Eindeloze touwtrekkerij om flat Commissie: voor bouwvak riolering in Breestraat Gewond na botsing op rijksweg 4 n TT I Vanaf maandag éénrichtingsverkeer Kastanjes op Beestenmarkt Vorderingsprocedure brengt stad en land in beweging Leidse stadsrubriek WOENSDAG 11 FEBRUARI 198i LEIDEN leiden - twee auto's op Rijksweg 4 richting Leidschendam botsten gistermiddag op elkaar. De wa gen reden achter elkaar op de lin kerrijstrook, toen plotseling een vrachtauto van links naar rechts zwenkte. Ondanks de lage snel heid van beide auto's door de slechte weersomstandigheden, was er voor de achterste auto van wijken geen sprake meer. De au to's werden zwaar beschadigd. Een passagier uit de achterste wagen is met een pijnlijke heup en een hersenschudding naar een ziekenhuis overgebracht. Enkele minuten later was dit onge luk de aanleiding voor een nieu we botsing. Een achteropkomen de auto had in de gaten wat er aan de hand was en remde schie- lig achter hem had dit niet en knalde met volle vaart op de voorste wagen. Hij liep daarbij een hoofdwond op. Beide auto's waren totaal vernield. 1 t rkTVITVllOOI 17AAV Kn LEIDEN r- De Beestenmarkt is tot en met vrijdag afgesloten voor het verkeer. Deze week worden daar twaalf rode kastanjes geplant, waarvan er acht langs het water komen. Het verkeer dat van de Nieuwe Beestenmarkt in de richting van de Blauwpoortsbrug wil, moet nu rechtsaf gaan en vervolgens over de Stcenstraat rijden. LEIDEN - Nog voor de bouwvak vakantie moet de riolering in de Breestraat tussen Kort Rapen burg en Koornbrugsteeg worden aangelegd. De leden van de bege leidingscommissie openbare werken binnenstad waren het daarover gisteravond roerend met elkaar eens. Maandag wordt er begonnen met de vernieuwing van kabels en leidingen in het voornoemde ge deelte van de Breestraat. Naar verwachting neemt dit werk drieënhalve maand in beslag. Door een gedeelte van de Bree straat zal slechts éénrichtings verkeer mogelijk zijn. Hierna moet er worden begonnen met de riolering. Tijdens deze klus zal de Breestraat tot de Koornbrugsteeg geheel worden afgesloten vobr verkeer. Vraag is nu wanneer dit werk precies moet worden uitgevoerd. Voor of na de bouwvak. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de winkeliers liever hadden dat het na de zomervakantie ge beurde. Vorige week gingen de meeste echter geheel om. Liever zagen zij dat alles in één ruk werd gedaan. "Dan zijn we met een van alle ellende af'. "Het is inderdaad onplezierig om het werk te laten liggen", merkte een gemeenteambtenaar gister avond op. "Maar ik moet daarbij wel de kanttekening maken dat we het risico lopen net niet voor de bouwvak klaar te komen met alles. Zo rond tien mei zullen we met de riolering moeten begin nen wil alles goed aflopen". Trillingen Voordat er gisteravond werd ge sproken over de riolering verga derden de begeleidingscommis sie en de verkeerscommissie ge zamenlijk over de maatregelen LEIDEN - Hemel en aarde zijn bewogen om de vordering van de flatwoning 23 aan het Van V ollenhovenplein tegen te houden. De woning is al vijfjaar illegaal in gebruik als bedrijfsruimte bij de familie Van Hagen die verder nog de twee flatwoningen 13 en 14 aan het Van Vollenhovenplein als woning gebruikt. De familie Van Hagen verkocht gisteren flatwoning 23 voor 115.000 gulden. De verkoop gaat volgens de heer L. van Hagen door als B en W de "vorderingslast" die op de flatwoning rust eraf halen. B en W beslissen vrijdag. Afgelopen maandag zou Van Ha gen eventueel onder politie- dwang - de flatwoning moeten verlaten. De Raad van State schorte vorige week vrijdag de vordering echter op. De zitting van de Raad van State wordt op 19 februari gehouden. Aan het jarenlange getouwtrek om. de flatwoning - die de eerste gevorderde Leidse woning sinds pakweg tien jaar beloofde té wor den is aldus nog steeds geen einde gekomen. Stad en land is bovendien de laatste weken aan de ene of de andere kant van het touw gaan staan, met als inzet één hele flatwoning (zonder keu kenblok). Mevrouw Van Hagen kocht in '76 de flat aan het Van Vollenhoven plein 23 ten behoeve van uitbrei ding van het zelfstandig import bedrijfje van haar man, een zwaar suikerpatiënt die daarom bedrijf aan huis uitoefent. De fa milie Van-Hagen weet al vijfjaar dat zij de flat illegaal in gebruik heeft. Dat de gemeente de flat zou vorderen had eigenaresse mevrouw Van Hagen echter "nooit gedacht. Het is immers onze broodwinning". De heer Van Hagen vindt de onttrekking van de woning aan de woonfunc tie slechts "een licht vergrijp". Vijf jaar geleden al gaf de gemeen- Raad van State. Hij vraagt de zaak op te schorten. Staatsraad mr. Troostwijk geeft de gemeen te echter gelijk en wijst opschor ting van de vordering af op 2 ok tober '80. Weer twee maanden la ter dient het beroep tegen de vor dering bij de commissie beroep en bezwaarschriften. Opnieuw wordt Van Hagen in het ongelijk eesteld. Kuil Intussen hebben B en W nog voor gesteld aan Van Hagen om zijn drie panden te "verruilen" voor een gemeentepand aan de Lange Mare waar vroeger de firma Schoondergang in zat. Dan kan Van Hagen bedrijf aan huis blij ven uitoefenen, menen B en W. "Je kunt net zo goed de pier van Scheveningen aanbieden. Dat. pand aan de Lange Mare is slecht gelegen; geen parkeergelegen heid. Het is te groot en te duur om te verbouwen" meent Van Hagen daarentegen. B en W bevestigd de afwijzing van de commissie beroep- en be zwaarschriften op 9 januari van dit jaar. Nu gaat het spannen. Na vijf jaar. B en W besluiten op 23 januari de vordering desnoods met de ster ke hand op 9 februari, afgelopen maandag, te voltrekken. te geen toestemming dé flatwo- U/ïfS fwnfj ning aan haar bestemming te 60 j7'10 !fii' Q ,r onttrekken. De gemeente vindt het te dol dat een en dezelfde fa milie drie flatwoningen aari~het Van Vollenhovenplein bezet houdt. Vijfjaar lang heeft de fa milie Van Hagen echter het ille gaal gebruik voort kunnen zet ten, dank zij langzaam werkende rechtsprocedures. In beroep Van Hagen ging in '76 in beroep te- gen de beslissing van B en W de woningonttrekking niet toe te staan. Pas in januari '78 verloor Van Hagen dit beroep bij Gede puteerde Staten. Bureau Huisvesting stuurde in de eerste helft van '78 enkele brie ven aan Van Hagen: "Wat bent u van plan met die woning?" Van Hagen gaf geen antwoord. Hij ging intussen opnieuw in be roep, bij de Raad van State: "Als ik de flat 23 moet afstoten bete kent dat de doodslag voor mijn bedrijf'. Via dit beroep wist Van Hagen de zaak te rekken tot juli '79. Toen dan eindelijk de bewus te zitting van de Raad van State zou plaats grijpen, trok Van Ha gen zijn beroep in. "Van Hagen heeft do zaak gewoon gerekt en niets anders", menen gemeente ambtenaren. Bureau Huisvesting droeg de zaak onmiddellijk over aan de vorde ringscommissie. Een tussen voorstel was het voorlopig resul taat: Stoot de kleine flatwoning 14 af, behoudt de grote flatwo ning 23 als kantoor en flatwoning 13 als woonruimte voor het gezin (pa en ma Van Hagen en twee kinderen). "Onaanvaardbaar", schreef van Hagen in augustus '79, "Dat is te klein behuisd". De weer opgekrikte vorderings commissie, onder voorzitter schap van PvdA-raadslid Marie- Anne Koning, adviseert bijna een jaar later, juni '80, opnieuw aan B en W om de woning te vor deren. Op 9 september '80 is het dan zover. De woning geldt als gevorderd; de vorderingslast wordt aan Van Hagen uitgereikt. Opnieuw gaat Van Hagen in be roep tegen deze beslissing bij de schakeld zijn gooit de familie Van Hagen het op een andere boeg. Mevrouw Van Hagen is voorzitter van de propaganda- commissie van de'VVD. VVD- ers die mogelijk invloed op de zaak kunnen hebben worden op getrommeld of bieden zichzelf aan voor het eigen belang van van Hagen. Zoals de VVD-wet- houders Fase en Schoute. Zoals de JOVD waar zoon Leo van Ha gen als hoofdredacteur van het plaatselijke JOVD-blad functio neert. Of zoals de heer Laken, de voormalige propagandavoorzit- ter van de VVD, die Van Hagen aanbiedt samen naar burgemees ter Goekoop (ook al VVD) te gaan; om te vragen de uitvoering van de vordering op te schorten. "Geef ons de tijd andere woon- en bedrijfsruimte te vinden". De Beer Ook VVD-kamerlid en volkshuis vestingsspecialist Pol de Beer wordt benaderd door mevrouw Van Hagen. De Beer belde vorige week VVD-wethouder Schoute nog op over het flatje aan het Van Vollenhovenplein; "om het zaakje in der minne te schik ken". De heer Van Hagen; "Ik kan er ook niets aan doen dat mijn vrouw voorzitter van de VVD-propagandacommissie is". B en W geven bijna geen krimp. Mevrouw van Hagen vervloekt zelfs VVD-wethouder Fase (eco nomische zaken) vanwege een verondersteld gebrek aan mede werking voor het bedrijf van Van Hagen. Het plaatselijke VVD-be- stuur is op zijn bëurt ontzettend kwaad op mevrouw Van Hagen. "Het is te dol om de VVD zo te misbruiken". Van Hagen biedt het bewuste pand op 31 januari voor 135.000 gulden te koop aan. "Een poging om de zaak opnieuw te rekken?" wordt binnen het college van B en W verondersteld. B en W geven toch een krimp. "Verkoop dc woning voor zon dagavond 12 uur, en we zien van vordering af', zegt PvdA-wet- houder Tesselaar (volkshuisves ting) na B en W-beraad afgelopen vrijdag tegen Van Hagen. Hij be schouwt het "aanbod" als een gunst. Van Hagen denkt hier heel anders over. "Nu staan we helemaal met de rug tegen de muur". VVD-ka merlid Pol de Beer heeft de fami lie Van Hagen de vorige dag ge wezen op de Alkmaarse advocaat jonkheer mr. A. Boddaert, die zo als hijzelf zegt "al twaalf jaar huisvestingszaken doet" en "wat huisvesting betreft op één lijn zit met Pol de Beer". Mr. Boddaert bestudeert de zaak een dag. Als Van Hagen hem vrij dag van het aanbod der Tesselaar vertelt, Jcomt de ad vocaat tot de conclusie dat dit "onbehoorlijk gedrag" van de ge meente is. In de middag ratelen twee telexjes vanuit Alkmaar naar de Raad van State. Mr Bod daert gaat in beroep tegen de B en W beslissing om de vordering uit te voeren en hij wenst op schorting. "Het is", aldus mr. Boddaert, "niet duidelijk of B en W alle mogelijkheden hebben benut om de zaak in de minne te schiken. B en W hadden een ter mijn moeten stellen aan Van Ha gen om de zaak af te bouwen. Maar wat doen zij; pats-boem vorderen. En een termijn van twee keer 24 uur is toch geen ter mijn, nota bene in het weekeind, om te verkopen". Boddaert ge bruikt argumenten die de Raad van State vorig jaar oktober al verworpen heeft. "Wel potjandorie", reageert wet houder Tesselaar pisnijdig hier om. "We zijn al vijf jaar met die woning bezig. Die vordering Van Hagen 23, Van Hagen 13, Van Hagen 14. komt niet van gisteren op van daag. Alle rechtsprocedures zijn jarenlang in acht genomen. Dat is heel wat anders dan pats-boem vorderen. Hoe kunnen we op zo'n manier in godsnaam ooit nog eens een woning vorderen!", wethou- Plaatsvervangend voorzitter van de Raad van State mr. K. van Rijckevorsel bestudeerde de zaak Van Hagen afgelopen vrij dag niet. Toch schortte hij de vordering twaalf dagen op; puur formeel omdat hem - na een te- lefoontje(...) bleek dat de ge meente vrijdag weigerde naar de zitting in Den Haag te komen. "Natuurlijk wezen wij een zitting af. We hadden het vrijdag veel te druk om de zaak voor de ontrui ming op maandag in orde te ma ken. Deurwaarder inschakelen, politie achter de hand houden, de woningzoekende waarschu wen dat zij er maandag met haar vriend in kan. Bovendien was de zaak al eens voor de Raad van State geweest", vertelt een amb tenaar van Bureau Huisvesting. De huisvestingsambtenaren zijn zo mogelijk nog meer "gefru streerd" dan wethouder Tesse laar: "Vijf jaar zijn we bezig. De stapel dossiers over het Van Vol lenhovenplein groeit en groeit. Maar weer wordt dc zaak op de lange baan geschoven". 'Op naam' En dan de woningzoekende die af gelopen maandag in de woning aan het Vollenhovenplein 23 zou kunnen trekken. De vorderings procedure gaat nog steeds "op naam". De betreffende woning zoekende is nog de enig overge bleven kandidaat van de acht woningzoekenden die zich in '79 voor de te vorderen woning aan meldden. Nog steeds is het onze ker of zij de woning zal kunnen betrekken. Ziet zij nu - net als de andere zeven kandidaten - van de woning af, dan moet de vorderingsprocedure van voren af aan de ellenlange weg afleg gen. Het afgelopen weekeinde hoorde deze woningzoekende - sinds begin '78 als zodanig ingeschre ven - dat zij maandag tóch niet in de woning kon. Een dag eer der was haar gevraagd de verhui zing voor te bereiden. Het wordt erg onzeker of zij ooit nog eens aan het Van Vollenho venplein zal kunnen wonen. De zitting van de Raad van State op donderdag 19 februari zal moge lijkerwijs achter de feiten aan hobbelen. B en W bespreken in De gemeen te bood Van Hagen het voormalige Pand Van Schoonder gang aan, aan de Lange Mare. "Ze kunnen ook de Pier van Schevenin gen aanbieden" meent Van Hagen. hun vergadering van vrijdag de nieuwe situatie die ontstaan is doordat Van Hagen de woning op basis van een voorlopig koop contract verkocht heeft. Frustratie alom. Niet in het minst bij Van Hagen: "Ik moest wel verkopen. Kent u het verhaal van de boerenknecht die van de hooi mijt op de grond valt. Morsdood. De boerin zegt: "De knecht heeft geluk gehad. Hij had in de riek kunnen vallen". Zo voel ik me RENE VAN DER VELDEN die worden genomen in verband met het werk dat maandag be gint. Voor motorvoertuigen is tussen het Kort Rapenburg en Koorn brugsteeg éénrichtingverkeer mogelijk en voor fietsers twee- richtingverkeer. Auto's en bus sen vanaf de Korevaarstraat zul len tijdens het werk over de Vis-, Aal-, en Boommarkt worden ge leid. Bewoners van de Boommarkt zijn niet zo te spreken over deze om leiding voor het busverkeer. Vol gens hen zijn de voetganger soversteekplaatsen op de mark- tenroute onvoldoende beveiligd, is het wegdek niet geschikt voor het zware verkeer en zullen de bussen waarschijnlijk veel te hard door de straat rijden. Woordvoerder Schouten: "Als er bussen over die klinkers rijden rol je uit je bed van de trillin gen". Wethouder Waal was het hier niet geheel mee eens. Volgens hem was er indertijd bij de aanleg van de straat rekening mee gehou den dat er ooit nog eens een om leiding zou komen. Over de beveiliging van de voet gangersplaatsen zei hij: "Het lijkt me niet wenselijk om overal verkeerslichten neer te zetten. Bij V en D is dat nodig. Verder zouden we hier en daar de rij strook kunnen versmallen". Om te voorkomen dat automobilis ten te hard door de Breestraat en over de marktenroute rijden zul len er borden aan het begin van de4straten worden gezet met het advies niet harder dan dertig te rijden. Waal: "We kunnen nie mand bekeuren, maar slechts ad viseren". Een woordvoerder van de NZH deed de toezegging dat hij 'zijn' chauffeurs zou proberen over te halen om niet harder dan dertig te rijden. Politiek forum bij Quintus LEIDEN -In het gebouw van stu dentenvereniging Quintus (Kor te Mare 34) wordt morgenavond om half negen begonnen met een politiek forum waarin tal van on derwerpen aan de orde zullen ko men. Deelnemers zijn de Twee de-Kamerleden Salomons (PvdA), Deetman (CDA), Nijpels (VVD) en Mertens (D'66). De vijf de deelnemer, Willems van de PSP, maakt geen deel uit van de volksvertegenwoordiging. Auto's botsen op afrit LEIDEN - Een bestuurder rijdend op Rijksweg 4 die gistermiddag de afrit Zoeterwoude wilde ne men kwam door een te hoge snelheid op linker weghelft te recht. Op deze plaats zijn op- en afrit niet gescheiden. Hij botste daardoor op een auto die van de Europaweg kwam en de oprit ge bruikte om op diezelfde Rijks weg te 4 komen. De bestuurder van deze wagen is met een ern stig hoofdletsel overgebracht naar het Diaconessenziekcnhuis. De beide auto's zijn zwaar be schadigd weggesleept. door René van der Velden Jaap Visser Dag en nacht Zesenveertig leden van de af deling Leiden van de Indus triebond FNV hebben vorig jaar hun lidmaatschap van de bond opgezegd. Waarom? "De mensen vinden de con tributie nu te hoog. Ze kun nen het niet meer betalen, zeggen ze". Dit zegt Reinier Zandvliet, se cretaris van de afdeling, in het bondsblad ZIN. "We pro beren de afzeggers ervan te overtuigen dat het beter is om zich weer bij de bond aan te melden". ZIN presenteert de afdeling Leiden als een actieve afde ling. Er wordt gewezen op de samenwerking met de Boy- cot Outspan Actie en met Amnesty en natuurlijk op het wekelijkse klachtenspree kuur. "De klachten geven we door aan het districtskantoor in Den Haag", zegt Zandvliet. Maar "als het moet, pakken we de werkgevers zelf aan". Een actieveen altijd bereikbare afdeling. Zandvliet in ZIN: "De mensen kunnen ons al tijd, dag en nacht bij wijze van spreken, opbellen voor de bond. Alhoewel het moet niet te gek worden. Laatst belde een man me midden in de nacht op....". Ja, daaaag! Burgemeester Elly Den Haan- Groen van Voorburg, oud- VVD-wethouder in Leiden, Heel eng Aanstaande vrijdag, de dertien de dus, organiseert de afde ling Leiden van de NVSH een 'griezelfeest' in haar on derkomen aan het Rapen burg. Alle engerds uit Leiden zijn welkom. Frankenstei- nen, Dracula's, hulken, vam piers, spoken en spinnen kunnen vrijdagavond elkaar vrolijk de stuipen op het lijf jagen In de aankondiging van het griezelige gebeuren schrijft de NVSH: "Mensen die van zichzelf al heel erg eng zijn worden dringend verzocht om zich op vrijdag de der tiende vooral niet te Mevrouw Den Haan, alias Elly Groen, actief in de jaren periode reikte zij dikwijls presentjes uit en kreeg er vele c zaakje niet zo lekker rook.' 'ventig als VVD-wethouder in Leiden. In die xngeboden. Ééntje weigerde zij "omdat het vertelde zondagavond in het televisieprogramma "De ach terkant van het gelijk" van Marcel van Dam over haar 'beleid' bij het a presentjes. Grote cadeau's geeft i Den Haan (62) weg terwijl ze kleine presentjes, zoals een flesje wijn en een bosje bloe men, zelf houdt. Elly onthul de dat zij ouder is dan Marcel van Dam dacht en één keer, tijdens haar wethouderschap in Leiden, een geschenk heeft geweigerd omdat ze vond "dat het zaakje niet zo lekker rook". "Het geschenk was niet bedorven", wilde ze nog kwijt. Kennelijk roken de praktijken van de gulle ge ver wat minder fris "Ja, daaag!", roept Elly Groen schaterlachend uit als we haar vragen wat dat dan voor een zaakje was dat indertijd zo stonk. "Dat ga ik niet ver tellen. Ik kan alleen zeggen dat ik vond dat die zaak in dertijd niet zo lekker lag. Maar daar praten we nu niet meer over. Bovendien is die zaak allang verjaard. Het spijt Hoe kom je eigenlijk op de ge dachte om een dergelijk eng feest te gaan organiseren? Anita van de NVSH: "Hou spontaan. Het idee kwam al een jaar geleden bij ons op en nu is het dan zover". Wat er aanstaande vrijdag op Rapenburg 48 allemaal gaat gebeuren wil Anita niet zeg gen. "Dat is het geheim van de smid, dat geven we niet prijs", zegt ze vastberaden om vervolgens iets over koeie-ogen te mompelen. "Het wordt in elk geval heel eng. Wat ik wel kan zeggen is dat er een vrouwenhand zal optreden, Treviera 2000, en sommige mannen vinden die vrouwen heel eng".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3