Puidokas: winnaar en verliezer... Fiscus speurt naar inkomsten van sportlieden Herman Choufour legt KNVB - functie neer Spelersactie bij Docos succesvol... 4 Leiden in slotfase onderuit tegen Den Boseh Regenboogtrui inspireert Hinault 3/ DONDERDAG 12 FEBRUARI 1981 zeist )gpd) - Herman Choufoer is gisteravond afgetreden als lid van de sectie betaald voet bal van de KNVB. Choufoer. die speciaal was belast met de gang van zaken rond het Nederlands elftal, heeft die beslissing genomen in over leg met de overige leden van het sectiebestuur. Herman Choufoer wenste gis teravond geen commentaar te geven op zijn beslissing. Choufoer: „Het bericht is te vroeg uitgelekt. De bedoeling was dat mijn aftreden van daag of morgen bekend zou worden gemaakt. De redenen van het besluit heb ik neerge legd in een brief aan Eric Vi- lé, de voorzitter van het sec tiebestuur betaald voetbal. Hij is inmiddels wel op de hoogte van de inhoud van die brief, maar zal deze pas in de loop van vandaag ontvan gen". Mr. Eric Vil was niet voor com mentaar bereikbaar. Eigenmachtig Hoewel Choufoer dus geen toe lichting wilde geven op zijn aftreden, wordt aangenomen dat hem een te eigenmachtig optreden rond Oranje wordt verweten. Ook de kwestie rond de zwart aan de spelers van het Nederlands elftal uit betaalde premie, waarin Choufoer de hand heeft ge had, zat het sectiebestuur niet lekker. De spelers, die in de selectie zaten voor het Eu ropees kampioenschap van vorig jaar in Itali, hebben een extra premie ontvangen van zo'n 2000 gulden. Dat werd mogelijk, omdat van de op brengst uit oefenwedstrijden die, voorafgaande aan het EK in Graz, Klagenfurt en Udine werden gespeeld, een bedrag van 50.000 gulden uit de boe ken werd gehouden. Bondscoach De laatste dagen was Herman Choufoer nauw betrokken bij het zoeken naar een nieuwe bondscoach. Hij deed dat in samenwerking met Eric Vilé. Het is niet te verwachten dat de 64-jarige Hagenaar die taak zal afmaken. „Aanstaan de vrijdag is er een volgende bespreking met Kees Rijvers. Ik verwacht niet dat ik daar nog bij zal zijn. Dat lijkt me nu een taak voor Vilé en mijn, uit het sectiebestuur aan te wijzen opvolger", al dus Herman Choufoer. Herman Choufour: ontslag. DEN HAAG (ANP) De belastingdienst heeft gisteren een actie ondernomen om er achter te komen, wat sportmensen aan inkomsten uit sportsponsoring ontvangen. Daartoe hebben ongeveer zestig ambtenaren van de inspecties der directe belastingen en van de omzetbelasting in samenwer king met de rijksaccountants dienst een onderzoek ingesteld bij de tientallen bedrijven in ons land. die aan sportsponsoring doen. Het gaat hier om een lan delijke actie, die, naar een woordvoerder van het ministerie van financiën desgevraagd mee deelde, gericht is op het verza melen van gegevens, betrekking hebbende op personen, die in het kader van de sportsponsoring betalingen hebben ontvangen. De woordvoerder legde er de na druk op, dat deze actie uiteraard niet is gericht tegen de sport zelf of tegen de sportverenigingen. Zowel de Nederlandse Sport Fede ratie (NSF) als de vereniging sportsponsoring Nederland (VSN) hebben kritisch gerea geerd op het onderzoek van de belastingdienst. In het, namens algemeen secretaris De Heer, door de NSF verstrekte com mentaar wordt gesproken van een overval en een heksenjacht, waar slechts wordt onderzocht of de Nederlandse belastingwetge ving is ontdoken. De VSN zegt, via zijn voorzitter Robert Bock- weg dat de door de rijksaccoun tantsdienst gevolgde procedure er mogelijk toe kan leiden dat de sportsponsoring in diskrediet wordt gebracht. In zijn commentaar zegt de NSF controle van sponsors niet af te DEN BOSCH Het duel der 'giganten' leverde tenslotte een winnaar en een verliezer op, vereenzelvigd in één enkele persoon. Steve Puidokas was de naam, de man die in het gevecht tussen de aartsrivalen Nashua Den Bosch en Parker Leiden gisteravond de absolute hoofdrol vertolkte maar desalniettemin gedesillusioneerd het veld verliet. Zijn eveneens in grote vorm verkerende en daarom beslist niet kinderachtige tegenstrever Tom Barker had hij op alle fronten geklopt, maar laatstgenoemde Amerikaan stapte met een op het nippertje behaalde 75-72 overwinning op zak toch fluitend naar de kleedkamer. Een dramatische ontknoping derhalve van deze verder vrij vlakke topper die in genoemde acteurs zijn enige echte uitschieters kende. Al herkende Leiden-coach Han Wallaart gisteravond nog enkele opvallende figuren. LEIDEN - Een actie van vijf voetballers van Docos heeft ertoe geleid dat het ontslag van oefenmeester Siem van der Ham door het bestuur van de Leidse vierdeklasser is ingetrokken. Vorige week werd de spelersselectie me- deegedeeld dat Van der Ham met onmiddelijke ingang de wacht was aangezegd. Een vijftal spelers van het eerste elftal legde zich niet bij die beslissing neer. Onder aan voering van spitsspeler Sjaak Rietbergen begonnen zij een actie: "Van der Ham eruit, dan wij ook", die deze week met succes werd afgesloten. "Ik hoorde dinsdag dat onze ei sen waren ingewilligd", ver telde Sjaak Rietbergen des gevraagd. "En dat is maar goed ook want we hadden niet meer voor het eerste ge speeld. Het is toch een bela chelijke zaak dat een bestuur eén trainer de laan uitstuurd zonder medeweten van de spelers". Het college van de Morsbewo- ners heeft sinds drie weken een nieuwe voorzitter (J.J. Hogenboom) en penning meester. In tegenstelling tot de onlangs afgetreden prea- ses Reizevoort, die de inzet van spelers én trainer roem de, heeft de huidige leiding van Docos duidelijk minder vertrouwen in Siem van der Ham. "Ze hadden niet eens de technische commissie ge waarschuwd", aldus Rietber gen. "Men kwam gewoon met de mededeling: "als jul lie hadden gewonnen, was er niets aan de hand geweest. Nu er is verloren, ontslaan we de trainer". Dat is natuurlijk geen beleid. Het bestuur wil de dat de jeugdtrainer de taak van Van der Ham zou overnemen. Daar gingen wij niet mee akkoord. Tenslotte is Van der Ham een redelijk goede trainer, .k heb in mijn carrière heel wat slechtere meegemaakt. Dat de resulta ten nu wat tegenvallen, is ge woon een kwestie van pech". "De sfeer in de selectie is door al die gebeurtenissen zelfs nog beter geworden", wist Siem van der Ham, die ver der weigerde op de zaak in te gaan. Ook Doeos-secretaris Dingjan toonde zich niet erg spraakzaam. "We hebben af gesproken deze kwestie bin nenskamers te houden. De zaak is intern opgelost. We gaan gewoon op de oude voet verder" "We zijn dus gewoon genept", was het eerste wat na afloop omhoog welde bij de triest voor zich uit- starende Leidenaar. Die de pro gressie die zijn team de laatste week weer duidelijk vertoont gaarne bekroond had gezien met een zege in de Vinkenkamp maar die zich hierin gedwarsboomd voelde door de heren in het grijs. "Ze namen de meest merkwaar dige beslissingen, dat so wie so. Maar telkens vielen die nadelig uit voor slechts één ploeg, en wel de mijne. Ik heb Leeghwater (sa men met Kleersnijders de ver antwoordelijke man red.) dat wel verteld ook. Het enige wat hij zei was dat ik partijdig was. Nou. dat kan best zo zijn maar hij was het ook. En hij mag het niet zijn", al dus een boze Han Wallaart die over het algemeen de verdraag zaamheid zelve is jegens arbiters. Die er gisteren dan ook inderdaad niet al teveel van bakten en het team dat het meest te lijden had van de serie ongelukkige beslis singen was, zoals dikwijls het ge val is, de bezoekende ploeg. Al blijft staan dat Leiden ook on danks die handicap best had kunnen winnen. Dan had het team, na die opmerkelijke in haalrace - tien minuten na rust stond men 13 punten achter - echter in de enerverende slotfase niet een paar maal op vrij dom me wijze in de fout moeten gaan. Tot driemaal toe werd knullig balverlies geleden en Den Bosch, dat het inmiddels knap benauwd had gekregen, ontsnapte vervol gens langs het randje van het ga pende gat. In die beslissende fa se echt niet met dank aan het ar bitrale duo. Veel meer dankzij de hulpvaardigheid van sommige Leiden-spelers. Die evenwel, die foutjes en de daaruit voortgevloeide kleine ne derlaag ten spijt, zeker niet bij de pakken neer hoeven te zitten. Tenslotte werd de landskam pioen het vuur na aan de sche nen gelegd en dat op zich was toch iets dat het weer nodige zelfvertrouwen moet hebben op geleverd. Want wie gaf, pakweg een dag of veertien geleden, een cent voor Leidens kansen in dit duel Niemand toch, want het dal waarin het Plaat-loze team na de afgang in de Europa Cup was beland leek oneindig diep. Maar de opgang blijkt toch sneller te zijn gemaakt dan verwacht. Een aanwijzing dat Leiden aan de be terende hand was vormde al eer der de gewonnen partij in Gro ningen, de vraag was echter hoe Leiden zich zou houden wanneer grootmacht Den Bosch op het appèl verscheen. Welnu, Leiden mag hopen. Al moet dan de realiteit niet uit het oog worden verloren. Op zich is zo'n kleine nederlaag lang niet slecht, maar er dient nadrukke lijk bij te worden vermeld dat Den Bosch, zonder de zieke Jan Dekker, gisteren bepaald niet sterk acteerde. Vooral parade paardje Kees Akerboom schoot bijvoorbeeld zeer zwak. Al staat daar weer tegenover dat ook Lei den enkele spelers in het veld bracht die nog lang niet op hun oude niveau terug zijn. En dat geldt dan met name voor Paul Scores: Leiden - Puidokas 26, tony Parker 17, Kruidhof 11. Bruinsma en Woudstra 8 en Van Solm 2. Den Bosch Barker 22, Cramer en Akerboom 14, Kirkland 13, Fa- ber 6 en Kropman Schotpercentage Leiden 49, Den Bosch 50. van Solm (nog geblesseerd), Sid Bruinsma (maar af en toe sterk) en Jim Woudstra (wachten op de break). Kortom Den Bosch en Leiden konden er gisteravond geen hartverwarmende verto ning van maken en ontliepen el kaar dan ook nauwelijks. Alleen de twee grote mannen sprongen er letterlijk en figuurlijk boven uit. Zij vochten, van het begin tot het eind, een groots gevecht uit dat de gaaf spelende Steve Puidokas op punten won. Bij rust (34-28) had hij de helft van de Leidse punten op zijn conto geschreven en ook in de rebound heerste hij. Daarnaast was hij het Leidse rustpunt en de beheerst spelen de Tony Parker gaf hem dan ook terecht de meeste ballen aan. En ook na rust ging hij door met sco ren, sleepte hij zijn teamgenoten uit een inzinking die de ploeg 13 punten (56-43) achter het zich fel verdedigende Den Bosch bracht. Steve Puidokas speelde tegen Den Bosch een gave partij. Maar kon niet verhinderen dat zijn team verloor Zijn zelfvertrouwen deed een vonk overslaan en vanuit geslagen po sitie vocht Leiden keihard terug. Toen werd het plotseling een enerverende wedstrijd die Den Bosch langszaam maar zeker uit handen voelde glippen. Van 67- 60 kwam er directe aansluiting bij 67-64. Kleersnijder maakte daarop een blunder, maar Lei den zelf verknoeide in die beslis sende fase tweemaal balbezit. Toch stond Den Bosch, na op nieuw twee fraaie acties van Pui dokas, met de rug tegen de muur: 73-72. In de zes seconden die resterden maakten Aker boom en Kropman evenwel geen fout. Ontmoedigd verliet een winnaar daarop het veld. AD VAN KAAM FREJUS Bernard Hinault is met een voor hem ongekende felheid aan het wielerseizoen 1981 begonnen. Verscheen hij vorig jaar met duidelijk zichtbaar overgewicht aan de start van de eerste wedstrij den en bewees hij in Parijs- Nice via een achterstand van bijna 50 minuten dat hij in de wintermaanden nauwelijks zijn conditie in de gaten had gehouden, nu ligt de situatie duidelijk anders. Hinault zette goed afgetraind aan voor de eerste koersen en van zijn ambities in dit vroe ge stadium van de competitie gaf hij twee keer binnen vier dagen duidelijk blijk. Zon dag zegevierde hij in de car navalsronde van Aix en Pro vence en gisteren won hij de eerste etappe van de Ronde van de Middellandse Zee. een rit over 109 kilometer van Menton naar Frejus. Hinault: „Ik heb er deze winter meer voor gedaan. Vroeger mikte ik op een eerste top in april, maar als wereldkam pioen kan ik het niet maken mij zo lang op de achtergrond te houden. Ik voel het als een verplichting om in die regen boogtrui nu al te presteren". Bij dat voornemen, werd de Breton in de rit naar Frejus geholpen door zijn weten schap dat er op ongeveer 30 kilometer van het einde een lastige, uiterst gevaarlijke, af daling in het parkoers zat. Hi nault: „Ik ken dat stuk goed uit de Landenprijs, zodat ik wist dat daar een kans voor me lag". De juistheid van die theorie had zich bewezen met krakend geluid van materiaal en gevloek van renners die naast en over elkaar tegen het asfalt sloegen. De Zwitser Beat Breu brak in die puinhoop een arm en de Belgische vedette Daniel Wil- lems werd met vuurrode schaafwonden op zijn grijs bemodderd linkerbeen en aan flarden gescheurde kle ding weer op zijn fiets gezet. Uitslag eerste etappe: 1. Hi nault 109 km in 2.44.15 (ge middelde 39,817 km per uur), 2. Hoste, 3. Anderson. 4. Cas- taing, 5. Chalmel. allen z.t., 17 Wijnands, 18. Knetemann. 22. Maas, 24. Raas. 25. Lub- berding. allen op 30 sec., 45. Priem op 2.20. 66. Van de Hoek. 67. Zoetemelk, beiden op 8.43. Algemeen klassement: 1. Hoste 2.45.47, 2. Mutter 2.45.50, 3. Castaing 2 45.52. 4 Anderson 2.45.52, 5. Hinault 2 45.52. 17. Knetemann 2.46.18, 19. Raas 2.46.18. 20. Wijnands 2.46.20, 21. Lubberding 2.46.2122. Maas 2.46.22, 35. Priem 2.48.11. 60. Van de Hoek 2.54.35,70. Zoetemelk 2.54.39. wijzen, integendeel. Men heeft wel bezwaar tegen de manier waarop die controle plaats vindt. In zijn reactie gaat de sportfede ratie voorbij aan de mogelijkheid van belastingontduiking door sportmensen via inkomsten die uit sportsponsoring zijn voortge komen. Maar besteedt wel aan dacht aan de BTW-heffing op kantine-inkomsten en de kleine vergoedingen aan verenigings werkers, die van dit onderzoek geen deel uitmaken. De reactie, die de NSF verstrekte, ziet er als volgt uit: "Juist op het moment dat door CRM. na over leg met de NSF en de NOS richt lijnen zijn opgesteld over spon soring en reclame bij tv-uitzen- dingen waaruit blijkt dat CRM begrip heeft voor de noodzaak van sponsoring en reclame voor de sport, pleegt het ministerie van financiën een overval bij een groot aantal sponsors, dat on middellijk de boeken moet ope nen. De NSF wijst controle van sponsors niet af. integendeel, maar heeft wel bezwaar tegen de wijze waarop het woensdag is ge beurd. Nog onlangs is er door ka merleden tijdens de begrotings behandeling van CRM voor ge pleit geen heksenjacht op de sport te ontketenen en dat eerst goed overleg over de gehele ma terie zou moeten plaats vinden. Het gaat hierbij niet alleen om de controle op sponsors, maar ook om de BTW-maatregelen en het heffen van loonbelasting op de vergoedingen die werkers bin nen de verenigingen krijgen. Door deze actie worden niet alleen sponsors kopschuw gemaakt, te vens dreigt het afhaken van steeds meer vrijwilligers bij de sportverenigingen. Omdat het overleg tussen de NSF en de mi nisteries van financiën en CRM nog gaande is om tot een goede en aanvaardbare oplossing te ko men, betreurt de NSF deze gang van zaken en zal dat onder de aandacht van de bevoegde in stanties brengen". De VSN zegt: "Het bestuur van de vereniging sportsponsoring Ne derland (VSN) heeft met verba zing geconstateerd dat woensdag bij een aantal prominente sport- sponsors de rijksaccountants dienst een plotselinge controle is begonnen. Met name in een tijd waarin de overheid in samenwer king met de organiserende sport (NSF) en de VSN een sponsorco de heeft opgesteld, bevreemdt deze ongebruikelijke manier van controleren het bestuur ten zeer ste. De door de rijksaccountant- dienst gevolgde procedure kan er mogelijk toe leiden dat de sportsponsoring, als geaccep teerde vorm van reclamemaken, in diskrediet wordt gebracht". Paul v.d. Blom uitgeschakeld LEIDEN Het zit de Leidse twee lingbroers Van der Blom niet erg mee in hun korte carrière bij Feyenoord. Eerder dit seizoen stond Marcel al voor een maand buitenspel vanwege een virus ziekte, die hem aan bed kluister de: nu kan zijn broer Paul lange tijd weer niet voetballen De lin kermiddenvelder. tweede man voor de plek achter Jan van Deinsen, is 'overvallen' door de ziekte van Pfeiffer. Hij is uitge schakeld voor minstens 6 weken en wellicht zelfs voor het reste rende seizoen. De test wedstrijd die LFC-speler Sjaak Te Hennepe bij het C-elftal van Ajax zou moeten spelen, is in het water gevallen. Het duel met het nationale studentenelftal ging door de slechte terreinom standigheden niet door. De blon de Leidenaar zal nu volgende week zijn opwachting maken in de contreien van de Amsterdam se eredivisieclub Na een vierjarig verblijf bij SVLV heeft trainer Oostrum het be stuur van de Voorschotense vier deklasser te kennen gegeven, zijn contract aan het einde van het seizoen niet te verlengen. 7te&-ZZ/-/Z<4 - VÊiPATEAZEC 5 lAivae ipyp~ ■Zie zezex? zxe/ze:, /4Zie izj?- Kf- ATEE/POS -zezzAS* 7f &</- A/etypsppp /A/ h. /!P>7£,.Zaa7~ae7Z v I) age P/PPeyieM TMPEZ i m'VZAJQ A//PZ l/££l MEEX? OPA/ETT KXSPA VA/ZA/Ó TPZA./x&y. CA/EP M'JF M/Mü- TLM IS 'T pust. l£P£T2££AJ 7/U NAAp B//ÜMBJJ.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13