Met je eigen bril lees je het best KERKDIENSTEN "In feite wordt de gemeenteleden Gods Woord ontnomen Kerkeveiling Staalwijk- Vredeskerk Een heleboel verschillen en ge schillen in de kerken zijn terug te brengen tot de ene vraag hoe de bijbel waaruit de kerk haar geloof put moet worden ge waardeerd en gelezen. In de antwoorden op die vraag zijn twee stromingen te onder kennen, waartussen de afstand steeds groter lijkt te worden. De totaal verschillende reactie? bij voorbeeld op het door de gere formeerde synode aanvaarde rapport over het gezag van de bijbel in deze tijd hebben de kloof tussen de oude en nieuwe bijbelopvatting in haar volle breedte en diepte weer zicht baar gemaakt. Het opvallende daarbij is, dat de felle kritiek op "verlichte" theo logen is verschoven naar de kerk waartoe zij behoren en die open bleek te staan voor hun "ondermijnende" ideeën. Nu de gereformeerde synode zélf woorden heeft gevonden om uit te leggen hoe de bijbel tegen woordig anders mag worden ge lezen, zijn omstreden theologen als professor Kuitert (Amster dam) en dr. Wiersinga (Leiden) voor het behoudende deel van het kerkvolk ineens niet zo inte ressant meer. Immers, zo rede neren de aanhangers van de tra ditionele bijbelbeschouwing, het is nu de kerk zélf die, in na volging van deze individuele theologen, de wissel met kracht heeft omgegooid en van het rechte spoor is afgeweken. "Met deze uitspraken" bedoeld wordt dus het rapport van de "Gereformeerde Kerken in Ne derland" over het bijbelgezag, dat over een paar weken, in ver duidelijkte vorm, alle plaatselij ke kerken wordt toegestuurd "kunnen de Gereformeerde Kerken theologen als Kuitert en Wiersinga nog slechts sussende waarschuwingen geven om met hun opvattingen niet te ver te gaan". "Van een principieel en krachtig neen tegen hun dwa lingen kan geen sprake meer zijn". Deze veroordeling van het synode stuk kwam vorige week van eer commissie van de "Nederlands Gereformeerde Kerken" die hel contact met andere kerken moei onderhouden. De 'Nederlands Gereformeerde Kerken hebben zich aan het eind van de jaren 60 losgemaakt van de (strengere) Vrijgemaakt-ge reformeerden, na een conflict over een artikel in de Nederland se Geloofsbelijdenis dat handelt over "de ene ware kerk". Ze zijn ook in onze omgeving vertegen woordigd; er zijn plaatselijke kerken in Leiden-Oegstgeest Alphen aan den Rijn, Katwijk en Lisse. Op 21 februari houdt dit kerkver band een "Landelijke Vergade ring" - het kent geen "synode" en de commissie voor contact en samenspreking met andere kerken zal deze vergadering toe stemming vragen om de ge wraakte uitspraken over de bij bel schriftelijk te weerleggen. Die uitspraken zijn voor de com missie zelfs een reden om als Ne derlands—gereformeerden toe te treden tot de Gereformeerde Oe cumenische Synode, waarvan de Gereformeerde Kerken - de zon debok dus van de familie - nog steeds lid zijn, Zij het via een heel dun draadje. Kennelijk proberen zij door een lidmaatschap van deze internationale, rechts-geo- riënteerde synode ertoe bij te dragen, dat de bokken zo snel mogelijk van de schapen worden gescheiden. Vloedgolf Twee onverzoenlijke bijbelvisies dus. De Nederlands-gereformeerde com missie heeft in een nota voor de Landelijke Vergadering de tia- dilionele bijbelopvatting bondig onder woorden gebracht. Zij houdt vast aan de "onvoorwaar delijke betrouwbaarheid" van de bijbel. "De bijbel is de historisch juiste weergave van de weg die God met de mensen is gegaan". Hij is de gezaghebbende norm voor de leer en het leven van van daag". De commissie acht het door de ge reformeerde synode aangeno men rapport daarmee in strijd. Voor de Nederlands-gerefor meerden is het "een dieptepunt in de ontwikkelingen". "In een tijd waarin de moderne bijbelkri tiek als een vloedgolf over de kerken slaat breekt dit rapport de noodzakelijke weerstanden daartegen af in plaats van die op te bouwen. De synode had onvol doende oog voor de onbijbelse uitgangspunten en werkwijze van het historisch-kritisch bij belonderzoek en buigt te veel voor de vermeende resultaten daarvan". LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Wagenvoor de, 11.45 oecumenische dienst: Mare- kerk 10 dr. Meijers. 5 ds. Kooien. IJs- selstein; Maranathakerk (L.Morsweg) 10 ds. Kramer, 5 dr. Wiersinga, jeugd dienst; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Horten- sius en pastoor v. Well; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 ds. Kret, Sassen- heim, opendeurdienst; Bevrijdings kerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 ds. Los, Leimuiden, 10.30 dr. Jonge- neel; jVredeskerk (Burggravenlaan) 10 ds. Bouhuvs; Waalse kerk (Bree- straat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Zieken huis 10.15 ds. Bovenberg; Diacones- senhuis 10.30 ds. v.d. Meer, Sassen- heim; kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Friederich; Petrakerk (Suri- namestr.) 10.30 dienst voor-doven, hr. v. Veelen; Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. v.d. Vel de, Haarlem; Petrakerk (Surina mese.) 10 dr. Bade, Koudekerk; Oude Vest 10 en 5 ds. Koolstra; Maranatha kerk (L. Morsweg) 10 ds. Kramer. 5 dr. Wiersinga. jeugddienst; Bevrij dingskerk (Montgomerystr.) 9 ds. Los, Leimuiden, 10.30 dr. Jongeneel, 5 ds. Sijtsma; Groenhoven (Witte Ro- zenstr.) 10 ds. Bouma, Noordwijk; Pe trakerk (Sur.straat): 10.30 dienst voor doven, hr. v. Veelen. Geref.Kerk (do lerend) "Groot-Leiden" (Lokhorst- kerk): 9 en 5 hr. v. Houten. Geref .Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5. Chr.Geref.Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref.Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref.Gemeente in Ned. (Bethl- Kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Eva.ig.-Lutherse Gemeente (Hoogl- .Kerkgracht): 10.15 ds. De Boeft. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers, gezinsdienst. mmv simplistische orkest. Baptistenge meente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, 7.30 in Lusthoflaanschool. ds. Bos veld over: "Kernoorlog, struisvogel politiek en vrederijk?, mmv jeugd koor. Evang.Christen-Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. Hoo- gerwaard ("Het wonder in Filippi"). Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8-hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O. Vest 13): hr. Eikerbout. Leger des Men heeft zich, volgens de Neder lands-gereformeerden, laten lei den door de moderne wijsbe geerte met haar "relationele" waarheidsbegrip. "In feite ma ken daarin menselijke gevoelens en ervaringen, filosofieën en zo genaamde wetenschappelijke vondsten uit, waar en wanneer de bijbel Gods gezaghebbend en betrouwbaar Woord is". "De uit spraken van de synode ontne men in feite Gods Woord aan de gemeenteleden en maken van de bijbel een boek dat alleen nog door bemiddeling van een theo logische elite - de moderne cle rus (geestelijkheid) - kan wor den gelezen en verstaan". Onrust De gereformeerde "verontrusten" - verenigd in de groep "Schrift en Getuigenis" gebruiken, om hun afgrijzen van de nieuwe kijk op de bijbel lucht te geven, nog heel wat scherper bewoordingen. Be schuldigingen als "misleiding" en "verraad" aan het adres van de gereformeerde synode zijn daar niet van de lucht. Men tastte diep in de beurs om een lijvig themanummer uit te geven waarin naast bitse commentaren het hele synodale geschrift, in zijn oorspronkelijke vorm. was afgedrukt, dit omdat men de sy node ervan verdacht, dat de kerkleden het niet allemaal on der ogen zouden krijgen. "Waarheid en Eenheid", het blad van "Schrift en Getuigenis", be richtte deze week, dat de reacties op dat themanummer "enorm" en "onvoorstelbaar" zijn. De tele foon staat roodgloeiend. De eer ste post bracht al ruim 160 brie ven met bestellingen van 1 tot 100 of meer exemplaren. Na de derde dag was het extra nummer zowaar uitverkocht. Een tweede .druk is in de maak. "Onze voor lopige indruk is, dat er grote on rust in het land is over dit syno derapport en dat ook niet-- verontrusten niet meer weten wat zij moeten doen". Van een strijdblad als "Waarheid en Eenheid" kan men moeilijk verwachten, dat het op zo'n prin cipieel synodegeschrift mild en begrijpend reageert. Maar het moet nu niet z'n handen in on schuld willen wassen. De "on rust" van de laatste weken is wel degelijk ontstaan door de manier waarop "Schrift en Getuigenis" met het zwaard van "Waarheid en Eenheid" en opgewonden ad vertenties in een aantal bladen deze kwestie bij het kerkvolk aanhangig heeft gemaakt. En als dan met onverhuld genoet gen wordt meegedeeld, dat de actie veel nieuwe abonnees ople vert, dan wekt men, misschien onbedoeld, wel de indruk, uit de verwarring over geloofspunten Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagad ventisten (Lokhorstkerk): elke zater dag 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mor monen): 9.30: 10.30 en 11.20. Oud-Ka tholieke Kerk (Zoeterw.singel-hoek Cronesteinkade): 10. Rooms-Katho- lieke kerken: Haagvveg zat. 7: zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen- schuur zat. 10 en 7, zond. 8.30: 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade: zat. 7, zond. 9 en 11Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmer straat zat. 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15; Zoeterwoude-Hoge Rijndijk: zat. 7, Zond. 10 en 11.30. ABBENES - Herv.Gemeente: 9.30 hr. v. Harten, Noorden. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Westera, 7 ds. De Mey, Lei den. Geref.Kerk: 10 ds. v.d. Bos: Gou da. 6 30 ds. Stolk. Chr.Geref.Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. Kok, Damwoude. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv.Ge meente: Adventskerk 10 prof.dr. Berkhof. 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Nabij 10 ds. Bogers: Rijn stroom 8 nam. pastoor Wust. oecum. viering; G. Herderkerk 10 ds. Oost hoek. 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Oosthoek; Ash ram 9.30 prof. Wessels; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. v.d. Ree; Onder weg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sions- kerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Ge ref. Kerk: Mar kerk 10 ds. Stolk. 6.30 ds. v.d. Bos. Gouda: Salv. kerk 10 ds. Lamme, Delft met gehoorgestoorden, 6.30 ds. Spilker, Leusden. opendeur dienst. Zie verder herv.gemeente. Ned.Geref.Kerk (Chr.nijv.school Wil- lemstr 9.30 br. Kleingeld. 4.30 ids. De Lange. Chr.Geref.Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. avondmaal. Oud- Geref.Gemeente: 9.30 en 4. Baptisten gemeente (Molenwerfstr.l): 10 ds. v.d. Wetering. 6.30 ds. Koekkoek. Baptis- tengemeenle Alphen-Noord (aula chr.agr.school Kalkovenweg): 10 hr. Schussenbach. Volle-Evangeliege meente (school Westpreludeweg): 10 hr. Bulthuis. Leger des Heils (Corn.de graag nog een zakelijk slaatje te willen slaan. Waar principes aan zulke buitenkansjes worden ge koppeld, krijgt de "echtheid" wel een deuk. Hulpmiddel Maar nu nog iets over de "kriti sche" bijbelbeschouwing, die met name in rechts-orthodoxe kringen begrijpelijk zoveel ver zet ontmoet. Een man die van deze visie zojuist een duidelijke uiteenzetting heeft gegeven is dr. C. J. Labu- schagne, lector aan de theologi sche faculteit van Groningen in de oud-Israelitische letterkunde en de uitlegging van het Oude Testament. Hij sprak daarover vorige week op een hervormd-- gereformeerde wij ka vond in Leeuwarden. Zijn uitgangspunt is heel eenvou dig: "Wie de bijbel verantwoord wil gebruiken, moet hem eigen tijds verstaan. Kritisch bijbelle zen kan mensen helpen om beter en échter in God te geloven. Wij moeten de bijbel niet lezen door de bril van vorige generaties maar met onze eigen bril. want daarmee lezen we het best". Zegt dr. Labuschagne. een geboren Zuidafrikaan, die sinds 1967 als politiek vluchteling in ons land verblijft. Bijbelwetenschap ziet hij als een gave van God. een hulpmiddel, dat piet is bedoeld om zekerheden te slopen maar om door te dringen tot de kern van de waarheid. Veel theologen, meent deze do cent, zijn het gewoon ééns met de kritische bijbelbeschouwing, maar ze komen er niet voor uit. De schuld ligt ook bij de bijbel wetenschap zelf, die zich te lang van het kerkvolk heeft afgeslo ten, en bij de kerkmensen, geestelijk lui als ze vaak zijn, en verknocht aan tradities. "Velen in de Reformatie hebben hun vermogen tot kritisch denken uitgeschakeld en zich verscholen achter dogmatische schijnzeker heden". Een aanduiding voor de bijbel bij voorbeeld als "het Woord van God" doet, volgens dr. Labu schagne, geen recht aan de ty pisch menselijke achtergronden. "Gods Woord" is méér dan de bijbel. "Er mag nooit een is—ge lijk—teken worden gezet tussen de bijbel en het Woord van God. De geloofsgetuigenissen van de bijbel zijn als een schat in een aarden vat; de inhoud moet wor den onderscheiden van de ver pakking". "De bijbel bevat uitspraken over en namens God die cultuur- en tijdgebonden zijn. Het wereld beeld van de schrijvers was dik wijls naief. hun ethiek wreed. Luther had al door, dat het gezag van de bijbel betrekkelijk is. Niet Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinksterge meente Bethel (Rodc-Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Re monstrantse Kring (Van Mandersloo- straat 36): zie Nieuwkoop. Rooms- Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11,30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9.30 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Den Dikken, Oldebrock, 6 ds. Van Eijk, Gouda. Geref.Gemeente: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. BODEGRAVEN - Herv.Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Zaal, Moordrecht, 6.30 ds. v.d. Linde, Oudewater; Salva- torkerk 10 en 6.30 ds. Richter; Bethle- hemkerk 10 en 6.30 ds. De Vreugd. Avondmaal. Geref.Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 7 hr. v.d. Wel. Geref.Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Kooij, 3 ds. Hidding. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 hr. v.d. Land, Wassenaar, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref.Kerk 9.30 ds. Leene, Breda, 6.30 zie herv.ge- meente. Chr.Geref.Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Rooms-Kath. paro chie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv.Gemeente 9.30 hr. Goedhart. Nieuwkoop. 6.30 ds. Bogers, Alphen. Geref.Kerk: 9.30 en 5 ds. Welbedacht, avondmaal. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Rijndijk (Bernar- dus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 1115. HILLEGOM - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Rothfusz, avondmaal: 5 ds. v.d. Meer, avondmaal; Parkwijk 3 nam., avond maal. Geref.Kerk: 11 ds. v.d. Wal. in herv.kerk. Chr.Geref.Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath.parochies Mar- tinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek. Rooms-Kath.parochie: zat. 7.30, zond. 10. DE KAAG - Herv.Gemeente: 10 ds. Kolkman, avondmaal. Rooms-Kath- parochie: zat. 7: zond. 10. de bijbel maar God zelfheeft het laatste woord. Zijn Geest is een belangrijker norm. Een letterlij ke bijbelopvatting kan een blok aan het been zijn". Belediging De wetenschap dat het boek Deu- teronomium niet door Mozes kan zijn geschreven en dat het boek Jona geen geschiedenis is maar een leerverhaal, hoeft aan ie mands geloof niets af te doen, meent Labuschagne. Dat is wèl het geval als we doorgaan met bijbelbeschouwingen die op ge spannen voet staan met de waar heid. "Een beter verstaan van de bijbel en een relativering van achterhaalde voorstellingen kun nen ons ervan weerhouden, vroe gere godsbeelden klakkeloos op volgende generaties en op niet- christenen over te .dragen". De bijbel is doorspekt van beeld spraak. Velen doorzien dat niet. Dat maakt christenen ongeloof waardig". Labuschagne noemt het juist een belediging van God om met de kennis die wij om trent de bijbel hebben verwor ven tóen vast te houden aan tra ditionele opvattingen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv.Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Gall, Den Haag, 6 ds. Van Roon, Katwijk; Ont- moetingskerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. v. Niel. Geref.Kerk: 9.30 ds. De Raadt. 5 ds. Snoey. Rooms-Kath.parochie: zat. 7: zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv.Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Arke- raats; Oude Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; Ichthuskerk 10 ds. Vroe- gindewey, 5 ds. Driebergen; Pniël- kerk 9.30 ds. Van Roon, 6 ds. Visser; Groen van Pr.school 10 ds. Arkeraats; ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Ge ref.Kerk: Vredeskerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatorkerk 10 kand. Pater, A.dam, 5 ds. v. Melle, vlootpred., opendeurdienst. Geref .Kerk Vrijg. 10.15 en 3 30. Ned.Geref .Kerk: 8.45 en 7 ds. Waagmeester. Chr.Geref.Kerk: 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr.Geref.Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref .Gemeente (Remisestr.): 10 en 5. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv .Gemeente: 10 ds. Moll. Alphen. 7 dr. Bade. Geref.Kerk: 10 ds. Sijtsma, Lei den. zie herv. gem. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref.Kerk: ds. Knorth. 10 ds. Van Loenen, 3 ds. Bovenberg, met geestelijk gehandicapten. 6.30 ds. Geursen, jonge- rendienst: kerk Hoofdstraat 10 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 en 10.30 prof.mr. Reugebrink; Verpleeghuis Leythenrode: 10 ds. Lutmers; St. Elis- ziekenhuis: 9.30 rector Vijftigschild. Baptistengemeente (wijkgeb.Zijlkwar- tier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath.paro chie: zat. 7: zond. 9: 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeen te: 9.30 en 7 ds. Schalk. Geref.Kerk: 9.30 ds. War- mink, Noordwijk: 7 kand. v. Wallinga. Rooms-Kath.parochie: zat. 7: zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv.Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft. 7 ds. De Gelder: Pauluskerk 10 ds. De Gelder, avondmaal. Geref .Kerk: 10 dr. Vlijm. Leiden, 7 ds. De Zwart. Voorschoten. Geref.Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Zomer. 3 ds. Smit. Ned.Geref .Kerk (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman, 4.30 zie chr.geref.kerk. Chr.Geref.Kerk: Voor deze oud—testamenticus is ook het Nieuwe Testament meer geloofsgetuigenis dan geschied schrijving. Als voorbeeld noem de hij tijdens de discussie in Leeuwarden het verhaal van Je zus' "wandeling over het water". "Water en zee', zei hij, "zijn in de bijbel mensvijandige machten. Dit verhaal beweert niét, dat Je zus zich. onttrok' aan de wet van de zwaartekracht, maar wel dat hij een bijzondere relatie tot God had en de kwade machten aan kon". De Groninger docent, die met na druk Jezus beleed als de Chris tus, de Messias en de zoon van de levende God, plaatste Jezus als mens onder de mensen maar ook als de door God gezonden heil brenger, "die de weg wijst die God wil dat wij gaan". Hoewel zeker niet kan worden ge zegd, dat het gereformeerde rap port over het bijbelgezag waar voor de hervormde theoloog Berk hof diep de pet afneemt - de visie van dr. Labuschagne dekt, zijn bepaalde lijnen van zijn bijbel benadering daarin wel terug te vinden. Het staat in zijn algem eenheid daar dichter bij dan bij 10 ds. v. Dijken. 4.30 ds. Schuurman. Geref.Gemeente: 10 en 4 ds. Hakken berg.' Rooms-Kath.parochies: Agatha- kerk zat. 7, zond. 10 e 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.15; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv.Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref.Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr.Geref.Kerk: 9.30 en 6.30. Remonstr.Gemeente: 10 streekdienst. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv.Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref.Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 7 hr. v. Leeuwen. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 hr. Drijver. Geref .Kerk: 9.30 ds. v. Arkel, Haarlem, 4.30 ds. Bol, Vijfhuizen. Chr.Geref.Kerk: 9.30 en 3 ds. Oosterbroek, Opperdoes. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Kleiberg, Vinkeveen, 7 ds. Zoutendijk. Geref.Kerk (Woerdense Verlaat): 10 r. Koenes, 7 ds. Fernhout. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv.Gemeente: kerk Voorstraat 5 nam. ds. Jongkind, Brand wijk, 7 hr. Bakker. Katwijk; geref.kerk Vinkenlaan 9.30 ds. Den Tonkelaar, Warmond; Hoofdstr. 10 hr. v.d. Land, jeugddienst. 5 ds. Warnink; geref.kerk Hoofdstr. 10 ds. Ferwerda; De Rank 10 ds. Jongkind. Geref.Kerk: Vinkenlaan 5 ds. Elgersma; stichtingskerk 11 ds. Slof- stra; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Zie ook herv.gemeente. Rooms-Kath.parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7: zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv.Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Elgersma. Rooms-Kath.parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv.Gemeente: Groe ne of Will.Kerk 11 dr. Cramer, avond maal: Gemeentecentrum 10.30 prof.dr. Heering, Leiden, 7 ds. Vegter. Geref .kerk (Mauritslaan): 10 ds. Vegter. Ge ref Kerk Vrijg. 8 45 en 4.30 ds. De Put ter. Ned.Geref.Kerk (Gemeentecen een bijbelbeschouwing die de Schrift van kaft tot kaft als Gods eigen letterlijke woorden inter preteert. Geloof Dr. Labuschagne vertelde in de Friese hoofdstad, dat hij in lezin gen en publikaties probeert, de kloof tussen de traditie en de re sultaten van de 'bijbelweten schap te overbruggen. Een moei zaam proces, zo is zijn ervaring. Maar dat is niet alleen een kwestie van "schuld". Schuld van ver stoppertje-spelende theologen en predikanten en van een geestelijk luie en aan tradities verknochte gemeente. Het gelóóf van de kerk der eeuwen is hier evenzeer in het geding. En dat is nu eenmaal van een ande re orde dan alle wetenschap bij elkaar. Het is al vaker in de ge schiedenis op de proef gesteld en laat zich niet zo gemakkelijk óm- redeneren. Dat heeft bij alle verandering toch ook z'n goede kant. S. J. DE GROOT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 LEIDEN— Op vrijdag 3 april zul len de deuren van de Vredeskerk niet opengaan voor een geestelijk maar voor zakelijk doel, zij het met een geestelijk tintje. Voor het eerst zal daar dan een grote ker keveiling worden gehouden ten bate van het hervormde kerke- werk in Leiden. De reden behoeft geen uitvoerige verklaring. Toen enkele jaren geleden her vormd Leiden werd geconfron teerd met een aanhoudend finan cieel tekort, kwam er een realis tisch rapport op tafel, dat de op heffing van een paar predikants plaatsen als middel noemde om de financiën weer gezond te ma ken. Tenzijde offervaardig heid flink zou toenemen en de voorgestelde maatregelen het ge wenste effect zouden hebben. Dat is gebeurd, en het onheil van minder predikanten en minder kerkgebouwen kon dus worden afgewend. Een van de afspraken was dat de wijkgemeenten waaruit de her vormde gemeente is opgebouwd naast de gewone vrijwillige bij drage jaarlijks een extra ton (f. 100.000) opbrengen. Voor de wijkgemeente Staalwijk-Vre- deskerk betekent dat een last van rond f. 30.000. Er is een uitge breid comité opgericht om die verplichting waar te maken, en dat heeft nu de voorbereiding van een kerkeveiling ter hand ge- Alle kerkleden en belangstellen den hebbgn hierover een papier in de bus gekregen, met het ver zoek de nodige goederen voor deze veiling af te staan. Volgende week gaan de zestig medewer kers de deuren in de wijk langs om die bijdragen in ontvangst te nemen of als ze te veel of te groot zijn - alvast te noteren. Alles komt 'in een catalogus te staan. Die wordt straks op grote schaal verspreid, zodat iedereen precies weet wat de veiling heeft te bieden. Bovendien zal de kerk op de bewuste vrijdag al om 2 uur open zijn om belangstellen den de gelegenheid te geven het complete aanbod te bekijken. Aan de heer N. van Dee, lid van het comité, de vraag hoeveel zo'n vei ling nou kan opbrengen. Zijn antwoord: "Werkelijk geen idee. We doen het voor het eerst. Maar we zullen voor een bekwame vei lingmeester zorgen en mikken natuurlijk ten minste op het be drag dat wij als wijkgemeente moeten opbrengen. En dat is f. 30.000. En liefst nog wat meer, want er zijn ook wijkgemeenten die misschien méér moeite zullen hebben om hun aandeel bij el kaar te krijgen dan wij". Hervormde Kerk: beroepen te Bergambacht A.W. v.d. Plas Rijs- sen; aangenomen de benoeming tot predikant-directeur van de Herv. Bond Inwendige Zending (op geref. grondslag) J. Vroegin- dewey Emmeloord, de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Bussum C. Korevaar Rotter dam; bedankt voor Den Haag- Loosduinen (voor Valeriuskli- niek) A.W. Vlieger Amsterdam, voor Willemstad B. Weegink Beerzerveld. Geref. Kerken: aangenomen naar De Bilt (voor zendingsdienst in Indonesië) J. van Es Heemstede. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Elburg G. Hamstra Alphen aan den Rijn. Morgenavond half 8 spreekt ds. G. Bosveld in een dienst van de Leidse baptistengemeente in de LusthoflaanschooJ over: "Kern oorlog, struisvogelpolitiek, vre derijk"? Dr. H. Wiersinga preekt morgenavond om 5 uur tijdens een jeugddienst in de Marana thakerk (Lage Morsweg) te Lei den over: "worden we het ooit eens"? In beide diensten is er muzikale medewerking. trum): 8.45 ds. De Lange, 4 br. Goud swaard. Van Wyckerslooth: 4.15 ds. v. Achterberg. Kapel Endegeest: 9.30 ds. Friederich. V olle-Evangeliegemeente (Gemeentecentrum): 4 nam. Rooms- Kath.parochies: Will.kerk zat. 7, zond. 9 en 11. Bonaventurakapel zat. 6.45, zond. 9 en 11. OUDE ADE - Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv.Gemeente: 9.30 dienst, 5 oecum- dienst in geref.kerk. Geref.Kerk: 9.30 kand. v. Wallinga: 5 oecum.dienst. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath.parochies: Maria Presentatie zat. 7. zond. 9 en 11. Petrus-Banden zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv.Gemeen te: 9.30 ds. Oostenbrug, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Chr.Geref.Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv.Gemeente: Voor hof 10 ds. v. Niel; Bethelkerk 8.45 en 10 ds. Batelaan, 5 ds. De Jong, Leiden. Ge ref.Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. Van Oeveren; Immanuelkerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Bovenberg, chie: zat. 7: zond. 7, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv.Gemeente: 9 en 10.30 ds. Hemmes, 7 ds. Los, Leimui den, opendeurdienst. Geref.Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv.gemeente. Chr.Geref .Kerk: 10 ds. Rebel. 5 ds. Slofstra. Ned- .Prot.Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. Blaauw. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Quak, Vianen, 6.30 ds. Klem Kranen burg. Geref.Kerk: 10 hr. Volker, Amstel veen, 6.30 ds. v.d. Ree. Rooms-Kath.pa rochies: Aardam zond. 9 en 12: Lange- raar zat. 7. zond. 8.30. 10 en 11.30. VALKENBURG Herv.Gemeente 10 en 6.30 ds. Vermeulen, avondmaal. Ge ref.Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. De Raadt, jeugddienst zond. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv.Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot. 5 ds. De Zeeuw; aula Noord-Hofland 9.30 ds. De Zwart; kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheu- le. Geref.Kerk: 10 ds. De Zeeuw. Geref .Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. De Wolf. Rooms-Kath.kerken. Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hof land zond. 11; Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv.Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Maas land; De Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Verboom; Immanuel kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. v.d. Geer. Geref .Kerk: Kruiskerk 9 en 5 ds. Verdoorn; Ontmoetingskerk 10.15 ds. Verdoorn. Chr.Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lin- degaarde 17a): 9.30. Remonstr.Gemeen te: streekdienst in Nieuwkoop. Rooms- Kath.parochie: Victorkerk zond. 10; Ontmoetingskerk zond. 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv.Gemeente: 10 dr. Locher, 5 ds. Den Tonkelaar. Rooms- Kath.parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR - Herv.Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Bultman, Schoonhoven, 7 ds. v. Brug gen: Kievietkerk 10 ds. v. Bruggen; Messiaskerk 10 kand. Smeets; Dorps centrum 9.30 ds. Romein, Rijnsburg. Geref.Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Meulen; Wassenaar-Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned.Prot.Bond (L. Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 hr. Christ, Leiden. Geref.Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Ned.Prot.Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. ds. Blaauw. Rooms-Kath.paro chie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv.Gemeente: 9.30 en 7 ds. Kielder. Geref.Kerk: 9.30 hr. v. Leeuwen, 7 ds. Bijleveld, Woerden. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zonl 9 en 10.15. ZOETERWOUDE - Herv Gemeente: 10 ds. Baart. Rooms-Kath.parochies: St. Jan zond. 9.30 en 11; Chr.Dienaarkerk zat. 7. zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) zat. 7, zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv.Gemeente 10 ds. Haakman, 6.15 zang. 6.30 dr. Haits ma. Boskoop, gez. jeugddienst in geref .kerk. Geref.Kerk: 10 ds. Flinterrnan, Den Haag, 6.30 dr. Hailsma, Boskoop, gez. jeugddienst.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4