Thatcher pleit bij Yan Agt voor kernwapens 'Nieuwe abortuswet nodig' Vuilnisbelt Volgermeer dicht "Snelle modernisering nodig" Landbouwgrond wordt langzaam vergiftigd Toeneming personeel verwacht bij Siemens Nederland PvdA komt na verkiezingen met ontwerp 7 ATERDAG 7 FEBRUARI 1981 Uiterlijk donderdag laatste storting AMSTERDAM - Tientallen personen hebben gisteren gedemonstreerd voor het gebouw van het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. De beto gers wilden hun afkeuring laten blijken tegen de "inmenging van de Ver enigde Staten in El Salvador" en de plannen over een mogelijke produktie van de neutronenbom. Het consulaat was gisteren gesloten nadat de nacht tevoren enkele ruiten waren ingegooid en het gebouw was besmeurd. AMSTERDAM-BROEK IN WA TERLAND (GPD)- De gemeente Amsterdam stopt uiterlijk don derdag 12 februari met het stor ten van huisvuil in de Volger- meerpolder. Wethouder G. J. Wolffensperger (gemeentebedrij ven) heeft dat gistermiddag na de B en W-vergadering meegedeeld. Hoe de hoofdstad de problemen gaat oplossen met de verwerking van het huisvuil kon de wethou der nog niet meedelen. Volgende week zal daarover een rapport met vier alternatieven uitkome- n. Nadat de laatste vuilboot uit de pol der is verdwenen, zullen de daar aanwezige machines worden ver wijderd en zal oegonnen worden met het slaan van een stalen dam- wand nabij de sluis in de Galg gouw. Na de definitieve afslui ting zal worden begonnen met het bergen van de 250 aan de op pervlakte liggende vaten met chemisch afval. De vaten zullen niet in plastic zeilen worden ver pakt, maar in stalen containers. Deze zullen in de polder worden opgeslagen totdat een definitieve opslag is gemaakt. Het bergingsplan zal door een ge specialiseerd bedrijf worden uit gevoerd en gaat voor de 250 vaten ongeveer 2 ton kosten. Wethou der Wolffensperger heeft vervol gens het gemeentebestuur van Broek in Waterland en dijkgraaf L. J. de Ruiter van het hoogheem raadschap van uitwaterende slui zen in Kennemerland en West- Friesland ingelicht over het be sluit dat het college heeft geno men. De heer Wolffensperger kon nog niet meedelen welke alternatie ven de hoofdstad heeft voor het wegvallen van de stortmogelijk- heden in Broek. De hoofdstad stort dagelijks 300 ton in de Vol germeer - ongeveer 10 procent van het Amsterdamse afval. De gemeente Amsterdam acht zich medeverantwoordelijk voor de affvlstoffenproble matiek die de randgemeenten ondervinden door de problemen in de hoofd stad. De kosten voor de vuilver werking, die nu nog 46 gulden per ton zijn, zullen in de toekomst veel hoger worden. Wolffensper ger denkt dat die kosten tussen de 80 en de 110 gulden zullen gaan bedragen. Afvoer naar de afvalverwerking Rijnmond zou inclusief trans portkosten op ongeveer 150 gul den per ton komen. Het college van B en W van Broek in Water land heeft gezien de ontwikkelin gen voorlopig afgezien van het nemen van juridische stappen te gen de hoofdstad. Zowel het ge meentebestuur van Broek als het burgercomitè toonden zich ver heugd over de ontwikkelingen die nu plaatshebben. DEN HAAG (GPD) - De Britse premier Margareth Thatcher heeft gisteren in Den Haag aangedrongen op spoedige modernisering van de NAVO-kernwapens voor middellange afstand. Volgens Thatcher, èèn dag op bezoek in Nederland, is het nodig de Cruise- en Pershing 2-raketten in West-Europa te stationeren om voldoende garanties te hebben tegen de Russische SS-20-raketten. Thatcher wilde zich niet uitlaten over het standpunt van het kabi net-Van Agt pas december dit jaar een beslissing te nemen over opstelling van deze kernwapens in Nederland. Maar ze knoopte aan die opmerking meteen een pleidooi vast voor volledige in voering van de zgn. Theater Nu clear Force-wapens. Volgens de Britse premier wordt in de Sow- jet-Unie iedere vijf dagen èèn op West-Europa gerichte SS-20- raket opgesteld. „IJzeren Maggie", zoals de bijnaam van Thatcher luidt, was klaarblij kelijk niet op de hoogte van de nieuwe Amerikaanse gegevens, die spreken van een verdubbelde produktie van de SS-20, een mid- dellange-afstandsraket met drie kernkoppen. Eerder deze week bevestigde de Westduitse rege ringswoordvoerder Lothar Ruehl, een erkend kernwapenex pert, deze Amerikaanse cijfers. Bondskanselier Schmidt en gis teren Thatcher hielden het echter op de „oude cijfers" van 50 SS-20- raketten per jaar. De Britse premier noemde de uitla tingen van de Amerikaanse mi nister van defensie Weinberger over in produktie nemen van het neutronenwapen „geen rege ringsvoorstel". Evenals Van der Klaauw dat een dag eerder in de Tweede Kamer deed, benadrukte zij dat de VS voldoende garanties heeft gegeven dat eerst de Euro- Door zware metalen in mest WAGENINGEN (ANP) - Veel landbouwgronden in gebieden met intensieve veeteelt in ons land worden langzaam maar zeker vergiftigd door de gigantische hoeveelheden varkensmest die de boeren daarop storten. In varkensvoer, dus ook in de mest, zitten zware metalen, zoals koper en zink, maar ook fosfaten. Er zijn met name in Brabant grote aaneengesloten gebieden waar de hoe veelheden op het land gebrachte mest vier tot vijf maal zo groot zijn als wenselijk. Koper maakt de grond onvruchtbaar en de fosfaten zullen vroeg of laat in het grondwater doordringen. Dit blijkt uit een nog steeds lopend onderzoek dat wordt uitge voerd door de sectie bodemhygiène en bodemverontreiniging van de vakgroep bodemkunde en bemestingsleer van de Land bouwhogeschool in Wageningen. Volgens de leider van het on derzoek, prof. dr. ir. F. A. M. de Haan, is het een waanzinnige situatie dat wij in ons land enerzijds miljoenen investeren in defosfateringsinstallaties bij waterzuiveringsbedrijven en dat diezelfde fosfaten met grote hoeveelheden op het land worden gespoten en, als het zo doorgaat, binnen enkele jaren in het grondwater zullen komen. Uit een inventarisatie in de provincie Noord-Brabant bleek volgens Prof. De Haan dat in grote aaneengesloten gebieden als de Kem pen, de Meierij en de Peel, vijfhonderd kilo fosfaat per hectare per jaar op het land wordt gebracht, hetgeen vier tot vijf maal zoveel is als wenselijk. Het vermogen van de grond om het fosfaat op te nemen is beperkt zodat het op den duur gaat doorsijpelen. Dezelfde problemen doen zich voor in Noord-Limburg, de Velu- we en de Achterhoek. Dat met name varkensmest de grote boosdoener is, komt, omdat de fokkers koper aan het varkensvoer toevoegen. Koper zorgt voor een betere omzetting van plantaardige eiwitten in dierlijke, waar door het voedsel meer gewichtsrendement oplevert. Nu zouden de varkens aan al dat koper dood gaan en om dat te voorkomen, krijgen ze ook zink in het voer. Het lichaam doet verder niets met deze twee zware metalen, zodat ze weer volledig worden uitge scheiden. Varkensvoer is verder plantaardig en bevat fosfaten. Daarnaast voegt de boer er nog eens fosfaten aan toe. De intensieve veehouders beschouwen de mest volgens prof. De Haan als een afvalprodukt en gooien het op hun land of doen het over aan de buurman. Het knelpunt is, dat in gebieden waar sprake is van intensieve veehouderij, de produktie van organi sche mest vele malen hoger is dan de boer nodig heeft voor een normale bemesting van het land. Spreiding van de mest over heel Nederland zou dan ook de oplossing van het probleem zijn, aldus prof. De Haan, die ondanks de daaraan verbonden kosten blijft geloven in mestbanken. Volgens hem zouden de kosten door de gemeenschap moeten worden gedragen. Negatieve effecten voor de volksgezondheid zijn er volgens prof. De Haan niet. Hij spreekt van een automatisch slot op de voedsel keten, omdat de gewassen door al het koper in de grond slechter gaan groeien. Koper tast het productief vermogen van de grond Prof. De Haan hoopt het onderzoek, dat wordt gesubsidieerd door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, eind dit jaar af te ronden. Het heeft dan ongeveer twee jaar geduurd. In totaal zijn nu op tachtig plaatsen in Nederland bodemmonsters genomen en onderzocht. pese bondgenoten worden ge raadpleegd alvorens een besluit tot invoering van de neutronen bom wordt genomen. Thatcher was in de morgenuren door koningin Beatrix ontvan gen. Daarna voerde zij besprekin gen met premier Van Agt en en kele ministers, onder wie Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Volgens Van Agt waren er geen problemen tussen Nederland en Engeland. Toen hem echter werd gevraagd of de door Nederlandse vissers op de Engelse markt „ge dumpte" vangsten geen pro bleem waren, moest hij het ant woord schuldig blijven. Thatcher hielp hem met de opmerking dat de besprekingen tussen de Ne derlandse en Engelse ministers van visserijzaken „uitstekend" verliepen. Beiden noemden het spoedig slui ten van een visserijakkoord tus sen de EG-landen van n.het grootste gewicht en de hoogste prioriteit". Het akkoord had er al moeten zijn voor 1 januari dit jaar, maar de besprekingen stag neerden. Thatcher zei dat het uit blijven van een overeenkomst de Britse vissers voor grote proble men stelde. Verhuizen mag duurder DEN HAAG - (ANP) Het ministerie van economische zaken en staats secretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat hebben beslo ten de maximumtarieven voor in boedel- en inventarisverhuizin gen met gemiddeld 5,6 procent te verhogen. Het ministerie van economische za ken heeft dit gisteren bekend ge maakt. De Britse premier Margaret Thatcher, die gisteren een bezoek aan ons land bracht, in de tuin van het Catshuis in Den Haag in gesprek met premier Van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. DEN HAAG (GPD) - De directie van Siemens Nederland, de Ne derlandse dochter van het West duitse elektrotechnische con cern, ziet de nabije toemst wat zonniger dan het moederbedrijf. Sprak de voorzitter van de raad van bestuur van Siemens AG, dr. Karlheinz Kaske, onlangs van stagnerende omzet en orderont vangsten, drs. B. Henny, hoofddi recteur van Siemens Nederland, verwacht voor zijn bedrijf dit jaar een toeneming van omzet en or derontvangsten van zo'n 10 pro cent. Hoewel ook bij Siemens Nederland sprake is van teruggang in be paalde sectoren, bijvoorbeeld in elektrotechnische installaties voor verkeer en transport en voor de electriciteitsvoorziening, wordt die teruggang meer dan ge compenseerd door toeneming van activiteiten in sectoren als automatisering, communicatie en medische technieken. Vooral in de sector elektronische systemen, waarmee de produkti- viteit in fabrieken kan worden opgevoerd, verwacht Siemens groei. Daarom zal in Woerden een produktie-eenheid gebouwd worden waar dergelijke syste men worden ontworpen en ge produceerd. Daarin zal het huidi ge bedrijf in Kamerik worden on dergebracht. De verwachting is dat het personeelsbestand, nu rond 60, nog dit jaar zal verdubbe len. Volgens drs. Henny is het investe ren in produktieverhogende sys temen een van de manieren om Europa weer concurrerend te ma ken in een open markt. „Wanneer we daar niet in slagen, overleven we de oliecrisis niet", zo zei hij. Voor Siemens Nederland ver wacht hij dat de jaren tachtig moeilijk zullen zijn, „maar we hebben zoveel interessante syste men en produkten aan te bieden dat we wel zullen blijven groeie- Hij wees op de moeilijkheid om aan geschooid personeel te komen. Volgens hem is het onderwijs niet meer bij de tijd wat de oplei dingen betreft, terwijl veel jonge mensen de techniek vrezen en lie ver in de „zachte wetenschap pen" duiken. Hij verwacht overi gens dat daarin een ommekeer komt, omdat het met name in de zachte sector steeds moeilijker zal worden om werk te vinde- Siemens is nauw betrokken bij de elektriciteitsvoorziening. Het be drijf levert onderdelen voor elek triciteitscentrales. Over de ener giesituatie in Nederland is drs. Henny somber gestemd. We wor den steeds afhankelijker van olie. Zelfs wanneer de uitslag van de brede maatschappelijke discus sie zou leiden tot het accepteren van kernenergie, dan duurt het nog eens tien jaar voor de eerste centrales er staan. Volgens drs. Henny zijn kerncen trales de enige manier om uit de problemen te geraken. Zeker wanneer je de groeiende energie behoefte van de Derde Wereld in de discussie betrekt. Daar zullen zij nimmer accepteren dat het Westen door blijft gaan met het opmaken van olie en kolenvoor- raden. De bevolkingsgroei in Eu ropa is voorbij, terwijl in de Der de Wereld nog een enorm groei potentieel aanwezig is met de daarbij behorende energiebe hoefte. Henny verwacht overigens dat er in Nederland dit jaar twee nieuwe centrales besteld zullen worden, een kolen- en een gasgestookte centrale. Het gaat daarbij niet om uitbreiding van de elektriciteits voorziening, maar om vervan ging van oude centrales. Het aantal personeelsleden van Sie mens Nederland groeide in het afgelopen jaar met ruim honderd tot 2050. De verwachting is dat ook dit jaar een verdere groei van het personeelsbestand zal plaats vinden. Siemens Nederland zette vJhet afgelopen jaar ruim 500 mil joen gulden om, 9 procent meer dan het jaar daarvoor. De netto winst steeg met 4,6 procent van 5 miljoen tot 5,2 miljoen guide- DEN HAAG (GPD) - Na de verkie zingen in mei zal de Partij van de Arbeid streven naar een nieuwe abortuswet. Wanneer er een pro gressieve meerderheidsregering komt, zal die met een ontwerp ko men. Bij een combinatie PvdA- CDA-D'66, zal de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een initiatief- ontwerp indienen. Zo luidt een resolutie die het partij bestuur van de PvdA het congres eind deze maand zal voorleggen. Binnen de partij bestaat een grote stroming die een nieuwe abortus wet als „strijdpunt" van de partij bij de komende formatiebespre kingen wil opvoeren. Alleen bij een regering van progres sieve partijen heeft het zin over abortus bij de formatie afspraken te maken vindt het PvdA- bestuur. „Het heeft echter geen enkele zin zelfs maar te pogen met het CDA tot inhoudelijke overeenstemming g te komen". Het PvdA-bestuur blijft onwrik baar op zyn standpunt over kern wapens staan, zo blijkt uit de ad viezen over een aantal nieuwe voorstellen vanuit de afdelingen. „Nederland dient kernwapenvrij te worden, maar zodanig dat het oen kernwapenvrij Europa na derbij brengt", luidt het be- stuursstandpunt. In een nadere toelichting voor het congres stelt het partijbestuur dat het „maar zodanig dat..." geen voorwaarde is bij het afstoten van kerntaken. „Het is een redenge ving", aldus voorzitter Max van den Berg. Eenzijdige stappen zul len in elk geval worden gezet, zij het geleidelijk. Pogingen vanuit de partij om het „maar zodanig dat..." te schrap pen, stuiten op onoverkomelijke bezwaren van partijbestuur en lijsttrekker Den Uyl. De laatste heeft gezegd geen lijsttrekker te willen zijn als de party een al te radikale koers gaat varen. Hij wil voorlopig een of twee Nederland se kernwapentaken behouden om binnen de NAVO geen in vloed te verliezen. „De redenge ving maakt een wezenlijk onder deel uit van zijn voorbehoud", al dus Van den Berg. Ondanks steeds somberder berich ten over de nationale economi sche groei, blijft de PvdA in haar verkiezingsprogram streven naar een groei van 2,25 procent. Die doelstelling blijft volgens finan cieel expert Hans Kombrink mo gelijk, ook al zal het een grotere inspanning vergen dan tot nu toe werd aangenomen. In de bijgestelde financiële verant woording bij het verkiezingspro gram dekt de PvdA een „gat" van ruim 2 miljard gulden te dichten met 250 miljoen aan extra aard gasexporten (daarmee is „het ma ximaal verantwoorde" bereikt), met 900 miljoen aan extra bezui nigingen op de overheidsuitga ven (grotere doelmatigheid en af stoten van taken) en met een mil jard door een andere methode voor koopkrachthandhaving voor de minima. Niet de bruto- koopkracht maar de netto koopkracht wordt daarbij behou den. Knippen van hondeoren aangepakt BUSSUM (GPD) - Hoewel het bij de wet verboden is, wor den er in Nederland nog vol op hondeoren gecoupeerd. Nog te vaak worden jonge hondjes van een stuk oor ont daan teneinde ze een, volgens de coupeurs, een pittiger ui terlijk te geven. Sinds novem ber is er echter een Werk groep Anti-Couperen actief die de praktijken van de clan destiene coupeurs danig aan de kaak stelt. „Wat wij willen, is een algehele wijziging van de wet waar door je, als je een gecoupeer de hond bezit, strafbaar bent", verklaart P. van Leeu wen, lid van de werkgroep. „Uiteraard moet er dan een overgangstermijn komen van zeker tien tot vijftien jaar. Maar na die tijd is de aardig heid er voor de fokker van ge coupeerde honden wel af. We willen op die manier trachten het couperen van hondeoren in Nederland te voorkomen. Een volgende stap zou dan kunnen zijn dat die maatregel ook in het buitenland wordt ingevoerd". Voor de verwezenlijking van die plannen stelt de werk groep alles in het werk. Zo zijn er brieven geschreven naar verschillende politieke fracties in de Tweede Kamer, is de Dierenbescherming bij de plannenmakerij betrok ken en wil de werkgroep op korte termijn om de tafel gaan zitten met verschillende ras hondenverenigingen. Aan de ze clubs dient duidelijk te worden gemaakt, dat het cou peren van de honden totaal zinloos is. De rashondenver enigingen zullen deze infor matie moeten doorspelen aan hun leden. Verder heeft de actieve werk groep een boze brief gestuurd aan de Raad van Beheer op kinologisch gebied te Am sterdam. Deze club heeft, zo menen de werkgroepleden, sinds het in werking treden van de Coupeerwet nog hele maal niets ondernomen om het couperen in ons land in te dammen. En dat, terwijl die zelfde Raad van Beheer zich indertijd sterk heeft gemaakt voor het opstellen van zo'n wet. De anti-coupeurs vinden dat de Raad ernstig in zijn taak te kort schiet en laten dat in de brief ook duidelijk blij ken. Ook wil de werkgroep op korte termijn een overleg met de Raad van Beheer. De heer Van Leeuwen legde uit dat couperen meer na- dan voordelen heeft. „Een staand oor is meer toegankelijk voor insekten, wind, regenwater en vuil. Ook wordt de kans op oorontsteking vergroot. Een derde van de oorschelpbeha- ring komt na het couperen niet meer tot ontwikkeling en het oor is kwetsbaarder bij krabben en als de hond door struikgewas en prikkels loopt. Het oor fungeert juist als een klep boven de gehoor gang. Vergelijk het maar met de mens. Als het koud is, trekt die ook een pet over z'n oren. lüjk, vroeger had je honden die karren moesten trekken of die bij de jacht werden in gezet. Bij zulke honden had couperen wel zin. Maar hon dekarren zyn tegenwoordig verboden en voor de jacht worden honden ook nauwe lijks gebruikt. Alle argumen ten voor het couperen zijn nu dus ontzenuwd". De werkgroepleden zijn verder niet best te spreken over de manier waarop de honden ge coupeerd worden. Bij de clan destiene coupeurs gebeurt dat met de meest primitieve middelen. Voor het afsnijden van de oordelen wordt ge bruik gemaakt van attributen als scheermesjes en aardap pelschillers. Verder worden de dieren nauwelijks ver doofd omdat de amateur coupeur daar de mogelijkhe den niet voor heeft. De opera ties worden vaak uitgevoerd op de keukentafel bij het ille gale orenknippen thuis. De ontstane wonden worden dichtgeschroeid, met behulp van bijvoorbeeld een soldeer bout. Volgens de Bussumse dieren arts F. J. ter Beek kunnen honden best op een ordente lijke wijze worden gecou peerd, maar zoiets kost veel meer geld. Wat de coupeurs doen, is volgens Ter Beek knoeiwerk. „Je kunt een hond niet zonder verd n ing couperen. Als je de wond wil gaan hechten, dan schudt hij met z'n kop. Je krijgt nooit een paar hechtingen bij el kaar. Hetzelfde is als je achter op een motorfiets zonder ver ing een sok probeert te stop pen", aldus de dierenarts.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7