"Plan tot verhuizing Hillegom uiterst zwak" NS-station blijft heet punt I Raadslid wil grotere stem gemeenten in energiebedrijf D'66 verzuimt stuk aan gemeente Noordwijk te sturen Langs Schiphollijn in bollenstreek ►v - WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 STREEK PAGINA 21 Nieuw initiatief in strijd tegen (te) hoge Rijnlandwinsten NIEUWKOOP/STREEK - Het Nieuwkoopse raads lid C.G. Rademaker wil met raadsleden uit andere gemeenten in de streek rond Leiden en Alphen de strijd opnemen tegen de zijns inziens te hoge win sten van het Energiebe drijf Rijnland. Met hen wil hij een niet-politiek ge kleurde commissie gaan vormen die moet bewerk stelligen dat de bij Rijn land aangesloten gemeen ten een dikkere vinger in de beleidspap van het energiebedrijf krijgen. Zijn uiteindelijke doel is dat de Rijnlandwinsten rechtstreeks ten goede ko men aan de gebruikers of wel verlaging van de tarie ven. Rademaker, die vandaag een brief heeft gestuurd aan alle betrok ken gemeenteraden, heeft uit de vele discussies rond de Rijnland winsten de conclusie getrokken dat de gemeenten te weinig te vertellen hebben. Namens zijn partij "Nieuwkoop-Noorden" constateert hij althans dat bij de ze discussies "veelal gewag wordt gemaakt van de omstan digheid dat de gemeenten weinig invloed op het beleid kunnen uit oefenen". En dat acht Radema ker "bedenkelijk en onaanvaard baar". Zijn mening: "Namens de gebruikers zullen de gemeente lijke overheden voldoende in vloed moeten kunnen uitoefenen op het beleid van openbare nuts bedrijven, zoals het Energiebe drijf Rijnland er ook een is. Nuts bedrijven kregen in verband met hun vitale taak voor de gemeen schap een beschermde, concur- rentieloze positie toegemeten. Misbruik maken van deze situa tie is niet toelaatbaar". Het Nieuwkoopse raadslid, dat zich inmiddels heeft verzekerd van de medewerking van de Leidse advocaat mr W. Sluiter, is het niet eens met suggesties zo als de gemeente Leiderdorp naar voren heeft gebracht. Deze ge meente vindt dat Rijnland de winsten moet gebruiken om le ningen te verstrekken voor ener giebesparende investeringen en heeft de andere Rijnlandge meenten opgeroepen een soort gelijk standpunt in te nemen. Ra demaker acht het Leiderdorpse voorstel onjuist "omdat daarmee de hoge winsten van Rijnland per definitie worden aanvaard". Overigens ontmoet het Leider- dorpse voorstel ook verzet van andere gemeenten, waarbij weer andere argumenten naar voren worden gebracht. Zo vindt men in Leimuiden, waar men zojuist een bedrag van ruim een ton uit de Rijnlandwinst heeft ontvan gen, dat Rijnland zich niet bezig moet gaan houden met het ver strekken van leningen. "Het be drijf is immers geen bank van le ning en wat te doen bijvoorbeeld bij verhuizing van een inwoner die zijn lening nog niet heeft af gelost", stellen althans burge meester en wethouders van Lei muiden. Rijnland keert jaarlijks miljoenen uit aan de gemeenten. In 1979 maakte het gas- en electriciteits- bedrijf ongeveer 14 miljoen vinst. Daarvan is de helft gere serveerd voor investeringen en de andere helft (6,3 miljoen) aan de gemeenten uitgekeerd. Voor veel gemeenten betekent dit een welkome extra bron van inkom sten. Aan de andere kant is er nogal wat weerstand tegen deze vorm van verkapte belasting, aangèzien het in feite gaat om geld dat door de gebruiker te veel is betaald. Persoonlijke mening commissaris van de Koningin: DEN HAAG/RIJNSBURG - Niets staat de uitbreiding van de jachthaven De Kwakel (aan het Kanaalpad Noord- West aan de Maandagse Wete ring bij het Oegstgeester ka naal) in Rijnsburg meer in de weg. De Kroon heeft een beroep dat was ingesteld door het Land bouwschap, Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland, te gen het graven van de jacht haven verworpen. Het Landbouwschap vreest dat door de uitbreiding van de jachthaven ernstige overlast voor de langs het Oegstgees- terknaal gelegen tuinbouw- Jachthaven Rijnsburg kan uitbreiden oedrijven zal ontstaan van het verkeer dat naar de jachtha ven wil. De Kroon is van mening dat die overlast weliswaar in het ge ding zou kunnen zijn bij ex ploitatie van de jachthaven, "doch dat dit belang niet kan worden geschaad door de uit voering van de ontgronding zelf'. Bij het verlenen van een ver gunning had het Landbouw schap onder andere bezwaar tegen de opvatting dat de bij de ontgrondig betrokken gronden ongeschikt zouden zijn voor agrarisch gebruik. Dat is volgens het Landbouw schap niet zo. Volgens de Kroon is dat echter niet van belang omdat de grond in het bestemmings plan de bestemming jachtha ven heeft gekregen NOORDWIJK Burgemeester Bonnike van Noordwijk is niet in staat een reactie te ge ven op het gisteren gepubli ceerde stuk van D'66 in de badplaats over de raadhuis- bouw aldaar. In dat stuk be toogt de politieke partij dat de bouw vap een nieuw ge meentehuis in Noordwijk miljoenen goedkoper kan. Bij navraag bij Bonnike blijkt echter dat D'66 heeft ver zuimd om het stuk aan bur gemeester en wethouders van Noordwijk toe te zenden. Het is voor de gemeente daar door onmogelijk om met het stuk te werken, aldus de bur gemeester. Navraag bij de ge meentesecretaris van Noord wijk leert dat er inderdaad geen nota van D'66 is binnen gekomen bij de gemeente. Het verzuim van D'66 is deste opmerkelijker omdat in het zwartboek met nadruk wordt opgemerkt dat het de groot ste wens van de burgemees ter Bonnike zou zijn om in zijn ambtsperiode een nieuw raadhuis te realiseren, en dat hij daarom een sleutelpositie inneemt in allerlei commis sies die zich met de raadhuis- bouw bezighouden. dewerking verleent. Als dat met de nutsregelingen ook zo gaat. zo suggereerde een van de bezoe kers, dan is het eind ver zoek. Maar weinig voorstanders van een verhuizing van Hillegom naar Noord-Holland namen gister avond het woord. Alleen het oud- PvdA-raadslid mevrouw Vos- kuil-Wilmink hield een vurig pleidooi voor aansluiting van Hillegom bij de noordelijke pro vincie. Zii verkondigde groten deels het oude standpunt van haar partij. Het is nog maar de vraag of de huidige PvdA-raads- leden dat standpunt nog zullen verdedigen nu geen sprake is van een aansluiting bij het ge west Kennemerland. Woningbouw Ten aanzien van de woningbouw moet de gemeente Hillegom in Noord-Holland niet al te grote verwachtingen hebben. Gedepu teerde J. Noorland zei daarover: "Ik denk dat er maar twee moge- HILLEGOM - De provinciale herindeling van Zuid-Hol land gaat grotendeels voorbij de de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Het decentraliseren van bevoegd heden van de rijksoverheden en het versterken van de andere bestuurlijke niveau's (provincie en gemeenten), krijgt nauwelijks enige aandacht in de voorstellen van minister H. Wiegel om het gezicht van de huidige provin cie Zuid-Holland te veranderen. En dat was toch ook zeer beslist de bedoeling en de wens van zowel de rijksover heid als de provincie. Dat is de stellige indruk van mr. M. Vrolijk, commissaris van de ko ningin in de provincie Zuid-Hol land. Vrolijk was gisteravond aanwezig op een hoorzitting in Hillegom over de herindelings plannen van Wiegel en over de mogelijk verhuizing van Hille gom naar Noord-Holland in het bijzonder. "Het is een goede en te handhaven zaak om de bollenstreek bij el kaar te houden", zo bracht mr. M. Vrolijk als strikt persoonlijke mening naar voren tijdens de door vele Hillegommers bezoch te bijeenkomst in restaurant ''Flora" aan de Hoofdstraat. Hij vindt het toevoegen van onder meer Hillegom aan Noord-Hol land en Woerden aan Utrecht "knipwerk in de marge", dat ei genlijk nauwelijks op een duide lijke visie is gebaseerd. De argumenten van de minster van binnenlandse zaken om Hille gom naar de noordelijke provin cie te laten verhuizen zijn uiterst zwak en gering in aantal en steu nen alleen op een wens van de Hillegomse gemeenteraad in 1978, een wens om aangesloten te worden bij een gewest Kenne merland. Van een dergelijk ge west is echter in de verste verten nog geen sprake, zodat de con clusie van H. Wiegel voorshand wat voorbarig lijkt, zo betoogde Vrolijk. Onduidelijk De planneh van minister Wiegel voor J.H. Boone, lid van het da gelijks bestuur van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, in eerste instantie meer op het op lossen van de problemen van het gewest Rijnmond, dat binnen Zuid-Holland een soort vierde bestuurslaag vormt (buiten rijk, provincie en gemeente). Er wordt maar nauwelijks aandacht besteed aan een bestuurlijke reorganisatie. Bovendien is nu nog niet duidelijk welke finan ciële consequenties het in tweë- en splitsen Van Zuid-Holland heeft "De financiële paragraaf moet door de minister nog worden inge vuld. Het is onduidelijk of de nieuwe provincies genoeg geld krijgen uit het provinciefonds om hun taken goed te kunnen uitoefenen", aldus het statenlid Boone, die daarmee vooral doel de op de financiën van de twee nieuwe provincies. Volgens gedeputeerde J/Noorland hoeft Hillegom niet te vrezen dat, als de gemeente naar Noord-Hol land verhuist, de gemeente voor zware financiële consequenties wordt gesteld. Ten aanzien van de gemeenschappelijke regelin gen voor onder meer gas. water en elektriciteit zei hij: "Daarin komt geen verandering, tenzij de deelnemende partners dat zelf Hillegom loopt ten aanzien van de ze nutsvoorzieningen bij een ver huizing het risico te worden aan gesloten op bedrijven waar de winst niet onder de deelnemen de gemeenten wordt verdeeld. Dat in tegenstelling tot de huidi ge regelingen, waaruit de ge meente Hillegom jaarlijks ton nen beurt. "Eind zoek" Een groot deel van de bezoekers van de hoorzitting gelooft maar nauwelijks in een vriendelijke samenwerking onder verant- - woordelijkheid van twee provin ciale besturen. Als voorbeeld werd de provinciale weg Wasse naar-De Zilk naar voren ge bracht, een weg waaraan de pro vincie Noord-Holland geen me- Vergadering over 't Joght VALKENBURG - In een extra ge meenteraadsvergadering van avond zal de Valkenburgse raad zich moeten buigen over een nieuwe exploitatiebegroting voor het bestemmingsplan 't Joght 1972. Het plan, dat in 1977 is vastgesteld, is nu voor ongeveer de helft ge realiseerd. Nu de firma Van der Plas de gronden aan de noord westkant van het plan heeft aan gekocht om hierop woningen te bouwen, ziet het er niet naar uit dat deze gronden ooit nog eens gemeentelijk bezit zullen ko men, zodat ook de exploitatiebe groting in haar oorspronkelijke opzet niet meer kan worden uit gevoerd. Burgemeester en wethouders doen nu aan de raad het voorstel om de verkoop van 4 kavels bunga- lowgrond, gelegen in het bestem mingsplan 't Joght 1972, in te trekken. Tevens willen burgemeester en wethouders de gronden bestemd voor bungalows en vrije- sector bouw verkopen aan door B en W aan te wijzen gegadigden. De hoorzittnig in restaurant "Flora" in Hillegom werd gisteravond goed bezocht. Het raadslid Wotte (rechts) probeert M. Vrolijk een persoonlijke mening te ontlokken over de herindelingsplannen van Minister Wiegel. Vrolijk zit midden aan de tafel rechts, tussen andere dagelijkse bestuurders van de provincie. lijkheden zijn. Ofwel Hillegom wordt een groeikern om de wo ningnood van Kennemerland op te lossen, ofwel Hillegom krijgt dezelfde beperkingen als nu". Een andere mogelijkheid om bij voorbeeld beperkt uit te breiden, zodanig dat de woningbouw meer wordt afgestemd op de plaatselijke voorzieningen, is er volgens Noorland niet. "Bovendien is Hillegom niet met handen en voeten gebonden aan een bepaalde hoeveelheid wo ningbouw. In het streekplan zijn bepaald geen vaste cijfers ge noemd. Daar komt nog bij dat Hillegom 500 woningen achter ligt op het schema van de wo ningbouw. Ik spreek geen be schuldiging uit aan het adres van het gemeentebestuur, want de oorzaken liggen elders", aldus Noorland. BOLLENSTREEK - De wens van de bewoners van de Bollenstreek om een NS- station in hun re gio te verwezenlijken leeft nog altijd. Of dat station er op korte termijn ook komt is vooralsnog nog de vraag. Toch staan de ontwikke lingen niet stil. Op initia tief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is nu een commissie in het leven geroepen die een onderzoek moet ver richten naar de haalbaar heid van een dergelijk station. In feite bestaat die commissie uit twee werkgroepen, een stuur groep en een ambtelijke werk groep. In die laatste groep is als vertegenwoordiger van de Bol lenstreek de secretaris van het samenwerkingsorgaan voor de Bollenstreek ,(SOB) Ten Doe- schate aangezocht. In de be stuurlijke groep heeft IJdo, de man die binnen het SOB de por tefeuille verkeer beheert, zitting genomen. Voorts hebben in de commissie zit ting leden van B en W van War mond en Sassenheim, vertegen woordigers van de vervoers maatschappijen NZH en CN. het ministerie van verkeer en water staat, de rijksverkeersinspectie van Zuid-Holland en een lid van de werkgroep 'Bollenstation in Bollenstreek'. Over de samenstelling van de com missie bestaat bij het SOB nogal wat onduidelijkheid. Het ver baast het SOB dat niemand van B en W van Voorhout is be noemd in de commissie, tevens worden vraagtekens gezet bij het oproepen van iemand van de werkgroep 'Bollenstation'. "De afgevaardigde van die werk groep behartigt in tegenstelling tot de andere vertegenwoordi gers geen belangen van een be stuurlijke groep, is dus eigenlijk een buitenbeentje", aldus Ten Doeschate. Of IJdo, vertegenwoordiger voor Voorhout in het SOB, zitting blijft houden in de commissie hangt er nog van af. Momenteel wordt binnen het SOB gespro ken over een hervedeling van de portefeuilles. IJdo laat echter doorschemeren met alle plezier in de zojuist benoemde commis sie te blijven zitten. Gewicht IJdo gaat ervan uit dat het advies van de commissie aan de minis ter van verkeer en waterstaat uit eindelijk toch een groot gewicht in de schaal zal leggen. "Anders was ik er ook niet in gaan zitten", verklaart hij. De Voorhouter ont kent dat de kansen voor een sta tion in de streek gering zijn, ook al heeft N.S. tot op heden niet al te positief gereageerd. IJdo denkt dat zowel de minister, als de N.S. uiteindelijk toch ge voelig zijn voor de argumenten die op tafel worden gelegd. Hij: "Steeds meer inwoners van de Bollenstreek vinden hun werk in Den Haag of Amsterdam. De be staande verbindingen zijn uiter mate slecht. Eerst naar het sta tion in Leiden en dan nog eens verder". IJdo wijst daarbij ook met name op de verbinding tus sen de twee badplaatsen Katwijk en Noordwijk met Leiden die in zijn ogen verre van aangenaam De Voorhouter somt nog twee re denen op waarom een station in de Bollenstreek gerechtvaardigd is. Dat zijn volgens hem de bouw van 1500 woningen in het Voor- houtse gebied Oosthout, waar voor de gemeenteraad van dit dorp kort geleden het sein op groen heeft gezet, en de alsmaar stijgende prijs vah de benzine. IJdo: "Meer mcnséi gaan daarom gebruik maken van het openbaar vervoer, iets waar ook het minis terie op aandringt: alles tezamen zijn mijn verwachtingen zijn daarom best hoog gespannen". Warmonderdam De plaats waar het NS-station uit eindelijk moet komen, daarover wil IJdo liever nog geen defini tieve uitspraak doen. Zoals be kend wensen nogal wat inwo ners van Sassenheim een station aan de Schiphollijn bij Sassen heim nabij de Warmonderdam. Andere geluiden wijzen in de richting van een 'stop' bij Voor hout aan de oude lijn (Leiden- Haarlem-Amsterdam). Ten Doeschate wijst erop dat in de streek wordt gepleit voor twee stations. Dus een aan de oude en een aan de nieuwe lijn. De op dracht die GS aan de commissie heeft gegeven schept daarover tot op heden onvoldoende duide lijkheid, stelt Ten Doeschate. IJdo, de 'verkeersdeskundige' van het SOB, laat wel los dat hij per soonlijk een station aan de War monderdam wat minder ge schikt vindt. "De verbindingen met de Warmonderdam zijn ook niet ideaal", zegt IJdo. Hij voegt daar wel nadrukkelijk aan toe dat, als het aan hem ligt, er zowel een station bij Sassenheim als bij Voorhout wordt aangelegd. "De aanleg van het ene station hoeft de aanleg van het andere niet uit te sluiten. Al moet de ge meente waar het NS-station uit eindelijk komt rekenen op een flinke financiële last. Maar dat weetje bij voorbaat", aldus IJdo. NOORDWIJK - Een vrouw is gisteravond in een sloot aan de Buurweg in Noordwijk te water geraakt. Op weg naar haar woning in Oegstgeest kreeg de vrouw hoge nood en zonderde zich af aan de slootkant. Hierbij verloor zij haar evenwicht, waardoor zij in het water viel. Een voorbijganger hoorde een plons. De man stapte te w ater en slaagde erin de drenkelinge op het droge te brengen. De politie van Noordwijk en een ambulance waren snel ter plaatse. Ter plekke bleek alles echter nogal mee te vallen. Het nuchtere commentaar van de redder luidde als volgt: "Ik stond maar tot m'n enkels in het water. Maar oh, oh, wat was het koud". <W. V lp V f f :r - tv" -• cn; •JÉM De nieuwe Schiphollijn lag er vanmorgen vroeg besneeuwd bij. Een Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland gaat onderzoeken of de aanleg va: heim zinvol is. nissie ingesteld op initiatief van i station aan de lijn nabij Sassen-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21