd: 22-0. De Oud-Beijer- landers beschikten weer over hun sterspeelster Anita Blan- gé, waardoor BOB verzekerd was van bijna alle rebounds en via de break de tegenstan der kon aftroeven. Omdat Blangé snel op vier fouten kwam. zetten de pupillen van De Vries nog een inhaalrace in. Via 35-29 eindigde Lei den op 65—56. De Germaan-Trotters 58-56. Spaarbank Trotters verloor in de eerste divisie onnodig van De Germaan. Beide teams acteerden pover. Na een 28-27 ruststand kende het duel een doelpuntloze pe riode van vijf minuten. Trot ters schoot slechts zeven maal raak in de tweede helft. De overige punten kwamen tot stand via vrije worpen. Het schotpercentage was slechts 20 procent. Topscorer was Lamping met 14 punten, terwijl bij de hoofdstedelin gen Tuinstra 20 punten scoorde. Mosquito's-Lisse 39-68. In de eerste klasse rayon behaalde Lisse een simpele zege op Mosquito's. De Amsterdam mers hebben geen moment de bollenstreekbewoners kunnen bedreigen. Bij de rust was de stand reeds 18-31. Topscorer was John de Bruin met 26 punten. Blitz-ASV'67 81-57. Een klasse lager behaalde Blitz een zege op ASV'67 in een saaie wed strijd. Blitz kwam moeilijk op gang gezien de 36-33 rust stand. ASV'67 had over slechts 5 mensen de beschik king en dat zou de club in de tweede helft opbreken. Blitz presste de tegenstander van het veld en bij 79-51 was de wedstrijd gespeeld. Topsco rer was Peter de Weys met 26 punten. LEIDEN - Afgaande op de uitslag (111-61) had ook het puntloze en reeds gedegradeer de BOB gisteravond de tegenstander van Parker Leiden kunnen zijn. Stars heette even wel het gewillige slachtoffer van de naar eerherstel hunkerende equipe van Wallaart. Opvallend, want de Haarlemmers zijn nota bene verantwoordelijk voor één van de vyf verliespartijen van de vice—landskampioen in deze competitie. LEIDEN De spanning zowel aan de kop als in de staart van de Overgangsklasse van de microkorfbalcompetitie is groter dan ooit. Ondanks een gelijkspel tegen BEP liep De Danaïden één punt in op koploper KVS. zodat de confrontatie van a.s. zaterdag de uitkomst moet geven of een "Leids" kampioenschap tot de mogelijkheden behoort. Pernix is na de nederlaag tegen Pams in zeer troebel water terecht gekomen. Rode lantaarndrager Wes terkwartier kwam op ge lijke hoogte, omdat Rust Roest ook niet tot winst kwam, zullen deze drie ploegen uitmaken wie er in de Overgangsklasse mag blijven. In de eerste klasse blijft Fides Pacta koploper. Zondag kan Fi des kampioen worden, maar dan zal OSCR in elk geval één punt moeten in leveren. In de tweede klasse is TOP bijna moeiteloos kampioen geworden. De Sassenheimers wonnen ver diend van Swift met 18-9 en ke ren daardoor weer terug in de eerste klasse. De Algemene kwam in de belangrijke wedstrijd tegen Blauw Wit'51 niet tot winst en deelt nu de eerste plaats met de Dordtenaren. Ons Eiland mag zich nog steeds geen kampioen noemen, maar de titel zal de Leidse ploeg zeker a.s. zaterdag binnenhalen. BEP-De Danaïden 13-13 (8-5). In Purmerend ontmoette De Danaï den een tot de tenen toe geladen BEP om het degradatiespook te ontlopen. In de score kwam dit al gauw tot uitdrukking. Binnen tien minuten bezat BEP een 4-0 voorsprong, die het meegereisde Danaïden-legioen tot zwijgen bracht. Alhoewel Yvonne Ka merling en Hennie Devilee de achterstand verkleinden tot 4-2. zag BEP kans weg te lopen naar 7-2! Een licht herstel in de laatste minuten voor rust boezemde echter weer vertrouwen in (8-5). Binnen 10 minuten na rust was het evenwicht in de Purmerender sporthal weer gevonden (8-8) en leek De Danaïden de touwtjes in handen te hebben. Aad Plas van BEP bracht BEP weer aan de lei ding. maar een zich knap herstel lend tweede aanvalsvak en een uitstekend spelende Hennie De vilee (6x) brachten via 10-8 en 11- 9 De Danaïden aan de leiding: 11- 13. Deze voorsprong werd echter niet vastgehouden, zodat BEP toch nog langszij kon komen. Doelpunten: Bea Schrama 2x. Eric Peters. 3x. Kees Christiaan- se. Yvonne Kamerling en Hennie Devilee 6x. Pams-Pernix 12-7 (3-3). Pernix startte de wedstrijd zeer onzeker, waardoor het Haagse Pams vrij eenvoudig een 3-0 voorsprong kon nemen. Het herstel in de Leidse ploeg kwam nog wel in de eerste helft, maar was niet over tuigend. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Pams in de 2de helft wederom drie punten voorsprong kon nemen (7-4) Pernix had hier geen afdoende antwoord op en ook de wissel die coach Karei Verschoor gelastte, waardoor Kees van de Kraan weer in de ploeg kwam, had wei nig effect: 11-7. Doelpunten: Pe ter Kuiper, Kees Brokaar, Janko Breedveld, Kees Hortensius, Jennie v.d. Laken en Kees v.d. Kraan 2x. Terheijden-Fides Pacta 7-8 (3-6). De overwinning van Fides Pacta heeft dit keer aan een toch wel merkwaardig dun draadje ge hangen. In de eerste ontmoeting tussen beide teams was er van een zeer groot krachtsverschil sprake, dat ook in een duidelijke uitslag uitmondde. 18-8. Fides Pacta startte succesvol en kwam zeer verdiend op een royale 5-0 voorsprong, maar het scoren ging de Leidse ploeg daarna toch niet meer zo makkelijk af. Via 1-6 werd een in verhouding magere ruststand behaald: 3-6. In de 2de helft leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Fides Pacta vergrootte weer de marge tot vier punten (4-8), maar struikelde toen over het harder wordende spel van Terheijden. En toen Dick Onderwater ook nog een strafworp onbenut liet, sloop de twijfel en de angst in de Fides- ploeg. Zozeer zelfs dat Robin Sommeling in de ploeg moest komen om de rust en de aanval- spatronen weer op te zetten. Maar ook hij kon niet verhinde ren, dat Terheijden met nog 2 mi nuten te spelen op 7-8 kwam. De spannende laatste minuut werd met deskundig balbezitspel uit gespeeld, zodat de overwinning bij de Leidse ploeg bleef. Doel punten: Nico Pikaar 2x, Dick Onderwater 2x, Hennie Piket, Wim Piket, Jacqueline Velthuij- sen en Yvonne Neuteboom. Zuiderkwartier-Het Zuiden 9-7 (4- 1). Aan het spel van de geel-blau- wen was duidelijk waarneem baar dat de spanning in de com petitie voor Zuiderkwartier ge heel weg is. De competitie dient alleen nog uitgespeeld te wor den. Kampioen worden of degra deren is er niet bij. In de eerste helft was er maar sprake van 13 minuten aantrekkelijk korfbal. Ruststand: 4-1. In de 2de helft een zelfde spelbeeld en het was voor Zuiderkwartier maar geluk kig dat Joep van Dam (3x) en Dirk Jan de Kreek (5x) er nog een beetje de vaart in hielden. Het negende doelpunt kwam uit handen van Toos van Dam. in Het kampioensteam van de korfbalclub TOP. Staand v.l.n.rJan Willem Simmelinck, Harold Simmelinck, Anne v.d. Zaag. Henny Kühn (verzorger), Hanneke Westerbeek en Ruud v.d. Horst (coach). ZittendIlse Mole naar, Wilma Kühn, Jacqueline Winter, Yvonne Kühn en Hans Oudshoorn. een wedstrijd die via 5-3, 6-4 en 8-5 naar 9-7 toeliep. In de tweede klasse is de eerste kampioen bekend. Het Sassen- heimsc TOP dat vorig jaar zo on gelukkig uit de eerste klasse de gradeerde is weer terug in de af deling waar het gezien, het ver toonde spel zonder meer thuis hoort. Onder trainerschap van Ruud van der Horst ontwikkelde TOP dit jaar een speltype dat meer op techniek gebaseerd is. "Dit type hebben Wij juist in de ze afdeling goed kunnen uitpro beren en ik ben er van overtuigd dat wij volgend jaar voor nie mand bang hoeven te zijn", aldus Van der Horst na afloop van de door zijn discipelen met zoveel overmacht gewonnen kam pioenswedstrijd tegen Swift: 18- 9. Het kampioensteam van TOP bestond dit jaar uit: Jan Willem Simmelinck die tegen Swift 6x scoorde, Harold Simmelinck die 4 treffers voor zijn rekening nam, Jacqueline Winter, Yvonne Kühn. Hans Oudshoorn, Anne v.d. Zaag. Ilse Molenaar en Wil ma Kühn. die de overige doel punten maakten. Ons Eiland had met de enig over gebleven "concurrent" geen en kele moeite. Via 5-1 en 7-3 werd een vrij gemakkelijke overwin ning behaald op Merwic van 9-5. Zonder twijfel zal Ons Eiland on der leiding van Piet Weerheim dit seizoen na twee mislukte po gingen de titel binnen halen. De Algemene heeft geen kans ge zien het Dordtse Blauw Wit'51 te verslaan. Via 2-0 en 5-4 kwam het hard spelende Blauw Wit in de 2de helft op winst te staan. De marge van drie punten kon De Algemene niet meer wegwerken. Pas bij 9-6 liepen de Leidenaars een punt in: 9-7. Wim van Vliet 4x, Wim van Iterson 2x en Ruud van Vliet scoorden. Het zonder degradatiegevaar spelende Cres cendo verloor met 7-8 van DVS. GERT GRESSIE 'ERPIGNAN - Jan Raas heeft in het slotweekeinde van de Ronde van de Middellandse Zee twee sprintnederlagen geleden. Zater dag werd hij in de massaspurt verslagen door een verrassende 1 jump van de 21-jarige neo-prof Francis Castaing („Een sprinter 1 die ik goed in de gaten moet gaan houden", oordeelde Raas) en gis teren klopte Beppe Saronni hem op de streep (Raas: „Ik zat inge sloten, zodoende"). Daardoor bleef de zegereeks van de Raleig- h-ploeg steken op twee. Dat de eindoverwinning terecht kwam bij de onlangs uit de ploeg van Peter Post vertrokken Stefan Mutter, was geen verrassing na de tijdwinst van ruim 11 minuten die de Zwitser donderdag na- flet de Tour Méditerrannée sloten Peter Post en zijn renners het eer ste deel van hun voorbereiding op het nieuwe seizoen af. „Een nuttige tijd", vond Post, „omdat ik de nieuwelingen in de ploeg kon laten wennen aan ons sys teem". Jan Raas: „Dat is het grootste belang van een ronde als deze. Frank Hoste bijvoorbeeld heeft kunnen zien en leren hoe een sprint voor mij voorbereid moet worden. Straks is hij, met Priem en Van Vliet, de man die het in de laatste kilometers moet doen. Ik ben erg blij dat hij er bij 1 is gekomen. Trouwens, dat geldt ook voor de anderen. Ik heb hier deze week gemerkt dat onze ploeg sterker is geworden in de breedte. Vooral Wijnands heeft mij verbaasd". Vijnands zelf: „Het was helemaal niet de bedoeling dat ik hier zou rijden, maar omdat Leo van Vliet geblesseerd raakte moest ik in vallen. Het is met gemak gegaan en daar sta ik zelf ook van te kij ken". Voor de andere debutant in de ploeg, Wijnands streekgenoot Jo Maas, bleek de verandering een verbetering. „Het gaat er bij Post veel professioneler aan toe dan bij mijn vorige ploeg. En wat het werk betreft: ik heb deze week mooi kunnen bijspijkeren wat ik van deze renners nog niet wist". Joop Zoetemelk over de entree van Maas: „Dat is er een die met een goed in de ploeg past. Hij rijdt attent van voren en dan ben je al een heel eind...". Zelf heeft Joop Zoetemelk zich in de afgelopen week op de achter grond gehouden om rustig aan zijn conditie te werken en om te bekijken hoe de concurrentie er- voorstaat. Zijn belangrijkste con clusie: „Hinault is in vergelijking tot andere jaren onherkenbaar. Ik ben ervan overtuigd dat hij voor dit voorseizoen een hoop stunts in gedachten heeft". Evenals Zoetemelk, reed ook Kne- temann aan de Franse zuidkust zijn eerste wedstrijden en derhal ve eveneens onopvallend. Knete- mann: „Een week geleden was ik nog met vakantie. Het verschil met andere jaren is, dat deze ron de nu eerder viel waardoor ik te voren geen koersen- kon rijden. Dat heb ik duidelijk gevoel- d". De volgende fase in de voorberei ding is een groepstraining, die komende zaterdag wordt gehou den op het parkoers van de eerste klassieker in het nieuwe wieler- jaar. de OmlooD van het Volk. Jan Gevreesd Rijnstreek geveld: 9-5 Raas: tweemaal in sprint geklopt. Raas: „Zoiets is bij ons geen ge woonte, maar we doen het nu om dat er wat nieuwe - onbekende - stukken in het parkoers zitten. Bovendien was een gedeelte van de ploeg er deze week hier niet bij en voor die renners is het goed om samen met ons op gang te ko- De resultaten van de laatste etappes in de Ronde van de Middellandse Zee: Vierde etappe. Port de Bouc-Béziers: 1. Castaing. 213 kilometer in 5.57.14; 2 Raas; 3. Osmont; 4. Bertin; 5. Rault: 6 Priem; 20. ex aequo o.a. Van der Hoek, Maas, Lubberding, Wijnands, Zoete- 158 kilometer in 3.53.35; 2. Raas; 3. Jacobs; 4. Barganoni; 5. Osmont; 11. ex aequo het gehele peloton. Eindklassement: Mutter. 18.55 13: 2. Jones op 16 sec.; 3. Tinazzi op 9.31; 4. Hinault op 11.10; 5. Roche 11.25; 8. Kne- temann 11.50; 14 Wijnands 12.30; 20 13.27; 25. Lubberding 19.09: 30. LEIDEN - O/Saturnus heelt zich in de handbalderby met het Al- phense Rijnstreek niet van de wijs laten brengen. De Alphena- ren, die twee weken geleden ver rasten met een nipte triomf op Saturnus' concurrent DWS, wer den resoluut teruggewezen: 9-5. Verlies was er voor de Foreholte- dames tegen Bornerbroek. Bij rust leidden 'Les Verts' de dans nog (8-6) maar moesten de voor sprong in de tweede rondgang inleveren: 9—11. De Stompwijk- se deelgenoten van HVS zijn weer helemaal op het rechte pad. In Arnhem werd een ontoelaat baar hard spelend ESCA, na een 4-4 tussenscore met 7-4 ge vloerd. Olga/Saturnus (heren, derde divi sie F) zag het duel met Rijnstreek niet zonder vrees tegemoet. De Alphense formatie bewees na een slechte seizoenstart, met on der meer de overwinning op me de-titelkandidaat DWS. nog de nodige aspiraties te koesteren Tegen het zeer sterk defensief Leids optreden, met doelman Rob Spiekerman andermaal in glansvorm. had de Alphense te genstrever echter bijzonder wei nig in te brengen. Van de vijf te gentreffers die Spiekerman in casseerde kwamen er twee vanaf de zeven meterstip. Een derde strafworp wist de jeugdige sluit post zelfs te keren Bij Saturnus was Anton Klok met twee doel punten het meest productief. De overige goals kwamen op naam van Peter Waalwijk. Menno Bom. Jan Wolter IJssel dc Schepper. Hans Blansjaar en Ab Dieben. De score had nog hoger uit kunnen vallen. Om on verklaarbare reden werd een strafworp van Bom afgekeurd (hij revancheerde zich in de laat ste minuut met een klokgave so lo). terwijl zes vrije kansen vanaf dc cirkel onbenut bleven De goede gang van zaken bleek bij de Forcholte-dames van coach Wim Geerlings in de tweede helft duidelijk verstoord. Voor de doelwisseling kwam dc Voor houtse ploeg nog goed voor de dag, iets dat gestalte kreeg in een 8-6 pauze-stand. Na de hervat ting maakten 'Les Verts' een uit gebluste indruk. In de defensie- vielen levensgrote gaten terwijl in aanvallend opzicht dc smaak- maaksters Nel Geerlings en Han- nic Boskamp volkomen vast za ten. Bornerbroek greep de gele genheid aan en marcheerde van 8-6 in een ruk naar 8-11 Fore- holte was op dat moment gesla gen. De 11-9 nederlaag bleef niet uit. HVS. net als Foreholte opererend in de eerste divisie, toonde zich bij ESCA duidelijk dc meerdere Dc Stompwijksen gingen in de break-out echter te gehaast te werk, wat foutief afspelen in de hand werkte. ESCA, de kansen uitbuitend wist daardoor tot aan de rust bij te blijven: 4-4. Na de hervatting gaf de Stompwijkse defensie weinig schietkansen meer weg. Keepster Marja van der Helm bleek voor ESCA een onneembare hindernis, waarop de Arnhemsen het hoofd in schoot wierpen HVS liep een voudig weg naar een 7-11 over winning De dames van Oase hebben vrij dagavond in de zestiende finale van de strijd om de NHV-bokaal tegen eredivisionist Quintus te veel van hun krachten verspeeld. GSC eiste de tol op in de vorm van een 6-11 triomf. Bij dc Oud Adese équipe ontbrak al keep ster Monique van der Meer ter wijl men tijdens het treffen Loes de Haas en Marjan van der Geest noodgedwongen zag vertrekken. Dat was allemaal net even te veel van het goede, ondanks het weerwerk van de verdienstelijk keepende invalster Ria Zaal MMO kreeg een fiks pak slaag van de Treffers uit Krimpen aan de IJssel, verzekerd van het kam pioenschap in de derde divisie G Al bij rust keek het Hoogmadese team tegen een onoverbrugbare 9-2 achterstand aan. Dc felle jacht die MMO na dc doelwisse ling ontketende bracht welis waar nog enige hoop. Het gat was evenwel te groot. Nu werd dc schade teruggebracht tot 10-15. Elly van Leeuwen nam de helft van de Hoogmadese pro ductie voor haar rekening. In dc afdehngsklassen verloren de Northa-dames (eerste klasse) met 6-8 (rust 2-3) van EHC Kampioen HVV (derde klasse B) deelde de punten met AHC'28-2: 11-11. Hun mannelijke collega's overkwam hetzelfde (na een 5-8 achterstand bij rust) bij Quintus- 3 15-15. Rijnsoever klopte een door griep geveld MSV met 22-18. Qase, dat liefst tien tref fers zag afgekeurd verloor met 10-15 van Hermes-3. FRANK BONTE Cijfermatig gezien zorgde Leiden voor een verrassing, maar gezien de recente ontwikkelingen bij Stars was de 111-61 uitslag niet meer dan regulier. In de Beynes- hal maakten Ricky Lee en Wil lem Koster bij de laatste ontmoe ting met Leiden nog deel uit van de selectie van Ruud Harrewijn. Bovendien speelde spelverdeler Emill Hagens toen de sterren van de hemel. De conflicten met Lee werd Harrewijn enkele weken zat, waarna de wisselvallig ope rerende Amerikaan de eer aan zichzelf hield en naar zijn vader land vertrok. Koster liep vorige week een blessure op tijdens een voetbalwedstrijd en verdween in de ziekenboeg. Ten slotte is Ha gens net herstellende van een blessure en speelt de voormalige bankzitter bij Leiden nog op hal ve kracht. Kortom Harrewijn ar riveerde met een tweedekeusfor- matie in de Vijf Mcihal, waarin slechts één Amerikaan (Brown) voor uitkwam. overwoog de Haarlemse oe- fenmeester Brown de rest van de competitie nog te laten vergezel len van een landgenoot. Omdat Stars evenwel elk dubbeltje voor het uitkeren nog eens omdraait en Dancey, op wie men een optie had, te veel geld vroeg, werd be sloten de competitie met één Yank te volbrengen. Belangrijke factor bij de beslissing was. dat Stars toch al kansloos was voor de play offs. Omdat de Nederlandse teams nog steeds afhankelijk zijn van de Amerikaanse inbreng, kijkt Stars halsreikend uit naar het einde van deze basketbaljaar gang. De trainingsopkomst is matig geworden, verklaart Har rewijn. terwijl op de motivatie ook veel is aan te merken. De pu pillen van Wallaart straften dat treffend af. Hoewel Mitchell Plaat (werkt aan zijn rentree) en Paul van Solm (neemt rust tot aan de nacompetitie) ontbraken, werd Stars op de pijnbank ge legd. Na een bliksemstart (9-0) trachtte Harre wijn bij 25-9 orde op za- In de strijd om de bovenste vier plaatsen in de ere-divisie, die recht geven op deelneming aan de play offs, lijkt na het afgelo pen weekeinde meer duidelijk heid te zijn gekomen. Leiden en Den Bosch zijn al zeker van de nacompetitie, terwijl Donar en Dordrecht zich praktisch uitge schakeld kunnen noemen. Do- nar ging onderuit bij het Bos sche EBBC (86-82), terwijl Dor drecht na de misstap tegen To nego zaterdag verlies leed bij de grootste concurrent Amster dam (58-49). BV Amstelveen lijkt de play offs daardoor bijna niet meer mis te kunnen lopen. ken te stellen. Zijn volgelingen schakelden toen van een 2-3 zó ne over op een 1 -3-1 zone. Maar ook dat verdedigings-systeem kon de dadendrang van Leiden niet stoppen. Met name Sid Bruinsma bleef succesvol prijs schieten. Onder aanvoering van de uitblinkende Nederlandse Amerikaan werd Stars geregeld in het nauw gebracht. Maar liefst driemaal slaagde Stars er niet in om binnen 30 seconden een schotpoging te ondernemen. Al leen Brown zorgde voor een klein persoonlijk succesje door zijn tegenstrever Steve Puidokas er één keer uit te blocken. En dat is slechts voor weinigen wegge legd. In de eerste rondgang werd Leide- n-Stars in feite ook beslist. Om dat de Haarlemmers toen op het niveau van BOB acteerden was de ruststand 61-23. Na de bas ketwisseling liet Harrewijn zijn 'vedettes' Hagens en Brown lan ge tijd aan de kant Omdat ook zijn collega-coach zijn wat min dere goden in die fase de nodige speelminuten gunde, zakte het spelpeil. Positieve uitzonderin gen waren Kruidhof, Strong en Frank Wessels aan Stars-zijde. Scores Leiden: Kip 1, C. Plaat 2, Strong en Parker 14. Woudstra en Kruidhof 16, Puidokas 18 en Bruinsma 30 punten. Stars. Jansen 3, Joustra 4, De Jae- ger 6, Wessels 8. Amama 9, Pree nen en Brown 10 cn Hagens 11 punten. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17