Van der Duim: rondje "theater Kleine: afscheid met tevreden gevoel Vrij Cruijff komt terug als Rijvers nieuwe bondscoach wordt... Ruzie Klucht en drama in Oslowaar zelfs Gomez blijft ''staan Blok van de besten van Bislet MAANDAG 16 FEBRUARI 1981 PAGINA 11 SPORT EINDHOVEN (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft het in eigen hand om een snelle oplossing te vinden voor de begin januari ontstane vacature-Zwartkruis, Kees Rijvers, de voormalige oe- fenmeester van onder meer PSV, heeft Eric Vilé, de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, afgelopen vrijdag tijdens een gesprek enige zaken ter overweging meegegeven, die absoluut verwezenlijkt moeten worden wil hij de door hem fel geambieerde functie van bonds coach accepteren. Het sectiebestuur zal vanavond tijdens een vergadering in Zeist uitsluitsel moeten geven over de punten die Rijvers genoemd heeft als voorwaarde voor het in dienst treden bij de KNVB. Rijvers: „Het mag zo langzamer hand wel bekend zijn dat ik nog steeds erg graag zo hoog mogelijk wil functioneren. In Nederland kan dat als bondscoach van het Oranjeteam. Aan de andere kant wil ik me toch ook weer niet in het diepe gooien. Ik kan wel zwemmen, maar het moet nu ook weer niet over een te lange afstand gaan. Ik heb in een gesprek met Vilé het achterste van mijn tong laten zien, zodat men bij de KNVB nu exact weet wat mijn eisen zij- Rijvers heeft met name enkele organisatorische zaken aan de orde gesteld, die volgens hem op korte termijn verbeterd dienen te worden. Onder meer wil Rijvers een capabele man op de positie van Herman Choufoer, die tot voor kort binnen het sectiebestuur belast was met de technische begeleiding van het Oranjeteam. „Ik pas in een bepaald vakje van de totale organisatie en dat onderdeel wil ik dan wel doen wanneer alle andere zaken goed geregeld zijn", aldus Rijvers, die de afgelopen tien dagen enkele gesprekken heeft gevoerd met Rinus Michels om hem te bewegen de functie van technisch direc teur binnen de KNVB te gaan bekleden. „Zelfs wanneer Rinus, die overigens door de KNVB bij mijn weten nog niet voor die functie is gepolst, pas over een jaar een baan zou willen hebben, dan wil ik nog ogenblikkelijk bondscoach worden van het Nederlands elftal". De komst van Rijvers als bondscoach van Oranje zou kunnen betekenen dat Johan Cruijff op korte termijn zijn rentree maakt in het Nederlands elftal. Rijvers: „Ik heb de laatste tijd bij herhaling gehoord dat Cruijff zich weer wil inspannen voor het Nederlands elftal. Wanneer ik mijn benoeming accepteer is een van de eerste zaken te gaan praten met Cruijff om te horen wat zijn bedoelingen zijn. Ik sta beslist positief tegenover een terugkeer van Cruijff'. Johan van Cruijff van zijn kant ziet een samenwerking met Rijvers even eens zitten. De ex-Ajacied verklaarde gisteren: „Ik heb gesteld dat ik me positief wil opstellen tegenover het Nederlands elftal, maar ik heb daar bij altijd de voorwaarde gesteld dat er binnen de begeleiding van het Oranjeteam dan wel het een en ander diende te veranderen. Met Rijvers kan er een nieuwe wind gaan waaien, althans een begin worden gemaakt met een meer realistische benadering van het Nederlandse voetbal. En daar wil ik dan graag mijn steentje toe bijdragen". Ondanks maagklachten op tien kilometer OSLO (GPD) - Aan het eeuwfeest van de KNSB, dat het volgend jaar wordt gevierd, zal minimaal èèn smetje kleven. Het wereldkampioenschap voor heren, dat dan in Neder land plaatsvindt, zal slechts voor drie Oranje-rijders toegankelijk zijn, want in zijn val sleurde Hilbert van der Duim het vierde startbewijs mee voor het komende toernooi, terwijl Yep Kramer de schade niet meer kon herstellen. Toch meende Egbert van 't Oever: "Onze opzet was om te pieken op de kampioenschappen en dat is gelukt". OSLO - Nadat Hilbert van der Duim op de 5 kilometer "een rondje had weggegeven", kwam het zaterdagavond in Oslo tot een ruzie tussen oud- schaatscoach Leen Pfrom- mer en Tjaard Kloosterboer. Pfrommer, die als commen tator van de NOS-tv aanwe zig was, maar volgend sei zoen best weer een functie in de schaatsbond wil vervul len, verweet Kloosterboer dat hij veel te laat had inge grepen. Kloosterboer ont stak in woede en wierp Pfrommer voor de voeten dat tijdens zijn bewind Jan Bols een extra buitenbocht had gereden, waardoor hij werd gediskwalificeerd. Het waren soms ook pieken met stompe punten, zeker wat het WK betreft, want in de alles overheer sende eindklassering waren de Nederlandse posities verre van imponerend. Frits Schalij kwam op de achtste plaats als beste uit de bus, Piet Kleine werd de twee de dag geremd door maagklach ten en bleef daarom op de tiende plek steken, Hilbert van der Duim viel de zestiende positie ten deel, terwijl Yep Kramer de beste zestien niet eens kon bereiken. Net als Van der Duim kon hij zich evenmin bij de top-20 scharen na drie afstanden, waardoor Neder land voor het volgende WK een plaats verspeelde. Nog niet zo rampzalig als hetgeen de Amerikanen overkwam, want die zagen hun complete ploeg de Het drama Van der Duim in twee bedrijven. Op de foto boven maakt de schaatser een veront schuldigend gebaar naar coach Van 't Oever, die Van der Duim opwacht nadat hij de vijf kilo meter alsnog heeft afgerond. Op de foto onder valt Van der Duim definitief weg uit de top van het klassement. Een illusie armer; een strapats rijker. - ,c. OSLO (GPD) - Sneller dan wie ook kan Hilbert van der Duim zijn schaatsen over het ijs laten glijden. Over één ding hoeven geen misverstanden te bestaan als koele berekenin gen, waarvoor niet eens zoveel fantasie nodig is, naast elkaar worden geplaatst: Hilbert van der Duim had zowel Europees als wereldkampioen kunnen zijn. Want erg hard schaatsen kan hij, de 23-jarige Fries. Maar als het mentale vermogen het allemaal niet kan bijbenen gaat het toch nog flink fout. Amud Sjoebrend. langste adem. Van 't Oever: "Ik heb mijn conclusies al getrokken" OSLO (GPD) - Door uitlatin gen van Hilbert van der Duim en Frits Schalij, die vlak voor het WK in Oslo ver telden uitgekeken te zijn op Egbert van 't Oever, reali seert de coach zich dat hij maar beter kan opstappen. „Ik trek uit de uitlatingen van de jongens natuurlijk mijn consequenties", is zijn reactie. „Alleen is dit nog niet het moment om die be kend te maken. Maar mijn standpunt staat al vast. Zo dra het seizoen is afgesloten zal ik wel zeggen wat mijn plannen zijn. Ik laat me in elk geval niet wegsturen door de jongens, zoals Leen Pfrommer destijds." Van 't Oever zegt niet de in druk te hebben dat zijn rij ders het vertrouwen in hem hebben opgezegd. „Anders had ik ze in Oslo nooit terzij de kunnen staan. Het draait om iets wat ik na het vorig seizoen in een gesprek met de hele groep zelf al aan de orde heb gesteld. Toen kwam niet tot uiting dat een aantal op mij was uitgekeken". Het tijdstip waarop zijn rij ders hun veranderde mening naar buiten hebben gebracht heeft Van 't Oever verbaasd. „Het is erg onverstandig om zoiets vlak voor een erg be langrijk toernooi te zeggen, ofschoon ik niet vermoed dat dit van grote invloed is ge weest op de prestaties", al dus de Lisscnaar, die sinds 1977 met Tjaart Klooster boer de heren-allrounders onder zijn hoede heeft. Kloosterboer denkt zeker niet aan opstappen, hij is nog al tijd "in" voor de functie van coördinator. sl07Daarom hebben de meest uit eenlopende blunders door de ja ren heen een ruinerend spoor ge trokken door zijn als beloftevol bestempelde prestatielijst. Hoe vaak heeft hij zijn eigen kansen al niet om zeep gebracht op mo menten dat het voor hem erg spannend werd? Nooit echter bakte hij het zo bruin als in Bislet. Eén rondje te vroeg ophouden en nog geen 24 uur later zijn zoveel ste valpartij, het sloeg werkelijk alles. Een afgrijselijke vertoning, die drie geladen Noren vrij spel gaf voor een meesterlijk onder ling titelgevecht, waaruit Amund Sjöbrend als sterkste naar voren kwam. En dan de reacties. Lacherig stapte Van der Duim zaterdag in de na middag van de iets te zachte ijs vloer. In de veronderstelling dat hij eerder een klucht dan een dra ma ten beste had gegeven, was zijn uitleg: „Ik heb werkelijk een 1 op het scorebord zien staan, daarom dacht ik dat ik er al was. Maar voor morgen bedenk ik wel weer iets anders, dan snij ik mijn tegenstander op de kruising of rijd ik in een wak, want dat is zo wat nog het enige wat mij niet is overkomen". Geen woede dus, of een snelle vlucht naar het hotel. Heel gefor ceerd, zich geen raad wetend met zijn figuur verkoos Hilbert van der Duim een luchthartige hou ding. Niettemin werd in de avonduren moed verzameld. Het tussenklassement toonde aan dat er wel wat, maar nog zeker niet alles verloren was. Tjaart Kloosterboer, die als ver steend was blijven staan toen Van der Duim 400 meter te vroeg de armen juichend in de lucht had gestoken, vertelde een et maal later: "Hilbert was echt ge komen om wereldkampioen te worden. We hebben a'les in een zorgeloze sfeer doorgesproken, er zelfs grappen over gemaakt en erom gelachen, want het was toch zeker een belachelijk incident. Hilbert was echt nog overtuigd van zijn kansen. Voorwaarde was ATLETIEK - De Oostduitser So- ren Schlegel heeft gisteren op de tweede dag van de Oostduitse in- door-atletiekkampioenschappen in Scnftenberg voor een nieuw officieus wereldrecord op de 100 yards gezorgd. De Oostduitser liep de afstand in 9.50 seconden. Het oude wereldrecord stond se dert 16 februari 1980 met 9.54 se conden op naam van de Ameri kaan Harvey Glance, die deze tijd liep in Houston. dat hij op de 1500 meter bij Stor- holt moest blijven en daarna toe slaan op de 10 kilometer. Zestien of zeventien seconden goedma ken op Stenshjemmet, dat zagen wij wel zitten. En dan gebeurt er zoiets De tragedie voltrok zich op dezelf de plek in het stadion waar Van der Duim zaterdag uit zijn verdo ving ontwaakte nadat hij zich met een indrukwekkende „eind sprint" winnaar had gewaand van zijn 5-kilometerrit tegen Sjö brend. Paniekerig schaatste Eg- bert van 't Oever hem achterna, terwijl de coach al eerder had kunnen reageren want de fatale misrekening was reeds ver van tevoren te zien. Pas toen Van der Duim de plek na derde waar alle coaches, inclusief de Noor Arne Lier hem toebrul den dat hij verder moest, reageer de hij als door een adder gebeten. Drie seconden na Sjöbrend vol tooide hij, een nieuwe strapats rij ker, de voorgeschreven afstan- Deze misser en de buiteling op de 1500 meter, in de voorlaatste bocht, stonden volgens het slachtoffer zejf en de beide coa ches los van elkaar. „Ik was niet extra gespannen door wat er za terdag was gebeurd. Ik wilde aan zetten om vlak achter Storholt langs te kruisen toen de punt van mijn schaats in het ijs kwam", was Van der Duims uitleg. Maar het kan onmogelijk nog pure pech zijn dat juist hij, als enige van alle deelnemers (zelfs Gomez bleef op de been), onderuit ging na die stommiteit van zaterdag. Het toeval, inclusief de noodlotti ge vogelpoep tijdens het EK van Deventer, kan bij Van der Duim geen rol meer spelen, want ca priolen zijn inherent geworden aan zijn manier van schaatsen on der topspanning. Hij lijkt het geestelijk allemaal niet te kunnen bolwerken. Het kostte hem, toen de dag erop zat en hij met een voortreffelijke 10 kilometer weer eens had aan getoond hoe hard hij kan als het er niet meer zo op aankomt, veel moeite zijn tranen te bedwingen. Met bevende vingers omklemde Van der Duim de doos met zijn zilveren medaille. „Ik ben er wel kapot van", kwam na enige tijd over zijn trillende lippen. „Mis schien" voegde hij er nog aan toe, „concentreer ik me te veel op mijn tegenstanders. Moet ik mijn mist in gaan en mogen met slechts één rijder terugkeren. Het USA-schaatsen is dus na het Hei den-tijdperk in één klap wegge vaagd, althans wat de heren all- rounders betreft. Piet Kleine heeft het veld geruimd met een overwinning op de 5000 meter, die hem zeer dierbaar is. „Het was een mooi afscheid. Za terdag zei ik dat het toernooi voor mij niet meer kapot kon, en zo denk ik er nu nog over", vond de Drent, die gisteren allesbehalve fit naar het stadion ging. „Mijn maag was wat van streek. Ik kreeg het eten moeilijk naar bin nen en het werd op de tien kilo meter hoe langer hoe slechter met me. Het scheelde maar wei nig of ik had overgegeven. Er zat geen kracht meer in de afzet, maar wat doe je er ook aan als het lichaam zich verzet". Stuk Tevreden was ook Frits Schalij, die op de 5000 en 1500 meter iets on der zijn niveau van het EK bleef, maar opnieuw voor hem belang rijke winst boekte op de tien kilo meter. „De laatste ronde van de 1500 meter was slecht, ik zat stuk", was zijn verklaring. Van Oever over hem: „Schalij heeft toch weer aangetoond over onge kende mogelijkheden te beschik ken. En bij hem hoef je ook geen angst te hebben voor valpartijen, hij heeft alles uitermate goed on der controle". Yep Kramer treurde na over een volledig mislukt seizoen. De man die volgens het duo Kloosterboe r-Van 't Oever nog wel zou ko men, heeft zich in het geheel niet laten zien. En dat kan onmogelijk worden afgewenteld op een bles sure, die hem een tijdje heeft ge hinderd. Zelf constateerde Kramer: „Ik heb dit seizoen steeds veel kracht moeten gebruiken terwijl het an ders juist van mijn techniek moet komen. Maar de souplesse is er nooit geweest, waardoor ik in dit toernooi gewoon kracht te kort kwam om er nog iets van te ma ken. Zondag wilde ik er een ont spannen 1500 meter van maken en dan krijg je ineens te horen dat je 2.02 moet rijden. Ik heb het wel geprobeerd, maar het lukte dom weg niet". Volgens Kramer is het wel een leer zaam jaar voor hem geweest en ook Frits Schalij zou er iets van kunnen opsteken. Kramer: „Het vorig seizoen ging het erg goed en daarom begon ik erg gretig aan de voorbereiding. Toen de winter begon voelde ik me moe en dat is steeds zo gebleven. Ik zal straks langer rust nemen en er voor zor gen dat ik minder gespannen aan i begin". Zorgeloos Het effect van een dergelijke bena dering kan worden onderstreept door de meest succesvolle schaatser van deze winter, want Amund Sjoebrend heeft het pre cies zo aangepakt. Hij bond zor geloos de schaatsen onder en ging geen enkele maal gebukt on der de spanning die hem jaren lang van een grote triomf afhiel- eigen race rijden en verder ner gens meer op letten Of hij zelf op die gedachte is geko men of dat het hem is ingeprent door Van 't Oever bleef onduide lijk, want de kleine coach verkon digde een soortgelijke mening. Wat hij ook heeft moeten door maken met zijn troef; Van 't Oe ver blijft rotsvast geloven in de in zijn ogen beste schaatser van dit moment. "Hilbert is en blijft compleet in zijn kunnen, alleen dat laatste stukje kan geen mens hem geven. Daar zal hij zelf uit moeten komen, want om te winnen moet hij blij ven staan." En Tjaart Kloosterboer opperde: „Hilbert is inmiddels zo sterk ge worden dat hij moet ophouden met naar anderen te kijken. Hij zal het gevoel moeten hebben van: ik ben de sterkste. Dat liet hij op de 10 kilometer zien. Hij moest en zou bewijzen dat hij sneller is dan Sjöbrend. Omdat hem dat lukte is hij voor mij een hele gro- Diezelfde kwalificatie is natuurlijk niet minder van toepassing op Amund Sjöbrend. de eerste schaatser die sinds 1973 (de Zweed Goeran Claeson) zowel Europees als wereldkampioen is geworden. Het hele seizoen, van begin december tot nu, demon streerde Sjöbrend een uitsteken de vorm en ook dat is iets uitzon derlijks. Zijn basis, de 500 meter, leek zaterdag door de achter stand op Storholt en Stenshjem- 1. Amund Sjöbrend (Noo) 2. Kay-ArneStensjhemmet(Noo) 3. Jan-Egil Storholt (Noo) 4. Dimitri Bosjkarev(Sov) 5. Andreas Ehrig(Odl) 6. Thomas Gustafsson(Zwe) 7. OivindTveter(Noo) 8. Frits Schalij (Ned) 9. Jan Junell(Zwe) 10. PietKleine(Ned) 11. SergejBeresin(Sow) 12. Andreas Dietel(Odl) 13 UlfMademann(Odl) 14. YasuhiroShimizu(Jap) 15. UlfEkstrand(Zwe) 16. Hilbert van der Duim (Ned) 39.54(11). 38 72 1). 38 921 3). 3982(16), 39 81(15), 39.47(10). 40.21(21), 39.23 8). 40.12(20). 40.72(27), 41 32(30), 38.73 2). 39 61(13), 40 70(26). 40.53(24), 39.09 6). 7.18,20 4) 7.17.51 3). 7 23.13(11), 7.17.392). 7.19,25( 6), 7.23,10(10), 7.19,34 7). 7.26.75(13), 719.79 8). 7.16,17 1). 7 19.25( 5). 7.27.54(15). 7.27.43(14). 7.28.75(16). 7.25.39(12). 1 58.46 1) 1.58.64 2). 1 58.68 3). 2.00.27 8). 2.00.94(11), 1.59.144). 2.00,98(12/13), 2 00 05 6). 2.00.50( 9), 2.00.98(12 13). 202.00(16), 1 59.61 5). 2 01.19(14). 202.58(19). 2.03.46(21). 14 58,71 3). 15 17.40(12). 15.11.628), 15.02 42f 6), 15.00,794). 15.12,27( 9). 15.00 82( 5), 15 15 13(10). 15 15.44(11) 15.08.377). 14.51.38li 15 43.46(15) 15 31.47(14) 15.25.89(13) 15 44.45(16) 7.21,17( 9) 2.17,63(33.val). 14.56,14( 2) 167 781 67 887 168374 168 770 169 087 169.106 169 511 169 677 170 036 170.080. 170 480 170527 171 332 172 7J'i 173 444 173.934 met verre van opwekkend, maar van de vermaarde S-sen, die ge- driecn voor het laatst hun adem benemende show brachten in Bislet, had hij de langste ade- Bij Storholt (32) zijn de jaren toch wel gaan tellen en Stenshjemmet worstelde vooral met geestelijke vermoeidheid. Zonder één keer wereldkampioen te zijn geweest treedt het duo terug. Voor Stenshjemmet ging dat gepaard met een martelgang op de 10 kilo meter toen hij zijn voorsprong op Sjöbrend (ruim 16 seconden) in een slopende finale volledig ver speelde. Met een nieuwe per soonlijke toptijd zette Sjöbrend zijn greep naar de door Eric Hei den prijsgegeven schaatsmacht extra luister bij. Storhold was niet bij machte voor het laatst de aanval op Sjöbrend te openen. Hij legde zich neer bij de derde plaats, maar die kwam plotseling nog in gevaar door een goede 10 kilometer van de Rus Botsjkarev. Een krampachtige tempoverhoging hield Storholt in het tweede gedeelte van de ra ce nog overeind zodat het Noorse succes perfect was. Alle vier afstanden kregen een an dere winnaar en dat is in het re cente verleden ook wel eens an ders geweest. Stenshjemmet (500). Kleine (5000). Sjoebrend (1500) en Berczin. die net als in Deventer de 10 000 meter voor zich opeiste, waren de triomfa tors. De Canadese sptinter Bou cher kwam alleen op de 5000 me ter verrassend voor de dag en dat gaf hem de overtuiging in de toe komst mee te kunnen tellen bij de allrounders. YÏaar dat wordt al vele jaren van Hilbert van der Duim gezegd. Een erg simpel rekenwerkje wijst uit dat er met 7.17 op de 5 kilometer en 2 minuten blank op de 1500 meter deze keer voor hem geen vuiltje aan de lucht en op het ijs zou zijn geweest. Het wordt tijd dat hij echt volwassen wordt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11