Niet te gauw schrikken Post-ploeg geeft winst uit handen Strijd in LSB spitst zich toe aaom Mini-équipe naar indoorkampioenschap Christenen: olie en porno Islamieten: dom en vuil 5Mijn poes zit in het orgel VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 Ex-ploegmaat neemt leiding over HYERES (GPD) - Peter Post en zijn renners, zo superieur begonnen, hebben hun kan sen op de eindoverwinning in de Ronde van de Middellandse Zee verspeeld. De ironie wil dat hun vroegere ploegmaat Stefan Mutter, voor wie dit jaar geen plaats meer was omdat hij zich onder meer niet met volle overgave kon schikken in een knechtenrol, nu de nieuwe leider is. De wijze waarop de wedstrijd uit handen werd gegeven noemde Peter Post „zwak, erg zwak". De uitslag onderstreepte die woor den: Stefan Mutter arriveerde in een kopgroepje van drie renners met 11 minuten en 25 seconden voorsprong aan de finish, wat be tekent dat hij zo goed als zeker eindoverwinnaar zal worden. In het algemeen klassement heeft de best geplaatste Raleigh-ren- ner. Frank Hoste, een achter stand op Mutter van 11 minuten en 2 seconden. De verklaring voor het achterblij ven van de ploeg-Post lag in de gezamenlijke beslissing om Ger- rie Knetemann bij te staan toen die was gevallen (een wegslaand voorwiel) toen hij bezig was met een achtervolging op de solo rij dende Stefan Mutter. Met het grootste deel van zijn ploeg maats als toeschouwers krabbel- Voor de meer dan 30.000 deze lotto was er een prijzenbedrag be schikbaar van f 1.714.633,78. lste prijs: 1 winnaar, die bruto f66.666.67 ontvangt, 2e prijs: 10 win naars, die elk bruto f 15.792,40 ontvan gen, 3e prijs: 248 winnaars, die elk f955,10 ontvangen, 4e prijs: 9.844 win naars, die elk f32,- ontvangen, 5e prijs: 20.235 winnaars, die elk f 15,60 ontvan gen. Uitslag toto no 6. Voor de bijna 500 winnaars in deze toto was een prijzenbedrag beschikbaar van f238.508,90. Ie prijs: geen winnaar, van dit prijsbe- drag van f71.552,57 gaat als jackpot naar toto no. 7 een bedrag van f 23.850,89. Het resterende bedrag gaat naar de overige winnaars van deze week, 2e prijs: 23 win naars, die elk bruto f 3.110,90 ontvangen, 3e prijs: 467 winnaars, die elk f306,40 ontvangen. Uitslag Toto-gelijk no. 6 Voor de ruim 3.000 winnaars in deze to to-gelijk was een prijzenbedrag beschik baar van f33.075,20. Ie prijs: geen winnaar, van dit prijsbe- drag van f9.992,56 gaat als jackpot naar toto-gelijk no. 7 een bedrag van f2.480,64. Het resterende bedrag gaat naar de overige winnaars van deze week, 2e prijs: 7 winnaars, die elk f590.60 ont vangen, 3e prijs: 128 winnaars, die elk f83,90 ontvangen. 4e prijs: 3.045 win naars, die elk 5,10 ontvangen. de Knetemann (schaafwonden op zijn linkerbovenbeen) over eind, waarna hij met de gebun delde macht van zijn collega's te rug kwam bij het peloton. Op dat moment was het te laat voor een actie die nog enige kans van sla gen kon hebben. De bochten in de wegen waren zo talrijk en de risicofactor lag op het door de re gen spekglad geworden asfalt dermate hoog, dat een felle jacht op de kleine groep koplopers (Jones, Mutter, Verschuere en de latere ritwinnaar Tinazzi) uitge sloten was. „Bovendien", zei de onttroonde leider Frank Hoste, „gokten we verkeerd door te wachten op een aanval van de ploeg van Bernau- deau. Die mannen zaten er giste ren met zijn vijven bij. zodat we dachten: die gaan wel wat onder nemen. Maar dat gebeurde niet. Ze bleven zitten. En omdat nie mand meer iets deed, liep onze achterstand zo hoog op". De ploeg van Peter Post zal het door die ontwikkeling moeten hebben van incidenteel succes. Voor Gerrie Knetemann ligt daartoe - afhankelijk van de ge volgen van zijn val een kans op de Mont Farron, waar vandaag, een klimtijdrit van 8,5 km wordt gereden. „Normaal gesproken", aldus Knetemann, „moet ik daar behoorlijk kunnen presteren. Het gaat er alleen om of ik veel last krijg van die blessure. Bo vendien ben ik wat in het nadeel doordat ik nu pas mijn eerste koersen rij. Toen we hier startten had ik sinds het Criterium van Oisterwijk in oktober niet meer op de weg gereden. Ik ben hier dus eigenlijk vorm aan het op doen". Hetzelfde geldt ook voor Joop Zoe temelk, die met zijn achterstand van 19 minuten en 54 seconden de slechtst geklasseerde renner van zijn ploeg is. Zoetemelk: „Vorig seizoen stopte ik eerder en nu begon ik later. Logisch dat ik er hier moeite mee heb. Maar dat was ingecalculeerd. Als ik met de Waalse klassiekers maar weer in vorm ben, dan is het goed". De uitslag van de tweede etappe Fréjus- Verschuere 3.13.32, 3. Mutter; nes (z.t. als Verschuere). 5. Bertin 3.23.01. 22. op 11.25 Wijnands. 25. ex- aequo Knetemann. Zoetemelk, Raas, nands). iet algemeen klassement: 1. Mutter 5.59.23, 2. op 4 seconden Jones, 3. Ti nazzi op 8.32, 4. Verschuere op 8.47, 5. Hoste op 11.02, 11 Hinault op 11.07. 19. Knetemann op 11.33. 21. Saronni op 11.33. 21. Raas 6 10.56. 22. Wij nands 6.10.58, 23. Lubberding 6.10.59, 24. 6.11. 35 Priem 6.12.49. 58. Van de Hoek 6.19.13, 66. Zoetemelk 6.19.17. PAGINA 15 Knetemann vecht terug na zijn val, maar Mutter heeft zijn slag SOESTDUINEN (GPD) - Dc eerste klus die de nieuwe trainings- coordinator van de KNAU, Her man Buuts, tijdens een interna tionaal kampioenschap moet op knappen is bepaald geen tijdro vende. Mede door zijn toedoen reizen namelijk maar drie Neder landse atleten met begeleider Buuts af naar Grenoble, waar op 21 en 22 februari de Europese in doorkampioenschappen worden gehouden. Het is exact het drietal dat in het korte indoorseizoen aan de limie ten heeft voldaan: Koen Gijsbers van De Bataven Leiden via zijn recordtijd van 47,1 sec op de 400 meter, Maritta Overwater van Startbaan Amstelveen via haar hoogtesprong van 1.85 m en Edi- ne van Heezik vanwege haar re cord vertesprong van 6.35 m. Herman Buuts hoopt dat van dit trio Koen Gijsbers en Edine van Heezik de finale zullen bereiken, „maar dan zal er nog beter ge presteerd moeten worden dan tijdens hun geslaagde recordpo gingen". Nieuwkomer in het in ternationale atletiekwereldje is Maritta Overwater. van wie men bij de KNAU mogelijk een nieuw persoonlijk record verwacht. LEIDEN Het eerste schaaktiental van Lisse en het derde team van Philidor gaan in een on derling duel uitmaken wie er kampioen van de Leidse schaakcompetitie wordt. Philidor 3 is mo menteel de koploper in de promotieklasse. De Leidenaars hoefden tot nu toe slechts'éen punt in te leveren, en staan daar door op 11 punten uit zes duels. Lisse verloor éénmaal en moet het met 10 punten doen. In de slot- ronde komen beide teams echter tegenover elkaar te staan, zodat de strijd nog volledig open is. Onderaan is de degradatie van Bo degraven reeds een feit. Wie de Rijnstreek-ploeg naar de eerste klasse vergezellen gaat is nog on duidelijk. Voorschoten 2, LSG 3, Katwijk 1 en Alphen 1 zijn allen nog gegadigden. Ook de zesde plaats Jpiedt overigens nog geen garantie op behoud van het pro- molieklasserschap want de ver moedelijke terugkeer van LSG 2 uit de KNSB-competitie kan nog een derde team uit de hoogste LSB-klasse doen tuimelen. Eventuele promotie van de nieu we Leidse kampioen kan dit al les weer ongedaan maken. Zowel Lisse als Philidor 3 hadden in de vierde en de vijfde ronde weinig moeite met het incasse ren van de winstpunten. Lisse verschalkte Bodegraven en Al phen op overtuigende wijze, ter wijl Philidor 3 Voorschoten 2 en SKatwijk op nederlagen trakteer de. In de zesde ronde leken beide teams lastiger opponenten te hebben, maar ook ditmaal wer den het probleemloze zeges voor de nummers'éen en twee. Philidor 3 stelde tegen Daniël No- teboom 1 met een voorlopige 3'/2- 5'/2 de winst veilig. Aan de top- borden hielden de beide kem phanen elkaar aardig in even wicht: 2-2. De zwakke staart werd dc Noord wijkers echter noodlottig: 3V2-V/2 voor Philidor. De partij tussen Vergeer en Turk werd afgebroken, met remise als waarschijnlijke uitslag, waarmee de eindstand od 4-6 voor Philidor zou komen. Bovenin wist Brag- gaar Jan Bakker in tijdnood van het bord te drukken, terwijl Van Gfwegen een stuk cadeau kreeg van de Boer, die daarvoor de be schikking had over een uitste kende positie. Binnendijk won voor D.Noteboom een wisselval lige partij tegen Gerritsen, Scherpenisse was in de tijdnood fase te sterk voor Van Overeem. Lisse betoonde zich duidelijk ster ker dan opponent LSG 3: 7-3. Op de laagste vier borden scoorden de Lissenaren maar liefst vier volle winstpunten. Het duel werd in eerste instantie bij een 4-1 voorsprong voor Lisse afge sloten. De winst kon de Bollen streekbewoners toen al niet meer ontgaan. Rob van de Aardweg bleef op het kopbord Geertsma de baas. Guus van Dijk en Nieuwland deelden na zware strijd het punt. John van Dijk buitte in de tweede zitting zijn voordeel op Frielink goed uit. Van der Marei zorgde met een fraaie winst-partij óp Michels voor een Leids tegenpunt. Alphen had geen problemen met Bodegraven: 2-6 voorlopig. Het treffen tussen Katwijk en Voor schoten 2 kende een uiterst sen sationeel verloop Katwijk sloot de eerste zitting rnet een voorlo pige 2'/2-l'/2 voorsprong af, en leek gezien de hangpartijen uit stekende winstkansen te bezit ten. Bij het uitspelen pakte het echter anders uit. Wouters en De Vries toverden remisestanden te gen M.v.d.Plas en Smit in over winningen om, terwijl Van Vleu ten een verloren positie tegen P v.d.Plas remise wist te houden. Slechts Van der Kooy verloor van Dubbeldam. Bij de huidige 4-4'stand beschikken de Voor schoten reserves over twee gun stige stellingen, zodat een totaal zege voor de bezoekers nu waar schijnlijk is. De uitslagen uit de vierde, vijfde en zes de ronde: Philidor 3-Voorschoten 2 6- 4, Katwijk 1-LSG 3 3-7; D.Noteboom 1-Alphen 1 5-5; Lisse 1-Bodegraven 1 7-3: Philidor 3-Katwijk 1 7-3; LSG 3- D.Noteboom 1 3'/fc-6VfeVoorschoten 2-Bodegraven 1 6'/2-3l/2; Alphen 1-Lis se 1 3-7; D.Noteboom 1-Philidor 3 3'/::- 5Ms; Bodegraven 1-Alphen 1 2-6; Lisse 1-LSG 3 7-3; Katwijk 1-Voorschoten 2 1 10-38; 3 D.Noteboom 1 7-33, 4 Al phen 1 6-29; 5 Voorschoten 2 6-28; 6 LSG 3 4-28Vb; 7 Katwijk 1 4-26' 2; 8 Bo degraven 1 0-19. Een mini-equipe dus. want vorig jaar nam in Sindelfingen een vijf tal Nederlanders deel Daarbij Klaas Lok die in een klein veld deelnemers zilver op dc 3000 me ter pakte. Lok zag zijn voorberei ding vanwege ziekte stagneren en moest afzeggen, waarbij de se lectieheren van de KNAU een probleem bespaard werd. Het is namelijk moeilijk om een zil veren-medaillewinnaar thuis te laten, „maar tijdens het telefoon tje met Grenoble is me duidelijk geworden dat er daar niet als in Sindelfingen maar vier. maar ze ker twintig dne-kilometerlopers zullen starten", aldus Herman Buuts die nauwelijks kon verhe len dat ook een gezonde Klaas Lok niet zeker zou zijn geweest van de Franse trip. Inmiddels is bij de KNAU ook de inschrijving binnen voor de Eu ropese jeugdkampioenschappen die in augustus in Utrecht wor den gehouden. Liefst 900 aan meldingen waarvan 100 uit Rus land, werden ontvangen, waar van er naar verwachting 750 zul len overblijven. Wat betreft de financile stand van zaken kon het KNAU-bestuur gisteren opgelucht ademhalen. De tweede hoofdsponsor - de eerste kon niet aanwezig zijn om dat de belastingdienst op bezoek was - tekende het forse contract, zodat de ook uit andere bronnen puttende KNAU aardig op weg is de begroting van 1.4 miljoen rond te krijgen. Olof-races van de baan BLADEL (ANP) - De jaarlijkse Olof-motorraces zullen in 1981 voor de eerste keer in twaalf jaar niet worden gereden. Financiële problemen vanwege het feit dat een groot aantal top- motorcoureurs zich op de vastge stelde dag (zondag 12 april) bij an dere races bevindt, hebben de or ganisatoren van de races genood zaakt de wedstrijden, die evenals vorig jaar op het circuit in Zand- voort zouden worden gehouden, af te zeggen. Na elf jaar rijden op de Beekse Ber gen, verhuisden de races in 1980 om veiligheidsredenen naar Zandvoort. Een matige financiële opbrengst noopte de organisatie dit jaar meer sponsors te zoeken. Dat lukte in eerste instantie, maar door het wegvallen van coureurs als Randy Mamola (Donington Park)en Wil Hartog (Paul Ricard) en anderen die de voorkeur ga ven aan wedstrijden in Engeland en Frankrijk, verviel een groot deel van de sponsoring. Commissie bijbelgezagEr is méér aan de hand dan alleen een generatiekloo f Het steeds verder uiteen groeien van verschillende geloofsbelevingen in deze kerk is voor de gerefor meerde synode een be langrijke reden geweest voor de studie over het bijbelgezag die deze week de plaatselijke kerken is toegezonden. Men verstaat eikaars bedoelingen niet meer. Niet alleen in veel ge meenten maar ook in veel gezin nen wordt op verschillende golf lengten gedacht en gesproken. Er zijn mensen - zo schrijft de be wuste synodecommissie in haar rapport over het bijbelgezag - die totaal zijn afgeknapt op wat hun in het verleden als "erfdeel" is meegegeven. Zij kunnen er geen kant meer mee uit. Anderen daarentegen verklaren alle pro blemen uit een afglijden van de bijbelse waarheid en van het wa re geloof. De commissie meent, dat deze te genstelling niet mag worden af gedaan als een "generatiekloof. Er is meer aan de hand. Overgang Op allerlei gebied voltrekken zich zeer ingrijpende veranderingen. Dat gaat aan niemand voorbij. "Wij staan midden in de over gang naar een nieuw denkkli maat". In dat proces doet zich een zekere scheiding der geesten voor. "Er zijn er die het nieuwe met openheid tegemoet treden en het bewust en positief waar deren. Anderen sluiten zich er voor af en verwerpen het als on heil". Eén oorzaak van stroef contact tussen islamieten en christenen zijn de vooroordelen. Pietro Rossano, secretaris van de Vaticaanse afdeling voor de niet-chris tenen, heeft gemerkt, dat islamieten de christenen vaak alleen maar kennen van de oliemaatschappijen, het toerisme ende pornografi sche pers. Ook is de christelijke "gelijkheid" van man en vrouw een obstakel voor een beter begrip tussen beide godsdiensten. Aan de andere kant houden christenen er een vertekening van het islam- geloof op na. De wijsheden van de koran worden zo nu en dan wel geciteerd, maar wij houden de Arabieren voor onontwikkeld. En ook vinden wij ze vuil en onwelriekend. Op hun beurt ervaren christenen, volgens Rossano, de islamitische eenheid van geloof en politiek als een hindernis. Islamieten menen, dat zij een gelukkige samenleving kun nen stichten als het geloof in God wordt verkondigd, van zijn wil wordt getuigd en zijn wet aan de mensen wordt opgelegd. De opleving van de islam verklaart de Vaticaanse secretaris voor de niet- christenen uit een "schipbreuk lijden" van het kapitalistische en mar xistische systeem. Volgens de samenstellers van het geschrift kent de bijbel zelf deze tegenstelling zó niet. Jezus heeft het in een gelijkenis duidelijk over "een heer des huizes, die uit zijn iioorraad nieuwe en oude dingen te voorschijn brengt". Ook de mensen van de Reforma tie hebben in de belijdenisge schriften van toén gepoogd, de klassieke waarheden te verbin den met het nieuwe inzicht dat nadere bijbelstudie hun in hun worsteling met het rooms-katho- lieke verleden - had gegeven. Een conclusie waartoe de commis sie in haar studie komt is, dat de ingrijpende overgang in onze tijd naar een ander denkklimnaat naast gevaren ook mogelijkhe den biedt voor de verkondiging van de blijde boodschap. "Daar bij zal het erop aankomen, dat het goede van het oude weer wordt verstaan en dat wij bereid zijn ons door het inzicht van het nieuwe te laten helpen". Gids De theologie fungeert daarbij als gids. Zij is een wetenschap, en kan dus nooit dc rol van belij dende geloofstaal vervullen. Maar de theoloog is wetenschap pelijk ook als gelovige werk zaam. en de theologie kan helpen bij de geloofstaal. "Zoals de psy choloog kan helpen conflicten tussen geliefden op te lossen, zo kan de theoloog conflicten in on ze omgang met de bijbel verhel deren". Daarvoor is een vertrouwensrelatie nodig tussen theologie en ge meente. "De gemeente mag niet te snel schrikken van een vertolking van de bijbel in de taal en bele vingswereld van onze tijd, en de theologie mag niet aansturen op een geforceerde toepassing van nieuwe opvattingen in prediking en catechese". "In een reforma torische kerk moet in elk geval niet het eindeloos herhalen van het vroégere een plicht en een eer zijn. maar wordt juist de openheid voor bijbels verant woorde verheldering en verbete ring als roeping gezien". De schrijvers van het rapport ont kennen. dat hun hernieuwde be nadering van de bijbel een plei dooi zou zijn voor aanpassing aan allerlei vormen van modern kritisch denken, laat staan een Prof. dr. J. Firet (Vrije Universi teit Amsterdam), een van de sa menstellers van het gereformeerde studierapport over het bijbelgezag. bijbelse fundering voor een mo derne vrije levensstijl. Het ging hen alleen om "een zuiver onder scheiden van datgene waar het op aan komt". Bisdom Roermond. Volgende maand zal in het bisdom Roer mond - tegen de zin van bisschop Gijsen - toch een vereniging van pastoraal werkenden worden op gericht. Gijsen vindt, dat de doelstellingen van zo'n vereniging strijdig zijn met de "leer van het Tweede Vati caanse Concilie en de besluiten van de bijzondere bisschoppen synode". Hij heeft dan ook de op richting van een priesterraad in zijn stijl aangekondigd. De initiatiefnemers van de vereni ging menen echter, dat deze een eigen functie heeft en iuist een Mevrouw L.W. van Reijendam- Beek. een van de hervormde pre dikanten van Beverwijk-Heems kerk. heeft in het blad van de Bond van Predikanten eens op een rijtje gezet wat voor merk waardige verzoeken zij zoal in haar brievenbus of via de tele foon krijgt. Hier volgen er een paar. Wij wonen in Amsterdam en on ze baby wordt zaterdag katho liek gedoopt Kunt u er een woordje aan komen toevoegen Kunt u even kijken of onze poes in uw kerk zit? Volgens mij zit hij ergens in het orgel. de Ze alleen maar als conf nummers aan elkaar te praten Wij dachten: een dominee moet dat toch kunnen Ik telefoneerde mijn tante, mf-' zij nam niet op. Kunt u ever gaan kijken of ze niet dood woont bij u 111 de stad. Kunt u maken dat mijn zoon weer gelooft? Wilt u met mij naar bed We hebben een punkbandje. Mo gen wij in uw kerk gratis oefe nen? Dan geven we voor niks een uitvoering. Eén 1 verhaal. emd verzoek vergt een kort Kunt u me tweehonderd gulden Een catechisant belde lenen? Ik ben blut Mag ik uw zwarte pakje lenen voor een receptie? haar aa Kunt u mij aan een leuk sjaaltje Ken ik h. helpen? "Nee. maa Wilt u als animeermeisje optre den op het boekenfeest? U hoeft Van Reijendam op. "Mijn vriei din wil koster worden. Wilt n bevelen?" heeft geen tijd om bij u langs te komen, want de sollici tatie moet vandaag de deur uit". "Waaróm wil ze koster worden?" "Omdat ze een huis zoekt, en in de advertentie stond dat er. een wo ning bij is". "Is ze lid van de Hervormde Kerk "Nou nee. niet direct, maar ze is vroeger wel katholiekerig ge weest. Vindt u het soms gek dat ik u vraag haar aan te bevelen?" "O nee. helemaal niet. Ik sta er al leen nog maar van te kijken als iemand me gewoon eens vraagt zou u met me willen bidden Mevrouw dominee Van Reijendam doet haar collega's het idee aan de hand. bij het Boekencentrum eens een aardig werkje te laten verschijnen met "pastoralecurio sa op een rijtje". "Stuurt u eens wat op als u inspiratie krijgt "Het kan boeiende en opbeuren de lectuur opleveren voor de schaarse ogenblikken dat wij geen anderen hoeven te boeien of op te beuren". logisch gevolg is van het concilie, dat immers de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van priesters en leken beklemtoonde Pastor H. Steijns sprak voor de re gionale omroep Zuid de hoop uit dat bisschop Gijsen de vereni ging alsnog als gesprekspartner zal erkennen. Maar daarvan zal geen sprake zijn. Perschef J. Spanjaard van het bisdom waar schuwde al dat de vereniging in een vacuüm terecht zal komen "De bisschop wijst haar volledig af en zal haar negeren". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Zeddam J Lans Gramsbergen, te Raalte F. H. Breukelman Vrouwenparo chie, te Vugth T. A. C. van Dru- nen Ridderkerk-Slikkerveer (deelgemeente Irenekerk), te Woerden W. van Gorsel Wijk bij Heusden, te Heino G. van Zeben Nieuwbuinen; aangenomen naar Tzum (Fr.) kandidaat J. A. Kre- mer Garrelsweer (Gr.). Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Amstelveen- Buitenveldert (voor het werk van "Kerk en Israel") S. Schoon, voorheen te Jeruzalem. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Vlaardingen P. J. Trimp Leerdam. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Sint Annaland D. Hak kenberg Lisse. Omgangstaal. De vertaling van het Oude Testament in de om gangstaal bevindt zich in een af rondingsfase, zo meldde het Ne derlands Bijbelgenootschap. Aan een herziening van het Nieuwe Testament wordt ook gewerkt. Men verwacht, dat volgend jaar de hele bijbel in de omgangstaal kan verschijnen. Deze maand publiceert het bijbel genootschap een grote-letter- bijbel voor slechtzienden in maar acht delen. Tot nu toe bestond de ze bijbel uit maar liefst 22 delen, die byna een meter op de boeken plank besloegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15