Plan Yan Agt is "absurd Discriminatie in handel strafbaar Rampenplannen niet openbaar "Marie wordt wijzer" brengt kindermusical Schoonmaak gifbelt: tien miljoen 5EE2Z Oppositie en FNV boos VVD en werkgevers blij "Den Uyl is reactionair" CDA: ww-uitkering na 65 dagen DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 MD 9hl GRONINGEN - Tegen vijf uur gistermiddag heeft zich op de bovenste verdieping van hel radio-pathologisch laboratorium van de Rijksuni versiteit van Groningen een explosie voorgedaan. De oorzaak van de ontploffing is mogelijk een storing geweest in de electri- citeitsleiding. Op de zwaar beschadigde zolderverdieping was eerder op de middag nog gewerkt aan een verbouwing ervan. Op het moment van de explosie was niemand meer aanwezig. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt geraamd op ruim honderdduizend gulden. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer legt zich neer bij de mening van mi nister Wiegel, dat gemeentelijke- rampenbestrijdingsplannen niet openbaar mogen worden. Open baarheid zou de waarde van de plannen aanzienlijk verminde ren, zei de minister van binnen landse zaken gisteren bij de be handeling van de wet rampen plannen. CDA en VVD leggen zich bij die opvatting neer, hoewel ze aan vankelijk meegingen in de rich ting van de oppositie, die open baarheid bepleitte. Voor de rege ringsfracties is de toezegging voldoende dat de Commissaris sen der Koningin de plannen voor rampenbestrijding onder ogen krijgen die de burgemees ters volgens de nieuwe wet moe ten maken. PvdA en D'66 vinden dat ook op de rampenbestrijdingsplannen de regels van de Wet Openbaarheid van Bestuur van toepassing moe ten zijn. Zij willen dat de burge meester de plannen vertrouwe lijk aan de gemeenteraad voor legt. Die kan dan beslissen of het verantwoord is ze openbaar te maken. Een wijzigingsvoorstel van die strekking is door de op positie ingediend. Stoffelen (PvdA) vindt de geheim zinnigheid rond de rampenbe strijdingsplannen „strijdig met de mondigheid van de mensen". Minister Wiegel meent daarente gen dat de openbaarheid op dit punt „een stap terug moet doen", om te voorkomen dat de plannen zinloos worden. Dat gevaar bestaat om twee rede nen: bedrijven zouden uit con- currentie-overwegingen kunnen weigeren met .gegevens voor de dag te komen over gevaarlijke fa- bricage-procds en kwaadwilli gen zouden de informatie kun nen benutten om de rampenbe strijding te saboteren. „Een doodenge redenering" die in de richting van een politiestaat kan voeren, vindt Stoffelen dit. Hij en Brinkhorst (D'66) vinden dat de (gemeenteraadsleden mans genoeg zijn om uit te ma ken of gegegevens uit de ram- WEERRAPPORTEN DEN HAAG (GPD) - In de loop van de maand februari ontvan gen alle lagere scholen in Neder land een musicalpakket van dc Stichting ..Marie, wordt wijzer!". De bedoeling van het pakket is dat leerlingen, en vooral meisjes, tot een bewustere keus komen van hun voortgezet onderwijs. Woordvoerster Ans Bakker van Marie, wordt wijzer!" stelde dat meisjes nog steeds bedroevend achtergesteld zijn op onderwijs gebied. en dat in de tien jaar van het bestaan van de Stichting de enige verbetering is dat meisjes nu iets langere tijd op school doorbrengen. In „Marie. wordt wijzer!" werken twaalf organisaties samen, waar onder vakbonden en vrouwen verenigingen. De Stichting wordt gesubsidieerd door de mi nisteries van onderwijs en CRM. Tot nog toe zorgde „Marie, wordt wijzer" regelmatig voor roldoor- brekend lesmateriaal voor de hoogste klassen op lagere scho len. voornamelijk lees- en schrijf projecten. Volgens Ans Bakker bestaat hier grote behoefte aan bij leerkrachten, onder meer doordat op pedagogische acade mies geen handvatten worden gegeven om iets tegen de achter stelling van meisjes op school te doen. Zij meent dat meer dan de helft van de lagere scholen de „emancipatielessen" van de stichting gebruiken. Het musicalpakket heet „Bekijk het maar", en bestaat uit een affi che, een muziekcassette, de tekst, een pedagogische handlei ding en regie-aanwijzingen. Het verhaal gaat niet uitdrukkelijk over rolpatronen, maar over een groep kinderen in een flat. die proberen hun huisdieren uit het asiel te bevrijden nadat de huis baas had bepaald dat deze weg moesten. Er zijn echter gedeel ten in de tekst opengelaten, die door de kinderen moeten wor den ingevuld. Deze gedeelten zijn zo gekozen, dat kinderen bij na automatisch aan de praat zul len raken over meisjes- en jon- gensrollen, en over mannen- en vrouwenwerk. Ook de verdeling van de spelcrsrollen zal zulke discusssies opleveren: alle geko zen namen zijn zowel meisjes- als jongensnamen, en uit de tekst blijkt niet welke kinderen meis jes, en welke jongens zijn. Volgens de pedagogische handlei ding kan de leerkracht dc kinde ren zo helpen onderscheid te ma ken tussen wat ze zelf vinden en denken, en wat „men denkt" en „wat men vindt dat hoort". DEN HAAG (ANP/GPD) - Woede bij de FNV en de PvdA terughoudendheid bij D'66 en het CNV en enthousiasme bij het VNO en de VVD. Dat zijn de reacties op het giste ren door premier Van Agt gelanceerde matigingsplan voor na de verkiezingen. De Federatie Nederlandse Vakbeweging spreekt van een "absurd en onaanvaardbaar plan dat de werkloosheid alleen nog maar verder zal doen oplopen". Waarnemend-fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA ziet het plan als "een ontmantelingsoperatie", bedoeld om de weg te bereiden voor een voortzetting van de huidige regeringscoali- penbestrijdingsplannen open baar gemaakt kunnen worden. Boos waren ze gisteren op Wie gel, die in bedekte termen liet weten dat raadsleden zich aan een eventuele geheimhoudings plicht niet altijd storen. Over de kern van de wet zijn alle partijen het eens: de burgemees ters moeten verplicht worden ge steld bestrijdingsplannen voor eventuele rampen (bijvoorbeeld bij het vervoer van gevaarlijke stoffen of bij branden en explo sies in chemische fabrieken) op te stellen. De Kamer wil minister Wiegel bovendien aansporen om meer ernst te maken met een be leid dat industrile rampen moet voorkomen. Een PvdA-motie van die strekking kan rekenen op unanieme steun. Het wetsontwerp, de wijzigings voorstellen erop en de moties ko men volgende week dinsdag bij de Tweede Kamer in stemming. DEN HAAG (GPD) - In een open brief aan het partijbestuur heb ben de Jonge Socialisten in de PvdA het kernwapenbeleid van lijsttrekker Den Uyl als reactio nair bestempeld. Het beleid, dat door het partijbestuur wordt ge steund, damt het verzet tegen de kernwapens in en beoogt een slappe politiek, meent de jonge renbeweging in de partij. Tegenover het beleid van de partij top (voorlopig een of twee kern- wapentaken behouden om geen invloed te verliezen op de wa- penbeheersingsbesprekingen tussen NAVO en Warchaupact) stelt de JS een radicale koers. Uit de NAVO stappen, het Neder landse leger ontmantelen en „so ciale verdediging" van de bevol king nastreven, zijn de kernpun ten van die koers. De PvdA-jongeren menen dat het congres van de partij, eind deze maand in Amsteidam, moet kie zen voor afstoting van alle Ne derlandse kerntaken. tie" De werkgevers, verenigd in het VNO, vinden het "een goede zaak" dat het kabinet "publieke lijk zegt waar de knelpunten lig gen". Het VNO vindt het wel jam mer als besloten zou worden met de .operatie te wachten tot na de verkiezingen. Het plan, dat Van Agt gisteren in een brief aan de Twéede Kamer openbaarde behelst een bezuini ging van twintig procent op de begrotingen van de ministeries. Voorts moet er volgens de pre-' mier nog eens tien procent wor den bezuinigd op de sociale ze kerheid, volksgezondheid en de salarissen en pensioenen van overheidspersoneel en trendvol gers. Van Agt wil bij de kabinets formatie twee rapporten op tafel leggen, waarin de zaak wordt uit gewerkt. Het plan zou in de perio de tot 1985 moeten worden uitge voerd. craten hebben voorts ook be zwaar tegen de keuze vooraf van de richtgetallen (van respectieve lijk 20 en 10 procent) bij de om buiging. D'66 noemt deze keuze "uiterst willekeurig en boven dien onnodig". VVD "Hartelijke instemming" is geko men van de zijde van de VVD- fraktie in de Tweede Kamer. Voor de liberalen staat vast, dat er voor de verkiezingen nadere om buigingsmaatregelen nodig zijn om net financieringstekort met tot onaanvaardbare hoogte te la ten stijgen. In een eerste com mentaar bepleiten de liberalen invoering van een aanvaardbaar budgetsysteem in de sector socia le zekerheid en volksgezondheid, omdat "alleen langs die weg tot beheersing van die uitgaven kan worden gekomen". In haar reactie op de plannen van het kabinet zegt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dat het ka- FNV/CNV binet "rijkelijk laat" is. In de reac tie wordt de vrees uitgesproken, dat de lasten van de aangekon digde operatie voornamelijk zul len worden afgewenteld op de laagste inkomensgroepen, een voor de PvdA onaanvaardbaar uitgangspunt. "Dit is onvoorstelbaar, te gek om over te praten. Wij zullen ons hef tig verzetten tegen realisering van deze plannen". Zo reageerde FNV-bestuurder Frans Drabbe op de plannen van het kabinet Van Agt om drastisch het mes te zetten in de overheidsuitgaven. PvdA De socialisten noemen het onjuist, dat de gekozen uitgangspunten in het kabinetsbeleid neutraal zouden zijn. In de reactie wordt gesteld, dat als gevolg van de be sparing op de overheidsuitgaven de werkgelegenheid bij de over heid zelf in gevaar komt en de economische bedrijvigheid van elke positieve stimulans wordt beroofd. De fraktie van D'66 is het eens met het principe van de voorgestelde heroverweging maar plaatst kanttekeningen bij de uitwer king hiervan. In het bijzonder het ontbreken van de werkgelegen heidseffecten bij mogelijke om- buigingsvoorstellen is voor de democraten "onbegrijpelijk en onaanvaardbaar". Ook meent de fraktie van D'66, dat in de rege ringsplannen veel te gemakkelijk wordt uitgegaan van de noodzaak van ombuigingen in de orde van grootte van 20 miljard gulden in de komende vier jaren. De demo- Drabbe constateerde in een eerste commentaar dat het kabinet Van Agt gewoon de lijn van bestek '81 voortzet. "Er wordt geen enkele poging gedaan om de over ons heen golvende werkloosheid te keren. Integendeel, het is alleen maar bezuinigen wat de klok slaat en door die bezuinigingen dreigt een averechts effect: de werkloosheid van nu is nog maar een schijntje vergeleken bij de werkloosheid van straks als deze absurde plannen van het kabinet erdoor komen", voorspelde Drabbe. Het CNV heeft prioriteit gegeven aan de bestrijding van de werk loosheid en is bereid om met de overheid te zoeken naar midde len om dit te bereiken. In dit licht gezien zal niet te ontkomen zijn aan een herbezinning op de col lectieve uitgaven. Een studie van de overheid over mogelijke be perkingen wordt door het CNV dan ook niet bij voorbaat afgewe zen. Aldus een eerste reactie van CNV-econoom drs. G. Terpstra. Minister Van Aardenne en zijn staatssecretaris Beyen, gisteren tijdens het debat over de Arabische boycot In kwestie niet-jood-verklaring DEN HAAG (GPD) - De verklarin gen die verschillende Nederland se bedrijven op verzoek van Ara bische landen afleggen om aan te tonen dat hun werknemers geen relaties met Isral onderhouden zijn ongewenst en in de nabije toekomst strafbaar. Minister De Ruyter (justitie) maakte dat gis teravond in de Tweede Kamer duideljk tijdens het debat over de Arabische boycot. De Ruyter legde de Kamer uit dat de voorgenomen wijziging van een onderdeel van artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht zal inhouden dat in het handels verkeer geen onderscheid ge maakt kan worden tussen werk nemers van verschillend ras. Verschillende Nederlandse be drijven. waaronder de KLM en RSV, verstrekken nu verklarin- d d P E s xi ES li Amsterdam sneeuw 5 -1 0.4 De Bilt 1 Deelen mist 2 0.5 Eelde zwaar bew. 3 -2 2 Eindhoven mist 3 -5 2 Den Helder half bew. 4 -3 1 Rotterdam geheel bew. 3 -3 3 Twente zwaar bew. 1 •3 1 Vlissingen 1 0 Zd. Limburg onbewolkt 3 -5 Aberdeen zwaar bew. 4 0 3 Athene zwaar bew. 16 10 0 Barcelona jvvaar bew. 3 Berlijn licht bew. 2 -3 0 Bordeaux onbewolkt 8 -3 0 Brussel half bew. 4 -3 0 Frankfort licht bew. 4 -5 0.1 Genève -2 0 Helsinki -6 -6 Innsbruck 2 Klagenfurt half bew! 2 -4 0.3 Kopenhagen zwaar bew. 1 -2 0 Lissabon onbewolkt 13 3 0 Locarno onbewolkt 13 -5 0 Londen licht bew. 6 -1 0 Luxemburg onbewolkt 2 -7 0 Madrid geheel bew. -0 Malaga Mallorca z 6 Munehen zwaar bew. 1 -7 1 zwaar bew. 9 6 2 Oslo onbewolkt -1 -11 0 Parijs onbewolkt 5 -4 0 Rome zwaar bew. 12 8 Split geheel bew. 13 7 Stockholm -2 0.2 0 Wenen half bew. 6 -2 zwaar bew. 3 -4 0 Casa Blanca zwaar bew. 15 5 0 Istanbul licht bew. 6 Las Palmas regen 19 12 23 Tel Aviv zwaar bew. 16 12 0 Tunis regen 19 7 1 UTRECHT (ANP) - Reiniging van het door stoffen als tolueen, naf- taleen en benzeen zeer sterk ver vuilde Griftpark in Utrecht gaat tien tot vijftien miljoen gulden kosten. Schoonmaken van het meest verontreinigde oostelijke deel van het park is absoluut noodzakelijk als de gemeente Utrecht blijft bij haar plannen om hier 150 woningen te bou wen. Dit staat in een gisteren ge publiceerd rapport van de ge meentelijke afdeling hinderwet en milieuzaken van Utrecht. Het rapport adviseert de gemeente om het park schoon te maken met de zogenaamde "flotatieme- thode", waardoor het vuil van de grond wordt gescheiden door toevoeging van chemicaliën en door beluchting. Voordeel van deze zeer nieuwe methode is, dat zowel grond als grondwater ge lijktijdig kunnen worden gerei nigd en dat dit in het park kan gebeuren. In het rapport staat dat,.indien de flotatiemethode werkelijk goed blijkt te werken, er ook landelij ke toepassingsmogelijkheden zijn. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne blijkt in dat verband bereid om een verkennend onderzoek met de methode in het Griftpark te sub sidiëren. Indien grondwater en bodem apart worden gereinigd, bestaan er twee andere goede methoden, zo blijkt uit het rapport. Grondwa ter wordt daarbij opgepompt en gefilterd, de bodem wordt uit gegloeid of verbrand. Ook deze methoden kunnen in het Grift park zelf worden uitgevoerd. De kosten zijn ongeveer gelijk aan de gecombineerde grond- en bo demwaterreiniging via de flota tiemethode. Afgraven van verontreinigde grond, zoals bij voorbeeld in Lekkerkerk nood zakelijk bleek, is vijf zes keer zo duur. De eerste gifvondsten in hel Grift park werden in mei 1980 gedaan na een tip van een Utrechter, die vroeger gewerkt heeft bij een drukkerij. Deze drukkerij heeft tienduizenden liters van het gifti ge tolueen illegaal in het park ge dumpt. Tijdens onderzoekingen in het park, waarbij honderden bodem- en grondwatermonsters werden geanalyseerd, bleek er bovendien onaanvaardbaar veel ander gif in de grond en in het water te zitten, waaronder carbo- lineum, benzeen en naftalecn. Deze en andere giftige stoffen blij ken vooral afkomstig van een voormalige opslag van de ge meentelijke reinigingsdienst en van de gemeentelijke gasfabriek, die van 1860 tot 1960 in het park heeft gestaan. De geplande wo ningbouw in het Griftpark is in middels maanden achter op het schema. Het park is voor het pu bliek afgesloten, evenals een daarin gelegen speelplaats. Uit het rapport van de gemeentelij ke afdeling hinderwet en milieu zaken blijkt, dat met name in het oostelijke deel van het Griftpark niets kan worden aangelegd of gebouwd voordat bodem en grondwater zijn schoongemaakt. Het rapport raadt zelfs de aanleg van een parkeerplaats af. tenzij verspreiding van de verontreini ging direct, hetzij via het grond water wordt voorkomen. gen dat werknemers die naar een Arabische vestiging worden uit gezonden geen relaties met Isral onderhouden. Omdat daarin ook de religie van de betreffende werknemer wordt vermeld, kun nen Arabische landen hem op grond van zijn jood-zijn weige ren. Dergelijke verklaringen zul len na het van kracht worden van artikel 429 strafbaar worden. De Tweede Kamer toonde zich te vreden met deze uitleg van de minister. PvdA-woordvoerder Harry van den Bergh, fervent be strijder van de Arabische boycot bepalingen, diende met Engwir- da (D'66) nog wel een motie in die vroeg om een uitdrukkelijk verbod van de verklaring zoals de KLM verstrekt. Maar De Ruy ter wilde geen discussies over welk soort verklaringen nu wel of niet konden, omdat daarmee de werkingssfeer van artikel 429 zou worden aangetast. De Kamer ging daarmee akkoord en de mo tie zal volgende week dinsdag dan ook geen kans maken. Een uitweg voor de Nederlandse bedrijven lijkt te liggen in De Ruvters opmerkingen dat ver klaringen waarin louter en alleen wordt gevraagd naar het feit of een werknemer politieke dan wel economische relaties met Is ral onderhoudt (en die daarmee joodse en niet-joodse Nederlan- AMSTERDAM (ANP) - Een 25-ja- delen. in Isral zijn gefabriceerd of door Isralische tussenkomst gexporteerd. PvdA en D'66 en de overige linkse partijen wilden in grijpen van de minister van eco nomische zaken om een eind aan deze verklaringen te maken. CDA en WD waren het echter eens met minister Van Aardenne (economische zaken), dat de overheid alleen kan voorlichten over alternatieven om aan deze verklaringen te ontkomen. Ook Van Aardenne vond de nega tieve goederenverklaringen on gewenst en een oneigenlijk mid del dat concurrentievervalsend kan werken. Hij meende dat de op stapel staande wet Meldings plicht Boycot in de toekomst kan aantonen op welke schaal zulke verklaringen worden verstrekt. Verbodsbepalingen van de ovpr- heid, zo voerden hij en minister De Ruyter aan. zouden een ave rechtse uitwerking hebben om dat bedrijven niets meer opge ven als het verboden is. Tbc-dode in Amsterdam ders voor gelijke consequenties plaatst) niet strafbaar kan zijn. Van den Bergh zei na het debat 'zich niet voor te kunnen stellen dat de wijziging in de strafwetge ving zo'n verklaring zou toelaten, rige Amsterdammer is begin de ze maand in het Wilhelmina Gasthuis in de hoofdstad overle den aan tuberculose. Dit heelt de gemeente gisteren bekendge maakt. Maar Dc Ruyter meende dat de Hcl S'nS hierbü om een geval van den haag )gpd) - Het CDA is het nog niet eens met het voorstel van het kabinet de zogenoemde "referte-eis" te verhogen van 65 tot 130 dagen. Het voorstel van het kabinet houdt in. dat werklo zen in het vervolg 130 dagen in een aaneengesloten periode ge werkt moeten hebben in plaats van de thans geldende 65 dagen, alvorens in aanmerking te ko men voor een ww-uitkering. Het kabinet meent met deze maatre gel dit jaar 200 miljoen te kunnen besparen. De VVD blijkt het wel eens te zijn met de plannen van het kabinet. De CDA-fractie wil van de minister van sociale zaken eerst precies op een rij hebben welke beroeps groepen dusdanig zwaar door de maatregel worden getroffen dat ze van de maatregel moeten wor den uitgezonderd. Met name pleit het CDA voor de uitzend krachten. Voor hen bestaat al een maatregel dat zij niet langer dan drie maanden bij een werk gever voor hun uitzendbureau werkzaam mogen zijn. Wordt de referte-eis inderdaad 130 dagen, dan zullen deze uitzendkrachten niet in aanmerking kunnen ko men voor een uitkering. De VVD-fractie meent, dat het ka binet met de te nemen maatregel een voorschot neemt op de inte gratie van de werkloosheidswet ten. waarop nu wordt gestu deerd. Daarom wil de WD de te nemen maatregel een voorlopig karakter geven, tot op het mo ment dat de integratie van de werkloosheidswetten een feit is geworden. Nederlandse overheid, op grond van de strafwet niet kan optre den tegen sancties die een land hanteert tegen een staat waar mee het in oorlog verkeert. Daartoe aangespoord door de Ka mer kwam de minister van justi tie echter met aanvullende ver klaringen, waaruit bleek dat zo dra Arabische landen op grond van de door het bedrijf verstrek te gegevens onderscheid kunnen maken tussen joodse en niet- joodse Nederlanders dit een schending van artikel 429 zal be tekenen. De Kamer ging met de ze uitleg akkoord. Verschil van mening bleef bestaan tussen oppositie en regerings partijen over de zgn. negatieve goederenverklaringen. Neder landse bedrijven wordt gevraagd te verklaren dat goederen die zij aan Arabische landen leveren niet, en dat geldt ook voor onder open tbc, waarvoor de jongeman op 23 januari werd opgenomen in het St. Lucasziekenhuis. Vier dagen later werd hij overge bracht naar het WG, waar hij op 3 februari overleed. Nadat de ziekte was geconstateerd is het consultatiebureau tubercu losebestrijding met een onder zoek begonnen van mensen die de afgelopen maanden met de jongeman, die in Amsterdam- noord woonde, in contact waren gpwefttt, Dr. M. Harun van het consultatiebureau zei, dat er tot dusver ongeveer zeventig men sen zijn onderzocht. Bij geen van hen is tbc geconstateerd. Wel reageerden twaalf personen posi tief op de Mantoux-pnk. "Dut wil niet zeggen dat zij tuberculose hebben, maar alleen dat zij wel eens in contact zijn geweest met tbc-bacillen. "Als hij eerder een arts had gecon sulteerd. zou hij direct genezen zijn", aldus de arts.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7