Leiderdorp scholieren geeft wat meer beweging En gelenda alschool mag niet gesloopt Centrale bemiddelt bij vrijwilligerswerk agenda Vijf scholen doen mee aan project Montessorischool 2 wint schaaktoernooi Bestuur wil nu verbouwen Inbrekers zeer actief Zestig jaar getrouwd MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 MAANDAG LEIDERDORP - Het tweede team van de Montessorischool is zater dag in Het Dorpshuis in Leider dorp met grote voorsprong win naar geworden in de B-poule van het plaatselijke schoolschaak- toernooi. Tweede werd de Julia- naschool 2 en derde de Kastanje- school 2. De eerste teams van de verschillende scholen spelen nog tegen elkaar in de A-poule. Deze groep alleen maar tweede en der- de teams spelen van de scholen. wedstrijden vindèh "civer twee De groepswinnaars en de tweede LEIDERDORP In Leiderdorp zal in de toekomst naast de geestelijke vooruitgang, meer aandacht worden be steed aan de lichamelijke ontwikkeling van schoolkinde ren. Het gemeentebestuur is momenteel bezig dit zoge naamde bewegingsonderwijs bestaansrecht te geven. krijgen prijzen die door de ge meente Leiderdorp beschikbaar Wethouder Verdier verklaart deze weken plaats. In tegenstelling met eerdere'plan nen zal er geen overkoepelends finale meer plaatsvinden tussen de winnaar van de A- en de B- poule, omdat in deze laatste en derde plaats in A en B krijgen nu afzonderlijke prijzen die 21 fe bruari om 16.00 uur zullen wor den uitgereikt. e winnaar van de A-poule krijgt een wisselbeker en de bezetters van de tweede en derde plaats zijn gesteld. Voor de tweede teams van de Montessorischool, de Julianaschool en de Kastanje- school die afgelopen zaterdag de eerste drie plaatsen in beslag na men, worden prijzen beschikbaar gesteld door de Deiderdorpse schaakvereniging. LEIDERDORP De sloop van het gebouw van de Engelendaal- school in Leiderdorp gaat niet door. Het schoolgebouw zou worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Het mi nisterie van onderwijs heeft ech ter in een brief aan het schoolbe stuur laten weten dat de plannen hiervoor niet door kunnen gaart. Het was de bedoeling om op de plaats van de Engelendaalschool een zogenaamde 5-2-1 school te bouwen, waarin dan ook de kleu terschool 'De Engelenbak' zou worden gehuisvest. In dit school gebouw zouden vijf lokalen voor het basisonderwijs, twee lokalen voor het kleuteronderwijs en een gemeenschappelijke ruimte moeten komen. Dit vooruitlo pend op de wet die de koppeling van het kleuter- aan het basison derwijs gaat regelen. Het schoolbestuur heeft ondertus sen al een nieuwe aanvraag inge diend. Ditmaal om de school in grijpend te verbouwen. Volgens de voorzitter van het schoolbe stuur, Blans, is het onverstandig om tegen de afwijzing van de nieuwbouwplannen in beroep te LEIDEN - Bij de Leidse politie zijn het afgelopen weekeinde meer dan tien aangiften van inbraak binnengedruppeld. Goederen ter waarde van enkele tienduizen den guldens zijn uit de huizen gestolen. Vooral vrijdagavond is het raak geweest. De lijst van aangiften vermeldt in braken in de Sitterlaan, Kanaal straat, twee huizen aan de Bazel- straat, de Kanaalweg, Duyven- dakstraat, Witte Singel, Rijns- burgerweg, Boshuizerlaan, PC Hooftlaan en Primuladuin. Bij een woning .aan De Goejestraat bleef het bij een poging tot in braak. Ondër de ontvreemde goederen zit een staartklok ter waarde van 12.000 gulden, en een nerts bont jas van 6000 gulden. Uit de wo ning aan de Kanaalstraat is 2650 gulden verdwenen. Erfstukken en geld met een totale waarde van 15.000 gulden verdween uit de woning aan de Boshuizerlaan. De politie vermoedt dat bij een aantal inbraken op vrijdag een en dezelfde bende aan het werk is geweest. Zo zijn de woningen in de Burgemeesters- en Profes- sorenwijk alle aan de achterkant opengebroken. Hierbij werd steeds gebruik gemaakt van een steekachtig voorwerp. De dieven hadden het vooral gemunt op sieraden en antiek. HANDBAL - De Sowjet-Unie heeft in Dortmund de Superbeker (zaalhandbal) gewonnen. In de fi nale versloegen de Russen we reldkampioen West-Duitsland met 15-11 na een ruststand van 5-7. Joegoslavië verzekerde zich van de derde plaats door met 21- 1§ (10-6) te winnen van Tsjecho- slowakije, dat vierde werd. gaan. Hij zegt goede hoop te heb ben dat de verbouwingsplannen wel door kunnen gaan. "Onze school voldoet niet meer aan de normen die vooi^zo'n ge bouw worden gesteld. Met de nieuwbouw die wij in gedachten hadden wilden we zo'n tien twin tig jaar vooruit kunnen. In 1978 gaf de Leiderdorpse raad een krediet om de nieuwbouwplan nen te realiseren. De afwijzing van het ministerie beperkt ons echter tot het geven van een 'fa- ce-lift'. Toch zal er flink moeten worden verbouwd, omdat de En gelenbak bij ons wordt onderge bracht. Er zal dan meer moeten gebeuren dan alleen maar het Slopen van een tussenmuurtje. Ik denk trouwens wel dat deze aanvraag zal worden gehono reerd. Dat komt door de argu mentatie. We hebben een belang rijke reden om maatregelen te treffen en dat is het feit dat er geïsoleerd zal moeten worden. We liggen in de overbelaste zone, wat betreft het geluid, van de rijksweg A4," zo zegt Blans. LEIDEN - Het echtpaar Van Tongeren uit de Stellingmolen vierde het zestigjarig huwelijksfeest. De heer en mevrouw Van Tongeren, respec tievelijk 83 en 79 jaar oud, werden beiden in Leiden geboren en bleven er ook hun hele leven wonen. Na tal van verhuizingen kwamen ze te recht in de Merenwijk, waar ze nu nog geheel zelfstandig wonen. Naar een bejaardenhuis willen ze niet zolang ze nog een "beetje eten kunnen koken en boodschappen doen". De heer Van Tongeren werkte jarenlang bij de Leidse dekenfabriek Zaal berg. Hij vierde daar zelfs zijn veertigjarig jubileum. Het echtpaar kreeg vier zoons, die weer voor 11 kleinkinderen en evenzoveel achterklein kinderen zorgden. De hobbie van mevrouw Van Tongeren is handwer ken en ook helpt ze de hulp graag wanneer die twee keer in de week komt. Haar man wande.lt veel en doet de boodschappen. op het fysieke gerichte aandacht met te stellen dat in het huidige onderwijs nog teveel waarde aan de geestelijke ontwikkeling van het kind wordt gehecht in ver houding tot de lichamelijke pres taties. "Wanneer een kind te stom is om voor de dqvel te dan sen, maar heel erg goed kan spor ten dan vinden de ouders dat niet zo leuk. Andersom is het niet zo erg. Met het nieuwe pro ject bewegingsonderwijs willen we in Leiderdorp daar wat aan doen. De waardering en onder waardering voor beide zaken lig gen nog te ver uit elkaar." Als wethouder van onderwijs in Leiderdorp is Verdier een van de grote voorstanders van uitbrei ding van dit bewegingsonderijs op lagere scholen. Al geruime tijd is in samenwerking met leer krachten van de Leiderdorpse openbare scholen binnen de ge meente een werkgroep bezig, die zich op het "bewegingspro bleem" van de kinderen heeft ge stort. Binnenkort zullen diverse oplossingen en mogelijkheden aan de verschillende raadscom missies worden aangeboden ter advisering. Welvaart Zoals het er nu naar uitziet zullen vijf openbare lagere scholen in Leiderdorp volgend schooljaar met dit bewegingsproject begin nen. De twaalf bijzondere lagere scholen binnen de gemeente hebben nu al belangstelling. Ver dier vertelt nu waarom hij deze ingezette stap vanaf het begin heeft aangemoedigd. "Met het toenemen van de welvaart hoeft de jeugd zich steeds minder te bewegen. Je pakt makkelijker een pilsje, je kent dat wel. De conditie neemt af. Dat merken ze bij de nieuwe lichting in militaire dienst ook al. Deze ontwikkeling is de Nederlandse gymnastiekle raren natuurlijk ook niet ont gaan." "Een deel van die leraren uit Lei derdorp heeft de gemeente een tijd geleden een brief gestuurd waarin zij verzoeken om meer lessen gymnastiek op de scholen mogelijk te maken. In eerste in stantie was daar maar een ant woord op: we hebben het geld er eenvoudig niet voor. Dat het no dig is, dat kan ik moeilijk ont kennen", aldus Verdier. Hij maakt duidelijk dat er nu maar drie uur per week op de lagere scholen wordt gegymd. "Met omkleden erbij kun je zeggen: drie keer drie kwartier. De lera ren willen graag dat de kinderen een uur per dag per klas bewe gingsonderwijs krijgen. Maar daar hebben we niet genoeg gymnastiekvoorzieningen voor. Deze zitten nu al tjokvol", zegt Verdier die er echter gelijk aan toevoegt dat er ondanks de slechte financiële situatie van Leiderdorp toch wel wat kan worden Harmonisch "We willen ons vooral richten op kinderen tussen de vier en acht jaar. De overgang van de kleuter school naar de lagere school is wat de bewegingsmogelijkheden betreft veel te groot. De kinderen moeten opeens op hun stoel blij ven zitten en lesjes leren. Op de kleuterschool gaat het leren meer spelenderwijs. Of liever ge zegd "bewegingsgewijs". Het is een feit dat kinderen wiens mo toriek minder is ontwikkeld, ook minder presteert met leren. Al thans, onderzoekingen wijzen daarop. Het is een stukje geloof, dat geef ik toe. Maar we willen de overgang van de kleuterschool naar het lager onderwijs zo har monisch mogelijk laten gebeu- Vooruitlopend op de toekomstige samenvoeging van het kleuter en lager onderwijs". "De werkgroep richt haar Hari ri,acht voornamelijk op de klas sen een en twee. We willen af bouwen. In de laagste klas veel beweging tijdens de les. Naarma te het schooljaar vordert wat minder. Het ligt in de bedoeling de kinderen in de klasruimte zelf bewegingsonderwijs te geven. Dat houdt in dat na elk lesuur in bijvoorbeeld taal, de kinderen mogen spelen. Dat kan in de vorm van zangspelen, dansvor men, tik-wedstrijd-spelen, balvaardigheicjUof loopspelen. Er zit in het onderwijsprogramma van de lagere klassen nog genoeg ruimte om dit te doen. Dan maar Jos Verdier: "Door meer bewe ging gaan de kinderen zich een stuk gelukkiger voelen op school"K. wat minder lesjes leren in de tijd dat de kinderen spelen. Het is geen betutteling, de kinderen willen het zelf." Financieel gezien vindt Verdier het jammer dat hij niet zeven jaar eerder wethouder van onderwijs was. "Want toen kon er meer geld worden besteed aan dit soort dingen. Met het huidige geldtekort eist het veel bestuur lijke vaardigheid om iets van de gymnastiekwensen die binnen het onderwijs leven in te willi gen. Als college hebben we zo'n duizend gulden nodig om aan dit project gestalte te geven, daar over moet de gemeenteraad ech ter nog beslissen." "Van dat geld kunnen we ballen, hoepels, muziekinstrumenten, touwen of klimrekken kopen. Precies weten we het nog niet. Alles kan door de leerkrachten zelf worden gedaan. Er hoeft dus geen extra leerkracht op kosten van de gemeente worden aange steld. Op deze wijze kunnen de geuite wensen van de gymlera ren toch voor een deel worden uitgevoerd." Als de plannen die er nu bestaan kunnen worden verwezenlijkt zullen de kinderen zich volgens Verdier "een stuk gelukkiger voelen op school." ROEL ZAADNOORDIJK Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 9, film Smile Van Michael Ritchie uit 1974, 20 en 22.15 uur. Breehuys - volksdansen voor meisjes en jongens van 12 t/m 15 jaar, van 17 tot 18 ;uur, tel. 123377. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien- den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 6 tot 13 feb door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Gevarieerd barokconcert LEIDEN - Het barokconcert dat za terdag j.l. in de Lokhorstkerk werd gegeven, bevatte een uitge breid 'en gevariëerd programma: van de vroeg-Italiaanse barok pe riode tot en met de overgangstijd Barók/Rococo. De uitvoerenden van dit concert waren Paul Leen- houts (blokfluit), Caroline Boers- ma (cello) en Yuki Ikeda (clave- cimbel), zij studeren allen aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Als opening klonk de Sonata Sexta van G.B. Fontana, waarin het sa menspel nog wat onzeker was. De kwaliteiten van Paul Leenhouts werden vooral getoetst in de So nata in c moll voor fluit van C. Ph. E. Bach. Deze solo werd tot het eind toe boeiend en muzikaal ge speeld, hetgeen zeker niet een voudig is. Ondanks enkele onef fenheden was zijn vinger- en blaastechniek imponerend. De hoogtepunten van dit concert waren het Concertojn F van G. X. Sammartini en het concerto in C van Vivaldi, waarin de violisten Wanda Visser, en Kees Koel- mans, de altviolist Lammert Leertouwer en de contrabassit Norbert Kunst hun medewer king verleenden. Het samenspel verliep hier zeer soepel en leidde tot een muzikale eenheid. Verder was nog de sonata in c moll van J. S. Bach te horen, waarin Leenhouts, in het derde deel meer uit zijn fluit wilde halen, dan er in zit: een blokfluit blijft zijn beperkingen houden. Als afwisseling speelde de celliste een prelude van J. S. Bach, die een stuk beter werd uitgevoerd dan de sonata in d van L. Bocche- rini, doordat zij beter intoneerde. Ook werden er nog twee Pièces pour Clavecin van J.Duphly uit gevoerd. Yuki Ikeda speelde deze composities subliem, zij bleek naast een goede begeleidster ook een uitstekende soliste te zijn. Het muzikale en enthousiaste spel gedurende dit concert vergoedde ruimschoots de kleine techni sche mankementen. CAECILE HOUTMAN In Voorschoten VOORSCHOTEN - De vrijwilli- gerscentrale die onlangs in Voor schoten is opgericht zal zich voornamelijk bezighouden met het bemiddelen tussen mensen die als vrijwilliger willen werken en mensen die een beroep willen doen op vrijwillige arbeidskrach ten. Als vrijwilligers worden vooral gezien mensen die, al dan niet tijdelijk, buiten het normale arbeidsproces zijn geplaatst en die toch willen werken. Zoals werklozen of mensen die zijn af gekeurd voor het werk wat ze oorspronkelijk deden. Het is ech ter ook mogelijk dat mensen zich in hun vrije tijd als vrijwilliger beschikbaar stellen. Naast het bemiddelen zal de cen trale zich ook gaan bezighouden met de ontwikkeling van het vrij willigerswerk. Onder vrijwilli gerswerk wordt verstaan werk waarvoor geen geld wordt gege ven, dat een duidelijke maat schappelijke betrokkenheid heeft en in georganiseerd ver band plaatsvindt. Dat alles werd verteld tijdens de presentatie van de vrijwilligers- centrale kortgeleden in het ge meentehuis. Vrijwilligers kun nen zich voor diverse activiteiten aanmelden. Zo is er een moge lijkheid tot het verlenen van praktische hulp aan mensen die bepaalde zaken niet zelf kunnen regelen of opknappen, van assis tentie bij spel- en sportactivitei ten en van hulp aan buitenlan ders bij taalproblemen. Er wordt ook gedacht aan het bezoeken van vereenzamde mensen. Naar aanleiding van een eerste op roep van het gemeentebestuur zijn al een paar vrijwilligers be reid gevonden de organisatie van een Vrijwilligerscentrale Voor schoten op zich te nemen. De chef van de afdeling volksge zondheid van de gemeentesecre tarie, J. van Bergen-Henegou- wen, zal optreden als contactper- oegstgeest - de ex-rector van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest J.P. Naeff heeft zaterdag tijdens een reünie-avond op "zijn" oude school zijn nieuwste roman die handelt over het reilen en zeilen op een middelbare school gesig neerd. 's Middags verkocht en plaatste de voormalige'rector, die schrijft onder het pseudo niem Paul de Vaan, in de Rijn landse boekhandel in Oegstgeest zijn handtekening onder het boek "RSG Rietstad". Eerder publiceerde Naeff al de roman "Hoog en Laag", die vorig jaar verscheen. Auto bij zwembad gestolen LEIDEN - Een VW-passat (kente ken FJ-39-YS) is zaterdagavond tussen half zeven en half negen gestolen vanaf het parkeerter rein bij het zwembad "De Zijl". De auto heeft een waarde van 17.500 gulden. De eigenaar ver moedt dat zijn autosleutels uit zijn jas gehaald zijn. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Los?e nummers f 0,70 Alp. redactiechef: Ptv. Alg. redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) Ruygrok-Hoogeveen P.J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Leiderdorp. F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2