Visserij-overleg vastgelopen Spanning in Griekenland door begrafenis Vrijheid voor Poolse boeren weegt zwaar Brandt tracht SPD uit crisis te slepen Frankrijk blijft dwarsliggen Terrorismewet Italië onder druk verlengd Chomeini deelt kritiek Bani-Sadr op moslems I DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 BONN (Reuter/AFP) - Willy Brandt, ex-kanselier en voorzit ter van de Westduitse sociaal democratische regeringspartij SPD, heeft gisteren op een spe ciale partij op verwoede pogin gen gedaan om een uitweg te vin den uit de ernstige crisis waarin de SPD is komen te verkeren. Brandt presenteerde een program ma van vijf punten, dat de ver deelde partij bindende richtlij nen moet verschaffen voor de po litieke en economische vraag stukken die voor de verdeelheid hebben gezorgd. Van de inhoud van het programma is tot nu toe alleen naar buiten gekomen, dat de SPD zal blijven vasthouden aan de coalitie met de liberale FDP Deze coalitie be staat sinds 1969 en werd na de verkiezingsoverwinning van ok tober vorig jaar vernieuwd. Naar aanleiding van de strubbelin gen binnen de SPD deden de af gelopen weken allerlei specula ties de ronde dat de sociaal- liberale regeringssamenwerking op springen stond. Niet in de laat ste plaats omdat de linkervleugel van de SPD het moeilijk lijkt te kunnen verkroppen dat de libera le regeringspartner na zijn klin kende verkiezingszege een na drukkelijk stempel drukte op het regeringsprogramma. Willy Brandt probeert nu kennelijk het verzet van de linkse SPD'ers te beteugelen door hen, en de rest van de partij, te binden aan de vijf punten van het door hem voorge stelde program. De linkervleugel heeft met name kanselier Helmut Schmidt ver weten dat hij teveel tegemoet komt aan de wensen en verlan gens van de liberalen en daarmee de essentieelste sociaal democratische beginselen ver kwanselt. De SPD- parlementariër Karl-Heinz Han sen betichtte Schmidt zelfs van 'politieke zwijnerijen". Deze uit spraak ontketende een zware storm tegen hem. maar hij werd niet, zoals rechtse SPD'ers geëist hadden, de partij uitgezet. Dinks in de SPD moet onder meer niets hebben van de door de kan selier voorgestane toepassing van kernenergie, ook al wil Schmidt zelf ook niet verder gaan dan een beperkt aanwenden van deze omstreden energiebron. Voorts'is links bang dat Schmidt een soepeler beleid wil gaan voe ren op het gebied van de wapen export naar de Derde Wereld, ter wijl het ook ontevreden is over de wijze waarop de regering het werkloosheidsprobleem aan pakt. En tenslotte zijn er dan ook nog me ningsverschillen over het zoge naamde dubbelbesluit van de NAVO om in Europa 572 nieuwe middellange-afstandsraketten te stationeren en tegelijk het oost- blok het aanbod te doen om on derhandelingen over ontwape ning te beginnen. De linkervleugel wil dat de 572 nieuwe raketten niet geplaatst worden nu het er naar uitziet dat de nieuwe Amerikaanse regering het SALT-2-verdrag ter beper king van de strategische wapens een zachte dood zal laten sterven. De ratificatie van het verdrag was de voorwaarde die de SPD op haar congres in december 1979 stelde voor de modernisering van het kernwapenarsenaal in Euro pa. Schmidt heeft echter reeds naar voren gebracht dat het niet zozeer gaat om de bekrachtiging van SALT-2 maar om de voort gang van het SALT-proces. een formulering die hem duidelijk meer ruimte tot manoeuvreren biedt. Intussen is wel duidelijk geworden dat de weerbarstige linkervleugel een reële macht vertegenwoor digt waar de partij op rekening mee dient te houden. In de Bondsdag hebben weliswaar slechts 25 tot 30 linkse SPD'ers zitting, maar dit aantal is vol doende om de regeringscoalitie bij belangrijke stemming te doen struikelen De "grote oude man" van de so ciaal-democraten en fractievoor zitter, Herbert Wehner, heeft al gewaarschuwd vooreen splitsing binnen de partij, en de tweede voorzitter van de SPD, Hans-Jur- gen Wischnewski, sprak van de moeilijkste periode in het naoor logse bestaan van de SPD. (Van onze corresDondentl BRUSSEL (GPD) - Het Europees visserijoverleg is van nacht opnieuw gestrand. De EG-ministers braken hun overleg af na een marathonzitting. Dinsdag nog toonde de Nederlandse minister van visserij Braks, momenteel voorzitter van de Europese ministerraad, zich optimis tisch: een doorbraak naar een Europees visserijberaad lag binnen handbereik, zei hij toen. Het overleg is nu verdaagd tot 9 maart. Deskundigen van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, moeten de komende weken aan de slag om het visse rijbeleid te redden. Zij moeten voldoende informatie verzame len om cijfers in te kunnen vul len die de vangsten in het meest omstreden gebied, de Britse kustwateren, te kunnen regelen. Want ook gisteren bleef de toe gang tot die kustwateren voor in de eerste plaats de Franse vissers het breekpunt. Voorzitter Braks had na flinke Britse concessies een voorstel op tafel gebracht, waartegen alle EG-leden op één na .ja" konden zeggen. Frankrijk vormde die uitzondering. In de wandelgan gen overheerste de indruk dat de Fransen het onderste uit de kan wilden halen, vooral met het oog op de naderende presidentsver kiezingen. Het Nederlandse voorstel beoogde steun verlening voor econo misch zwakke gebieden in het Verenigd Koninkrijk. Vissers uit die streken zouden voorkeursbe handeling krijgen voor vangsten in de visgronden voor de eigen kust. Met name ging het om de Orkney en Shetland-eilanden, die een exclusieve zone van twaalf mijl zouden krijgen toege kend, terwijl ook buiten die zo ne, via een stelsel van vergunnin gen en visplannen, de kustvis- sers preferentile rechten blijven genieten. V ergunningenstelsel Binnen de twaalf mijl zullen alle boten van mëer dan 24 meter worden geweerd. Buiten de twaalf mijl worden grotere (bui tenlandse) schepen wel toegela ten mits zij met een visplan ope reren, iets waar Frankrijk be zwaar tegen maakt. Ook voor de Ierse Zee zou een soortgelijke re geling gelden. Daar zouden alle trawlers van meer dan 33 meter aan een vergunningenstelsel worden onderworpen. Het Nederlandse standpunt is dat begrip moet worden opgebracht voor de noden van plaatselijke kustvissers, wat niet betekent dat Nederland afstand zou moe ten doen van traditionele vis rechten. De aan Nederland toe komende vangstquote kan ech ter ook best wat verder uit de kust worden binnengehaald en hiervoor zijn we bereid ons aan regelingen te onderwerpen. Door het uitblijven van een visse rijakkoord blijft Groot-Brittan- nië ook weigeren zijn fiat te ge ven aan een nieuw akkoord met Canada dat voor de Duitse lange- afstandsvisserij van doorslagge vend belang is. In ruil voor im portconcessies voor Canadese verwerkte visprodukten mag Duitsland flinke hoeveelheden kabeljauw vangen in Canadese wateren. De vloot ligt nu echter al geruime tijd werkloos en Duit se schippers dreigen opnieuw met een blokkade van grote zee havens zoals Bremerhaven en Cuxhaven. i de Iraanse revolutie duizenden r ROME (AFP/DPA/UPI) - De Ita liaanse kamer van afgevaardig den heeft gisteren haar vertrou wen uitgesproken in het kabinet- Forlani. Vervolgens ging de volksvertegenwoordiging ak koord met een verlenging van de geldigheid van de wet op het ter rorisme, die de mogelijkheid schept om personen die van ter rorisme worden verdacht, twee etmalen gevangen te houden zon der vorm van proces. Het kabinet-Foriani. waarin chris ten-democraten, socialisten, so ciaal-democraten en republikei nen samenwerken, kreeg - in hoofdelijke stemming - het ver trouwen van 355 afgevaardigden, terwijl 243 parlementsleden te gen het aanblijven van de rege- ring-Forlani stemden en acht le den zich onthielden. Vóór de verlenging van de wet op het terrorisme - waarover de ka mer zich bij geheime stemming onthielden. Onder de tegenstemmers waren ne- tiepartner. De "links- socialistische stroming" van de PSI liet weten, dat ze onder druk van de fractieleiding voor de ver lenging van de terrorisme-wet had gestemd. Met deze uitslag heeft Forlani - die pas vier maanden regeringsleider is in Rome - de poging van de kleine radicale partij verijdeld om de geldigheid van de wet op het terrorisme automatisch te la ten verlopen. Zeventien leden van de fractie probeerden met urenlange redevoeringen het de bat tot komende zaterdag te rek ken. Op die dag zou de vigerende wet op het terrorisme aflopen. De premier kon dat echter voorko men door de kamer van afgevaar digden de vertrouwenskwestie voor te leggen. Daardoor konden de radicalen nog wel over hun moties praten, maar mochten ze geen algemeen-politieke rede voeringen houden. Reactie van Sowjet-Unie over N-bom MOSKOU (AFP/DPA) - De Sowjet-Unie zal haar defen sie-capaciteit opvoeren, wan neer het westen blijft streven naar een militair overwicht. Dit heeft het Russische pers bureau Tass gisteren gezegd. Het persbureau wees een eventuele stationering van neutronenbommen in West- Europa af. "Wat voor wapen de voorstan ders van de waperwedloop ook uitvinden, de Sowjet- Unie zal er op reageren met geschikte maatregelen, die haar defensiecapaciteit ver groten". aldus Tass. Het persbureau reageerde op uitlatingen van de Ameri kaanse defensieminister Cas par Weinberger die zich op nieuw voorstander heeft ge toond van de invoering van de hogelijk omstreden neutro nengranaat, zo blijkt uit een vraaggesprek dat hij had met het blad de Washington Post. Tegenover de Washington Post verklaarde de minister nu dat de neutronengranaat - een stralingswapen dat de tegen stander doodt maar gebou wen laat staan - naar zijn me ning het militaire evenwicht tussen oost en west in Europa zal herstellen. TEHERAN (UPI/AFP/DPA) - Vol gens diplomatieke waarnemers in Teheran zwenkt de steun van Irans geestelijke leider ajatollah Chomeini steeds meer in de rich ting van de Iraanse president Ba ni-Sadr in diens nog voortduren de conflict met zijn geestelijke te genstanders in de fundamentalis tische Islamitische Republikein se Partij (IRP). Deze hebben in het afgelopen jaar langzaam, maar zeker greep ge kregen op de meeste organen van de staatsmacht. Beiden waar schuwden de moslem geestelijken gisteren op de twee de verjaardag van de Iraanse re volutie op nauwelijks verhulde wijze zich niet te bemoeien met staatszaken, die hen niet aan gaan. Chomeini uitte deze waarschuwing in een oproep tot eenheid in een boodschap, uitgesproken door zijn zoon Ahmad. Na hem sprak voor de in Teheran verzamelde menigte van rond een half mil joen mensen, wel lijfelijk aanwe zig, de president. Hij oogstte, ter wijl hij een somber beeld schetste van de economische situatie en opwekte tot grotere inspannin gen mede voor de oorlog met Irak. luide bijval van de menigte, toen hij zijn fundamentalistische tegenstanders ervan beschuldig de een dictatuur in Iran te willen vestigen. Daarbij scandeerde hij tegenover de juichende menigte de leuzen: "Weg met de censuur, wetten moeten worden nageleefd". Scherpe aanvallen voerde Bani- Sadr uit op de communistische Tudeh-partij in het land, die hij stalinistische methoden en anti vrijheden verweet. Europa laat het afweten en komt, ofschoon het de economische boycot heeft beëindigd, waarin het eerst de Amerikanen volgde, nog steeds niet met een eigen be leid, zo zei Bani-Sadr nadat hij de oorlog met Irak en het economi sche verval de voornaamste pro blemen van het land had ge noemd. Zoals bekend hebben de westelijke landen op de Verenig de Staten na het handelsembargo tegen Iran opgeheven na de vrij lating van de gijzelaars. Niet al leen Europa, ook de supermo- gendheden kregen echter een lik uit de pan. Als, zo zei Bani-Sadr, de politici van het land niet op het eigen volle steunen zal dit deze - en vooral president Reagan met zijn agressieve politiek - digen samenzweringen i sies te beramen. Tegen mensenrechten MANAGUA (UPI) - De sandinisti- sche regering van Nicaragua heeft gisteren het kantoor van de Nicaraguaanse commissie voor de rechten van de mens ge sloten. Dit heeft de oprichter en coördinator vun de commissie, José Estaban Gonzalez, telefo nisch vanuit Miami meegedeeld. Dinsdagavond omsingelden sol daten het kantoor, aldus Gonza les. Gisterochtend gingen ze het kantoor binnen en namen de ar chieven in beslag. De soldaten vaardigden een verbod op nieuws over de inval uit. Nu korte adempauze Het Hooggerechtshof in Warschau liet dinsdag aan de Poolse boe- renvakbond "Plattelands-Solidariteit" weten dat de bond geen officiële erkenning zal krijgen. Het nam daarmee hetzelfde standpunt in, als eerder was ingenomen door twee lagere recht banken. Te vergeefs beriepen de boeren zich op de (ook door Polen ondertekende) internationale conventie over het arbeids recht. De uitspraak werd niet meteen gevolgd door de verwachte sta kingsgolf. Het rommelde gisteren wel op het boerenfront. maar er lijkt nu een korte adempauze te zijn. Een van de oorzaken kan zijn dat de Polen van hun nieuwe premier, de populaire militair Jaruzelski die al twaalf jaar minister van defensie is, (nog) ver wachtingen hebben. Wisselingen in de "top" zijn in Polen vaak een reactie op sociale onrust. De tegenstellingen en problemen blijven echter evenzo goed bestaan. De Poolse privé boerenzijn in principe net als de indus trie-arbeiders of het personeel bij het openbaar ver voer in staat om het land te ontwrichten. Anders dan in andere Oostblok-landen beheersen de privé- boeren (het gaat om drie-en-een-half miljoen boe ren) 80 procent van de Poolse landbouw. Die boe ren leveren bijvoorbeeld het vlees in Polen. De ver hoging van de vleesprijzen was een van de aanlei dingen voor het uitbreken van stakingen, vorig jaar augustus. Zonder twijfel zal een boeren-staking ook de ver krijgbaarheid van talloze andere levensmiddelen minimaliseren. De staatsbedrijven op agrarisch ge bied zullen de vraag nooit aankunnen. Eerder maakten de Poolse privé-boeren trouwens al eens een stakingsdreigement waar. Dat was in de zomer van 1978, toen de overheid had geprobeerd om via een achterdeur de (in 1972 afgeschafte) verplichte leveringen van de boeren aan de staat weer in te voeren. Prompt kwam er een "melkstaking" op gang. Collectivisatie Dat de privé-landbouw in Polen zo'n groot aandeel heeft in de landbouw is. komt doordat er na de Tweede Wereldoorlog geen pogingen zijn gedaan tot collectivisatie. De Poolse landbouw bevond zich op dat moment in een hopeloze toestand. De Poolse regering heeft desondanks altijd veel (machines, kunstmest, kredieten) geïnvesteerd in de staatslandbouw. Toch neemt die laatste sector maar 20 procent van het geheel voor haar reke ning. Deze politiek heeft de Poolse regering eigenlijk tot op dit moment volgehouden. Grotere collectivisatie (zoals Poolse regeringen al tijd hebben gewild) zit er intussen niet in. De Polen willen er eenvoudig niet aan. Nu erkenning van de "boerenbond" op juridische punten is ge strand zit het er dik in, dat de boeren hun zelfstandigheid buiten de officiële kaders vorm gaan geven. Net als de arbeiders heb ben de boeren immers sinds 1956 (toen partijleider Gomoelka aan de macht kwam) steeds weer dezelfde beloften aangehoord over meer zelfstandigheid. Alleen in 1972 was er een opleving. De Poolse boeren kregen toen zelfs afzetmogelijkheden in de EG-landen. Twee jaar later werd dit teruggedraaid, en werd de oude politiek weer opgevat. Schulden Intussen blijft het de vraag, wat er bij voortdurende onrust in Polen zal gebeuren. Volgens Dr. Adam Zwass, een Pools finan cieel deskundige die in 1969 naar Oostenrijk vluchtte, is een van de kernpunten het saneren van de Poolse schuldenlast. Die be draagt, alleen al bij Westerse landen. 23,5 miljard dollar. Oost en West moeten samen om de tafel gaan zitten om over de sanering van die schulden te praten, aldus Zwass. Inmiddels mogen de nieuwe verworvenheden in Polen (vakbonden, grote re controle op doen en laten van de partijleiding, democratise ring van de massamedia) niet afgesnoerd worden. Het vasthou den aan die verworvenheden vormt een voorwaarde voor sociale rust in Polen, en die sociale rust is op zijn beurt weer voorwaar de voor financiële toeschietelijkheid van andere landen, aldus de financiële expert.'Anders steekt niemand nog een cent in Polen", zei hij in een interview in het NRC/Handelsblad. De Amerikanen lijken (overigens pas sinds woensdag) de uitlatin gen van Zwass begrepen te hebben. Zij overwegen althans weer om Polen financiële steun te geven, om zodoende "de kans op een Russische interventie te verkleinen", aldus een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Ook zou er binnenkort overleg op gang kunnen worden gebracht in Parijs, tussen Amerikaanse ambtenaren en Westeuropese bondgenoten, over de financiële positie van Polen. Serieus De uitgeweken Zwass heefi nog meer belangwekkende dingen te zeggen. In een Russisch ingrijpen in Polen gelooft hij bijvoor beeld niet. Polen zou volstrekt onbestuurbaar worden, want de Polen zullen massaal medewerking aan-de zuiveringen weige ren. Het Poolse leger zal niet meedoen, en misschien zelfs verzet plegen, hoewel de Russische overmacht massaal zou zijn. Het gevolg is dat een bezetting jaren volgehouden moet worden, en "de Russen zijn al met handen en voeten gebonden in Afghanis tan", aldus Zwass. De financiële expert zegt verder, dat het proces van zelfbewust wording dat in Polen is ingezet, uiteindelijk ook de Sowjet-Unie zelf zal bereiken. In het Kremlin weet men dat, aldus Zwass. De Sowjet-Unie wéét dat de burgers meer consumptiegoederen zul len eisen. Om daarin te voorzien heefi Rusland weer hulp van het Westen nodig. Daarom is de Sowjet-Unie uit op ontspan ning, en niet op "een brandende grens aan haar WcstflankEn daarom is een regeerbaar Polen, een ontspanning in Polen "voor Rusland van vitaal belang". Zwass zegt ook, dat Rusland niet het Westen als zijn grootste vij and ziet. maar China. "In Europa heeft de Sowjet-Unie daarom rust nodig", meent hij. HENK VEGTER Scheuring in ETA na moord MADRID (AP) - In de Baskische afscheidingsbeweging ETA is gisteren een openlijks scheuring ontstaan, naar aanleiding van de publieke afkeuring van de in koe len bloede gepleegde moord op een ontvoerde Spaanse inge nieur. Volgens politie- en regeringskrin gen in Madrid is de scheuring de ernstige, die zich in de dertien jaar oude geschiedenis van de ETA heeft voorgedaan. Een hoge politiefunctionaris waarschuwde echter dat de haviken binnen de ETA weliswaar meer dan ooit al leen staan, maar dat dit tevens het gevaar inhoudt van toekomstige "wanhoopsdaden" tegen de rege ring. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE (GPD) - Monarchisten uit heel Griekenland maken zich op om de begrafenis van oud-ko ningin Frederika niet zo onge merkt voorbij te doen gaan als de regcring-Rallis graag zou willen. De in Griekenland niet bijster populair geworden ex-vorstin, kleindochter van keizer Wilhelm, overleed vorige week 63 jaar oud in Madrid terwijl zij op bezoek was bij haar dochter Sofia en haar schoonzoon Juan Carlos. Haar teraardebestelling vindt plaats in strikt besloten sfeer bij haar voormalige zomerverblijf Tatoi. dertig kilometer ten noor den van Athene, waar haar in 1964 overleden gade Paul en diens voorganger begraven lig gen. Uit Nederland zal prinses Juliana overkomen, uit Enge land prins Philip, uit Denemar ken prins Henrik, uit Spanje van zelfsprekend het koninklijk paar. dat volgens protocol door premier Rallis zal moeten wor den ontvangen. Maar wat de gemoederen hier het meest bezig houdt, is het feit dat Frederika's zoon Konstantijn, de laatste Griekse koning, met wie zij in 1967 na een mislukte tegen- coup tegen het kolonelsregime het land moest verlaten, bij deze gelegenheid voor het eerst weer voet op Griekse bodem zal zet ten, met zijn Deense vrouw An na-Maria en hun drie kinderen. In december 1974 verloor hij het referendum over de kwestie mo narchie of republiek, maar van de 30 procent die toen nog op hem stemde is natuurlijk nog best wat over. En in die gelede ren is menig hart sneller gaan kloppen sedert het bericht dat Frederika's begrafenis in Grie kenland zal plaatsvinden. Verwacht wordt dat vandaag uit vele provinciesteden, maar voor al uit het vanouds koningsgezin de zuiden, heel wat autobussen naar Athene zullen rijden met koningsaanhangers in de hoop een glimp van het gebeuren op te vangen. De regering heeft echter het hele gebied rond Tatoi afge zet en alle demonstraties in het rayon van de hoofdstad voor vandaag verboden Dit slaat ook op de felle tegenstan ders van deze begrafenis, die de koningsgezinden in aantal over treffen, vooral na de hevige en echt wel hysterische campagne die een oppositiekrant als Eletle- rotypia ertegen heeft gevoerd Hoofdartikelen in dit dagblad voorspelden dat het volk noch de Griekse aarde de bijzetting van deze verderfelijke en verwenste Duitse zou gedogen. Ta Nea, een oppositieblad dat zich iets rustiger heeft opgesteld, vraagt zich wel af met wat voor paspoort de nu 41-jarige ex-ko ning vandaag hut land binnen sal komen Naar verluidt heefi hij na het door hem verloren referen dum nooit een paspoort van de republiek aangevraagd en reist hij nog altijd met zijn permanen te roodpurperen paspoort van 'koning der Hellenen'. Met ande re woorden hij erkent de uitslag van het referendum - het eerste eerlijke over de staatsvorm in de Griekse geschiedenis - nog steeds niet. De meeste, zo niet alle koninklijke en ex-koninklijke gasten zullen vandaag aar\komen op een klein militair vliegveld dicht bij het landgoed Tatoi (dat nog steeds in het bezit van Konstantijn is). Dat komt de regering goed uit, want anders zouden ze dwars door Athene moeten worden getrans porteerd met alle gevaar vandicn voor betuigingen van goed- of af keuring onderweg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9