LEIDSCH DAGBLAD Huizenbezitters in de knel 11 Rijt isweg tot toch Bodeg raven Omvangrijke wapenroof uit kazerne Vnght 'Uitkeringen elk halfjaar herzien' 800.000 Afghanistan en Iran bezwaard (MlHet Motorhuis Eén o]3 de tien kan hypotheeklasten niet meer dragen KALF LEEFT MET KUNSTHART Staking Belgen 't Waagje PERSONEN AUTO RAI Meubelfabriek Oisterwijk VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36396 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad|-hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon VUGHT - (GPD) Uit de Fre- derik Hendrikkazerne in Vught is in de nacht van woensdag op donderdag een groot aantal pistolen en mitrailleurs gestolen. Volgens de legervoorlieh- tingsdienst in Den Haag ontbreekt nog elk spoor van de daders. Ook over motieven voor de roof is nog niets bekend. De ma rechaussee heeft de zaak in onderzoek. De buit van de wapenroof bestaat uit zestien mitrailleurs (zoge naamde Uzi's), twintig pistolen, vijfentwintig oefen-Uzi's en één oefen-pistool. De oefen-exempla ren zijn onklaar gemaakt, waar door er niet mee kan worden ge schoten.Er is geen munitie gesto len. De dieven (de marechausse gaat er van uit dat er meer daders zijn) hebben op het terrein van de Fre- derik Hendrikkazerne een ruit van het wapendepot ingeslagen en vervolgens de tralies doorge zaagd. Soldaten van de wacht hebben niets gemerkt. De dief stal werd pas gisteren ontdekt door de beheerder van de wapen kamer. Bezuinigingsvoorstel Van der Doef (PvdA): DEN HAAG (GPD/ANP) - Het PvdA-Tweede Kamerlid Jaap van der Doef wil de kosten van sociale zekerheid beperken door elk half jaar te bekijken of de hoogte van de uitkering, gezien de gezinssituatie van de ontvan ger, nog wel klopt. Van der Doef denkt er daarbij aan om met name de uitkeringen aan leden van gezinnen waar meer in komens beschikbaar zijn, te ver minderen. Dat levert niet alleen bezuiniging op maar kan tevens de ruimte scheppen om de uitke ringen aan "krepeergevallen" te verhogen. Van der Doef, sociaal-economisch specialist van de PvdA, lanceerde het plan gisteren in het VARA- televisieprogramma "Achter het nieuws". Hij vindt dit idee veel beter dan het voorstel van het ka binet om de uitkeringen over de hele linie te herzien. Het voorstel van Van der Doef zal er bijvoorbeeld toe leiden dat in ge zinnen waar zowel de man als de vrouw werkt, de uitkering bij werkloosheid of arbeidsonge schiktheid vervalt als één van de twee nog wel een baan heeft die voldoende inkomsten oplevert. Het idee van Van der Doef doet sterk denken aan voorstellen die het CDA al eerder lanceerde om bij de vaststelling van de uitke ringen uit te gaan van het "gezins inkomen". Woordvoerder Weijers van het CDA was vanochtend niet be schikbaar voor commentaar. Ook de WD-fractie had nog geen reactie gereed. Eveleens burgemeester (Van een c r verslaggevers) VOORSCHOTEN - De voor malige PvdA-wethouder Ab Eveleens uit Voorschoten is benóemd tot waarnemend- burgemeester van Mijnshee- renland in de Hoeksewaard. Omdat deze gemeente bin nen vier jaar zal worden op geheven, is er voor deze pe riode een tijdelijke burge meester benoemd. Het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft met opzet ie mand gekozen die over veel bestuurlijke ervaring be schikt. Eveleens is zes jaar wethouder geweest en trad vorige maand af na een con flict met de overige leden van B en W en de meerder heid van de raad. (Zie verder pagina 2) ARNHEM (GPD) - Nederland krijgt de komende maan den te maken met een lawine van gedwongen verkopen van koopwoningen, waarvan de eigenaren de maande lijkse hypotheeklasten niet langer kunnen opbrengen. Deze sombere verwachting leeft in kringen van hypotheekverstrek kers en hypotheekadviseurs qu volgens voorzichtige schattingen al duizenden huisbezitters in de grootst mogelijke financiële pro blemen verkeren, In veel geval len bedraagt de achterstand in de betaling van hypotheekaflossin gen en rente al enkele maanden. De zwaarste klappen zullen vallen in die groep huizenkopers met een modaal inkomen, die vijfjaar geleden een hypotheek afsloten meer bedraagt en er geen voor uitzichten op een verbetering van de financiële situatie op korte termijn meer zijn. Een cijfermatig overzicht van het aantal huiseigenaren in financiële problemen is niet te geven. De hypotheekverstrekkers publice ren deze cijfers niet en ook de Nederlandse Vereniging van Hy potheekbanken in Den Haag be schikt niet over dergelijk feiten materiaal. tegen de toen geldende rentevoet Vol2ens voorzichtige schattingen Dr. Robert Jarvïk door 268 dagen met een kunsthart te leven. Het dier kreeg daarna een infectie zijn hand houdt dr. Jarvik het door hem geconstrueerde kunsthart. Utah (VS) poseert hier met het kalf Tennyson, dat een record vestigde moest toen worden afgemaakt. In (Van t r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/ LEIDEN De toekomsti ge rijksweg 11 tussen Lei den en Bodegraven wordt toch in zijn geheel aange legd. De regering heeft een motie van de Tweede Kamer om de aanleg voor lopig te beperken tot het gedeelte van Leiden tot en met Alphen aan den Rijn naast zich neergelegd, "onder meer om reden van verkeersveiligheid". De bewuste motie was in de kamer aangenomen door een meerder heid van o.a. PvdA, CDA en D'66. De VVD had er zich tegen Rus till weer Droog en vrij zonnig. In de nacht n ochtend lichte vorst met minimum temperaturen van min 1 tot min 6 gra den. Middagtemperatuur rond plus 3 graden. Zwakke zuidoosten wind. 14 FEBRUARI Zon op 7.57, onder 17.52 uur, Maan op 13.18, onder 4.37 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.30 en 22.45 uur, laagwater om 5.16 en 17.58 uur. verzet. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat wjl wel de uitspraak van de kamer uitvoe ren om de weg als enkclbaans autoweg uit te voeren. Papieren plan Het gedeelte van de geprojecteerde rijksweg 11 ten zuiden van Lei den (richting Voorschoten en Wassenaar) komt er deze eeuw niet. Dat staat nu wel vast, nu mi nister Tuijnman op dat punt de meerderheid van de Tweede Ka mer heeft gevolgd. De aanleg van dit weggedeelte blijft voorlopig een papieren plan. Overeenkomstig het standpunt van de kamer is verder de aanleg van rijksweg 3 door het groene hart van Holland langs Alphen aan den Rijn definitief van tafel geveegd. BRUSSEL (AFP) - De 800.000 Belgische ambtenaren zijn vandaag in het gehele land in staking gegaan tegen de loon stop waartoe het parlement vorige week heeft besloten. De besturen op nationaal, re gionaal en gemeentelijk ni veau zijn door de staking vol ledig lamgelegd. De Belgi sche televisie zendt slechts een minimaal programma uit. In de sectoren van de spoorwe gen, het onderwijs, gas en elektriciteit zijn gedeeltelijke stakingen van drie uren en langer gehouden. De loonstop heeft tot gevolg dat een verhoging van de ambtenarensalarissen boven 35.000 frank (ongeveer 2.500 gulden) gedurende twee jaar wordt geblokkeerd. Eindelijk een 'ander' kado voor een lage prijs! Kadoboetiek gaat morgen - helemaal vernieuwd - weer open. Aalmarkt 13, Lelden (20 stappen van de Waag). 8,5 9 procent. Bij de vijf jaarlijkse aanpassing, die voor hen nu voor de deur staat, zal de rente worden opgetrokken naar de nu geldende voet van bijna 12 procent. Dit betekent een lasten verzwaring van soms enkele honderden guldens per maand, belastingvoordeel meegerekend. Deze financiële lastenverzwaring komt nog extra hard aan doordat de verwachte inkomensstijging door de economische recessie uitbleef. De fors gestegen kosten van levensonderhoud doen daar nog eens een extra schep boven op. Volgens een woordvoerder van het landelijke hypotheekadviesbu reau Dubel in Arnhem, stellen de hypotheekverstrekkers zich in eerste instantie nog vrij soepel op: „De banken zullen niet direct tot gedwongen verkoop over gaan, maar eerst met de betrok kenen naar een oplossing zoe ken. De financiële situatie van de schuldenaar verandert in die tijd echter niet. De achterstand in de betaling blijft dus minimaal of even groot of groeit". Volgens het Arnhemse bureau zul len hypotheekverstrekkers pas stappen ondernemen wanneer de achterstand een half jaar of hypotheekdeskundigen be draagt het aantal huiseigenaren in financiële problemen op dit moment al een op de tien. 26 PAGINA'S Staatssecretaris Haars "Veel illegalen gaan terug naar huis" Koning Constantijn kust Griekse grond Kwestie van zwart geld nekt Coufoer Van Aardenne: geen importstop Benelux Conferentie niet-gebondenen vertraagd Wie koopt de 10.000e Kadett op onze Spoorlijnen In het zogenaamde Meerjarenplan Personenvervoer 1980-1984, waarin de regering haar ver keersplannen voor de nabije toe komst heeft opgenomen, slaat nu ook de aanpak van enkele knelpunten in het spoorvyegnet. Daartoe behoren de verhoging van de spoorbaan Leiden-Dc Vink cn het viersporig maken van de lijn tussen Leiden en Den Haag-Mariahoeve, evenals de lijn tussen Den Haag en Rijswijk. Ook het traject Gouda-Moor- drecht wordt in de nabije toe komst aangepakt met het maken van een vrije kruising en een viersporige Gouwcbrug. laatsteg^ 5 t|m 15 februari geopend van 10-17 en 19-22 uur zateidag en zondag 10-17 uur toegang I 7.50 frein-Toegang-bil|etten bij NS-stations Opel Kadett. Al 12 jaar de meest verkochte auto! Daar heeft Het Motorhuls hard aan meegewerkt: bijna 10 000 hebben we er in de loop der jaren afgeleverd, da s bij elkaar een file van zo n 50 km! En die 10.000e gaat er de komende weken uit. Tijdens de Grote kadett Show, die nu in onze showroom wordt gehouden. Reken maar dat wij de gelukkige koper en zijn gezin op een fabelachtige manier in de bloemetjes zetten. Misschien bent u het wel! Trouwens, het Is nu één-en-SI voordeel bij Het Motorbuis. kijkt u even mee naar bet sbowprogramma? Alle kadetts in vele uitvoeringen en kleuren nu bij elkaar. Ook de unieke Kadett-Flair, met z n razend voordelige sportpakket. Nü bestellen, geld verdienen, want binnenkort gaan alle prijzen omhoog. Onze verkopers stelen de show met nog fascinerender Inruilprijzen dan anders! vondellaan 80, Lelden. "tel. 071-769313. Vy~ Deze aktie loopt ook bi] Het Motorhuis in katwijk, Leidschendam en voorschoten. S NEW DELHI (Reuter'AFP/UPI) - Afghanistan en Iran hebben van ochtend de formulering van de slotverklaring op de conferentie van niet-gebonden landen in New Delhi (India) vertraagd. Zij maakten om verschillende rede nen bezwaar tegen het voorstel om via de slotverklaring terug trekking van buitenlandse troe pen uit Afghanistan en Cambod ja te eisen. De delegatie van Afghanistan stond erop dat de naam van haar regering in de slotverklaring werd opgenomen. Maar bij ver schillende andere delegaties stuit dat op zwaar verzet omdat het met name noemen van de door de Sowjet-Unie in het zadel geholpen regering van Babrak Karmal kan worden uitgelegd als een stilzwijgende erkenning van dat bewind. Iran vond het ongepast om terug trekking van buitenlandse troe pen uit Afghanistan en Cambod ja te eisen en dat niet van toepas sing te verklaren op Iran. Het westen van Iran wordt door Irak bezet gehouden en dit land pie kert er niet over zijn troepen te rug te trekken voordat de onder handelingen over de "oorzaken van het conflict" (tussen Iran en Irak) zijn begonnen. Een speciale commissie bereikte vanochtend vroeg overeenstem ming over de slotverklaring, waarin tot terugtrekking van buitenlandse troepen uit Cam bodja en Afghanistan werd opge roepen. Volgens deze ontwerp- vcrklaring zouden de onafhanke lijkheid en met-gebondenheid van beide landen moeten wor den hersteld. De Sowjet-Unie en Vietnam werden hierbij nadruk kelijk niet genoemd. De vraag of Egypte uit de organisa tie van niet-gebonden landen moet worden gestoten, zal voor uit worden geschoven naar de topconferentie van de staats hoofden van de niet-gebonden landen in Bagdad. Een datum voor deze conferentie is nog niet vastgesteld. ar;. I2jaar garantie lbonaangevend in eiken. Berkel(ZH) Beverwijk Noordeindscwcg 116 Parallelweg I00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1