"Problemen moet je niet opkroppen Verkoop grond voor 60 huizen in Valkenburg Jacht Rainier in Hazerswoude Philadelphia tot ouders met gehandicapt kind Stuk over raadhuisboiiw in Noordwijk 'om te prikkelen' organiseert groot feest Gouden oranjevereniging DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 Rijnsburg genoemd als plaats voor gezins vervangend tehuis VALKENBURG De gemeente raad van Valkenburg is gister avond in een extra vergadering akkoord gegaan met een wijzi ging van de exploitatiebegroting van het bestemmingsplan 't Joght 1972. Deze wijziging was noodzakelijk geworden na de verkoop van gronden (waarop ruimte is voor ongeveer 60 woningen) aan de noord-westkant van het plan aan de firma Van der Plas. Burge meester en wethouders vonden het noodzakelijk de begroting aan te passen aan de realiteit van dit moment. De Haas (CDA) en mevrouw Van den Broek (PvdA/PPR) waren verheugd dat B en W in deze toch moeilijke tijd grond hebben kun nen verkopen. De socialiste ver zocht wel aan B en W om in het vervolg eventuele verdere grond- verkopen onmiddellijk aan de raad te melden. De liberaal Mizee vroeg of het de bedoeling was dat er in de toe komst nog meer "handel" met Van der Plas zal worden gedre in verband met het omleggen van de gasleiding in het gebied van Van der Plas wilde Dijkhuizen (CDA) weten of de kosten daar van volledig door de gemeente Valkenburg moeten worden be taald. In zijn antwoord zei wethouder v.d. Meij dat er in de toekomst nog wel het een en ander met Van der Plas zal moeten worden besproken. Met name op het ge bied van rioleringen, bestratin gen en dergelijke zal men nog wel rond de tafel moeten gaan zitten. Over de kosten van het omleggen van de gasleiding was de wet houder van oordeel dat de kos ten daarvan voor de volle hon derd procent voor rekening van Valkenburg zouden komen. "Maar de mogelijkheid dat een hogere instantie wat subsidie zal geven is niet uitgesloten". Op het verzoek van mevrouw Van den Broek om eerder op de hoog te te worden gebracht van grond- verkopen werd door burgemees ter Van 't Wout geantwoord dat men in het vervolg de raad eer der zal inlichten. Mogelijkheid tot protest voor Noord wijkerhouters NOORDWIJKERHOUT - Noord- wijkerhouters die hun bezwaren met betrekking tot het ontwcrp- bestemmingsplan "Buitenge bied" mondeling kenbaar willen maken, worden daartoe ruim schoots in de gelegenheid ge steld. Voor deze maand staan er vier hoorzittingen genoteerd waar van drie in het Congrescentrum Leeuwenhorst zullen worden ge houden. De eerste is morgen:: 's middags van 14.00 tot 17.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.30 uur. De tweede en derde hoorzit ting zullen op 14 en 21 februari plaatsvinden, beide van 10.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 16.00 uur. De laatste hoorzitting van deze maand is die van 27 februa ri, in het gemeentehuis en wel van 13.30 tot 16.30 uur. Van de mogelijkheid schriftelijke bezwaren in te dienen is al door 180 mensen gebruik gemaakt. Volgens de heer Jacobs hebben 100 bezwaarschriften betrekking op de agrarische aspecten van "Buitengebied" en gaan er onge veer 50 over de plaats van een klein woonwagenkamp aan de Maandagsewetering. Schaken De schaakvereniging "De Toren" in Valkenburg organiseert van daag in het "Trefpunt" de laat ste avond in de eerste serie open bekerwedstrijden. De tweede serie wordt in mei gespeeld. Aanvang 19.30 uur. ■////77'f/s KATWIJK - De protestants- christelijke vereniging van ou ders en vienden van het afwij kende kind "Philadelphia Kat wijk en omstreken" wil dat in de Katwijkse regio een nieuw ge zinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten wordt gesticht. Dat tehuis zou moeten komen in Riinsburg. In Katwijk is al een gezinsvervan gend tehuis. Bovendien wordt daar binnenkort een zogenaamd fasehuis geopend. In dat fase huis aan de Te Brittenstraat wor den vijf verstandelijk gehandi capte gehuisvest met begelei ders. Het is de bedoeling dat zij daar volledig zelfstandig zullen "Er is behoefte aan een tweede ge zinsvervangend tehuis voor ver standelijk gehandicapten in Kat wijk". Dat zegt de heer A. van den Oever van de oudervereni ging Philadelphia. De vereniging probeert al enkele jaren een der gelijk tehuis van de grond te krij gen. Het hoofdbestuur van "Philadel phia" heeft daarover gepraat met het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, dat een dergelijk tehuis voor een groot deel zal moeten financie ren. Van den Oever acht de kans dat een dergelijk tehuis binnen afzienbafe tijd van de grond zal komen echter niet al te groot. In deze tijd van bezuinigingen houdt het ministerie de hand op de knip. Sr is in Katwijk aan den Rijn één gezinsvervangend tehuis ('t Lichtpunt aan de Kerkstraat 45). Daar wonen volgens Van den Oe ver verstandelijk gehandicapten van hoog niveau, gehandicapten van wie het grootste deel ook wel in een fasehuis zou kunnen wo nen. "In een nieuw gezinsver vangend tehuis zouden zwaarder gehandicapten moeten wonen", aldus Van den Oever die schat dat 25 tot 26 gehandicapten uit de" regio daar onderdak zouden kunnen vinden". KATWIJK "Er zijn nog steeds ouders die een soort schaamtegevoel hebben. Die er niet voor uit durven te komen dat zij een geestelijk gehandi capt kind hebben. Dat is jammer, want juist daar door ontstaan vaak pro blemen". Aan het woord is de Katwijker A. van den Oever, bestuurslid van de oudervereniging "Philadel phia Katwijk en omstreken". Bij die vereniging zijn ouders (en vrienden) van verstandelijk ge handicapten aangesloten. "We doen veel aan huisbezoek", zegt Van den Oever, "en via, via hoor je dan nog wel eens van een gezin met een gehandicapt kind dat bij ons niet bekend is. Daar gaan we dan ook naartoe. Je moet wel eens je voet tussen de deur zetten, want het gebeurt vaak dat men niet wil praten. Wanneer je eenmaal een rustig VOETBAL - FC Kaiserlautern zal de contracten met de 31-jarige spelers Benny Wendt, Hannes Riedl en Seppl Pirrung aan het eind van het seizoen niet meer verlengen. Voor Wendt en Riedl zullen transferbedragen van on geveer 600.000 mark worden ge vraagd. oud-international Pir rung is "slechts" de helft waard. gesprek met ze hebt, dan heb je het pleit al half gewonnen en kun je ze meer vertellen over de ver eniging". "Philadelphia" is een landelijke vereniging die zich zich onder meer bezighoudt met de begelei ding van ouders én kinderen. Bij de Katwijkse afdeling van de vereniging zijn ouders van 180 geestelijk gehandicapten aange sloten. De vereniging is in Katwijk enige tijd geleden begonnen met ge spreksgroepen voor ouders van gehandicapte kinderen. Dat is nodig, zo is gebleken, omdat ou ders vaak problemen hebben met bijvoorbeeld de zorg voor de gehandicapte zoon of dochter. Direct contact tussen de ouders is volgens Van den Oever van groot belang: "In een ge spreksgroep kan men met ande re ouders praten over problemen die er mogelijk zijn". Van den Oever vindt het erg jam mer dat er nog steeds ouders zijn die niet bij "Philadelphia" zijn aangesloten. "Sommige ouders zijn erg terughoudend. Doen als of zij iets te verbergen hebben", zegt hij. "Problemen kroppen zij op en dat is jammer, want dat is van invloed op de rest van het ge- Kruis Van den Oever, zelf vader van een verstandelijk gehandicapte zoon, heeft wel begrip voor de houding NOORDWIJK - Burge meester en wethouders van Noordwijk en de poli tieke partijen in de bad plaats krijgen zo snel mo gelijk het zwartboek over de raadhuisbouw, die mil joenen goedkoper zou kunnen van D'66 in de bus. De reden waarom de pers, en daar mee het (lezers)publiek, een klei ne voorsprong heeft gekregen op deze instanties was om een ver rassingselement te creëren. Hier mee wilde D'66 er voor zorgen dat de nieuwsgierigheid van de bestuurlijke- en politieke instan ties werd geprikkeld. Het stuk zou daardoor meer aandacht krij gen. Aldus verklaart één van de opstel lers van het stuk, ingenieur Van Rijnberk, het late toesturen van het stuk aan eerder genoemde in stanties. "We hebben veel werk van het stuk gemaakt. We willen daarom ook dat het stuk serieus wordt beke ken. En niet dat men het snel na het avondeten en voor het jour naal even doorkijkt om eventu eel de pers te woord te kunnen staan", aldus Van Rijnberk. "Toch verwacht ik politiek gezien van het stuk niet meer zoveel re sultaat. De kaarten zijn door de fractieleiders onderling al ge schud. De partijen kunnen niet anders doen dan hier achter gaan staan", vervolgt hij. Een klein beetje hoop dat er toch nog een andere weg wordt inge slagen leeft nog wel bij Van Rijn berk: "De voorgenomen nieuw bouw deugt aan geen kanten. Er wordt nu bijvoorbeeld nog ge praat over totale kosten van 10 miljoen guldèn, terwijl die zeker rond de 14 miljoen gulden lig gen. Maar het is nog niet te laat. Daarom willen wij de mensen in Noordwijk laten weten hoe de zaken op het moment liggen". VALKENBURG - De Valken- burgse Oranjevereniging Wilhel- mina heeft voor haar dit jaar te vieren 50-jarig bestaan een spe ciale commissie in het leven ge roepen. Deze commissie heeft een feestprogramma opgesteld voor de week van 10 tot en met 17 juni. Op het lijstje van activi teiten staan onder meer een Oranjebal, een fototentoonstel ling, Avro's Toppop voor de jon geren en programma's voor de kinderen en beiaarden. Als de belangstelling voor deze feestweek net zo groot zal zijn als voor de 50e vergadering van deze week dan ziet het er echter som ber uit voor de Valkenburgse Oranje-aanhang. Voorzitter J. van Kouwenhove mocht voor deze jubileumverga dering slechts 9 belangstellen den welkom heten, onder wie burgemeester Van 't Wout. Kouwenhove sprak van een "diep tepunt in de belangstelling". "Op 31 juli 1931 toen de Oranjevereni ging werd opgericht mocht de toenmalige voorzitter J v.d. Zwart zelfs al 30 leden welkom heten", zo memoreerde hij. De geringe belangstelling weer hield 'Wilhelmina' er niet van voor de feestelijkheden op 30 april en 5 mei dezelfde activitei ten als voorgaande jaren vast te stellen: aubade, oranjebal, kuipje steken en rommelmarkt. van sommige ouders. "Maar", zegt hij, "via 'Philadelphia' is vaak veel te bereiken. De vereni ging helpt bij het oplossen van problemen die er zijn en voor het kind zelf is het ook veel beter. Dat gaat zaterdags met ons mee zwemmen. Het ontwikkelt zich vaak beter". "Philadelphia Katwijk" is een ac tieve vereniging. Zes maal per jaar organiseert de vereniging aangepaste kerkdiensten voor ouders en pupillen, die uitste kend worden bezocht. Vaak ko men er tijdens de dienst reacties uit de kerk. De vereniging houdt bovendien een uitgebreide lijst van verjaar dagen bij. Dat is nodig omdat al le gehandicapte kinderen met een bezoekje en een cadeau wor den vereerd. Daarnaast organi seert de vereniging clubavonden en zwemlessen. Die lessen wor den elke zaterdagmorgen tussen half negen en tien uur in het sportfondsenbad "Miereweide" gegeven. Leden van de Katwijk se reddingsbrigade en de zwem en poloclub assisteren daarbij. "Er kunnen meer zwemmers worden geplaatst wordenzegt Van den Oever, "want hulp is er genoeg". "Het is inspannend, maar dank baar werk. Ik lig elke zaterdag anderhalf uur in het water, als je er dan uitkomt ben je doodop", aldus Van den Oever. Gespreksgroepen De gespreksgroepen zijn een on derdeel van de gezinsbegelei ding die de vereniging heeft op gezet. Het gebied waarin "Phila delphia Katwijk" actiel'is (behal ve Katwijk zelf ook Rijnsburg en Valkenburg) is onderverdeeld in wijken of sectoren die elk een ei gen contactpersoon hebben, in de meeste gevallen een bestuurs lid van de vereniging. De contactpersoon in een bepaalde wijk organiseert de gespreks groepen. Via die gespreksgroe pen hebben ouders van geeste- j* Van den Oever: ..."Geen kruis...". lijk gehandicapte kinderen con tact met andere ouders in hun wijk. Om te praten over zaken die hen bezighouden. Bovendien kunnen zij hun voordeel doen met de deskundigheid die de vereniging in huis heeft. "Phila delphia" kent de weg, weet adressen van instanties waar men terecht kan wanneer de ver eniging zelf niet voor een oplos sing van bepaalde problemen kan zorgen. "Verlegenheid is overbodig", zegt Van den Oever. "Men hoeft zich niet te generen voor een geeste lijk gehandicapt kind. Er wordt wel eens gezegd: "t Is een kruis datje wordt opgelegd', maar dat is niet zo. Een gehandicapt kind kan ontzettend veel liefde geven, meer nog dan een kind dat niet gehandicapt is. Dat weet ik uit ei gen ervaring". In november van dit jaar organi seert "Philadelphia" een feest avond in de sporthal Cleijn Duin in Katwijk De voorbereidingen daarvoor zijn nu al in volle gang. Het wordt groot feest, dat staat voor Van den Oever als een paal boven water. Tijdens dat feest staat een optreden op het pro gramma van de bekende Josti- band. Een uit 115 verstandelijk gehandicapten bestaand muziek gezelschap afkomstig van het centrum "De Hooge Burch" in Zwammerdam. Het secretariaat van "Philadelphia Katwijk" is telefonisch te berei ken via nummer 01718-71086 HAZERSWOUDE - Het vroegere uiterst luxueuze jacht van prins Rainier van Monaco ligt voor reparatie afge meerd bij de Hazerswoudse jachtwerf Van der Poel. Het schip dat voor driekwart is uitgebrand, werd afgelopen maandag van Rotterdam naar Hazerswoude versleept na een avontuurlijke tocht vanuit het Spaanse Marbella. Het jacht is eigendom van een Roermondse oliehandelaar die liet schip in 1975 overnam van prins Rainier tegen een bedrag van anderhalf miljoen gulden. Het is een Nederlands schip; in 1971 werd het gebouwd bij de ge broeders Vis in Warmond. Jacht werfbaas Van der Poel: "De bou wer wist niet dat het schip voor prins Rainier was. Vis dacht dat het schip was bestemd voor een Belg, maar die handelde alleen als tussenpersoon". Een paar maanden geleden, half no- Snelle rijders geverbaliseerd BOSKOOP - Bij een snelheidscon trole op de provinciale weg 25 (Al phen/Boskoop) heeft de Bos- koopse politie gistermorgen tien automobilisten geverbaliseerd. De controle duurde van half twaalf tot twaalf uur. De toegesta ne snelheid is 50 kilometer per uur. de politie meette snelheden tot 73 kilometer per uur. vember 1980, vloog het schip bij Marbella in Spanje in brand, ver moedelijk door kortsluiting. De alleen aan boord zijnde schipper liep hierbij ernstige verwondin gen op en is pas onlangs uit een Spaans ziekenhuis ontslagen. Vervoer Voor vervoer naar Nederland zou een vrachtschip zorgen dat een tijd was vastgehouden in Libië en later zonder lading lag afgemeerd in Gibraltar. Het jacht zon wor den versleept naar deze haven. De Spaanse slepers wilden dit karwei echter al'.eer. klaren tegen het dubbele tarief. Het vracht schip vertrok daarop naar de ha ven van Marbella maar kon daar niet binnen lopen door de grote diepgang. Het nagenoeg uitge- 1 iande jacht werd toen in open ^ce aan boord van het vracht- s« hi« gehesen en afgelopen rr. bandag in Rotterdam gelost. Al le- -.i het vervoer van Marbella near Hazerswoude kostte al 90 000 gulden. Reparatie De r ?paratie aan het jacht - dat een Het luxe jacht i lengte heeft van 24 meter en een gewicht van 70 ton - kost een mil joen gulden. De Hazerswoudse jachtwerf heeft er 10.000 manu ren werk aan. "Ik heb een bouw- vtrgunning aangevraagd", aldus itgebrand. De schade bedraagt 1 miljoen gulden. V.in der Poel, "maar de loods is al verbouwd. De gemeente heeft het zeg maar door de vingers ge- ziei:". De slaapkamer, de aan grenzende badkamer en de ma chinekamer hebben lijk waterschade. Van der foei ïoopt dat het schip nog deze zc mer gereed komt. Eigenlijk zou het schip (dat overi gens was«rzekerd tegen brand) 'total ioss' moeten worden ver klaard gezien de omvang van de schade. De eigenaar wil echter volgens Van der Poel met dit schip varen, want het is tenslotte het c\ jacht van prins Rainier van f lonaco.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17