Vriesekoop: 'noodlot' slaat toe Russen ontevreden ondanks schaatstitel "Piste van de dood" eist weer slachtoffer Koster moet nier missen Hammersley obsessie voor Hazerswoudse in Top Twaalf MAANDAG 9 FEBRUARI 1981 SPORT CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Voor de derde keer in zestien jaar heeft de bobsleep iste in Cortina d'Ampezzo zijn twijfelachtige reputatie als 'piste van de dood' eer aange daan. In de derde omloop van de strijd om het wereldkam pioenschap in de viermans bob verongelukte de Ameri kaan 'jim Morgan met zijn slee USA I zo zwaar, dat hij op weg naar het dichtsbijzijnde ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleed. Niet onder de indruk van het verschrikkelijke gebeuren zette de Italiaanse organisatie het evenement onverdroten voort. De titelstrijd eindigde met de overwinning van de DDR I voor Bernard Germes- hausen, die dagen eerder ook al de zege in de tweemansbob op zijn naam had geschreven. Zwitserland II en I werden tweede en derde. Op 5 februari 1966 vond de 25- jarige Westduitser Toni Pens berger als eerste bobber de dood op de piste in Cortina. Drie jaar later onderging de Italiaan Renzo Navilott het zelfde lot tijdens nationale wedstrijden. Op dat tijdstip was de baan door de interna tionale organisaties te gevaar lijk bevonden voor meerlan denwedstrijden. Het bobslee-seizoen van 1980/81 kende al een bijzonder onge lukkige start met de dood van Giuseppe Soravia. De 33- jarige Italiaan overleed aan zijn verwondingen, opgelo pen na het omslaan van de tweemansslee in het Oosten rijkse Igls bij Innsbruck. De 33-jarige Morgan uit Lake De trieste aftocht in de viermansbob. Placid werd het tweede slachtoffer in deze jaargang. De Amerikaan overleed aan een breuk van de halswervel, die hij opgelopen had nadat zijn slee omgeslagen was. In de laatste bocht stuurde Mor gan zijn slee met een snelheid van boven de 130 kilometer per uur teveel omhoog, waar door de bob bij het uitkomen van de curve omsloeg. Mor gan raakte bekneld tussen slee en rail en sloeg meerma len met zijn behelmde hoofd tegen de ijswand. Dat het WK in Cortina tot nu toe slechts één slachtoffer ge vraagd heeft, mag in feite een wonder heten. Valpartijen, omslaan, het zijn op de Ita liaanse ijspiste alledaagse ge beurtenissen, die kennelijk niemands verontrusting wek- de Amerikaanse bobsleeër Tim Morgan, die zaterdag op weg naar de finish verongelukte ken. Zo liep de amerikaan Rushlaw zaterdag slechts een lichte hersenschudding op toen zijn slee USA II omsloeg in de kristalbocht en hij meer malen met zijn hoofd, voor zien van helm, tegen de wand sloeg. In de tweemansbob sloeg de slee van Taiwan al in de eerste bocht om. Met grote snelheid gleed de slee op z'n kop ver der zonder dat iemand kon in grijpen. Remmer Hwan lien raakte bewusteloos en kwam er nog genadig af met kneu zingen en hoofdletsel. Bij de viermanssleeën haalden de USA II, de Sowjet-Unie II en Japan eveneens het einde niet in normale stand. Slechts lichte verwondingen vielen de drie bemanningen ten deel. Gok van oranje-coach mislukt QUEBEC (GPD)- Hoewel Natalia Petruseva dit keer niet na drie afstanden al zeker was van haar tweede wereldtitel schaatsen, domineerde de 25-jarige studente uit Moskou in Quebec nauwelijks minder dan op de EK in Heerenveen en de WK in Hamar vorig jaar. De manier waarop ze op de 500 en 1000 meter tijden neerzette van resp. 42,93 en 1.25,90 liet geen twijfel bestaan over haar immer voortdurende alleenheerschappij in het huidige damesschaatsen. Niemand, ook Karin Enke, die an dermaal tweede werd, niet, vormt op dit moment een echte bedrei ging voor haar. Slechts enkele ge boren optimisten zetten vraagte kens, in de hoop het feilbare van de Russin aan te kunnen tone- Vraagtekens bijvoorbeeld rond de 1500 meter van Natalia Petruse va, die ze inderdaad vergassend verloor van Karin Enke. ,,Een schoonheidsfoutje", noemde ze zelf die tweede plaats. "Een ver keerde taxatie", beoordeelde Bo ris Stenin, de trainer van de Rus sische ploeg. Nadat Karin Enke 2.13,58 had gereden, stuurde hij zijn troef op een schema van 2.09 weg. Petruseva is tot veel in staat, maar bleek ook maar een mens. Het werkijs van Quebec stond een goede glijtechruek niet toe en dat ondervond Petruseva, toen ze in de laatste ronde volledig in el kaar klapte en net achter Karin Enke, de doordouwer, finish te. In de vroege zondagmorgen streek ze dit oneffenheidje ondubbel zinnig glad. In een rechtstreeks duel met Enke reed ze haar naas te rivaal op de 1000 meter op meer dan twee seconden en toen kon alleen in theorie haar de titel nog ontgaan. Ze zou dan op de 3000 meter wel een kleine negen se conden op haar directe tegen stander Karin Enke moeten ver spelen. Enke won wel, maar het verschil bedroeg nog geen secon den. Daardoor werd het uiteinde lijke verschil in de eindklassering tussen haar en Enke ten opzichte van de EK in Heerenveen iets kleiner. Noch de wereldkampioe ne zelf, noch Boris Stenin wen sten al te lang te blijven stilstaan bij die drie kilometer. Stenin: „Natalia moet straks ook nog een WK-sprint rijden, laten we het daar maar op houden". MISKOLK - De droom eindigde opnieuw in een nachtmerrie. Andermaal stootte Bettine Vriesekoop, fel en fanatiek door het Top-Twaalftoernooi geraasd, in de eindstrijd op haar angst tegenstandster. Al twee keer eerder had de Hazerswoudse in de eindstrij d van deze Europese krachtmeting vergeefs tegen Jill Hammersley moeten opboksen. Na de Euro pese kampioenschappen van vorig jaar leek de vrees voorgoed voorbij, omdat de 29- jarige Engelse huisvrouw het tafeltennissen voor gezien hield. Maar Hammersley pakte acht maanden later de draad toch weer op en hield de ontgoochelde Vriesekoop gisteren in het Hongaarse Miskolk voor de derde keer van de eindoverwinning af. De klap kwam dit keer des te har- der aan, omdat Vriesekoop zich volledig had voorbereid op een greep naar de, Europese macht en Basketbal clubs bang voor Boot DEN HAAG (ANP) - EBBC Den Bosch en Amstelveen hebben bij de topsportliga van de Nederlandse basket- balbond bezwaar gemaakt te gen de op handen zijnde aan stelling van Ton Boot als inte- rim-bondscoach van de natio nale herenploeg. Beide clubs menen, dat Boot in die hoeda nigheid spelers kan ronselen voor Leiden, waarbij hij het komende seizoen wellicht als coach zal gaan optreden. In feite gaat het in dit geval om Kees Akerboom van EBBC en Randy Wiel van Amstel veen. Beide spelers hebben, zo wordt in de wandelgangen gemeld, van de Leidse spon sor een aantrekkelijke aan bieding ontvangen. Naar de mening van Jan Loorbach, de voorzitter van de topsportli ga, loopt het allemaal niet zo'n vaart. "Van Akerboom weet ik toeval lig, dat hij een zogenaamd li centie-contract bezit, dat ook nog het volgend jaar door loopt. Hij is dus officieel ook nog het komende seizoen aan Den Bosch gebonden. Daar naast is Akerboom streekge bonden in verband met zijn werkzaamheden. Hoe bij Randy Wiel die zaak ligt, weet ik evenwel niet exact", aldus Loorbach. De Rotterdammer meende ver der dat beide clubs weinig in de melk te brokkelen hebben, als het tweetal tot elke prijs van vereniging wil verande- Loorbach zal de tijdelijke aan stelling van Ton Boot, die het vorige seizoen EBBC onder zijn hoede had, op korte ter mijn afwikkelen. Kleine pro bleempjes met de school van Boot (leraar lichamelijke op voeding in Alkrrtaar) staan een definitieve afwikkeling nog in de weg, maar Loorbach meent dat die hindernis van zeer tijdelijke aard zal zijn. in dit toernooi ook op weg leek dat ideaal te verwezenlijken. Met die tweede plaats kreeg zij uitein delijk niet meer in handen dan hetgeen ze drie jaar geleden al had. Vandaar dat dit resultaat, hoe verdienstelijk dan ook, voor Vriesekoop nauwelijks betekenis had. Met tranen in haar ogen zak te zij neer op een stoel. Wat Vriesekoop de afgelopen jaren heeft geleerd, blijkt niet voldoen de om een taaie verdedigster als Hammersley te kunnen kloppen. Dat is geen verwijt aan het adres van Vriesekoop, maar het spel van Hammersley vereist nu een maal een aanpak die Vriesekoop niet ligt. „Bettine is mentaal en fysiek erg sterk, maar tegen mij mist ze toch de nodige kracht", meende de latere winnares. „Dat heeft de wedstrijd uiteindelijk beslist". De Engelse doelde daarmee op het feit dat Vriesekoop niet in staat is met snelle topspinballen door de verdediging van Hammersley heen te breken en dus met vast heid en veel geduld moet zien te winnen. Hammersley echter wacht niet alleen af, maar- haalt Vriesekoop uit haar aanvalsritme door met de backhand zelf regel matig op puntenjacht te gaan- Vriesekoop die doorgaans niet snel geïmponeerd raakt, was hier uit eindelijk niet tegen bestand. Trai ner Gerard Bakker gaf toe dat Hammersley de zwakke plek bij Vriesekoop bekwaam had uitge buit. „Hammersley heeft het ge luk dat ze een speltype beheerst waar je moeilijk op kunt oefe nen," stelde hij vast. „Op grond van wat Bettine echter in dit toer nooi heeft laten zien, is ze voor mij toch de beste van Euro pa". Vriesekoop zelf kon over het geheel genomen ook moeilijk ontevre den zijn. Haar vorderingen zij: dan wel niet in het resultaat tol uitdrukking gekomen, toch is ge bleken dat zij haar spel heeft kun nen verfijnen. De 19-jarige heeft bij vele Hongaarse toeschouwers bewondering afgedwongen. Tot aan de elfde en laatste ronde van dit slopende toernooi heeft zij aan kop gestaan. Vijf ronden lang bleef zij ongeslagen, onder meer tegen de Tsjechoslowaakse Uhli- kova, van wie zij nog nooit eerder had gewonnen. Het onorthodoxe spel van Uhlikova vormde dit keer echter geen enkel probleem. Vriesekoop blufte haar tegen standster in de eerste game af met 21-11 en voor Uhlikova het wist, mocht zij Vriesekoop de hand rei ken (21-14). Zo verging het Uhlikova's landge note Hrachova, die met 21-10 en 21-15 van tafel werd geveegd, en de beide Zweedse speelsters Lindblad (21-17, 21-11) en Heli- man (21-18, 21-12). Vriesekoop ondervond daarentegen te veel weerstand van de Hongaarse ver tegenwoordigsters, die voor ei gen publiek hun reputatie hoog wilden houden. In de zesde ronde stuitte Vriesekoop op de felle Olah, die de val voor haar open hield. Vriesekoop werd in de eer ste game met 21-16 op afstand ge zet en kon zich daarna niet vol doende herstellen (21-18). Vriesekoop verscheen evenwel, toen haar drie zware partijen te wachten stonden, met de beste papieren achter de tafel. Tegen de Russische Popova, eerste op-de Europese ranglijst, was Vriese koop voortreffelijk op dreef. Vooral dank zij haar service en een uitgekiende tactiek versloeg zij de studente uit Bakoe zonder al te veel moeite: 21-18, 13-21, 21- 15. Ze speelde daarentegen zwak tegen de Hongaarse Magos, die alle risico's op het spel zette en haar opponente met 21-19 en 21- 13 in de hoek drukte. Die nederlaag kon evenwel niet verhinderen dat Vriesekoop het uitzicht op de eindzege behield, omdat ook Hammersley twee keer een misstap had begaan (Perkucin en Magos). De eind strijd kreeg een dramatische wending. Op een stand van 20-16 had Vriesekoop alle kans op ga- mewinst. Ze liet haar Engelse te genstreefster echter langszij ko men en toen sloeg het noodlot in de verlenging toe. Hammersley Bettine Vriesekoop: ontgoocheld. Na omdat de Hongaarse arbiters ver zuimd hadden de zuivere speel tijd bij te houden. oponthoud van enkele mi nuten, waarin een chaos dreigde te ontstaan, bleek de routine van Hammersley doorslaggevend: 24-22. De tijdregel vormde voor Vriesekoop geen obstakel om de tweede game terug te pakken met 21-18, maar in de beslissende reeks moest de Nederlandse het verbitterde gevecht gewonnen geven: 21-17. kreeg twee „netbailen" en op 22- BiJ de heren leverden de Hongaar 23 viel de vlag van de tijdklok. Veel te vroeg, zoals later bleek. Klampar en de Zweed Bengtsson een verwoede strijd om de hoofd prijs. Beide spelers vergaloppeer den zich gedurende dit toernooi slechts één keer (Bengtsson te gen de Tsjechoslowaak Dvoracek en Klampar tegen de Zweed Thorsell), waarna Klampar in de finale zijn naaste concurrent met 21-19 in de vijfde game de baas bleef. Opvallend was de afgang van Euro pees kampioen John Hilton. De Engelsman kon niet verhullen dat zijn vorig jaar veroverde titel uitsluitend te danken was aan zijn bizarre rubber. Nu het „rub bereffect" is uitgewerkt, werd de Engelsman flink op zijn nummer gezet. Hij kwam niet verder dan de laatste plaats. Eindstand: dames: 1. Hammersley 9 pnt; 2. Vriesekoop 8 pnt; 3. Po pova 7 pnt; 4. Magos 7 pnt; 5. Uhli kova 6 pnt; 6. Hellman 6 pnt; 7. Hrachova 5 pnt; 8. Perkucin 4 pnt; 9. Lindblad 4 pnt; 10. Olah 4 pnt; 11Palatinus 4 pnt; 12. Sulha- nova 2 pnt. Heren: 1. Klampar 9 pnt; 2. Bengts son 9 pnt; 3. Surbek 8 pnt; 4. Dvo racek 8 pnt; 5. Secretin 7 pnt; 6. Douglas 6 pnt; 7. Thorsell 5 pnt; 8. Orlowski 4 pnt; 9. Gergely 4 pntglO. Carlsson 3 pnt; 11. Jonyer 2 pnt; 12. Hilton 1 pnt. Voetbalcarrière PSV-speler aan zijden draad Adrie Koster EINDHOVEN (GPD) - De voetbal carrière van Adrie Koster van PSV is aan een zijden draad ko men te hangen doordat bij de 26- jarige Zeeuw een nier is wegge nomen. De directe oorzaak tot de operatie was een botsing tussen Koster en Korevaar tijdens de wedstrijd PSV-FC Den Haag gis teren een week geleden. De ope ratieve ingreep werd verricht in het Sint Annaziekenhuis in Gel drop. Koster ondervond zoveel pijn van de opgelopen blessure, dat hij voor een medisch onderzoek in het ziekenhuis werd opgeno men. Tijdens dat onderzoek bleek dat een van de nieren van de PSV'er al zeker vijftien jaar geen enkele functie meer ver vult. Juist deze nier werd door de botsing met Korevaar ge raakt. De operatie werd verricht door PSV-clubarts Van den Bre- kel. Volgens Van den Brekel moet het mogelijk zijn dat Kos ter zijn voetbalcarrière ver volgt, maar de risicofactor is toegenomen en de vraag blijft of Koster dit risico aandurft. Koster heeft sinds zijn overgang van Roda JC naar PSV anderhalf jaar geleden slechts sporadisch voor de Eindhovense ploeg ge speeld. Vorig seizoen maakte hij in de competitie slechts negen keer deel uit van de basisopstel ling en ook dit seizoen moest hij zeer vaak wegens blesures aan de kant blijven. De Russische trainer was overigens ondanks de veroverde wereldti tel allerminst een tevreden man. Stenin: „Irina Mikhailova reed in november en december even sterk en soms zelfs beter dan Pe truseva. Zij heeft dat niveau niet kunnen vasthouden en dat geldt ook voor Pleschkova en Kats- joek. Het is leuk om een wereld kampioene te hebben, maar de resultaten van de gehele ploeg zijn mij tegengevallen". Niettemin is Rusland met vier da mes bij de eerste acht de schaats- natie bij uitstek op dit moment. Het enige land dat daar nog wei eens aan wilde tornen, de DDR, kreeg in Quebec een bittere pil te slikken. Met uitzondering van Enke stelden de Oostduitse meis jes, zeker na de successen in Hee renveen, danig teleur. Gabi Schönbrunn, toen nog derde, moest nu genoegen nemen met een elfde plaats en liet Inez Po- chert-Bautzman, die tiende werd, nog voor. Birgit Czak wist zich niet eens voor de laatste zestien te plaatsen. Daarmee bewijst de DDR andermaal geen vaste fac tor in de internationale schaats wereld te zijn. Trainer Uwe Mund kon dat slechts beamen, al maak te hij voor Schönbrunn een uit zondering. Mund: „Gabi moet het van haar glijtechniek hebben. Wat dat betreft, was ze op dit werkijs in haar nadeel". Dat werkijs werkte onverwacht in het voordeel van de 16-jarige Amerikaanse Sarah Doctor, die verrassend als derde in het klas sement eindigde, na een treurig stemmende 500 meter. De Amen- kanen, die in Sandvig en Boyce exponenten hebben van een in de breedte armoedige schaatsnatie (Beth Heiden denkt er niet aan om terug te keren in het schaats- gebeuren) waren gewend aan het onmogelijke ijs van Quebec, waar ze al 14 dagen hadden getraind. Op de langere afstanden waar de techniek niet alleen toereikend s sloeg Sarah Doctor haar slag en op de 3000 meter maakte ze het zelf Bjorg Ewa Jensen erg moei lijk. De teleurstelling in het Noor se kamp over haar prestatie, werd nog enigszins opgeheven door de 20ste plaats van Molna Iversen na drie afstanden, waardoor Noor wegen volgend jaar weer met vier dames aan het WK mag deelne men. Diezelfde Iversen was er verantwoordelijk voor dat er een gedrukte stemming in de Oranje- ploeg heerste De aansluiting die op de EK nog net bewerkstelligd was, kwam in Quebec weer op losse schroeven. De plaatsing was nauwelijks min der, het werkelijke verschil met de voorhoede liep toch weer op. Het feit dat ook volgend jaar slechts drie Nederlandse dames aan de WK mogen deelnemen drukte de stemming in hevige mate. De hamvraag was: had trai ner Henk Boer, ondanks de finan cieel beperkte armslag toch een reserve mee moeten nemen? Die vraag werd actueel toen Ina Steenbruggen in de nacht van vrijdag op zaterdag ziek werd, voortdurend moest overgeven en in totaal nog geen half uur sliep. Het resultaat was dat zich, tegen de verwachtingen in, niet bij de eer ste twintig reed na drie afstan den. Het kostte Oranje een vierde startbewijs voor volgend jaar. Een bittere pil voor Henk Boer, die Mona Iversen ten koste van de hevig ontgoochelde Steen bruggen naar die plaats zag schuiven. De trainer: "Het was een gok om hier met drie meisjes naar toe te komen". Die gok mislukte. Boer: "Heel erg jammer, want we hadden dat vierde startbewijs hard nodig, omdat je dan jongeren als Boukje Keulen en Yvonne van Gennip internationale ervaring op kan la ten doen". Steenbruggen eindig de tenslotte als'vijftiende. Beste Nederlandse was Alie Boorsma met een dertiende plaats. De kor te afstanden reed ze onder slechte omstandigheden (steeds fellere wind) naar behoren, de meeste moeite had ze met de 3000 meter Boer: "Ze moet de kans krijgen langzaam na^r de top te werken". Annie Borckink eindigde als veertiende en was zeer ontevre den. Ze had zich een ander af scheid voorgesteld. "Ik heb nog nooit zulke lome benen gehad", verklaarde ze. Daarmee stipte ze een problema tiek aan die de ploegleiders nogal heeft bezig gehouden. Nederland reisde een paar dagen voor de WK af naar Canada. Het tijdsverschil van zes uur bleek in die korte tijd niet helemaal te kunnen v orden ^verbrugd, maar de Noorse schaatsters klaagden ondanks hun langere acclimatisatie ook over dat probleem Dat een WK nooit weer in een land als Canada moet worden gehou den, was intussen wel duidelijk. Een slechte starter, veel te lange pauzes, een baan die nauwelijks werd geprepareerd en op het ijs loslopende honden, maakten dui delijk dat een dergelijk toernooi niet aan Canada is besteed.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11