Niemand weet hoe ernstig drinkwater wordt bedreigd Een ander van der WIEL MERIT. Waar ligt grens van aanvaardbare'? Reportage Europa wil charterverkeer regelen metVS en Canada Onderzoek Gasunie naar gasopslag in zoutkoepels 't Beste van beide, licht en lekker. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981 1 VARIA~ PAGINA 17 Willem Franssen UTRECHT/ARNHEM - Tot voor een jaar of vier terug heb ben Nederlandse waterleidingbedrijven water gepompt uit bronnen, die achteraf besmet bleken te zijn met giftige stoffen. Deze onwetendheid werd opgeheven door een uitgebreid landelijk onderzoek op initiatief van het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne dat voor di verse waterleidingbedrijven met schokkende resultaten kwam. Zo bleek het grondwater onder de Utrechtse Heu velrug op diverse plaatsen aangetast. De volksgezond heid is nooit direct in gevaar geweest, maar de feiten waren wel zo alarmerend, dat nu elk jaar routine- onderzoeken naar het grondwater worden gedaan. Behalve de besmetting van de bronnen begint - en de West- landse tuindersaffaire was daar al en voorteken van - een nieuw probleem de kop op te steken: niet alleen is het grondwater als bron van drinkwater niet meer automa tisch onverdacht, ook de kwaliteit van het drinkwater in het distributienet naar de consument toe is dat niet meer. De alom toegepaste kunststof leidingen laten chemisch gif door en in het distributiegebied van de Waterleiding maatschappij Midden Nederland moesten in enige geval len al leidingen worden vervangen. En al is de situatie door allerlei voorzorgsmaatregelen en nieuw toegepaste zuiveringstechnieken nu onder contro le, dat wil allerminst zeggen, dat de vervuiling van het grondwater verleden tijd is. Schadelijke stoffen die nu in het grondwater zijn aangetroffen zijn meestal afkomstig van vervuiling die jaren geleden heeft plaatsgevonde- n. Omdat het grondwater er zo'n 15 jaar over doet om bij het punt aan te komen waar het wordt opgepompt, kunnen pas over zo'n 15 a 20 jaar de gevolgen van de vervuiling van nu aan het licht treden. Oppervlaktewater „Toch willen we het grondwater als bron voor drinkwater niet ver vangen door oppervlaktewater", aldus directeur A. H. Stofberg van de Waterleidingmaatschap pij Gelderland. „Want de veront reiniging van het oppervlaktewa ter is vele malen erger dan die van het grondwater. Aan het opper vlaktewater is daarom ook het eerst de wetgeving afgestem- d". Daarmee raakt hij een teer punt. Er mag dan nog zoveel worden ge daan om het grondwater schoon te houden, het gebeurt allemaal zonder goede wettelijke basi- „In feite", aldus hydroloog P. Jonk man van het Waterleidingbedrijf Midden Nederland, „werken we nog met de verouderde waterlei- dingwet, die een zevental normen aangeeft. Maar die betreffen toxi sche stoffen en het zijn er veel te weinig". Daarom hebben volksgezondheid en de exploitanten van waterlei dingbedrijven (VEWIN) een aan tal aanbevelingen opgesteld. Maar ook dit staat allemaal op de helling en de hoop is nu gevestigd op een afdoende regeling in de op stapel staande wet bodembe scherming. In dit licht ook moet de manoeuvre van dr. Trouwborst, inspecteur in algemene dienst bij het ministe rie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne worden gezien, die de besmetting van het grondwa ter onlangs oprakelde. In feite Tot hoever kan de bodemvervuiling doorgaan? Zoals hier in de Volgermeerpolder (Broek in Waterland deed hij niet veel meer dan nog eens de resultaten van een enige jaren oud onderzoek naar voren brengen. Uit dat onderzoek, nu bijna vier jaar geleden, bleek dat bij een onver wacht groot aantal pompstations de vluchtige halogeenverbindin- gen trichlooretheen (TCE) en perchloorethyleen in het grond water voorkomen. In veel geval len was de concentratie meer dan de aanvaardbare grens van 1 mi crogram per liter. Bij pompsta tions in Zeist en Amsterdam wa ren de concentraties erg hoog: tussen 1 en 10 microgram. Benzine torium van de waterleidingmaat schappij Midden Nederland. J. van der Laan: „Die ene micro gram per liter is ook aangeno men. Probleem is, dat van veel chemische stoffen de bijwerking op lange termijn niet bekend is. Op grond van wat we nu weten, is de nu gehanteerde norm vol doende". Volgens hem en de heer Jonkman is de situatie in de afge lopen jaren nooit onverantwoord geweest. En directeur F. A. van Dam van de zelfde maatschappij komt zelfs met een voorbeeld, dat ons direct moet bekeren tot grote afstande lijkheid: „Eén microgram per li ter, hoe veel is dat nou. Zelfs als er sprake is van 100 microgram per liter dan krijg je, als je 2 liter wa ter per dag drinkt nog niet zo veel giftige stof binnen als bij het tan ken van 50 liter benzine". Maar, zo blijft men zich bij de WMN afvragen, wat is nog betrouwbaar drinkwater? En een volgende vraag is, hoe lang kan het nog be trouwbaar worden gehoude- Wat dat eerste betreft lijken de nu gehanteerde en strengere nor men afdoende. Maar of het alle maal zo blijft? Van der Laan: „We weten nu van de aanwezigheid van bepaalde stof fen in het grondwater af. Dat is een gegeven waar we vanuit moe ten gaan, van dat wat nu bekend is. Het kan best zijn, dat in de toe komst nieuwe stoffen worden ge vonden. Maar de vraag blijft waar je naar moet zoeken. Todat de aanwezigheid ervan werd aange toond wisten we ook niet af van de stoffen als TCE, chloroform en benzeen. We hadden de benodig de verfijnde apparatuur ook niet •om deze stoffen aan te tonen. Want dat is ook erg moeilijk, om die sporen aan te tonen. Toch is de situatie achteraf nooit onver antwoord geweest". Jonkman wijst op diverse achter haalde feiten waarmee de water winners werden en worden ge confronteerd. „Vroeger nam je aan, dat bepaalde grondlagen zo als leem en klei ondoorlaatbaar waren. Putten die daaronder za ten heetten goed beschermd te zijn. Maar dat is niet meer het ge val nu is gebleken dat die chemi sche stoffen overal doorheen gaan. Geen put ligt eigenlijk meer beschermd". Tot hoever kan de bodemvervui ling doorgaan? Van der Laan: „In principe is alles te zuiveren, maar je moet dan steeds omvangrijker en duurdere voorzieningen gaan treffen. En als er sporen van zwa re metalen worden gevonden, wordt de zaak nog extra moeilijk Maar zware metalen hebben we tot op heden niet aangetroffen in het grondwater". Jonkman: „Hoe meer er gezuiverd moet worden, des te groter zal ook het probleem van het afvals- lib worden en we weten nu al bij na niet waar we ermee naartoe moeten". Distributie baarheid van het distributienet waardoor het al gezuiverde drinkwater op weg naar de ver bruiker toch nog verontreinigd kan worden. Wanneer in het leidingnet giftige stoffen worden aangetroffen wor den op die plek meteen maatrege len genomen. Dat kan ertoe lei den dat een stuk buis wordt ver vangen. Dat is al in enige gevallen gebeurd. De heer Van Dam ziet het nog niet zover komen, dat het hele leidingnet zou moeten wor den vervangen, maar men is ze ker op zijn hoede. Trouwens, on derzoek naar doorlaatbaarheid van kunststofleidmgen is nog gaande en zijn collega Stofberg in Arnhem verwacht de eerste re sultaten van dit onderzoek over een halfjaar. Volgens hem schij nen de meeste klachten te komen over zacht PVC. Vervangende materialen zouden hard PVC. be ton, of gietijzer kunnen zijn. Het aloude koperen buisje zal wegens de hoge kosten zeker niet terug keren. CONTROLE Volgens de heer H. Vaessen, hoofd van het stafbureau van de Gelder se waterleidigmaatschappij is de preventie de afgelopen jaren sterk toegenomen. „Vroeger wer den alleen plaatselijk onderzoe ken gedaan bij calamiteiten, maar nu is er jaarlijks routine controle. Ook benaderen wij de bewoners van de waterwingebie den en lichten hen voor over wat ze beter niet en beter wel kunnen doen. Maar dat gebeurt allemaal op vrijwillige basis. Niemand kan ergens toe worden verplicht. En daarom is het broodnodig dat de wet bodembescherming er gauw komt". Niet alleen daarom bestaat die noodzaak er. Stofberg: „Door de wetgeving ter bescherming van het oppervlaktewater is de druk van de vervuiling op het grond water alleen maar vergroot". Met andere woorden: wie voorheen zijn vuile zaakjes in het open wa ter deponeerde laat het nu in de grond lopen. Trouwens, op wat er allemaal tus sen neus en lippen door illegaal in de grond wordt gestopt of ge loosd is helemaal geen zicht. En verder hoeft er maar een ongeluk te gebeuren met een tankauto of Leiden is in last. Gesteld kan worden, dat de ernst van de bedreiging van het grond water als bron voor drinkwater voor een belangrijk deel volstrekt onbekend is. Er is niets bekend over de stand van de vervuiling op dit moment, de invloed van de vervuilende werking van regen water (enissie-vervuiling) is duis ter en vergt een internationale aanpak en de recente weten schap. dat in den lande minstens zo'n 300 illegale stortplaatsen met gif zijn. kan de bezorgdheid rond om de kwaliteit van het grondwa ter alleen maar groter maken. En al wordt de wet bodembescher ming morgen van kracht, dat helpt niet meer tegen het gif wat nu al in de grond zit. Kortom, er kan nog heel wat narigheid aan de oppervlakte komen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Een delegatie van Europese rijksluchtvaart diensten gaat vanaf 22 februari enkele dagen in onderhandeling met de Verenigde Staten en Ca nada om het charterverkeer tus sen de beide continenten aan te passen aan de huidige opvattin- PHILIPS - De Duitse tak van het Philips-concern, Philips GmbH in Hamburg, heeft het be lang in de lichtarmaturenfabriek Nova-Lux GmbH in Keulen ver groot van 54,5 pet naar 100 pet, aldus desgevraagd een woord voerder van Philips. Nova-Lux behaalde vorig jaar met ruim 400 medewerkers een omzet van ca. 60 min. De huidige regels voor het charter verkeer dateren van 1973, maar toen de VS in 1978 het binnen landse en het internationale luchtverkeer met hun land open stelden voor vrije concurrentie, werden de nog maar vijf jaar be staande regels voor het charter verkeer daar buiten gelaten. Nu de voorwaarden voor het charter verkeer binnen Europa zelf aan zienlijk soepeler zijn dan in en met de VS, achten de Europese rijksluchtvaartdiensten het tijd stip aangebroken met de VS (en Canada) te overlegen over een nieuw beleid. De Conferentie van Europese rijks luchtvaartdiensten omvat 22 lan den. Het overleg met de VS zal worden gevoerd door zes landen, onder voorzitterschap van Noor wegen en vice-voorzitterschap van West-Duitsland. De andere deelnemers zijn Nederland, Groot-Britannië, Frankrijk en Spanje. Een punt van bespreking met de Canadezen wordt het Canadese voornemen een heffing te leggen op vliegtuigbrandstof in een deel van hun land. Weliswaar verbiedt de conventie van Warschau elke heffing of belasting op vliegtuig brandstof, „maar waar het om gaat is de Canadezen ervan te weerhouden daarvan af te wij ken", aldus een woordvoerder. (ADVERTENTIE) FLORIDA - Een oefening met de zogenaamde space shuttle. Voor het geval er met dit vervoermiddel ooit een noodlanding op zee moet worden gemaakthield men bij Cape Canaveral een oefening te water met de space shuttle. Een nieuwe bril, een nieuw gezicht. Van der Wiel heeft de nieuwe bril die u zoekt; of kontaktlenzen Dat is weer een heel ander gezicht. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 nieuw yeziuiu. 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. GRONINGEN (ANP) - Bij de Ne derlandse Gasunie wordt op het ogenblik een intern onderzoek verricht naar de mogelijkheden van eventuele tijdelijke opslag van aardgas in zoutkoepels in oost-Groningcn. Het gas waarom het gaat is hoogca- lorisch gas zoals dat in Nederland vanaf het continentale plat aan land wordt gebracht. Dit gas komt continu binnen en wordt op het ogenblik direct gemengd met het Groningse gas. Dit gebuert om deze brandstof de voor Ne derland juiste calorische waarde te geven. Op het ogenblik is de toevoer van hoog-calorisch gas nog betrekke lijk bescheiden, zodat het men gen geen problemen geeft, maar er kan een situatie ontstaan dat de Gasunie meer hoog-calorisch gas krijgt aangevoerd dat kan worden gemengd. Met name in de zomermaanden, wanneer het gasverbruik stevig terugloopt, zou dat over enige tijd kunnen gaan gebeuren. Het is met het oog daarop dat de gasunie nu onder zoekt of eventueel opslag in on dergrondse zoutkoepels moge lijk is. In de Maasvlakte heeft de Gasunie al een opslag, boven gronds overigens, voor hoogcalo- risch gas. In Duitsland en Frank rijk wordt al jaren gas onder gronds geborgen. Het is nog niet bekend wanneer het onderzoek zal kunnen worden afgerond. Export van Japanse horloges met dertig procent omhoo TOKIO (Reuter) - De Japanse export van horloges zal ver moedelijk met dertig procent toenemen van naar schatting 66 miljoen stuks in 1980 tot 86 miljoen stuks dit jaar. Dit ver wacht de Japanse vereniging van fabrikanten van klokken en horloges. Volgens de ramingen van de fa brikanten zal Japan dit jaar 52 miljoen digitale en analoge kwartshorloges en 34 miljoen mechanische horloges expor teren. Bij het totaal zUn 23 miljoen stuks binnenwerk en horloges in onderdelen inbe grepen die naar Zuidoostazia- tische landen als Hong Kong, Singapore en de Filippijnen zullen worden uitgevoerd voor assemblage.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17