Talbot Schotland sluit: 4700 ontslagen dreigen sËT E SS ia lil Sir S Boerin uit Harrisburg waarschuwt Nederland Minder banen weg bij Yolvo ii tl Vanaf volgende week: controle op elke koe Boter-embargo EG tegen Sowjet-Unie zo lek als een mandje &sr as DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 Staking ien procent met ti verbonden, dat k in het i koolgebied in Queensland. Dit steenkolengebied, dat kort gele den door de regering van Queens land is opengesteld, trekt veel be langstelling. Onderzoek Het Konsumenten Kontakt vindt dat de economische controle dienst een diepgaand onderzoek moet instellen naar de financiële handelwijze van liefdadige instel lingen. In een brief aan staatssecretaris Ha- zekamp van economische zaken dringt KK tevens aan op wettelij ke regels voor het inzamelen van geld voor goede doeleinden. Katwijk aan den Rijn - groenteveiling 11 februari Boerekool per kg 1,73-2.03: waspeen Al- per kist 20,80-23.60. All 8.—18-80. BI 23.-25.50; Bil 4.-16.90; Cl 10.20- 15.10; CI1 7.40-14,90. Aanvoer: 175 ton. Breekpeen AI-pcr kist 4,70-14,-.prei A per kg 74-1.35, uien per kg 49-58. 6500 arbeiders van de bekende Bel gische wapenfabriek FN AG (Fa- brique nationale d'Armes de Guerre) in Herstal, zijn gisteren een staking begonnen. De arbei ders houden ook de werkplaat sen bezet. De actie, die gesteund wordt door de vakbonden, wordt gevoerd om de verzekering te krijgen dat de werkgelegenheid in het bedrijf gewaarborgd wordt. Zonnepanelen Holec wil dit jaar proberen een be gin te maken met de bouw van een fabriek van zonnepanelen. Deze fabriek zal tussen de f 10 miljoen en f 15 miljoen gaan kos ten en in eerste instantie aan 100 mensen werk kunnen gaan bie den. Een verdubbeling van dit aantal hoort tot de mogelijkhe den op niet al te lange termijn. Uitvoering van de plannen zal mede afhangen van hulp van de kant van Economische Zaken, al dus een woordvoerder van Holec desgevraagd. Mis Een in opdracht van de Algemene Bank Nederland door Philips uit gevoerde studie, die zou moeten hebben uitmonden in een miljoc- nenorder betreffende zeer speci fieke automatiserings-appara- tuur, is "in goed overleg" stopge zet. Dit hebben woordvoerders van de ABN en Philips woensdag desgevraagd meegedeeld. Volgens de Philips-zegsman zou met de opdracht "een tiental mil joen" gulden gemoeid zijn ge weest. Het studieproject was een vervolg op een order van twintig miljoen gulden die Philips in 1978 in opdracht van de ABN heeft uitgevoerd. Het ging toen om computerapparatuur. Avebe De situatie van het aardappelmeel- concern Avebe is niet ongunstig. De druk is op dit moment wat van de ketel. Dit zei gistermiddag in Veendam de heer Takens, voor zitter van de veenkoloniale boe renbond. Hij wees er tijdens de jaarlijkse le denvergadering van de bond op dat de AVEBE aardig door de voorraden heen raakt "omdat we veel aan Rusland en Oost-Euro pa kunnen leveren vooral zet meel. Het lijkst erop dat we het nieuwe seizoen met een schone lei kunnen beginnen, wanneer de voorraden geruimd zullen zijn." Steenkool Holland Carbon Fuels BV (HCF), een onderneming van de Neder landse elektriciteitsproduktiebe- drijven, DSM en Hoogovens delf stoffen, heeft zich in Australië Jane Lee: "Melk bevat radio-actief jod. HARRISBURG (GPD) - „Het is misdadig dat Nederland zelfs maar overweegt er kerncentrales bij te bouwen terwijl er zoveel gratis windkracht beschikbaar is. Nederland is een van de be langrijkste landen die ons de weg gewezen hebben naar het gebruik van die windkracht. Daarmee hou je het land schoon en veilig, ook voor de boeren". Dit zegt de 57-jarige boerin Jane Lee uit Harrisburg. Haar vee on dervindt al jarenlang de gevol gen van de radio-actieve uitstoot uit de kerncentrale op Three Mi le Island. De problemen zijn nog veel groter geworden toen het op 28 maart 1979 goed mis ging met deze reactor. Op uitnodiging van vijf boeren uit de Noordoostpolder, die veront rust zijn over het plan voor de bouw van een 1000 megaWatt kerncentrale tussen Urk en Espel, komt Jane Lee op 18 fe bruari naar Nederland.,,Ik heb de Nederlanders een heleboel te vertellen", zegt Jane Lee, wedu we en moeder van vier grote kin deren. Zij woont en werkt op de boerderij van haar zuster en zwa ger op 5 km ten noordwesten van de defecte kernreactor van Har risburg. „Ik neem rapporten mee over het ongeluk en over de ma nier waarop geprobeerd wordt de kindersterfte ten gevolge van dat ongeluk in de doofpot te stoppen". Janc Lee verzorgt 75 koeien, waar onder 34 melkkoeien. Zij meent te weten, dat de melk uit Harris burg radio-actief jodium bevat, afkomstig van de Three Mile Is land-reactor. „Overal wordt zul ke melk verkocht en door vol wassenen en kinderen gedron ken. De Nuclear Regulatiory Commission (in de VS het toe zichthoudend orgaan op kern energie), heeft gegevens doorge speeld aan het ministerie van landbouw van de staat Pennsyl vania, dat alles in de doofpot pro beert te stoppen. Niet alleen de melk is radio-actief besmet, het zit ook in groenten, en andere etenswaren", zegt ze. Waarom gaat ze door met het pro duceren van melk, terwijl ze weet dat het gevaarlijk is? ..Net als de andere boeren hier hebben we al ons geld in de boerderij ge stoken. Onze farm is een half mil joen dollar waard, maar na dat ongeluk wil niemand het bedrijf kopen. Ook de regering niet. We hebben dus geen enkele keus". Na het ongeluk met de kernreactor hebben Jane Lee en andere boe ren allerlei extra problemen ge kregen met hun vee en huisdie ren. „Misgeboorten bij geiten, pasgeboren katjes die ontzettend groot bleken te zijn, tien procent minder resultaat bij het fokken van kalveren en een heleboel ge storven katten. Bij sectie is ge bleken, dat ze aan een soort leu kemie hadden geleden. Er zat he lemaal geen bloed meer in. Ik denk dat het vlees van onze koeien besmet is met Strontium- 90. maar dat is tot nu toe nog steeds niet officieel onderzocht. Ik vind dat onbegrijpelijk en verontrustend", zegt Jane Lee. Nog steeds willen sommige Neder landse boeren emigreren naar de Verenigde Staten. „Dat kunnen ze beter niet doen", schimpt Ja ne Lee. „Dit land is zo door en door vervuild. Het is niet alleen de dreiging van een ongeluk met een freactor waar je bezorgd over bent. het is ook de dagelijkse uit stoot van radio-actieve gassen waaraan je ongemerkt wordt blootgesteld. Dat krijg je straks in Nederland ook als die plannen doorgaan. Hier in Amerika knoeien ze maar raak. Vorige week stond er een bericht in de krant over radio-actief goud, dat door de medische wetenschap is gebruikt en dat daarna in ringen is verwerkt. Verschillende men sen hebben nu een of meer vin gers moeten laten amputeren". PARIJS (Reuter) - Het Franse automobielconcern Peugeot zal de fabriek van haar doch- calitri-Tachtig dagen nadat teronderneming Talbot in het Schotse Linwood in de loop van dit jaar sluiten. Daardoor varken levend onder de puinhopen zullen 4700 arbeidsplaatsen verloren gaan, zo heeft Peugeot gisteren bekendgemaakt. in leven Behouden. Peugeot deelde niet mee wanneer de fabriek dicht zal gaan. Talbot, de vroegere Simca Chrysler, liet echter vanuit Lon den weten dat de fabriek aai eind van het jaar volledig zal den gesloten. Het exploitatiever lies plus de daarmee verbonden rentelast bedroeg in 1979 meer dan twintig miljoen pond sterling (ongeveer 45 miljoen gulden) en is in het afgelopen jaar nog verder opgelopen. Over het eerste half jaar van 1980 leed de fabriek al een verlies voor belasting van 19.6 miljoen pond. Talbot zal de automobielproduktië in Groot- Brittannië nu concentreren in de Midlands en zal daarbij vooral haar activiteiten in de vestiging in Ryton bij Coventry uitbreiden. Daar is een omvangrijk investe ringsplan ten behoeve van de in troductie van een nieuw auton del in een vergevorderd stadium. Talbot heeft verder fabrieken in Dunstable, Luton en Stoke. Peugeot verklaarde dat het bij de huidige situatie op de Europese automarkt onmogelijk lijkt in Linwood quitte te spelen, on danks de verhoging van de pro- duktiviteit die de laatste tijd in de Schotse fabriek was bereikt. Het kleiner worden van de Britse af zetmarkt en de sterke verminde ring van de export als gevolg van de koersstijging van het pond sterling hebben het onmogelijk gemaakt voldoende auto's te ver kopen om de fabriek levensvat baar te maken, zo liet Peugeot weten. De mogelijkheid om een deel van de arbeiders in Linwood aan de slag te houden door de as semblage van auto's uit elders vervaardigde ohderdelen is vol gens Peugeot economisch niet verantwoord. Reacties Het besluit van Peugeot zal waar schijnlijk leiden tot felle reacties omdat de Britse regering Talbot financiële steun had aangeboden voor modernisering van de fa briek in Linwood, zo is in kringen van de Britse automobielindus trie vernomen. De woordvoerder )r Schot- i gisteren erklaring dat Peugeot be- beloften heeft gedaan om ngrijk deel van de activi- i in Linwood in stand te hou den. Het is nu aan de regering om erop toe te zien dat die toezeggin gen worden nagekomen, zo zei Millan. Het Franse autoconcern Peugeot is het afgelopen jaar diep in de rode neming, heeft gisteren in Parijs gezegd dat het verlies op meer dan anderhalf miljard frank kan uitkomen. In de auto-industrie denkt men aan een verlies van twee miljard frank (ongeveer 950 miljoen gulden). In 1979 maakte Peugeot nog een winst van 1,1 miljard frank (ongeveer vijf mil joen gulden). HELMOND (ANP) - De raad van bestuur va;i Volvo Car bv in Helmond heeft een nieuw plan opgesteld waardoor niet 1200 banen zullen verdwijnen, zoals aanvankelijk was aangekondigd, maar 1024. Dat heeft de raad van bestuur gisteren meegedeeld aan de centrale ondernemingsraad en de vakbonden. Het is nog niet duidelijk hoeveel gedwongen ontslagen nodig zijn om het plan te realiseren. Het eerste plan van de leiding van Volvo Car voorzag in 900 gedwongen ontslagen. H. van bussel, voorzitter van de raad van bestuur, zei na afloop van het overleg dat er rekening gehouden moet worden met ruim 700 gedwongen ontslagen. Dat aantal kan verminderen als de over heid Volvo Car in staat stelt op ruimere schaal dan de wet toestaat gebruik te maken van werktijdverkorting. Volgens Van Bussel is er overigens geen sprake van een nieuw plan, maar van een verfijnde uitwerking van een al eerder naar buiten gebracht be leidsplan. "Ten behoeve van die verfijning is het hele bedrijf, elke plaats afzonderlijk, geanalyseerd. Het aantal van 1200 dat destijds werd genoemd was een raming. We zijn nu op een lager aantal uitgeko men. Het had evengoed een hoger aantal kunnen zijn", aldus Van Bussel. Henk van Rees van de industriebond FNV vindt die vermindering van het aantal wegvallende arbeidsplaatsen in elk geval een licht puntje. Zowel deze bond als de Unie BHLP hechten grote waarde aan de wijze waarop de toekomstige financiering van de ontwik keling van de nieuwe auto waarmee Volvo Car zich bezighoudt geregeld wordt. het zuiden van Italië door een aardbeving werd getroffen, vond deze boer zijn ian. Het dier, dat nog maar 50 kilo woog, had zich met wateren grassprietjes MAASTRICHT (GPD) - Vanaf de volgende week zullen alle in ons land ingevoerde dieren, bestemd voor de consumptie, stuk voor stuk worden gecontroleerd op hormonen. Dit deelde dr. L.M. Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren mee na afloop van een werkbezoek aan Zuid-Limburg. De bewindsman noemde dit een voldoende waterdichte maatre gel om ons land te vrijwaren van geimporteerd besmet vee. Voorts streeft de minister er naar om de controledienst voor de voor consumptie bestemde Ne derlandse veestapel „sterker te maken". Een radicale invoerstop van koeien uit België achtte hij in het kader van de economische unie Benelux nauwelijks een haalbare kaart. „Hoewel het onmogelijk is elke koe te controleren, zodat we zijn (AID) heeft bij een Heerlens slachthuis een partij met hormo nen besmette runderen ontdekt. Na urineonderzoek bij zestien runderen door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bilthoven is nu aan het licht gekomen dat twaalf beesten met het verboden hormoonpreparaat DES behandeld waren. Vroom koopt halve pakket aandelen Grace-concern AMSTERDAM (ANP) - Vroom c LUXEMBURG, BRUSSEL (GPD) - Het EG-embargo op de verkoop van boter aan de Sowjet-Unie is zo lek als een mandje. Deze al langer bestaande indruk wordt bevestigd door het bericht dat de Sowjet-Unie opnieuw „in de markt" is om 50.000 ton Europe se boter - met vette subsidies uit de Brusselse EG-kas - op te ko pen. Dit tot woede van Europese parlementarirs, die de veeelom- streden boterhandel met Mos kou opnieuw aan de orde gaan stellen. Om de uitvoer van Europese boter en zuivelprodukten naar de Sow jet-Unie wat meer aan banden te leggen heeft de EG-commissie nu wel een aantal nieuwe beper kende maatregelen op stapel staan. Het gaat om een verlaging van de exportrestituties en be van exportsubsidies, die maken dat deze meer worden toegesne den op het land van bestemming. Maar de kans dat er effectief een rem kan worden gezet op de gro te Russische boteraankopen, is klein. De handelaren die Moskou van de begeerde boter en andere zuivelprodukten uit de EG-koel- huizen voorzien, zijn er opnieuw in geslaagd een omweg te vinden die volstrekt legaal is. Alle pogin gen van de Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur". om de boterhandel met Rusland on der controle te krijgen, zijn nog steeds zonder veel effect geble ken tussen de beide ondernemin gen zijn gemaakt. Aanstaande vrijdag komt V en D met nadere mededelingen, aldus de woord voerder. W.R. Grace is een grote onderne ming. die m 1980 een omzet be haalde van meer dan 6 miljard dollar. Het concern bezit uitge breide belangen in de chemie en in de winning van olie, kolen en ïïjïïT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN is 11 arr.? »r<"P Ü5 S Kon. Olie 206.30 202 R0 Brrjoss j&sfssr its nS irxic a PhthpT1 sr 1293,00 Er S3. Tt'.lV ÏM, Proosl Br i°: 'ik: ar 34.50 SS IS S3. T«» HMO nOm l?:SSr ü200 c 50.40 Wi* en Her 145,50 BELEGGINGS INSTITUTEN S!S"g ES? SS J1S 133 IK 247.50 SSEJÏ. ;r;„r AMSTERDAM - De GOUD EN ZILVEK BUlTENLANi. GELD Zo raakte liefst 4.20 kwijt op 203. Ook KI.M moest terug en wel 1 op f 66,50.1 t terug op 91,80.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19