Drukte wordt ambtenaren teveel Politiek compromis rond VOS op losse schroeven Vrij PK Twee van de drie medewerkers economische zaken stappen op Met wethouder Van Dam praten over plannen van Pais ZATERDAG 7 FEBRUARI 1981 LEIDEN De betaling van de leidsters van de VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) staat op nieuw ter discussie. Bij de behandeling van de begro ting voor 1980, dus eind 1979, werd er door de gemeente raad een bedrag van bijna vijftienduizend gulden be schikbaar gesteld. Daar was een compromis van PvdA en VVD voor nodig geweest. De WD, vroeger principieel te genstander van deze subsi die, wilde wel met het voor stel akkoord gaan als de sub sidie aan de Stichting Leidse Binnenstad ook doorgang vond. PvdA-fractieleider Peters sprak onomwonden over een politieke 'deal'. De subsidiëring van de VOS-- leidsters stond al sinds 1977 ter discussie. Aanvankelijk was met name Hilda Pas- schier (PSP) voorvechtster van deze vergoeding. Maai bij de behandeling in de raad in 1977 waren nog slechts de PSP, CPN en een minder heid van de PvdA vóór. Wethouder Tesselaar (PvdA) en de toenmalige PvdA-fractie leider Meijer waren tegen stander. Tesselaar vond de subsidie willekeurig en wilde voor de vrijwilligsters van de VOS geen uitzondering ma ken op de regel. De regel dat vrijwilligerswerk niet wordt betaald. Later ging de PvdA-fractie 'om'. De meerderheid was voor subsidie ten behoeve van de leidsters. (Subsidie in de niet—personele kosten van de cursus werd wel zon der problemen verstrekt). PvdA-fractieleider Peters verweet bij het laatste debat over emancipatie de PPR en D'66 (de indieners van de ge ruchtmakende motie van on genoegen over het beleid) PvdA-fractie vergadert in het geheim over financiering Peters: politieke deal. zich bij eerdere gelegenhe den niet zo druk te hebben gemaakt om emancipatie. De opstelling van de PvdA in het verleden stelt Peters' verwijt in een vreemd daglicht. Praktijk Na de afspraak bij het begro- Tesselaar: uitgave onopvallend doen. tingsdebat voor '80 is er in de praktijk nog niets veranderd. De leidsters hebben nog geen cent gezien. Het bedrag stond wel op de begroting, maar de uitbetaling vindt eerst na goedkeuring van de hogere overheden plaats. Dat kan nog lang duren. Bovendien worden lang niet alle uitga- Van Dam: mist optrekken. ven die op de begroting staan goedgekeurd. De sombere verwachtingen voor de begroting van 1980 zijn voor de PvdA aanleiding om dinsdag een besloten ver gadering (geheim dus) aan de financiën te wijden. Op grond van die algemene som bere verwachting houdt men Van Dongen: Leidsters toch beta len. er ernstig rekening mee dat de subsidiëring van de VO- S-leidsters niet wordt goed gekeurd. Henriët van Don gen (PvdA) pleitte er daarom afgelopen dinsdag al voor om toch tot betaling over te gaan. Mocht de uitgave achteraf niet worden goedgekeurd, dan moest er maar uit de al- Wethouder Van Dam vond dat het niet uit de algemene mid delen. maar uit de rijksbijdra geregeling emancipatieacti viteiten moet worden be taald. Nou geldt die regeling niet voor 1980, maar voor dit jaar. Bovendien hebben di verse groeperingen geld uit deze rijkspot gevraagd. (Want al mag de gemeente het geld verdelen, het blijft een rijks pot). In totaal is er 51.000 gul den twee kwartjes per in woner beschikbaar. De aanvragen belopen gezamen lijk echter een bedrag van 129.000 gulden. De pot is dus toch al veel te klein. Truc Waarom wil Van Dam per sé het geld hieruit halen? Wet houder Tesselaar komt met de aap uit de mouw. Als de PvdA zonodig uit de algeme ne middelen het geld voor de VOS wil halen, dan wil de VVD ook het geld voor de Stichting Leidse Binnenstad uitbetalen (Een uitgave die wellicht ook niet wordt goed gekeurd). Via de rijkbijdrage regeling wordt de VOS-uit- gave min of meer onopval lend gedaan, zo luidde de re denering van de aanvankelijk felle tegenstander van de subsidie. Van Dam knikte in stemmend. Door het optrekken van mist willen Van Dam en Tesselaar proberen de VVD om de tuin te leiden en de 'deal' alsnog ongedaan te maken. Ten kos te van de emancipatieactivi teiten, die de gemeente ken nelijk nog altijd (bijna) geen geld mogen kosten. LEO MAAT LEIDEN Promoties slaan in april een gat in de afdeling "economische aangelegenheden en bedrijven" (EAB) van de gemeente Leiden. Jack Verschoor vertrekt begin april naar de Provinciale Planologische dienst. Ewald Keijser begint iets later aan zijn nieuwe baan bij het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne.' Cees Floor, de chef van de afdeling EAB, blijft als enige oud- getrouwe over. Het vertrek van de twee ambtena ren vormt een aderlating voor de kleine afdeling EAB. "We kon den het werk met z'n drieën al niet aan", vertelt Ewalt Keyser, "laat staan dat Floor 't in z'n up pie kan" Stagnatie ligt voor de hand, al zou het alleen maar zijn omdat de nieuwe mensen die de vacatures weer moeten opvullen, eerst he lemaal ingewerkt moeten wor den. Verschoor, de "geestelijke vader" van het economisch be leidsplan", werkt vier en een half jaar op de afdeling. Keyser, de man die bij voortduring de wij ken introk, werkt er twee en een half jaar. De verwachting is dat de vacature voor Keyser in elk geval snel vervuld zal zijn. Door het gat in de afdeling zullen legio gesprekken met bedrijven "even" uitgesteld moeten wor den. Keyser: "Door dit gat zal men de waarde van de afdeling EAB misschien wat beter in gaan schatten. De ontzettende hoe veelheid telefoontjes die wij af werken. Al die dingen die we op pikken. De conflicten die wij voortijdig voorkomen". Hij hoopt dal het vertrek van hem en Verschoor de discussie stimu leert om - gezien de reorganisatie van de afdelingen op het stad huis - meteen een duidelijke structuur voor de afdeling in de nabije toekomst te vinden; "om te voorkomen dat de nieuwe ambtenaren verzuipen in de pro blematiek". Waanzinnig De belangrijkste reden voor Key ser om van baan te veranderen is de "waanzinnige drukte" en het vele avondwerk. Voor Verschoor geldt behalve deze reden ook het feit dat hij als regionaal econoom bij de PPD een altijd al door hem begeerde baan krijgt. Verschoor kon ons geen commentaar ge ven; zijn amandelen zijn pas ver wijderd. Voor Keyser speelt frustratie rond de totstandkoming van het eco nomisch beleidsplan een minder belangrijke rol bij zijn vertrek "en ook bij dat van Verschoor". Met dat economisch beleidsplan had wethouder Jos Fase (econo mische zaken) een belangrijk wettelijk instrumentarium in handen kunnen krijgen. Mede door toedoen van wethouder Waal (ruimtelijke ordening) is het economisch beleidsplan, zo als dat nu in de inspraak ligt, slechts een aftreksel van het plan zoals dat ambtelijk was overeen gekomen. Ambtenaren van EAB verweten wethouder Fase niet harder voor hun plan gevochten te hebben. "Je hebt als ambtenaar uit te voe ren wat B en W en gemeenteraad politiek aangeven. Maar het blijft een minder prettig punt dat het economische minder nadruk krijgt in het totale beleid. Fase heeft nu eenmaal een moeilijke portefeuille. Een portefeuille zonder instrumenten om de ont wikkeling van bedrijven te sti muleren. Als er een wrijvings punt is dan liggen de instrumen ten vaak bij Waal. Om het even zwart-wit te stellen: als er een keus is tussen wonen en werken; dan kiest Waal voor wonen en Fase voor het bedrijf. Fase is Ambtenaar Keyser: "Ik werk om te leven en niet andersom". geen wethouder van ruimtelijke ordening en kan dus moeilijk zeggen: kom op met die bedrij ven in het bestemmingsplan". 'Economische aangelegenheden komen wat minder aan de orde bij de ruimtelijke ordening. Daarrom zijn wij als afdeling juist zo druk bezig geweest bij de stadsvernieuwing. Proberen te zorgen dat bedrijven op buurtni- veau bij de stadsvernieuwing en het maken van een bestem mingsplan betrokken zijn zodat de afweging economisch tegen over wonen beter kan gebeuren. Zo krijg je het als ambtenaar dus druk, ontzettend druk". En dat speelt dan weer een rol bij het vertrek van Keijser en van Ver schoor. Ondergesneeuwd De kleine afdeling EAB wordt on dergesneeuwd door de grote af deling van de ruimtelijke orde ning. De mensen van EAB ren nen in feite voortdurend de agen da van de ruimtelijk ordenaars achterna, bij inspraak van buurt en bedrijven bij verbeterings plannen en bestemmingsplan nen. Ten behoeve van de in spraak is het dan ook nog onmo gelijk de vergaderingen van buurten en projectgroepen over dag te houden. "Maar", zegt Key ser, "van ambtenaren wordt wel verwacht dat zij 's avonds ko men, na overdag je stukken voor bereid te hebben". "Nee, onze hoofdreden voor ons om weg te gaan zit 'm echt in het thuisfront.T)e afdeling is overbe last. Voor een vierde (acquisitie ambtenaar of een vijde ambte-' naar is nooit ruimte gemaakt in de begroting. Ontzettend vaak zijn we 's avonds weg. Ik werk om te leven en niet andersom. Toch heb ik met zeer veel plezier gewerkt op de afdeling, maar je komt in conflict met je thuis front". De vrouw van Keijser is enkele maanden geleden bevallen van een tweeling. De derde telg in huize Keyser. Keyser klaagt ver der over het vele avondwerk. "Of je gezin gaat naar de knoppen. Of je moet een vrijgestelde zijn. Of je vrouw moet tegelijkertijd ook een vergadering hebben. Maar mijn vrouw zat thuis terwijl ik soms naar oeverloos geouwehoer zat te luisteren omdat er een agendapuntje was waar ik voor nodig was. Dan zit ik liever bij mijn vrouw thuis. Het moet toch mogelijk zijn in raadscommis sies om het wat zakelijker te hou den. Een beetje meer vergader discipline. Waarom springen raadsleden op zoveel details in terwijl zij dat juist aan B en W gedelegeerd hebben. Dat legt druk op ambtenaren. Waarom zou het niet mogelijk zijn om bij voorbeeld "mijn" agendapunt van kwart over acht tot half ne gen te zetten. Dan zit ik daar de hele avond niet voor Jan Lui". Zijn houding over het gemeentebe leid in Leiden is in grote lijnen positief: "Er wordt een boel ge kankerd maar ook een boel be reikt. Ik heb hier steeds hard maar met zeer veel plezier ge werkt. Het was interessant werk. Je doet een hoop ervaring op.Je had de ruimte om te werkéh. Je gaf zelf mede vorm aan een stuk beleid. Voor een toekomstige baan zou ik - als het thuis weer wat minder druk is - best wel wéér bij de gemeente willen werken". LEIDEN - Met de wethouder van ondejwijs, drs. H. van Dam mee praten over de consequenties van de plannen van minister Pais. Dat kan woensdag 11 februari in de burgerzaal van het stadhuis. Bij de behandeling van de begroting 1981 heeft de gemeenteraad zijn ongerustheid uitgesproken over de beleidsombuigende plannen van de minister van onderwijs en wetenschappen. Deze ongerustheid was uitgemond in het aanvaarden van een motie. De raadsleden Ponsen. Van Oosten, Witteveen en Van Dongen die deze motie indienden, vonden het een onverkwikkelijke zaak dat de stimuleringsscholen worden uitgesloten van perso nele faciliteiten voor het samengaan van kleuter- en lager onder wijs. "De onderwijsgevenden krijgen het daardoor steeds zwaar der te verduren en raken gedemotiveerd. Het beleid van de mi nister is funest voor deze scholen. En de gemeente mag daar niet in berusten". Gezamenlijk zal volgens hen volgende week woensdag moeten worden bekeken met de ondcrwijsteams en besturen van de getroffen scholen en andere getroffen groepen zoals Ouders Op Herhaling, hoe op een zo efficiënt mogelijke wijze protest kan worden aangetekend tegen de maatregelen van de Minister. Bejaarden Sport en spelmiddag maandag 9 februari in het dienstencen trum Zuid Oost, gevestigd in het buurthuis Cornells Jop- pensz aan de Diriustraat 4. Iedereen die de 65 is gepas seerd kan meedoen of komen kijken. Kosten 75 cent. Vrouw-zijn Thema-groep v Tuinstad-Staalwijk zoekt naar vrouwen die zin hebben om met andere vrouwen uit de wijk te praten over allerlei thema's die met vrouw-zijn te maken hebben. Ook zijn ze op zoek naar een vrijwillig!st)er die op dinsdagmorgen o.a. de kindertjes van de vrouwen van de thema-groep kan op vangen. Interesse voor de ge spreksgroep of peuteropvang bel nr. 123271 en vraag naar Loes Flendrie. D'66 De afdeling Leiden van D'66 houdt dinsdag 10 februari de Algemene afdelingsvergade ring in Het Parlement, Nieu we Rijn 52. Aanvang 20.00 Film 1 "Smoky" is de titel van de kin derfilm die op woensdag 11 februari in de Kapelzaal van het K&O-gebouw wordt ver toond. De film vertelt de ge schiedenis van een trots wild paard dat door niemand kon worden getemd. Maar één man weet de liefde van het paard te winnen. Aanvang half drie en toegangs prijs bedraagt drie gulden. Kopen of bestellen op het bu reau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Film 2 De Hongaarse cineast Istvan Scabo maakte in 1973 de film "Brandweerstraat 25'' ln Boedapest wordt een stads wijk gesaneerd. Als laatste huis in de Brandweerstraat moet nummer 25 worden af gebroken. De bewoners moe ten het apnd ontruimen. De nacht voor hun% vertrek is voor deze mensen vol dromen en herinneringen. Dinsdag 10 februari om 20.00 uur in de Kapelzaal van het K&O ge bouw, Oude Vest 45. Film 3 In Jongerencentrum "Stats" dinsdag 10 februari, de Turk se film 'Gelui' (de bruid). De Turkse familie Ilyas. verhuist naar Istanbul, het economi sche gevecht dat hiervoor ge leverd moet worden, onder mijnt vriendschappen en fa miliebanden en alle menselij ke gevoelens van liefde, toe wijding en genegenheid. Aanvang 20.30 uur. Ha *r- lemmerstraat 73. Jules Deelder De schrijver/dichter Jules Deel der draagt zondagmiddag van af half vier eigen werk voor in cafe De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. De laatste publicatie van Deel der is een boekje over de bokser Bep van Klaveren. Hij is onder meer bekend van het VPRO- programma "Neon". Bingo-dansant De sv. Prinses Beatrix houdt vanavond vanaf hatf negen een "bingo-dansant" in haar club huis a an de Schubertlaan. •£5^ Tot vier en vijf jaar ge- «MfcyévV vangenisstraf veroor- deeld worden, bijna één jaar uitzitten en dan opeens als vrij man op straat rondloper Dat a.s gevolg van een administratieve fout. Ziedaar wat de twee hoofdverdach ten in de beruchte Leidse bouw fraude-affaire is overkomen. Een situatie die ronduit belachelijk is en indruist tegen het rechtsge voel van de burger. Zulke fouten mogen eenvoudigweg niet wor den gemaakt. Ze versterken de al dan niet juiste indruk dat wie in Nederland maar gewiekst ge noeg is meer kans heeft tegen over justitie dan een ander. Het is nu eenmaal niet zo dat in hoger beroep gaan - zoals het Leidse duo heeft gedaan - leidt tot opschorting van straf. Als dat dan zo is, dan mag dat zeker niet gelden voor twee heren, van wie op grond van een gerechterlijke uitspraak mag worden aangeno men dat zij de gemeenschap voor vele miljoenen hebben op gelicht. Dat laat onverlet het recht dat het duo heeft om gebruik te maken van wat niet anders dan de ma zen in de wet kan worden ge noemd. Zij lopen nu vrij rond en kunnen hun zaak in hoger beroep op een wijze voorbereiden die andere gedetineerden niet gege ven is. Terwijl er, toen de recht bank de bouwfraude-affaire nog moest behandelen, wel allerlei argumenten waren om het twee tal langer dan gebruikelijk in voor arrest te houden, hetgeen ook is geschied. Vooralsnog zijn de heren niet meer dan veroordeelden die straf uit moeten zitten, omdat ze door de rechtbank aan oplichting schuldig zijn bevonden. In dat licht moeten ook de woorden worden gezien die het tweetal deze week in een interview met deze krant hebben gesproken. Aantijgingen aan het adres van de Leidse hoofdin specteur Mostert en de rechter commissaris, die beiden een be langrijk aandeel in de uiteindelij ke veroordeling hebben gehad, zijn derhalve afkomstig van men sen van wie enige objectiviteit niet kan worden verwacht. Als schildering van denkwijze en leefpatroon van de veroordeel den hebben bepaalde uitspraken hun nut al was het maar om een zekere mentaliteit bloot te leggen, waar we in de samenle ving mee te maken hebben. Het zal duidelijk zijn dat in dót ver band aan dergelijke uitlatingen niet die waarde en zwaarte kun nen worden toegekend die men er in normale verhoudingen aan zou hechten. Vakbonden: overzicht vacatures in universiteit LEIDEN - De vijf vakcentrales die vertegenwoordigd zijn in het overleg personeelszaken van de universiteit willen maandelijks een overzicht van de vacatures. Ook willen ze dan weten waarom bepaalde plaatsen niet zijn opge vuld. Het College van Bestuur weigert tot nu toe aan de wens van de bonden tegemoet te ko- Voorzitter Vijverberg van het per soneelsovcrleg: "Wij hebben geen enkel vertrouwen in de op zet van het bestuur. Zij hebben vanachter de bureautafel een vrij theoretische procedure bedacht. Op deze wijze hebben de bonden geen enkele greep op het perso neelsbeleid". Volgens Vijverberg heeft het colle ge toegezegd om zich door de fa culteiten te laten informeren over de knelpunten. "Maar dat is niet wat wij vragen. Het college laat het zo over aan de facultei ten, maar wij vragen openheid van het college van bestuur. Dat is de werkgever en daarmee on derhandelen we als vakbonden" Vijverberg wijst op de 300 ontsla gen die er als gevolg van de be zuinigingen bij de universiteit in drie jaar zullen vallen. "We zul len het college tot die openheid moeten dwingen. We mogen wel niet staken, maar we zullen con tinu blijven zeuren. Wij hebben het bestuur lafheid verweten, dat kunnen ze toch met op zich laten zitten", aldus Vijverberg, die zei toe te willen naar een arbeids plaatsen overeenkomst bij de universiteit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3