Zwart geld-kwestie nekt Chouf oer "Ik zou wel eens een andere trainer willen Driemanschap haalt medebestuurslid onderuit Maradona man van twintig miljoen Cruijff prijst zich uit Spaanse markt VRIJDAG 13 FEBRUARI 1981 SPORT;' PAGINA 13 Schapendonk geselecteerd voor Oranje ZEIST (GPD) - Voor de derde kwa lificatiewedstrijd van het Neder lands elftal, zondag 22 februari in Groningen tegen Cyprus, heeft interim-bondscoach Rob Baan 22 spelers aangewezen. Dick Nai.ninga, Tscheu-la Ling, Kees Schapendonk en Johnny Dusba- ba zijn de meest opvallende aan wezigen in deze groep. De lange spits van Roda JC kreeg voor de laatste maal het vertrou wen van bondscoach Jan Zwart kruis op de Europese voetbal kampioenschappen. Hij mocht toen twee keer opdraven als wis selspeler en alleen in de laatste wedstrijd, tegen Tsjechoslowa- kije, stond hij in de basis. Aja- cied Tscheu-la Ling verdween door een schorsing (rode kaart in de interland tegen Oost-Duits- land) en een blessure uit de va derlandse voetbalelite. Hij miste daardoor de EK in Italië en de mini-WK. Te licht Kees Schapendonk droeg niet eer der het Oranje-shirt. De MVV'er werd overigens door Jan Zwart kruis en zijn assistent Baan vaak bekeken, maar uiteindelijk te licht bevonden voor het zware werk in de spits. Baan, die hem dus eerder afwees, haalt hem nu in de groep. Merkwaardig is ook de oproep aan Johnny Dusbaba, die bij Anderlecht geen plaats meer heeft in het eerste omdat men bij de Belgische aanstaande kampioen te veel buitenlanders in dienst heeft. Dusbaba is bij de 22, maar of hij werkelijk geselec teerd wordt is twijfelachtig, want Baan laat maandagavond of dinsdagochtend nog zes spelers afvallen. Van de 22 geselecteerden reisden naast de vier genoemde spelers nog vier voetballers niet mee naar Uruguay. Middenvelder Jos Jonker, afgevallen na de vriend schappelijke interland tegen Ale- mannia Aken, doelman Joop Hiele van Feyenoord, verdediger Romeo Zondervan - afgelopen zondag uitblinker bij FC Utrecht-FC Twente, en midden velder Frans Thijssen, die we- Frits Schalij na zes jaar Van t Oever 5>5> OSLO (GPD) - Als enige kan Hilbert van der Duim zondag een Noors schaatsfeest in Bislett verstoren. Het moet voor de titelverdediger een hele geruststelling zijn dat de meeuwen in Oslo meer aandacht hebben voor de vissers schepen in de haven dan voor het elders in de stad gele gen stadion. De kans is daarom erg klein dat zij voor hem de boel net zo zullen verpesten als hun onbekend geble ven verre verwant in Deventer. Het EK aan de IJssel was niet alleen het EK van de meeuw, maar ook dat van Frits Schalij, die zich bijna tussen de Noorse S en op de derde plaats nestelde. De enige Nederlandse S was in Deventer debutant, maar begint in Oslo aan zijn tweede WK-toer- nooi. na zes jaar zou ik weieens iemand anders als trainer gens competitieverplichtingen de trip naar Zuid-Amerika voor bij moest laten gaan. Dezelfde clubbelangen zijn nu oorzaak dat Simon Tahamata (Standaard Luik), Michel van de Korput (AC Torirtó), Ruud Krol (Napoli) en Johnny Rep (St. Etienne) niet be schikbaar zijn. Afvallers Er zijn echter meer afvallers. Geen plaats- is er meer voor de Uru guay-gangers René van de Kerk hof (hopeloos uit vorm), Kees Kist (kan zichzelf in het zo goed draaiende AZ nauwelijks staan de houden), Piet Wildschut (werd na twee fatale missers te gen de Alkmaarders, afgelopen zaterdag, gewipt) en Martin Jol (blessure). 4' - |fMSS v- fcy i i vrij ZEIST (GPD) - De affaire rond de uitbetaling van 40.000 gulden aan de spelers van het Nederlands elftal tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië, is voor Herman Choufoer de directe aanleiding geweest om op te stappen als bestuurslid van de voetbalbond. Dat blijkt uit de ontslagbrief, die Choufoer woensdag aan Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, heeft geschreven. rwee weken geleden werd bekend dat de KNVB tijdens de EK in Italië zou hebben geprobeerd zwart geld aan de spelers uit te betalen. Het ging om een bedrag van 40.000 gulden, dat Herman Choufoer als extra premie aan de spelers van Oranje had uitge keerd. Van deze transactie was in eerste instantie alleen compe titieleider Jan Huijbregis op de hoogte. Ineen later stadium werd voorzitter Eric Vilé in kennis ge steld. buenos aires afp - De Argentijn se club Boca Juniors heeft be kend gemaakt zich verzekerd te hebben van de diensten van Diego Maradona, die momen teel onder contract staat bij Ar- gentino Juniors. Het transferbe drag van de negentienjarige in ternational bedraagt naar ver luidt tien miljoen dollar (twin tig miljoen gulden). Vier mil joen gulden daarvan zijn voor Maradona zelf. Boca Juniors legt zes miljoen dollar op tafel. De rest wordt verrekend uit de opbrengst van vriendschappe lijke wedstrijden en het afstaan van enkele spelers. Deze overeenkomst houdt in, dat Argentino Juniors geen enkele waarde hecht aan het docu ment, dat eerder met de Spaan se club Barcelona werd gete kend. Daarbij zou Maradona na het wereldkampioenschap van 1982 naar de Spaanse club over gaan voor een bedrag van acht miljoen dollar. Volgens de Ar gentijnse club gaat het hier al leen om een "intentieverkla ring". Jaap van Praag hem tijdens de najaarsvergade ring werd gevraagd naar de in komsten uit het EK-toerno.oi, sprak hij naar eer en geweten over een bedrag van 140.000 gul den dat de oefenwedstrijden in Oostenrijk hadden opgeleverd. Kruysveldt was er niet van op de hoogte, dat die oefenwedstrijden in werkelijkheid 190.000 gulden in het laatje hadden gebracht. Van het overschot van 50.000 gulden was 40.000 gulden con tant aan de spelers uitgekeerd. Toen Kruysveldt met die uitkering werd geconfronteerd, vroeg hij in de bestuursvergadering om opheldering. Uit de ontslagbrief van Choufoer blijkt, dat het vol tallige bestuur tot de overtuiging was gekomen dat er geen sprake was van zwart geld. Wel werd Choufoer verweten, dat hij over de extra uitkering van 2000 gul den per man geen overleg had gevoerd binnen het sectiebe stuur. Ook vond een deel van het bestuur, dat de stukken van deze transactie tijdig aan de penning meester hadden moeten worden overhandigd. Stok Voor drie bestuursleden was deze transactie een stok om de hond te kunnen slaan. Jaap Praag, Gilles Kruysveldt en Leo van der Kroft grepen deze affai re aan om het vertrouwen in Herman Choufoer op te zeggen. Hoewel het bestuur unaniem de mening deelde dat van fraudu leuze handelingen geen sprake was, meende een minderheid in het bestuur niettemin dat Chou foer te ver was gegaan. Herman Choufoer trok daaruit zijn con clusies en stapte op. Het drietal dat het ontslag van Choufoer bewerkstelligde, had al geruime tijd bedenkingen tegen het optreden van de Hagenaar. De eigenzinnigheid van Chou foer was het drietal allang een doorn in het oog. Voor Jaap van Praag was er bovendien nog een andere reden om Choufoer een hak te zetten. Twee jaar geleden had Choufoer voorkomen, dat Van Praag in het bondsbestuur kwam. Het gevolg is dat Van Praag, die weliswaar belast is met UEFA-zaken, nagenoeg nooit in contact komt met bui tenlandse gasten omdat die door het bondsbestuur worden ont vangen. De bedenkelijke rol van Choufoer rond de persboycot tijdens de mini-WK in Uruguay speelde het drietal in de kaart. Zij maakten handig gebruik van de kritiek, die in de afgelopen maanden in hevige mate op Choufoer werd gespuid. De onthulling van de extra uitkering van 40.000 gul den was de bekende druppel, die de emmer deed overlopen. Eric Vilé, voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal, wenste gisteren niet te reageren op de re denen die aan het ontslag van Choufoer ten grondslag liggen. Pas volgende week dinsdag wil hij tijdens een persconferentie nadere informatie verstrekken. Wel bevestigde Vilé de inhoud van de ontslagbrief. Herman Choufoer: te ver gegaan volgens een minderheid in sectie-bestuur. Nederlaag tafeltennisteam HELSINKI (ANP) - De Nederlandse tafeltennisploeg met Patrick Swier en Sandra de Kruiff heeft gisteravond in Helsinki tegen Finland een stevige nederlaag (1-6) geleden in de wedstrijd voor de eerste divisie van de Europese landencompetitie. Het enige winstpunt kwam op naam van het herendubbel Anne Vlieg/ Patrick Swier, dat met 18—21,21—4,21—19 won van Ikoncn en Jokinen. Ontslagbrief Zoals op 10 februari reeds uitvoerig besproken, beves tig ik hierbij mijn beslissing vanaf heden geen deel meer te zullen uitmaken van het sectiebestuur. Mijn besluit stoelt enerzijds op het steeds meer afnemend begrip tus sen mij en overige bestuurs leden met betrekking tot een aantal beleidsuitgangspun ten, anderzijds speelt een rol de flnancile afwikkeling van spelersuitkeringen EK 80. Ondanks dat in het daarover gevoerde bestuursoverleg er als vaststaand is geconsta teerd dat:l. er is in Italië geen zwart geld in roulatie geweest;2. er is geen geld frauduleus aan KNVB-mid- delen onttrokken;3. de KNVB is financieel niet be nadeeld door de aangepaste premieregeling;4. belasting- besluiten sanctioneren de gewijzigde premieregelin- g;5. de totaal-afrekening vol doet aan normaal te stellen eisen;is het niet mogelijk ge bleken over het geheel een totale bestuursinstemming te verkrijgen. De redenen daarvoor zijn, dat de gewij zigde premieregeling niet met het gehele bestuur is doorgesproken en de stuk ken te laat zijn overhandigd. De relatie tussen mij en een deel van het bestuur zal daardoor ongetwijfeld nog meer aan waarde inboeten, waardoor ik tot mijn besluit ben gekomen. Ik verzoek U de bondsvoorzitter, het bondsbestuur en het bestuur van de FBO van mijn beslis sing in kennis te stellen". VALENCIA (ANP) - De transfer van Johan Cruijff naar de Spaanse tweede-divisieclub Levante uit Valencia is zo goed als van de baan. Aan zijn eventuele komst naar Valencia verbindt Cruijff de eis van een ver goeding van 25 miljoen peseta's, een kleine 700.000 gulden. Het Spaanse bedrijf dat aanvankelijk belangstelling had de komst van Cruijff te financieren, heeft zich teruggetrokken en Levante kan zelf onmogelijk een dergelijk bedrag op tafel brengen. De club namelijk heeft niet eens voldoende middelen om zijn huidige spelersgroep de salarissen te betalen. De spelers van Levante wachten nog op hun ver goedingen over de maand januari. Cruijff heeft Levante laten weten dat wanneer het door hem gevraagde bedrag niet uiterlijk 12 februari is overgemaakt, alle onderhandelingen, wat hem betreft, als niet gevoerd kunnen worden beschouwd. L Een jaar geleden dreigde Hans van Helden nog roet in het eten te gooien door r.a de vastgestelde c '°ctieduels naar de rechter te stappen om een plaats in de WK- ploeg voor Heerenveen af te dwingen. In een kort geding haalde de veelbesproken schaat ser bakzeil, waarna Schalij pas zeker was van deelname. Over die vreemde kwalificatie zegt hij nu: „Door dat proces was ik ineens de zondebok, terwijl ik met Van Helden zelf geen enkel probleem had. Het ging zelfs niet alleen tussen Van Helden en mij, want Marcel Scheperkamp had ook een goede kans. Op de wed strijden die als selectie golden was ik hen steeds voor gebleven, behalve eenmaal op een driedui zend meter, maar die telde niet mee. Er was helemaal geen spra ke van extra bescherming waar over altijd veel te doen is ge weest. Ik had me heel normaal geklasseerd voor Heerenveen, maar stond ineens wel raar te kij ken toen Van Helden een kort geding begon". Het evenement werd voor hem een afknapper, want voor de 10 km wist hij zich niet eens te plaatsen. Het grillige weer speelde hem ook parten. De 5 km was een bit tere tegenvaller (20e) en hierdoor viel Schalij uit de boot. „Vlak voor mijn rit werd besloten het dweilschema te wijzigen, maar daar schoot ik niks mee op. Van der Duim die na mij kwam had het geluk dat de baan toen was opgeknapt". Aan de andere kant. het vorig jaar lag Frits Schalij nog voortdurend overhoop met de lange afstan den. De 5 en 10 kilometer lagen hem z zwaar op de maag. dat zijn carrire zich op een doodlopend spoor bevond. Daar is dit seizoen plotseling verandering in geko men. Over de oorzaak van die op zienbarende ommekeer tast Schalij zelf een beetje in het duister. Hij houdt het erop: „Een kwestie van routine, denk ik. De leeftijd speelt toch een grote rol. Hilbert en ik zijn even oud, maar bij de een komt het er nou eenmaal sneller uit dan bij de ander". Zijn coach. Egbert van 't Oever, ty peerde hem onlangs als ..een man met ongekende mogelijkhe den". De bescheiden Schalij lijkt er een beetje door in verlegen heid te worden gebracht, maar zegt toch: „Egbert zit niet zo maar te kletsen. Die heeft er veel kijk op. Maar er zijn zoveel schaatsers met ongekende moge lijkheden geweest bij wie het er nooit is uitgekomen. Het begint er bij mij nu een beetje op te lij ken, ik voel dat het steeds beter gaat. Ik heb er geen flauw idee van wat ik in de toekomst nog kan bereiken". Als Frits Schalij dit weekeinde net als in Deventer sterk voor de dag komt. dan verstevigt hij onge twijfeld de aspiraties van Van 't Oever, die bij nader inzien coach van de kernploeg wil blijven. Toch heeft Schalij zich al eens la ten ontvallen voorstander te zijn van een wisseling van de wacht, terwijl Hilbert van der Duim na het geharrewar in het afgelopen voorjaar verzuchtte: „Hadden ze Kees Verkerk maar. gehaald, die zou ik best als trainer willen heb ben". Schalij: „Het vorig jaar heb ik ook al eens gezegd best een nieuwe coach te willen. Achteraf ben ik blij dat ik die sprong heb ge maakt terwijl Egbert er nog bij was. want anders was er toch ge zegd: zie je wel, nu Egbert weg is rijdt hij ineens een stuk harder. Dat zou ik erg naar voor hem hebben gevonden. Maar ik ben nu zes jaar bij hem, je kent elkaar door en door. Dat geldt natuur lijk ook voor Hilbert en Yep Kra mer. Als ik naar Egbert zijn ge zicht kijk weet ik precies wat hij gaat zeggen. Ik vind hem echt een goeie trainer en hoop ook niet dat hij verloren zal gaan voor de schaatssport. Zoals hij vooral jongeren kan motiveren, als nieuweling kun je je geen betere wensen. Maar na zes jaar lijkt het me toch wel eens goed een ande re coach te hebben".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13