Geen subsidie muziekschool Nieuw Schildersmuseum Alphen zet rem op garanties Experimentele groep is nog springlevend Provincie: Katwijkse school heeft geen streekfunctie Rijnsburgse fontein spuit soms bietensap VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 BOS® PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - In het creativiteitscentrum Expres- sie'70 is tot en met 21 februari werk te zien van de schilders Constant (1920), Lataster (1920) en Lucebert (1924). Allen zijn zij leden van de in 1948 opgerichte "Experimentele Groep" De schilders en dichters uit deze groep waren nauw verbonden met de Cobra-beweging, waaruit onder meer Karei Appel voort komt. Nu, ruim dertig jaar nadat deze "artistiek-politieke" agitators van de na-oorlogse kunst voor het eerst naar buiten traden, blijkt dat hun recente werk nog even levend is als hun werk destijds. De "Experimentele Groep" herbergde kunstenaars die als twinti gers uit de oorlog kwamen met het gevoel dat de cultuur reeds gestorven was. Na de bevrijding ontlaadde de ze groep een energie die was gericht op totale vernieu wing, niet alleen van de poli tiek, maar van de gehele cul tuur. Het geloof in vernieu wing heeft het drietal ook nu nog niet opgegeven; het ex periment gaat verder. Dat de Experimentele Groep invloed heeft gehad, blijkt uit het gegeven dat deze ten toonstelling plaats vindt in één van de ruim honderd creativiteitscentra die ons land rijk is. Het was immers Constant die destijds in het Manifest van de Experimen tele Groep schreef dat het hen ging om een nieuwe ge meenschapskunst, een nieu we volkskunst die niet van bovenaf zou worden opge legd, maar spontaan uit het volk zou komen. Welnu, me de dankzij deze naoorlogse gangmakers zijn er nu creati- vieitscentra als het Alphense Expressie '70. Het begrip "vrije expressie", waaraan het centrum zijn naam ont leent, stamt rechtstreeks uit de gedachtenwereld van Constant, Latster en Luce bert. Omdat het werk van dit drietal geen beroep doet op de tradi tionele regels van de schil derkunst, maar zich daar juist tegen afzet, is het voor de buitenstaander niet mak kelijk toegankelijk. Daarom is het prettig dat de geïnteres seerde toeschouwer zich op deze tentoonstelling kan la ten (bege)leiden door een in formatieve folder. Deze fol der geeft, beter dan ik het zou kunnen, aan de hand van zes afbeeldingen, uitleg over het tentoongestelde werk. Het is daarom zeer spijtig dat de makers van deze kostbare meeneemfolder tot op de dag van vandaag nog niet hadden ontdekt dat één van de zes opgenomen kunstwerken op zijn kop staat afgedrukt! Dit 1 soort pijnlijke missers roe pen bij het publiek wellicht cie gedachte op dat het zich de moeite van het zich in de ze kunst verdiepen wel kan besparen: de deskundigen zelf slagen er immers niet eens in aan deze vorm van kunst kop of staart te ontdek ken. CLEMENS KORTENBACH KATWIJK - De gemeente lijke muziekschool in Kat wijk krijgt geen subsidie van de provincie Zuid- Holland. Volgens het pro vinciaal bestuur heeft de muziekschool geen streekfunctie. En dat is een voorwaarde om voor een financiële bijdrage in aanmerking te komen. Nu draait de gemeente Kat wijk op voor alle kosten van het muziekonderwijs. Hoewel het provinciaal bestuur meent dat de muziekschool wel degelijk is opgericht met de be doeling dat de school - door leerlingen in te schrijven uit Rijnsburg en Valkenburg een streekfunctie zou krijgen consta teert zij dat die streekfunctie niet is ontstaan. Muziekschool-directeur P. Bontje is niet onder de indruk van dat argument van het provinciaal be stuur: "Het is niet erg duidelijk hoeveel leerlingen de school van buiten Katwijk moet hebben om die streekfunctie wél te vervul len", zegt hij. "Dat is nergens vastgelegd". De financiële positie van de mu ziekschool komt door de afwij zing van de subsidie (voorlopig) echter niet in gevaar. "De ge; meente neemt nu alle koste:' voor haar rekening, een aardig bedrag", aldus Bontje. De Katwijkse muziekschool telt 800 leerlingen. De meeste leerlin gen komen uit Katwijk, een der tigtal leerlingen is afkomstig uit Rijnsburg en Valkenburg. Leer lingen uit de beide plaatsen wor den overigens sinds enige tijd niet meer aangenomen. Bontje betreurt dat. "Ik vind zo'n leer lingenstop heel jammer. Leerlin gen uit Rijnsburg kunnen nu nergens terecht. Ik weet dat juist daar erg veel behoefte is aan mu ziekonderwijs. want ik heb er ja ren gewoond". Financiën De leerlingenstop is afgekondigd omdat Katwijk niet wil betalen voor onderwijs aan kinderen uit andere gemeenten. Rijnsburg en Valkenburg moeten een finan ciële bijdrage leveren aan het muziekonderwijs, vindt het Kat wijkse gemeentebestuur. De Rijnsburgse gemeenteraad heeft daar echter bezwaren tegen: de raad vindt dat te duur. Pas wan neer Rijnsburg besluit mee te be talen aan het muziekonderwijs (via een bedrag per leerling) zul len volgens Bontje weer leerlin gen uit Rijnsburg worden inge schreven. "We worden geregeld gebeld door inwoners van Rijnburg die zich willen inschrijven. Die verwijzen we dan maar naar hun eigen ge meentebestuur", zegt Bohtje. "Op die manier oefenen we nog een beetje druk uit op Rijns burg". Ook Valkenburg draagt tot op he den niet bij in de kosten, maar een voorstel om daar verande ring in te brengen zit in de pen. De gemeenteraad van Valken burg moet daar uiteindelijk een beslissing over nemen. Volgens Bontje is er vanaf de op richting van de school, nu vijf jaar geleden, gestreefd naar een streekfunctie voor de muziek school. Dat streven staat nu ech ter op een laag pitje. Muzikaal directeur P. Bontje. Project De opleiding aan de muziekschool is niet gratis. Leerlingen betalen ongeveer een kwart van de werkelijke kosten van de oplei ding. Volwassenen, die sinds eni ge tijd ook op de school terecht kunnen, betalen driekwart van de kosten. De muziekschool is oorspronkelijk opgezet voor leerlingen van het basisonderwijs. Nu worden ech ter ook oudere kinderen toegela ten. Voor volwassenen is er een wachtlijst. De opleiding aan de muziekschool begint met twee jaar algemene muzikale vorming. Dan wordt ondermeer aandacht besteed aan de keus van een instrument. "We proberen de kinderen te stimule ren om zelf een instrument te kiezen", zegt Bontje. "Soms kiest de leerling uiteindelijk een ander instrument dan hij aan vankelijk wilde. Er is de laatste tijd een verschuiving te zien: van orgel, in Katwijk het meest po pulaire instrument, naar andere instrumenten". Na die eerste twee jaar speciali seert de leerling zich op een be paald instrument. Wanneer hij een bepaald niveau heeft bereikt is het mogelijk dat hij wordt op genomen in het schoolorkest dat regelmatig concerten geeft. Sinds kort werkt de Katwijkse mu ziekschool nauw samen met het conservatorium in Rotterdam. Dat gebeurt met name bij het nu lopende "Bartok-project". De leerlingen het conservatorium bewerken composities van Bar- tok voor ensembles van de mu ziekschool. Directeur Bontje: "Die samenwerking is zowel voor de conservatoriumstuden ten als voor onze leerlingen heel leerzaam. De studenten komen hier luisteren naar de uitvoering van hun bewerkingen en onze leerlingen geven concerten op het conservatorium". Op 31 maart geven leerlingen van de muziekschool een concert ter afsluiting van het projekt in za lencentrum "Tripodia" aan het Hoornesplcin in Katwijk. Verder worden in de muziekschool re gelmatig concerten gegeven. Handwerktuigen uit 1750 tentoongesteld Een schilderij van Lucebert functionaris van Sikkens- Bouwverven. Hij heeft het initiatief genomen en is 20 jaar bezig geweest met het verzamelen van de voorwer pen. "Dat ging lang niet altijd even makkelijk. Veel oude schilders wilde hun spul letjes niet afgeven", zo liet Tromp in zijn toespraak we ten. Tromp heeft 1950 als tijd- grens gekozen "omdat om streeks die tijd de overgang van klassieke naar moderne Automobilisten reden te hard LEIDEN - Bij radarsnelheidscon trole op de Lammenschansweg in Leiden is gistermiddag tussen twaalf uur en half twee van 532 auto's de snelheid gemeten. Ruim dertig automobilisten ble ken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid bij een maxi mum van 50 kilometer per uur was 89. Diefstal LbiDEN - Uit een winkel aan de Nieuwe Rijn zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie vi deo-recorders gestolen Geza menlijke waarde: een kleine tien duizend gulden. Men is de winkel binnengedron gen door het forceren van een ruit vlak naast de toegangsdeur. materialen heeft plaatsge vonden". Gedeelten van de collectie wa ren al eens geëxposeerd in het Sikkensbedrijf te Sassen- heim. Vanwege de beperkte mogelijkheden de collectie in zijn geheel en permanent te exposeren is toen besloten de collectie over te brengen naar het souterrain van het Sik- kens Service Centrum aan de Haagse Televisieweg. Overvallers pleegden ook chefstallen KAAGEILAND De drie mannen, die gisteren de roofoverval op twee bejaarden inwoners van Kaageiland hebben bekend, blij ken ook verantwoordelijk voor diefstallen in Alphen aan den Rijn en Leiden. De drie. afkomstig uit Alphen aan den Rijn en Amsterdam, blaken in januari van dit jaar in in een woning aan de Milanenhorst in de Leidse Merenwijk Destijds werd daar voor een bedrag van 60.000 gulden aan juwelen ont vreemd. 3*A jaar cel voor dader steekpartij HAZERSWOUDE/KOUDEKERK - De president van het Haagse Gerechtshof heeft in hoger be roep een vonnis van drie jaar en zes maanden onvoorwaardelijke celstraf uitgesproken tegen de 20-jarige L. van G. uit Hazers- woude. De veroordeling heeft betrekking op het doodsteken van de 21-jarie Hazerswoudenaar Pieter van den Berg op 16 augus tus vorig jaar in de Koudekerkse sociëteit "De Ridderhor'. Eerder had de Haagse rechtbank Van G. tot twee jaar en zes maan den veroordeeld, maar deze straf werd door de officier van justitie, die zes jaar had gëeist, te licht be vonden. De steekpartij op 16 augustus was een gevolg van onenigheid tus sen Van G. en andere bezoekers, die hem uit de soos hadden ver wijderd. Uit zijn auto haalde de Hazerswoudenaar een ijzeren staaf en een mes, waarmee hij te rugging naar "De Ridderhof'. Van G., wiens broer inmiddels zou zijn mishandeld, werd echter opnieuw weggewerkt. Bij zijn auto ontstond een vechtpartij, waarbij bij in het wilde weg met zijn mes is gaan steken en zijn plaatsgenoot Pieter van den Berg dodeliik trof. rijnsburg - de fontein die woning bouwvereniging Spinoza bij haar vijftig-jarig bestaan aan de ge meente Rijnsburg heeft geschon ken staat er op het moment ver waarloosd bij. Het speelse bouwwerk is hier en daar wil uitgeslagen en er ligt nogal wat rotzooi in. Voor ver schillende Rijnsburgers is dat een doorn in het oog. De voorzitter van de woningbouw vereniging, Van Egmond, heeft de vervuiling ook opgemerkt. Evenwel richt hij de beschuldi gende vinger niet op de dienst gemeentewerken van Rijnsburg. die voor het onderhoud verant woordelijk is. "Van de zomer heeft de jeugd nogal eens een pak waspoeder in de fontein ge gooid. Het was dan bellen-gebla zen", zegt Van Egmond. "En misschien slaat dat waspoeder nu wit uit oppert hij als moge lijke verklaring voor de vervui ling. Op gemeentewerken wordt, na confrontatie met het feit, be aamd dat er sprake van vervui ling is. Volgens de adjunct-direc teur Vink wordt er niet alleen waspoeder in de fontein gegooid, maar ook bietennat. "Dan spuit de fontein rood water. Dat vindt de jeugd mooi", verzucht hij. Tweemaal per jaar wordt de fon tein schoongemaakt. Éénmaal voor de fontein in werking wordt gezet (zo rond maart) en éénmaal voor de winter, wanneer de fon tein wordt stilgezet, aldus Vink. Binnenkort wordt de fontein dus weer schoongemaakt. Van Eg mond heeft hier vrede mee. "Wat het onderhoud betreft heb ik het grootste vertrouwen in de ge meente. De vervuiling is gewoon de oorzaak van vandalisme". DEN HAAG/SASSENHEIM - Den Haag heelt er weer een museum bij. Het is het Sik- kens Schildersmuseum dat gisteren officieel is geopend door de heer Kok, plaatsver vangend secretaris van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Staatssecretaris Brokx zelf was verhinderd omdat hij el ders in den Haag "druk bezig was met de leegstandswet" zoals een woordvoerder het uitdrukte. In het Schildersmuseum wor den allerlei voorwerpen uit het schildersambacht ten toongesteld. De collectie om vat voorwerpen uit de perio de van ongeveer 1750 tot 1950. Het totale oppervlakte van het museum bedraagt 500 vierkante meter en het aantal voorwerpen ruim 3000. Een greep uit de collectie: verfafbranders, verfspuiten, weeg- en meetapparatuur, sjablonen, potmolens, hand karren en de administratie van schildersbedrijven (met een rekening uit 1819). De grootste attracties zijn een compleet ingerichte schil derswerkplaats rond 1900 en een vernisfabriekje. Opvallend bij in het museum is dat achtergebleven verfres- ten op de voorwerpen niet zijn verwijderd. Op deze wij ze is veel van de 'schilders- sfeer' behouden gebleven. Grote man achter het Schil dersmuseum is de heer C.P. Tromp, technisch opleidings- ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente wordt wat minder scheu tig met het afgeven van een ge meentegarantie aan kopers van een huis (tot maximaal 250.000 gulden), waarvoor een hupo- theek moet worden afgesloten. Een gemeentegarantie biedt ban ken de zekerheid dat de gemeen te bijspringt wanneer een huizen bezitter in moeilijkheden raakt en zijn hypotheek niet kan aflos sen. In het verleden bracht een openbare verkoop van het huis meente hoefde dan financieel Nude woningmarkt is ingezakt ligt niet over de brug te komen. het bedrag dat een huis bij ge dwongen verkoop oplevert vaak lager dan de afgesloten h ïpo- theek. In het algemeen bedraagt de cxccuticwaarde 60 tot 70% van de handelswaarde. De gemeente gaat er nu wat scher per dan voorheen op toezien aan wie gemeentegarantie wordt ver leend. Degenen die in het verle den het voordeel van de twijfel kregen, zullen nu geen gemeente garantie meer krijgen. Volgens gemeentelijke gegevens zullen er in maart drie openbare verkopin gen plaats vinden van huizen, waarvoor een gemeentegarantie is afgegeven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21