Veel illegalen naar huis Beperk vuilverbranding" Binnen drie jaar alle hartluchtbruggen weg Vergiftigde heroïne eist slachtoffers Albeda en Haars tevreden over wetgeving "Inrichtingen tot museum uitroepen VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad gelooft dat binnen twee of drie jaar de hartlucht- bruggen naar het buitenland waar Nederlandse patiënten worden geopereerd kunnen ver dwijnen. Voor het zover is, zal de operatiecapaciteit in Nederland effectiever moeten worden be nut en uitgebreid. Wanneer de medische wereld daarin slaagt, zullen alleen Canada en de Ver enigde Staten Nederland over treffen in capaciteit voor het ver richten van hartoperaties. Dit heeft dr. C. van den Dool. me disch adviseur van de Zieken fondsraad. gisteren gezegd bij de publikatie van een enquête on der patiënten die in 1978 via hart- luchtbruggen in het buitenland zijn geopereerd. Tot nu toe wist de Ziekenfondsraad niet veel meer dan dat er in dat jaar 25 mil- joen gulden uitgegeven werd voor hartoperaties in het buiten land. Met dit bedrag konden in 1978 1079 patiënten worden ge holpen. Het fenomeen hartlucht- brug startte in 1976 met een zie kenhuis in het Amerikaanse Houston. Daarna kwamen hart luchtbruggen naar het Zwitserse Genolier en Londen. Door geopereerde patiënten recht streeks via een enquête te bena deren heeft de Ziekenfondsraad nu meer inzicht gekregen in wachttijden, resultaten, herop nemingen. het opnieuw deelne men aan het arbeidsproces, de kosten en niet in de laatste plaats de angsten en onzekerheden bij de patiënten. Tweeëntachtig pro cent van de in 1978 buiten Neder land geopereerden was in de leeftijd van 55 tot 59 jaar; 80 pro cent voelde zich na de operatie verbeterd; 4,6 procent bleek tot n jaar na de operatie te zijn overle den. Slechts 26 procent gaf op daadwerkelijk steun te hebben gehad van een patiëntenvereni ging. Ook de begeleiding en na zorg werd door veel patinten als onvoldoende beschouwd. De Ziekenfondsraad maakt zich zorgen over het geringe percen tage patinten dat na een geslaag de operatie weer aan het werk gaat. Na één jaar was dit slechts 34 procent. Volgens deskundi gen is 80 procent na een operatie in principe weer arbeidsge schikt. Dr. Van den Dool stelde daarom de vraag hoe kan worden voorkomen dat ons uitgebreide systeem van sociale voorzienin gen mogelijk anti-revaliderend werkt. Van den Dool pleitte voor een zorgvuldige nazorg van hart patiënten. Mantelzorg van buren, vrienden en kennissen is een noodzakelijke aanvulling op de hulpverlening door beroeps krachten. De patiënten lieten dit als volgt blijken: „Het is niet al leen lichamelijk maar ook geestelijk erg ingrijpend ge weest. Daarom heb ik psychi sche begeleiding zo gemist". En: „Een stencil is niet in staat een gesprek te vervangen. Daar kun je je angst niet aan kwijt". AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Twee heroïnegebruikers die en kele weken geleden met verlam mingsverschijnselen in zieken huizen in Amsterdam en Arnhem waren opgenomen, zijn onlangs overleden. Zij hadden heroïne, waaraan een tot nu toe nog onbe kende substantie was toege voegd, gerookt. Negen andere ge bruikers van dit heroïnemengsel liggen nog in ziekenhuizen in Amsterdam, Arnhem en Tilburg. Eén van hen, in Amsterdam, ver keert in levensgevaar. De toe- DEN HAAG (ANP)- Het provincia le statenlid Waterman heeft don derdag in Den Haag de veelom vattende plannen ontvouwd voor een nieuw integraal kustbeleid voor Zuid-Holland. Het plan be helst de aanleg van een 5600 ha groot gebied aan zee, aansluitend aan de kust tussen Scheveningen en de zuidwestkant van de Maas vlakte. De totale kosten van deze landwinning worden geschat op 1,25 miljard gulden. Alleen al de uitbreiding van de Maasvlakte beloopt een bedrag van 160 mil joen gulden. De landaanwinst voor Zuid- Holland kan onder meer worden bestemd voor de woningbouw (12.000 woningen), de bouw van een vliegveld, berging op grote schaal van giftige afvalstoffen, re creatie en het volgens Waterman belangrijke baggerslib. Het pro vinciale statenlid heeft inmiddels met tal van instanties over zijn plannen contact gehad, zoals rijk, provincie, gemeente en bedrijfs leven. Volgens Waterman zijn de plannen goed ontvangen. De ver dere bestudering is thans in han den gegeven van de interdeparte mentale stuurgroep buitengaatse locatie. Het statenlid zei, dat wellicht al in 1982 begonnen zal worden met de werkzaamheden in de Maasvlak te. De kosten kunnen vrij laag worden gehouden, omdat ge bruik kan worden gemaakt van de enorme hoeveelheden bag gerslib uit de Europoort en de Maasgeul. Met de realisering van hetdeelplan ltdekustverbreding tussen Scheveningen en Hoek van Holland) kan waarschijnlijk in 1983 een begin worden ge maakt. Waterman heeft zijn plannen in nauw overleg met ir. Svasek op gesteld. Deze lanceerde in 1980 zijn "bouwen met de natuurme thode", waarbij zo weinig moge lijk harde zeewering wordt ge bruikt bij landwinning. In het nieuwe plan wordt de kust zo veel mogelijk in zijn natuurlijke staat gehandhaafd, waarbij grote delen natuurgebied zullen blijven. Het voorlopige deelplan 2 (bij Oost- voorne) betekent een landaan winst van 3600 ha. Het Hier in fa sen aan te leggen zeebekken geeft naar het oordeel van Waterman interessante mogelijkheden voor de verwerking van de baggerspe cie, waarvan jaarlijks 20 miljoen kubieke meter vrij komt. Van dit totaal blijkt ruim 12 miljoen van "voortreffelijke" kwaliteit te zijn, die na rijping geschikt is voorver- werking in bijvoorbeeld land bouw en dijkbekleding. WEERRAPPORTEN DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken blijft bij de eis dat een buitenlandse werknemer driejaar in dienst van dezelfde baas moet blijven om een tewerk stellingsvergunning te krijgen. PvdA en D'66 drongen gisteren tij dens een vergadering van twee betrokken kamercommissies aan op versoepeling van de huidige regeling, maar de bewindsman wilde daar niets van weten. Ook het CNV en het Landelijk Actie comité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers willen een herzie ning van de wet. Van Agt krijgt geen uitstel van debat over werk gelegenheid den haag )gpd) - Tegen de wens van het kabinet in gaat de Twee de Kamer over twee weken toch debatteren over sterk afgenomen werkgelegenheid en de sociaal- economische problemen. Minis ter-president Van Agt vroeg gis teren cm dit debat te verdagen tot half maart, maar de Kamer wilde daar niet aan. Het kabinet komt pas medio maart met een vervroegde „Voorjaars nota", het tussentijdse begro tingsoverzicht, waarin dit keer ook een pakket bezuinigingen zal zijn opgenomen om het te ho ge financieringstekort voor 1981 te drukken. Van Agt liet de Kamer gisteren we ten dat zolang de besprekingen over die nota binnen het kabinet nog niet zijn afgerond, een zinvol debat met het parlement niet goed mogelijk is. „Tal van vra gen zouden onbeantwoord moe ten blijven", voorspelde hij. Tweede-Kamervoorzitter Dolman bleek ook tegen uitstel. Hij wees erop dat de Tweede Kamer ook nog de begrotingen van econo mische zaken en financin moet behandelen. Op voorstel van Dolman legden uiteindelijk alle fracties, ook die van CDA en VVD, zich neer bij een debat op de oorspronkelijke datum; 24. 25 en 26 februari. Staatssecretaris Haars van justitie zag ook geen heil in een herzie ning van de wet. "Veel illegale werknemers zijn naar hun thuis landen teruggekeerd", zo zei zij, "dat betekent dat de wet vol doet". Volgens de wet is het werkgevers verboden zonder tewerkstel lingsvergunning buitenlanders in dienst te hebben. Die vergun ning moet door werkgever en werknemer samen worden aan gevraagd. Per bedrijf wordt een vergunningenlimiet vastgesteld. Socialisten en democraten wil den van die limiet af, maar ook op dit punt was Albeda niet bereid om toe te geven. Hij constateerde dat er maar weinig aanvragen zijn gekomen om de vergunningenli miet te verhogen. Volgens Buurmeijer (PvdA) ont breekt in de notitie van de minis ters Albeda en de Ruiter een be langrijk element: het beleid van sociale zaken om te voorkomen dat er op de Nederlandse arbeids markt behoefte is aan buiten landse werknemers. Wessel-Tuinstra (D'66) zei in het stuk elke planmatige aanpak van het probleem te missen, terwijl daar in de vorig jaar aanvaarde motie Wessel-Buurmeijer toch om gevraagd was. Volgens me vrouw Wessel is de notitie ouder wets, omdat zij uitgaat van het ar- beidsmarktbelang van de ar beidsmarkt. Het woord discrimi natie komt er niet in voor, zo merkte zij op. Staatssecretaris Haars (justitie) wees de kritiek vanuit de com missie dat er te weinig wordt ge daan aan het opsporingsbeleid van de hand. Dit beleid heeft naar verhouding veel aandacht gehad van het opsporings- en het ver volgingsapparaat, zei zij. Over de grote verschillen in de opspo ringsactiviteiten per regio merk te zij op dat het openbaar ministe rie meer regionaal evenwicht in het beleid nastreeft dan tot nu toe het geval is geweest. De WD-er Nijpels vond het eigen lijk nog te vroeg om met conclu sies te komen over de werking van de wet. Een oordeel over de planmatige aanpak kan volgens hem eigenlijk pas over een jaar worden gegeven, zo zei hij. Minis ter Albeda viel hem in die mening bij DEN HAAG - Niet alleen grote steden hebben last van vervuilde grachten. Ook de miniatuurstad Madurodan lijdt daaronder. Daarom wordt eike gracht leeggepompt en schoongemaakt. Als Madurodam op 27 maart wee geopend wordt, zullen de bezoekers er een schone stad aantreffen. ALMERE (GPD) - „De jacht op mensen die er als zigeuner uit zien, lijkt geopend te zijn in Ne derland", aldus Lucas van Steve- ninck, van de stichting ROM. om die reden wil de stichting voor de ruim 100 zigeuners aan het Mui- derzand een reisdocument te Tijdensde commissievergadering D* "meeste vluchtelingen hebben paspoort maar geen had er op het Binnenhof e monstratie tegen de wet plaats, georganiseerd door het landelijk aktie Comité. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen geheel bew. Athene zwaar bew. Barcelona zwaar bew. Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt onbewolkt Kopenhagen zwaar bew. Lissabon regen Locarno geheel bew. Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt Madrid sneeuw Malaga half bew. Mallorca regen München Oslo Split volkt onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt -2 -13 1 zwaar bew. 11 6 1 zwaar bew. -3-12 0 onbewolkt 5-4 0 licht bew. 14 3 0 onbewolkt 10 1 1 ARNHEM (ANP) - De landelij ke werkgroep dag van de psy chiatrie wil morgen aan het begin van de inmiddels tradi tioneel geworden psychiatrie- week alle psychiatrische in richtingen in ons land tot mu seum verklaren. Op een bij eenkomst in Wolfheze bij Arnhem presenteert de werk groep die dag het gedenk boek "gekkenhuizen", dat handelt over alle bestaande en nog te bouwen inrichtin gen in ons land. Zurich onbewolkt 1 Casa Blanca half bew. 15 Las Palmas onbewolkt 17 Tel Aviv onbewolkt 16 Tunis zwaar bew. 19 Walvis-actie succes ZEIST (ANP) - De actie die het We reld Natuur Fonds in Zeist voert voor behoud van de walvis in de Indische oceaan blijkt volgens het WNF bij het Nederlandse pu bliek aan te slaan. Sinds de start ervan, in november vorig jaar, zijn al 15.000 verzilverde walvis jes (47,50 gulden per stuk) ver kocht. Met de opbrengst hoopt het WNF een station op het eiland St. Ann van de republiek van de Seychel len te kunnen financieren. Van daaruit kunnen patrouilleboten op onderzoek in de Indische oce aan gaan. De werkgroep komt tot de con clusie dat alle psychiatrische inrichtingen dienen te ver dwijnen, vanwege de daar heersende wantoestanden. "Vanaf morgen moet de in richting worden beschouwd als iets dat in zijn tegenwoor dige vorm heeft afgedaan", al dus de werkgroep. In Arnhem zelf wordt morgen een sym posium gehouden, waar zal worden gezocht naar alterna tieven voor de bestaande in richtingen. De psychiatrie-week omvat ver der ondermeer de opening van het tweede wegloop-huis van Nederland in Amster dam. Volgende week zater dag wordt de week afgesloten met een brein-gein-festival in de Mozes en Aaronkerk in de hoofdstad. Het is de zevende achtereenvol gende keer, dat de psychia trie-week wordt gehouden. Tot nu toe stonden de behan delmethodes en de rechtspo sitie van de mensen in psy chiatrische inrichtingen cen traal. Dit jaar wil de organise rende werkgroep onder het motto "heden is verleden" de inrichtingen zelf eens belich ten. blijfsvergunning. In afwachting daarvan krijgen ze vaak een pa pier van het hog^ commissariaat voor vluchtelingen van de Ver enigde Naties. „De zigeuners hebben een papier nodig waarop ROM wil een reisdocument voor zigeuners een bepaalde tijdslimiet buiten het gebied van het Openbaar Li chaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders zullen vertoev nen. De rechter beslist dan of de zigeuners in Nederland mogen blijven tot de strijd om de ver blijfsvergunning op het hoogste niveau is uitgevochten. Volgens de stichting ROM hebben de zi geuners het recht om de totale procedure in Nederland af te wachten. Van Steveninck; „Er zit voorlopig ook weinig anders op, want ze kunnen nergens an ders terecht". staat v 2 zijn. Nu worden ze te In Nederland is het niet mogelijk vaak aangehouden en opge pakt". Het pasje dat de politie van Almere verstrekt als een van de tijdelijke bewoners van de camping drin gend ergens anders heen moet, functioneert niet volgens Van Steveninck. Ook volgens de plaatselijke politie „bewijst" het pasje dat door hen aan de zigeu ners verstrekt wordt niets. De zi geuners moeten exact opgeven waar en waarom ze ergens heen willen voordat een briefje wordt meegegeven waarop staat dat ze in Almere verblijven en binnen soort pasje te krijgen: „Of je krijgt hier een verblijfsvergun ning met identiteitspapieren, of je krijgt niets. Dus zijn we nu aan het proberen om bij de VN zo n pasje voor de zigeuners te krij gen. Het schijnt juridisch nogal moeilijk te zijn, maar dat wordt nu uitgezocht. Als zo'n docu ment de problemen oplost, dan moeten we dat aanvragen". Volgende week maandag komt de uitspraak van de rechter op het vijfde geding dat over de bewe gingsvrijheid van de zigeuners en hun verblijf hier is aangespan- stand van de overige acht is "langzaam verslechterend". Dit hebben het ministerie van volks gezondheid in Den Haag en de geneeskundige dienst en politie te Amsterdam gisteren desge vraagd meegedeeld. De politie ondervindt moeilijkhe den bij haar onderzoek daar de patiënten zodanige verlam mingsverschijnselen vertonen dat zij niet of nauwelijks kunnen spreken en daarom niet verhoord kunnen worden. Een speciaal on derzoeksteam met de zaak belast vermoedt dat alle slachtoffers het spul bij dezelfde "dealer", die opereerde op de Zeedijk in Am sterdam. hebben gekocht. Voor de geneeskundige dienst in Amsterdam is het ziektebeeld van de slachtofffers vrijwel nieuw. Het gaat gepaard met een zeer moeilijke spraak, loopstoor nissen en in een later stadium verlamming aan de zijde of van alle ledematen. Een woordvoer der van de dienst verklaarde dat bij het roken van het heroïne mengsel waarschijnlijk giftige stoffen zijn vrijgekomen, die de kleine hersenen hebben aange tast. De herkomst van de met de heroïne vermengde stof is volsla gen onbekend "We weten niet wat het is en in welke verhouding het mengsel aan de heroïne is toe gevoegd", aldus de woordvoer der. Volgens de politie in Amsterdam hebben de slachtoffers veelal laat gemerkt dat zij ernstig ziek waren "omdat de toestand waarin zij verkeerden, veel weghad van de roes die zij kennen na het gebruik van gewone heroïne". Inmiddels heeft het ministerie van volksgezondheid ziekenhuizen en huisartsen in het land een cir culaire toegestuurd, die aangeeft speciaal attent te zijn op ziektes van gebruikers van heroïne- m eng seis. D'66 zwaait met motie van wantrouwen in Taiwan-zaak AMSTERDAM/VLISSINGEN (ANP) - Als de regering de Twee de Kamermotie ten aanzien van de Taiwan-order niet uitvoert, dan mag verwacht worden, dat D'66 een motie van wantrouwen tegen de regering zal indienen. Dit zei L. J. Brinkhorst Tweede Ka merlid voor D'66 tijdens een spreekbeurt gisteravond in Vlis singen. Hij zei te hopen dat het zo ver niet zou hoeven komen en dat de regering eieren voor haar geld kiest. De relatie wapenexport en indus trie zal in toenemende mate druk leggen op het buitenlands beleid van de Nederlandse regering. Men zal in de speerpuntenindus trie, waar men zich nu bezig houdt met de ontwikkeling van zeer geavanceerde technieken bestemd voor de oorlogsindus trie, zich meer moeten toeleggen op de civiele kant van deze tech niek. Een meerderheid van de Neder landse bevolking vindt dat de re gering de duikbotenlevering aan Taiwan moet toestaan. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Markton derzoek). DEN HAAG (GPD) - De 31-jarige Haagse portier Koos H. wordt er van verdacht drie meisjes te heb ben vermoord. De Hagenaar werd al verdacht van de moor den op de 11-jarige Edith Post uit Wassenaar en de 18-jarige Schic- damse Emi den Boer. Sinds don derdag wordt Koos H. nu ook of ficieel verdacht van de moord op de 12-jarige Haage Tialda Visser. Tialda Visser werd in mei 1979 ge wurgd, toen ze van balletles op weg naar huis was. Zij werd ge vonden in het water aan de Haag se Laakkade. Koos H. blijft alle moorden, waarvan hij nu wordt verdacht, ontkennen. Vorige maand ondervroeg het NI PO ongeveer 1100 Nederlanders naar hun mening over de duikbo tenlevering. Van de ondervraag den vond 49 procent dat de rege ring de levering moet toestaan, 36 procent wilde een verbod en 15 procent had geen standpunt. Van de ondervraagden verklaarde 69 procent op de hoogte te zijn van de duikbotenaffaire en het debat daarover in de Tweede Ka mer. Van die 69 procent was 55 procent vóór levering van duik boten, 36 procent tegen en 9 pro cent had geen oordeel. Chemische stoffen onvoldoende afgebroken DEN HAAG (ANP) Omdat bij de verbranding van huisvuil en in dustrie-afval voor het milieu ge vaarlijke en voor de mens zelfs giftige stoffen vrijkomen, zal de capaciteit van de verbrandings installaties zoveel mogelijk moe ten worden beperkt. Verbran ding van afvalmaterialen zou slechts mogen geschieden, als al le mogelijkheden tot voorkomen van afval en tot hergebruik, zoals gescheiden inzameling en tech nische scheiding van huisvuil, zijn uitgeuut. Als verbranding van afval onvermijdelijk is. zal het met de grootst mogelijke zorgvuldigheid moeten gebeu ren. Dit schrijven drs. J. Lusten- houwer en drs. J. van Weenen van de vakgroep milieukunde van de universiteit van Amster dam in het maandblad van de stichting natuur en milieu. Zij deden een onderzoek in op dracht van het laboratorium voor milieuchemie van de Amster damse Universiteit. Uit een rap port. dat het laboratorium aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne heelt aangeboden en dat binnenkort wordt gepu bliceerd. blijkt dat er in het vuil chemische stoffen zitten die bij verbranding niet altijd tot on schuldige produkten worden af gebroken De schoorstenen van de installaties verspreiden o.a. het uiterst gevaarlijke dioxine. Dcze stof komt in nog ruimere mate voor in het vliegas, dat na de verbranding overblijft. De elf vuilverbrandingsinstallaties ta ons land verwerken jaarlijks 2.3 miljoen ton huisvuil en be drijfsafval. Bij de laatste ver branding ontstaan rookgassen en lichte stofdeeltjes. De laatste worden voor het grootste gedeel te opgevangen. Dit is het zoge naamde vliegas, dat evenals de onverbrande resten van het af val. moet worden opgeslagen. Het laboratorium voor miheuche- heeft tijdens het onderzoek het vlit i de van enkele vuilverbrandings stallaties kleine hoeveelhcde gittig tot zeer giftige stoffen aar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7