"VVD heeft genuanceerd standpunt over erfpacht" Puntkomma in programma van college B nog struikelblok Fractieleider Kuijers aan vooravond debat in raad Wegwijs in Leiden DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 LEIDEN "Ik heb goede hoop dat ons standpunt over erfpacht een meer derheid haalt in de Leidse raad, zij het met de nodige wijzigingen. In elk geval reken ik op een meerder heid voor een voorstel dat dichter bij het onze ligt, dan bij dat van de PvdA. Ons standpunt is meer ge nuanceerd". Dat zegt WD—fractieleider Fred Kuijers aan de vooravond van het debat over de Leidse grondpolitiek. De grondpolitiek was al weer zo'n vier jaar geleden het struikelblok voor het kabinet Den Uyl. Op ge meentelijk niveau hebben PvdA en in dit geval de VVD el kaar ook niet gevonden. Al tij dens de collegevorming was de erfpacht—kwestie een duidelijk strijdpunt van de coalitiepart- De verschillen van mening over uitgifte van grond in erfpacht (zeg maar verhuur van grond) fc gaan over drie punten. De WD wijst erfpacht af als het gaat om woningbouw in de vrije sector en de premiekoopsector. Ook bij overdracht van grond aan,bedrij ven wil de WD niet altijd vast houden aan erfpacht. Dat willen de liberalen daarentegen wel nog altijd in tegenstelling tot de PvdA - bij grondtransacties met de provincie of het rijk. "Erfpacht voor onbepaalde tijd is de beste manier. Erfpacht moet zoveel mogelijk lijken op eigen dom. Dat vinden wij evenzeer als de PvdA, alleen wil de PvdA dat om erfpacht algemeen ingang te doen vinden. Dat willen wij niet", verklaart Kuijers. Hij geeft daarmee al meteen aan waar de schoen wringt. Alle grond in erf pacht uitgeven noemen de libe ralen dogmatisch. Stampij Kuijers komt dan ook steeds terug op deze tegenstelling: de "dog matische opstelling van de PvdA tegenover «ie "genuanceer de opstelling van de WD. Als voorbeeld voor dogmatisch den ken noemt hij de uitgifte van grond aan hogere overheden. "De PvdA wil de grond in ge meenschapshanden brengen. Of dat het rijk, de provincie of de gemeente is, maakt dan geen ver schil. De PvdA maakt veel stam pij over zeggenschap, maar het LEIDEN - Er zal nog heel wat moe ten gebeuren voor de bouw van een Wijk Gezondheids Centrum in de Mors een feit is. Dat zo'n centrum er zo snel mogelijk moet komen, daar zijn alle poli tieke partijen het wel over eens. De vraag of de artsen van zo'n centrum in loondienst moeten zijn of niet, is echter nog steeds onopgelost. Ook de leden van de commissie voor volksgezondheid kwam daar gisteravond niet uit. Er zal weer een werkgroep komen met daarin onder andere hulpverle ners en overkoepelende instan ties, die het reilen en zeilen van een toekomstig wijkcentrum moet onderzoeken. Het college zal een voorstel moeten doen over welke taak de werkgroep precies meekrijgt. De commissieleden konden het daar gisteren niet over eens wor den. Een enkele puntkomma in het collegeprogramma, dat het beleid van de gemeente voor vier iaar uitstippelt, bleek een groot Eindhovense neuroloog promoveert op herschreven proefschrift LEIDEN - De Eindhovense neuro loog J.N. Berendes hoopt op 18 maart aan de Leidse universitet te promoveren. Hij zal dat doen op een herschreven versie van zijn proefschrift. De Eindhoven se neuroloog zou vorig jaar herfst al zijn gepromoveerd, maar de inmiddels overleden mediscus- jurist dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven uit Tilburg stak er een stokje voor. Volgens hem waren er in het proef schrift "vervalsingen aange bracht". Hij beschuldigde de in het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven werkzame neuroloog ervan dat hij het onderzoek waarover zijn proefschrift han delt, heeft vervalst. Hij heeft een fataal medisch experiment bij een jongen verzwegen. De rector magnificus van de Leid se univeristeit prof. dr. A.A.H. Kassenaar en het bestuur van de medische faculteit hadden daar om in overleg met de promotor prof. dr.H.A.C. Kamphuysen de promotie uitgesteld. Gezondheidscentrum in Mors Doelenterrein is aan de universi teit verkocht, in de Coebel (het gebied bij de Haagweg) grond voor de Rembrandtschool. Op het plan voor het Doelenterrein zou de gemeente nooit zoveel in vloed hebben gehad als de grond geen eigendom was geweest". Ook bij de woningbouw gaat vol gens Kuijers de PvdA dogma tisch te werk. "De woningmarkt is een problematische zaak ge worden. Het zal in een nieuwe wijk best eens moeilijk kunnen worden om huizen in dé premie koop- en vrije sector te bouwen. Voor de exploitatie van zo'n wijk is dat wel onontbeerlijk. Alleen sociale woningbouw is financieel onmogelijk. Daarover is ieder een, behalve de PSP, het eens" aldus Kuijers, die vreest dat erf pacht deze huizen (nog) minder aantrekkelijk zal maken. De VVD wijst op het belang van de premiekoopwoningen voor de doorstroming variuit goedkope (huur)woningen, die dan leegko men voor Leidse woningzoeken den. "Door toepassing van erf pacht loop je kans deze verhuis- ketens in de war te brengen. Dat is niet in het belang van de ge meente. Dan ben je dogmatisch bezig", aldus Kuijers. Schuttersveld De WD-leider blijft ook hameren op het woord dogma als het gaat om bedrijfsterrein. "In principe moet de grond voor bedrijven in èigendom worden uitgegeven. Je moet niet zo star zijn dat Leiden geen bedrijf meer aantrekt. Al is struikelblok. In het collegepro gramma staat namelijk dat "de totstandkoming van een gezond heidscentrum moet worden ge stimuleerd; bekeken moet wor den in hoeverre het daarbij mo gelijk is dat de werkers in loon dienst zijn". WD en CDA en D'66 lezen daar uit dat er eerst moet worden on derzocht of een gezondheidscen trum levensvatbaar is, en daar naast of het mogelijk is dat de werkers in loondienst werken. PvdA en PPR willen dat er bij een onderzoek al direct vanuit wordt gegaan dat de werkers in loondienst komen. Een voorstel in die richting werd echter afge stemd. De PSP wilde gister avond zelfs zover gaan dat een gezondheidscentrum er hele maal niet hoeft te komen, als niet alle werkers, dus ook de artsen, in loondienst zijn. Dit zou de de mocratisering van de gezond heidszorg, een van de bedoelin gen van een wijkcentrum, name lijk niet ten goede komen. Wethouder Schoute (VVD) wees er gisteren op dat democratisering ook heel goed mogelijk is wan neer de artsen zich vrij in het centrum vestigen. Als voorbeeld hiervan noemde hij het gezond heidscentrum in de Merenwijk, waar de artsen niet in loondienst zijn, maar waar wel degelijk een patiëntenraad werkt. Voor de VVD is het de vraag of een ge zondheidscentrum nog wel haal baar is wanneer ook de artsen in vast dienstverband van het cen trum staan. Gevreesd wordt dat dit tot financiële moeilijkheden zal leiden. Overigens waren alle commissiele den het er gisteravond wel over eens dat het gezondheidscen trum op deze manier veel te lang op zich moet laten wachten. De voorzieningen in de Mors zijn verre van volledig; een apotheek ontbreekt al helemaal. Een cen trum zou een goed middel zijn om tot samenwerking tussen verschillende hulpverleners te komen. Verschillende leden verweten wet houder Schoute dat hij met zijn beleid de bouw van het centrum vertraagde. Van der Waals (CDA) veronderstelde dat Schoute de politieke wil ontbreekt om de knoop door te hakken. "Daarom komt het college nu slechts met een discussienota en niet met een concreet voorstel. Wat er ook gebeurt, een gezondheidscen trum met of zonder artsen in loondienst, één van de twee par tijen binnen het college verliest zijn gezicht. Zo hebben we hier een politiek geharrewar waar ei genlijk een gezondheidscentrum hard nodig is". Vrouw steelt partij zemen LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw werd gistermiddag om twee uur betrapt in een zelf bedieningszaak aan het Be vrijdingsplein toen zij pro beerde met een grote partij zemen ter waarde van 1000 gulden naar buiten te wande len. Na de aanhouding werd de vrouw aan de politie over geleverd. Auto in brand LEIDEN - De brandweer moest er gistermorgen omstreeks half elf op de Beestenmarkt aan te pas komen om een brandende Ford te blussen. De wagen is hoogstwaar schijnlijk in de brand gevlo gen door een lek in de bezine- tank. het geen algemene teneur dat be drijven tegen erfpacht zijn. Met name in de kwartaire (ziekenhui zen, bejaardenhuizen e.d.) sector zie je dat. Bijvoorbeeld de kanto ren aan de Plesmanlaan. Het is dan ook wellicht geen probleem om het Schuttersveld in erfpacht uit te geven. Maar werkgelegen heid gaat toch altijd boven het ophouden van een dogma". Kuijers sluit niet uit dat het WD-standpunt over erfpacht bij woningbouw verandert als de woningmarkt verbetert. "Nieu we feiten zouden aanleiding kun nen zijn voor een bezinning op ons standpunt. Wij zullen in de raad ook een voorstel indienen om erfpacht periodiek te evalue ren. Dat is nu in feite niet ge beurd. Het beleid zou regelmatig moeten worden bijgesteld". Kuijers voegt daar aan toe: "Wij zijn geen partij die zijn stand punt niet kan herzien als zich nieuwe omstandigheden voor doen. Anders ben je toch een conservatieve partij. Ik hoop niet dat de PvdA dat is". De goed hoop die de VVD heeft op steun voor hun voorstel is geba seerd op de houding van het CDA en D'66. Kuijers: "Als je naar de cijfers kijkt die het bu reau voor de statistiek over de verkiezingen geeft, dan zie je dat de aanhang van D'66 vooral af gezien van de studenten in de binnenstad - in de Merenwijk woont. En dan vooral daar waar het eigen woningbezit groot is. Hoe verkoopt D'66 erfpacht dan aan zijn achterban? Je zit in de raad voor je kiezers, niet voor hoe je er zelf over denkt. Ik hoop dat D'66 verstandig is". Overigens is het nog niet duidelijk welke houding deze partijen zul len aannemen. In het CDA be stonden zeer uiteenlopende me ningen over erfpacht, maar on langs is men intern tot overeen stemming gekomen. De CDA-f- ractie zal dat standpunt binnen kort bekend maken. Duidelijk is al dat het afwijkt van het PvdA— standpunt. Waanzinnig Over het standpunt dat D'66 heeft ingenomen, is nog niet veel be kend. Glaubitz heeft zich enkele malen voorstander getoond van een jaarlijkse aanpassing van de canon (huurprijs) aan de waarde van de grond. "Een waanzinnig idee", oordeelt Kuijers. "De on zekerheid over de hoogte van de canon blijft net zo groot, maar bovendien betaal je als erfpach ter in totaal zeker drie keer zo veel" Om er ironisch aan toe te voegen: "Maar je ziet dat D'66 zich langzaam in de materie in werkt. Dat is toch positief'. Als de PvdA toch zijn zin krijgt, is de erfpachtkwestie dan niet een onverteerbare zaak voor de VVD? Een breekpunt voor het college; tijd om met portefeuilles te gaan wapperen en zo? Of te ei sen dat er iets tegenover moet staan, zoals Elzenga onlangs uit zijn mond liet vallen? Kuijers vindt van niet. Hij zegt Elzenga's opmerking niet zo goed te begrij pen. "Over erfpacht valt niet te onderhandelen. De tegengestel de meningen liggen duidelijk op tafel. Uiteraard zijn er pogingen gedaan om een compromis te be reiken. Dat bleek niet mogelijk zonder dat een van de partijen zich van zijn achterban zou ver vreemden. Het is dan voor de po litieke duidelijkheid beter dat de partijen elk hun eigen standpunt innemen. De resultaten zullen dan tijdens de verkiezingen wel blijken". LEO MAAT Klein Matilo In clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat wordt morgen avond een ernavals/bingo avond gehoudenmet muzi kale medewerking van de boerenblaaskapel De Dorst- vlegers. Aanvang acht uur. Flora K&O organiseert donderdag 19 februari een excursie naar de nieuwe bloemenveiling van Flora in Rijnsburg. Om acht uur 's ochtends is het vertrek sein. Aanmelden bij K&O Oude Vest. 45, tel. 141141. Handig In de lagere technische school aan de Haagwegorganiseert K&O op zeven woensdagmid dagen een cursus 'Kleine re paraties in huis'. Wat komt er zoal aan de orde? Dat va rieert van een karweitje met een klemmende deur tot het maken van een schilder ij lijst je. Om half twee worden ha mers en beitels opgevat. Voor meer informatie bellen met K&O (141141) Carnaval Ook 65-plussers willen één keer in het jaar wel eens een feest neus opzetten. Dat kan. De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten organiseert volgens traditie een carna valsfeest voor bejaarden dat volgende week za terdag in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden. De zaal gaat om een uur open en krakers als De Twee Pinten en Fraiis Vrolijk zijn aangetrokken om de feestvreugde te verhogen. Goedkeuring voor bouw Mirakelsteeg leiden - het dagelijkse bestuur van de provincie Zuid-Holland heeft verklaard geen bezwaar te heb ben tegen de bouw van een aan tal woningen rondom de Mira kelsteeg. Hierdoor komt de bouw van 22 wo ningwetwoningen weer een stap dichterbij. Als er geen vertraging meer optreedt zullen de wonin gen er over ongeveer een jaar staan. Het gaat om een plan voor dertien vierkamer- en negen driekamér- woningen. Met de aanleg van de riolering is al begonnen. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30 20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 0-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn cn wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40, van 19.00 tot 30.30 uur, tel. 121879; postbus 3221, 2301 DE Lei- Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van m nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Nqord: Van Hogen- uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10—11 uur, Tuin- stadwjjk- Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. eh do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. Verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 113-16.30 uur, tel. 124252. VBÖK Vereniging Bescherming Ongebo- r en Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeieidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies; tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Kuijers: Over erfpacht valt niet te onderhandelen. Het is voor de poli tieke duidelijkheid beter dat de partijen elk hun eigen standpunt innemen. De resultaten zullen dan tijdens de verkiezingen wel blijken".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4