Particuliere renovatie Leiden: geen terugval Vrouw steelt uit liefde: eis vier weken celstraf drie Leidse wijken Buurtwinkelvoor Rechtswinkel helpt bij invullen aangiftebiljet Ook al schieten subsidieregelingen tekort 1 PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 Bezwaren tegen kandidaat secretaris LEIDEN - De verkiezing van een tweede secretaris bij woning bouwvereniging De Eendracht die vanavond plaats vindt stuit op verzet van enkele ledenraads leden. Zij hadden voor de functie van tweede secretaris de heer Hartman kandidaat gesteld. Die kandidatuur is door voorzitter Mittelmeijer van de hand gewe- Bij de kandidaatstelling had men zich gehouden aan de termijn die de statuten voorschrijven: kandi daten moeten acht dagen voor de vergadering zijn aangemeld. Op twee februari meldde Hartman zich aan, dus binnen de gestelde termijp. Ook de voorgeschreven vijf handtekeningen die de kan didatuur ondersteunen ontbra ken niet. Toch wees het bestuur de kandi daat af op een formele grond: bij de handtekeningen ontbraken de namen. "Twee handtekenin gen waren onleesbaar", aldus Mittelmeijer. Maar hij heeft meer bezwaren tegen de kandidaat. "Het is een vies briefje van maar drie regels. Een kind uit de eer ste klas zou het nog beter doen. Zo iemand kan toch geen secre taris worden", zegt Mittelmeijer beslist. LEIDEN - De eerste, en voorlopig enige, buurtwinkel van Leiden zal volgende week een feit zijn. Aan de Haarlemmerstraat, als het ware aangeplakt tegen de voorkant van het Leidse Volks huis, is een winkeltje ingericht waar bewoners van de Camp, Noordvest en Maredijk voortaan terecht kunnen voor vragen over hun woon-, leef-, en werkomge ving. Als voorproef gaat vanavond al het eerste rechtsspreekuur van start. Vanaf zeven uur kunnen de buurtbewoners anderhalf uur lang terecht bij Nico Schoots, een student rechten die in de Haagse rechtswinkel al enige er varing opdeed. Het wekelijks rechtsspreekuur wil geen alter natief zijn voor de Leidse Rechtswinkel. Om de drempel naar de hulpverlening te verla gen wil de buurtwinkel allerlei facetten daarvan bundelen en daarbij ook het juridische aspect niet vergeten. Buurtbewoners hebben dan een vast informatie centrum in de wijk waar ze met allerhande problemen terecht kunnen. De Leidse Rechtswin kel zal wel ondersteuning verle nen aan het spreekuur. De buurtwinkel, die zaterdag 21 fe bruari met de werkzaamheden begint, is voorlopig alleen tijdens de ochtenduren geopend. Er zijn op het moment zeven wijkbewo ners die het kantoortje om beur ten zullen bemannen. Gehoopt wordt dat er binnen niet al te lan ge tijd iemand kan worden aan genomen in het kader van de WSW. Die zou dan veertig uur per week beschikbaar zijn. zodat ook de buurtwinkel voor hele da gen geopend kan zijn. Op dit mo ment wordt er echter nog onder handeld over het al dan niet aan nemen van een beroepskracht. Volgens Vincent Kokke, opbouw werker van het buurtwerk in de Camp, Maredijk en Noordvest, is de buurtwinkel een bittere nood zaak. Al sinds 1977 roepen de be woners om een buurthuis, dat er toch nog Steeds niet is. Het stre ven naar een buurthuis blijft, maar in de- buurtwinkel is nu toch een tussenoplossing gevon den. In ieder geval biedt zij gele genheid tot vergaderingen van buurtcomités. Ook kan er een kopje koffie worden gedronken. Vincent Kokke ziet in de buurt winkel bovendien een middel om het vertrouwen van de buurt bewoners weer terug te winnen. Veel actieve wijkbewoners verlo ren de moed omdat hun werk weinig resultaat opleverde. De problemen in met name de Camp en Maredorp zijn echter enorm groot. Zo kan de renova tie van bijvoorbeeld het St. Jans hof en Stevenshof met name voor oudere bewoners grote pro blemen opleveren. De buurtwin kel is ervoor om die mensen te helpen bij het opvangen van hun problemen. Het buartwinkeltje/annex informatiecentrum aan de Haarlemmerstraat LEIDEN - Degene die minder verdient dan 44.000 gulden per jaar bruto kan bij de Leidse Rechtswinkel terecht voor het laten invullen van een aangiftebiljet inkomstenbelasting. Medewerkers van de Rechtswinkel zijn ook bereid om voor deze categorie het 'T-biljet' in te vullen maar daarvoor kan men pas na 15 mei bij de Rechtswinkel terecht. Het laten invullen van een aangiftebiljet gebeurt uitsluitend op afspraak. Voor het maken van een afspraak kan men op maandag- en woensdag ochtend van tien uur tot half een terecht bij de Rechtswinkel en op dinsdag- en donderdagavond van half zeven tot half negen. De Rechts winkel is gehuisvest in het oude marinecomplex, Noordeinde 2a. DEN HAAG - "In de liefde zijn ve le dingen mogelijk, maar hier is zij te ver over de schreef gegaan". De 20-jarige S. U. uit Leiden kun daarom geen genade vinden in de ogen van de Haagse officier van justitie mr. Den Os. Hij eiste gisteren voor de Haagse recht bank zestien weken gevangenis straf waarvan twaalf voorwaar delijk. "Door dit meisje is een ongelooflij ke hoeveelheid diefstallen ge pleegd". S. U. heeft in de periode van april tot half november vorig jaar winkeldiefstallen gepleegd bij zaken van de Hemo, V D. de Bijenkorf en Blokker in Lei den, Den Haag en Leidschen- dam. Van de opbrengst van de buit, die onder meer bestond uit vazen, elektrische mixers, elektrische messen, lakens en elektrische messenslijpers werd heroïne ge kocht voor haar vriend, de 26-ja- rige J. P. Het meisje woonde met de al twee jaar aan heroïne ver slaafde J. samen in een huisje in de Leidse binnenstad. Vanuit hun woning ging het duo. vooral op de zaterdagmiddagen op het roverspad. Volgens de ver dediger van het meisje, mr. Ba ron van Hövell tot Westerflier, la gen de oorzaken van haar proble men vooral bij J. P. "Zelfheeft zij nooit voordelen van de diefstal len gehad". Hij vroeg daaróm voor het meisje een voorwaarde lijke straf. Even later moest J. P. zich voor de Haagse rechtbank verantwoor den. Op de publieke tribune zat zijn vriendin. Zij bezocht hem ie dere week in de gevangenis, waar hij al ruim twaalf weken in voorarrest zit. P's verdediger mr. De Jonge wees op het feit dat Jan nu nog opvang heeft als hij wordt vrijgelaten. "Zijn vriendin en schoonmoeder staan voor hem open", zei hij. Hoewel de officier van justitie eerst twaalf maanden gevange nisstraf had geëist, waarvan zes voorwaardelijk, vroeg de raads man onmiddellijke invrijheids telling. Na een korte schorsing ging de rechtbank echter niet op het verzoek van de advocaat in. De rechtbank had vooralsnog meer oren naar de woorden van rrqr. Den Os: "Hij heeft zo ontzettend veel gestolen, dat je niet weet waar wat vandaan is gekomen. Hij heeft zijn vriendin daarbij meegesleept in de ellende". Uitspraak over twee weken. LEIDEN - Ook in de Leid se binnenstad moet nu op grote schaal, in navolging van de Kooi en het Noor derkwartier, een begin worden gemaakt met het verbeteren van het eigen huis. Sinds het begin van deze maand heeft de ge meente twee nieuwe krachten in dienst die huiseigenaren moeten aansporen hun woningen op te knappen. Al jarenlang is het beleid van het rijk erop gericht eigenaren met behulp van subsidie warm te maken voor het verbeteren van hun woning. In Leiden houden zo'n acht man, bouw- en woningtoezicht niet meegeteld, zich met dit werk bezig. Wie echter denkt dat het opknap pen van het particuliere eigen dom vlot verloopt, zit er naast. Tenminste, dat is de mening van het stadsvernieuwingsteam van de provincie Zuid-Holland. Eind vorig jaar publiceerde dat team een rapport, getiteld 'Heili ge Huisjes', waarin dc conclusie werd getrokken dat de stand van zaken allesbehalve rooskleurig De meeste verbeteringen betreffen volgens 'Heilige Huisjes' slechts een kleine ingreep en volgens het schrijven is er ook duidelijk sprake van een stagnatie van de particuliere woningverbetering Geld, dat viel te voorspellen, is daarvan de voornaamste oor zaak. "Tegenover investeringen van bijvoorbeeld 40.000 tot 90.000 gulden staat een maxi maal mogelijke subsidie van 10.000 tot 15.000 gulden Volgens het boekwerk worden ook veel verbeteringen zonder subsi die uitgevoerd, omdat de nor men te hoog zijn en er weerzin bestaat tegen ambtelijke contro les. Belangrijkste kritiek is ech ter dat de subsidies voorname lijk terecht komen in de wat be tere buurten. "De laagste inkomens die in de oudste buurten wonen profite ren minder van deze subsidies. Uit de gemeente Den Haag is be kend dat van alle gesubsidieerde verbeteringen slechts 35 procent in stadsvernieuwingsgebieden terecht komt". Wie dit leest kan maar één ding opmerken: als het allemaal waar is moet de regeling drastisch worden veranderd. Hoe staat het er in Leiden voor? Doof "Bij ons is zeker geen sprake van terugval", zegt M. Jansen die sa men met collega W. Lindhout werkzaam is in de renovatiewin kel voor het Noorderkwartier en de Kooi. Een gebied waarin pak weg 1500 particuliere woningen staan. Dat beide gemeenteambtenaren nog handen vol werk hebben wijten ze aan het feit dat ze pas tweeënhalf jaar bezig zijn. "En pas een jaar zoals we zelf willen. Bovendien was er hier voordat wij kwamen nog niet zo specta culair veel gedaan aan verbete- cIgzg woninc wordt vernieuwd i V:V Als het goed is. zullen dit soort plakkaten bini, Groenoord. Maredijk en Transvaal te zien zijn. De r Kooi gaat verhuizen. i •nkort in de buurten novaliewinkel uil De ring. Er zaten hier een paar parti culiere firma's, maar die besteed den slechts een paar uurtjes per week aan het probleem". Uit de voorlopige balans die beide gemeenteambtenaren hebben opgemaakt blijkt dat zij van juni '78 tot augustus '80 zo'n 1000 wo ningen hebben bezocht. Onge veer 135 woningen werden op hun advies met subsidie opge knapt waarvan 77 ingrijpend. Ongeveer 80 huizen hadden vol gens hen een dringende beurt nodig, maar de eigenaren deden alsof zij doof waren. Geding moet er volgens Jansen niet worden gedacht over die 135 woningen die zijn afgewerkt. "Er gaat enorm veel werk zitten in het begeleiden van de mensen. Het kost ons minstens een hele week werk om iemand te advise ren die zijn huis ingrijpend wil verbouwen. We moeten overleg gen met de welstandscommissie, het gemeentebestuur, de aanne mer en niet te vergeten: bouw en woningtoezicht". Het bezoeken van een belangrijk deel var het werk van Jansen en Lindhout. Meestal is het wel mogelijk om snel een paar tips te geven zodat een en ander desgewenst kan worden veranderd. Soms worden de mensen uitgenodigd om naar de renovatiewinkel te komen voor verder overleg. Mensen die niet thuis zijn toch gauw de helft krijgen een sten cil in de bus. Handgeschreven. Dat staat wat sympathieker, legt Jansen uit. In het stencil staat hoeveel geld de mensen maximaal terug kunnen krijgen. Voor het aanleggen van een douche is dat bijvoorbeeld 1650 gulden en voor het aanleg gen van nieuwe houten vloeren 1000. Voorwaarde is wel dat een aannemer fyet doet. Wordt de metselende neef ingeschakeld dan krijgt men 45 procent van deze bedragen terug. Knelpunten Toch zijn de subsidieregelingen ontoereikend vinden Jansen en Lindhout. "Sommige zaken wor den helemaal niet vergoed", zegt Jansen. "Het begaanbaar maken van een trap bijvoorbeeld. Hoeft helemaal niet, zeggen rpensen vaak. Jawel, antwoordden wij dan en wij proberen ze ervan te overtuigen dat ze niet alleen naar opsieringen moeten kijken. Maal ais de mensen dan vragen hoe veel geld ze terugkrijgen moeten wij zeggen: geen cent. En dat motiveert niet bepaald. Voor maatregelen tegen optrekkend vocht krijg je ook niets terug". "Bovendien", zo vervolgt Jansen zijn verhaal, "is het vervelend dat dc subsidie pas achteraf wordt verleend als de mensen de rekeningen hebben overlegd. Soms kunnen mensen daardoor lelijk in de moeilijkheden ko men. Het zou goed zijn als de ge meente voorschotten zou verle nen. Maar ja, dan hoor je weer het bekende verhaal: geen geld". Het in "Heilige Huisjes" gesigna leerde probleem dat mensen vanwege de ambtelijke romps lomp en normen liever geen sub- disie hebben, kent Jansen niet. "Als mensen de bouwvergun ning in dc zak hebben is het niet zo moeilijk meer om dc subsidie te krijgen. Maar sommige men sen verbouwen liever zonder ver gunning en als het er dan op aan komt gooien ze het op de ambte lijke rompslomp. En het tegen deel is juist waar: wij kunnen ze helpen door het bos van regel tjes". Wel weer een probleem vormen volgens Jansen de particuliere verhuurders die een aantal hui zen in hun bezit hebben. "Die mensen zijn haast nooit te moti veren om wat aan hun woningen te doen. Dat komt vooral doordat het in hun ogen teveel geld gaat kosten. Dat kost het ook wel, maar aan de andere kant is het zeker waar dat particuliere ver huurders te vaak op de korte ter mijn denken. Een investering uitsmeren over 25 jaar is bij hen uit den boze. Als onze brieven niets uithalen kan alleen bouw en woningtoezicht nog wat doen. Of de huurders moeten gaan pro testeren". Verhuizing Die huurders zullen overigens niet lang meer kunnen aankloppen bij de renovatiewinkel in hun buurt. Medio dit jaar verhuizen Jansen en Lindhout naar elders. Jansen: "Wij moeten nu in Groenoord, Maredijk en Trans vaal gaan werken voor zover ik heb begrepen". Op de vraag of hij niet het gevoel heeft met een te grove kam door zijn huidige werkterrein te zijn gegaan, ant woordt de gemeenteambtenaar: "Nee, zo tegen de zomer hebben wij onze planmatige aanpak af gerond. We hebben zoveel moge lijk proberen te doen. En mensen uit deze wijk die hulp nodig heb ben kunnen natuurlijk altijd n,og aankloppen bij het stadsbouw- huis. Daar zit ook voldoende des kundigheid". WIM BRANDS Stichting Fiom bood hulp aan 112 mensen LEIDEN - De Stichting Fiom Leiden heeft in het jaar 1979 hulp geboden aan 112 men sen die kwamen met proble men over zwangerschap of al leenstaand ouderschap. Abortus, realisering alleen ouder te zijn en relatieproble men waren de meest voorko mende problemen. Het FIOM heeft als doel de be langenbehartiging en hulp verlening aan de alleenstaan de ouder en aan hen die bij hun situatie zijn betrokken. In 1979 is het, zo meldt het pas verschenen jaarverslag, een grote opgave geweest om het bureau goed te laten functioneren. Zowel een per soneelstekort als een noodge dwongen verhuizing zorgden voor de nodige hindernissen. Daarnaast hadden de mede werkers van het FIOM nog eens te maken met een uit breiding van de doelstelling. Naast de gebruikelijke vra gen om hulpverlening, kwa men er nu ook nog eens een aantal daarmee in verband staande maatschappij-pro blemen bij. Lichtpuntjes in het drukke jaar 1979 waren de indiensttre ding van een groepsmaat- schappelijk werkster en het vinden van een nieuwe be huizing aan het Noordeinde. Daar heeft het FIOM nu de beschikking over een zestal kamers, waarvan er een wordt verhuurd aan de coör dinator van het regionaal woonwagencentrum. Het FIOM heeft er in 1979 een belangrijk aspect bijgekre- gen: het groepswerk. De be doeling daarvan is om men sen met gelijke problemen bij elkaar te brengen. Het jaarverslag vermeldt de erva ringen van een groepslid, die vertelt wat de groep voor haar betekende: "Eindelijk eens verschillende vrouwen ontmoeten, die min of meer dezelfde ervaring hebben". Een andere nieuwe activiteit van het FIOM is de werk groep "Afstand". Deze werk groep is opgericht met als doel het kritisch bekijken van de huidige procedure rondom het afstand doen van een kind ter adoptie. Hier over wordt een nota samen gesteld. Gemeenteambtenaar M. Jansen: "Wij kunnen de mensen helpen door het bos van regeltjes".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4