Groeiwoning: goedkoopste koopwoning in Nederland HP deTijd EISEVIERS DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 DUIVEN - Als er één gemeente in Nederland is die de goede kant op gaat met de bouw van goedkope koopwoningen, dan is dat de gemeente Duiven. Met de presentatie van de goedkope „groeiwo- ning" vorige week boekte deze gemeente een lan delijke primeur die - zo verwacht het Duivense gemeentebestuur - de kopers naar Duiven zal lok ken als huisvrouwen naar de uitverkoop. Naar een idee van de Duivense adjunct-directeur ge meentewerken, de heer B. Spaan, gaat Duiven 205 groeiwoningen neerzetten in het bestemmingsplan Welleveld-2. Met de bouw wordt in mei dit jaar be gonnen, met de verkoop vermoedelijk al in maart. Eind ditjaar worden de eerste woningen opgeleverd en eind 1982 moet het hele plan gerealiseerd zij- De groeiwoning kan in eerste instantie worden ge kocht als basistype. De koper is op die manier het goedkoopst uit. Van de 205 woningen worden er 132 verkocht voor all-in-prijzen tussen de f99.000 en f 106.000. In totaal 48 woningen komen in de prijs klasse f107.000 tot f 111.000. Dan worden er nog eens 24 woningen gebouwd die tusen de f 112.000 en f 121.000 moeten kosten. Tot slot nog twee wonin gen, die tussen de f 122.000 en f 130.000 gaan koste- Bij al deze prijzen gaat het steeds om dezelfde basis- grOeiwoning. De koopprijs (premie-A-sector) is af hankelijk van de ligging. Hoe mooier de omgeving van het huis, hoe hoger de koopprijs. Links de basiswoning, zoals die op de maquette te zien is. Na het aanbrengen 1 eruit als op de foto rechts. De woonkamer is met tien vierkante meter uitgebreid er in twee slaapkamers met een dakkapel. •an alle denkbare uitbreidingen ziet de groeiwoning de hobbyruimte op de eerste verdieping is opgedeeld De basiswoning bevat op de be gane grónd de gebruikelijk entree met toilet en een L- vormige woonkamer annex open keuken. Totale vloerop pervlak: 31 vierkante meter. Op de eerste verdieping de badkamer, een tweepersoons slaapkamer en een grote hob byruimte. De tweede verdie ping bestaat uit een vlierin g- Het hele systeem van de Spaan woning berust op meegroeien met het gezin. Bij het ontwer pen van de basiswoning is het Arnhemse architectenbureau Van Heelbergen Jansen er vanuit gegaan dat het begin nende gezin uit twee perso nen bestaat. De groeiwoning is duidelijk ontworpen voor de starzrs: jonge gezinnen die met weinig eigen middelen toch een woning willen ko pen. De beschikbare ruimte in de basiswoning voldoet volgens de gemeente Duiven aan de eisen, die een jong ge zin van twee personen aan hun nieuwe woning mag stel len. Uitbreiden Wanneer het gezin zich uit breidt is de basis- groeiwoning op vrij simpele manier te vergroten. Dat kan variëren van alleen het opde len van de beschikbare ruim te binnen de basiswoning tot het aanbrengen van complete uitbouwgedeelten. De bin- nenverbouwingen zijn het ge makkelijkst te realiseren. Op de eerste verdieping wordt de hobbyruimte omgebouwd tot twee slaapkamer. Er wordt een kant-en-klare extra wand met deur ingezet en de aldus verkregen slaapkamer krijgt een groot dakraam. Kosten van deze uitbruding: f2000 per woning. De meer luxe ei sende koper kan aan de slaap kamer, die in de basiswoning al naast de hobbyruimte zit, voor f7000 een dakterras la ten aanleggen. In de derde fase worden op de eerste verdieping drie slaap kamers gemaakt. De grote eerste slaapkamer blijft, de hobbyruirrite - die al tot één slaapkamer was verbouwd - wordt door tweeën gedeeld: twee slaapkamers voor de kinderen. Tegelijkertijd wordt een dakkapel geplaatst waardoor de nieuwe opge deelde slaapkamer wat rui mer wordt. Dit deel van het groeiproces van de woning komt op zo'n f 11.000 per wo ning. Wanneer de bewoner de woon kamer wil vergroten is ook dat mogelijk. Voor een kleine f 15.000 kan aan de bestaande woonkamer een gedeelte worden toegevoegd waardoor het vloeroppervlak op de be gane grond met tien vierkante meter wordt vergroot. Alle uitbreidingen vinden overi gens aan de achterkant van het huis plaats. De vijfde en laatste fase van de groeiwoning is het ombou wen van de zolder-berging tot - alweer - een slaapkamer. Het dak wordt opgetrokken en de vliso-trap wordt vervan gen door een vaste trap. Kos ten van deze vijfde en laatste uitbreiding: f 17.000. Kiezen Het aardige van de groeiwoning is dat de koper niet noodge dwongen alleen de basiswo ning kan kopen. Bij het teke nen van het koopcontract kan de koper direct bepalen of hij de basis-woning alleen wil hebben of al direct inclusief één of meerdere van de vijf varianten. Wanneer de koper besluit om één van de varianten pas later aan te brengen hoeft hij zich geen zorgen te maken dat hij wekenlang in de rommel zit. Het plaatsen van de binnen wanden kan in één dag ge piept zijn. Het bijbouwen van de extra ruimte aan de Woon kamer, de dakkapel en het op hogen van het dak nemen iets meer tijd in beslag maar bete kenen geen wekenlang bouw vakkers over de vloer. De dakkapel bijvoorbeeld ligt kant-en-klaar bij de aanne mer en is binnen drie dagen geplaatst en afgewerkt. Kosten laag De jaarlijkse lasten, die voor de Duivense groeiwoning neer geteld moeten worden, zijn naar verhouding bijzonder laag. Uitgaand van een basis- groeiwoning van f 100.000 een rekenvoorbeeld. Voor een koper van een basis woning met een belastbaar in komen over 1980 van f26.000 betekent de koop van de Dui vense groeiwoning een maandlast van - gedurende het eerste jaar - afgerond f 124(1). Aan rente en aflossing (rente gesteld op 11 procent) betaalt de koper f 11.500. Voor bijkomende kosten is duizend gulden gerekend. To taal: f 12.500 per jaar. De Rijksbijdrage in dat eerste jaar komt op f 10.900 waar door een jaarlast van f 1600 overblijft. Daar gaat een be lastingvoordeel van f 116 nog af. Uiteindelijke kosten voor het eerste jaar: f 1484 wat af gerond per maand het bedrag van f 124 oplevert. De koper moet daarbij natuur lijk wel bedenken dat de Rijksbijdrage pas aan het eind van het eerste jaar wordt uitgekeerd. Dat bedrag moet dus maandelijks wel „voorge schoten" worden. De uitke ring aan het eind van het jaar betekent daarentegen een aanmerkelijke financiële meevaller. Het bedrag van de Rijksbijdra ge zakt - zoals altijd bij pre- mie-A-koopwoningen - wel. Alle moeilijke berekeningen even resumerend komt de ko per - na ontvangst van de Rijksbijdrage - in het vijfde jaar op een maandlast van f291. Maar ook de duurdere versies van de basiswoning zijn in vergelijking met woningen in vergelijkbare prijsklassen (geen groeisysteem!) nog erg goedkoop. Uitgaang van weer het jaarinkomen van f26.000 komt de basiswoning van f115.000 op een maandlast van f 249 in het eerste jaar. De duurste versie (f 130.000) be tekent een maandlast van f361 na verrekening van de Rijksbijdrage, die overigens voor alle prijsklassen dezelf- Geen protest In het koopcontract zijn even tuele geschillen tussen buren over de uitbouwsels onder vangen. De koper verplicht zich namelijk om een nog te ontwerpen regeling goed te keuren waarbij de ene buur man geen protest kan aante kenen wanneer de andere buurman plotseling zijn woonkamer uitbreidt. De an dere kant uit werken kan ook: wanneer twee of meer buren tegelijk besluiten om een uit bouw aan de woning te zetten kan de aanbouwprijs na over leg met de aannemer moge lijk verlaagd worden. Samen werken betekent in dit geval dus geld verdienen. De uitbreidingen van de basi- woning komen overigens al lemaal geheel op kosten van de eigenaar van het pand. Rijk en gemeente Duiven be talen aan dit deel van het groeiproces geen cent mee in subsidievorm. Het huis wordt compleet met centrale ver warming afgeleverd en is gro tendeels volgens het normale baksteen-systeem opge bouwd. Alleen de achterpui en de dakkapel zijn van hout waardoor de uitbreidingen gemakkelijk te plaatsen zij- Belangstellenden voor de Dui vense groeiwoning kunnen op 11 februari terecht op een informatie-bijeenkomst in het Cultureel Centrum On derling Genoegen in Duiven. Om 20.00 uur begint die woensdagavond de bijeen komst, waar ook voor de wo ningen kan worden inge schreven. Puntensysteem Inschrijven betekent echter nog niet dat de woning ook is toegewezen. Uit een enquête is gebleken dat van de 900 on dervraagde gezinnen in Dui ven er alleen al 300 belangstel ling hebben. Om infiltratie van te veel kopers, die niet in Duiven wonen of werken, te gen te gaan heeft de gemeente een puntensysteem ontwor pen. Wie in Duiven woont en werkt krijgt de meeste pun ten en daardoor de grootste kans op het toewijzen van de groeiwoning., Een inwoner van Amsterdam bijvoor beeld, die zich in een Duiven se groeiwoning wil vestigen, zal zeer weinig punten krij gen. Op deze manier denkt de gemeente Duiven ook specu latie met de groeiwoning te gen te kunnen gaan. Hoe de gemeente Duiven de te verwachten stormloop op de groeiwoningen wil gaan ver werken is nog onbekend. Burgemeester J. A. G. Kern- me en het college van wethou ders van Duiven hebben zich hier nog niet over geboge- Burgemeester Kemme: „Onze eerste zorg was het zo snel mogelijk ontwikkelen van de ze groeiwoning. Dat is dan ook binnen zeven maanden gebeurd. De heer Spaan kwam in september vorig jaar met een doosje blokken bin nen en ontvouwde zijn plan. Binnen de kortste keren zat iedereen toen met die blokjes te spelen. Nu is de maquette helemaal rond en in mei be ginnen we met de bouw. Snel ler kan haast niet. Hoe we een eventuele stormloop kunnen opvangen zullen we nu moe ten gaan bekijken. We kun nen tenslotte niet gans Dui ven vol groeiwoningen neer zetten". Woningwet Volgens burgemeester Kemme zou de groeiwining in het pak ket woningwetwoningen niet misstaan: „Ga maar na: een woningwetwoning kost aan huur al snel tussen de f 300 en f 400. Dat zou deze groeiwo ning ook kosten wanneer ze verhuurd zouden worden. Met koop komen de maand lasten stukken lager uit". Vaste plannen om stappen in deze richting te ondernemen heeft het Duivense gemeente bestuur nog niet. Het college overweegt wel om mettertijd contact te zoeken met andere Nederlandse groeigemeen- ten: „Wat hier kan, kan elders ook...". hervormd jj^gl nederland HN heeft een interview met het PvdA-Tweedc Kamerlid Huub Franssen, tegenstander van plaatsing van kernwapens op Nederlandse bodem. Die vraagt zich af of hij op grond van de kernwapen-kwestie de socialis ten niet de rug toe moet keren. "De PvdA is aan het sjoemelen", vindt hij. Den Uyl, hoewel zeer bekwaam, moet eventueel maar worden vervangen door een an dere lijsttrekker, vindt het ka merlid. Dat moqt gebeuren als Den Uyl zijn voorwaarde voor dat lijsttrekkerschap (handha ving van een aantal atoomtaken voor Nederland) niet inslikt. Het blad heeft iemand naar La pland gestuurd om daar uit te vissen wat de achtergronden zijn van het verzet van de Lappen te gen het indammen van rivieren en het delven van grondstoffen. Eén stuwdam was genoeg om de emmer te doen overlopen. De Lappen blijken het al heel lang moeilijk te hebben met ae drie overheden (de Zweedse, de Noorse en de Finse) waar zij mee te maken hebben. Ook de toerist geeft overlast. Een Lapse actie voerster maakt duidelijk dat haar volk al duizenden jaren het zelfde gebied bewoont, maar de toerist vraagt nog altijd- "Waar komen jullie vandaan9" Een weinig diepgravend stukje van de hand van drs. G.C. de Haas handelt over de "Jeugd in de Jaren Tachtig". HN stelt ver der dat het er op lijkt dat sommi ge bestuurders van clubs in het betaalde voetbal het voetbalpu bliek minachten, en dat hen ken nelijk andere doelen voor ogen staan dan het plezier van de voet balliefhebber. Geen wonder dus dat, zoals HN stelt, het financieel slecht gaat met het betaalde voetbal. Tientallen jaren heeft het de Ne derlandse "Palestina-Lobby" ge kost voordat in Nederland door drong dat Palestijnen óók een bevolkingsgroep vormen die se rieus genomen wil worden. De Haagse Post wijdt er een uitge breid verhaal aan. Het Tweede- Kamerlid Van Eisen (CDA), dat zich positief tegenover contacten tussen Nederland en de PLO op stelt, verhaalt smakelijk hoe hij aan boord van zijn woonboot op de Kager Plassen een gezelschap van PLO-vertegenwoordigers en Nederlandse Kamerleden ont ving. Tijdens die onvangst werd zijn woonboot omsingeld door leden van de werkgroep Israël, in een vijftal roeibootjes, en gewa pend met spandoeken. Van Elen zegt elders in het artikel, dat de "Zionisten" zijn woonboot vrij wel enterden. Een carrière in dienst van de Divi ne Light Mission, een sekte on der leiding van Guru Maharaj ji, is ook niet alles. De Nederlander Jos Lammers, die het in vijfjaar tijd ver schopte, en uiteindelijk een zeer belangrijke manager- spost binnen de sekte bekleedde, kwam van een koude kermis thuis. Innerlijke Rust en Geluk zaligheid. die hij verwacht had, bleef uit. Lammers verwijt de sekte toch weinig, trekt de schuld naar zichzelf toe, maar wil toch waarschuwen voor contac ten met de sekte. Hofland gelooft dat Reagan op de "moralistische" toer gaat en dat de nieuwe Amerikaanse presi dent wellicht (mede dankzij zijn minister van buitenlandse zaken, de "havik" Haig) meer van zijn "ethisch reveil" tegen de Sowjet- Unie in de praktijk zal brengen dan verwacht wordt. In De Tijd verder artikelen over "Film International" in Rotter dam, waar ook de (in Polen aan vankelijk verboden) film over de stakingsacties in Gdansk te zien zal zijn. Bertina prijst organisa tor Huub Bals uitvoerig voor zijn activiteiten voor "Film Interna tional". Een beetje onduidelijk blijft waar om De Tijd met een artikel komt over de Maatstrichtse wijk Rave lijn. De buurt blijkt nogal achter gesteld te zijn, en te wachten op wat (nogal autoritaire) buurtwer- kers en de gemeente voor haar in petto heeft. Wat dat is, en waar zich nu eigenlijk problemen of knelpunten voordoen, het artikel zwijgt er over. De Tijd heeft verder een interview met Cor du Buy, voormalig eige naar van de (nu failliete) fabriek van tafeltennistafels, en 23-vou- dig tafeltenniskampioen van Ne derland. De PvdA moet weer gaan regeren, anders krijgen we in Nederland "Engelse toestanden". Dat zegt PvdA-voorzitter en ex-wethou- der van Groningen Max van den Berg. Zonder een socialistische regering zit het maken van af spraken met het bedrijfsleven in deze tijd van versobering er niet in, stelt Van den Berg. Optimis tisch is hij over de goede afloop van het februari-congres van de Partij van de Arbeid, dat duide lijkheid moet brengen over het kernwapenstandpunt van de partij, en over de vraag of Den Uyl al dan niet uit de boot valt. Dat laatste kan eigenlijk niet ge beuren, want daarvoor zitten al te veel PvdA-afdelingen op de lijn van Den Uyl, zo blijkt uit Van den Berg's woorden. ism VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland koml nog terug op de nitriet-affaire bij Iglo: "De blunders van de Maastrichtse Keuringsdienst". De dienst is laks geweest en heeft ten onrech te geen nitrietsporen gevonden op de vloer van een verdeelcen- trum van Iglo in Zuid:Limburg, aldus Vrij Nederland-verslagge ver Jeroen Terlingen. Ook du bieus kan de rol zijn geweest van Akzo Chemie, dat de nitrietvul- ling leverde voor de betreffende koelinstallatie. Akzo zou zijn ge waarschuwd door de fabrikant van de koelinstallatie, dat het middel ondeugdelijk was, en lek ken in de installatie kon veroor zaken. Dit muisje krijgt nog een juridisch staartje, gelooft VN. De Nederlandsche Bank is een van de instanties die verantwoorde lijk zijn voor het blokkeren van een uitweg uit de economische crisis, stellen Vincent Bakker en Feike Salverda in VN. Verder veel artikelen over al bekende kwesties: Nederland (althans de regering) wist al héél vroeg van de bezwaren tegen de Taiwan-or der eii Lubbers heeft zich vergal- loppeerd door 16 kernraketten wellicht acceptabel te noemen. In VN verder artikelen over psy chiater/concertpianist H. Hen- kelmans, mogelijke antisemitsi- che uitlatingen van een hoogle raar aan de Nijmeegse universi teit, en een artikel van de hand van Jan Stoof met de stelling dat een boycot tegen Zuid-Afrika weinig helpt. Dat zou tijdens de Rhodesië-boycot wel zijn geble ken. Het kleurenkatern wijdt VN aan "De Dansende Meerderheid". Een diepgravend portret van dansscholen. MAGAZINE Elseviers Weekblad stelt dat heel wat belastingambtenaren gillend bij de overheid weglopen, we gens het toenemende aantal aan varingen met belastingplichti gen. Elseviers is het enige blad dat deze week aandacht aan de situatie in Polen besteedt. Ook de toekomst van partijleider Kania ziet er vol gens Elseviers niet zo gunstig uit. Als zijn opvolger wordt Moc- zar getipt, een man die zich in het verleden minder populair maak te bij de Joodse inwoners van Polen. Veel arme landen zien hun inkom sten uit export van grondstoffen teruglopen, meldt Elseviers. Die dalende inkomsten maken de ar me landen kwetsbaarder, en daardoor ziet het er voor hét in ternationale politieke klimaat dan weer minder gusntig uit. De veiligheid van het vliegen wordt er (wanneer alleen geke ken wordt naar het aantal cra- ches) niet minder op, merkt Else viers op. Vooral in de Verenigde Staten, waar het luchtverkeer het drukst is, gaat het de laatste tijd goed. Maar wel moet er meer naar het - vaak al te brandbare interieur van vliegtuigen geke ken worden, vindt Elseviers. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18