"Ik ben te veel erfelijk belast" RCL heeft plannen voor bouw nieuwe kleedkamers eidse agenda Ex-wethouder Eveleens verlaat raad Zorgen om Het Wedde Voorschoten moet op beleidsplan bezuinigen Warmond in schooldienst PAGINA 2 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 Ex- wethouder en ex-raadslid Eveleens: "Ik moet mijn opvolger de voeten lopen DEN HAAG - VOORSCHOTEN - Na als wethouder te zijn afgetreden, heeft de PvdA-er Eveleens zich ook teruggetrokken uit de raad. Een toch wel plotselinge afslui ting van een politieke carrière die zo'n zes jaar heeft geduurd. Hoewel zijn beslissing wordt gerespecteerd vinden veel mensen het zonde dat Eveleens ermee ophoudt. Hij zelf vindt het ook jammer. LEIDERDORP - De werkgroep Vietnam Leiderdorp zal de ruim 1700 gulden subsidie, die zij vraagt voor de bestrijding van de kosten van een vorig jaar gehou den collecte, niet krijgen. De raadscommissie maatschappe lijk welzijn vindt, dat de kosten die aan de collecte verbonden wa ren, moeten worden betaald, uit de opbrengst daarvan. De afgelopen vijf jaar heeft de com missie elk jaar opnieuw gediscus sieerd over de vraag, of het wel Werkgroep Vietnam: geen subsidie meer juist is dat de werkgroep subsidie krijgt. Dat het Leiderdorpse be lang zou worden gediend, zag men nooit zo zitten. Ook het aan vragen van subsidie voor het hou den van een collecte vond men een vreemde zaak. Vorig jaar moest de werkgroep aan geven. welke activiteiten zij ge pland had. Een voorlichtings avond in "Sjelter" werd maar door weinig mensen bezocht. De knoop werd door vier van de zeven commissieleden nu defini tief doorgehakt: de werkgroep zal het voortaan zonder gemeentelij ke subsidie moeten stellen. was al lang bekend dat er binnen onze fractie verdeeldheid was. Waar het mij om ging is dat ik niet de gewoonte heb om met collega's in het college te com municeren via de fractie-voorzit ters. Ik had het via de telefoon al lang allemaal gehoord, maar op de dag van de raadsvergadering hoorde ik het voor het eerst van "Er valt een gat. ik ben altijd met plezier wethouder geweest. Ik had deze vier jaar beslist graag willen uitzitten. Daarna had ik denk ik niet nog een keer een pe riode van vier jaar willen ingaan. Daar heb ik de leeftijd niet meer naar en het wethouderschap vergt toch wel een hoop van je. Ik heb ook een drukke baan op het ministerie van binnenlandse zaken. Die jaren zijn toch wat je noemt tropenjaren geweest." Volgens zijn zeggen bleef er voor hem geen andere mogelijkheid over dan de raad te verlaten, na dat hij er het wethoudersbijltje bij had neergelegd. "Ik denk dat ik te veel erfelijk ben belast. Ik zou als raadslid waarschijnlijk te veel begrip opbrengen voor het college, omdat ik zolang aan de andere kant heb gewerkt. Dat kan niet goed zijn. Bovendien lijkt het me heel vervelend als ik bij een bepaalde zaak zou gaan denken dat ik het 'beter' zou doen dan mijn opvolger. Ik moet hem gewoon niet voor de voeten gaan lopen." VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor welzijn en onderwijs in Voorschoten is ernstig veron rust over de exploitatie van het recreatiebad "Het Wedde". De cijfers gedurende de periode 16 augustus t/m 30 november tonen aan dat 46.000 bezoeken aan het zwembad werden gebracht. Dat cijfer geeft een vertekend beeld, omdat in de beginperiode ieder wel eens wilde zien hoe het bad eruit zag. De eerste week bezoch ten 8000 zwemliefhebbers het bad. in de laatste week 1 vember v i dat nog r r 1957 Er is een tekort aan ontvangsten volgens de raming van 11.000-, terwijl er meer mankracht nodig was. Door part-timers werd er in die periode 2588 uren gemaakt, een teveel volgens de begroting van 1200 uren. Ook de school- zwemkaarten waarvoor de ra ming f55.000,- was had slechts een opbrengst van bijna f 4000,-. Bremmer (CDA) vond dat thans al le hens aan dek moet komen om een financiële ramp te voorko men. Visser (PvdA) wilde een heel snelle ingreep omdat de kos ten de pan uitrijzen. Een gesprek zowel met de zwemverenigingen als met de scholen is dringend no dig. Aikens (D'66) zag de toe komst heel somber in. Voorscho ten krijgt volgens hem een bad met een tekort van 1 miljoen gul den per jaar. Van Gogh (VVD) wilde eerst de cijfers per 1 april afwachten. Wethouder Marselis (CDA) deelde de zorg van de commissie. Hij meende dat er snel iets aan de promotie moet worden gedaan. Het personeel is extra belast door de ieugdbaldadigheid, welke Eveleens geeft aan, dat het niet van het begin af aan zeker is geweest dat hij ook de gemeenteraad zou verlaten. "Nu ik zeker weet dat een partijgenoot mij opvolgt is alles best. Het afspiegelingscolle ge, waar ik een voorstander van ben, blijft op die manier behou den. Als het gevolg van mijn af treden zou zijn geweest dat er bij voorbeeld een tweede CDA-wet- houder was gekomen had ik mis schien nog wel gebleven. De PvdA zou dan in feite in de oppo sitie zijn gegaan en dan ligt de zaak iets anders. Hoewel ik het dan ook heel erg moeilijk zou hehhen eevonden." Onwillekeurig, al blijkt dat hij er weinig zin in heeft, komt het ge sprek weer op het waarom van zijn aftreden als wethouder, de afwikkeling van de Voorschoten- se scholennota. Hierbij ging het in feite om de vraag of er één openbare school in het Cultureel Centrum zou moeten komen of twee scholen in meerdere wij ken, zodat het onderwijs wat meer gespreid zou worden. Eve leens was een sterk tegenstander van één school in het Cultureel Centrum. De burgemeester en de WD waren voor een dergelijke school, maar het CDA was het tot vlak voor de beslissende raads vergadering eens met Eveleens. Twee dagen voor de raadsverga dering 'ging het CDA om' na een hoorzitting over deze zaak. Ook twee fractiegenoten van Eve leens wijzigden toen hun me ning. Eveleens hoorde pas op de dag van de vergadering dat zijn collega-wethouder, de CDA-er Marselis zijn mening had gewij zigd. Dat was voor hem aanlei ding om af te treden als wethou der. Ten eerste kon hij zich niet meer achter het beleid scharen en ten tweede vond hij de manier waarop hij van de ommezwaai hoorde niet collegiaal. Een verwijt dat in een CDA-verga- dering aan zijn adres is gevallen is dat hij de meningsverandering van het CDA als argument voor zijn aftreden heeft gebruikt om de verdeeldheid binnen de PvdA te verdoezelen. Twee leden van zijn eigen fractie hadden toch ook tamelijk plotseling voor een school in het Cultureel Centrum gestemd. Eveleens is het er niet mee eens. "Dat is verkeerd begrepen. Het Marselis zelf en dat vind ik niet zoals het hoort." Democratisch De ironie wil dat zijn fractiegenoot en opvolger Van Leeuwen sa men met D'66-er Aikens uitein delijk de enige is geweest die ook tegen de bouw van één school in het Cultureel Centrum heeft ge stemd. Zou het voor Van Leeu wen nou ook niet moeilijk wor den om dit besluit uit te voeren, vooral omdat Eveleens een hoop complicaties had voorspeld? "Dat zal wel mee vallen. Het is gewoon een democratisch geno men raadsbesluit dat Van Leeu wen uit te voeren krijgt. Van Leeuwen was alleen tegen het schoolgebouw in het Cultureel Centrum. Waar ik zelf eigenlijk nog meer moeite mee had, en daar zat Van Leeuwen niet zo mee, zijn de aanvullende voor waarden. Door de vestiging van de school is er gelijk beslist dat het Cultureel Centrum helemaal wordt opgeknapt. Dat deed voor mij de deur dicht. Het hele ac commodatieprobleem, waaron der dus ook het Cultureel Cen trum valt, is een onontwarbare kluwen. Door dit raadsbesluit is eigenlijk over een klein stukje van dit probleem een uitspraak gedaan. En dat vind ik niet kun nen. Op die manier gaat de raad van incident naar incident zon der een duidelijk beleid." Eveleens wijst nog op veel andere kanten - van het onderwijspro bleem. De spreiding van het on derwijs over de wijken blijkt hij nog steeds erg belangrijk te vin den. "Ik denk dat het nu van het grootste belang wordt dat er met een een school wordt gebouwd in de nieuwe woonwijk Starren- burg. Anders wordt het voor de kinderen die daar komen wonen veel te ver om naar school te gaan. Vervolg Een vervolg van zijn politieke car rière zit er niet in, maar is niet uitgesloten. "Niemand kan in de toekomst kijken, misschien ga ik nog wel eens wat in de politiek doen. Ik sta nog reserve voor mijn partij voor'de Provinciale Staten. Ach het is best gek, ik ben zo met die gemeentepolitiek verbonden. Eerst tien jaar als ambtenaar en daarna zes jaar als wethouder. In de gemeentepoli tiek kun je vrij direct inhaken op de wensen van de burgerij, je probeert een goede leefgemeen schap te creëren. De belangstel ling daarvoor zal ik zeker niet zo maar verliezen." MARIJKE KOOL 'thans is ingedamd omdat onder meer zes jongelui de toegang tot het bad ontzegd is. Dc personele inzet zal kritisch worden beke ken, en overwogen wordt om het zwembad tijdens gebleken on rendabele uren te sluiten. Onderwijs dienst Ook de stichting Onderwijsbegelei dingsdienst is ondanks de goede inzet een financieel zorgenkind. Uitbreiding van deze dienst lijkt onvermijdelijk. In een nader ge sprek met de onderwijsbegelei dingsdienst zal bekeken worden of aansluiting mogelijk is bij an dere bestaande diensten zoals Leiden, daarnaast zal een beroep Worden gedaan op de scholen en zelf ook de begeleiding van de tij delijk achterblijvende leerlingen ter hand te nemen. VOORSCHOTEN - In Voorschoten zal in afwijkig van een eerder opge steld beleidsplan een heel bescheiden lijst van nog uit tc voeren projec ten worden opgesteld voor 1981. Zo zal onder meer het plan om een voorlichtingsambtenaar aan te stellen voorlopig worden geschrapt. Ook komen verschillende voorzieningen die voor dc sport zouden moeten aangelegd en gebouwd, te vervallen. Dit is het gevolg van dc ook voor Voorschoten moeilijke financiële positie. Dit blijkt onder andere uit de nu verschenen begroting voor 1981. Zoals eerder gemeld is het late verschijnen van het financieel overzicht voor de gemeente over dit jaar te wijten aan een personeelstekort en wisselingen in belangrijke posten. Normaal wordt de gemeentebegroting in dc maand november/december behandeld. De ontwerp begroting van Voorschoten is onder andere door deze bezui nigingen, evenals voorgaande jaren sluitend gemaakt, met een totaalbe drag van 39 miljoen gulden (in 1980 was het 37 miljoen). In de begroting is een bedrag van 215.000 gulden voor onvoorziene uitgaven opgeno men, terwijl er een tijdelijke financiële ruimte aanwezig is van biina 290.000 gulden. De totale raming vooi kapitaal- en/of exploitatielasten Van nieuwe investe ringen en voorzieningen bedraagt dan ongeveer 490.500 gulden. Bij dat bedrag mogen de meeropbrengsten door verhoging van de diverse rech ten en de verhoging van de onroerend belasting worden geteld. In min dering komen weer lasten die voortvloeien uit kredieten, die na het opmaken van de begroting 1981 beschikbaar zijn gesteld, waardoor de totale ruimte in dc begroting 573.145 gulden gaat bedragen. Van dat bedrag moet ongeveer 283.000 gulden worden besleed voor dc dekking van dc jaarlijkse lasten van nieuwe investeringen en voorzie ningen en 289.800 gulden voor dekking ineens van nieuwe projecten. leiderdorp - de Leiderdorpse voet balvereniging RCL heeft bij de gemeente plannen ingediend voor de bouw van een nieuwe kleedaccommodatie op het tus- senpleintje achter de kantine en naast de bestaande onderko mens op het sportpark. Het gaat om een groot complex waarin vier kleedkamers voor de spe lers, twee kleedkamers voor scheidsrechters, een kamer voor de medische dienst, een be stuurskamer en een bespreekka- mer voor het eerste elftal worden ondergebracht. Verder denkt de club aan een uitbreiding van de kantine met'onder andere een jeugdhonk. De uitbreiding van de bestaande accommodatie is nodig gewor den na de aanleg van twee nieuw velden, waarvan nu één is inge zaaid en verder wordt verwacht dat beide volgend jaar augustus bespeelbaar zijn. Momenteel be schikt RCL over vier velden en acht kleedkamers. Mochten de plannen door de gemeente wor den geaccepteerd en dan be schikt RCL in de nabije toe komst over zes velden en twaalf kleedkamers. Minimum "Ik hoop dat dit jaar nog positief besloten wordt over de plannen zodat in 1982 begonnen zou kun nen worden met de bouw. De uit breiding is hard nodig met de komst van de nieuwe velden want we zitten nu met acht kleedkamers voor vier voetbal velden al op een absoluut mini mum", aldus voorzitter D. van Gameren. Hij wijst daarbij op de grote frequentie van het gebruik van de kleedaccommodatie op speeldagen. "De kleedkamers zijn dan constant bezet en je komt al gauw in de problemen als het eerste elftal speelt want daarvoor is zeker een overloop- tijd van een paar kwartier no dig." Duidelijk is dat de bouw van kleedkamers prioriteit heeft, maar de voorzitter tekent daar wel bij aan dat het de bedoeling is dat het plan in zijn totaliteit zal worden uitgewerkt. "Kijk, als het hele gebouw wordt neergezet dan is het verder voor het over grote deel een kwestie van tus- senwandjes optrekken om de ge wenste ruimten te krijgen." Verder vindt Van Gameren het mooi meegenomen dat met de komst van een nieuw complex de toegang voor spelers en scheidsrechters direct naar het hoofdveld kan worden verlegd. "Zoals het nu is, is zeker niet ide aal. De voetballers en de scheids rechters moeten een eind door het publiek en dan pas het veld op. Je kunt wel zeggen er ge beurt niks, maar dat weet je ei genlijk maar nooit, laten we eer lijk zijn. Onze gedachten gaan al een tijd uit naar een doorgang aan de achterkant van het plein waar de nieuwbouw zou moeten komen, die uitkomt achter het doel op het hoofdveld. Dan hoeft men niet meer door het publiek, ook omdat de achterkant van het plein dan ontoegankelijk wordt voor datzelfde publiek". Vergadering RCL heeft de gemeente nu in eer ste instantie om een principe-uit spraak gevraagd over de bouw. Vanavond zal het plan voor het eerst op tafel komen in de raads commissie voor cultuur. RCL hoopt dat deze principe-uit spraak er op korte termijn is en ook positief zal zijn. Over de noodzaak van de kleedka mers is men het bij de gemeente ook wel min of meer eens, wat mag blijken uit eerdere ideeen met name van gemeentezijde on dersteund, om bij de twee nieu we velden aparte kleedkamers te bouwen. RCL liet daarop weten meer te zien in de bouw van een DONDERDAG Leiden - Stadhuis - werkgroep eman cipatie, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recrea tie. 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse- weg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 Werklozen Advies Centrum - Bree- straat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, van 20- 21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlem merstraat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 6 tot 13 feb door: Centraal apotheek, Breestraat 74. tel. 120552; apotheek Boehmer, Flo- ijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. Leidseweg 66. tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- 14-15 t Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschot'e'n - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND - De toetreding van Warmond tot de schoolbegelei dingsdienst (SBD) van de Bollen streek gaat definitief door. Dit werd gisteren in de commissie fi nanciën van de gemeente War mond besloten. De commissie sprak algemeen haar waardering uit voor het onderzoek van het college van B en W waarin bleek dat er toch genoeg geld was om de SBD te betalen. Dit onderzoek was in de algemene beschouwin gen in de maand december ge vraagd, nadat het college aanvan kelijk had gemeld dat Warmond de SBD niet kon betalen. In de raadsvergadering van februari zal nu gepraat worden over ver dere voorwaarden voor toetre ding. Een voorstel van het college de Hei- demij krediet te geven om te on derzoeken hoe de Zwanburgpol- der het best toegankelijk ge maakt kan worden, werd door de commissie verworpen. Volgens het voorstel zou de Heidemij moeten besluiten of dat via een veerpont, of een melktransport- leiding door de Zijl zou moeten. PW-raadslid Slingerland vond echter dat die beslissing om te be ginnen in' overleg met de belang hebbenden moest worden geno men. "Dat is goedkoper dan een onderzoek door de Heidemij, en het hoeft zeker niet slechter te zijn," aldus Slingerland. De andere leden van de commissie waren het met hem eens en daar om werd besloten voorlopig geen geld beschikbaar te stellen. Politie haalt fietsen weg kleedaccommodatie bij de be staande, omdat dit het onder houd en het toezicht zou verge makkelijken. Verder bood dit ei gen plan de mogelijkheid om een jeugdhonk bij de kantine aan te bouwen en een eerste elftalka mer te maken. Inmiddels zijn burgemeester en wehouders met dit plan akkoord gegaan en is het idee over de aparte kleedkamers van de baan. Ben W hebben nu de plannen voorgelegd aan de raadscommissies. Over de financiële kant van de zaak is nog niets bekend. "Wij willen eerst de principe-uit spraak afwachten, daarna gaan we rekenen. Duidelijk is wel dat het geld een heet hangijzer zal worden. Maar in het geval van het geld denk ik zeker ook aan zelfwerkzaamheid door cluble den, om de kosten te drukken. We zijn per slot van rekening een vereniging met zo'n 800 leden, dan is zelfwerkzaamheid toch wel mogelijk. Daar zitten toch ze ker een paar bekwame timmer lieden en metselaars tussen?" zo zegt Van Gameren. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gistermiddag 27 fiet sen en één bromfiets weggehaald die waren geparkeerd vóór de fietsenstalling bij het viaduct aan de Berlicumlaan in plaats van er in. Buurtbewoners hebben al een paar keer geklaagd over de over last die zou worden veroorzaakt door kris-kras geparkeerde fiet sen. Op het trottoir daar bestaat een parkeerverbod voor rijwie len. Eigenaars die hun 'karretje' weer kwamen ophalen, moesten een boete van 7,50 gulden beta len. ZOETERWOUDE - In het kerkge- bouwtje "Ons Huis" aan het Kos- teipad in Zoeterwoude is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De daders, van wie elk spoor tot nu toe ontbreekt, kwamen binnen door een ruit aan de achterzijde te vernielen. Vermist worden een paar pak ken koffie en een telefoonpotje met geld. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witle Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071 144941 Nabezorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement 186,70 per post 1276,10 Losse nummers t 0.70 Abonnementsgelden bit vooruitbetaling te voldoe Bi| automatische overschrijving geen Adiunct-hoofdredacteur R D Paauw AJq redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alq. redactiechef: J. M. J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel (sociale S J de Groot (goeste<i|k leven) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Redactie Randgemeenten PJ i nie) Telefoon 071- toestel 219 Privé 9 Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2