Onderzoek naar mogelijkheden van emancipatie Gastkolom Tweetal pleegde "ordinaire straatroof" Leiden moet lust worden voor de gehandicapten VVD is voor erf pachtmaar wel onder voorwaarden Gemeente in de clinch met burgerraadslieden i Vragen over afbraak van bedrijfsgebouw Inspraakronden voor volkshuisvestingsplan VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 I LEIDEN - Dc Provinciale Revalidatie Stichting (PRS). de gemeente Leiden en een drietal Leidse invalide-organisaties hebben de handen ineen gesla gen. Gezamenlijk gaan zij proberen om Leiden beter begaanbaar en aantrekkelijker te maken voor ge handicapten. Of zoals PRS-regiocoördinator Toxo- pevi opmerkte: "We gaan samen proberen om Lei den een lust te maken voor de 10.000 gehandicapten die de stad telt". Gisteren werden op het stadhuis vijf werkgroepen geïnstalleerd die op verschillende terreinen aan de slag gaan. Er is een werkgioep wonen, een werk groep verkeer, toegankelijkheid, sport en recreatie en verzorging en voorzieningen. De werkgroepen zullen eens in de maand vergaderen en die vergade ringen moeten leiden tot het doen van voorstellen aan het college van burgemeester en wethouders. De werkgroepen worden gevormd door ambtenaren van de dienst gemeentewerken (civiele werken en volkshuisvesting/ruimtelijke ordening), de sport stichting, GG en GD, bureau huisvesting, de sociale medische dienst en de gemeenschappelijke medi sche dienst en door de Nederlandse vereniging voor blinden en slechtzienden (NVBS). dc Algemene minder validen organisatie (AMVO) en de Algemene Nederlandse Invalidenbond (ANIB). LEIDEN Om de emancipatie van de vrouw te bevorderen heeft de gemeente Leiden een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden daartoe. Er is een werkgroep gevormd die voor het eind van dit iaar met een emanrinatiennta moet komen Ook Leidse vrouwenorganisaties en andere betrokken maatschap pelijke groeperingen worden bij het onderzoek betrokken. In de nota zal worden aangegeven welk beleid de gemeente zou moeten voeren inzake de eman cipatie. In een tweede fase zou het werkelijke beleid aan die no ta moeten worden getoetst. Marianne Samson en Saskia Som beek, die het secretariaat van de Werkgroep Emancipatie voeren, verwachten een sterk verschil te ontdekken tussen het huidige beleid en het beleid zoals het zou moeten zijn. "We hopen dan ook dat de gemeente zich wel iets zal aantrekken van de toekomstige nota en dat men binnen het ge- Overigens is de Werkgroep Eman cipatie nog maar in het beginsta dium. Gisteravond vond de eer ste officiële bijeenkomst van de werkgroep plaats. Pas eind vorig jaar besloot de gemeenteraad de werkgroep in te stellen. Sinds januari hebben de verschil lende fracties binnen de gemeen teraad een afgevaardigde naar de werkgroep gestuurd, zodat er nu twee wethouders (Van Dam en Fase) en een aantal raadsleden inzitten. Behalve Marianne Sam son en Saskia Sombeek moeten er daarnaast ook vertegenwoor digsters van Leidse organisaties die zich met vrouwen bezighou den, in de werkgroep komen. De gemeentelijke themagroep en de Leidse Vrouwenraad hebben dat inmiddels gedaan; andere, waar onder het Vrouwenopvangcen trum, weigerden, omdat zij niet verantwoordelijk willen zijn voor een gemeentelijke nota. ter wijl ze het niet eens zijn met het gemeentebeleid. Over erfpacht lopen de menin gen uiteen. Sommige linkse partijen vinden dat de ge meente alle grond in erfpacht moet uitgeven; een partij als de VVD denkt daar genuan ceerder over. Ook in Leiden brandt de discussie over de erfpacht binnenkort los. Om dat de berichtgeving in deze krant over het standpunt van de VVD verwarring kan wek ken en bovendien gedeeltelijk onjuist was, wil ik hier de op vatting van de VVD-fraclie nog eens uiteenzetten. Grond is in Nederland schaars. Daarom heeft de overheid volgens de VVD tot taak een dienende grondpolitiek te voeren, waarin met zo veel mogelijk belangen rekening wordt gehouden. In onze visie past niet een streven alle grond in handen van de over heid te brengen; dat is geen spreidingmaar concentratie van macht. Gezien de schaar ste van de grond, en gezien de noodzaak de bevolking een evenwichtig voorzieningen pakket van goede kwaliteit te bieden op het gebied van wo nen, werken en ontspannen, heeft de overheid op het ter rein van de ruimtelijke orde ning een belangrijke verant woordelijkheid. Die moet ech ter in de eerste plaats met pu bliekrechtelijke middelen tot gelding worden gebracht, en pas in laatste instantie d.m.v. erfpacht. Tegen een privaat rechtelijke instrument als erf pacht heeft de burger name lijk veel minder verweer dan tegen bevoegdheden die de ge meente heeft o.g.v. de Wet Ruimtelijke Ordening, de Wo ningwet. de Onteigeningswet en dergelijke. Het landelijk gemeenteprogram van de VVD stelt terecht dat erfpacht vooral in stedelijke agglome raties (ook in Leiden) vaak onmisbaar is. en daar uit li beraal oogpunt ook aan vaardbaar is. Met het oog op de rechtsbescherming van de burgers blijft een terughou dende toepassing echter gebo den. Verspreid De Leidse erfpachtregeling is in 1972 onder verantwoordelijk heid van zowel het CDA als de VVD tot stand gekomen. De toepassing moet intussen in sommige opzichten worden verbeterd. De in erfpacht uit gegeven gronden liggen nu over de hele stad verspreid. Dat komt omdat de gemeente in de binnenstad, waarop de erfpachtvoorwaarden druk ken. een uiterst verspreid be zit heeft. Bovendien wordt bij aaneengesloten stukken grond (bv. industrieterrein De Waard) niet alle grond in erfpacht uitgegeven, ten ge volge van het feit dat het voor ondernemers mogelijk is grond te 'ruilen', waardoor ook stukken grond in eigen dom worden uitgegeven. Voor de stadsuitbreidingen geldt, gezien het besluit om de erf pachtsclausules van toepas sing te doen zijn op woining- wetbouw terwijl bij indus trievestigingen de keus aan de ondernemer wordt gela ten, feitelijk hetzelfde. Er is duidelijk sprake van versnip pering. Hiermee is niemand gebaat; de gemeente heeft uit planover wegingen immers vooral be lang bij aaneengesloten stuk ken arond. Het is dan ook te betreuren dat een gebied als het Doelenterrein, midden in de stad gelegen, aan de uni versiteit is verkocht in plaats van in erfpacht uitgegeven. Om versnippering tegen te gaan, zouden in de toekomst voor industrieterrein, alsme de voor grond met openbare bestemming en openbare ge bouwen als criteria de grootte van het terrein, en het belang van de gemeente om in eigen dom te houden moeten wor den gehanteerd. Verder vindt de VVD dat voor woningwetbouw bestemde gronden in erfpacht kunnen worden uitgegeven, en dat voor vrije sectorbouw bestem de gronden eigendom moge lijk moet zijn. De premie- koopsector is een zeer gewilde sector, die bij een gunstige prijs en een goed beleid een grote doorstroming mogelijk maakt, zodat goedkope huur woningen beschikbaar ko men voor Leidse woningzoe kenden. De voor premiekoop bestemde gronden kunnen on- zes inziens het best in eigen dom worden uitgegeven, mits door middel van langlopende anti-speculatie en kettingbe- dingen wordt voorkomen dat deze. mede met gemeen schapsgeld gebouwde huizen na de eerste bewening verlo ren gaan voor de categorie waarvoor ze zijn gebouwd. Gronden, bestemd voor de premiehuursector zouden in erfpacht kunnen worden uit gegeven. afhankelijk van het volkshuisvestigingsbelang. Ruiling Op het hier gestelde moeten vol gens de VVD uitzonderingen mogelijk zijn. indien kan worden aangetoond dat het algemeen belang zich tegen toepassing verzet. Hierbij valt te denken aan ruiling van grond ten behoeve van de stadsvernieuwing, en uitgifte van kleine snippers grond die een uitbreiding inhouden van een perceel in eigendom van degene die om de uitbrei ding verzoekt. Beëindiging van erfpacht dient alleen mogelijk te zijn in het algemeen belang en onder duidelijke waarborgen voor de erfpachter. In het erfpacht contract moet worden opge nomen dat de erfpachter in dat geval schadeloosstelling ontvangt volgens de normen van de onteigeningswet, en dat beroep op door een onpar tijdige instantie te benoemen deskundigen mogelijk is. Op dit moment wordt om de vijf jaar de erfpachtcanon bijge steld in verband met een eventueel gewijzigd renteper centage, terwijl om de vijfen twintig jaar aanpassing plaatsvindt in verband met een veranderde waarde van de grond. Naar de mening van de VVD-fraclie voldoet deze regeling goed en bestaat er geen aanleiding de hier vermelde termijnen te her zien. Een verkorting van de termijn van periodieke her ziening van de waarde bete kent een te grote onzekerheid voor de erfpachter. Alles samenvattend: de VVD is geen tegenstander van erf pacht. maar stelt wel duide lijke voorwaarden. Erfpacht als doel in zichof als element van een dogmatisch grondbe leid wijzen wij beslist van de hand. LEIDEN - Mogen er contacten tus sen bureau huisvesting en de vreemdelingendienst van de ge meentepolitie plaatsvinden zon der de uitdrukkelijke toestem ming van de betreffende vreem deling? Over die vraag hebben de gemeen te en de begeleidingscommissie van het instituut burgerraadslie den al geruime tijd een papieren oorlogje gevoerd. Gisteravond zaten beide partijen eindelijk eens tegenover elkaar tijdens de raadscommissie voor volkshuis vesting. Hel standpunt van de begelei dingscommissie luidt dat bureau huisvesting alleen contact mag opnemen met de vreemdelingen dienst als is besloten dat de vreemdeling in aanmerking komt voor een woonvergunning. De Koster van bureau huisvesting vertelde gisteravond dat deze gang van zaken nooit nage streefd kan worden. "Dc aan vraagformulieren gaan naar de vreemdelingendienst toe. Die controleert vervolgens eenvoudi ge zaken als: naam, leeftijd, adres en ga zo maar verder. Din- Diefstal LEIDEN - Uit een winkel aan de Nieuwe Rijn zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie vi deo-recorders gestolen. Geza menlijke waarde: een kleine tien duizend gulden. Men is de winkel binnengedron gen door het forceren van een ruit vlak naast de toegangsdeur gen die bij iedereen worden ge controleerd. Gewoon globale ge gevens waar we niet zonder kun nen. Want als we niet controleren kunnen we niet registreren en geen vergunningen verstrek ken". Burgerraadsvrouwe Mons stelde dat volgens haar spontaan "een hele bende informatie" werd uit gewisseld tussen huisvesting en de vreemdelingendienst. "Vol gens ons hebben ze bij de vreem delingendienst veel afschriften van brieven die door buitenlan ders zijn geschreven naar bureau huisvesting. Dat mag natuurlijk nooit door gespeeld worden". De Koster bestreed dit. "Het is één keer voorgekomen dat ze een brief van ons hebben gekregen. Maar ook niet vaker. Uitwisse ling van gegevens op dat niveau vindt dus absoluut niet plaats. Wij moeten gewoon informatie hebben die we ook van Neder landers nodig hebben". "Waarom worden die gegevens die nu bij de vreemdelingenpolitie zitten niet gewoon overgebracht naar een wat neutralere instel ling", vroeg PPR-raadslid Van Oosten zich af. "Nu kunnen er toch wat sneller oneigenlijke combinaties worden gemaakt volgens mij". Ook Tesselaar voelde wel wat voor het overhevelen van die functie. "Het zou naar bevolking moeten. Bovendien moeten we voorlich tingsfolders maken in de taal van de buitenlander waarin duidelijk staat dat de gegevens die hij ver strekt worden gecontroleerd bij de vreemdelingendienst". Aan het einde van de Hekkesteeg ligt het voormalige pand v maken. r vijftien personen gebruik i LEIDEN Wordt het voormalige bedrijfsgebouw van De Nobel aan de Hekkensteeg en de omlig gende panden in één keer afge broken? En krijgen de huidige gebruikers dan andere ruimte aangeboden? Dat vraagt PPR- raadslid Van Oosten aan B en W. Van Oosten wijst er in zijn vragen op dat een van de panden door vijftien personen wordt ge bruikt. Dat gebruik bestaat uit ambachtelijk werk, opslag en oe fenruimte voor twee Leidse pop groepen. Hoewel de panden nog duidelijk in gebruik zijn bestaat er kennelijk het vooinemen het geheel toch te slopen, aldus Van Oosten. Het raadslid wil van B en W weten of dat inderdaad de bedoeling is. Als dat zo is, vraagt Van Oosten of er vervangende ruimte wordt aangeboden. Als het niet zo is, bepleit hij het sluiten van een (tijdelijke) huurovereenkomst. Bovendien wil Van Oosten het waarom van de sloop weten als er op korte termijn toch geen nieuwbouw plaatsvindt. Ten slotte vraagt Van Oosten of B en W bereid zijn van geval tot ge val na te gaan of te slopen pan den nog in gebruik zijn en in overleg met de gebruikers tot een regeling te komen. Hij wil ook weten of dat een algemene gedragslijn van B en W wordt. Automobilisten reden te hard LEIDEN - Bij radarsnelheidscon trole op de Lammenschansweg in Leiden is gistermiddag tussen twaalf uur en half twee van 532 auto's de srielheid gemeten. Ruim dertig automobilisten ble ken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid bij een maxi mum van 50 kilometer per uur DEN HAAG - "De weg naar de hel is gepla veid met goede voornemens. Als u eens wist hoeveel goede voornemens ik hier al heb gehoord...". Met een meewarige blik in de ogen keek de president van de Haagse rechtbank mr. Van Goethem gis teren over zijn leesbril naar de 20-jarige J.J.N. uit Leiden. N. had samen met zijn maat de 21-jarige J.B.H. van der K. in november van het vorige jaar bij drie vrouwen vanuit een auto hun tasjes weggegrist. Dat was op de Lage Morsweg, op de Blauwpoortsbrug en op de Oude Singel. Wat eerder op de dag hadden ze uit een drankwinkel acht flessen oude klare gestolen. Hij had er nu spijt van. "Het is puur ordinaire straatroof, wat u heeft gedaan", zei de officier van justitie mr. Klein Breteler. Hij wees de rechtbank tijdens zijn requisitoir op een artikel uit deze krant van woensdag. "Daaruit blijkt onder meer dat veel mensen zich in Ne derland niet veilig voelen. En dat komt door lieden zoals u", riep hij N. toe. "De helft van de totale bevolking is vóór hardere maatregelen bij de bestlijding van misdaden", zo las hij het bericht uit deze krant voor. "Maar omdat N. nog niet eerder "echt" met justitie in aanraking was gekomen eiste hij twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, gevange nisstraf. Boven deze straf eiste mr. Klein Breteler dat N. de helft van de schade zou betalen die de vrouw had opgelopen, die op dó Oude Singel was beroofd. Zij maakte gis teren tijdens de rechtzaak van de gele genheid gebruik om haar eisen op tafel te leggen.In haar geroofde tas zaten naast driehonderd gulden en wat persoonlijke spulletjes twee brillen, die erg kostbaar waren. Zij had een schade van 1500 gul den. Na N. moest Van der K. voor de rechter ver schijnen. Hij zat achter het stuur toen het duo op rooftocht ging. Ook stond Van der K. terecht omdat hij ruim twee jaar gele den een aanrijding had veroorzaak waar na hij zonder verzekering en rijbewijs was doorgereden. Tegen hem eiste de officier voor de straat overvallen twaalf maanden, waarvan één voorwaardelijk gevangenisstraf en voor de aanrijding, het doorrijden, het zonder verzekering en rijbewijs rijden 700 gul den boete. Wandeltocht De derde wandeltocht in het ka der van de 3e Molenwinterse- rie van de Wandelkring Lei den en Omstreken wordt mor gen gehouden. De starttijd is van negen tot een uur bij de VVV op het Stationsplein. Groenoord De eerste paal van het nieuwe buurthuis voor de wijk Groenoord in de Pasteur- straat gaat morgenochtend om elf uur de grond in. Ter gelegenheid daarvan heeft de Stichting Buurtwerk Groenoord een feestelijk pro gramma samengesteld. Om half elf verzamelen kinderen uit de tvijk zich op het terrein aan de Pasteurstraat voor het uitreiken van de ballon nen die na het slaan van de eerste paal in de lucht zullen worden gelaten. Om half twaalf is er een receptie in hel huidige buurthuis aan de Musschenbroekstraat tot half -een. Om twee uur is er een is er morgenavond een optre den van Screen Music, een Haagse new wave-band. Aanvang half tien. Strandloop puzzeltocht door de wijk voor de kinderen, die zich om die tijd in het buurthuis verza melen. Daar is ook een rad van avontuur, 's Avonds ns er van acht tot een een geva rieerd programma met een optreden van vuurvreter/goo chelaar /muzikant Cor van der Plas. New wave In Augustinus. Rapenburg 24. Swifttoer en de Bataven orga niseren zondag een strand loop in Noordwijk over twee. vijf en tien kilometer. De start is om half elf bij de vuurto ren. Inschrijven kan vanaf tien uur op de boulevard. In lichtingen A.W. van Korde- laar. Diefsteeg 7, Leiden, tel. 121265. Volksdansen Op de maandelijkse volksdan- sinstuif in hel Leidse Vrije tijdscentrum, Breestraat 66, is zondag het optreden te zien van een nieuw folkloristisch dansensemble dat onder de naam Praznik (dal betekent feest of feestdag) uitsluitend Bulgaarse dansen en choreo grafieën brengt. Wie zelf wil dansen kan ook in hel LVC te recht. Aanvang half acht. LEIDEN - Twee inspraakronden. Op die manier wil het Leidse gemeente bestuur de bevolking betrekken bij de totstandkoming van het volk- huisvestingsplan voor '82 en de daaropvolgende jaren Het plan. dat wordt gemaakt door het Research Instituut Gebouwde Om geving (RIGO), moet het Leidse gemeentebestuur meer preciese gege vens leveren over de Leidse woningbouwproblematiek. En over de maatregelen die moeten worden genomen in dc komende jaren. Wat betreft de inspraak zijn twee jaargeti jden belangrijk. In het voorjaar worden de voorlopige knelpunten aangewezen en de verdere werk zaamheden bijgestuurd. In het najaar zal het concept-plan in zijn ge heel onderwerp van bespreking zijn. De meeste raadsleden verklaarden gisteravond dat zij zich tot op zekere hoogte wel in deze aanpak konden vinden. PSP-raadslid Ponsen vond dat de inspraak op een intensievere manier moest worden gehouden. "Het RIGO heeft daar destijds ook voor ge pleit, maar nu lees ik in de gemeentelijke notitie dat er overleg in bre der verband moet worden gehouden" Volgens het CDA-raadslid Kokxhoorn leidde het PSP-standpunt tot niets. "Als wc Ponsen volgen komen we niet verder dan kletsen. Ge bouwd zal er dan in elk geval niet worden". LEIDEN - In de toekomst zal de regeling dat de stichting Cortona en het Vrouwenopvangcentrum recht hebben op maximaal vier woningen per jaar beter moeten werken. De meeste raadsleden waren het daarover gisteravond tijdens de raadscommissie voor volkshuisvesting roerend met el kaar eens. Het VOC heeft sinds '78 recht op twee woningen per jaar. De stichting Cortona. die zich ook bezighoudt met vrouwenopvang, sinds begin '80. De regeling is in het leven geroepen om vrouwen die al heel lang in de tehuizen verblijven aan goede woonruim te te helpen. Tot nu toe is er ech ter noe geen woning toebedeeld. Driemaal ging een aanvraag de deur uit, maar volgens bureau huisvesting werd niet aan de huisvestingsnormen voldaan. Begin dit jaar vond daarom een ge sprek plaats tussen de betrokken partijen. Centrale vraag, ook gis teravond: krijgen de stichtingen vrij spel bij het toewijzen 'van de woningen of controleert bureau Tehuizen vangen bot bij huisvesting Bij stemming bleek dat de meeste raadsleden het meeste voelden voor een dubbele controle. CDA-raadslid Kokxhoorn legde er wel de nadruk op dat te lange procedures een funeste uitwer king kunnen hebben. "De tehui zen kunnen daardoor verstopt rpken. En dat is knap vervelend. Stel je voor dat je 's nachts om drie uur aanbelt en krijgt te ho ren: geen plaats meer".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4