Sadat bepleit rol Europa in Midden-Oosten ^VERGROTING 95 Kans op visserij-akkoord Nog geen akkoord over situatie in Afghanistan mtummooiste foto.' LAGE PRIJS: HAAL HET BH DIGROS Hamburg: Lonw kerncentrale met drie jaar opgeschort In Europees parlement Formaat 20 x 25 cm. i9iSür. YS overwegen steun Polen op te voeren Minister Braks optimistisch Unifillers beschoten WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - De regering van de Westduitse stadstaat Hamburg heeft gisteren na een urenlang de bat besloten dat de bouw van de kerncentrale in Brokdorf gedu rende driejaren moet worden op geschort. In die tijd moeten de voorwaarden worden geschapen voor een definitieve oplossing van het zogenaamde afvalpro bleem. Het besluit van de Hamburgse se naat was een verrassing. Precies een week geleden had een spe ciaal bijeengeroepen partijcon gres van de SPD in Hamburg met duidelijke meerderheid besloten dat Brokdorf niet voltooid moest worden. Omdat Hamburg uitslui tend geregeerd wordt door so ciaal-democraten, ging vrijwel ie dereen ervan uit dat het stadsbe stuur zich naar de partij basis zou richten. Dat is niet gebeurd, wat een neder laag voor burgemeester Klose be tekent en een tijdelijke overwin ning voor de sociaal-liberale coa litie in Bonn, die altijd heeft ver kondigd dat de bouw van Brok dorf geheel in overeenstemming is met de energie-politiek van de bondsregering. Hamburg moet nu binnen acht da gen gaan onderhandelen met de CDU-regering in de deelstaat Sleeswijk-Holstein over het toe komstige lot van de atoomcentra le in Brokdorf. De minister presidentvan Sleeswijk-Holstein Stoltenberg, heeft inmiddels ge zegd dat hij geen bezwaar heeft tegen verdere discussies. Hij voegde daar echter aan toe dat het nauwelijks voorstelbaar is dat de bouw van Brokdorf drie jaar wordt uitgesteld. Dat komt er in feite op neer dat Brokdorf wordt afgebouwd. Mocht Hamburg na melijk via haar elèktriciteitscen- trale HEW niet meer meedoen, dan is er al een andere partner gevonden: een in handen van de federale regering zijnde dochter van de Noordwestduitse Energie- werken. Het besluit van de Hamburgse se naat over Brokdorf heeft niet voor duidelijkheid gezorgd. Inte gendeel, er kan van worden uitge gaan dat de strijd om kernenergie binnen de SPD en dus binnen de bondsregering in alle hevigheid verder zal gaan. - FREETOWN, Sierra Leone president Goukouni Weddeye van Tsjaad is bereid de Libische troepen uit zijn land te vragen zich terug te trekken als zijn buurlanden toezeggen dat zij hun leger niet tegen Tsjaad zul len inzetten. Dit verklaarde giste ren een woordvoerder van de or ganisatie van Afrikaanse Een heid in de Sierra-Leonese hoofd stad Freetown. Conferentie van ongebonden landen stuurt aan op resolutie NEW DELHI (UPI/ReuterfTASS/ AFP) - De ministers van buiten landse zaken van de niet-gebon- den landen zijn het gisteren niet geworden over de crises in Afghanistan en Cambodja. De plaatsvervangend minister van Singapore verklaarde dat de ge loofwaardigheid van de organi satie ernstig wordt ondermijnd als de ministers het niet eens worden over een resolutie waar in zij eisen, dat er een eind komt aan de militaire interventie in de twee landen. Naar de mening van onderminister Suppiah Dhanabalan wil de overgrote meerderheid van de 96 lidstaten dat de Sowjet-Unie en Vietnam zich uit Afghanistan resp. Cambodja terugtrekken. De procedure binnen de bewe ging schrijft echter eenstemmig heid voor. De Iraanse delegatie verliet de zaal toen de Iraakse minister het spreekgestoelte betrad. Rafsan- jani, de politieke adviseur van premier Mohamad Ali Rajai en tweede man in de Iraanse delega tie. zei: "Wij houden pas op met Irak te vechten als de Iraakse troepen ons land hehben verla ten" Daarmee reageerde hij meteen ne gatief op het ter conferentie door Bagdad gedane voorstel om Iran een wapenstilstand aan te bieden en die ta laten volgen door vre desbesprekingen. Iran had er maandag nog op aangedrongen dat de beweging Irak uitstoot vanwege de militaire inval in Iran. Irak vroeg gisteren het royement van Iran. tot Teheran de territoriale rechten van Irak erkent. Schande De Cubaanse minister van buiten landse zaken, Isidoro Malmierca. hekelde de Verenigde Staten vanwege de verhoging van de Amerikaanse defensiebegroting met 90 miljard gulden. Malmier ca verklaarde dat de Indische Oceaan een zóne van vrede moet worden. De Amerikanen zouden daarom hun basis op het atol Diego Gracia moeten opgeven. Hij sprak verder schande van de "imperialistische politiek" van de Verenigde Staten in de hele wereld en wees met name op dreigementen uit Washington dat het in Midden-Amenka mili tair kan ingrijpen. In de wandelgangen bereikten de Arabische staten met uitzon dering van Egypte - overeen stemming over een gemeen schappelijke tekst over het Israë- lisch-Arabische conflict. Daarin vragen ze niet om de uitstoting of schorsing van Egypte uit de be weging. De tekst dringt aan op een "rechtvaardige. eervolle en vreedzame" oplossing van het conflict in het Midden-Oosten en verlangt dat het Palestijnse volk zijn rechten terugkrijgt. In de verklaring, die de afgevaardig den morgen voorgelegd krijgen, veroordelen de Arabische landen opnieuw het Egvptisch-Israèli- sche vredesverdrag (en de daar op gebaseerde akkoorden van Camp David). Naar hun mening ocvat resolutie 242 van de veilig heidsraad (van 1967) geen ele menten die gemist kunnen wor den bij de oplossing van het con flict in net Midden-Oosten. De beweging viert vandaag haar twintigste verjaardag. Eregast is de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Wald- heim. die vandaag in New Delhi is aangekomen. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG (GPD) - 'Wij vragen u om aanvullende veiligheidsgaranties als een Europe se bijdrage aan de vrede in het Midden-Oosten'. Deze tweemaal met nadruk uitgespro ken zin was de belangrijkste politieke boodschap van de Egyptische president Anwar Saflat. Als eerste staatshoofd van een land uit het Midden-Oosten hield Sadat gisteren een rede in het Europese Parlement, dat in Luxemburg bijeen kwam. Het Egyptisch staatshoofd oogstte veel applaus en zelfs toejuichin gen met zijn drie kwartier duren- ADVERTENTIE) afgedrukt door een zeer bekend ontwikkelcentrale in Nederland met onvoorwaardelijke garantie. NIET GOED? GELD TERUG! TER KENNISMAKING TEGEN EEN EXTRA GEEN MAAR 3 Leiden/ Katwijk/ Noordwijk/ Oude Wetering de toespraak, die echter wat poli tieke inhoud betreft teleurstelde. Geheel volgens zijn reputatie van „vredesengel" riep Sadat op tot „nieuw partnerschap gebaseerd op een ethische code", maar hij ging niet diep in op het vredes overleg in het Midden- Oosten. Sadats bezoek aan het Europese Parlement was in de eerste plaats een gebeurtenis voor radio, tele visie en pers: er waren bijna 400 journalisten naar de hoofdstad van het groothertogdom geko men. Na afloop van de „buitenge wone zitting" van het Europese Parlement vatte een afgevaardig de het gebeurde als volgt samen: goed voor het Europees Parle ment, goed waarschijnlijk ook voor Sadat en wat de rest betreft: baat het niet, het schaadt evenmi- Sadat wijdde niet uit over de „aan vullende veiligheidsgaranties" die de Europese Tien als bijdrage aan de vrede in het Midden- Oosten zouden moeten leveren. Evenmin besteedde hij veel aan dacht aan de EG-voornemens om in het Midden-Oosten een „Euro pees vredesinitiatief' te onderne men - iets wat minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) nader moet onderzoeken. Europa moet met ons samenwer ken, benadrukte Sadat, om zowel de Israëli's als de Palestijnen er van te overtuigen dat ze een for mule van wederzijdse en gelijktij dige erkenning moeten aanvaar den. Hij bepleitte vorming van een „Palestijnse entiteit" zonder toe te lichten wat daaronder ver staan moet worden. De Egypti sche president zei tot slot dat Jor danië geen rol mag krijgen ten na dele van de Palestijnen. Kritiek Een staand applaus volgde op de rede van Sadat die als Nobelprijs- r de vrede was aange kondigd door mevr. Simone Veil, de voorzitter van het Europese Parlement. In de wandelgangen viel direct daarna ook kritiek te horen. Bijvoorbeeld van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO die niet èèn keer met name door Sadat was genoemd. De Brusselse PLO- yertegenwoordiger Kaader toon de zich daar verontwaardigd oyer. In een verklaring van zijn bureau heette het dat Sadat al leen in Europa verschijnt om zijn politieke hachje te redden. Het Europees Parlement heeft een Arabier uitgenodigd die door alle Arabische landen in de ban is ge daan". Voor kleine incidenten zorgden de Italiaanse radicalen, een minif- ractie in het Europese Parlement die altijd goed is voor enig oproer. Mario Capanna hield een span doek omhoog met daarop de leu ze: „De Tien moeten de PLO er kennen. Geen Camp David". Sa dat: „Denk niet dat ik gekomen ben om Camp David (de akkoor den tussen de VS, Egypte en Is raël) te verkopen". De Italiaanse radicaal hield ook de PLO-vlag omhoog. Daarover zei Sadat: „Deze vlag hebben wij zelf gehesen bij Mena-House" (in Cai ro waar het vredesoverleg met Is raël plaats had). Suppoosten die wilden ingrijpen, werden door mevr. Veil tot kalmte gemaand. Het reglement van orde (dat der gelijke demonstraties verbiedt) gold immers niet, omdat er geen sprake was van een gewone ver gadering. Alleen enkele zenuwachtige Lu xemburgse politiemannen zorg den nog voor wat opschudding. Enkele Labour-parlementariërs werden met dreigend zwaaien en stompen met geweerkolven te gengehouden van een wandeling over een voetgangersbrug die „voor Sadat was bestemd". Sadat wilde best te voet gaan, maar niet Lech Walesa, de leider van "Solidariteit", wordt op de schouders gedragen na de uitspraak van het Hoogge rechtshof dat er geen vrije boerenbond mag komen, maar wel een vereniging. Duizenden belangstellenden hadden zich voor het gebouw van het Hooggerechtshof verzameld. Topspanning tussen Syrië en Jordanië BEIROET (Reuter) - De span ning tussen Syrië en Jordanië leek gisteren een hoogtepunt af te gaan nadat Jordanië zich had teruggetrokken uit een gemeenschappelijke grens post en zijn ambassadeur in Damascus had teruggehaald. Syrië beschuldigde Jordanië van schending van overeen komsten door het terugtrek ken uit de grenspost, het wei geren van toegang aan Syri sche burgers en het uitwijzen van nog eens zoveel. Van officiële zijde in Amman werd meegedeeld dat Jorda nië had besloten zijn eigen af zonderlijke grenspost in te stellen en strenger toezicht te houden op bezoekende Sy- De ambassadeur in Damascus werd maandag teruggeroe pen, voegde men er aan toe. De stappen zijn samengevallen allen met een onbevestigd be richt dat een hoge Jordaanse diplomaat, die in Beiroet was ontvoerd, was vermoord. Jordanië heeft de Syrische mili taire inlichtingendienst be schuldigd van ontvoering van zaakgelastigde Hisjam Mo- heisen afgelopen vrijdag, maar Damascus heeft de be schuldiging als onderdeel van een vijandige propaganda campagne van de hand gewe- "Daardoor minder kans op interventie" WARSCHAU/WASHINGTON (AFP/DPA/Reuter/UPI/AP) - De Amerikaanse regering over weegt Polen extra steun te geven om de economische crisis en de daarmee gepaard gaande ar beidsonrust te verzachten. Hier door zou er minder kans zijn op een Sowjetrussische interventie, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Terwijl het er aanvankelijk op leek dat de regering-Reagan niet tot een dergelijke stap bereid zou zijn, verklaarde de zegsman van buitenlandse zaken dat Polen de Amerikaanse regering om extra economische bijstand heeft ver zocht en dat dit verzoek zal wor den bestudeerd. Hij voegde eraan toe: "Wij voelen zeer veel sympathie voor de Poolse bevolking en haar huidi ge moeilijkheden en wij overwe gen welke stappen verder kun nen worden genomen". Eerder had de officiële woordvoerder van het ministerie, William Dyess, verklaard dat de regering niet van plan was om nieuwe steun aan Polen in overweging te nemen. De Washington Post meldde van daag dat Amerikaanse functiona rissen en Westeuropese bondge noten later deze maand in Parijs de financiële positie van Polen zullen bespreken. De leider van de onafhankelijke Poolse vakbond "Solidariteit", Lech Walesa, heeft gisteren de uitspraak van het Hooggerechts- BRUSSEL (GPD) - De kans dat er een Europees visserijakkoord komt is groot. Dat mag worden afgeleid uit de woorden van de Nederlandse voorzitter van de EG-ministerraad, landbouwmi nister ir. Gerrit Braks. Hij zei gis teravond, toen de ministers hun beraad afbraken, er goede hoop op te hebben dat een Europees Voorzover de Engelsen al het be zogenaamde 'traditionele rech ten' opeisen. De Engelsen blijven van hun kant aandringen op een vrijwel exclusieve zone van zes a twaalf mijl waarmee zij de hun bij toetreding tot de EG voor tien jaar toegekende uitzonderings positie willen bestendigen. visserijbeleid van de grond kom- t. De Nederlande bewindsman stoelt zijn optimisme op wat hij aan de weet is gekomen in een serie ge sprekken onder vier ogen die hij sinds maandag met de hoofdrol spelers in de al jarenlang aansle pende Europese visserijslag heeft gevoerd. „Ik weet waar de onderhandelingsruimte ligt en de standpunten liggen dichterbij el kaar dan de officiële posities doen vermoeden", aldus Braks gisteravond. Hij doelde hiermee vooral op Groot-Brittannië en Frankrijk die officieel nog als kemphanen tegenover elkaar staan. Het grote struikelblok is en blijft het recht van toegang tot de wateren nabij de Britse kust, waarin de Fransen grip 'traditionele rechten' willen erkennen willen zij dit aan strikte regels onderworpen zien. Zo zou den vissersboten die in de buurt van de Engelse kust willen opere ren niet groter mogen zijn dan 24 meter waarmee de meeste bui tenlandse vissers de facto buiten spel worden gezet. Ook maken zij bezwaren tegen de aanwezigheid van Nederlandse kotters met boomkorren in de Ierse Zee, die zij tot een soort eigen visvijver van Ierse en Engelse kustvissers willen maken.s Een vroegtijdige en zoals bleek te voorbarige poging tot doorbraak kwam gisteren van de zijde van Europese visserijcom- is, de Griek Kontogcorgis, zeer tot ongenoegen van het Ne derlandse voorzitterschap. Ter wijl Braks urenlang afzonderlijk overleg had gepleegd met de grootste dwarsliggers onder de EG-landen met het doel een poli tiek haalbaar compromis op tafel te kunnen leggen, kwam de com missaris ongevraagd te voor schijn met een soort kladblaadje waarop een in vijf puntjes samen gevat voorstel stond geformu leerd. De Franse invloed in dit voorstel was onmiskenbaar, re den waarom de Britse minister Peter Walker eiste dat het onmid dellijk van tafel zou worden ge veegd. Dat gebeurde dan ook. Als de essentiële kwestie van de toegang tot de Britse wateren eenmaal geregeld zal zijn is vol gens Braks de weg vrij voor een afronding van het visserijpakket, de verdeling van de vangsten, een structuurbeleid en een verbete ring van de marktvoorwaarden. Het visserijoverleg zou vanmid dag worden hervat en zal, naar wordt verwacht, tot diep in dc nacht voortduren. TEL AVIV (AP) - Nederlandse Unifiltroepen in het zuiden van Libanon zijn maandag drie maal onder vuur genomen door gewapende ontvoer ders. Dit is gisteren in een communiqué van de V N.-vredesmacht be kend gemaakt. Drie verschillende Nederlandse Unifil-patrouille-eenheden waren niet in staat om de ontvoerders in te rekenen maar konden wel bewerkstelli gen dat een ontvoerde Libanese jongen werd vrijgelaten. Het incident begon toen een 16-jarige jongen in het dorp Majdal Zoem door vier gewapende mannen in een gestolen auto werd ontvoerd. De ontvoerders openden het vuur op een Nederlands voertuig toen zij een controlepost bij het dorp Mansora naderden. De Nederlandse Unifilstrijdkrachten beantwoordden het vuur. waarna de vier mannen de jongen achter lieten. Later werden nog twee andere Nederlandse controleposten bestookt. hof over de vrije vakbond "Soli- dariteit-Platteland" een "gelijk spel" genoemd. Het Hoogge rechtshof wees de eis tot regi stratie van de boerenbond af, maar stond wel toe dat de vrije boeren zich in een vereniging zouden organiseren. Eerder had "Solidariteit" gedreigd met stakingsacties in het gehele land in het geval van een negatie ve uitspraak. De leider van de boerenbond, Zdzyslaw Ostatek, beschouwde de uitspraak van het Hooggerechtshof als iets "wat we niet hadden verwacht, maar ook niet slecht is". Hij be schouwde de uitspraak zelfs als een "overwinning", omdat de boeren nu officieel is toegestaan zich te organiseren. NAVO-dipiomaten in Brussel ver klaarden gisteren dat de benoe ming van een nieuwe Poolse pre mier, de gematigde generaal Wojcieh Jaruzelski, mogelijk de laatste kans is voor Polen om zijn eigen problemen zonder inter ventie van buitenaf, op te lossen. Jaruzelski kan Moskou de garan tie verstrekken dat Polen een be trouwbaar lid blijft van het War- schouwpact, aldus de diploma ten. Tanzania weg uit Oeganda DAR ES SALAAM (UP/Reuter) - Preisident Julius Nyererc van Tanzania heeft gisteren bekend gemaakt dat de 10.000 Tanza- niaanse soldaten die in Oeganda gelegerd zijn, tegen juni zullen worden teruggetrokken. Tot die datum zullen zij de regering in Kampala helpen bij het handha ven van Oeganda's binnenlandse veiligheid. Op een persconferentie was aan Nyerere gevraagd of de Tanza- niaanse soldaten worden ver zocht op te treden tegen Oegan- dese dissidenten naar aanleiding van aanlvallen op politieposten in een campagne ter afzetting van president Milton Obote. Een voorheen onbekende beweging aanvaardde er de verantwoorde lijkheid voor. "Zolang wij daar zijn en onze Oe- gandese vrienden ons voor hun veiligheid nodig hebben, zullen wij hen helpen", aldus Nyerere. Hij zei dat hij met dc eerste presi dent van Oeganda na Idi Amm, Joesoefoe Loele, daarna met pre sident Godfrey Binaisa en vervol gens met Obote was overeenge komen dat de Tanzaniaanse troe pen twee jaar in Oeganda zouden blijven. "Dus blijven we tot ji n Dan is onze overeenkomst afgelo pen." Gewapende tegenstanders van de Milton Obote hebben gisteroch tend voor dc tweede achtereen volgende dag politiebureaus en legerkazernes aangevallen. Hon derden winkels en kantoren in Kampala bleven gesloten, terwijl in de loop van de dag sporadisch werd geschoten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9