"Je hoeft er geen manwijf voor te zijn Bommen op Corsica President van Zuid-Korea wint c5 Geen Starfighters van België voor Taiwan Nieuwe kinderbijslag in een keer doorvoeren De vrouw in het leger wil dezelfde rechten en plichten als de man. Die integratie, zoals dat met een moeilijk woord heet, vindt ze niet meer dan billijk. We praten erover met overste A.M.T. Wind van de landmacht, die constateert dat steeds meer vrouwen in onze krijgs macht een werkkring vinden. „Een gunstige ontwikkeling", zegt ze, „want door de geboortebeperking zullen er straks te weinig mannen zijn voor dat leger." Kortom: het stoere legerkistje ruimt allengs veld voor de zwartgelakte damesschoen. Zonder naaldhak weliswaar. Lt-kolonel Wind: 5>5> DEN HAAG - Een barse mannenstem hoeft het straks niet meer per se te zijn, die „Ingerukt mars" roept of „twee weken zwaar" uit deelt. In de (naaste) toekomst kan dat net zo goed een vrouwen stem zijn. Immers, net als de man in de krijgs macht wil ook de vrouw een eerlijke kans om de lakens te mogen uitdelen. De vrouw in de krijgsmacht wil integreren en zal dat ook de komende jaren. Met de zelfde rechten en plichten als de man. Milva, Marva en Luva behoren aanstonds dus tot het verle den. Overste luitenant-kolo nel A.M.T. Wind van de land macht vindt dat prima. Ze wil daar ook wel over praten, mits we maar niet aankomen met flauwe smoesjes als zou elke officiersmess nu plotsklaps van een tampon automaat moeten worden Menstruatie Ze vindt ze trouwens zwaar overtrokken, de problemen die nu worden geschapen rond de lichamelijke toe stand van de vrouw. Bewe ringen als zou alleen al de menstruatie de vrouw voor bepaalde functies binnen het leger uitsluiten, zegt de over ste irreëel te vinden. Volgens haar laat de vrouw in de krijgsmacht zich niet kisten door ongesteldheid. „Het blijkt trouwens dat ze er min der last van heeft, dan de vrouw die thuis zit." Nee, het zijn heel andere rede nen, die overste Wind doen voorspellen dat de integratie van de vrouw in de krijgs macht niet gemakkelijk zal verlopen. „Het is een mense lijk proces dat jaren kan gaan duren. En dat is niet verwon derlijk want het leger is altijd een mannenzaak geweest. Daarom vind ik het volstrekt normaal, wanneer de man in het leger in den beginne nog al afwijzend staat tegenover onze integratie". Spierkracht Die integratie zal er voor moe ten zorgen dat men straks niet louter aan geneeskundi ge en administratieve func ties denkt, wanneer de vrouw in het leger ter sprake komt. „Als een vrouw bij de infan terie wil, moet dat kunnen", meent de luitenant-kolonel. „Dan moet er getest kunnen worden of ze daarvoor op- leidbaar is." „Natuurlijk", knikt overste Wind, „bij de infanterie wordt er in lichamelijk op zicht nogal wat van je ver langd. En voor een vrouw zal dat niet meevallen. Haar spierkracht is immers vijftien procent minder dan bij de man. Fysiek is ze minder sterk en daarom zal ze voor de hoogste functiegroepen vermoedelijk niet in aanmer king komen, maar voor de la gere functiegroepen wellicht wel." Emotioneel Zodoende zegt overste Wind ook: „Hoewel de vrouw ge lijk is aan de man, zal zij nooit zijn gelijke worden." En dat bedoelt ze niet in emotioneel opzicht. „Nee, ik geloof, of schoon een vrouw misschien dens de opleiding geeft dat wrijvingen, waardoor de man geneigd is te zeggen: Kind, ga toch de was doen'. Daarom, benadrukt overste Wind nog eens, is de integra tie van de vrouw in de krijgs macht vooral een kwestie van aanpassing van beide kanten. Te meer nu er door de toene mende werkloosheid in ande re bedrijfstakken bij die vrouw een stijgende belang stelling waarneembaar is, om bij het leger te gaan dienen. Manwijf Volgens de overste is daf een gunstige ontwikkeling, te meer omdat er straks door de In vroeger tijden was het nogal eens uit patriottisme dat een meisje die stap deed. Tegen woordig doet ze het veeleer om zich te onderscheiden van de kudde, die uitzwermt naar kantoren en winkels. „Bovendien", voegt de over ste eraan toe. ..biedt het leger dikwijls goede toekomstmo gelijkheden. En je hoeft er beslist geen manwijf voor te zijn. om bij de krijgsmacht wat te bereiken." Maar de vrouw die in het leger wil. moet wel standvastig zijn en hard voor zichzelf. Ze moet een doorzetter wezen met verantwoordclijksge- voel, aldus luitenant-kolonel Wind. Vier jaar Haar verwachtingen zijn hoog gespannen, waar het vdc ge lijkheid lussen man en vrouw in het leger betreft. ..Ook voor de krijgsmacht is het een goede zaak wanneer straks ook de vrouwen in aanmerking komen voor de hoge functies. Al was het maar omdat een vrouw pre ciezer is en daardoor minder gauw bepaalde zaken ver waarloost." De vrouw in het leger is uiter aard vol lof over de betere carrièremogelijkheden, die nu voor haar in het verschiet liggen. „Maar aan de andere kant", stelt overste Wind. „vindt ze het vervelend dat de contracten nu langer gaan worden. Nu moet je voor ten minste vier jaar tekenen. Voor een meisje van zeven tien, dat net van school komt. is dat natuurlijk een heel eind weg." Huwelijk „Inderdaad, zo'n meisje moet er nogal wat voor opofferen. Ze moet bereid zijn overge plaatst te worden. En ik weet wel: dat maakt een hu welijk er niet gemakkelijker op. Maar we verwachten van zo'n meisje dan ook, dat ze weet waaraan ze begint, wanneer ze bij ons komt." ,We hopen", aldus de luite nant-kolonel. „dat ze terdege beseft, dat ze het niet gemak kelijk zal krijgen in een man nenwereld als het leger van daag de dag nog is. Daarom is het van het grootste belang dat zo'n meisje goed wordt opgevangen Anders is de kans groot, dat ze faalt. En dat zou zonde zijn. Daar is de integratie niet voor." geboortebeperking te weinig mannen voor het leger zullen zijn. Voor de vrouw zou dat, volgens haar, ook een mooie beweegreden kunnen zijn om de krijgsmachtgelederen te komen versterken. bij de infanterie wil, gevoeliger is, zij in tijd van oorlog net als de man niet zal terugschrikken om een wa pen te gebruiken." En andersom? Zal een man niet de neiging hebben een vrouw te sparen, juist omdat ze een vrouw is? De overste, overigens mede-- samenstelster van het rap port 'De vrouw in de krijgs macht': „Daar geloof ik niks van. Het is namelijk niet een mens of vrouw die je dan te genover je hebt, maar simpel de vijand. En bovendien: als het echt om gevechten aan het front gaat, zal een vrou welijke soldaat net zo zijn uit gedost als een mannelijke. Dan zie je het verschil nau welijks." Wrijvingen Een vooroordeel dus. En niet het enige, volgens luitenant- kolonel Wind, die een poosje geleden poolshoogte heeft genomen in Amerika, waar de vrouw al enige tijd in de krijgsmacht is opgenomen. Vooroordelen. Neem slechts de opleiding en met name het technische gedeelte ervan. De man in het leger beschikt meestal over een technische inslag, een vrouw daarente gen minder gauw. Zij heeft dus een achterstand en tij SEOEL, Zuid-Korea (AP) - Bij de verkiezingen in Zuid-Korea voor een electorale raad heeft presi dent Chun Doo-Hwan's rege ringspartij zoals werd verwacht een grote overwinning geboekt, die Chun verzekert van een nieu we termijn van zeven jaar als lei der van het land. De thans gekozen afgevaardigden komen op 25 februari bijeen om de benoeming van de 50-jarige Chun voor een nieuwe termijn te formaliseren Chun kwam de af- Paisley geschorst voor lagerhuis LONDEN (Reuter/UPI) - De Noordierse protestantse politi cus dominee Ian Paisley is giste ren voor de duur van vijf dagen geschorst als lid van het Britse lagerhuis omdat hij de Britse mi nister voor Noord-Ierland, Humphrey Atkins, "leugenaar" had genoemd. Tijdens routinevragen aan minister Atkins beweerde Paisley dat op een avond in januari, toen twee vooraanstaande protestantse po litici in Noord -Ierland door strij ders van het Ierse Republikeinse Leger werden neergeschoten, een patrouille van het Britse leger "in een welbekend republikeins huis in de omgeving"van 'trijntje en wijntje werden voorzien'. Toen minister Atkins weigerde op de bewering in te gaan, riep Pais ley: "Dit is doofpotstopperij, leu genaar". De voorzitter van het lagerhuis, george Thomas, verzocht de do minee zijn woorden terug te ne men, maar hij weigerde waarop Thomas hem voor vijf zittingsda gen schorste. gelopen achttien maanden in Zuid-Korea aan de macht na een reeks incidenten, waarbij het le ger was betrokken. De verkie zingscommissie gaf Chuns De mocratische Partij 3.676 zetels in het 5.278 leden tellende college. De raad volgt bij stemmingen eenvoudig het meerderheids principe. Hoewel zij geen enkele kans had den, deden naast de onafhankelij ke partij die 1.123 zetels vergaar de, nog drie partijen aan de ver kiezingen mee, te weten de De mocratische Koreaanse Partij (411) de Koreaanse Nationale PARTIJ (48) en de Partij voor Burgerrechten (20). De regering maakte bekend dat de officiële ambtsaanvaarding van de president zal plaatsvinden op 3 maart. Unifillers gegijzeld DEN HAAG (ANP) - Een nog onbekend aantal Nederland se Unifil-militairen is woens dagmiddag door vijf 'gewa pende elementen' in Zuid- Libanon gegijzeld bij de con trolepost Kafra en na enige tijd ongedeerd weer vrijgela ten. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van de fensie gisteren bekend ge maakt. De vijf mannen, van wie de her komst tot nu toe nog niet be kend is, overvielen de dienst doende Nederlandse militai ren bij de controlepost en ont wapenden hen. Toen na enige tijd de commandant van de militairen arriveerde, werd ook die gevangen genomen. DEN HAAG (ANP) - Minister van der Klaauw buitenlandse zaken) ontving gisteren de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Chadli Klibv(links). Deze liet de Nederlandse bewindsman, die voorzitter is van de Europese ministerraad, weten dat de Europese Gemeenschap een construc tieve rol kan spelen bij het zoeken van een vredesoplossing voor het Midden- Oosten. BRUSSEL (GPD) - België heeft er van afgezien 52 Starfighters terug te verkopen aan de fabriek, Lock heed in de VS. nadat was geble ken dat Lockheed ze wilde door verkopen aan Taiwan. Dit plan van Lockheed was, eerder dan de Belgische regering, de regering van de Chinese volksrepubliek ter ore gekomen, wiens ambassa deur er vervolgens bij de Belgi sche regering op had aangedron gen af te zien van deze transactie. Volgens het ministerie van Lands verdediging in Brussel is België, dat met Taiwan geen diplomatie ke banden onderhoudt, niet van plan deze vliegtuigen hetzij rechtstreeks, hetzij dat we iets ondernemen tegen een land waarmee we wel diplomatieke en zakelijke relaties hebben". De 52 F-04 Starfighters, die evenals in Nederland worden vervangen door de F-16, zijn thans overi gens "voor ieder te koop". Een van de belangstellenden is Tur kije, dat al eerder van Nederland (25 stuks) en de Westduitse mari ne Starfighters had gekocht. In beide gevallen ging het daarbij om Starfighters die indertijd door de VS waren geschonken in het kader van het Militaire bij standsprogramma. Een vergelijkbare transactie, van achttien Starfighters. heeft in middels ook plaatsgevonden van België naar Turkije, zij het dat Belgie ze heeft geschonken. Reactie op gerechtelijke uitspraken PARIJS - Op Corsica is het record bomaanslagen op een enkele dag nu gebroken met een totaal van 46 aanslagen. Vooral ban ken, restaurants en winkels hadden het te verduren. Ze be hoorden zonder uitzondering aan 'vastelanders' en aan Corsi- eanen die na een verblijf in Frankrijk naar hun eiland wa ren teruggekeerd. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is nog door geen enke le groepering opgeëist. Ze is on getwijfeld de reactie op de uit spraken in een langdurig Corsi- canenproces die deze week in Parijs vielen. Het proces was de afrekening met een typische Corsicanen-opcrct- te van vorig jaar januari, waarin het Franse Hof voor Staatsveilig heid drie van de verdachten vier jaar gaf en twee anderen ieder twee jaar. De meeste verdachten zaten al een jaar in voorarrest. Een aantal van hen was een hon gerstaking.begonnen, die zij 50 dagen uithielden. Vorig jaar januari hadden leden van een afscheidingsbeweging in een bergdorp ten noorden van Ajaccio twee van hun tegenstan ders gearresteerd. Het waren een wapenhandelaar en een brand weercommandant die in het klei ne Bastelica onduidelijk geble ven bezigheden waren komen verrichten De beide mannen werden er door de aulonomisten van vél dacht eéh van hun leidei te hebben ver moord Te\ ens /mi een van hen - de brandweercom mandant - oen 'stille' zijn ge weest in dienst van de anti-af- scheidingsbcweging 'Francia'. Hoewel Bastelica door het Franse gezag werd bezet met een luid ruchtigheid waarvan alleen zij het geheim bezit, wisten de Cor- sicanen met hun buit naar Ajac cio te ontkomen, waar zij zich in het hotel 'Fesch' verschansten. Tijdens het beleg van dit hotel vielen drie slachtoffers, waarvan er twee in alle k'unzighcid door de politie werden doodgescho ten. Alle verdachten in het proces wa ren lid van de UPC. die geweld loosheid in zijn vaandel voert Hun verdedigers hadden uitge roepen: „De Corsicanen hebben liefde nodig, wij hebben allemaal liefde nodig en geen betuttel". De uitspraken van het Hof voor Staatsveiligheid waren daarop in waardige stilte aangehoord De 46 knallen op het moeder-eiland kondigen nu de nieuwe ronde aan in deze tragedie waarin con stant tegen dovemansoren wordt gepraat. DEN HAAG (GPD) - De regering voelt niets voor een overgangsre geling bij de afschaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtige kinderen (16- en 17- jangen). Zo'n regeling zou de be- De vervoersbonden FNV hebben fel geprotesteerd tegen een 'spontane loonsverhoging' van één procent, en een verbete ring van de afwezigheidstoeslag, die de werkgeversorganisaties in het beroepsgoederen vervoer per 1 januari aan de aangesloten ver voersbedrijven hebben geadvi seerd Volgens de bonden kan de eenzijdige verhoging, nog vóór dat de cao-onderhandelingen voor '81 zijn begonnen, ring stichten. sparingen die met het opheffen worden beoogd grotendeels te niet doen Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dit gisteren aan dc Tweede kamer laten weten. In meerderheid had de Kamer om een overgangsregeling gevraagd Wie nu kinderbijslag voor een gedeeltelijk leerplichtig kind ontvangt, zou die bijdrage nog enige tijd moeten houden, was de suggestie De Graaf houdt eraan vast, dat de bijslagregeling met onmiddellij ke ingang volledig overboord moet worden gezet. Een gangsregeling zou het bespa ringsefgecl van 23.5 miljoen gul den terugbrengen tot acht mil joen. Dat acht de regering onge wenst. De afschaffing van de kin derbijslag voor gedeeltelijk leer plichtigcn maakt deel uit vai pakket ombuigingen dat de rcg«- ring voor dit jaar heeft bedacht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17