Gesprek op komst over arbeidsti j d v erkortin g Prijs op vrije oliemarkt daalt "Ondernemen niet aan ondernemers overlaten' hort zakelijk marktberichten Spaarpandbiljetten (5 jaar) Ondernemingsraad - leden raken steeds meer gefrusteerd WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 ECONOMIE Woonbeurzen Een aantal ondernemers uit de wooninrichtingsbranches heeft zich verenigd om op te treden te gen wat zij noemen "de toene mende ongecontroleerde acties op woninginrichtingsgebied en de wilde beurzen, die her en dei in ons land worden georgani seerd". De ondernemers hebben een "Nederlandse vereniging verkoopbevordering en voorlich ting woonspecialisten" opge richt, die nu ruim honderd leden telt. De wilde beurzen, waar de nieuwe vereniging erg veel bezwaar te gen heeft, geven het. publiek vol gens de oprichters geen juist beeld van wat er op het gebied van de woninginrichting te koop Schoonheid Elizabeth Arden, het befaamde in ternationale cosmetica-huis, gaat de laatste schoonheidszaak in Europa sluiten. De oorzaak daar van is niet alleen de slechte eco nomische situatie, maar ook de omstandigheid dat de Europese vrouwens volgens het cosmetica huis minder aandacht aan hun uiterlijk zijn gaan besteden dan de Amerikaanse. De groep die vele bekendheden en personen van koninklijke bloede onder haar klanten telde zal de vestiging in de New Bond street in Londen volgende maand slui ten,. Daarmee blijven nog 13 filia len in de Verenigde Staten en en kele in het Verre Oosten over. Energie In Wenen werd gisteren de uitslag gepubliceerd van een enquête waaruit blijkt dat de Japanners en Oostenrijkers het meest ener- giebewust zijn. Negenentwintig procent der Japanners is van me ning dat het energievraagstuk in de komende jaren het belangrijk ste probleem is waarvoor een op lossing moet worden gevonden. De Oostenrijkers komen met 22 procent op de tweede plaats. De derde en volgende plaatsen worden ingenomen door de Bondsrepubliek (17 procent), Zwitserland (16), Nederland (13), Finland (9). Frankrijk (7), Zwe den (5), Verenigde Staten (4) en Noorwegen (2). Britse mijnen De nationale steenkolenraad van Groot-Brittannie heeft plannen aangekondigd tot sluiting van 20 tot 50 kolenmijnen. De leiders van de mijnwerkers hebben ge protesteerd dat daarmee 30.000 banen verloren zullen gaan en overwegen met onmiddellijke in gang in staking te gaan. Asselbergs LONDEN (REUTER) - Het besluit van de Verenigde Staten om weer olie te gaan kopen voor uitbrei ding van de reserves heeft giste ren geen eind gemaakt aan de da ling van de prijzen op de vrije markt voor olie en olieprodukten, zo is van handelaren en oliemaat schappijen vernomen Op de vrije markt wordt olie ver handeld tegen prijzen die onder invloed van vraag en aanbod tot stand komen. Er gaat maar wei nig om, maar toch beschouwen de landen van de OPEC (Organi satie van Olie Exporterende Lan den) het prijsverloop als een aan wijzing voor de verhouding tus sen vraag en aanbod op de we reldmarkt. Ze letten er op bij de vaststelling van de offi iele ex portprijzen voor de olie die ze op contract leveren aan vaste afne- Volgens zegslieden in Londen no- teerde Arabische olie, waarvan de prijzen van vele soorten olie worden afgeleid, 36,50 dollar per vat (van 159 liter) tegen een week eerder 38 dollar en in november, toen een tekort dreigde als gevolg van de oorlog tussen Iran en Irak. veertig dollar. Op 6 april gaat de internationale ter- mijnmarkt voor olie in Londen van start. Handelaren op de vrije markt kunnen dan contracten aangaan tot een termijn van ne gen maanden en zich op die ma nier indekken tegen de risico's van sterke prijsdalingen of -stij gingen. In eerste instantie kunnen er alleen contracten in lichte stookolie worden verhandeld. Deze olie vormt ongeveer een derde van wat de raffinaderijen uit ruwe olie halen en wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleindcn, als die selolie en als grondstof voor de petrochemische industrie. Een termijncontract is een toezeg ging te kopen of te verkopen te gen een vastgestelde prijs over een bepaalde tijd in Londen dus binnen maximaal negen maan den. Producenten en kopers kun nen hun prijs van tevoren vast leggen. Speculanten brengen geld op de markt door in te spelen op te verwachten ontwikkelin gen. lermijnmarkten bestaan al meer dan honderd jaar. In Londen wordt op grote schaal gehandeld in suiker, koffie, cacao en rubber. Eind vorig jaar is een termijnhan- del in aardappelen van start ge gaan. CHARLEROI - Stakende Belgische staalarbeiders trokken gisteren in een demonstratieve optocht door de straten van Charleroi. Zij maken bezwaar tegen de afbrokkelende werkgelegenheid in hun bedrijfstak. DEN HAAG (ANP) Werkgevers en vakorganisaties gaan op korte termijn in de stichting van de arbeid praten over arbeidstijdverkorting. Zij willen bekijken welke vormen onder welke voorwaarden de huidige werkgelegenheids problemen kunnen helpen oplossen. trekking tot werkgelegenheid en arbeidsmarkt. Daarbij moet. zo blijkt uit de nota, in de eerste plaats worden gelet op eventuele kostenbesparingen in de onder nemingen of bedrijfstakken als gevolg van de beperkte loon maatregel van dit jaar. Andere zaken die in het cao-overleg zou den moeten worden betrokken zijn: deeltijdarbeid, moeilijk ver vulbare vacatures, scholing, aan passing van de arbeidsplaats aan het arbeidsaanbod, gericht be leid om vrouwen, jeugdigen en gehandicapten in te schakelen en het bevorderen van de ar beidsmotivatie, onder meer door verbetering van de arbeidsom standigheden en aanpassing van de beloningsverhoudingen. Ook beperking van het ziekteverzuim op basis van een analyse van de oorzaken, beperking van de uit stroom naar de wao en wervings- en ontslagprocedures staan op de agenda. I at zijn de voorzitters van werkge vers- en werknemersorganisaties in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigd zijn overeen gekomen. In een nota schrijven zij dat het overleg waarschijnlijk niet voor het einde van het jaar kan zijn afgerond. Wèl willen zij bekijken of er vóór 1 oktober al concrete aanbevelingen kunnen worden gedaan aan de partijen die cao's gaan afsluiten: Deze plannen van de voorzitters zullen de komende weken intern in de werkgevers- en werknemersor ganisaties worden besproken, waarna het bestuur van de Stich ting van de Arbeid er-zich op 11 maart over buigt. Aanbevelingen De voorzitters zijn het i nen eens geworden o\ aanbevelingen aan c om „voor zover wenselijk en mo gelijk" afspraken te maken ovei een gezamenlijk beleid met be grote lij- r globale i-partijen esprekken Minister van Aardenne van econo mische zaken heeft gisteren de knoop nog niet defenitief door gehakt voor wat de toekomst van Asselbergs in Bergen op Zoom betreft. Het besluit dat hij naar alle verwachting gisteren zou ne men, is waarschijnlijk één dag opgeschort. De reden: de agenda van de bewindsman is wat door elkaar gegooid nu er dinsdag mi nisterraad was in plaats van afge- lopen vrijdag, toen de Britse pre mier Thatcher op bezoek kwam. Leidse Groenteveiling, woensdag 11 fe- bruari.andijvie 4.00 - 4.45 boerenkool 1.75 - 1.92 rode kool 0.33 - 0.98 groene kool 1.20 - 1.30 prei 1.06 - 1.64 rabarber 0.90 spinazie 2.85 - 3.15 spruiten A 1.10 1.17 spruiten B 1.16 -1.24 spruiten D 1.24 - 1.58 uien 0.40 - 1.08 witlof 1.50 - 3.75 sla 0.39 - 0 67 peterselie 114 raapstelen 0.28 - 0.40 selderij 0.88 - 1.32. Boerekool per kg. 1.45-1.88. Waspeen Al-per kist 19,50-27.10. All 8.50-19.60. BI 22.50-25.30. Bil 4—16,90. Cl 7- -15.10. CII 5—12.10. Aanvoel 192 ton. Breekpeen AI - per kist BI 5.50. Cl 8.90- 12.-. Schorseneren A 1.53-1.63. B 67-72. C 18 DEN HAAG (GPD) - Het onderne men kan niet aan de onderne mers worden Het is een te simpe le gedachte om hen zo weinig mo gelijk in de weg te leggen. De laatste jaren zijn er te veel grove ondernemersfouten aan het licht gekomen, terwijl de verstarring van ons produktieapparaat zo duidelijk aan de dag treedt, dat het niet gerechtvaardigd is erop te vertrouwen dat de onderne mers het toch wel weten. Dit stelde prof. dr. A.van der Zwan „geestelijke vader' van het inmid dels vermaarde rapport „Plaats en Toekomst van de Nederlandse industrie" gisteren op een con gres. dat aan dit rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid was gewijd. De WRR heeft hiermee een krachtige aanzet tot herindustria lisatie willen geven via een be leid. waarin aan de overheid een grote stimulerende rol wordt toe gekend. Van der Zwan meent dat de me ningsvorming ten aanzien van de industrie „om" is. Het publiek heeft die zwenking met gemak gemaakt, maar - waarschuwde hij - de publieke opinie is vaak grillig. Het staat wel vast de de economische werkelijkheid ve len de ogen heeft geopend. Daar van moet nu door een gebundel de aanpak gebruik worden ge maakt om kansen te scheppe- Van der Zwan stelde dat we voor een periode van ingrijpende her vorming staan. In sommige op zichten is het inderdaad nodig de werking van de markt te verbete ren. zeker waar het gaat om de arbeidsmarkt. Maar dat is niet het hele verhaal. Er zitten veel leem ten in ons industriële pakket en er moet veel nieuw ondernemer stalent worden geactiveerd om de uitdagingen te kunnen beant woorden. Het beleid kan niet alleen bestaan uit financiële regelingen, zoals die er nu talloze bestaan. Er'zit geen filosofie achter, het gaat al leen om herverdeling van gelden onder bedrijven, aldus Van der Zwan, zonder een doorzichtige visie. Er moeten duidelijke ope rationele doelstellingen zijn. In de praktijk bestaat echter al een aanpak per sector, waarvoor ook de WRR pleit. (ADVERTENTIE) W Spaarpandbiljetten, looptijd jaar. Het huidige rentepercentage is 10,6%. Groeit TjCO/ in een vaste looptijd van 5 jaar naar-11.000.-. R «y/0 resp. I 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aanktx>pbedrag is 1600,- resp. 13.000,- (door afronding op t 5,- resp. t 25.- naar beneden wordt het effectief rendement ca. 10.76",.). Dagelijks ingaande rente, k CjsWestland Utrecht Hypotheekbank Leiden,Botermarkt 28/hoek 't Gangetje,071-1526 n De nota is het resultaat van drie ge sprekken over de werkgelegen- heidsproblematiek tussen de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de Stichting van de Arbeid. De ge sprekken werden gevoerd nadat, na het mislukken van het ar- beidsoverleg over een centraal loonakkoord in de Stichting van de Arbeid, van verschillende kanten de roep werd gehoord dat de stichting ondanks het misluk te loonoverleg toch tenminste moest blijven doorpraten over werkgelegenheid. Minister Albeda van sociale zaken diende een inmiddels inge trokken wetsontwerp in dat met name werkgelegenheids- overleg op ondernemings- en be drijfstaksniveau verplicht stelde. Ook de PvdA'cr Van der Doef kwam met een (verdergaand) ini tiatief-wetsontwerp. waarvan de behandeling in de Tweede Ka mer is opgeschort. Inmiddels bleken de sociale partners echter op basis van vrijwilligheid be reid werkgelegenheidsoverleg aan te vatten, wat resulteerde in een aantal bijeenkomsten van de voorzitters in de Stichting van de Arbeid. Een van de werkgeversorganisa ties in de stichting, het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) heeft al laten weten de nota van de voorzitters „redelijk evenwichtig" te vin den. Maar wel moet worden voorkomen dat cao-onderhande laars die arbeidsverkorting aan de orde stellen, het centrale over leg voor de voeten gaan lopen, al dus het NCOV. DEN HAAG - Bestuurders van ondernemingen zien het vaak nog lang niet zitten met hun ondernemingsraad. Districts bestuurders van vakbonden laten hun OR-leden te vaak in de kou staan. Bazen op de werkvloer maken het func tioneren van een OR-lid nog al eens erg moeilijk. Het ge volg van dit alles: ruim de helft de OR-leden houdt het voor gezien, haakt af, of stelt zich niet meer herkiesbaar voor een nieuwe periode van drie jaar. „Er moet eerst een mentali teitsverandering komen bij de leiding van veel bedrijven en ondernemingen. Maar ook de economische malaise heeft grote invloed op het functioneren van onderne mingsraden." „Veel OR-leden zijn bang promotiekansen te verspelen, of zelfs hun baan. Daarbij komt nog dat districtsbestuurders van de bonden niet altijd komen opdagen als door OR-leden om hulp wordt gevraagd", zegt Tjitte de Jong. medewerker van het Ge meenschappelijk Begeleidingsinstituut Ondernemingsraden. Maandelijks spreekt hij tientallen ondernemingsraadsleden, va riërend van leerling-verpleegkundigen en schoonmakers tot ge promoveerde biologen en procuratiehouders. „Zo kom je tot de ontdekking, dat het eigenlijk onverenigbaar is, dat met name hogere leidinggevenden deel uitmaken van een ondernemings raad. Door de dubbele loyaliteit die van deze functionarissen wordt gevraagd 8 naar de kant van de directie en naar de OR 8 kan dit een groot probleem zijn bij het functioneren van de OR". Wat De Jong de laatste jaren is opgevallen, is dat met name in grote bedrijven het werk van ondernemingsraadsleden ernstig wordt belemmerd door de houding van afdelingschefs. Soms ontaardt dit in pesterijtjes. „Het komt voor dat een OR-lid op een eenmanspost wordt geplaatst en dat er tijdens OR-vergade- ringen niet voor een vervanger wordt gezorgd. Het komt ook voor dat de baas een OR-lid belt met de opmerking dat de verga dering weer veel te lang heeft geduurd. Het zou mijns inziens een goede zaak zijn, als in de wet niet alleen een aantal uren voor OR-werk wordt vastgelegd, maar vooral wordt aangegeven op welke wijze de bestuurders het lager leidinggevende kader in de gelegenheid dienen te stellen OR-leden voldoende faciliteiten te bieden". De Jong noemt een voorbeeld van een OR-lid. die procent van zijn werktijd voor het OR-werk nodig heeft. Voorgesteld werd dan ook hem een loonsverlaging van procent te geven. „Ook komt het heel veel voor, dat OR-leden veel OR-werk mee naar huis nemen om dat 's avonds te kunnen doen. Nou, al deze din gen zijn in strijd met de geest van de wet. Daarom meen ik dat er een mentaliteitsverandering moet plaatsvinden. Anders gaat het echt fout met de medezeggenschap in ons land". „Bestuurders zijn vaak bang om een verantwoordelijkheid kwijt te raken. Het gebeurt ook dat bestuurders zeggen jullie zijn als ondernemingsraad zelfstandig. Dan moetje zelf ook maar zien, datje aan de nodige informatie komt". OR-leden zijn, volgens De Jong, vaak bang om druk uit te oefenen om aan de nodige informatie te komen. „Ze gaan er niet op af. Uit de honderden gesprekken die ik nu met ondernemings raadsleden heb gevoerd, krijg ik het gevoel dat men met de kop tegen de muur loopt en daardoor moedeloos wordt". Dit heeft tot gevolg, meent De Jong, dat de ondernemingsraadsle den aan het vergrijzen zijn. „Ik kan dat met echt met cijfers hard maken. Maar uit wat ik zie en meemaak, kom ik tot de conclusie dat oudere OR-leden nog wel een periode willen meedraaien Dat is bijzonder jammer, omdat juist met de jongeren verder gewerkt moet worden. Maar juist deze jongeren haken het eerst af; ze zijn bang geen promotie meer te zullen maken doordat veel werktijd aan OR-werk moet worden besteed, maar ook heb ben ze genoeg van de scheve gezichten van hun chefs en colle ga's". Volgens De Jong hebben bestuurders van grote bedrijven vaak wel een intentie-verklaring afgegeven, waarin wordt ge zegd dat OR-leden niets in de weg gelegd zal worden „Maar juist op de lagere niveaus in deze bedrijven worden geen maat regelen getroffen". 'eel ondernemingsraadsleden hebben, volgens De Jong, weinig vertrouwen in de rechtsbescherming die de wet hen biedt. Vol gens de wet mag niemand worden belemmerd in zijn promotie kansen en zeker tijdens en vanwege het OR-lidmaatschap niet worden ontslagen. Misschien bestaat bij veel leden en toekom stige leden van ondernemingsraden ook de angst om in deze tijd van malaise te worden geconfronteerd met het niet goed mar cheren van bedrijf of onderneming, waarvan misschien zijzelf of vele collega's de dupe zullen worden. VAKBONDEN „Er zijn binnen de OR-en veel leden van vakbonden, die meer steun van hun bond zouden kunnen gebruiken. Maar districts best uurders hebben vaak erg weinig tijd voor OR-leden. Dat vind ik erg jammer". De Jong vraagt zich af hoe het binnen de ondernemingen straks moet gaan met de Arbeidsomstandighe denwet, als de ondernemingsraden niet goed functioneren. ,,Oo door deze wet krijgen de OR-leden een extra instrument in han den om daadwerkelijk iets binnen de eigen onderneming te ver anderen". aldus De Jong. Tjitte de Jong is van mening dat de OR-lcdcn niet tot de slechtste werknemers behoren. „Het zijn meestal sociaal ingestelde men sen. die er echt niet op uit zijn via de OR promotic te maken. Het zijn opofferingsgezinde mensen. Het zijn mensen die juist hart voor de zaak hebben. Wat mij het meest beangstigt, is dat juist deze mensen het werk in de ondernemingsraad niet meer zien zitten. Dit komt volgens mij alleen maar doordat de directie niet de goede maatregelen neemt, hoewel de wet dit wel heeft gere geld. Ik geloof dat bestuurders van ondernemingen veel kunnen hebben aan gemotiveerde mensen. Maar ja. dan zal er eerst een p geest door ons land moeten waaien". CEES KEIZER WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN NBM-Rouw Nrd rrdir 11911.00 1230.00 BELEGGINGS INSTITUTEN ■.jrfUs F dtlit, F .«tor. M GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD Zwitserse fr (lOOi Zweedse kroon! 11 Noorse Kroon 10( drachme (1(X 207.00 205.1' AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ver keerde vandaag voor wat betreft de internationale aandelen in een goede stemming. Alleen Kon. Olie begon zwak op f 2U6. onder invloed van een lagere notering in Amerika. Rond het midda guur krabbelde het olicfonds echter weer wat omhoog naar 206,50, een verlies van 1,50. Maar vooral Akzo en Philips sloe gen woensdag een goe^ figuur Akzo ging in een dunne markt bijna een gulden omhoog op 18,20. Dit op de bekendmaking van een rapport van Enka, waar in een opleving van de Europese kunstvezelindustrie in de tweede helft van dit jaar wordt voor speld. Philips ging op binnen- en buitenlandse vraag een halve gulden omhoog naar 18,10 bij een goede omzet. De obligatiemarkt was hier en daar een tikkeltje beter, maar door de bank genomen waren de noterin gen onveranderd. Het aantal af faires werd gering genoemd, al dus de staatsfondsenhoek.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23