Staking Britse zeelieden voorbij Yan Aardemie tegen importstop Benelux kort zakelijk Geschil via arbitrage oplossen Dreigend verlies duizenden banen in Britse mijnen Westduitse vissers blokkeren vrachtauto's VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 aaa.ü',iiJii PAGINA 23 Eurocontrol In Brussel is het wijzigingspro tocol met betrekking tot de Eurocontrolconventie onder tekend. die inhoudt dat de Controle van het luchtverkeer in het hogere luchtruim niet (neer tot de taak van dit Euro pese luchtverkeerscontrole- ïnstituut behoort, maar tot die van de nationale instituten. Voor de toekomst van het lucht- VTkeersleidingscentrum in Maastricht, dat de controle heeft over het hogere lucht ruim van ook België, Luxem burg en Noord-Duitsland, moet nog een oplossing wor den gevonden. Verzekeringen In 1980 is in Nederland voor bij na 58,9 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen met inbegrip van pensioen verzekeringen en lijfrenten afgesloten. Dit was 2,7 miljard gulden of 4,8 procent meer dan in 1979, zo blijkt uit voor lopige berekeningen van het C.B.S. De stijging is vrijwel geheel toe te schrijven aan de collectief afgesloten renteverzekerin gen. Van Gelder Van Gelder is met de Ameri kaanse Owens-Corning Fi berglas Corp. een zeer grote producent van glasvezels voor isolatie en met glasvezel versterkte kunststoffen, een joint-venture aangegaan voor de produktie en verkoop van zgn. glas non wovens. In een nieuwe onderneming, Van Gelder-Owens-Corning VOF, nemen de twee partners elk voor de helft deel. In Apel doorn zal een nieuwe, 4 meter brede machine worden ge bouwd, die midden 1982 in produktie komt en een capa citeit krijgt van 150 min m2, aldus Van Gelder. Fietsen Batavus Intercycle, een volledi ge dochteronderneming van Laura en Vereeniging, ver wacht de afzet van haar fiet sen te kunnen opvoeren van 300.000 in 1980 tot ten minste 380.000 in dit jaar. Hiervan zullen 100.000 stuks worden uitgevoerd tegen 69.000 vorig jaar. Deze groei bereikt Bata vus door aanpassing van het produktie-assortiment en het j scheppen van steunpunten in een aantal exportlanden. ^Varkensvlees -Engeland laat de invoer van M vers varkensvlees uit Neder- land weer toe, mits het vlees x van dieren is die niet met keu- V ken afval zijn gevoederd. De 0 eerste zendingen kunnen, af- ft hankelijk van de snelheid y waarmee enige door de En- Y gelsen geëiste maatregelen iworden genomen, maandav maandag Noordzee over. Meevaller jHet aantal ontslagen in garages als gevolg van de teruglo- 1 pendeautoverkopen, valt vol gens bestuurder A. Verhoe ven van de Unie BLHP mee. Exacte cijfers heeft hij niet, maar de voorspelling dat er in de autobranche achtduizend banen verloren zouden gaan, i« volgens hem niet uitgeko men. hoewel de voorspellin gen over de daling van het aantal verkochte auto's wel blijken te kloppen. Het aantal vacatures is wel sterk afgenomen en de garages zit ten ruim in het personeel, maar - aldus Verhoeven giste ren - de terugval is veel min der hard gegaan dan alge meen werd verwacht. Op Japanse auto's PETTEN (ANP)-De experimen tele windturbinedie m Petten staat, is gisteren officieel geïnstal leerd. De turbine dient in hoofd zaak voor het beproeven van onder delen en materialen van toekomsti ge grote windturbines onder 'Ne derlandse" omstandigheden. BRUSSEL (ANP) - De Ne derlandse minister van economische zaken. Gijs van Aardenne, ziet niets in een Benélux-actie om de auto-import uit Japan te beperken. Dat is duidelijk geworden in een gesprek dat hij gisteren in Brussel met Nederlandse journa listen had. Bekend is dat de Belgische minister van economische zaken, Willy Claes, zo'n importbeper king voorstaat. Nederland stelt zich evenals Duitsland op het stand punt: handelsbelemme ringen zijn uit den boze en protectionisme leidt niet tot positieve resultaten. De Nederlandse minister vindt dat de Europese in dustrie zich moet bezin nen op wat nodig is om haar concurrentiekracht ten opzichte van Japan te handhaven en om dat te kunnen is er wel een ver lichting van de Japanse exportdruk nodig. Maar hij voelt veel meer voor een Europese dan voor een Benelux-benadering van het probleem. De Benelux zal wel, via het handelsakkoord dat ze met Japan heeft, een im portstop voor Japanse au to's kunnen instellen, "maar ik denk niet dat dit verstandig is", aldus de Nederlandse bewinds man. Hij bleek van mening dat België niet op eigen houtje zo'n invoerstop kan realiseren. Een "adempauze" is soms wel aangewezen, vond van Aardenne, nadat het pro tectionistische maatrege len als mogelijkheid had afgewezen. Maar die adempauze kan volgens hem veel beter bereikt worden door de Japanners ervan te overtuigen dat zelfbeperking bij hun ex porten van auto's nodig is. Een bevriezing van de Ja panse auto-export naar Duitsland uit de Benelux op het niveau van 1980 achtte hij "eigenlijk niet voldoende", met andere woorden de export uit Ja pan dient beneden het ni veau van 1980te zakken. Vorig jaar juist is namelijk de Japanse autouitvoer Van Aardenne toonde zich overigens niet pessimis tisch. Met Japan zitten we nog volop in de onderhan delingsfase, zo zei hij, er aan toevoegend dat een missie van een hoge EG- ambtenaar, vorige maand naar Japan, niet zo nega tief is uitgevallen als velen denken. Italië en Frankrijk hebben systemen (stammend uit de tijd toen de EG nog niet bestond) die de import van Japanse auto's beperken. Tijdens een rondreis langs de Europese hoofdsteden heeft de Nederlandse mi nister opgestoken dat het aandeel van Japanse au to's op de Griekse markt 30 procent is en op de Deense zelfs bij de 50 procent ligt. Het aandeel van de Japan ners op de Nederlandse automarkt was in 1979 zo'n 19,55 procent en vorig jaar 26,42 procent. Japan ex porteerde vorig jaar 118.866 wagens naar ons land en het jaar daarvoor 112.496. In 1979 werden er in ons land 575.030 auto's verkocht en vorig jaar 450.054. De produktie in Nederland ligt op rond 80 000 stuks waarvan er zo'n 10.000 op de binnen landse markt blijven. Toch sluiting tabaksfabriek in Eindhoven LONDEN (AP/ANP) - De Britse vakbond van zeelieden heeft vannacht haar leden opgeroepen weer aan het werk te gaan, nadat vijf weken lang was gestaakt. Na dertien uur onderhandelen met de organisatie van Britse reders besloten de vakbondsleiders hiertoe, nadat was overeengeko men het loongeschil via arbitrage op te lossen. De vakbond accepteerde een tus sentijdse loonsverhoging van twaalf procent en een verhoging van de beloning voor overwerk. Dit aanbod van de werkgevers was eerder door de vakbond ge weigerd. Dë vakbond eiste een verhoging van zestien procent op het basis- loon en andere extra's voor bij zondere diensten, waardoor de loonsverhoging in totaal 19,5 pro cent zou bedragen. De advies-, verzoenings- en arbi- tragedienst, een staatsinstelling, zal zich nu beraden over de rechtvaardigheid van de eisen van de vakbond. De staking, die op 12 januari begon, heeft de noodlijdende Britse scheepsindustrie meer dan 140 miljoen gulden gekost. Nederland spaart stuk minder DEN HAAG (ANP) - De Nederland se bevolking heeft in december vorig jaar meer geld van de spaar rekeningen bij banken en spaar banken opgenomen dan gestort, aldus het CBS gisteren De spaar tegoeden werden per saldo voor 361 miljoen gulden aangespro ken. Het grootste was de ontspa- nng bij de coöperatief georgani seerde banken, te weten 345 mil joen gulden. Over het gehele jaar genomen be speurt het CBS een voortdurende vermindering van de neiging tot sparen. In het eerste kwartaal wa ren de stortingen nog ruim twee miljard gulden groter dan de op namen, maar in het tweede kwar taal daalden de besparingen tot I.659 miljoen gulden, terwijl in het derde kwartaal nog maar 985 miljoen gulden en tenslotte in het vierde kwartaal slechts 350 mil joen gulden werd gespaard. Vermeerdert men het totale spaar- verschil met de bijgeschreven rente over 1980 dan komt men op een totaalbedrag aan besparin gen van bijna 10 miljard gulden (9.948 miljoen). In 1979 was dat II.216 miljoen gulden. De spaar tegoeden bedroegen eind 1979 114.877 miljoen gulden. Uniek De landelijke secretaris van de En gelse zeelieden, (NNS), Roger Wilkins, heeft de huidige massale staking op meer dan 400 Engelse schepen overal ter wereld uniek in de NUS-historie genoemd. Wil- kinS sprak in Rotterdam voor on geveer 350 in de Maasstad staken de Engelse bemanningsleden. De NUS-staking wordt in Neder land ondersteund door de inter nationale vervoersfederatie ITF en de vervoersbonden FNV. De sleepbootbemanningen bijvoor beeld slepen Engelse schepen al léén in noodsituaties. Tegenstand Wilkins zei dat sommige beman ningen bij hun actie veel tegen stand ondervinden. Zo kwamen in een Zuidafrikaanse haven tien gewapende agenten met honden aan boord om de Engelsen weer aan het werk te krijgen, in de Ni- geriaanse havenstad Port Har- court gebeurde hetzelfde, maar dan met twintig agenten. Op een supertanker van Texaco dwon gen een aantal politieagenten de bemanning te gaan varen met als dreigement dat anders de trossen gekapt zouden worden, waardoor het schip op de rotsen zou lopen, aldus Wilkins. Op de ongeveer 400 Britse schepen waarop gestaakt werd, worden inmiddels voorbereidingen ge troffen om uit te varen. In de Rot terdamse haven zijn sleepboten inmiddels ingeschakeld voor de 21 Engelse schepen die hier in staking waren gegaan, aldus vak- bonds-inspecteur Owen Morris- sey. LONDEN - De Britse staatsko- lenmijnbouwonderneming, de National Coal Board (NCB), is van plan haar huidi ge steenkoolproduktie van ongeveer 126 miljoen ton per jaar in verband met de econo mische recessie zo spoedig mogelijk met tien miljoen ton te verminderen. Dit zal leiden tot de sluiting van twintig tot vijftig mijnen en een verlies van mogelijk 20.000 arbeids plaatsen, zo heeft de voorzit ter van de NCB, Derek Ezra, meegedeeld aan de vakbon den. De aangekondigde maatregelen staan in schrille tegenstelling tot het beleid van de NCB in de afgelopen zeven jaar. Met het oog op de aan het eind van de eeuw te verwachten ener- gieprobemen in verband met het duurder en schaarser wor den van olie heeft de onderne ming al het mogelijke gedaan om de produktie te vergroten. Er zijn miljarden geïnves teerd in de bouw van nieuwe mijnen en de modernisering van oude. Als gevolg van de recessie zit de NCB nu echter op korte termijn met een overcapaciteit. Ook Nederlandse vrachtwagens werden legengehoude BREMERHAVEN (DPA) - Personeel van de Westduitse zee-visserijen hebben gisteren een aantal buitenlandse vrachtauto's, waaronder Ne derlandse. verhinderd met gekoelde lading naar verwerkingsbedrijven te rijden. In Bremerhaven blokkeerden zij. uit protest tegen het opnieuw verdagen van de onderhandelingen over een visserijbeleid in EG-ver- band, tien Nederlandse en Deense vrachtauto's. Op de toegangswegen naar de vissershaven hebben de ongeveer 100 actie voerders met viskisten en barricaden opgeworpen, waarvoor de vracht auto's moeten stoppen. Twee Nederlandse wagens, die de barrière al hadden genomen, moesten terug. Men is ook van plan te verhinderen dat buitenlandse vissersschepen de sluizen van de vissershaven bij Bremerhaven passeren. Een woordvoer der van de vissers verklaarde: "Dit is nog maar het begin Meer dan de helft van de totale visconsumptie in West-Duitsland bestaat uit ingevoerde waar. DEN HAAG (GPD) - Philip Morris concentreert de produktie van zijn sigaretten in één groot be drijf in Bergen op Zoom. De di rectie van het concern heeft laten weten dat zij geen gehoor zal ge ven aan een pleidooi van onder nemingsraad en vakbonden om de fabriek in Eindhoven te laten voortbestaan. Onlangs is bij het gewestelijk ar beidsbureau om toestemming gevraagd voor het ontslag van 275 van de 330 werknemers van Philip Morris in Eindhoven. Het gaat om mensen die niet met het bedrijf mee willen verhuizen. Philip Morris meent dat iedereen zijn baan zou kunnen behouden, als hij of zij mee zou gaan naar Bergen op Zoom. De concentratieplannen van Philip Morris bestaan al sinds 1975. De vergrote fabriek in Bergen op Zoom geeft op dit moment aan 850 mensen werk; hun aantal zal eind dit jaar zijn opgelopen tot 1000. Eind volgend jaar voorziet Philip Morris een personeelsbe stand van 1100 met een verdere groei naar 1200 tegen het eind van 1985. De fabriek in Bergen op Zoom moet per jaar 25 miljard sigaret ten produceren. Ze zijn voor 90 procent bestemd voor de export. De directie van het bedrijf zegt de capaciteits-uitbreiding te heb ben gebaseerd op de te verwach ten toeneming van de vraag in de diverse landen. De onderne mingsraad meent echter dat de directie te laag schat. In een rapport dat de raad heeft Ia ten maken, wordt de capaciteit van de fabriek in 1986 veel te klein genoemd. Er zouden dan jaarlijks 11 miljard sigaretten meer af te zetten zijn dan de fa briek kan maken. Op grond van die prognose zou er volgens de ondernemingsraad aanleiding genoeg zijn om de fabriek in Eindhoven in stand te houden. De directie wijst dat echter van de hand. „Wij kunnen in de naaste toekomst aan de vraag voldoen en voorzien derhalve geen struc turele tekorten." Zij houdt er daarbij rekening mee dat het Philip-Morrisconcern ook op an dere plaatsen in Europa fabrie ken in aanbouw heeft. GROENTEVEILING LEIDEN Andijvie 385-455. boerenkool 138-199. prei 103-182. rabarber 130. spinazie 285- 335. spruiten A 131-142. spruiten B 125- 137; spruiten D 110-160. uien 44-91, wit lof 161-395; sla 35-60; peterselie 125, raapstelen 20-23; selderij 85-138. KATWIJK AAN DEN RIJN Periode 12-2-1981 Boerekool per kg 136-189. Waspeen Al- per kist 2130-2280. All 7-20.70. BI 24-26. Bil 790-1130. Cl 950-15.-. CII 7 40-13.50 Aanvoer 203 000, Breekpeen Al-per kist 11,10-13,10, Uien per kg 48-81. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 A.CT1EVE AANDELEN 55.50 253.50 BINNENLANDSE AANDELEN 35,20 30.50 18.30 219.00 113.50 124.50 131,80 73,30 25.00 193.00 298.00 28.50 185.Q0e DeU Mij. Dorp en Co. 4.50 37,00b 325,00b 94,70 114.00 VMF Sto VKcfcii BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVEK BUlTENLANi. GELD AMSTERDAM (ANPI - Een serene rust heerste er vandaag rond het middaguur op de Amsterdamse effectenbeurs. De animo om te handelen was gering. De koersaf wijkingen bleven dan ook be scheiden. Op de staatsfondsen - markt bleek de rust weergekeerd. Hier en daar vonden wat aanpas singen plaats zowel naar boven als naar beneden, maar per saldo was de markt nagenoeg onveran derd. Bij de internationals waren de koersafwijkingen eveneens zeer bescheiden. Alleen KLM kon een redelijke winst boeken en wel f 1,20 op f 67,90. Koninklij ke Olie herstelde zich enigszins van de klap van gisteren en sprokkelde er drie dubbeltjes bij op f 202.70, hierbij geholpen door een weer hogere dollar. De overi ge internationale aandelen lieten het bij dubbeltjeswerk. Bij de banken kon alleen de NMB een afwijking van enige beteke nis laten registreren De bank zakte f 1,30 op f 142.20 Ook de hy potheekbanken kwamen in rusti ger vaarwater terecht, nadat met name WUH gisteren in de namid dag een forse duikeling had ge maakt en onder de tweehonderd guldengrens was doorgeschoven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23