Koen Gijsbers boycot bondscoach Hoste 'schrikt' van zege in ronde van Middellandse Zee 5Het heeft geen nut als VA. Goolberg meegaat naar EK-indoor /WIE HAFPIE MEE FT DUE G04/S IE MI5SCWIÊMIW 'T I /C/WSSWS/téS t Bcsk ar&ca&X'l WOENSDAG 11 FEBRUARI ii)81 PAGINA 13 Toine van de Goolberg vindt het voor de hand liggen dat hij naar het EK-indoor wordt gestuurd om Koen Gijsbers te begeleiden, als diens uitzending definitief is. „Maar", merkt de bonds- trainer voor de sprinters op, „ik sta niet bepaald op mijn stoel te wippen om met Koen mee te gaan. Het lijkt mij ook niet ondenkbaar dat de trainingscoördinator (Buuts) als enige naar Gre noble gaat. Ik' heb ook niet de indruk dat Gijsbers mij nodig heeft". De aantijging dat hij via vriendjespolitiek is terugge keerd als bondstrainer be strijdt Van de Goolberg. „Ik ben twee jaar geleden in een rellerige sfeer ontslagen. Ie dereen zei toen: 'Dat kan niet'. Ik heb toen nota bene een brief gekregen, die on der andere is ondertekend door Gijsbers en Schutting, waarin zij hebben gepleit voor mijn aanblijven". „Van dat gepraat over mense lijke verhouding word ik doodziek", vervolgt hij. „Ik ben er toch niet voor om ie mand over de bol te aaien. Primair moet zijn dat Koen een medaille wil halen. Doodmoe word ik ook van dat gezeur dat een trainer (Van Beuzekom in dit geval) bang is dat hij niet wordt er kend. Het is toch alleen maar in mijn voordeel dat Gijsbers 45,5 sec loopt op de 400 meter? Met die tijd trekt hij mijn pupillen naar een hoger niveau". Swinkels, die wordt verweten dat hij al voor Moskou een trainersplan klaar had, zegt daarover van te voren uitge breid te hebben gesproken met Buuts. „In april hebben we al de mogelijke kandida ten doorgenomen. En laat dat vooral duidelijk zijn: die benoemingscommissie, waarin ik zat, gaf alleen ad vies aan de bond. De KNAU nam uiteindelijk de beslis sing om Van de Goolberg aan te trekken en niet Van Beuzekom". Swinkels geeft wel toe dat zijn voorkeur naar Van de Gool berg uitging. „Zelfs Van Beuzekom gaf toe dat hij de dames uitgesproken slecht had begeleid. En een split sing van de dames en heren was niet mogelijk. Boven dien heeft Gijsbers aan Van de Goolberg te danken dat hij in '77 en '78 belangrijke progressie heeft geboekt". meetrainen Karei Bouwens mag weer De verrassende winnaar van de proloog van de ronde van de Middellandse Zee, Hoste, geflankeerd door de coryfeeën Jaques Anquetil (1) en Raymond Poulidor (r). strijd tegen bekerhouder Fortu- na Düsseldorf en Kaiserslautern op eigen veld tegen Borussia Mönehengladbach. Liverpool en West Ham United hebben zich gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om de league cup, niet te verwar ren met de F.A. cup, de officiële Engelse voetbalbeker. Liverpool kwam op eigen veld tegen Man chester City in de return van de halve finale niet verder dan 1—1. Het had daaraan voldoende om dat het de eerste wedstrijd met 1—0 gewonnen had. West Ham United maakte in Londen het verlies in de uitwedstrijd tegen Coventry City (2-3) goed door met 2-0 te winnen. De voor het leven geschorste Oost- duitse voetbalinternational Gerd Weber wilde van een toernee door Zuid-Amerika gebruik ma ken zich in het westen te vesti gen. Dit heeft, het Westduitse persbureau SID uit welingelich te kringen in Oost-Berlijn verno men. Weber zou de Oostduitse ploeg in Argentinië hebben wil len verlaten om zich daarna in West-Duitsland te vestigen. Pe ter Kott en Matthias Müller, die geschorst werden bij Dyname Dresden wisten, volgens SID, van het voornemen van Weber af, maar hadden het stilzwijgen bewaard. Heerenveen heeft gisteravond de lichtinstallatie in gebruik geno men. Ter gelegenheid daarvan speelde de eerste divisieclub vriendschappelijk tegen FC Twente. Na een voorsprong van 2—0 verloor Heerenveen voor 3000 toeschouwers tenslotte met 2-3. In Antibes werd de boomlange Gentenaar gistermiddag gehul digd als de eerste leider in de Ronde van de Middellandse Zee. 'waarin het succes voor de Raleig- h-ploeg compleet was met zeven van de tien eerste plaatsen, waar onder de beste drie (1. Hoste, 2. Raas. 3. Knetemann). Overigens was Frank Hoste zelf één van de meest verbaasden onder degenen die de uitslag van de Proloog (een tijdritje 1,2 km in het havengebied van Antibes) met verwonderde ogen bekeek. „Ik verschoot d'r van", zei hij in sappig Vlaams. „Ik versta 't zelf niet. Ik was al teruggegaan naar het hotel en ik stond op het punt om te gaan winkelen toen ze me bij m'n kraag vatten en zeiden: allez Frank, ge moet naar den hul diging. Ge zijt den winnaar. Het is onbegrijpelijk. Tot nu toe won ik alleen maar kermiskoersen". Pe ter Post zei glimlachend: ..Het kan wel eens niet helemaal begre pen worden, maar wij weten na tuurlijk wel wie we aantrekken. En bovendien: bij ons rijdt een renner die tevoren niet zo opviel met A-selectie (Van onze sportredactie) ARNHEM - De Utrechtse atleet Klaas Lok moet afzien van deel neming aan de Europese indoor kampioenschappen die op 21 en 22 februari in Grenoble worden gehouden. Vorig jaar verraste de veelvoudig Nederlands kam pioen nog bij dezelfde titelstrijd in Sindelfingen met een zilveren medaille op de 3000 meter. 'Vanwege griep heb ik de afgelo pen week helemaal niets kunnen doen. Daarom heeft het geen zin om volgende week in Frankrijk in actie te komen", aldus Klaas Lok. ROTTERDAM - Het conflict tus sen Karei Bouwens en Feye- noord-directeur Peter Stephan is de wereld uit. In een tweede ge sprek bood de rebellerende mid denvelder gisterochtend zijn ex cuses aan voor zijn gedrag in Te- nerife en de uitlatingen die hij daarna deed. Bouwens, die was verbannen naar de C-selectie, mag nu weer mee trainen met de voetballers van het A-team, maar moet deze maand nog wel in het C-team blijven spelen. Pas na fe bruari komt hij in principe weer in aanmerking voor een plaats in de hoofdmacht van Feyenoord. Hoewel Frans Thijssen, die weg wil bij Ipswich Town, zelf zegt daarvan nog niets te hebben ge merkt, heeft de Kuip-club overi gens wel degelijk belangstel ling voor hem. "Meer dan opper vlakkige belangstelling zelfs", aldus PR-manager Hendrik Nol- les. "Wij weten bijvoorbeeld met welke mogelijkheden hij van club kan veranderen en als het waar is dat hij voor vijf ton weg mag, is hij relatief gezien natuurlijk niet duur. Hij staat in elk geval hoog op de lijst van de spelers die wij volgen". Hertha BSC en Kaiserslautern hebben zich gisteravond via overwinningen in inhaalwed strijden alsnog bij de laatste acht van het toernooi om de Duitse voetbalbeker gevoegd. Tweede divisieclub Hertha BSC vesloeg op eigen veld het een klasse ho ger speler Bayer Ürdingen gede cideerd met 5—1. Kaiserslautern hield het in de tweede divisie uitkomende Ale- mannia Aachen onder de duim met 3-0. In de kwartfinales speelt Hertha BSC een thuiswed- VUGHT Koen Gijsbers heeft zichzelf de nodige problemen op de hals gehaald door het afgelopen weekeinde ruim onder de limiet te duiken, die is gesteld voor deelneming aan de Europese kampioenschappen indoor. ANTIBES - De reputatie die Peter Post als ploegleider opbouwde, kenmerkt zich o.a. door verrassende elementen waarmee hij zijn werk ondersteunt en die hij zelf als logische en voor hem zelf niet zo verbazingwekkende feiten beschouwt. Zo ook in het geval-Frank Hoste. Peter Post haalde deze 25-jarige Belg, die werkloos dreigde te worden omdat zijn sponsor stopte, in zijn ploeg. De transfer was er een die tot schouderophalen dwong, maar het seizoen is nog nauwelijks begonnen, of Post zijn gelijk is al weer bewezen. door meer ambitie heel anders. Dat is vandaag weer eens beweze- Het deelnemersveld (85 coureurs, onder wie de kopstukken Raas, Knetemann. Zoetemelk, Hjnault, Saronni. Willems en Bernau- deau) in de tot en met zoncfög du rende Ronde van de Middelland se Zee is vertrokken zonder de winnaar van de Ruta del Sol, Jos Schipper, die op dat moment - net als de meeste van zijn ploeg genoten - ziek op zijn hotelkamer lag. „We waren graag gestart om dc confrontatie met de ploeg van Peter Post aan te gaan", aldus sponsor Rody Hoogcnboom, die zijn HB-team terugtrok als ge volg van de voedselvergiftiging die werd opgelopen bij een maal tijd in Benidorm. „Jammer", zei ook Jos Schipper, die de Ruta del Sol won op het moment daj zijn streekgenoot en goede trainings maat, Jan Raas („We wonen 10 km van elkaar en oefenen vaak samen") de tegenhanger van deze Spaanse wedstrijd - de Ster van Bessèges - op zijn naam schree- f. Jos Schipper (29) boekte zijn suc ces als een onverwachte gebeur tenis. Nog maar net in de HB- ploeg gehaald, om met zijn erva ring te kunnen gaan optreden als koerscaptain voor dit team van jongeren (gemiddelde leeftijd 22 jaar), behaalde hij zijn belangrijk ste resultaat uit acht jaar^prof- wielrennen. Ritoverwinningen in etappewedstrijden en kermis koersen bepaalden tot op heden het beeld van zijn overwinnin- genstaat, waarop ongeveer 35 eer ste plaatsen prijken. En dan nu ineens een meerdaagse, die bo vendien zwaar was vanwege de gretigheid waarmee zeven Spaanse ploegen koersten en de fanatieke inzet waartoe Lomme Driessens de knechten van zijn kopman Freddy Maertens dwon- g- Jos Schipper: „Onze hele ploeg draaide ongelooflijk goed. De manier bijvoorbeeld waarop Pe ter Zijeveld de bergprijs won was geweldig. Wat mezelf betreft: ik schrijf het toe aan meer rust in de winter. Vroeger crosste ik veel en ik kwam erachter dat me dat meer kracht kostte dan goed was. Ik heb het nu kalmer aan gedaan met als belangrijkste voorberei ding een training van vier weken in de bossen van Hilversum. Ik ben vanuit Zeeland een maand naar m'n ouders daar gegaan en ik heb dagelijks twee uur ge traind. Kalm aan, maar wel zeer serieus. Later ben ik de weg opge gaan, samen met o.a. Jan Raas Ik voelde me door deze veranderde manier van voorbereiding in de Ruta del Sol honderd procent be ter. Daarom ook vind ik het zo verschrikkelijk jammer dat ik door die ziekte hier niet kan star ten en naar huis moet. Maar het is gezien de omstandigheden wel beter". De uitslag van de Proloog in de Ronde van de Middellandse Zee: 1. Hoste, 1.2 km in 1.32.98 (gemid delde 50,333 km per uur); 2 Kne temann, 1.33; 3. Raas. 1.33.77; 4. Saronni. 1.33.90; 5. Wnnands. 1.35.15; 7. Priem. 1.36.05; 10 Lub- berding, 1.36.75; 12. Van de Hoek, 1.37.08; 15. Maas, 1.37.20. 21. Hi nault, 1.37.73; 26. V/illems, 1 38.34; 63. Zo- tt.nelk, 1.41.60. Uitzending naar Grenoble bete kent voor Gijsbers, die binnen veertien dagen twee keer het N°- derlands record op de 400 meter verbeterde, dat hij waarschijnlijk in Grenoble zal moeten samen werken met Toine van de Gool berg. De bondstrainer voor de sprint wordt echter geboycot door een belangrijk deel van de atletiektop. De avond na het lopen van zijn top tijd (47,3 sec) in de Westfalenhal- le in Dortmund spuwt het lid van De Bataven/Leiden in zijn huidi- ge woonplaats Vught samen met zijn (trainings)vriend Harry Schulting de nodige kritiek op de KNAU. Met name op de bondstrainers Swinkels en Van de Goolberg. Schulting (,,Ik laat dit seizoen mijn studie elektro techniek voorgaan boven de sport. Maar ik kom terug") en Gijsbers trainen samen met met onder andere Marcel Klarenbeek bij Peter van Beuzekom. de voor ganger van Van de Goolberg. Verschil van mening over de trai- ningsopbouw en de 'menselijke' benadering zijn voor hen aanlei ding om de centrale trainingen te mijden. „Het probleem bij Van de Goolberg is", vinden Gijsbers en Schulting, „dat hij te absoluut is. Hij eist ontzettend veel van je. Dat is niet zo'n goed uitgangs punt. Het belangrijkste bij een trainer, vinden wij, is dat hij goe de contactuele eigenschappen moet hebben. Hij moet een vriend van je zijn. Op de tweede plaats komt dan pas dat hij een goede trainer moet zijn. Van de Goolberg vindt dat dat andersom moet zijn". Een deel van de atle tiektop traint daarom onder lei ding van Van Beuzekom twee wekelijks op dinsdag in Amster dam en elke zaterdag in de veilig- hal van Roelofarendsveen. De eerste frontale botsing met de huidige bondstrainers dateert al van de tijd rond de Olympische Spelen. Swinkels, die in de natio nale commissie opleiding zit en uit hoofde van die functie veel invloed kan uitoefenen op het aanstellingsbeleid van bonds trainers, wilde toen schoon schip maken. Gijsbers: „Iedereen werd daarom ontslagen, omdat, vol gens Sjef Swinkels, de nieuw aan te stellen trainingscoördinator met alle bondscoaches moet kunnen opschieten. Ik vind dat een beetje bekrompen gedoe van de KNAU, want alleen vriendjes van Swinkels werden aangetrok ken, terwijl op dat moment Her man Buuts nog niet was gecon tracteerd". Schulting: „Het is toch bij de bees ten af. dat het hele trainingsplan ruim voor Moskou bekend was. Ik neem dat de KNAU kwalijk". Gijsbers, bijna afgestudeerd pelo tonscommandant, vervolgt: „Wij dachten ook nog wel wat in spraak te hebben in het aanstel lingsbeleid. Harry Schulting, Marcel Klarenbeek en ik hebben toen met Swinkels gesproken. Hij was min of meer de sollicatie- baas en mocht dus geen stand punt innemen. Het enigë wat hij evenwel zei, was wat er allemaal aan Peter van Beuzekom man keerde en hoe goed Toine van de Goolberg wel niet was. We heb ben hem toen duidelijk gezegd, dat we niet met Van de Goolberg samen wilden werken. Het ge volg is nu dat niemand van allu re. uitgezonderd Tilly Verhoef, onder hem traint. Vreemd hoor, maar eigenlijk ligt het probleem simpel: Swinkels wilde vriendjes aantrekken!". Gijsbers geeft een aanvulling op de kritiek op de bondscoach van de sprinters. „Ik heb met Van de Goolberg drie uur gesproken en toen uitgelegd waarom ik niet met hem wil samenwerken. En wat lees ik dan een paar weken terug in de krant. 'Het is voor mij 'n raadsel waarom Koen niet bij mij traint', zegt Van de Goolberg in dat interview. Dat is tekenend voor hem. Ik heb nota bene uit den treure daarover gesproken". „Toch valt er best nog wel onder hem te werken", maakt Schul ting een opening naar Van de Goolberg. „Toine is in principe coordinator. Dan hoeft hij je toch niet per sé te trainen? Begelei ding, daar kan hij zat werk aan hebben, maar hij trekt alles naar zich toe. Toine wil je bezitten en dat pik ik niet. We zijn bang dat hij gaat zeggen: 'Dat is mijn werk', als wij goed gaan preste ren. Hij moet accepteren dat Van Beuzekom onze trainer is". „Het is gewoon een machtsstre ven", concludeert Schulting. „Ze kunnen elkaar niet luchten of zien". „En dat is diep tragisch", oordeelt Gijsbers. „Daarom", stelt hij, „wil ik zo hard mogelijk lopen om ze wakker te maken bij de KNAU en te bewijzen dat Pe ter (Van Beuzekom) het goed doet. Want hij heeft eigenlijk nooit erkenning gekregen. Hij is steeds dc grond ingedrukt en die kritiek die hij krijgt, voel ik ook duidelijk". Zijn twee tot nu toe gelopen toptij den in Dortmund draagt hij min of meer op als een ode aan Van Beuzekom. De eerste keer dat Gijsbers het oude record, dat in het bezit was van Raymond Hee renveen en hemzelf, verbeterde, kwam dan ook niet als een ver rassing. Het was een logisch ge volg van de trainingsaanpak van zijn Amsterdamse leermeester. Ook na die eerste toptijd hield Gijsbers nog steeds geen reke ning met plaatsing voor het EK- indoor in Grenoble. „Ik had daar helemaal geen hoop op en had daar ook niet speciaal op ge traind. Al die indoortraining gaat ten koste van het buitenwerk. Al leen om wat wedstrijdsfeer te Gijsbers (r): "Het is gewoon vriendjespolitiek dat Van de Goolberg bondscoach is geworden". proeven, wilde ik drie indoor- wedstrijden lopen. Eén daarvan (Milaan) is daarvan zelfs niet doorgegaan". Ook het Nederlands kampioen schap in Zwolle ontbrak op de wedstrijdkalender van Gijsbers. „Die baan in Zwolle vind ik te gevaarlijk. Als je op de 800 meter een snelle tijd wil neerzetten dan moet ik met mijn lengte (1.89 m) pootje over de bocht door. Dat is mij te link" De tijd, die Gijsbers zondag in West-Duitsland („De dichtst bij- zijnde hal, die goed is") liep, gooide evenwel roet in het eten van zijn trainingsopzet. „Want ik had me voorgenomen alleen naar Grenoble te gaan als ik ruim on der de limiet zou komen. Ik houd niet van dat minimale gedoe. Met 47,6 seconden lig je er in dc se ries'al uit. Hoewel ik daar niet op had gerekend, maak ik nu ten minste een kans op de finale". Gijsbers zal zich over ander halve week in Grenoble overigens moeten aanpassen aan Van de Goolberg als die met hem mee gaat. „Dat lijkt mij ondenkbaar. Als hij mij mentaal moet voorbe reiden dan denk ik dat het niet zo goed zal verlopen met mij. Het heeft voor mij dan ook geen nut als hij meegaat. Al mag hij best mijn tussentijden doorgeven hoor!" HERMAN POOS GbES£oORD iN x KÖMT-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13