Quick Boys heeft wind mee: 4-1 Paal voorkomt Noordwijkse revanche Kees Karstens houdt hoofd koel RCL-doelman Bram Brandt beperkt schade Rijnsburgse Boys holt zichzelf bijna voorbij in streektopper MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT KATWIJK RCL-oefenmeester Theo de Waard voelde zich min of meer het slachtoffer van „de saamhorigheid" die binnen het team van Quick Boys is ontstaan, nu alle Katwijkse spelers hun trainer Arie Lagendijk willen be houden. „Ik proefde het van te voren al in een interview in de krant. Ik heb zelf vorig seizoen ook zoiets meege maakt bij Zwaluwen Vlaardingen. Toen klikte het ook opeens erg goed". Wm 'Wwmfêï WlÊÊffifc Het eerste Quick Boys-doelpunt. De toekijkende Freek Rienks 4) ziet hoe zijn ploeggenoot Kees van Rooyen koppend de 1-0 verzorgt. Herstel van Katwijk» tegen Monster: 2-0 KATWIJK - Na de slechte wed strijden van de afgelopen weken kon Katwijk zaterdag eindelijk weer eens twee punten pakken. Monster werd in Katwijk met 2-0 verslagen. De eerste 45 minuten hielden de twee ploegen elkaar goed in evenwicht. Monster kreeg twee uitgespeelde kansen (beiden ge stopt door keeper Kasius) even als Katwijk. Piet Varkevisser kwam alleen voor de keeper,, maar schoot tegen hem aan, ter wijl Pronk vrij voor de keeper over schoot. Conditioneel was Katwijk in de tweede helft toch beter en dat leidde tot een veldoverwicht. Wim Guyt 1 opende in de 70ste minuut met een schitterend af standschot van grote afstand de score. Met een straffe wind in de rug knalde hij de bal onhoudbaar in: 1-0. Monster nam meer risico om als nog te proberen de gelijkmaker te forceren. Twee minuten voor het eind scoorde Piet Varkevis ser, die na een langdurige blessu re weer in de basis stond, het tweede doelpunt. Inze Koekke- bakker trok de bal uitstekend voor, waarna Varkevisser de bal hoog in de touwen knalde: 2-0. Hoewel er voor Lagendijk zelf niets nieuws onder de zon was („In die drie en half jaar dat ik bij Quick Boys zit, hebben de spelers steeds een hechte eenheid gevormd"), werd het kwaliteitsverschil tussen Quick Boys en RCL zaterdag in elk geval doeltreffend uitgedrukt. De Katwijkse formatie won met 4-1 en kreeg daardoor weer aansluiting met de top. RCL mocht achteraf nog van geluk spreken dat de marge niet hoger was uitgevallen. Een zekere penal ty werd Quick Boys onthouden, terwijl Pierre van Gemerden alleen de spreekwoordelijke eer kon red den na een dubieuze handsbal van Herman van Tricht. Een belangrijke factor in de stree- kontmoeting was de wind. Hoewel Quick Boys in de eerste helft tegen de bries inspeelde, kreeg RCL in die fase de wind van voren van de opponent. „Bij de warming up", al dus Arie Lagendijk, „zag je al datje bij die weersomstandigheden meer tussenstations moet gebruiken bij je aanvalsopzetten. Daar houd je dus rekening mee". Zijn volgelin gen hielden zich strikt aan die op dracht en omdat RCL bleef volhar den in de lange trap, verwaaide de Leiderdorpse kans om in de eerste helft afstand te nemen. Het was overigens mede de ver dienste van de Quick Boys—front linie dat RCL tot die wat 'simplisti sche' stijl overging. Kees Zuyder- duyn, Kees van Rooyen en Mart van der Plas zorgden er met goed stoorwerk voor, dat de RCL-defen- sie voor die handelswijze moest kiezen. Aanvoerder Dirk van der Bijl kreeg daardoor amper de mo gelijkheid om het spel naar zijn hand te zetten. En dat had weer tot het gevolg dat de Leiderdorpse voorhoede nauwelijks van 'bruik bare' ballen werd voorzien. Omdat Quick Boys wèl alert rea geerde op de weersomstandighe den werd de streekderby al voor de doelwisseling beslist. Nadat punt- speler Kees van Rooyen al in de vijfde minuut doelman Bram Brandt op de proef had gesteld, liet hij in de twaalfde minuut de ope ningstreffer het licht zien. Na een corner van Fred Eysberg kopte Van Rooyen in eerste instantie te gen de lat, waarna hij in de herkan sing alsnog met zijn hoofd scoorde: 1-0. Van Rooyen, normaal acterend op het middenveld, lijkt overigens een geduchte concurrent voor top scorer Mart van der Plas te gaan worden. Als Van Rooyen zo blijft, spelen als tegen RCL dan is hij de aangewezen spits, die Quick Boys uit de impasse kan helpen, waarin de club de afgelopen weken ver toefde. De kustbewoners verspeel den na de winterstop een aantal punten door de gecreëerde kansen niet te benutten. Het kostte spits Mart van der Plas zelfs zijn plaats, maar omdat zijn naamgenoot Teun geblesseerd is, opereerde hij zater dag op de linksbuitenplaats. Van Rooyen had ook de hand in de tweede treffer. Op eigen helft on derschepte hij een RCL-aanval, be diende vervolgens met een knap passje Fred Eysberg, die op zijn beurt Mart van der Plas voor Bram Brandt manoeuvreerde. Van der Plas passeerde Brandt weliswaar, maar treuzelde te lang om het tweede doelpunt te kunnen laten afkondigen. Het leder belandde bij het uitverdedigen echter voor de voeten van Hans van Duyn, die van ruim twintig meter onbedaarlijk hard uithaalde: 2-0. In de tweede helft moest RCL twee opponenten tegenstand bieden, waardoor Quick Boys min of meer kon overgaan op een schiettrai- ning. Omdat het vizier zuiver stond afgesteld, leverde dat tal van spec taculaire momenten op. Het was dan ook aan sluitpost Brandt te danken dat de schade voor RCL beperkt bleef tot 4-1. In die fase werd Thijs Bruna volledig over speeld door zijn directe tegenstan der Hans van Duyn. De boomlange middenvelder zaaide met zijn hoge en van Brandt wegdraaiende bal len voor veel onrust in de RCL- achterhoede. Voorts liet middenvélder Gert Ou- wersloot zich geregeld terugzak ken naar de defensie, zodat de eveneens lange Freek Rienks de voorste linie kon versterken. „Rienks moet de aandacht trekken bij de tegenstander vanwege zijn lengte", verklaarde Lagendijk na derhand. „Daar moeten de anderen indirect gebruik van maken. Dat gebeurde nog te weinig, omdat de voorhoede te veel op één lijn stond". Kees Zuyderduyn doel puntte overigens bijna uit een hoge voorzet van Van Duyn. Zijn kopbal belandde evenwel tegen de bin nenkant van de paal. Nadat Brandt in de beginfase met zijn vuisten achtereenvolgens spet ters van Van Rooyen, Van Duyn en Mart van der Plas onschadelijk had gemaakt, mocht Quick Boys zich even later terecht kwaad maken toen Kamminga met zijn hand zijn doelman te hulp schoot. Nadat Kees Zuyderduyn uit een hoek schop van Mart van der Plas via de onderkant van de lat koppend de marge had vergroot, was de twee kamp definitief beslist. Omdat in valler Van Doeselaar nog even le ven in de brouwerij bracht (hij ver oorzaakte de strafschop, waaruit Van Gemerden scoorde) kwamen de Leiderdorpers nog terug tot 3-1. Ten slotte belandde vier minuten voor tijd een uittrap van Guyt voor de voeten van Van Rooyen, die knap kappend de RCL-defensie in de luren legde en de stand op 4-1 bepaalde. Een resultaat, waarmee RCL-trai- ner Theo de Waard zich kon ver zoenen. Want: „Als Quick Boys niet op negen of tien plaatsen beter is, dan is de club altijd nog op op zeven posities kwalitatief beter". HERMAN POOS Lagendijk blijft bij besluit KATWIJK - De spelersactie 'Trek Arie over de streep' lijkt weinig kans van slagen te hebben bij Quick Boys. Hoe wel de volgelingen van La gendijk bij hun bestuur heb ben aangedrongen op een ge sprek, voelt de LeidLse oefen- meester niets voor een derge lijke ontmoeting. Lagendijk: „De zaak ligt voor mij heel duidelijk. Als je aan stuurt op een gesprek moet je gaan manipuleren, want je moet dan partij gadn trek ken. Daar voel ik weinig voor. Ik heb bij Quick Boys al tijd prettig gewerkt en daar om verdienen die mensen geen kritiek. Ik wil bovendien ook eerlijk zijn en omdat ik 'Nee' heb gezegd, blijf ik bij mijn besluit om aan het einde van het seizoen op te stap pen". Bij RCL heerst nog wel onzeker heid of de huidige trainer, Theo de Waard, zijn verbinte nis verlengt. De Ridderkerker heeft bedenktijd gevraagd. „Ik laat voor 15 februari we ten wat ik doe", heeft de voor malige jeugdtrainer van Quick Boys zijn bestuur laten weten. RIJNSBURG Moeizaam, maar succesvol rebelleerde Rijns burgse Boys zaterdagmiddag te gen het gezegde 'hardlopers zijn doodlopers', dat zo vast in het nuchtere Nederlandse denkpa troon ligt verankerd. In de streeksamenkomst met Noord- wijk wankelde het ontstuimig gestarte RBB op eigen 'Middel- mors' afgetobt naar het einde van een foutloos parcours, dat in de paaltreffers van Noord- wijks Ruud Bröring een tweetal geduchte hindernissen kende. Een dubbelblanke score omlijstte derhalve de regionale topper, die 2000 kijkers had gelokt. De ont knoping van het alleen uit oog punt van rivaliteit al gevoelige gebeuren liet zich bepalen door millimeterwerk; het Rijnsburgse houtwerk stond de door Noord- wijk beraamde revanche op de 1- 2 nederlaag van 13 december 1980 in de weg In weerwil van de 0-0 werd het Weliswaar dongen de wederzijd se partijen slechts sporadisch naar de schoonheidsprijs, maar waar het op werklust aankwam appeleerde vooral Rijnsburgse Boys aanvankelijk aan de wen sen van 'Koning Klant'. De drang naar het doel van Noordwijk- goalie Dick Dortmundt werd evenwel zelden geschraagd door overleg. In hun ijver holden de Rijnsburgers zichzelf maar al te vaak voorbij. 'Woelwater' Cas Zwaan stond halverwege de eer ste helft model voor het gebrek aan rust, dat het spel van RBB zozeer aan waarde deed inboe ten. Noordwijk-rechtsback West geest leverde de bal toen in bij Zwaan. De als linksbuiten optre dende publieksspeler maakte vervolgens enkele karakteristie ke kapbewegingen en deed prompt het ronde object weer aan Westgeest cadeau. Het voorval mocht typerend heten voor het verloop van de ontmoe ting. Mede ook door de straffe wind week Rijnsburgse Boys- Noordwijk dikwijls van de rech te lijn af; merkwaardige vergis singen en onbesuisde overtre dingen volgden in hoog tempo de spaarzame sprankelende staaltjes van voetbalvernuft op. Een uur lang hield Noordwijk zich op de vlakte tegen het drif tig op succes jagende RBB; in de resterende speeltijd nam Noord- wijk het initiatief, nadat de ver moeidheid bij de thuisclub on verbiddelijk had toegeslagen. De deelnemers aan de als topper aangekondigde wedstrijd ge bruikten voor hun activiteiten een uitgestrekt speelveld. De li nies van beide elftallen opereer den als autonome besloten ven nootschappen, de aansluiting ontbrak kortom. Het toch gerou tineerde Noord wijkse gezel schap liet tussen het middenrif en de frontlijn meer dan eens een gat van 20 meter vallen, ingeval RBB in balbezit was. Rijnsburg se Boys kreeg zodoende de mo gelijkheid in de schoot geworpen om van achteruit uit te breken. De rappe libero Ruud van der Voort wees zijn ploegmaten in het begin op de mogelijkheden, die lagen op het door de tegen partij onbezet gelaten arbeidster rein achter de geïsoleerde Noordwijkse vuurlinie. Ongehin derd sprintte Van der Voort na 8 minuten in de richting van het gapende gat en maakte zich al dus op voor een frontexpeditie, waarin hij Piet Haasnoot als hulp betrok. Het schot van de libero ging rakelings aan de Noord- wijk-poort voorbij. De vingerwijzing van de al vroeg door een voetblessure gevelde en door Arie van Dijk vervangen Van der Voort werd nauwelijks begrepen door zijn clubmakkers. Alleen Johan de Kroon gaf zich na rust over aan een identieke aanvalspoging. De als linkermid denvelder begonnen, maar na het vertrek van Van der Voort tot libero omgeturnde De Kroon pakte vier minuten na de doel wisseling gretig de vrijheid op, die Noordwijk hem waarschijn lijk tot eigen verbazing liet. Op zijn weg naar het vijandelijke doel ontmoette De Kroon, die zich verder tot corrigerende werkzaamheden beperkte, geen sterveling. In alle rust kon de jonge Rijnsburger het veld over steken; op het allerlaatste mo ment toomde Westgeest de plot selinge aanvalsdrift van De Kroon pas in. Noordwijk had zich tot dan toe am per in aanvallende zin onder scheiden. De ploeg van Piet Bu- ter moest zich in de eerste perio de voornamelijk beperken tot het neutraliseren van de vooral door enthousiasme gesteunde Rijnsburgse jacht op de ope ningsgoal. De amateurkampioen hield zich in die fase behoudens een enkeling (Bröring en de dit maal zwakke Gerlof) op in eigen perk, de noodrem moest met na me door John van Dijk en Sjaak Sluys worden gehanteerd om Cas Zwaan en Jan Hogewoning Lisser Boys via strafschop opnieuw naar winst Kees Karstens IJSSELMONDE - Langzaam maar zeker verdwijnen de degradatie- zorgen voor Lisser Boys. Een week eerder klopte de Lissese ploeg Be Fairj terwijl de pupillen van trainer Landzaat afgelopen zaterdag een belangrijke 1-0 overwinning behaalden bij De Zwervers. Via een benutte straf schop van Kees Karstens verwij derden de Lissenaren zich weer wat verder van de onderste plaat sen. Dit in tegenstelling tot De Zwervers dat door deze neder laag nog dieper in de zorgen be landde. De kleine zege was dikverdiend. Lisser Boys was de beste ploeg en als men wat zorgvuldiger was omgesprongen met de verkregen kansen dan had de uiteindelijke 0-1 overwinning heel wat hoger kunnen uitvallen. Over het alge meen was het spel aan Lisser Boys-kant technisch een stuk be ter verzorgd. Op het slechte, zwaar bespeelbare veld ontwik kelde zich vanaf het begin een leuke partij voetbal met twee aanvallende ploegen. Lisser Boys speelde in de eerste helft met de sterke wind in de rug en kreeg een paar mooie kansen om de leiding te nemen. Zo was Rob Suttorp tweemaal dicht bij een doelpunt maar bei de keren strandde hij op de doel man van De Zwervers. De thuis club kon hier eigenlijk weinig gevaarlijks tegenover zetten. De Lissese-verdediging, georgani seerd door de goed spelende Jaap Lingbeek, zat uitstekend in elkaar. Na de pauze drongen de gastheren iets meer aan maar echte doelrij- pe kansen ontstonden er voor De Zwervers niet. Lisser Boys daar entegen, dat met scces de coun ter hanteerde, had voldoende mogelijkheden om op voor sprong te komen. Peter Schalk, Rob Suttorp en Jaap Lingbeek misten echter net in kansrijke positie. In de 32ste minuut scoor den de gasten toch de, naar later zou blijken, beslissende ope ningstreffer. Ben Barten brak ge vaarlijk door en werd zonder par don neergelegd. Scheidsrechter Bosman twijfelde geen moment en deponeerde de bal op de witte stip. Een terechte beslissing. Routinier Kees Karstens hield het hoofd koel en schoot de elf- metertrap beheerst tussen de pa len: 0-1. In het laatste deel van de wedstrijd controleerde Lisser Boys de strijd, zodat de thuis club zich neer moest leggen bij de onvermijdelijke nederlaag. van al te drieste daden af te hou den. Niettemin kwam Noordwijk in de dertiende minuut dichter bij de 1-0 dan het toen onbekom merd aanvallende RBB. De orga nisatie was aan Rijnsburgse zijde tijdelijk weggevallen, omdat Ruud van der Voort zich aan de kant moest laten behandelen en daarvan profiteérde Ruud Brö ring door de bal na een vrije schop van Bogers tegen de on derkant van de lat te koppen. Dit van de spelverhoudingcn afwij kende beeld werd ook later nog opgeroepen. Los van alle bezwa ren. die in de eerste helft kleef den aan het niet door spirit ge hinderde spel van Noordwijk, wist die ploeg ook toen de aan trekkelijkste kansen te crêeren. De na rust door John Marijt ver vangen John Manuputty zag vlak voor rust een inzet bijtijds geblokkeerd door De Kroon en na rust verzuimde Bröring een bevlieging van Timo Gerlof de gewenste bekroning mee te ge ven. En al veinsde RBB met de geregeld als vierde spits opdui kende Van Dijk een voortgang van de voor rust hooggehouden offensieve trend, gaandeweg werd duidelijk dat de Rijnsbur- gers door vermoeidheid over mand raakten. Ab Spaanderman ontplooide allengs aanvallende initiatieven. Het manco aan een leider in de aanvoerlijn werd zo doende grotendeels gecompen seerd. In de greep van Noord wijk grossierde de Rijnsburgse defensie bij het uitverdedigen in fouten. Nu Siem van Beveren zijn sliding na een doorkopbal van Bröring iets te laat had inge zet, diezelfde Bröring zijn kopbal na een voorzet van Bogers op de kruising zag belanden en de oorgebroken Gerlof de zich !n scoringspositie bevindende Strijk en Bröring had overzien, kon het naar adem happende RBB onaangetast het laatste fluitsignaal van de truttig leiden de Van Dijk halen. Al kwam het dan op millimeters aan, de hard lopende Rijnsburgers hadden zich niet doodgelopen GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15