in Beroering be j aardentehuis Wassenaar voert op kunstgebied 5hap -snapbeleid Bewoners Heinsiuslaan hebben veel last van verkeer Winkelhof [Le/c/se agenda flliB-A M >jjH i ;MI »jmn- Personeel botst met directie Benoeming is voor Eveleens verrassing RCL mag nieuwbouw- plannen uitwerken Helft van autorijders zonder gordel OEGSTGEEST - Bij een ver keerscontrole in Oegstgeest op het dragen van autogor dels, bleek 44 procent van de automobilisten de gordel niet of verkeerd om te hebben. Tijdens de controle, gehou den door de rijkspolitie in sa menwerking met Veilig Ver keer Nederland, werden on geveer 150 automobilisten aangehouden. De politie die het resultaat "verontrustend" noemt heeft geen bekeurin gen uitgedeeld. OEGSTGEEST - Bij het be jaardentehuis Hofwijck in Oegstgeest hebben vier le den van het verplegend personeel per 1 maart ont slag genomen. Aanleiding voor dit ontslag is de be roering die is ontstaan in het huis nadat het bestuur hoofdverpleegster Graf- dijk op 26 januari op staande voet had ontsla gen. Op 22 januari hebben elf perso neelsleden een brief geschreven aan het bestuur, waarin zij zei den dat de samenwerking met directeur Jonk te wensen over liet. Zij vroegen het bestuur in die brief om overleg over deze zaak. Een afschrift van de brief werd gestuurd naar de inspectie van de bejaardentehuizen. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 In de ontslagbrief van zuster Graf- dijk werd melding gemaakt van het feit dat zij de bewuste brief met de hand had geschreven en als eerste ondertekend. Het feit dat een kopie aan de inspectie was gestuurd zonder vooraf gaand overleg betekende vol gens de directie dat zij zich niet aan bepaalde instructies had ge houden. Zowel directeur Jonk als bestuurs lid Bos ontkennen dat de brief met de elf, handtekeningen de aanleiding voor het ontslag van Grafdijk is. Andere redenen zou den de oorzaak van het ontslag zijn, maar welke dat zijn willen ze niet zeggen. Ook over het feit dat nu alweer vier mensen heb ben opgezegd (al eerder nam een verpleger ontslag naar aanlei ding van de 'affaire Grafdijk') willen ze niets zeggen. "Het is een goed recht van die mensen om weg te gaan als zij dat willen. Ze denken dat ze in een tijd le ven, waarin ze de vrijheid heb ben om opdrachten niet na te ko men, maar dat is niet het geval," aldus bestuurslid Bos. Grafdijk zelf wil over de affaire nog wel dit zeggen. "Als ik toch ont slagen ben om die brief, waarom dan alleen ik, waarom niet alle elf?" WASSENAAR - De Wassenaarse burgers zouden direct bij de uit voering en het beleid rond de kunst in deze gemeente moeten worden betrokken. Een gericht beleid op dit gebied zou ertoe moeten leiden dat kunst niet meer door een grote groep van de bevolking als duur en nutteloos zou worden gezien. Deze gedach ten vormen de basis van een noti tie over beeldende kunstzaken van de gemeente, die binnenkort in de raadsvergadering op tafel zal komen. De laatste tijd neemt ook in Wasse naar de aandacht voor de kunst en het creatief bezig zijn duidelijk toe, maar de verantwoordelijke wethouder Dijkstal gaf tijdens de afgelopen begrotingsbehande ling toe dat er tot nu toe nog maar een "hap-snap"pbeleid werd ge voerd. Hij legde de oorzaak daar van bij het ontbreken van door de raad geformuleerde uitgangs punten. Wassenaar telt relatief een groot aantal kunstenaars en anderen, die amateuristisch bezig zijn. Dat komt maar nauwelijks tot uiting Alarmsysteem voor bejaarden VOORSCHOTEN - In Voorscho ten worden plannen uitgewerkt die uiteindelijk moeten leiden tot een alarmeringssysteem in alle bejaardenwoningen in deze ge meente. Het gemeentebestuur is in samenwerking met het bejaar denoord 't Hofflants Huys nage gaan op welke wijze een dergelijk systeem het beste kan worden ge realiseerd. In de zomer van 1981 denken burgemeester en wet houders met concrete voorstellen daartoe te komen. Injectiespuit ontvreemd LEIDEN - Uit het gebouw van de Leidse Werkgroep Homofilie aan de Ceaciliastraat in Leiden Noord zijn gisteravond drie jas sen gestolen met een gezamenlij ke waarde van ruim duizend gul den. In een van de jassen zat een injec tiespuit met naald en een hoe veelheid insuline. De politie waarschuwt dat bij ondeskundig gebruik de insuline erg gevaar lijk kan zijn. in het buitengebeuren en op ma nifestaties. De conclusie lijkt daarom gewet tigd dat er aan het kunstbeleid, voorzover dat al wordt gevoerd nog het een en ander ontbreekt. In niet 1973 kwam op initiatief van de toenmalige wethouder me vrouw Le Coultre-Foest een cul tuurnota uit. Zij stimuleerde voortdurend het ondernemende deel van artistiek Wassenaar, dat voornamelijk was ondergebracht in de Kulturele Kern Wassenaar (KKW), opgericht in 1970. Met de nota moest de grondslag worden gelegd voor een kunstbe leid maar dat leidde niet tot een wezenlijk andere aanpak. Het vertrek van de wethouder zal daaraan nist vreemd zijn ge weest. Het stuk beklemtoonde het belang van kunstzinnige vorming. Voor al de jeugd zou moeten leren hoe met kunst om te gaan en te waar deren. De actieve, vooral amateu ristische kunstbeoefening werd hoge voorrang gegeven, omdat die hoofdzakelijk vlak bij huis dus binnen de eigen gemeente plaatsvindt. Het bleek dus erg moeilijk deze ge dachten om te zetten in beleid, maar intussen werkte de KKW door. Dit overkoepelend orgaan van de meest uiteenlopende karakter op gemeentelijk r Reden voor een spoedige ging van de rechtsvorm 1 stichting in een vereniging. De KKW rekent zich onder meer tot taak om de cultuur er dichter bij elkaar te brengen. Dat is geen geringe opgave, gezien de beperkte middelen, de gebrekki ge accomodaties en de zeer mage re ambtelijke ondersteuning. In feite houdt slechts één ambte naar zich gedeeltelijk met kunst bezig. Naast de KKW opereert de Vereni ging van Wassenaarse Beeldende Kunstenaars (VWBK). De rond zestig leden gaan allen door voor beroepskunstenaars, al hebben ze in sommige gevallen wel ne veninkomsten uit lesgeven en dergelijke. Deze groep weigert, ondanks aandringen van de hui dige wethouder Dijkstal om haar belangen te laten behartigen door de KKW. Naar de gemeente toe spelen beide organisaties een belangrijke rol. De KKW fungeert als gespreks partner in het zogeheten wel- zijnsoverleg en dient tevens als sluis bij de aanvragen om subsi die. Verder is de KKW actief ten aanzien van de jaarlijkse Kulture le Weken. De VWBK is nauw be- Kunstwerk De financiële betrokkenheid de gemeente bij de kunst i bescheiden, de totale gemeente lijke uitgaven in aanmerking ge nomen. Voor de amateuristische kunstbeoefening worden bedra gen van enkele duizenden gul dens uitgetrokken en dat is wei nig als dat wordt uitgesmeerd over vele honderden actieven. trokken bij de openbare advies commissie beeldende kunsten, die het college van burgemeester en wethouders adviseren bij kunstaankopen en opdrachten. Hier moet in één adem de wel standscommissie worden ge noemd, bestaande uit een paar ar chitecten. Voor 50.000 gulden per jaar speelt ook dit in beslotenheid opererende gezelschap mee bij, j-je beroepskunst maakt gebruik het bepalen van het dorpsgezicht. van percentage-regeling (1 Toch al wat meer aandacht voor de kunst in Wassenaar blijkt onder andere uit een geleidelijke toena me van het aantal kunstwerken in handen van de gemeente. De raadscommissie voor onder wijs, cultuur en recreatie heeft al laten weten dat de gemeente hier aan en aan de maatschappelijke positie van de kunstenaar in de notitie te weinig aandacht schenkt. procent van de publieke bouw- wordt besteed aan kunstopdrachten). Tevens be staat er een klein aankoopfonds waaruit vorig jaar ongeveer 10.000 gulden is gehaald. Die heeft geleid tot het aankopen in 1979 van ongeveer 50 stukken van een vijftal kunstenaars. Hier mee was een bedrag gemoeid van 125.000 gulden, waarvan het rijk 75 procent vergoedt. WIM OLYSLAGERS (vervolg van pag. 1) VOORSCHOTEN - De benoeming tot burgemeester van Mijnshee- renland komt voor de 58-jarige Eveleens als een complete ver rassing. De aanstelling is eigen lijk ook het gevolg van het aftre den van Eveleens als wethouder. Bij het ministerie werd men op zijn vrije positie attent gemaakt, waarop de benoeming volgde. Eveleens zal in zijn nieuwe ge meente alle rechten en taken van burgemeester krijgen. Het is de bedoeling dat Mijnsheerenland na een viertal jaren zal opgaan in een grotere gemeente. De oud-wethouder is in het verle den onder meer 10 jaar gemeen te-secretaris geweest in Voor schoten. Later werd hij hoofd van de inspectie gemeente-finan- cien op het ministerie van Bin nenlandse Zaken, een functie die hij tot nu toé uitoefent. Na eerst afgetreden te zijn als wethouder, liet Eveleens deze week ook we ten niet meer als raadslid in de plaatselijke gemeenteraad te gaan zitten. LEIDERDORP - De wijkvereni- ging Zijlkwartier is nogal teleur gesteld over de nieuwe huur die men voor haar gebouw moet gaan betalen. Op voorstel van me vrouw Huigen (WD) ging de raadscommissie voor cultuur gis teravond akkoord met een huur prijs van 4100 gulden per jaar. Tot nu toe betaalde de vereniging he lemaal geen huur, maar heeft dan ook nooit om subsidie aange klopt bij de gemeente. Kunstwerk aan de Hillenaarlaan. LEIDERDORP - De bewoners van de Heinsiuslaan in Leiderdorp hadden gisteren veel kritiek op de leden van de commissie ver keer en vervoer. Zij verweten de commissie dat het beleid rond de verkeerssituatie in de buurt van het winkelcentrum Winkelhof zich te veel concentreert op het verbeteren van losse punten. Zij missen een beleid dat erop is ge richt de totale verkeerssituatie in de buurt aan te pakken. De Heinsiuslaanbewoners hebben grote bezwaren tegen het sterk toegenomen verkeer in hun straat dat onder meer wordt ver oorzaakt door de in- en uitgang van de ondergrondse parkeerga rage van Winkelhof. Flatbewo ners boven het winkelcentrum en kantoorpersonèel moeten zelfs verplicht gebruik maken .van deze toegang, omdat zij een parkeerabonnement hebben. De bewoners van de Heinsiuslaan pleiten in een brief voor maatre gelen, waardoor het onmogelijk zal worden om vanaf hun straat de parkeergarage in te rijden, ter wijl uitgaand verkeer alleen linksaf zou mogen gaan. Zij vinden verder dat het deel van de straat van de uitgang van de parkeergarage tot de Gallaslaan éénrichtingverkeer moet worden in de richting Leiden. Ten slotte moet de Voorhoflaan, die vol gens de briefschrijvers als slui proute wordt gebruikt, worden versmald en moeten er verkeers drempels in worden aange bracht. Wethouder Bezemer (PvdA) van verkeer had moeite met het voor gestelde eenrichtingsverkeer. Volgens hem zullen dan de krui singen Heinsiuslaan/Vossius- laan/Engelendaal extra worden belast. De ingang aan de Engc- lendaal door alle auto's te laten gebruiken is volgens hem ook niet mogelijk, omdat dat een te zware belasting vormt voor het kruispunt vóór die ingang. De commissieleden waren uiteinde lijk niet erg overtuigd van de aangevoerde bezwaren van de bewoners. Het bestaande aantal van vijf par keervakken bij het postkantoor wordt voorlopig niet uitgebreid. Wel komen er parkeermeters bij de bestaande vakken. Die meters zullen maar een zeer korte par keertijd (een kwartier) mogelijk maken en dan nog tegen een ho ger tarief dan in de parkeergara- De meters zullen - om tegemoet te komen aan wensen van postbus houders - pas vanaf negen uur gevuld hoeven te worden. Een plan om tegenover het postkan toor een tiental insteekhavens te maken kreeg slechts de steun van twee commissieleden. Dit plan, dat een alternatief is voor een eerder voorstel om het speel- terreintje tussen Heinsiuslaan en Staringpad op te offeren aan par keerruimte, werd voorlopig in de ijskast gezet. LEIDERDORP - De Leiderdorpse voetbalvereniging R£L mag be ginnen met het uitwerken van haar plannen om een nieuwe kleedkameraccommodatie voor de twee nieuwe velden te bou wen. De raadscommissie voor cultuur besloot althans gister avond om in principe ja te zeggen tegen de voorgenomen bouwacti viteiten! van de voetbalclub. De commissieleden stelden echter wel dat RCL ook eens moest kij ken naar eventuele spreiding van het voetballen. Dat zou kunnen door de competitie zowel op za terdag als op zondag te spelen. Volgens mevrouw Huigens (WD) zou op deze wijze doelma tiger worden gespeeld. Het bou wen van extra kleedruimte zou daardoor zelfs overbodig kunnen worden. De voorzitter van de voetbalclub, de heer Van Gameren was giste ren ook aanwezig bij de commis sievergadering. Hij protesteerde tegen dit voorstel van het WD- raadslid en hij legde uit dat RCL een typische zaterdagvoetbalver eniging is: "Anders moeten we of alleen maar op zaterdag of alleen maar op zondag spelen. Competi tie spelen op beide dagen is alleen mogelijk, wanneer je twee vereni gingen binnen de club organi seert. Daar hebben de leden geen behoefte aan. En evenmin naar het verschuiven van de zaterdag naar de zondag. Dat moeten we nog eerst met al onze leden be spreken. En zoiets neemt erg veel tijd in beslag. We willen in elk ge val nu snel met de bouw van de kleedkamers beginnen". Geslaagd DELFT - Aan de technische hoge school in Delft zijn de heer J.van Leenen uit Leiden en heer J.Smit uit Wassenaar geslaagd voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur. Aan dezelfde hoge school slaagde de heer V.A. We gener uit Voorschoten voor zijn doctoraal examen natuurkundig ingenieur. Leiden - Clubhuis Klein Matilo, Zaan- straat 126, carnaval's bingo-avond, 20 uur. toegang vanaf 16 jaar. Wandeltocht van de Wandelkring Lei den en Omstreken, starttijd za, 9 tot 13 uur bij de VVV op het Stationsplein. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, le zing over de Vallei der Koningsgraven in Egypte. 20.15 uur. Leids Vrijetijds Centrum - Breestraat. optreden van de nieuwe Amsterdamse rockformatie Oh Boy; zat, optreden van de band Jan Kin, 22 uur. NVSH - Rapenburg 48. griezelfeest, met muziek van Treviera 2000, 22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 9, vr en za de film The Mafu Cage van Karen Arthur uit 1979 met Lee Grant en Carol Kane. 20 en 22.15 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Ceaciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Voorschoten - J. Steenlaan 2, V. Kem- penschool, krantententoonstelling. 19 uur.Zijlkwartier - zaterdag, kindermid dag organisatie carnavalsvereniging Rijnschuimers, van de Marckstraat. ZATERDAG Leiden - Augustinus - Rapenburg 24, optreden Screen Music, een Haagse new wave-band, 21.30 uur. Swifttoer en dè Bataven organiseren zondag een strandloop in Noordwijk, start 10.30 uur bij de vuurtoren, inschrij ven vanaf 10 uur op de boulevard. Inl. A.W. van Kordelaar, Diefsteeg 7, Lei den, tel. 121265. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Lancee, 21 i Warmond - het Meerpunt Kommunika- tie, bingo-avond, 20 uur. straat 66, optreden van een nieuw folk loristisch dansensemble onder de naam Praznik, uitsluitend Bulgaarse dansen en choreografieën, 19.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vrij van 10-12 uur, tel. 122000. MAANDAG Leiden - Regenboog, Watermolen 1, afd Leiden-Merenwijk van de Ned. Christen Vrouwenbond en Katholiek Vrouwen gilde wijdt een bijeenkomst aan het le ven in de volksrepubliek China. Ver toond wordt de film Het woord aan Chi- - na, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijk aangelegenheden en raads- politionele aangelegenhe den, iy uur. Stadhuis - gemeenteraad. 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Wassenaar - gemeentehuis, raad, 19.30 i eindigt zondag c terdag c 24 i Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi, Merenwijk; za, H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089; zo J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, A. van Luijk, Wasstraat 2a. tel. 122522; zo, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo, W. Schellekens, Paganini- straat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groenveld, Van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Ver- hage: R. Zwijnenburg. Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166. Spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, Leiderdorp, tel. 891037. zat en zon spreekuur van 12.30 tot 13 uur, Ge zondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za C. Meijer, Roucoop- park 11, tel. 2493; zo, B. van Beusekom, Beresteynstraat, tel. 2520. Warmond, Voorhout - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711- 10030. Wassenaar - Noord: E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21. tel. 13056. Zuid: J N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken m de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 feb door: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. t^n noorden van de Rijn: 134604, ten. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtwcg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - A. Vriend, de Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. lEIDSCH £l dagblad Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28684 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Alp. redactiechef: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Smgel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabexorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186.70 per post f 276.10 Losse nummers f 0.70 Abonnementsgelden b Plv Alp redactiechef: J. M J Post Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'twnnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten btj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten c Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2