Feyenoord draait rond in cirkel van twii Doelman Vermunt: dè zondebok na Excelsior-AZ 0351 BBEBSdSSl ■Ma Scorebord Ajax neemt revanche op Wageningen: 0-2 Nederlaag bij Utrecht "eigen schuld" SPORT "Dit heeft consequenties voor hem' "SPORT Excelsior- doelman René Wermunt is na een Arntz op de lijn blijven staan en Pier Pol kan de 1-3 inkoppen. Het betekende het honderdste competitie doelpunt van dit seizoen. Daarvoor had Kurt Welzl de 750ste AZ-goal gescoord. MVV wil Zwartkruis MAASTRICHT (ANP) - MVV heeft Jan Zwartkruis ge vraagd als interim-trainer. Leo Steegman, de oefenmees- ter van MVV, heeft last van een nek-hernia en is in het zie kenhuis opgenomen, waar hij woensdag wordt geopereerd. Steegman zal maandenlang moeten "uitzieken". Zijn as sistent-trainer Jo Bonfrère beschikt niet over de vereiste diploma's om een eredivisie club te leiden. Mr. Max Tri pels, de voorzitter van MVV, polste ex-bondscoach Jan Zwartkruis om het voetbal seizoen in Maastricht af te maken. ROTTERDAM - Krampachtig hield AZ'67 zijn stand op in de strijd van uitersten. Tegen degradatiekandidaat Excelsior verried de kapitale Alkmaarse formatie de titelambities alleen in de vorm van het resultaat: 1-3. Op Woudestein pakte AZ'67, met Kurt Welzl voor de gepasseerde Kees Kist, nooit het dit seizoen zo geroemde ritme op. Zonder bal bewoog de ploeg nauwelijks, de Noordhollanders hobbelden bla sé over het knusse Rotterdamse veld voort. Typerend voor het dit maal stroeve Alkmaarse optre den mocht heten, dat aan de suc cesvol verlopen ombuigingsope ratie van de aanvankelijke 1-0- achterstand geen uitgespeelde scoringsmogelijkheden, maar doelmansfouten en stilstaande spelsituaties ten grondslag lagen. „Het ging inderdaad moeizaam", erkende AZ-coach Georg Kess- ler. „Het elftal draaide niet en juist dan is het belangrijk dat er toch gewonnen wordt". De constatering werd begeleid met een triomfantelijke grijns. Kess- ler maalde kennelijk niet om de amper tot de verbeelding spre kende verrichtingen van zijn pu pillen. Het toch al positieve 1-3- resultaat werd immers nog ver guld door de 0-2-nederlaag van Feyenoord bij FC Utrecht. Nu de voetballers van de Rotterdamse „concurrent" zich in de Galgen waard collectief hadden overge geven aan een perfecte imitatie van Hilbert van der Duim, is het al jaren begeerde doel meer dan ooit nabij. Na de val van Feye noord weet de Alkmaarse stich ting zich in het bezit van een schier onoverbrugbare voor sprong van negen punten, de competitie lijkt nu al voorbij. Net als in Alkmaar (Kessler: „We konden toen pas in de laatste mi nuut scoren") kende AZ op Wou destein problemen met de spel- trant van Excelsior. De trainer van de Kralingse club, Hans Dor- jee, had zijn spelers een 3-5-2- concept opgelegd, met Joop van Daele en Ton Pattinama als man- dekkers van Kees "Pier" Tol en Kurt Welzl. Libero Ouwehand moest zich binnen dèt spelsys teem uitsluitend bepalen tot het verrichten van corrigerende werkzaamheden. Op het middenveld hield André .Wasiman zich bezig met Jos Jon ker, Carlo van Tour achtervolgde Jan Peters, Eddie Ridderhof leek vastgeklit aan Peter Arntz, terwijl Simon van Vliet opponent Kris ten Nygaard in diens bewegingen beperkte. Daartussen mocht Frans Struis zich uitleven in een vrije rol. Hij moffelde de slordig heden van zijn ploegmaten tel kens weg en als de gelegenheid zich maar even voor deed, droeg hij de bouwstenen aan voor een Excelsior-uitbraak. Vooralsnog hadden de Rotterdam mers in aanvallende zin weinig baat bij die speeltrant. Balver overing werd immers voortdu rend gevolgd door balverlies; de eenzame voorposten Dick Ernst en de talentvolle Gijs Zwaan kwamen in die openingsfase zel den aan aanvallende daden toe. Het spel werd zodoende gedic teerd door AZ, dat evenwel wei nig bezieling uitdroeg. Hugo Ho- venkamp klampte zich tegen zijn natuur in vast aan zijn linksback positie. De loopwonders van AZ, Jonker en Arntz, vielen voorna melijk op door passiviteit, Peters wekte alleen maar irritatie op met geniepige overtredingen en van Nygaards linkervoet vertrok slechts sporadisch een gerichte pass. „Maar hij heeft de hele week last gehad van een voorhoofds holteontsteking", verdedigde Kessler de Deen. „Pas zaterdag kon hij weer trainen". Verveling dus alom, in die eerste 20 minuten van de confrontatie. Het spel speelde zich in een kleine ruimte op de Excelsior-helft af. De Rotterdammers schenen in gesloten door AZ. Maar het opti sche overwicht werkte verslap pend op de concentratie van de hautaine Alkmaarders. Na 21 mi nuten ontsnapte Wasiman op rechts aan de aandacht van Jon ker en de ongemoeid gelaten Struis kopte van dichtbij de 1-0 De voorsprong spoorde het zo kan sarm geachte Excelsior tot meer durf aan; de in eerste instantie zo bloedarme opvoering fleurde door de Rotterdamse branie op. En al had Jan Peters dan pech, toen hij in de 25e minuut na een vrije schop de bal op de lat zag ploffen, daar tegenover stond dat met name Spelbos diverse malen naar (te) harde middelen moest grijpen om de plotselinge aan valsdrift van Excelsior in te to men. André Wasiman werd het slachtoffer van een meedogenlo ze ingreep van de voorstopper. De zwak leidende spelleider Geurts zag evenwel geen aanlei ding Spelbos te bekeuren. „En dit was toch een kanier van een overtreding", sprak Excelsior- trainer Hans Dorjee naderhand terecht. „Ik heb voor mindere vergrijpen dit seizoen gele kaar ten zien geven". Alleen Wasiman leed nu schade door het voorval; een gescheurde knieband haalde een streep door zijn debuut in Jong Oranje tegen Luxemburg, woensdagavond in Haarlem. Met de verdedigend in gestelde Leenheer voor de Suri namer verflauwden de aanvallen de perspectieven van Excelsior. Met medewerking van de niet reagerende Vermunt kon Jonker na 40 minuten een voorzet van Van der Meer koppend tot 1-1 promoveren en ook na rust viel de goalie slechts als lijnkeeper op. Nadat Ernst met een kopbal de bovenlat nog had getroffen, haalde AZ het optimale rende ment uit twee corners. Eerst, na 53 minuten, schoof Welzl na een corner van Arntz en een door Rid derhof van de lijn gehaalde inzet van Jonker de 1-2 in. Het 750e competitiedoelpunt sinds de stichting van AZ. Daarna mocht de tevoren onopval lende Tol na een hoekschop van Arntz en een doorkopbal van Ny gaard de 1-3 binnenhalen. Doijee gramstorig: „Dat zoiets één keer voorkomt, kan ik begrijpen. Maar drie keer was echt te veel. Ik re ken dit vooral Vermunt aan. Dit heeft onherroepelijk consequen ties". In het andere kamp verkeerde Georg Kessler begrijpelijkerwijs in een betere stemming. „We kunnen ons met negen punten voorsprong in de competitie iets permitteren. Nu gaan we onze aandacht geheel verleggen naar het Europa-Cupduel met Lokere- GERARD VAN PUTTEN FC Utrecht-Feycnoord 2-0, Sparta-Wil- lem II 3-1, Excclsior-AZ'67 1-3, YVage- ningen-Ajax 0-2, PSV-PEC/Zwolle 0-1, NAC-NEC 4-0, GA Eaglcs-FC Twente 3- 0, Groningcn-FC Den Haag 0-1, Roda JC-MVV 2-5. EREDIVISIE AZ'67 20 19 1 Feyenoord 20 13 4 Utrecht 19 11 4 Ajax 19 10 3 PSV 20 9 5 Twente 20 9 5 MVV 19 8 5 Roda JC 20 7 5 PEC/Zw 20 6 7 Den Haag 20 9 1 Sparta 20 8 3 Willem II 19 7 3 Groningen 19 4 6 Wageningen 19 3 7 Eagles 20 5 3 NAC 20 4 5 NEC 20 3 6 Excelsior 20 2 7 0 39 68-17 3 30 41-21 4 26 40-21 6 23 52-39 6 23 37-21 6 23 39-31 6 21 35-35 8 19 43-42 7 19 18-24 10 19 32-44 9 19 34-46 9 17 26-34 9 14 28-40 9 13 22-30 12 13 28-43 11 13 23-29 11 12 26-50 11 11 22-37 EERSTE DIVISIE Heerenveen-SVV t-*, Fortuna S-Cam- buur 2-0, Vlaardingen-DS'79 1-1, Amersfoort-IIeracles 2-0, Vitesse-Am sterdam 1-1, Telstar-Haarlem 0-5, Eindhoven-Volendam 0-2, Helmond Sport-VVV 2-1, Den Bosch-De Graaf schap 0-0. Haarlem 22 16 3 3 35 53-15 Volendam Den Bosch Heerenveen Graafschap DS"79 Vitesse SVV Eindhoven Cambuur Amsterdam Helmond Sp Veendam VVV VI'dingen Telstar Heracles Amersfoort pioenen. 21 9 8 4 26 35-22 21 11 3 7 25 27-21 20 9 6 5 24 34-24 21 7 10 4 24 31-26 20 9 5 6 2 33-30 21 7 8 6 22 31-31 21 7 8 6 22 18-19 22 8 6 8 22 31-28 19 6 6 7 18 22-21 20 5 8 7 18 23-27 22 5 8 9 18 22-32 20 6 5 9 17 31-36 21 6 4 11 16 31-47 22 4 8 10 16 16-27 20 3 9 8 15 21-35 21 4 5 12 13 20-37 20 3 6 11 12 14-33 Den Bosch periodekam- Brard en Notten zetten in eendrachtige samenwerking Ton de Kruyk opzij. Stand aan kop 3e periode: Haarlem 5 3 117 13-2 Fortuna S 4 3 0 1 6 10-5 Volendam 4 2 2 0 6 9-4 De Graafschap 4 2 2 0 6 5-2 1. Schapendonk (MW) 18 2 Wclz! (AZ'67) 15 3 Tol (AZ'67) 14 4. Nanninga (Roda JC) 12 5. Eriksen(Roda JC) 11 6. Houtman (Groningen) en Geels (Sparta) 10 8. Kieft (Ajax). Hazelhekke (Wagenin gen). MacDonald (Wageningen), Arne- sen(Ajax) 9 12. Melis (Den Haag), Raeven (Willem II). Postuma (PSV). Rohde (FC Twente) en Van der Gijp (Sparta) 8 WAGENINGEN (GPD) - Ajax re vancheerde zich tegen Wagenin gen opmerkelijk gemakkelijk op de eerder dit seizoen geleden schokkende 4-2-nederlaag in Amsterdam. Zaterdagavond ble ven de Amsterdammers op de Berg met 2-0 aan de positieve kant van de score. Reeds na 12 minuten nam Ajax de leiding. Na dat Ophof met een venijnig schot de paal had geraakt, kon de ge heel vrijstaande Ling in de re bound gemakkelijk scoren. Wa geningen beschikte niet over het technisch vernuft om gevaarlijk te worden. Integendeel, het moest (zij het met vreugde) toe zien hoe het schitterende werk van Arnesen niet doorzijn mede spelers werd bekroond. Ling (tweemaal alleen voor doelman Suvee) en Lerby sprongen wat al te royaai met de mogelijkheden De strijd voor 14.000 kijkers was vijf minuten na de hervatting ei genlijk al gestreden. Tollenaar haalde Arnesen binnen het straf schopgebied onderuit, waarna de Deen zelf het vonnis over Wage ningen vanaf elf meter velde: 0- Dat Wageningen hierna wat moge lijkheden kreeg dankte het aan Jensen, die enkele keren zo knul lig uitverdedigde dat Hazelhekke tot drie keer toe alleen voor Schrijvers kon opduiken. Ken merkend voor de Wageningse te kortkomingen was dat hij even zovele keren faalde. Arbiter Severijn trok in deze spor tieve strijd een keer het geel en wel voor Jensen, die daarmee te gen zijn derde kaart dit seizoen ODliep. UTRECHT Feyenoord heeft gisteren andermaal gedemonstreerd dat het in 1981 op belangrijke momenten maar uiterst moeilijk uit de voeten kan. In tegenstelling tot het recente verleden, waarin de zogenaamde "toppers" de jonge groep spelers juist stimu leerden tot het verleggen van de grenzen van de beperkingen, worden tegenwoordig uitgerekend in dat soort partijen de mogelijkheden te snel begrensd. Het geloof in eigen kunnen is dit jaar hevig aangetast en de twijfel die zich al manifesteerde in de bekerstrijd tegen Haarlem, heeft er (via Sparta) inmiddels voor ge zorgd dat de Rotterdammers in een soort vicieuze cirkel zijn ge raakt. Als het maar even niet loopt, zoals het lopen moet, steekt bij de Rotterdammers de gedachte de kop weer op dat "het weer niet lukt". Dat door Notten zo omschreven idee is fnuikend voor elke ploeg, maar vooral voor Feyenoord dat met het huidige middelmatige mate riaal volledig afhankelijk is van een optimale werklust. Wordt die ondergraven door frustaties, dan blijft er niets over van het collec tief dat dan onmiddellijk uiteen valt in een verzameling indivi duen. Eenlingen, die louter voor zichzelf lijken te voetballen. Elke tegenstander met een beetje meer klasse en intellect dan de modale (semi-)profformatie, sluit op zo'n moment de rijen en profi teert van de verbrokkeling en de daarmee gepaard gaande misver standen. FC Utrecht bewees in het eigen, afgeladen Galgen waard opnieuw nadrukkelijk dat het de categorie van de beteren heeft bereikt. De 2-0 winst van het naar een nieuw UEFA Cup- avontuur hunkerende team was dan ook verdiend. Niet omdat de mixture van Han Berger ("onze eerste zorg is PSV en Twente achter ons te houden") zo goed voetbalde, verre van dat, wél om dat het koppie erbij gehouden werd in de moeilijke fasen van de wedstrijd. Dat typeerde het grote verschil met Feyenoord. dal het hoofd te genwoordig juist verliest op be langrijke momenten en dan nie mand heeft die de brigade kan opvangen en "dragen". Integen deel. Notten, die zo'n figuur zou kunnen zijn. was gisteren zelf be trokken bij het misverstand dat tot de beslissing van de wed strijd leidde. In een fase waarin zijn collega's zich liepen te force ren om althans nog een gelijk spel te bereiken, kopte hij de 2-0 in eigen doel. Heel schlemielig, want hij speelde als ausputzer verder een solide partij, en be paald niet alleen zijn schuld (die lag ook bij de verdedigers die Van Veen de gelegenheid gaven snoeihard op de vuisten van Hie- le te kanjeren), maar het was niettemin kenmerkend. Even kenmerkend was dat bij Utrecht Van Hanegem zich juist in het spelpart voorafgaande aan die treffer opwierp als een bikke laar van klasse. Vanaf de tiende minuut na de rust, het tijdstip waarop de lange Feyenoord-mid- denvelder Nielsen het sein kreeg frontwerk te gaan verrichtten, schikte spelmaker Van Hanegem zich met evenveel overgave in de bewakende bijrol. En juist om dat hij zich toen ondergeschikt wilde maken, hield hij zijn ploeg overeind. "Als er fysiek veel van het team wordt gevraagd, is hij van onschatbare waarde", eerde trainer Berger de Kromme dan ook. Eerder had de lepe routinier trou wens ook al blijk gegeven van zijn inzicht. Tijdens het eerste half uur, waarin de partner in de meer spannende dan fraaie con frontatie nog uiterst gediscipli neerd speelde, kon hij alleen maar smalend lachen om het spelletje waartoe Budding en zijn directe tegenstander Van Til hem krampachtig trachtten te verleiden. Rechterspits Budding werd steeds teruggeschreeuwd door zijn collega, met de bedoe ling de aandacht van Van Hane gem af te leiden zodat dan op twee manieren de weg voor Feyenoord open zou komen te liggen. Voor Wijnstekers om bui tenom te komen; voor Van Til om binnendoor te gaan. De Kromme trapte er uiteraard niet in. deed de poging ironisch af als "ouwe koek". "Het is tegenwoor dig mode om AZ te imiteren", schamperde hij achteraf, "maar als je dat wil, moet je daar wel de juiste spelers voor hebben. Die heeft Feyenoord dus niet". Dat is wel duidelijk. De inmiddels onoverbrugbare achterstand die de Rotterdammers op de koplo per hebben zegt wat dat betreft genoeg, de manier waarop ze zich lieten terughalen door de "concurrent" voor de tweede plaats zei eigenlijk nog meer. Vanuit de behoudende, gedisci plineerde speelwijze schiep de équipe van Jezek zich aanvanke lijk wel de betere mogelijkhe den, maar die werden gemist (Van Til, Nielsen en later, bij 1-0, opnieuw dat tweetal, plus Pe ters) en wil zo'n spelsysteem sla gen dan dienen die kansen na tuurlijk te worden benut. Jezek benadrukte het in zijn nabe schouwing. "Eigen schuld dat we hier hebben verloren. Als je de kansen laat liggen, word je af gestraft". Het gebeurde op het moment dat de twijfel binnensloop na een half uurtje. Eerste indicatie daar van was dat de Rotterdamse middenvelders weer veelvuldig met de bal gingen lopen en dat Brard zijn geblesseerde tegen stander Van der Lem meer ruim te ging geven: het bewijs werd geleverd met de 1-0 die Jan Mon ster vlak voor rust binnenkopte (voorzet Van der Lem...). Het ta lent, dat verder nauwelijks op viel tegen de opmerkelijk netjes spelende Wijnstekers, drukte op die manier toch zijn stempel op het duel. Feyenoord immers, was gedwongen tot het wijzigen van het speltype, moest gaan force ren en wilde dat bereiken door de gebruikelijke plaatsverwisse ling. Wanneer Nielsen in de spits ver schijnt, worden de Rotterdam mers meestal gevaarlijker, dus werd hij tien minuten na de rust naar voren gedirigeerd. Met Car lo de Leeuw voor de geblesseer de Jan van Deinsen en later Ja- cobsen voor Peters een wissel die niets uitmaakte, de Deen was nog minder dat zijn toch onop vallende voorganger) probeerde Feyenoord de 1-1 te forceren. Van Til en Nielsen waren er een maal dichtbij, maar voor het ove rige bleek Utrecht beter te kun nen omschakelen dan de Kuip* ploeg. Na de schlemielige Not- ten-goal hadden invaller Wouters (gekomen, voor De Kruyk, Van der Lem was al vervangen door Carbo) en spits Van Veen nog kansen op 3-0. Gecreëerd via snel countervoetbal. waarvoor Utrecht wel de spelers heeft. Snelle, ook jonge buitenspitsen 'en routiniers die zich juist dan ondergeschikt maken. Die evenwichtigheid rechtvaardigt het Utrechtse optimisme voor de toekomst. Het labiele Feyenoord kan alleen maar hopen. Op een snelle aanpassing van Notten als laatste man, hij ambieert die functie en kan op die positie mis schien meer groeien als organisa tor, en op een snelle terugkeer van Petursson. van wie aan het front veel wordt verwacht. De middenveld-situatie ziet er voor lopig somber uit. Van Deinsen lijkt vrij ernstig geblesseerd, De Leeuw liep tegen zijn derde gele kaart aan. Het wachten is daar om des te meer op de rentree van Petursson, die zaterdag een uur meespeelde in het C-team. Hij is de laatste hoop van Feyenoord om de cirkel van de twijfl te doorbreken voor het Europa Cup-gebeuren in maart. PAUL DE TOMBE Galgenwaard. Joop Hiele bleef er koel onder, maar het echte voetbal vuurwerk van Utrecht moest toen nog komen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12