'Harde opstelling Nederland' Staatssecretaris kwaad na illegale uitzending Minister blijft tegen olieboycot Zuid-Afrika I Bij Haaghuishof: Minister Ginjaar over vleeskwestie met België Zigeuners verwijderd van terrein in A'dam SER niet eens over positie van stagiaire Uw eigen kast of bergwand in blank vurehout!^ MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - Pal tegen het einde van de illegale ra dio-uitzending is zaterdag middag de zendapparatuur van de Algemene Vereniging Ouders van Minderjarigen (AVOM) in beslag genomen. De opsporingsdienst van de PTT en de Utrechtse politie deden een inval in het pand Voorstraat 79 bis in Utrecht. Tegen de 35-jarige hoofdbe woner F. J. van P. uit Utrecht en de twee gelegenheidsdisc- jockeys A. M. van E. uit Zeist en R. C. de V., eveneens uit Zeist (beiden 22), is proces verbaal opgemaakt. Volgens voorzitter Rolf van Epen is niet de beste appara tuur in beslag genomen: „Door een van de andere be stuursleden werden we ge waarschuwd dat mevr. Neelie Smit-Kroes (staatssecretaris verkeer en waterstaat) erg kwaad was over het feit dat een telefoongesprek met haar direct in de uitzending ge bracht werd. Ze wist dat zelf niet. Daarom hebben we snel de goede apparatuur vervan gen door minder goede appa ratuur en zijn we nog eventjes uit eten geweest". Dat telefoongesprek werd ge voerd door het bestuurslid Fons Nigg. Volgens hem zou mevr. Smit-Kroes kwaad zijn geweest dat ze direct in de uit zending werd gebracht zon der dat ze dat wist. Ze zou ook druk hebben uitgeoefend op het kamerlid Ed Nijpels (WD) met wie hij tevoren al een interview had gehad, en op de Alkmaarse kinderrech ter J. Doek. Beiden was niet verteld, dat het om een illega le uitzending ging. En beiden hebben Nigg opgebeld met de mededeling, dat geen gebruik mocht worden gemaakt van deze interviews toen ze een maal doorhadden dat het om een illegale uitzending ging: „Nijpels heeft me daarvoor om half drie nog uit bed ge beld", aldus Nigg. Mevr. Neelie Smit-Kroes ont kent dat zij druk op de twee heeft uitgeoefend. „Dat zou Ed Nijpels ook niet nodig ge had hebben", vertelde ze za- terdavond. Ze besefte niet dat een telefoongesprek met een van de bestuursleden recht streeks in de uitzending kwam: „Uiteraard niet. Toen ik merkte dat dat wel het ge val was, heb ik de hoorn er direct op gelegd. Ik vind zoiets van een bedenkelijk ni- DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) blijft tegenstander van een eenzijdige Neder landse olieboycot tegen Zuid- Afrika. In het radioprogram ma „In de Rooie Haan" zei hij zaterdag dat als de Tweede Kamer een kabinetscrisis wil over deze kwestie, „die er kan komen-'. In maart zal de Ka mer over de olieboycot debat teren. Van der Klaauw daagde daarmee de linkervleugel van het CDA uit lijsttrekker Van Agt nog voor de verkiezingen in mei te laten val len. Dat deel van het CDA is met de linkse oppositie voorstander van een olieboycot. In juni vorig jaar kon Van Agt het CDA tevre den stellen en een kabinetscrisis voorkomen door de Kamer te be loven met de Scandinavische en Beneluxlanden over een geza menlijk olie-embargo tegen Zuid-Afrika te onderhandele- Van der Klaauw zei zaterdag dat die onderhandelingen weinig heb ben opgeleverd. Zijn gesprek spartners voelden net als hij meer voor een door de Verenigde Na ties af te kondigen boycot tegen Zuid-Afrika. Van der Klaauw wil eerst afwachten wat de Veilig heidsraad besluit als de niet- gebonden landen (naar verwacht) nog deze maand m een speciale zitting overde Namibische kwes tie vragen. Zuid-Afrika heeft de Geneefse con ferentie over onafhankelijkheid van Namibië laten afspringen. Maar van der Klaauw hoopt dat Zuid-Afrika en de Namibische verzetsbeweging SWAPO alsnog om de tafel zijn te brengen. Sanc tiemaatregelen nu zouden dat proces doorkruisen, zo meende hij. Een eenzijdige Nederlandse boycot heeft volgens hem geen zin, omdat Zuid-Afrika toch wel weet dat Nederland tegen de apartheid is. De voorstanders van een olie-embargo wijzen evenwel op de „signaalfunctie" van zo'n Nederlandse stap: andere landen zouden dan gemakkelijker hun boycotaarzelingen en Nederland volgen. Studenten boos over afwijzing Jan Ernst TILBURG - "Ongehoord", zegt het landelijk beraad van studenten aan de rooms-katholieke theolo gische hogescholen en facultei ten in ons land over het niet- doorgaan van de benoeming van dr. Jan Ernst tot wetenschappe lijk medewerker praktische theo logie aan de theologische facul teit in Tilburg. Jan Ernst is voorzitter van de Basis beweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland. Aan genomen wordt, dat twijfel aan zijn loyaliteit jegens de officiële kerk de raad van toezicht van de Tilburgse theologische faculteit ertoe heeft gebracht zijn kandida tuur niet te steunen. Deze raad - waarin ook de Bossche bisschop Bluyssen zit - adviseerde het cu ratorium van de universiteit Ernst niet te benoemen, dit in af wijking van het unanieme advies van de sollicitatiecommissie en de faculteitsraad. Het landelijke beraad van studen ten heeft tegen deze gang van za ken scherp protest aangetekend. Het is voor het beraad volstrekt onaanvaardbaar, dat de motieve tot niet-benoeming niet openbaar zijn gemaakt. "Daardoor wordt de góede naam van de betrokke ne aangetast. Bovendien worden al die mensen "die zich met uiter ste zorgvuldigheid hebben inge zet voor een verantwoorde ver vulling van deze vacature niet se rieus genomen", aldus het be raad. Het beraad kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat kerkpolitie ke redenen tot afwijzing hebben geleid. De kerkelijke overheid wil kennelijk haar greep op het wetenschappelijk-theologische onderwijs vergroten. Inbraak via tunnel ALMERE (ANP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij een juwelier aan de markt- gracht in Almere-haven. Volgens de politie van Lelystad is voor on geveer 200.000 gulden aan siera den gestolen. De inbrekers zijn het pand binnen gedrongen via een ongeveer zes meter lange tunnel, die onder een belendend pand doorliep. Vol gens een woordvoerder van de politie hebben de inbrekers daar voor een deel van de balkenlaag kapot moeten maken. Van de da ders ontbreekt elk spoor. WEERRAPPORTEN lias Amsterdam motregen De Bilt motregen Deelen motregen Eelde regen Eindhoven geheel bew. Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente geheel bew. 01 on bew. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn geheel Bordeaux mist Brussel geheel bew. Frankfort geheel bew. Genevè geheel bew. Innsbruck mist Klagenfurt mist Kopenhagen licht bew. Lissabon zwaar bew. Locarno onbew. Londen geheel bew. Luxemburg geheel bew. Madrid onbew. Malaga licht bew. Mallorca licht bew. München zwaar bew. Nice geheel bew. Stockholm onbew Wenen half bew. Zürioch mist Casa Blanca half bew Instanbul zwaar bew. Las Palmas onbew. Beiroet zwaar bew. Tunis licht bew. DEN HAAG (GPD, ANP) - Nederland zal zich in het overleg met België over het gebruik van het gevaarlijke hormonenpreparaat DES )Diethyl- strilboestrol) bij het fokken van runderen hard opstellen. Zigeunerleider Koko Petaio weigerde aanvankelijk met zijn familie naar een tijdélijk terrein in Amsterdam-Noord te vertrekken. Hij zou daar eerder het slachtoffer van brandstichtingen zijn geweest. Later toen de Amsterdamse politie met kraanwagens op het toneel verscheen - vertrok hij toch met een deel van zijn familie naar het gewraakte terrein. 20 18 0 KLM geeft weer niet-jood- verklaring af DEN HAAG (GPD) - De KLM geeft opnieuw niet- joodverklaringen met een aangescherpte tekst af. In te genstelling tot enige maan den terug geeft de maatschap pij weer verklaringen uit waarin het personeelslid dat naar een Arabisch land wordt uitgezonden opgeeft welke religie hij of zij is toegedaan. Deze mededeling komt van het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) kort voor het speciale debat dat deze week in het parlement aan de Arabische boycot zal worden gewijd. Van den Bergh is voorzitter van de bijzondere kamercommissie die driejaar geleden een rapport over deze zaak heeft uitgebracht. KLM-woordvoerder Harmse spreekt de bewering van het kamerlid niet geheel tegen. „Inderdaad is het zo dat we sinds kort voor een enkel Ara bisch land weer moeten opge ven welke religie de uit te zen den persoon is toegedaan. De KLM had het voor elkaar dat we alleen nog maar verklaar den verantwoordelijk heid voor de betrokkene te aan vaarden. Door de publiciteit in Nederland is een enkel land er weer toe overgegaan de religie-verklaring te eisen. Als de betrokkene echter be zwaren maakt, hoeft hij of zij niet te gaan", aldus de woord voerder. Harry van den Bergh noemt wat de regering tot nu toe met het onderzoeksrapport heeft ge daan een bijzonder magere oogst. Slechts op één punt is hij tevreden, namelijk de aan gekondigde wijziging van ar tikel 429 van het Wetboek van Strafrecht. Op basis daaFvan zal het namelijk voortaan ver boden zijn de zogeheten niet- joodverklaring af te geven. Een motie van die strekking is anderhalfjaar geleden door de Tweede Kamer bijna una niem aanvaard. Familie weigert tijdelijk terrein AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft zigeunerlei der Koko Petaio zaterdag weten te bewegen om weg te trekken uit Amsterdam-Buitenveldert, waar hij met een deel van zijn familie was neergestreken. De zigeunerfamilie, die de laatste maanden op de standplaats in Veldhoven heeft gestaan, keerde zaterdagmiddag onverwacht te rug naar de hoofdstad en sloeg met vijf caravans een kamp op op een parkeerterrein aan de De Boelelaan. Wethouder Schaefer gaf de zigeuners echter te ver staan dat zij daar niet mochten blijven bivakkeren, maar door moesten rijden naar een terrein aan de Rode Kruisstraat in Am sterdam-Noord. Dit terrein werd geruime tijd gele den als tijdelijke voorziening aan de familie toegewezen, in afwach ting van het gereed komen van een permanente vestigingsplaats aan de Buiksloterdijk. De familie Petaio heeft vorig jaar moeilijkheden in Amsterdam- Noord gehad - er zou in het kamp enkele malen brand zijn gesticht - en weigerde daarom naar het ter rein aan de Rode Kruisstraat af te reizen. Toen zaterdag rond middernacht de politie met twee kraanwagens verscheen om de caravans van de De Boelelaan weg te slepen, na men de zigueners de wijk. Drie caravans vertrokken inderdaad naar de Rode Kruisstraat, terwijl de andere twee met onbekende bestemming verdwenen Al met al wacht de familie-Petaio al vijf jaar op een permanente standplaats in Amsterdam, die in 1975 door het gemeentebestuur werd toegezegd. Daarvoor is een terrein gereserveerd aan de Buik sloterdijk, dat volgens wethou der Schaefer binnen enkele maanden door de zigeuners kan worden betrokken. Paul van Eeuwijk van de stichting ROM, die opkomt voor de belan gen van de zigeuners, betwijfelt echter of het de gemeente ernst is met die plannen. "De procedure is op alle mogelijke manieren ge rekt", aldus Van Eeuwijk. "On dertussen worden voorbereidin gen getroffen om de familie Peta io uit te schrijven uit het Amster damse bevolkingsregister. Het terrein aan de Rode Kruisstraat wordt op het ogenblik, blijkens een mededeling van datzelfde be volkingsregister, bouwrijp ge maakt, zodat de zigeuners daar helemaal niet kunnen terugke ren. Volgens mij wil het gemeen tebestuur gewoon van de familie Petaio af'. De stichting ROM vindt het onbe grijpelijk dat de gemeente Am sterdam de familie Petaio met al le geweld naar de Rode Kruis straat wil dirigeren. Het bewuste terrein is namelijk gereserveerd voor de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB), die er een land- en tuinbouwschool gaat bouwen. Dit zei minister Ginjaar van volks gezondheid en milieuhygiëne za terdag in een uitzending van de Regionale Omroep Zuid. In die uitzending kondigde hij aan, dat er eventueel een invoerverbod op Belgisch rundvlees komt. Dat ge beurt. als de Belgen niet garande ren dat er geen rundvlees meer over de grens komt van koeien die met DES zijn besmet (zie ook voorpagina). Ginjaar herinnerde aan het invoer verbod dat hij in oktober vorig jaar al afkondigde voor dieren waarvan via urineproeven was vast komen te staan dat ze met DES waren bewerkt. Al vanaf 1967 wordt er gecontroleerd op het voorkomen van dit preparaat en de minister kondigde een ver scherping van deze controles aan. De kosten van die extra controles komen voor rekening van de in voerende bedrijven en de slagers, aldus Ginjaar. Hij zei te verwach ten, dat die bedrijfstak daar wel bezwaar tegen zal hebben. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Schaepman (PvdA) heeft in schriftelijke vragen op een scher pere controle op de aanwezigheid van hormoonpreparaten in con sumptievlees aangedrongen. Intussen zijn ook van slagersbedrij- ven reacties gekomen op de ont dekking van het schadelijke pre paraat bij koeien uit België. Hoofdbestuurslid L. Devens van de Nederlandse Katholieke Sla gershond gelooft, dat in de toe komst alleen nog Nederlands rundvlees bij de slager te krijgen zou moeten zijn. Zijn bond buigt zich vandaag over de ontstane si tuatie. Afwijkingen Dertig jaar lang is het gewraakte Krakers gaan niet weg AMSTERDAM (GPD) - Het dreigt vandaag spaak te lopen in Am sterdam. De krakers van het kan toorpand op de Prinsengracht 715 willen niet ingaan op een uit nodiging van burgemeester Po lak om te komen praten. Polaks eisen voor dit gesprek vinden zij onaanvaardbaar: opruimen van de barricades en verlaten van het pand. De krakers eisen dat het pand niet ontruimd zal worden; een eis waar burgemeester Polak niet aan kan voldoen. Wel wilde de burgemeester de krakers tien dagen de tijd geven en daarna met hen over de leegstandswet discussiëren. DES gebruikt in de geneeskunde om zwangerschappen die dreig den te mislukken te redden. In 1967 raakte het middel in on bruik. Toen kwam namelijk vast te staan dat het resultaat onbevre digend was. Later werd in de Ver enigde Staten aangetoond, dat het gebruik van het DES- hormoon in een aantal gevallen afwijkingen in de geslachtsorga nen bij kinderen had verpor- zaakt. De Maastrichtse hoogleraar in de gynaecologie, prof. J. de Haan. maakte dit zaterdag, ook in een uitzending van de Regionale Om roep Zuid, bekend. De hoogleraar wilde niet uitsluiten dat het eten van vlees waarin DES voorkomt gevaarlijk is. Hij stelde dit gevaar ongeveer gelijk aan roken en alcoholgebruik tij dens de zwnagerschap. DS'70 kiest Nij hof als lijsttrekker AMSTERDAM (ANP) - Het tweede kamerlid voor de politieke partij DS'70, Ruud Nijhof, is door de partijraad van zijn partij aange wezen als lijsttrekker bij de ko mende Tweede Kamerverkiezin gen. Bij de aanvaarding van zijn lijsttrekkersschap zei Nijhof dat DS'70 de verkiezingen zal ingaan onder het "motto van de versobe ring". In de vergadering van zaterdag in Amsterdam heeft de partijraad van DS'70 ook de rest van de kan didatenlijst vastgesteld. Num mer twee op de lijst werd A.J. Wenteler. Op de derde en vierde plaats kwamen respectievelijk partijvoorzitter Hartog en het voormalige Tweede Kamerlid Van Veenendaal. Nederlander komt om bij scheepsramp HEERENVEEN (GPD) - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft zich op de Atlantische Oce aan. voor de Portugese kust. een ramp voltrokken die aan elf zee lieden, waaronder een Nederlan der, het leven kostte. Om twee uur 's nacht ramde het Griekse vrachtschip Ellinidia de kustvaarder Jenson III. die bin nen twee minuten zonk en elf van de twaalf opvarenden naar de diepte sleurde. Onder hen be vond zich de kapitein van het schip, de 40-jarige Nico Heetebnj uit Valthe in Drente. Hij was ge trouwd en vader van drie kinde ren. De enige overlevende is de 33-jarige Nico van Toor uit Delf zijl. De andere tien bemannings leden kwamen uit Singapore en Indonesië. DEN HAAG (ANP) - De Sociaal Economische Raad (SER) is het niet eens kunnen worden over de rechtspositie van mensen die tij dens een opleiding stage lopen in een bedrijf. De werkgeversverte genwoordigers in de SER vinden dat stagiaires leerlingen zijn en als zodanig geen recht hebben op loon. De vakbondsvertegenwoor digers, met name van de FNV, zijn van mening dat stagiaires die een beoepsopleiding volgen doorgaans normaal werken, waardoor zij als werknemers kunnen worden beschouwd die alle werknemersrechten behoren te hebben. De CNV- vertegenwoordigers zitten wat tussen deze twee opvattingen in. Zij vinden een stagiair primair leerling, maar mocht deze werk doen waarover geen afspraken zijn gemaakt met de instelling waar de stagiair studeert of mocht de stage langer duren dan op onderwijskundige gronden nodig is, dan moet de stagiair wel als werknemer worden be schouwd. Dit staat in een ontwerp-advies aan minister Albeda van sociale za ken en minister Pais van onder wijs en wetenschappen. Het ad vies is opgesteld door de commis sie onderwijszaken van de SER. Het wordt op 20 februari in de SER besproken. Van Tliijn: kabinet >lcrht voor economie DEN HAAG (ANP) - Met de plan- nen om verder te onderzoeken hoe er drastisch bezuingd kan worden op de overheidsfinanciën haalt het kabinet-Van Agt de fut uit de economie. Deze mening verkondigde de waarnemend fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, zaterdag voor de Tros-radio. "Een staaltje paniekvoetbal van het slechtste soort", meende Van Thijn. Het kabinet tast de rol van de over heid als grootste werkgever aan en zorgt er voor dat de dienstver lening voor de burger op de tocht komt te staan. De overheid is juist de belangrijkste aanjager van de economie, aldus Van Thijn. (ADVERTENTIE) Stel uw eigen kast of bergwand samen uit ons professioneel stellingensysteem. U vindt bi) ons vele accessoires, deuren, ladeblokken etc Alles uit voorraad. Vraag de gratis voorraadlijst. Bel of schrijf naar Haaghuishof Leidon

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7