veroveren Kakkerlakken de hoofdstad Da's pas extra f AH Extra f 500 gram n ZUURKOOLy,£y MEESTER VACUUM ROOKWORST 0,98 500 gram r-n TARTAAR4,OU "HQ3EB~ DINSDAG- WOENSDAG VOORDEEL Ook voor uw winterkost Uit onze ambachtelijke slagerij De grote, gezellige winkel vol kwaliteitswinkeltjes. Een sleuteltje helpt. PAGINA 8 MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 (Door Rien Floris) AMSTERDAM - Miljoenen jaren oud, 2 centimeter klein, plant zich voort als een bezetene, houdt van warmte, donker en vocht en heeft talloze Amster dammers schrik aangejaagd. Dit signalement heeft Amsterdams ongedierte nummer 1, de Duitse kak kerlak. De laatste jaren heeft deze bruine bóosdoe- ner in enkele duizenden Amsterdamse woningen een goed onderkomen gezocht. Na een lange reis uit landen rond de Middellandse Zee nam het diertje zijn intrek in de hoofdstedelijke gootsteen kastjes. Een menslievend diertje dat niet discrimineert. In afbraakbuurten, nieuw- bouwflats in de Bijlmer en zelfs ziekenhuizen neemt het zijn intrek en de bestrijdings dienst van de gemeente Am sterdam zal niet vreemd rea geren als burgemeester Polak of de manager van het Hilton Hotel wanhopig opbelt met de mededeling dat het insect ook hen gezelschap houd- t. Opzichter C. Otto van de Am sterdamse ongediertebestrij- ding is de afgelopen twee jaar al bij talloze mensen over de vloer geweest om hen te be vrijden van de kleine lastpos ten. „Je komt ovral, de ene keer sta je in een bouwvallige wijk, maar even later sta je in een gigantische villa. Het maakt allemaal niets uit". Al heel wat kakkerlakkengezin nen heeft hij en zijn collega A. Spadaro naar de andere we reld geholpen. „Je hebt hui zen waar er dertig zitten, in andere honderden en ook wel eens duizenden. Ik heb mee gemaakt dat ik in een kier tus sen plafond en muur spoot, toen werd het echt spikkel- tjesbehang, het werd èèn krioelende massa van duizen den kakkerlakken". In zijn witte overall lijkt Otto een vriendelijke winterschil- der. Als het gasmasker en de gifspuit te voorschijn komen, wordt snel duidelijk dat er geen sprake is van een nieuw verfje maar in het ergste geval van 'spikkeltjesbehang'. Het gif waarmee de kakkerlak wordt bestreden (syntheti sche pyrethroide), is volgens Otto 'milieuvriendelijk'. Het de war, waardoor de coördina tie vervalt en de ademhaling wordt ontregels. In vergelijking met /roegere jaren, toen de kakkerlak met blauwzuurgas werd bestre den, is het gif dat nu wordt ge bruikt zeker veiliger. Er wordt weinig actieve stof met grote hoe veelheden water vermengd en het is ook goed afbreekbaar. Voor het personeel dat dagelijks met het gif in aanraking komt, gelden echter strenge veilig heidseisen. „Je moet je iedere dag na de bestrijding flink dou chen. Dat wordt ook goed in de gaten gehouden. Daarnaast wor den we drie tot vier keer per jaar gekeurd". Daadwerkelijk gevaar van de kakkerlakken is volgens het hoofd van de afdeling ongedierte- bestrijding van de gemeente Am sterdam, J. C. Niesthoven, 'te ver waarlozen'. „De overlast is veel erger als je bijvoorbeeld 's avonds het licht in de keuken aandoet en je ziet dan tientallen kakkerlak ken wegrennen, dat is geen uit zondering". Niesthoven kreeg 20 jaar gelegen de leiding van de afdeling onge- diertebestrijding en hij had toen drie rattenbestrijders. Inmiddels is de dienst 28 man sterk, van wie 16 man in samenwerking met particuliere bestrijdingsbedrij- ven de dagelijkse strijd met de kakkerlak aanbinden. Het aantal soorten kakkerlakken is volgens Niesthoven toegeno men. „Vroeger had je alleen de Duitse, Amerikaanse en oosterse kakkerlak, maar tegenwoordig hebben v/e acht soorten". Grote boosdoener is de Duitse kakker lak die over de gehele wereld voorkomt. Voortplanting levert voor deze kakkerlak geen proble men op. Binnen anderhalf jaar heeft één paartje 20.000 nakome lingen. „Een typisch schemerdiertje", volgens Niesthoven dat zich pri ma voelt in de gootsteenkastjes van onze centraal verwarmde huizen. „Er heerst in onze huizen tegenwoordig een sup-tropisch klimaat waarin ze het veel ge makkelijker uit kunnen houden. De laatste jaren is hun aantal ook behoorlijk gestegen, wat voorna melijk is te danken aan het inten sievere verkeer met landen waar ze veel voorkomen. Vroeger was het zo dat alle goederen per schip gingen. De kakkerlakken kwa men dan geleidelijk aan in koude re gebieden en in koude opslag plaatsen en gingen dood. Maar te genwoordig gaat veel meer per vliegtuig en komen ze via ver warmde opslagruimten inver warmde huizen". Eén bevrucht wijfjeskakkerlak is vaak al voldoende. In een eitjes pakket legt ze 30 jongen die na uitkomen zich vrolijk verder ver meerderen. Eèn zo'n bevruchte kakkerlak kan in de koffer krui pen van de vakantiegangers, maar ook in een nieuw bankstel, in voedsel als rijst, meel en bami. En als er in een bedrijf kakkerlak ken zitten, komen ze via de jaszak bij de werknemers thuis en via de verpakkingen en produkten bij de klanten. Vervolgens versprei den de kakkerlakken zich over een heel flatgebouw. Door Rien Floris Vanwege de snelle voortplanting en het vele reizen van de kakker lakken is de bestrijding zeer ar beidsintensief. „Als iemand in een flatgebouw last heeft van kakkerlakken dan ga je daar naar toe, maar je moet ook kijken of ze boven, beneden en ernaast ook kakkerlakken hebben. Daarom gaan we enquÜteren om te zien tot waar de klacht loopt". Omdat veel mensen overdag niet thuis zijn moeten deze enquêteursook 's avonds op pad. Daarna worden alle mensen aangeschreven waar gespoten moet worden. „Maar voor dat het zover is, gaan er ze ker zeven tot acht weken over heen". Als de bestrijders willen gaan spuiten, komen ze nog wel eens voor verrassingen te staan. Op zichter Otto: „Er zijn mensen die zeggen, 'meneer u komt er niet in' en dan kan je moeilijk de deur gaan forceren. Dat zijn wel eens mensen waar het nest van de kak kerlakken zit. Dan spuitje wel bij de andere huizen, maar aan de haard kan je niks doen. Dat moet dan via allerlei gemeentelijke in stanties uitgespeeld worden om die mensen zover te krijgen". Ook Niesthoven kent gevallen In 1979 werden 4500 woningen behandeld, vorig jaar was dat aanzienlijk meer van ménsen die uit milieu- overweginge n niet willen dat er in hun huis met gif wordt gespo ten. „We kunnen die mensen niet dwingen, maar dat wordt met de nieuwe wet op de ongediertebe- strijding wel anders. Dan komt er een gedoogwet, waarin staat dat de mensen de bestrijders moeten toelaten". Forse stijging moeten laten". Amsterdam scoorde in 1979 4500 woningen waar de kakkerlakken moesten worden bestreden. Cij fers over het vorige jaar zijn nog niet bekend, maar Niesthoven voorziet een forse stijging. Omdat de bestrijding zeer arbeidsinten sief is (in 1979 werden er voor de 4500 woningen 33.000 bezoeken afgelegd), heeft de gemeente Am sterdam particuliere bestrijders in de arm genomen. Echt perso neelsgebrek is er volgens de heer Niesthoven niet. „Bij de gemeente is een perso neelsstop, dus we kunnen ge woon geen mensen meer aanne men. Het is echter geen probleem om de bestrijding uit te besteden. Ook al zou ik het op dit ogenblik voor elkaar krijgen dat ik er tien man bij kon krijgen, dan zou ik die nu wel aan het werk kunnen zetten, maar als het probleem over een paar jaar is opgelost, zit je met die mensen. Na een jaar krijg je bij de gemeente een vaste aanstelling en je kan die mensen niet zomaar op straat zetten. Met een particuliere bestrijder echter kan je ieder moment het contract verbreken". KOSTEN De kosten van de bestrijding lij ken op het eerste gezicht mee te vallen: 70 gulden per woning. „Maar als je een heel flatgebouw moet doen met 600 woningen, dan hakt dat er nogal in". De vraag wie dergelijke peperdure operaties moet betalen, kwam volgens Niesthoven toen de be ruchte faraomier zijn intrek nam in de Amsterdam woningen. „De gemeenteraad besloot toen dat de eigenaar moest betalen, omdat die moet zorgen dat woningen ongediertevrij zijn". Woningbouwvereniging 'Het Westen' ging in beroep bij de be roepscommissie wat ze verloor, maar stapte toen naar de rechter, waarop de gemeente het proces verloor. In hoger beroep keerden de kansen voor de gemeente en men won het proces. De jaren du rende procedure is echter nog niet ten einde. Het wachten is op de uitspraak over de cassatie die de woningbouwvereniging aan tekende. Lapmiddel De ongewilde bruine huisvriend trekt zich echter weinig aan van alle juridische beslommeringen die zich rond zijn persoontje af spelen. Zich lustig voortplan tend, trekt hij door de hoofdstad. Een warme zomer zal volgens Niesthoven weinig invloed heb ben op het vermeerderen van de kakkerlak. „Het verschil tussen zomer en winter zal niet zo groot zijn. Het enige verschil is dat ze nu niet naar buiten gaan. Ze komen nu niet uit de woningen om de straat over te steken. Ik heb dat zomers wel eens gezien", aldus de heer Niesthoven. Insecticide spuiten is volgens hem het enige middel om de opmars te stuiten. Van de lokdozen, die in de handel zijn, verwacht hij weinig heil. „Het is leuk om aan te tonen dat er kakkerlakken zijn, maar het heeft weinig effect, omdat het niet met een bestrijdingsmiddel wordt gecombineerd. De mensen zelf kunnen er ook weinig aan doen. Je kan in je eigen woning die kakkerlakken wel bestrijden als je weet waar je moet spuiten met insecticide, maar dat is een lapmiddeltje. De populatie van je buren komt zo je woning weer in en dan zit het over zes weken weer barstensvol, zo zijn ze niet tegen te houden". „Alleen de bron bestrijden is niet voldoende. Als je één woning spuit, zal je ook de omgeving moeten spuiten. Ze zijn alleen met systematische bestrijding aan te pakken en daarvoor heb ben we de mewerking van alle mensen nodig". Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Extra Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof. Leiderdorp COMPUTER PROGRAMMEUR^) COBOL Twee-jarige avondopleiding te: LEIDEN Praktijk op onze computer Sharp MZ 80K. Een fascinerend beroep met uitstekende toekomstmogelijkheden. Vereiste vooropleiding: MAVO-4. HAVO. VWO. MBO, HBO Voor uitgebreide kosteloze informatie, coupon ongefrankeerd insturen naar: IQ p q antw.nr. 21, 6190 VK Beek-Limb. .O.O.r. Tel. (ook na 18.00 u) 04402-2277. NAAM: ADRES. OPL.: „TEL.: POSTCODE: WOONPL.: Auto, fiets, bankstel, tafel, televisie kwijt? Bel 071-143545 Verkoop bij Executie welke zal worden gehouden op dinsdag, 10 februari 1981 te 11.00 uur, ten laste van L. Klein, wonende te Leiden, Trompstraat nr. 6, van een kambeerbus merk VW, kente ken 05-64-RL, bouwjaar 1970. De verkoop zal geschieden a contant zonder opgeld aan het stallingadres: Trompstraat bij Fa. Jongeneel te Leiden. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te be zichtigen. De deurwaarder belast met de executie WONINGBOUWVERENIGING ALPHEN AAN DEN RIJN, CONCERTWEG 33 UITNODIGING TOT HET BIJWONEN VAN EEN LEDENVERGADERING te houden op maandag 9 maart a.s. om 20.00 uur in het wijk- en jeugdge- bouw Nabij, Lauraplein 2. Agenda: 1. Opening 2. Notulen van de vergadering van 24 november 1980 3. Mededelingen 4. Verkiezing van 5 leden van de ledenraad ter vervulling van vakatures, ontstaan door het periodiek aftreden van: - mevr. W. C. van der Laan-Blanken, Withenluststraat 22 - de heer C. J. T. J. de Jong, Albert Verweijstraat 5 - de heer G. D. Koudijs, Fideliohof 17 - de heer A. van der Laken, Oranjestraat 39 Allen stellen zich herkiesbaar. Voor de resterende vakature, onstaan wegens uitbreiding van de ledenraad, stelt het bestuur kandidaat mevr. C. Hoogendoorn, Diamantstraat 72. Overeenkomstig artikel 19, lid 5 van de statuten kunnen tegenkandidaten schrif telijk worden ingediend tot en met 8 maart 1981. 5. Rondvraag 6. Sluiting Wij hopen en verwachten dat u door het bijwonen van deze vergadering uw belangstelling wilt tonen voor het belangrijke werk van onze vereniging.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8