Droogte gevaar voor Portugal storm Booreiland gered in zware Verdeeldheid op conferentie ongebonden Sihanoek wil beweging tegen Vietnam leiden landen Advokaat Noodmaatregelen van kracht Amerikaanse in Iran vrijgelaten Sadat tegen Europees initiatief voor vrede Nederlands platform net buiten bereik Zweedse kust Cireusbrand: 90 doden Premier van India roept op tot eenheid NEW DELHI (DPA/UPR - Met een oproep tot eenheid en een waar schuwing tegen pogingen de on gebonden landen tegen elkaar op te zetten heeft premier Indira Gandhi van India vandaag in New Delhi de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van niet-gebonden landen geopend. Zij noemde de gebeurtenissen in Afghanistan en de oorlog tussen Iran en Irak als voorbeelden "hoe gemakkelijk krachten kunnen worden opgewekt, tegen onze be weging te werken". De beweging kan slechts hopen dat de grote mogendheden "niet verleid wor den de lokale strijd tot een grote re confrontatie uit te breiden". De oproep van mevrouw Gandhi kwam op een ogenblik van sterke verdeeldheid in de organisatie van niet-gebonden landen. Op de voorbereidingsconferentie was het de delegaties van een negen tigtal deelnemende landen niet gelukt ook maar enige toenade ring te bereiken over de omstre den kwesties Afghanistan, Cam bodja, Egypte en de Indische Oceaan. De strijd ontbrandde Koude OOrlog vooral bij een poging van India de kwesties Afghanistan en Cam bodja "onder het tapijt te werken", zoals kritisch in vele de legaties werd opgemerkt. In het Indiase ontwerp voor de slot verklaring werd Cambodja in het geheel niet genoemd. Wat Afgha nistan betreft werd slechts alge meen die "inmenging" van bui ten gekritiseerd. In beide geval len werden tegenvoorstellen ge daan die door veel deelnemende staten gesteund worden en die een terugtrekking van de buiten landse troepen eisen. Sowjet-president en partijleider Leonid Brezjnjev zei in een bood schap aan de niet-gebonden lan den dat de strijd van deze landen van speciaal belang is nu er po gingen worden gedaan de wereld terug te werpen "naar de tijden van de koude oorlog". De bood schap was gericht aan de Indiase premier Indira Gandhi aan de vooravond van de conferentie. De Sowjet-Unie is ervan over tuigd dat alleen gezamenlijke pogingen van alle vredelievende staten en vol ken het mogelijk zouden make "de activiteit van agressieve krachten te verlammen", de spanning te verminderen en de ontspanning te consolideren. De Sowjet-Unie is voorstander van een rechtvaardige regeling van de crisis in het Midden-Oosten, stabiliteit in Zuidoost-Azië en het maken van de Indische Oce aan tot een vredeszone. De Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken, Axha Sjani, een sleutelfiguur bij de pogingen van de niet-gebonden landen ter beëindiging van de crisis in Af ghanistan, maakte gisteren dui- LISSABON (Reuter) - In Portugal zijn gisteren in verband met de ernstige droogte sedert dertig jaar noodmaatregelen van kracht geworden. De Portugese regering heeft al ge waarschuwd voor een nationale crisis als de droogte nog enkele weken aanhoudt. Door de droogte is de Portugese stroomproduktie, die voor een belangrijk deel door water kracht wordt opgewekt,'in gevaar gekomen. LOUGH FOYLE, IERLAND (AP) - Leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag het kolenschip Nellie uit Liverpool opgeblazen in Lough Foyle, een inham aan de westkust van Ierland. Het schip verdween zaterdag in de golven. Volgens een woordvoerder van de politie is het schip, toen het voor anker lag, overvallen door zeven gewapende mannen die maskers droegen. Deze plaatsten een aantal bommen..Ze waren aan boord geklommen nadat ze een loodsboot hadden gekaapt met de loods nog aan boord. Toen ze op de vaste wal waren teruggekeerd, kon de bemanning van de Nellie tijdig het schip verlaten met een rubberboot. Voormalig Cambodjaans staatshoofd MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 De noodmaatregelen die de Portu gese minister van industrie en energie zaterdag bekendmaakte, houden onder meer in een on middellijk verbod op lichtrecla me en op het 's nachts aanlaten van de etalage verlichting. Ver der zal de straatverlichting tot een minimum worden beperkt, zal de verlichting in openbare ge bouwen en die van monumenten worden uitgeschakeld en zullen televisieuitzendingen om elf uur moeten eindigen. De minister waarschuwde ervoor dat er een nog strenger nationaal noodplan is opgesteld dat zal worden toegepast als de droogte aanhoudt of als de elektriciteits voorziening in gevaar komt. Het onderbreken van de stroomvoor ziening gedurende zes uur per Hulpagent gedood in Noord-Ierland BELFAST (AFP/Reuter) Twee mannen hebben gisteravond in Belfast een hulp-agent van de Noordierse politie doodgeschoten voor de ogen van zijn dertienja rig dochtertje. De agent, wiens naam niet bekend is gemaakt, werd neergeschoten toen hij zijn winkel in Belfast afsloot. De "Inla" (Ierse nationale bevrij dingsleger) heeft zich in een tele foontje aan een plaatselijke ra diozender voor de moorcLverant- woordelijk gesteld. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) - De Egypti sche president Sadat heeft zich dit weekeinde opnieuw tegen een Europees vredesinitiatief in het Midden-Oosten uitgesproken. Sadat deed dat tegenover de Is raëlische ambassadeur in Cairo, Ben Elissar, aan de vooravond van zijn vertrek naar Europa. De Egyptische president zal morgen in Luxemburg naar wordt ver wacht een ontmoeting hebben met minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), die de ko mende maanden Europese be middeling in het Midden-Oosten moet aanprijzen. Sadat meent dat alleen de Camp David-onderhandelingen (tussen de VS, Israël en Egypte) tot een vredesregeling voor het Midden- Oosten kunnen leiden. In dat ka der is echter geen plaats voor de PLO en Jordanië: Sadat wil al leen met Palestijnse vertegen woordigers van de door Israël be zette Jordaanse westoever onder handelen. Die eis is tot dusver van Palestijnse zijde afgewezen, omdat de PLO als vertegenwoor- STOCKHOLM - Het Nederlands olieboorplatform „Dirk", dat van Denemarken onderweg was naar de boorvelden in de Noordzee, is zondagavond op drift geraakt toen de sleepbootkabels braken in een zware storm. Sleepboten en het platform bevonden zich in het Kattegat ter hoogte van de Zweedse havenstad Gothenburg. In een orkaanachtige wind begon het gevaarte in de richting van de Zweedse westkust te drijven. Op dat moment stond er windkracht elf en brak er bijna paniek uit bij dag heeft gevolgen voor het be drijfsleven, reden voor de rege ring om in Lissabon te gaan on derhandelen met werkgevers- en werknemersvertegenwoordigin gen. Portugal exporteerde meestal met waterkracht opgewekte elektrici teit, maar dit jaar dient het op gro te schaal elektriciteit uit Frank rijk te importeren. De portugezen hebben de stroomproduktie aan banden gelegd om te voorkomen dat het peil in de waterbassins van de elektrische centrales nog verder zakt. De droogte zal verder voor een stij ging van het tekort op de Portu gese betalingsbalans zorgen doordat het land meer olie in het buitenland zal moeten kopen om het verlies aan waterkracht te compenseren evenals meer voed sel, in het bijzonder veevoeder. De voed- selproduktie zal een stuk kleiner zijn, zo zei zaterdag de minister van landbouw. De droogte in het Zuideuropese land valt samen met een langdurige periode van strenge vorst waardoor veertig procent van de citrusoogst van dit jaar al vernietigd is en onge veer 23 procent van de olijfpro- duktie, zo blijkt uit de gegevens van het Portugese bureau voor de statistiek. diger van het Palestijnse volk wordt beschouwd. Volgens de Israëlische ambassa deur heeft Sadat beklemtoond dat Amerika in het vredesproces een uiterst belangrijke rol speelt. Europa moet dit zeer goed besef fen, zou hij hebben opgemerkt. Omdat de Europese Tien voor stander zijn van het betrekken van de PLO bij de onderhande lingen over een vorm van Pale stijns zelfbestuur, herhaalde Sa dat ook nog eens dat hij tegen een wijziging van VN-resolutie 242 is die deelneming van de PLO wel mogelijk zou maken. De Europe se landen staan achter zo'n wijzi gingsvoorstel. Amerika is er te gen. Het in Israël uitlekken van een vrij wel woordelijk verslag van een gesprek van ambassadeur Ben Elissar met president Sadat heeft grote opschudding veroorzaakt. De Egyptische pers meldt van morgen dat Egypte wel degelijk iedere stap steunt die een oplos sing van het Palestijnse vraagtuk naderbij kan brengen. Dit geldt ook voor een Europees initiatief. de kustbewakingen. Drie extra sleepboten van een Zweedse maatschappij slaagden er met behulp van een helikopter in om nieuwe kabels aan boord van het platform vast te maken; een operatie die uren in beslag nam. Het olieboorplatform was toen al gevaarlijk dicht de Zweedse kust genaderd en dreig de tussen de kleine eilandjes bij Gothenburg op de klippen te lo pen en te vergaan. Men wist het gevaarte te stoppen door met een dikke staalkabel tussen twee (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd Noro dom Sihanoek heeft gisteren ver klaard bereid te zijn een nieuw verenigd front in Cambodja te gen de Vietnamese bezetters te leiden. In een televisie-interview vanuit de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang zei prins Si hanoek dat ook de Rode Khmers aan dit front kunnen deelnemen. Tot nog toe had Sihanoek elke sa menwerking met het door de Vietnamezen verjaagde Pol Pot- regime resoluut van de hand ge- Prins Sihanoek vertelde tot deze beslissing te zijn gekomen op aandrang van „vrienden in Cam bodja, Amerika en Thailand" Plannen voor een samenwerking van alle anti-Vietnamese krach ten in Cambodja hebben de steun van China en de vijf ASEAN- landen (Thailand, Maleisië, Indo nesië, Singapore en de Filippij nen) en waarschijnlijk ook van de nieuwe regering in het Witte Huis. Het aanbod van Sihanoek is niet zonder voorwaarden: zijn grote zorg blijft dat na een gezamenlijk verdrijven van de 200.000 man sterke Vietnamese troepen uit Cambodja, de Rode Khmers van Pol Pot de macht weer zouden kunnen grijpen. Hij verlangt dan ook dat er een vredesmacht van de Verenigde Naties wordt ge vormd en een internationale con trolecommissie die moet toezien dat de afspraken worden nage leefd. Een belangrijke rol is daarbij weg gelegd voor China, dat de belang rijkste hulpverlener is aan de naar schatting 30.000 guerrilla strijders van de Rode Khmer. Si hanoek verlangt van Peking dat het de nieuwe regering op dezelf de manier zal steunen als het tot nog toe deed bij de regering van „Democratisch Kampuchea", het sleepboten een soort vangnet te spannen en zo het platform van de kust af te houden. Vanochtend is men erin geslaagd het platform buiten bereik van de rotsen te slepen en het tien mijl buitengaats bij afnemende wind provisorisch te verankeren. Deense sleepboten zij n« onder weg om het transport naar de olieboorvelden in het Ekofisk- gebied van de Noordzee voort te zetten. Met het platform van de firma Bos Kalis Westminster in Papen- verdreven Pol Pot-regime. China, dat al langer in verlegenheid was vanwege het slechte aanzien van Pol Pot en de zijnen, is er nu blijk baar ook in geslaagd de voorman nen van Democratisch Kampu chea te overtuigen dat zij de lei ding van het anti-Vietnamese verzet aan anderen zullen moeten overlaten. Behalve Sihanoek kwam daar ook voor in aanmerking een van de vroegere premiers van Cambod ja, Son Sann, die een legermacht- je van 3000 Cambodjanen aan voert. Tussen hem en Khieu Sam- pham, een van de leiders van de Rode Khmers, was al overleg ge weest over een samengaan onder leiding van Son Sann. Het ligt echter voor de hand dat Siha noek, die nog steeds op een enorm prestige kan bogen, in Cambodja zelf als ook in het bui tenland, eerder in aanmerking komt voor de leiding van een nieuw front, al is het maar in Intussen staat de kwestie- Cambodja ook op de agenda van de conferentie van niet- gebonden landen, die vanaf van- drecht waren kort tevoren funde ringen aangebracht voor een brug tussen het Deense Seeland en het eiland Faro voor een auto weg-verbinding. De werkzaam heden hadden bijna vijf maanden geduurd. De storm die over Denemarken en Zuid-Zweden woedde, heeft voor honderden miljoenen guldens schade aangericht. Alleen al in Zuid-Zweden kwamen bijna 200.000 mensen zonder elektrici teit te zitten, terwijl alle verkeer werd geblokkeerd gedurende PAGINA 9 delijk dat de voorwaarden van zijn land voor besprekingen met de door Moskou gesteunde rege ring in Kaboel ongewijzigd wa ren. Bij dankomst in New Delhi zei hij dat Pakistan alleen ak koord zou gaan met trilaterale be sprekingen tussen Iran, Pakistan en Afghanistans regerende volks- democratische partij. Afghanis tan staat op afzonderlijk bespre kingen met elk land. Tot de belangrijkste te behande len kwesties behoren voorts de Vietnamese militaire aanwezig heid in Cambodja en de oorlog tussen Iran en Irak. daag vier dagen lang in de In- diaase hoofdstad New Delhi wordt gehouden. De meningsver schillen over Cambodja, die al aan het licht waren gekomen op de laatste niet-gebonden topcon ferentie in Havana, in september 1979, zijn verre van opgelost. Het gastland India, dat als een van de weinige van de 94 aanwezige leden van de beweging het door Vietnam in Cambodja geinstal- leerde regime van Heng Samrin heeft erkend, heeft geen enkele delegatie van dat land uitgeno digd, noch die van de regering- Heng Samrin, noch die van het verdreven Pol Pot-regime. Maar wel heeft India het voornemen kenbaar gemaakt om de vrijdag geïnstalleerde ambassadeur van het Heng Samrin-regime, Dith Munty, de opening van de confe rentie bij te laten wonen. Dit zal ongetwijfeld leiden tot felle protesten van onder meer de ASEAN-landen, zeker nu zij zich gesterkt weten door een grote kans van slagen van de plannen tot bundeling van het anti- Vietnamese verzet in Cambod ja. een tiental uren. Voor zover be kend is één vissersboot met ze ven mensen aan boord vergaan bij Zuid-Noorwegen. Twee men sen konden worden gered, de overigen worden nog steeds ver mist. Naar andere vermiste boten werd maandagmorgen met heli kopters en (Vliegtuigen van de kustbewaking en door andere schepen gezocht. Het juiste aan tal mensen dat door deze storm is omgekomen, was vanmorgen nog niet bekend, wel dat de mate riële schade enorm is. WASHINGTON (AP/Reuter) - Cynthia Dwxjer, de Ameri kaanse free-lance journaliste die negen maanden geleden op beschuldiging van spiona ge in Iran gevangen werd ge nomen, is vandaag het land uitgezet. Dat gebeurde nadat een revolutionaire rechtbank haar gisteren schuldig had bevonden en tot een gevange nisstraf van negen maanden had veroordeeld. Deze straf- termijn komt overeen met de tijd die zij in voorarrest heeft gezeten. Zij zou vandaag worden over gedragen aan Zwitsers diplo maten. Het overleg over de journaliste verliep tot dusver via de Zwitserse ambassade in Iran. Cynthia Dwyer heeft haar voorarrest doorge bracht in de Evin-gevangenis in Teheran. (ADVERTENTIE) Volgens uitgelekt verslag J 10 februari N Grote fles roomzachte Al Borefts Glorie ^&.9S volgens oud familierecept ^r# OKEE-SLIJTER-WIJNHANDELAAR LEIOEN. KOOPCENTRUM ..LEVENDAAL" LEIOEN. LANGE'MARE 40TEL: 146708 LEIDEN, IJSELKA0E;43 TEL: 413564 LEIDERDORP, FRED. HENDRIKLAAN 4 TEL: 894136 VOORSCHOTEN, PRINS BERNHAR0LAAN 139 TEL: 5715 ¥:W:W:¥:W: NEW DELHI, INDIA AP) - Bij een felle uitslaande brand in een circus tent in de Zuidindiase stad Bangalore zijn het afgelopen weekeinde zeker negentig mensen om het leven gekomen. Naar schatting vijfhon derd mensen raakten gewond toen de enorme tent van het circus "Ve nus" in brand vloog en ineen stortte op een menigte van ongeveer vier duizend bezoekers, onder wie veel kinderen. Nadat zo'n driehonderd slachtoffers in plaatselijke ziekenhuizen waren opgenomen, liet de regering een verzoek uitgaan om bloed te geven voor de slachtoffers. Over de oorzaak van de brand was op dat moment nog niets bekend. Speculaties varieerden van een brandende sigaret tot kortsluiting in een elektriciteitskabel. Volgens ooggetuigen was de tent enkele minuten na het uitbreken van de brand volledig in de as gelegd. Op het terrein waar de brand woedde, heerste grote paniek. De autoriteiten sneden onmiddellijk de energie voorziening aan het terrein af en leidden het verkeer om.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9