Nieuwbouw deugt nu al niet Hoogleraar krijgt geen salaris tijdens verlof Studentenbond voert actie tegen promotie LWS deelt klachten in Herengracht-Zijlsingel venkel Ie, tastier Leidse stadsrubriek VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 LEIDEN - De Leidse Studenten Bond (LSB) heeft gistermiddag met het uitdelen van stencils geprotesteerd tegen de promotie van de Indonesiër Koesnadi Hardjasoemantri. In zijn proefschrift analyseert Koesnadi het hoger onderwijs en hoe instellingen van hoger onderwijs betrokken kan worden bij de ontwikkeling van landbouwgebieden. Volgens de LSB is Koes nadi de geestelijke vader van het omstreden plan om studenten te verplichten drie maanden op het platteland te werken. Verder zou hij een grote "schoonmaak" hebben gehouden aan de Indo nesische universiteiten. "Dat betekende sluiting van universitei ten en verwijdering van alle socialistische, communistische en andere linkse figuren aldaar", aldus de studentenbond. In 1974 vertrok Koesnadi naar Nederland om hier cultureel attache van de Indonesische ambassade te worden. Vorig jaar keerde hij weer terug naar zijn vaderland om directeur-generaal van het ministe rie van ruimtelijke ordening te worden. De LSB verwijt de uni versiteit onder meer "op een bedenkelijke wijze in relatie tot de Indonesische junta-kringen te handelen". Maandag wil de LSB in de Universiteitsraad het College van Be stuur over deze zaak op het matje te roepen. LSB delen stencils uit. Ze mochten het Academie Tenzij sponsor wordt gevonden L.EIDEN - De universiteit is terug gekomen op haar eerdere toezeg ging dat prof. dr. A. Verrijn Stuart gewoon salaris blijft ont vangen in de tijd dat hij de Mount Everest beklimt. Aanlei ding voor die stap is dat de ver eiste procedure niet naar beho ren is gevolgd. Er is geen formeel overleg geweest met de de bestu ren van de subfaculteit wiskun de en de vakgroep toegepaste wiskunde en informatica, waai Verrijn Stuart toe behoort. Dat had wel moeten gebeuren, LEIDEN - Het "paradepaardje" van de Leidse stadsver nieuwing heeft vooralsnog meer weg van een verdron ken kalf. De huurders van de drie jaar jon^è woningen in het Herengracht-Zijlsingelgebied klagen steen en been: "Er zijn afbraakwoningen neergezet. Over nog eens drie jaar zijn we toe aan een totale renovatie". De huisbaas, de Leidse Woning Stichting (LWS) vindt de ernstige klach ten over de kwaliteit van de 230 woningen gegrond. De directeur van de LWS, C. Streefland is solidair met de kla gende bewoners en bewoonsters. Dat bleek gisteravond. De volle recreatiezaal van het bejaarden centrum "Huize De Waard" gonsde van verontwaardiging en woede over de slechte kwaliteit van de huizen. Vooral de tocht ("joekels van kie ren") en daarmee de abnormaal hoge stookkosten zijn een groot probleem. "Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) mag bij mij in huis komen, maar dan moet ie wel zijn voeten vastbinden, an ders waaien ze weg" zegt een be woonster. Anderen rekenen voor hoeveel zij wel niet aan stook kosten moeten neertellen. De LWS geeft toe dat "technische gebreken de verwarmingskosten hoog maken". De rekeningen blijken bovendien regelmatig niet te kloppen: "Mijn buur vrouw had een rekening van 860 gulden, ik van 300. De buur vrouw schreef een brief en moest vervolgens ineens 200 gulden be talen". Het regent klachten over de blok- verwarming: "Heel de week zit ten we aan de Waardgracht al in de kou. Waarom meldt de LWS niet even als de verwarming uit gezet wordt". En een andere be woonster: "Als mijn buurvrouw van beneden de verwarming aan zet, gaat ie bij mij ook branden. De warmtemeter slaat aan en mijn portemonnee open". De bewoners en bewoonsters wil len dubbele beglazing van ther- mopeen glas tegen de tocht en om de stookkosten te drukken. Waar vaste ramen zitten worden ramen gewenst die je open kunt doen. "Alleen een giraf kan die bovenramen zemen". De klach ten beslaan de hele woning: af- zuigkapjes van tien bij tien centi meter die niet voldoen. Gehorig heid. Stankoverlast ("wolken rioollucht snuif je op"). Gemis aan ventilatie in de douche. Kat in de zak Ontevredenheid volop onder de bewoners en bewoonsters van de nieuwbouw aan en tussen de Langestraat, Oranjegracht en Waardgracht. "Wie heeft er hier een kat in de zak gekocht? De ge meente en de LWS of wij? In elk (ADVERTENTIE) Dreigement fe:.ï geval moeten wij het betalen", briest een buurtbewoner. Het is geen wonder dat LWS-direc- teur Streefland de klachten van de bewoners terecht vindt. De onderhoudslijst van vorig jaar vermeldt het betegelen van 25 lekke douchecellen, het uithak ken en herstellen van honderd meter voegwerk, het vernieuwen van zes keukens, het herstellen van vijftig lekken op het dak, en zovoorts enzovoorts. Op het mo ment worden 43 nokken ver nieuwd. Verder zullen nog eens veertig lekke douchecellen wor den betegeld en tien aanrechten worden vernieuwd. Voor de somma van 80.000 gulden zal de centrale verwarming doorge spoeld en gereinigd worden. "In acht maanden hebben we zes pompen moeten vernieuwen en van andere pompen vitale onder delen moeten vervangen. Dat is niet niks", klaagt Streefland. Maar anderzijds wijst Streefland ook een beschuldigende vinger naar de bewoners als hij het heeft over de totale vernieuwing van achttien daken, vorig jaar: "Daken zijn nu eenmaal geen verblijfsterreinen om bijvoor beeld zonnebaden te nemen". Bewoners klaagden van hun kant dat de LWS hun klachten blijkbaar verloren had laten gaan in de enorme waslijst van klach ten die de LWS in de loop der tijd heeft ontvangen uit het Heren- gracht-Zijlsingelge'bied. De LWS heeft de aannemers Pana- gro en Noorlander verantwoor delijk gesteld voor de kosten van een deel van de herstelwerk zaamheden. zoals de kosten van de vernieuwing van de nokken. "Die aannemers hebben de wo ningen in slechte staat opgele verd. Zij moeten er dus voor op draaien. Uiteraard zou het te dol zijn als de bewoners via huurver hoging zouden betalen voor fou ten die de aannemers gemaakt hebben", aldus Streefland. "Met Noorlander hebben we nog een appeltje te schillen over de ont luchtingen die - zoals onlangs bleek - niet goed zijn aangeslo ten. De aannemers zullen over de brug moeten komen, willen ze nog aan de bak komen in de ge meente Leiden". Drie jaar nadat de huizen er staan (op de foto de Waardgracht) regent het klachten i Herengracht en Zijlsingel. De Leidse Woningstichting (de huisbaas dus) stelt de aannemer schrijft de universiteit nu in een brief aan de hoogleraar. Het college van bestuur meldt bo vendien dat de universiteit zo krap bij kas zit dat het niet de financiële consequenties van de afwezigheid van de hoogleraar (aantrekken van een vervanger) kan dragen. Wel blijft de univer siteit op zoek naar een instelling van buitenaf (bijvoorbeeld een bedrijf) die dat wel kan. Irvdat geval zou de hoogleraar informa tica gewoon kunnen worden doorbetaald. Verrijn Stuart is leider van een Ne derlands team dat in de periode augustus-oktober in China ver blijft om de Mount Everest te be dwingen. Voor de eerste zes we ken wil hij vakantie opnemen en voor de tweede zes weken had hij het College van Bestuur om buitengewoon verlof gevraagd. Verrijn Stuart:"In dat verzoek had ik niet om behoud van sala ris gevraagd. Maar het College van Bestuur dacht kennelijk al leen aan betaald verlof. En wie zegt daar nu nee tegen?". Voor dat hij bij het College van Be stuur aanklopte, had Verrijn Stuart eerst zijn licht opgestoken bij zijn naaste medewerkers of 'zijn afwezigheid wel mogelijk was. Ook had hij contact gezocht met het bestuur van de subfacul teit. Dat erkent ook de voorzitter van dat college, prof. dr. J. Fa- bius: "Wij hebben een verken nend gesprek gehad met Verrijn Stuart en zijn tot de conclusie ge komen dat zijn afwezigheid wel was op te vangen". Verrijn Stuart beaamt dat: "De voort gang van het onderwijs wordt niet geschaad. Dat is allemaal ge- Wegslepen op Breestraat LEIDEN - Op de route Brecstraat- Koornbrugsteeg-Vismarkt-Aal- markt-Boommarkt zijn de ver keerstekens gewijzigd in ver band met de herstelwerkzaam heden in de Breestraat. Foutparkeerders op deze route krijgen nu nog een een bonnetje achter de voorruit waarop staat dat de verkeerstekens zijn gewij zigd. Op het bonnetje staat ook dat met ingang van zestien fe bruari op deze route intensief de wegsleepregelin^ zal worden toegepast. regeld". In een eerder stadium hadden de PvdA-kamerleden Van den Anker en Konings in vragen aan minister Pais daar hun bezorgdheid over uitgespro ken (ook in de universiteitsraad kwam de zaak ter sprake). Alle betrokken partijen zijn het er over eens dat Verrijn Stuart de kans moet hebben om de hoog ste berg van de wereld te bestij gen. Het college van bestuur noemt het een gebeurtenis van internationale betekenis. Fabius zegt "vanuit mijn optiek" te twij felen aan het belang van de trip. "Het heeft niets te maken met de wetenschap, waar wij ons hier mee bezig houden. Maar als ie mand hard kan lopen, zou hij daar ook de kans voor moeten krijgen". Verrijn Stuart trekt een vergelijking met de Olympische Spelen en noemt het "een unieke zaak dat een alpinevereniging uit een laagland hiervoor' wordt uit genodigd. Nog voor landen als Duitsland en Engeland". Hij heeft er begrip voor dat de sub faculteit boos is over het feit dat het College van Bestuur haar niet heeft gehoord. "Alleen is het niet zo leuk dat er in deze affaire zo op de man wordt gespeeld. Dat er niet enthousiast op onze expeditie wordt gereageerd, vind ik jammer. Als dat wel was ge beurd. dan was deze zaak mak kelijker te verteren geweest". Twee jaar voor bankovervaller DEN HAAG/LEIDEN - De presi dent van de Haagse Rechtbank heeft vanochtend de 42-jarige F.K.W. uit Hazerswoude veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en de 35-jarige J.A.N. uit Leiderdorp tot een straf van anderhalf jaar. Het tweetal is verantwoordelijk voor de gewapende overval op het Rabobank-filiaal aan de Lammenschansweg in Leiden. De overval werd gepleegd op tien september van vorig jaar. De buit bedroeg ruim een ton. W. kreeg een hogere straf omdat hij degene was die gewapend met een pi stool het bankgebouw binnen ging. Leiderdorper N. deed 'slechts' dienst als chauffeur van de vluchtauto. Tegen beide mannen was twee we ken geleden door officier van jus titie mr. Klein Breteler straffen van dertig maanden gebist. door René van der Velden Jaap Visser Streefland beloofde samen met de bewoners en bewoonsters voor de verbeteringen aan de huizen te zullen knokken. "Maar ik ga niet met spandoeken lopen". Wel wilde Streefland bij de gemeente gaan wapperen met het dreige ment "dat de LWS zich ontsla gen voelt nog langer deze wonin gen te beheren als er niet meer medewerking van de gemeente komt". Streefland beloofde de invordering van 10.000 gulden stookkosten voorlopig op te schorten. De deurwaarder die al bij verschil lende mensen heeft aangeklopt kan eveneens voorlopig thuis blijven. Samen met de huurders zal de LWS aan het ministerie vragen om een nieuwe huurprijsvast stelling. "De huurprijs (die - in clusief energie en water - meest al dik boven de 500 gulden per maand ligt) is niet i stemming met het fort". Streefland bleek het met deze uitspraak van buurtbewoonster. In de pand gehakt Pancras Oost voelt zich geno men. "Eerst krijgen we van de gemeente een aai over on ze bol en onmiddellijk daarna een schop onder onze kont", merkt een teleurgestelde op bouwwerkster Bernadette Karremans op. Bernadette zetelt in de Pancrat, een soort veredelde bouw keet die twee jaar geleden is neergezet op het Ir. Dnessen- plein. De Pancrat doet dienst als buurtcentrum, niet alleen voor Pancras Oost maar ook voor het Herengracht/Zijlsin- gel-gebied terwijl regelmatig de buurtvereniging Mare- dorp, het buurtcomilé Noordvest, de overleggroep Binnenstadswijken, de stich ting Welzijn en de gemeente van de overbelaste keet ge bruik maken. Op het stadhuis is men inmid dels op het idee gekomen om twee volkshuisvestingsamb tenaren ook nog eens in de Pancrat te stallen. "Prima", vindt het buurtcomité "maar dan moet de keet wel met twee nieuwe eenheden wor den uitgebreid". De dienst volkshuisvesting vindt dat het comité gelijk heeft en ad viseert burgemeester en wet houders om de keet uit te bouwen. Kosten: 30.000 gul den en 6000 gulden exploita tiekosten. "Nee", besluiten B en W echter, "geen uitbouw". "Onbegrijpelijk". zegt het buurtcomité. "Laatst kregen we van B en W nog glazen ka raffen aangeboden omdat we zo leuk hadden meegewerkt aan het bestemmingsplan voor deze wijk. Nu het be stemmingsplan er eenmaal is zijn wij kennelijk overbodig. Zonder overleg wordt even tjes over ons beslist. Als dit de manier is waarop B en W met buurtcomités omsprin gen dan ziet het er leuk uit voor de toekomst". "Als de twee ambtenaren ko men. kunnen we gaan prop pen. Voor ons blijft er écn ruimte over. Daarin moeten al onze spullen die nu nog in de andere ruimtes staan. Er Buurtwerkers en bewoners voor buurthuis Pancras. Eerst krijgen gemeente en onmiddellijk daarna een schop onder de kont". blijft dan zo weinig ruimte over dat het vergaderen on der de tafels moet gebeuren in de Pancrat". Als gehakt in de pan. Het buurtcomité Pancras Oost en de andere gebruikers wei geren bij de pakken neer te gaan zitten. Als 'het geval Pancrat' volgende week in de gemeenteraad wordt behan deld, zullen zij opvallend in de raadszaal aanwezig zijn Eerlijke vinder De PSP heeft tachtigduizend gulden "gevonden". Waar de PSP het geld precies vandaan haalt wil het raadslid Annelies Ponsen nog niet zeg gen. "Maar het gaat om een "structurele begrotingspost". Een post die toch geen dienst meer doet. De tachtig mille is De gebruiken in de gemeente raad willen dat het raadslid dat geld vindt "zelf uit mag maken" waaraan het wordt besteed. Dit heet het "Beyen- principe", genoemd naar het voormalig PPR-raadslid Lau rens Beyen. Deze PPR-man vond in zijn goede tijd regel matig los geld Toen CDA- raadslid Joop Wajenkamp vo rig jaar 60.000 gulden had ge vonden bracht Beyen in dat "de eerlijke vinder het geld ook mocht besteden". Sinds dien kent Leiden het "Beyen- principe". Walenkamp heeft de zestig mil le destijds "aan de vrouwen uitgegeven", zo zegt hij zelf. Het raadslid had ontdekt dat de begroting nog steeds de structurele post "wethouder s-pensioen" voor oud wethouder Jan Leijten (KVP) bevatte. Nu wilde het geval dat Leijten had afgezien van wethouderspensioen omdat hij nog eigen inkomsten had. Tel uit je winst van zestigdui zend pietermannen. Joop Wa lenkamp besteedde het geld aan het Vrouwenhuis. Daar zegt hij nu eigenlijk een beetje spijt van te hebben want "de vrouwen van het Vrouwenhuis maken een erg trage start". Annelies Ponsen is het vol strekt oneens met Joop Wa lenkamp. Zij wil de tachtig mille die de PSP heeft opge duikeld besteden aan "eman cipatiezaken", en met name aan het Vrouwenhuis. Pon sen weigert overigens voorlo pig te zeggen waar zij "haar" tachtigduizend gulden ge vonden heeft. Zij is bang dat de een of de andere wethou der het geld "opstrijkt" om het voor "eigen" doeleinden uit te geven. "Dan gaat het de voorbij. Zoiets hebben we in december '79 al eens meege maakt. We hadden toentertijd de post 'vergoeding van per soneelskosten volgens de in terim-saldoregeling' gevon den. Geld. dat niet nodig was. Oké, wij zeiden als eerlijke vinders dat wij dat geld willen bestemmen voor twee bewo nersadviseurs die onafhanke lijk van de gemeente de buur ten kunnen ondersteunen. Wat gebeurt? Ze hebben ge woonweg mijn geld ingepikt. Het geld is namelijk besteed aan twee ambtenaren voor de particuliere woningverbete ring. Die zijn ook nuttig, maar bepaald geen onafhankelijke bewonersadviseurs zoals wij ze wilden hebben". Annelies Ponsen heeft intussen de andere raadsleden en niet te vergeten de ambtenaren ra zend nieuwsgierig gemaakt naar het "geheime" potje: "Heeft de PSP het BB-potje op het oog?". De PSP wilde overigens best bekend maken welk potje het was, maar al leen als de gemeenteraad ten minste zou willen besluiten dat het geld terecht zou ko men waar de PSP het wil heb ben: bij de vrouwenbewe ging. Behalve de twee PSP- raadsleden wilde alleen CPN- er Jan Brands het potje op de raads-agenda plaatsen. De an dere raadsleden noemden het geval "niet zo spoedeisend'. Geen wonder, die willen de tijd hebben om zelf de eerlijke vinder van het potje te wor den. Nou ja, eerlijk. Het rijk stelt in 1981 slechts 51.000 gulden beschikbaar voor de verschillende Leidse vrouwengroepen. Samen vra gen de groepen echter 129.000 gulden. Die tachtigduizend gulden van de PSP zouden sa men met die 51.000 dus voor enige opluchting onder de vrouwengroepen kunnei zor gen En het potje van Ponsen zou al helemaal een opluchting be tekenen als PvdA-wethouder Hans van Dam zijn snode plannen door wil zetten om de 15.000 gulden "personeels kosten" van VOS- begcleidsters ook uit de rijks bijdrageregeling voor '81 te betalen. Misschien weten we over een week meer over het PSP- potje. Dan gaan de raadsleden onder voorzitterschap van wethouder Van Dam weer stoeien over de verdeling van de 51.000 emancipatiegul- dens van het Rijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3